Policajná razia proti „pohanom“. Sú symboly pôvodného duchovna extrémizmom?

Vo štvrtok, (na Perúnov deň), 10. 5. R. 18., vtrhli do súkromného bytu manželov Marianny a Ivana policajti, prehľadali ho a zhabali symboly pôvodného duchovna. Majiteľom etnošopu Arkona.sk okrem domovej prehliadky tiež znefunkčnili internetovú stránku www.arkona.sk. Vyše tisícdvesto rokov po tom, ako bolo na Slovensku a Morave zakázané pôvodné duchovno a jeho symboly boli na základe cyrilo-metodského zákonníka ničené, v štáte, ktorý má v úvode ústavy tento cyrilo-metodský odkaz, sa znovu zasahuje proti pohanstvu. Tentoraz – so zdôvodnením boja proti extrémizmu.

Je možné, že prívesky, či iné predmety nosia aj niektorí extrémisti. Avšak tí nosia aj kresťanské kríže napríklad, a len preto policajné jednotky nerozoberú byty, či predajne s kresťanskými znakmi a literatúrou a nezrušia kresťanské webové stránky. Dalo by sa očakávať, že policajti by mohli byť už vzdelanejší ako v období komunizmu, keď v mesačníku ministerstva vnútra s názvom Kriminalistický zápisník vyšiel článok o pankáčoch, na základe ktorého potom príslušníci VB mylne považovali punk-rockerov za fašistov. Zdá sa však, že ani dnes nežijeme v skutočne demokratickom štáte, keď mytologické artefakty so znakmi Perúna, či Thora, Slnka a podobne sa stávajú predmetom policajného šikanovania.

V Ústave Slovenskej republiky je na jednej strane deklarovaná sloboda vyznania; avšak ak prírodné duchovná, súhrnne označované ako pohanstvo, majú byť považované za extrémizmus, tak povedzme si pravdu, že je to demokracia len pre niektorých. Občania prírodného vyznania by mali mať také isté práva, ako občania všetkých ostatných vyznaní a ateisti. Zdá sa, že to je práve naopak. V štáte, čo má nevýhodnú zmluvu o vlastnom právnom poriadku s teokratickým štátom, ktorého predstavitelia nie sú demokraticky volení – s Vatikánom, v štáte v ktorom sa na školách vyučuje monoteistické náboženstvo a pôvodné, prírodné duchovno je v podstate neregistrovateľné, v štáte, v ktorom ateisti, i takzvaní „pohania“ zo svojich daní platia cirkvi, ktoré ich verejne odsudzujú, v štáte, v ktorých invázne náboženstvo, čo 1 200 rokov potláčalo prírodné kulty, má vyhradenú podstatnú väčšinu sviatkov a ľudovým sviatkom pôvodného duchovna sa neušiel ani len pamätný deň, v štáte, ktorého bývalý premiér sa pred voľbami verejne chvastal birmovkou a na otázky časopisu pre pôvodnú kultúru ani raz neodpovedal,  v tomto štáte stačí mať webovú stránku na predaj drevených, kovových, kožených či iných predmetov pripomínajúcich rodné duchovno, aby vám do bytu vtrhli policajti, prehľadali a odviezli tieto umelecko-remeselné zobrazenia, zrušili webovú stránku a zastrašovali tak pôvodnú duchovnú menšinu a vyznávačov pohanskej subkultúry.

Zobrali nám všetko, čo sme mali na sklade. Kolovraty, Perúnove sekery, Thorové kladivá, že vraj sú to zakázané symboly. Vyšetrtovateľ z NAKY vravel, že všade máte tie kolovraty, že sú to zakázané symboly, že zbytočne máme problémy. Budú nás volať, keď budú mať vypracované znalecké posudky“, hovorí Ivan.

Okrem iného boli políciou zhabané aj tieto veci. Zdroj: fb/arkona


Človek sa nemôže ubrániť dojmu, že keď polícia stresuje prehliadkou a inými obmedzeniami rodinu s malým dieťaťom preto, lebo predávajú drevené zobrazenia slovanských božstiev, odliate prívesky a iné pripomienky na pôvodné európske etnické duchovná – že sa tu deje niečo veľmi, veľmi zlé. A nijako to nevyzerá, že by sa pôvodnej duchovnej menšiny zastali obhajcovia ľudských práv. Porušovanie práva na vyznanie je to, čo by bolo teraz dobré v týchto súvislostiach právne preskúmať.

 

sobaš ziarislav

Novodrevná svadba – výstup na vŕšok za sobášnym obradom v pôvodnom duchu. Dnes už majú manželia malú dcérku. A z ideologických dôvodov znemožnenú prácu. Zdroj: archiv arkona


Áno, vieme, že sú aj také prúdy, ktoré sa skrývajú za pôvodné duchovno s nejakými fantastickými, rasovo-politickými, aj nenávistnými novotvarmi, podotknime, že spravidla z dovozu. Lenže to nemôže byť zámienkou na právne stotožnenie pôvodných duchovných prúdov a symbolov s nejakou nenávistnou ideológiou.

Podobne, ako keď sa nájdu prúdy šíriace nenávisť, napríklad voči „pohanom“, v nejakých náboženských spoločenstvách, to by nemalo byť zámienkou na všeobecnú kriminalizáciu veriacich a ich symbolov z týchto duchovných okruhov.

Očakávame, že kriminalizáciu etnošopu Arkona a stresovanie mladých manželov s dieťaťom  vo vlastnom byte sa nám zodpovední štátni úradníci budú snažiť nejako vysvetliť.

 

Autor: Žiarislav

rodna cesta 

zemavek 

 

Doplnok z Nadhľadu:

Okrem toho, že je tento zákrok politickej polície ďalšou ukážkou despocie súčasného "liberálneho a demokratického" systému, treba si všimnúť aj inú vec:

Kým podobná akcia u Rostasa vyvolala reakcie po celej alternatívnej scéne, toto násilie u priaznivcov slovanského mysticizmu je, zdá sa, zatiaľ bez akejkoľvek väčšej odozvy (okrem samotného Rostasa na Zemaveku). Je to veľmi zlou ukážkou ľahostajnosti a rozdrobenosti  slovenskej scény.

Ďalší povšimnutiahodný fakt je ale ten, že aj v tomto článku sa Žiarislav vymedzuje voči akýmsi "rasovo-politickým aj nenávistným novotvarom". Azda myslí v prvom rade tie rôzne naozaj fantasmagorické "árijské védy" a iné podobné smery, ktoré ani možno nepoznám. Ale Źiarislavov výraz "rasovo-politický" kľudne vztiahnem aj na Nadhľad - ja považujem tento portál za rasovo-politický, a rasovej politiky sa explicitne zastávam. Ba aj čo sa týka "nenávisti" tak nie som žiaden pokrytec a považujem tzv. "nenávisť" len za označenie všetkého, čo sa chce brániť. Žiaľ, Žiarislav očividne nepochopil, že nech by bol akokoľvek nevinný, dobromyseľný a bez násilia, aj tak bude označný on a jeho hnutie za násilnícke, nenávistné a fašistické. Veď už sa aj tak stalo - a Žiarislav stále dúfa, že to dištancovaním sa od realistických politických síl zahrá k tomu, že mu anglosionistické sily dajú pokoj. 

Nuž, nedajú. Sily zla nikdy nejdú po tých, čo ich najviac odmietajú, ale idú po tých, čo sú najslabší a najbezbrannejší. Hnutie Rodná cesta sa zrejme ukázalo nielen ako azda až príliš prekvitajúce, ale hlavne ako príliš bezbranné. Preto sa tajná štátna politická polícia do nich zakusla ako besný pes.

Žiaľ, keďže Žiarislav píše o inváznom náboženstve, nezastanú sa ho v žiadnom prípade nielen ľudskoprávaci, ale ani všetkomilujúca církev, ani bohonárodni kotlebovci. Ja sa ho síce týmto zastávam a volám po odsúdení tohto boľševického zneužitia moci - ale to je asi tak všetko, čo možno spraviť. Poradiť neviem ani nechcem, pociťujem totiž "nenávisť" a vidím to "rasovo-politicky" - podľa mňa proti besnote pomôže len tvrdé násilie. A to mu radiť nechcem a ani mi to zákon nedovoľuje. A aj tak by to priaznivci Rodnej cesty ako radu asi neakceptovali - nikdy nedokážu rozbiť bastardovi hlavu, že. Nosia síce valašky a dokonca aj aj thorove kladivá, ale nabudúce sa zrejme budú, ako všetci na Slovensku, venovať len foklóru a pesničkám. Fidli fidli fidli, zahrám si ja pidli ... a hneď si pripadáme ako slobodní ľudia s čistým svedomím, ba až bojovníci, že.

Nuž, nie je tomu celkom tak. Zvuk a duchovno dokáže veľa, ale pesničiek sú na svete milióny, prevažne nezmyselné, bezcenné a slabé ako čaj, absolútna väčšina z nich sú bezduchá hlušina. Tých sa zlo nezľakne, tým ho veru ešte nik neporazil.

Ale oceňujem formuláciu, ktorá bola  v článku použitá, v zmysle: bolo porušené právo na náboženské vyznanie, právo na vlastnú náboženskú vieru. Na tom treba trvať a na tom treba budovať. Svetonázor je absolútna náboženská viera, naša domáca viera, ktorú nám garantuje ústava a ktorú nemožno zakázať, ktorú nedovolíme zničiť. Tak to treba vidieť a tak to treba staviať aj na súde.

Aj v boji.

Nespokojný „občan“

Nuž, aké máme zákony, také máme pomery v našom malom štáte. Tento a podobné príklady treba mať na pamati, keď ideme k volebným urnám.

Musím si zadovážiť tričko s kolovratom. :-) Rád provokujem, a táto situácia je až absurdná. Som zvedavy, ktorý súdruh/súdružka bude zase koncipovať tzv. znalecký posudok.

Náhodný okoloidúci

Všimnite si (a určite ste si to už všimli), že zakázané sú len belošské symboly, ale "abrahámovské" a sú všemožne propagované.

Pritom obviňovať vyznavačov slovanskej rodnej viery zo sympatií k nacizmu je idiotstvo, veď my Slovania sme pod stáročným permanentným tlakom a útlakom zo strany Nemcov a mali sme byť ďalšou obeťou nemeckých koncentrákov po židoch a cigánoch, ako to rakúskemu maliarovi nariadili jeho bábkovodiči.

VečnýGój

Tak tomuto sa hovorí nadhľad. Bravo Norman ďaleko si to dotiahol s tou osvetou. :D

Norman

pretože Náhodný okoloidúci sa na vec vie pozrieť z pohľadu, ktorý najlepšie vyhovuje.
Prečo by mali býť slovania a ich symboly dávané na židovské indexy? To už sa oplatí odvolať aj na oficiálnu mocenskú aritmetiku, prečo by sme im nemali vyraziť argumenty ich vlastnou logikou?

Nespokojný „občan“

Neviem, že kde ste prišli k týmto záverom, ale takí Nemci sa naopak snažili obrodiť prirodzené európske tradície. Myslíte, že si národní-socialisti neboli vedomí pôvodu abrahamickej kliky? A kto boli „babkovodiči“ maliara? To by ma skutočne zaujímalo. Poprosím aj nejaké tie pramene k vašim prípadným tvrdeniam.

Náhodný okoloidúci

Nemám ani najmenší dôvod spochybňovať prínos Nemcov pre vedu, kultúru, umenie. Je to vzdelaný a mimoriadne tvorivý národ.
Ale počas celej zaznamenanej histórie vidíme snahu Nemcov ovládnuť Slovanov a hlavne slovanské územia. V podstate celá bývalá DDR je slovanské územie, všade sú tam slovanské miestne názvy, ešte aj Hamburg bol staré slovanské hradisko. A za všetko hovorí výskyt haploskupiny R1a na tomto území.

A ty vážne nevieš, kto bolo "bábkovodiči" rakúskeho maliara? Významne ho financoval napríklad Prescott Bush, dedo a pradedo bývalých prezidentov USA. A časopis TIME v roku 1938 maliara "ovenčil" titulom "Muž roka". Myslíš, že to bolo kvôli jeho obrázkom?

Čo sa týka plánov Nemcov so Slovanmi, časť mala byť zlikvidovaná v koncentrákoch a zneužitá na otrocké práce, časť mala byť určená na ponemčenie, aby si Nemci "osviežili krv", zvyšok mal byť odsunutý na východ od Uralu a na celom tomto území západne od Uralu mal vzniknúť nový nemecký "lebensraum".

Norman

Germáni sú teda vlastne slovania, nemá s nimi dôvod s nimi viesť konflikty, nie?.

Financovanie Hitlera nie je jeho manipulovanie. Hej, málo sa tu venujeme výkladu histórie, nie je to naša prvoradá parketa, preto tie nepresnosti :)
Muž roka 1938 v Timesoch bol, ale to nebolo len nejaké pozitívne hodnotenie. Do Hitlera tam práve kopali a kopali. Anschluss Rakúska urobil z Hitlera pre Američanov absolútne zlo.

To o plánoch voči slovanom je už naozaj mimo. Súvisí to s vierou v holokaust, o ktorej sa nedá pochybovať. Preto sa málo venujeme tejto problematike. Preto ľudia nevedia, že Hitler, na rozdeil napríklad o Rakúska a Uhorska, bol proti ponemčovaniu - práve preto, aby nevytváral falošných germánov - podobne ako je dnes všade po Francúzsku, Británii čo USA množstvo černochov hlásiacich sa za francúzov a britov... Ale myslím že by malo byť každému jasné, že Nemci v časoch germánskej renesancie určite si nechceli "osviežiť krv" z východu. To je absurdné, použiť takéto slovné spojenie - keď nemci povedali, že smerom na východ kvalita krvi klesá, tak z nich dnes robia ťažkých diskriminátorov a antislovanov. Keď ale povedali, že s východom sa dá žiť, lebo majú dobrú krv, tak z nich dnes robia chudákov, čo potrebovali nejakú novú krv. Nedá sa vyhovieť, židovi nevyhovieš. Pritom, bezpochyby, ty sa o to zaujímaš, Okoloidúci, genetický potenciál strednej Európy bol a je lepší, ako tie pláne na východe, cez ktoré sa prehnalo semeno všetkých možných mongolov.

Peter

...."genetický potenciál strednej Európy bol a je lepší, ako tie pláne na východe, cez ktoré sa prehnalo semeno všetkých možných mongolov."
To akože myslíš vážne, či ti len nechtiac ušla veta?

Norman

či o tom dokážeš vážne pochybovať.

Roland Edvardsen

N.O., teraz žartuješ alebo sa nešikovne pokúšaš o nejakú "očistu" mainstreamizáciou, či čo? Len dodám, že Slovensko z nemeckého uhľa pohľadu nepatrilo do oblasti slovanského východu, ale k Juhovýchodu (SR, Maďarsko, Rumunsko, Chorvátsko, Bulharsko, atď.) a s geopoliticky chápaním slovanským Východom (Poľsko + ZSSR) nemalo nič spoločné. Zdroje: http://balboaworldaffairs.edublogs.org/files/2008/04/besetztes5_22.jpg https://en.wikipedia.org/wiki/Wehrbauer https://en.wikipedia.org/wiki/Greater_Germanic_Reich

Ja neviem, ale ktovie ako by to vo východnej Európe vyzeralo nebyť stáročia trvajúceho pozitívneho vplyvu Nemcov, ktorí napr. založili väčšinu veľkolepých miest (Gdansk, Kaliningrad/Konigsberg, Krakov, Bratislava, Banská Štiavnica, Brasov, Riga, Talinn, atď.), rozvíjali tu remeslá a obchod, ale zakladali napr. i také univerzity. Koniec koncov uhorskí a poľskí králi boli Nemcom natoľko vďační, že ich nielen pozývali, ale vždy rešpektovali ich výsady a dovolili im za ich obrovský prínos spravovať sa vlastným právom. Nehovoriac o tom, že pluť takto na Nemcov znamená pluť na seba samého, keďže väčšina z nich sa postupom času asimilovala a geneticky splynula s domácimi.

Nuž, je to smutné, ako rusofili neustále prekrucujú dejiny a pľujú na vlastnú kultúru a genetiku. Ja, keď sa pozriem na takých Estóncov alebo Lotyšov, tak tí si tento nemecký prínos dodnes vážia (aj aj švédsky) a vnímajú ho ako niečo, čo ich zachránilo pred pohltením zo strany zaostalého Ruska. Bohužiaľ, mám dojem, že dokonca i na tomto webe, ktorý by chcel propagovať pozitívnu myšlienku stredoeurópskej jednoty (kam patrí i Nemecko), sa stále nájdu i takí jedinci, ktorí by boli možno schopní našu krajinu vnútiť i Rusom, ak by sa tak uskutočnila od reality odstrihnutá panslavistická utópia. Uf, mám toho už naozaj dosť!

Sloven

Nemecko a Rusko sú dve ríše, na ktoré ti plujem..

Ten tvoj domnelý pozitívny vplyv Nemcov na Slovensko taktiež..

Áno počas nacistického Nemecka sme mali aspoň vlastný štát, mali sa o veľa lepšie ako predtým..

Ale v celých dejinách to bol práve zničujúci vplyv týchto škaredých degenerátov, či už Nemcov alebo Rusov, ktorý sa na nás podpísal..
Snažili sa nás podrobiť a úplne vyhladiť, pohltiť do svojej barbarskej ríše..

Pozri si ako vyzerajú Slovenky a ako tie škaredé Nemky, či mongoloidní Rusi..

To sú take zbastardené gény, o ktoré ti rozhodne nestojím..

A jazyky takisto škaredé a primitívne..

Ja ti poviem ako by to vyzeralo, Slovensko by sa rozprestieralo od severného moru k čiernemu.
najmenej :)

To tvoje rozvíjanie bola len kolonizácia, ktorú sme prežili
len o vlásoček, zázrokom..

Predtým ako Nemci obsadili Pomoransko a Porusko tam kedysi žili Sloveni dnes sú tam Nemci a škaredí poľanský pšonci..

Dobre to je minulosť, súčasnosť je taká, že sa nám aj Nemcom ekonomicky oplatí dobre vychádzať s Ruskom..

Norman

sú to myšlienky, ktoré odjakživa blúdia svetom a teraz aj webom, takže prečo sa čudovať, že zaznejú aj tu? Čo si tu nebol, keď sme diskutovali o tom, či používať politickú nadávku "fašizmus" a ani za boha to nechcel napríklad Buheh akceptovať, pretože nadávať na fašistov je tak ľahké? To, že bol Hitler vlastne prozápadný a vedený západom, dokonca židmi, je myšlienka, ktorá je na webe čoraz častejšia - nie každý sa týmto veciam naozaj venuje dosť, aby mal nejakú istotu a chcel tomu odolávať - a hlavne, mnohým sa nechce či už nevládzu plávať proti prúdu. Na fašistov a Hitlera sa nadáva príliš ľahko. Konieckoncov, bohonárod kotleba sa tiež Nemecka či nejakých nacistov explicitne zriekol, a nehovoril si aj ty, že nejaká revízia či hlásenie sa k starým politikom na webe je nezmysel? Tak prečo by Okoloidúci a iní sloveni mali sa akosi ostýchať sa od maliara dištancovať? Veru, kým kohút zaspieva skoro každý zradí Hitlera trikrát (ale neskôr zas pochopí:-)

Roland Edvardsen

Tu na Nadhľade, kde vystupujeme všetci anonymne nie je nutné držať sa nejakých starých prekonaných naratívov. Je to iné, keď ideš s kožou na trh a musíš brať do úvahy postoje verejnosti a pracovať na PR.
Predovšetkým, ak si si nevšimol tak ľudia ako N.O. sa nedištancujú len od nejakého maliara (čo by ešte bolo ok. Koniec koncov, ja som nikdy netvrdil, že Hitler "did nothing wrong", ako to tvrdia rôzni hitlerovskí "kultisti", dnes napr. združení okolo ľudí ako Kamas), ale od všetkého nemeckého a stavajú ho do akéhosi protikladu k slovanskému. To je jednoznačne zlý prístup, ktorý netreba obhajovať.

Ja sa dištancujem od týchto režimov pomerne dosť odlišným spôsobom, ako to robia rusofili a dnes už aj kotlebovci. Nie skrz etnickú kartu (Nemci sú zlí a Rusi tí dobrí), ktorá je kontraproduktívna a popiera našu kultúrnu, historickú a genetickú prepojenosť, ale skrz ideologickú tým, že napr. odmietam niektoré zbytočne kruté, autoritatívne metódy takýchto režimov (ktoré boli pochopiteľne i reakciou na zverský boľševizmus a prijatím jeho metód boja, ale o tom inokedy).

Norman

A od čoho sa ešte dištancoval? Len pripomenul, že nemecký a slovanský svet proti sebe viedol konfrontačný konflikt. A spomenul oficiálnu teóriu, že "slovania mali isť po židoch" - čo je priam oficiálna ideológia aj súčasného Poľska, s ktorou úspešne izraelcov štve. Teda postoj, že My sme obeť. Nie je to zrovna mňou preferovaný postoj - ale prečo také prudké reakcie na trocha prešibanejšiu reakciu Náhodného Okoloidúceho? Čo sme malé deti, veď ako ONI, tak aj MY.
Ak by slovanský svet masovo pripomínal, že "Slovania first", že my sme v prvom rade, tak by židia mohli ísť s holokaustom do zadku.

Zastávam sa NO naozaj nielen preto, že je tu starým známym, veď každý vie, že ak sa mi niečo nezdá, nepoznám brata, ale preto, že jeho inštinkt aj v tomto prípade bol aj podľa mňa vcelku správny.

Roland Edvardsen

Ja som písal o ľuďoch jemu podobných, hoci aj v minulosti mal príspevky, ktoré boli zreteľne proti-nemecké. A jasne som sa opýtal, ako presne to myslel, pretože to naozaj vyznelo až ironicky. Nie som si však istý či je tak prešibaný alebo úprimne verí tomuto naratívu.

Židia do zadku kvôli zavíjaniu nejakých Poliakov nepôjdu. Veď všetci poznáme i x ďaľších, jasne preukázaných, genocíd, ktoré s holokaustovým náboženstvom nijako neotrasú, pretože židovská moc a vplyv nestojí a nepadá len na nejakom holokauste, hoci ten im v mnohom pomohol, nepochybne.

Ja samozrejme dobre chápem, že tento anti-fašistický naratív o veľkom ruskom bratovi -osloboditeľovi tak skoro neodíde, že je prisilný pre toho, kto by sa voči nemu chcel verejne vyhraniť (a zároveň vždy radím, aby disidenti útočili najmä na najslabšie naratívy nepriateľa ako napr. feminizmus, mierumilovný islam, multi-kulturalizmus, neexistencia rasy a pod., skôr než na jeho najsilnejšie a najviac uznávané populáciou).

Tu by bolo naozaj fajn si dobre premyslieť ako s k tomu naratívu postaviť vzhľadom na súčasné postavenie Ruska ako nepriateľa atlantického monštra bez toho, aby sme sa museli dištancovať od bio-kultúrnej spojitosti s Nemeckom a jeho prínosu pre náš región. Sám si videl, že som sa nedávno zastal i ľudí ako Blaha alebo Dugin. Rozhodne nie som nejaký hitlerovský kultista, ktorý sa potrebuje za každú cenu zastávať Nemecka a NS. Žiadni svätci to rozhodne neboli a dokonca čím som starší, tým začínam byť voči nim i kritickejší (a hlavne voči tým, ktorí by chceli ich systém a metódy príliš kopírovať).

Ale príspevok N.O. bol jednoducho až prílišné klišé. Tam sa jednoducho nedalo odolať tomu uviesť veci na správnu mieru. A čudujem sa, že by si mi to chcel vyčítať. Niekto to vysvetliť proste musel. :-)

Sloven

Vašou najväčšou chybou je že si v mysli stále spájate fašizmus s nacizmom..

No nacisti okrem faši. sračiek uznávali aj časť antifašistických a aj antisocialistických myšlienok..

A práve tie sú tie zdráve tie rasistické..

V hlavách ľudí je už namalovaný obraz nepriateľa a vy nikdy nevyhráte ak systém vystrelí do tejto fašistickej sračky a vy zakričíte, že au to bolí..

Norman

Celý článok je o hnutí Arkana, teda o hnutí, ktoré sa dištancuje od symbolov ideológie výrazne germánskej, ak rovno nepovieme nacistickej, ale hľadá svoju cestu a legitiimitu cez "slovanské" symboly. Toto je od začiatku ich cesta a aj keď, ako práve realita a článok upozorňuje, to sionistický režim neakceptuje, aj tak sú s nami na jednej ľodi. Preto nemá veľký zmysel pod článkom, ktorý im vyjadruje podporu, moc hľadať rozdiely a nesprávnosti v ich ideológii, v ich z nášho hľadiska prehnaného proruského romantizmu.

Ja sa snažím od začiatku upozorňovať a presadzovať jednotu severského bieleho rodu, vyjadrenú termínmi "normanstvo", nordickost - zahrňujúci ako Európu, tak aj Rusko a Ameriku. Vládna sionistická despocia naopak pretláča do hláv rozpor, oddelenie "nemeckosti" či "germánstva" od "slovanstva" a podobne. A tak aj ľudia všeobecne si stále vyberajú jednu stranu, sklzavajú stále do niektorých z tých kolají. Tu na webe boli vždy proruské nálady a keď je dnes Rusko (povedzme) jeden z reálnych oponentov globálneho systému, tak ľudia prirodzene strácajú záujem sa zaoberať germánskou realitou a minulosťou.

Ale povedzme si úprimne, kto na Slovensku a tu na našich weboch má pochopenie pre tieto veci? Pochopenie v zmysle, že o nich niečo vie ale aj v zmysle, že vníma pozitívne ich prínos? Málokto. Otrávená propaganda zanechala stopy a tak vo Východnej Európe, ak aj sympatizujú s antisionistickým aspektom, majú iracionálnu panickú hrôzu pred takzvanou "nemeckostou", "germánstvom" a vôbec sú odrezaní od klasickej európskej (politickej) kultúry. Veď to aj tu zaznelo viackrát explicitne, nechať "Nemcov" nech si to vyžerú (inváziu negrov) - a veru invázia hnedoidov je ďalší dôvod, ktorý tých ľudí naháňa do viery v slovanstvo či Rusko. Je to falošná viera, slovanstvo bol a je a bude rozsiahly fenomén, ale aj práve preto sa nikdy nestaral o svoje jednotlivé časti, je to starobylý fenomén, ale aj preto sám o sebe nestačí na súčasné globálne pretlaky, nuž a Rusko samé má problém zvládnuť Ukrainu (sa čudujem, že si to ľudia neuvedomujú) a nie to, ab sa staral o strednú Európu, a ani na nás nehľadí so sympatiami. Ale to ty vieš, ja to viem, ale bohužiaľ sa tento omyl v súčasnej konfrontačnej protiruskej propagande globalistov prehlbuje (nie je to paradox, má to svoju logiku).
A keď sa bude situácia reálne fyzický zhoršovať, ľudia budú v panike hľadať ešte jednoduchšie postoje.

---
Už len poznámka k tej "prešibanosti" či reálnej viere v naratív - je to vlastne zaujímavá vec, to hľadanie rozdielu medzi nejakým vedomým "umelým" postojom a úprimnou vierou. V reálnej psychike je každý postoj deformovaný ako úprimný, toto sú témy, ktoré židia majú spracované a netrápia sa nimi, ale my na ne vyhadzujeme energiu a sledujeme sa, či náhodou príliš neveríme tomu, čo hovoríme - alebo naopak.

Ľubov

Pán velvyslanec Fedotov to ani nejako neskrýva,sme pre nich drobci.(rozhovor ZV,májové číslo) Nie sme naivní.

Rosofilstvo predsa nie je o politike.Nemá s ňou nič spoločné.Je to o literatúre a hudbe o maliaroch,o celkom iných frekvenciách-preto platí,že Rusko rozumom nepochopíš. Mám rada Turgeneva.Prečítaj,a potom hovor o zaostalosti.

Je to naozaj iná civilizácia, istá časť je ale tiež strinutá severským bielym rodom. Takže kto?
Vikingovia,alebo Varjagovia? Ani jeden.pretože my sme my. Jedineční Sloveni.

Venujme pozornosť hlavne týmto smerom,rusi aj tak vyštartovali po svojich pezkých bratrancoch,slnejších a bohatších,lebo vo svojej podstate sú to snobi .Iránci majú najlepšiu ropu na svete(zlatý med),je ich 80 miliónov.

Takže asi tak.

Norman

Rusofilstvo je o politike. Každá vec je o politike. Samozrejme, svoje kultúrne záluby má a môže mať každý ľubovoľné - ale aj tie sa nakoniec prejavia v jeho politických postojoch.

Neviem presne, čo povedal Fedotov (len mimochodom, zaujímavé je - na týchto stránkach sa nepoužívajú tituly, azda ku žiadnej osobe ešte nie, prečo práve pre človeka, ktorý sa o nás negatívne vyjadruje, takáto submisivita, príliš pripominajúca ruské mužíkovské pomery? Pán velvyslanec? Nikdy by si to nenpísala o Američanovi, tak nie je dôvod to písať o Rusovi)
Nejde ale o to, že sme "drobní" - ide o to, že oni nás považujú za svojich nepriatelov, a že nás odmietajú viac, ako napríklad nás odmietajú nemci či maďari. No ale ani sa nemožno moc čudovať, majú taký postoj voči národu, ktorý nedokáže spraviť poriadok ani s Kiskom a podobnými.

Takže rusofilstvo je výrazne o politike (to rosofilstvo je preklep, alebo je to nejaká z tých módnych falošných hier na dobré rosofilstvo a zlé rusofilstvo a tak nejako?). Ja som tu síce o zaostalosti nepísal, ale bezpochyby - Rusko je možno v mnohých parametroch charakterizovať ako zaostalé, to má Aman pravdu. Ak by nebolo, nemusí si Rusko nič dokazovať, presadí sa realitou, príťažlivosťou. Nie je zaostalé samozrejme vo všetkých parametroch, ale v mnohých významnýh je. Aj preto spomínaš literatúru, ktorá sa nedá zmeriať, nedá sa akože argumentovať proti (i keď ja som Turgeneva čítal. Otcovia a deti. Je to priam definované ako vlajková loď nihilizmus, príbeh zatrpknutosti a beznádeje a ... ako všetky knihy ruských klasikov 19. storočia, vzdychanie nad pomermi (zaostalosťou) Ruska, hm.).

Rusko je silné a má budúcnosť. Ale napriek tomu, ba práve preto, nie je efektívne a ušľachtilé - tú povrchnosť, čo si vo svojej veľkosti a sile môže dovoliť ono, to si my nemôžeme. (to isté platí o Amerike).

Ľubov

hej,niekedy to so zdvorilosťou preháňam. Beriem Tvoj postreh ako správny.

Mám nový pc,robí mi to preklepy, takže rusofilstvo,samozrejme.To o zaostalosti bolo adresované Rolandovi,ale to je jedno,veď s ním súhlasíš.

Nuž,asi je to tak,že obdivujem zaostalý národ.

Norman

No, ono s obdivovaním treba vždy opatrne, a to ako u ľudí, tak u národov.
Znova pripomeniem slová Náhodného Okoloidúceho pred časom, keď spomenul rizika obdivu niečoho, čo nie je naše - za prvé to má cudziu reč, ani tomu možno dobre nerozumieme, má to svoju cudziu kultúru do ktorej by sa človek potreboval najprv vžiť, aby to mohol obdivoovať, čo je cesta plná nebezpečenstva a hrozí stále, že z toho bude ten cargo cult - teda vzývanie niečoho, čo nejestvuje.

To samozrejme nepíšem tebe ako osobe, ale postoj k Rusku je dnes naozaj veľmi vážna a dôležitá téma, na ktorú sa útočí extrémistami z oboch strán. Ono medzi obdivom a nenávisťou je len veľmi malý rozdiel (ba, z určitého psychologického pohľadu, nie je v tom žiaden rozdiel - je to rovnaká emócia, len s iným znamienkom).

My sa tu chceme držať objektívnych faktorov, ku ktorým patria ako pozitívne, tak aj negatívne označenia. Môže byť mnoho príčin, prečo je Rusko také, aké je, jedným je to, že sa na Rusko naozaj dosť útočilo. Pôvodne hlavne aziatské nájazdy mongolov, ktorí Rusko naozaj dosť ničili. Nuž a teraz zas Rusko musí naozaj chrániť to, čo kedysi nahrabalo - taký je osud bohatých, musia si strážiť svoje bohatstvo, aj na úkor iných hodnôt.
Ale som si istý, že najväčšie nebezpčenstvo má Rusko stále v sebe, uprostred seba, vrátane svojej minulosti. Jeho vnútorný stav je zdrojom najväčších obáv, aj keď sa momentálne zdá zdravé.

Ľubov

Nech prehovorí gosudar Alexej Leonidovič Fedotov,z ráno spomínaného rozhovoru s Rostasom:(na pána si už dám pozor.-))) "Prečo Rusko prekáža?Je nositeľom konzervatívnych tradící,je to veľký civilizačný priestor,ktorý sa snažia ovplyvniť,ale zničiť ho nedokážu."...

Mohla by tam prežiť rodina. Nezabúdajme na to.

Norman

ja som písal o nebezpečenstve pre Rusko samé. Sú to procesy priamo v Rusku samom.

Ale veľká budova v tesnom susedstve môže byť vždy nebezpečná, a jej zrútenie by určite bolo pre nás veľmi zlé. Iba idiot si na Slovensku (v Česku, Poľsku, Maďarsku, Rakúsku či Nemecku ...) môže priať nejaký pád Ruska. Iba krátkozraký idiot.

Čo sa týka rôznych reči rôznych gosudarov, najprv tie západné:
pre Západ je "negatívnosť" Ruska daná len v tom, že ho chcú roztrhať a získať jeho zdroje. Všetko ostatné sú klamstvá, ich motív je len túžba po zdrojoch, ktorých bude čoraz menej.

čo sa týka rečí samých ruských gosudarov: je rovnako len idealizácia, že práve Rusko je nositeľom nejakých "konzervatívnych tradícií". Zničiť ho chcú, to som práve napísal, ale NIE pre jeho civilizačný obsah samotný - proste je to konkurencia ktorá zaberá miesto, podobne ako Čína alebo aj menšie celky. Ale nie je to civilizačná alternatíva. Rusko ani teraz nemotivuje svojich priaznivcov nijako ináč, len tým, že jestvuje, a ani do blízkej budúcnosti neslubuje žiadnu osobitú civilizačnú cestu. To naozaj už pravdepodobnejšie v Číne vzniknú veci, spoločnosť, čokoľvek také, aké sme ešte nevideli, vzniknú riešenia. Rusko na to nemá potenciál, tých 70 rokov experimentu a aj následný zosuv - to im dalo zabrať.

Čo sa týka "rodiny" - neprežíva a neprežije v Rusku o nič lepšie, ako kdekoľvek inde.

Opakujem - Rusko má (pdobne ako Čína) jednu absolútnu kvalitu: je samostatné a dokáže sa ubrániť.
Ale z toho my priamo nič nemáme. A my máme za povinnosť sa postarať o tento kus sveta.

Roland Edvardsen

Rozvodovosť je v Rusku jedna z najvyšších na svete. Trend je tam vstúpiť do manželstva pomerne skoro (okolo 20tky, či tesne po 20tke) a niekde okolo 25-26 rokov sa rozviesť a začať od znova. Tiež majú nepríjemne vysokú potratovosť a výskyt HIV (ani nie kvôli homošom, ale najmä narkomanom (až 83% prípadov), ktorých je tam tiež nadštandardne veľa, hoci v súčasnosti tam rapídne stúpa i počet heterosexuálov nakazených týmto svinstvom skrz sexuálny styk, čím sa približujú niekam k Afrike). 

 

Bohužiaľ, mám dojem, že medzi tzv. konzervatívcami štandardy natoľko poklesli, že im už dnes bohato stačí, že nejaká krajina nemá homomanželstvá. Nebudú riešiť ani slabú pôrodnosť, ani slobodné matky, ani rozvodovosť, ani narkománie. Takto dopadli konzervatívci (o ktorých sa právom traduje, že aj tak nikdy nič nezakonzervujú). Onedlho budú radi i za tie homomanželstvá (vlastne na Západe niektorí už naozaj sú a tvrdia, že aj toto je vlastne konzervatívna agenda viď taký Cameron z UK) a bude im stačiť, že krajina nemá pedofilné a zoofilné manželstvá. 

 

Samozrejme nebudem popierať, že Putin sa voči týmto negatívnym trendom nejako pokúša bojovať a že sa dosiahli nejaké výsledky (napr. zvýšená pôrodnosť, aj medzi bielymi Rusmi). Taktiež nepopieram rastúci vplyv pravoslávnej cirkvi, hoci ako to už pri kresťanstve býva, tak v tomto si ja udržiavam zdravý skepticizmus (treba si tu uvedomiť, že pre Rusov je pravoslávie skôr otázka identity než úprimnej viery. Väčšina z nich ani nechodí pravidelne do kostola, nepraktikuje vieru, len sa jednoducho budú k tomu hlásiť, lebo je to ich história, ich tradícia, ale inak nič viac).  

Ľubov

Celkom svieži vetrík nám zavial síce nie z Ruska,ale z Moldavska. Škoda o tom nevedieť.-)
https://www.hlavnespravy.sk/v-kisinove-sa-vcera-konali-2-festivaly-lgbt-...
Celkom dobre sa to číta.

ps.Pardon,je to rok staré....čaro nechceného

Náhodný okoloidúci

Myšlienka belošskej alebo nordickej jednoty znie pekne, chýba už iba jedno - presvedčiť Nemcov, aby sa na Slovanov konečne prestali pozerať ako na korisť a začali nás brať ako rovnocenných partnerov. Sú toho schopní? Niektorí jednotlivci možno, ale ako celok nie.
To nie je iracionálna nenávisť voči Nemcom, to je práveže stáročiami vytvorená historická skúsenosť. Niečo podobné ako vo vzťahu k Cigánom - nie predsudky, ako sa nám podsúva, ale tiež stáročná historická skúsenosť.

Sú to stáročia dobyvačných vojen proti Slovanom, až v najnovšej poprevratovej súčasnosti sa to zmenilo na ekonomickú okupáciu prostredníctvom "sprivatizovaných" bánk a podnikov, ktoré odvádzajú miliardy ečiek do zahraničia.

K tej Ukrajine - Rusko voči terajšej pomajdanovej Ukrajine úmyselne zvolilo politiku nezasahovania, aby ju nemuselo živiť. Nech ju živí ten, kto vyvolal a platil majdan. Ako som už inde písal - banderovcov si Ukrajinci musia povešať sami.

Norman

To je mýtus. Vojny sa viedli vždy a všade, aj voči ostatným blokom, voči Francúzsku, voči Turecku, Rusko viedlo tiež nespočetný počet vojen, aj navonok, aj uprostred seba. Je len falošný mýtus, keď sa niekto zámerne zameria na strety dvoch blokov a chce z toho vytvoriť niečo unikátne a základný konflikt.

Druhá vec je, robiť zo Slovanov akýchsi cigáňov, ktorým všetci ubližujú. To tiež nie je pravda a ani to nie je pekné.
Slovanstvo je do veľkej miery povodná, drevná kultúra, rodová, občinová, teda nekoncentrovaná a slabšia. Od stredomoria sa ale formovali ríše, napriklad Rímska, ktorú potom ďalšie napodobňovali. Slovanský svet bol určitou obeťou týchto ríš nie preto, že bol slovanský, ale preto, že bol naivný, rodový, že rozptýlené rody nemohli odolať koncentrovanej a profesionálnej sile.(viď dobytie strednej Európy za čias Konštantína a Metoda Byzantskou ríšou, onedlho nato Franskou ...).
To je všetko. Keď si aj Slovania založili svoje Ríše, alebo boli zaradení do Ríš, obraz sa ustálil.

To, že teraz zas patríme do područia Západných, amerických, anglosionistických ríš, nie je dobre. Ale kto za to môže? Nielen židovskí boľševici, ale aj východoslovenská populácia ako taká, špeciál Rusi, ktorí síce Ríšu už majú, ale stále tu sociálnu techniku a civilizáciu nezvládajú. Pod Rusom tu NEBOLO dobre - aj preto tu máme teraz toľko ľudí, ktorí radšej lížu nohy židom, ale s Ruskom už naozaj nechcú mať nič spoločné. Aj na Ukrajine je preto toľko takých ľudí. Tí ľudia su hlúpi, pretože namiesto jedného zla volia druhé, ešte väčšie - ale nedaú si to vysvetliť. Bohužiaľ, taká je forma ľudskej mysle, chatiť sa svojho a veriť na čiernobiely svet.

Rusi sa musia ešte veľa učiť. Naučili sa už konštruovať zbrane, tak azda budú mať čas dobehnúť zvyšok. To je nám ale prd platné.

kali

"Myšlienka belošskej alebo nordickej jednoty znie pekne, chýba už iba jedno - presvedčiť Nemcov, aby sa na Slovanov konečne prestali pozerať ako na korisť a začali nás brať ako rovnocenných partnerov. Sú toho schopní?"

A čo tak začať od seba? Panslavizmus a žvastanie o slovanstve a neustale vyplakvanie s patetickou sebalutosťou nad krivdami, belošskej nordickej jednote asi moc nepomože.

Náhodný okoloidúci

Ja to nevnímam ako vyplakávanie, ale ako konštatovanie a pripomenutie toho, čo sa udialo v miulosti. Alebo nám chceš vymazať historickú pamäť? Belošskú nordickú jednotu rozbíjajú práve agresori.
Ale je zaujímavé, že kritizuješ obete a nie agresora. Čo mi to len pripomína... Žeby PSM?

Náhodný okoloidúci

Roland je šikovné a bystré chlapča, ale ešte je mladý a prchký a zjavne študuje výlučne západné zdroje, tak mu chýba istá vyváženosť v názoroch a postojoch.
Celé to šírenie kresťanstva a kultúry prostredníctvom nemeckých križiakov nebolo nič iné ako zámienka na inváziu na slovanské a baltské územia. Ale bolo to presne to isté ako šírenie "demográcije" Angličanmi - len zámienka na koloniálnu okupáciu Stačí si zistiť, koľko národov a kmeňov tam žilo pred príchodom nemeckých a teutónskych križiackych rádov a koľko ich odolalo úplnému ponemčeniu. Lotyšov, Litovcov a Estóncov pred úplným ponemčením zachránili práve Rusi, aj keď sa to niekomu ťažko priznáva, je to politicky nekorektné. Ak pobaltské národy vychvaľujú Nemcov, je to len preto, že v tomto smere majú premazanú historickú pamäť a vyvražďovanie a zotročovanie Nemcami a ponemčovanie na spôsob ponemčenia pravých starých Prusov upadlo do historického zabudnutia. Už nie sú žiadni živí pamätníci.

Roland Edvardsen

Prchký?Ja mám všetko pod najlepšou kontrolou, nebojte. A keď vidím jasný bullshit, tak len chladnokrvne reagujem. Nič viac :-). Určite neštudujem len západné zdroje, ale prečítal som si i ruských autorov ako napr. Suvorova, ktorého pochopiteľne neostalinisti a iní rusofili musia mať pekne v zuboch, že áno?

No neviem kto má lepšiu historickú pamäť, keď pobaltské národy si očividne lepšie pamätajú hrôzy, ktoré im Sovieti spôsobili neskôr, v moderných dejinách, a nielen im, ale i v Nemecku a tu na Slovensku. A čo si budeme nahovárať, dobre vieme, že zo všetkých sa ako najhoršie zvieratá v 2.sv. vojne prejavovali práve Sovieti. Bohužiaľ, mne sa zdá, že to skôr mnohí Slováci zabúdajú a kvôli dedičstvu komunizmu sa potrebujú pridávať len na tú jednu vraj "správnu stranu". Lotyši, Litovci, Estónci, Ukrajinci a Chorváti sa jednoducho na vec pozerajú inak a viac si všímajú partizánsko-komunistické zločiny. A za to budú mať odo mňa pochvalu.

Náhodný okoloidúci

Vlastným menom Viktor Rezun, pôvodom údajne Ukrajinec, možno banderovec :D Gratulujem :D

A opäť pripomínam Klimova a jeho Boží národ. Tam sa dočítaš, kto vládol Sovietskemu zväzu a ničil Rusov. A údernú jednotku leninskej vlády po VOSR tvorilo 30 000 Lotyšov!
Ale netreba zabúdať, že v Červenej armáde nebojovali iba Rusi.
A zo spomienok mojej starej mamky - pri vpáde vojsk Varšavskej zmluvy v 1968 s Rusmi nemali problémy, tie robili práve drzí Ukrajinci.

A až teraz západné štáty začínajú nesmelo odhaľovať pravdu o znásilňovani svojich žien AMERIČANMI,
A Chorváti majú na svedomí genocídu najmenej pol milióna srbských civilistov. Fakt, neviniatka, tí ustašovci. Či už tí pôvodní z druhej svetovej alebo neo-, z poslednej balkánskej vojny.

Norman

Ukrainci už nie sú Rusi - teda Slovania?
To je nejaké nekonzistentné. Ukrainci nie sú Slovania, ruskí bratia, ale my, Slováci, čo sme od nich ďalej, sme Slovania, ruskí bratia.

Táto nenávisť voči Ukraine je to isté, ako nenávisť voči Rusku. Len v červenom.

Len na základe jedného majdanu sú Ukrainci v nemilosti? Ak si Rusi nedokážu udržať kooperáciu so susednými slovanskými národmi, tak to neustoja.

Náhodný okoloidúci

Ja nemám dôvod pociťovať nenávisť voči Ukrajinciom ako voči celku, je to skôr zhnusenie z banderovskej chamrade, ako aj z tých, ktorých sa podarilo zblbnúť. Ale nemám dôvod brať vážne prebehlíka Rezuna. Je to pre mňa niečo také ako keď nám emigrant hokejista Šťastný rozdáva rozumy. Alebo ešte horšie. Čosi ako Solženicyn a jeho literárne fikcie o gulagoch, ktoré na západe brali ako fakt, lebo im to pasovalo do ich propagandy, a zopár našincov na to naletelo. Pričom zamlčal, kto a pre koho zriadil gulagy.
Problémom na Ukrajine je dlhodobé, možno aj vyše 150-ročné zasahovanie zvonka a rozoštvávanie.

Norman

V čom ťa ten Suvorov tak štve? Veď je na tej strane, čo aj Klimov - v sovjet sojuze vládla svoloč a plánovala vojnu.
Dnešná doba je jedná vec, ale vtedy komunisti zaberali Pobaltie, Polsko, Finsko ... je také prekvapivé, že plánovali ísť ďalej?

Na východe panuje dosť veľká rozpoltenosť v postojoch.

Náhodný okoloidúci

Nemusíš sa obávať, nečítam Klimova ako Jehovisti Bibliu :) Jeho knihy, čo sa dajú stiahnuť na nete, som určite nečítal viac ako dva razy, aj to druhý raz len povrchne, keď som hľadal konktrétne info.
Ale neviem, či je správne dávať Klimova (on sám písal, že to je jeho pseudonym) a Rezuna na jednu úroveň.

Klimov písal v štýle "ak to vyzerá ako kačica, chodí ako kačica a kváka ako kačica, tak to aj je kačica". Čiže bol to síce emigrant, ale nie prebehlík a fabulátor.

Na druhej strane keď som pred pár rokmi v diskusiách narazil na meno Suvorov s tým, že to je údajne uznávaný ruský autor, bývalý špión, hľadal som o ňom podrobnejšie info a z toho, čo som našiel, som bol znechutený. Prekrúcanie dejín tak, aby obeť vyzerala ako agresor a agresor ako obeť, čiže presne v anglosionistickom štýle propagandy. Tiež si podľa viacerých článkov vo veľkom rozsahu vymýšľal nepodložené bludy a to ma odradilo od toho, aby som niečo od neho hľadal.

Či Sovieti plánovali vojnu, si ja netrúfam tvrdiť, teraz je moderné obviňovať Rusov a Sovietov zo všetkých mysliteľných aj nemysliteľných zločinov a projektovať do nich anglosionistické mokré sny a podsúvať im to, čo plánovali práve anglosionisti. Ale keby ju naozaj plánovali, asi by boli lepšie pripravení a nedošlo by k obliehaniu Leningradu, ani k bitke pri Stalingrade. To je môj nepodložený predpoklad.
Hlavné je, že sa zamlčiava, kto do Ruska zavliekol komunizmus sa kto zriadil a viedol gulagy. A potom svet obviňuje Rusov zo zločinov, ktorých sa dopustili ruskojazyční chazari, práve voči Rusom, aj voči iným národom v Sovietskom Rusku a v ZSSR.

Norman

Ono je to zaujímavé, pretože obaja sú zbehovia od sovietov.
Kým ale Klimov je skôr v obore psychológie, alebo ako to nazvať, a zostalo mu to vo všetkých jeho knižkách, je Suvorov analytik a jeho knihy sú plné čísiel a faktov.

Ďalší rozdiel je v tom, že kým Klimov postavil svoje knihy na fakte odkrývania sionistickej sekty, po našom povedané, teda židovstva, v čom prekonával napríklad aj nacistické Nemecko, tak Suvorov sa týmto nezaoberal, lebo hovoril či snažil sa hovoriť len o vojenskopolitických a geopolitických dokázateľných faktoch.
Klimov zdrhol so soviet Ruska a ak nemýlim, výrazne pracoval pre jeho nepriateľov, Suvorov utiekol z GRU, vojenskej kontrarozviedky, ale okrem informačného vyťaženia moc asi už nebol použitelný pre tajné služby. Suvorove knihy sú plné humoru a pozitívneho vzťahu voči Rusku, určite sú menej jedovaté, ako Klimovove (i keď toho som ja nejako moc nečítal, vadí mi taká tá prílišná posadnutosť).

Ale je jasné, že tézy, ktoré neposkytuje len Suvorov, ale aj iní a ktoré aj tu na webe boli spomínané, sú neakceptovateľné pre určitých Rusov, ktorí, napodiv, stále nechcú pripustiť, že Stalinské obdobie bolo obdobie zrúd - a to nielen Stalina. Ale to vlastne tvrdí aj Klimov, že to viedli úchyli a sektári.
Rusi majú v tomto ťažkú neriešiteľnú dilemu. Na jednej strane teda už vidia čiernu ruku židovstva, ale stále si nechcú priznať, že aj keď samozrejme Tretia Ríša a hitlerovci neboli žiadne neviniatka, že aj tak bojovali Rusi na nesprávnej strane. A posledný ruský záchytný či podperný bod, že vojnu s Ruskom začali jednozančne Nemci. im podrýva Suvorov a podobní vojenskí historici - preto ho ohovárajú a nenávidia.

kali

"Ale keby ju naozaj plánovali, asi by boli lepšie pripravení a nedošlo by k obliehaniu Leningradu, ani k bitke pri Stalingrade. To je môj nepodložený predpoklad."
Je rozdiel viesť utočnú vojnu a obrannú vojnu (na prope o tom už bola debata)

O tom, že Sovieti planovali zautočiť skôr nepisal len Suvorov ale aj Solonin. Niečo o tomto útoku naznačuje aj samotná debata Hitlera s finskmy ministrom Manerhaimom https://www.youtube.com/watch?v=oET1WaG5sFk&t=62s (bolo toto videou na youtube s sk titulkami ale samozrejme bolo zmazané).

Ďalším dôkazom je, že Sovieti už v v septembri 1940, tri mesiace pred operaciou barbarossa mali vypracovaný operacia groza plán útoku tzv Mobilisatsyoni Plan 41.

Admirál Kuznetsov člen ustredného výboru komunistickej strany vo svojích pametiach z roku 1966:

"For me there is one thing beyond all argument -- J. V. Stalin not only did not exclude the possibility of war with Hitler's Germany, on the contrary, he considered such a war ... inevitable ... J. V. Stalin made preparations for war ... wide and varied preparations -- beginning on dates ... which he himself had selected. Hitler upset his calculations."

Možme pokračovať ďalej
Moskva už 5. apríla uzavrela so Simovicovym režimom pakt o neútočení. Hitler to správne vyhodnotil ako nepriateľské gesto. Nemeckí vojaci objavili v Belehrade dokumenty, ktoré tento názor potvrdili. V dokumente zo sovietskeho veľvyslanectva sa uvádzalo: „ZSSR zareaguje v správnu chvíľu. Mocnosti Osy do značnej miery rozptýlili svoje bojové sily a preto sa bude môcť ZSSR náhle pohnúť proti Nemecku.“ Nemecký diplomatický analytik Ernst Woermann pripravil súhrn korešpondencie bývalého juhoslovanského ministra zahraničia. Woermann dospel k záveru, že sovieti „povzbudzovali Juhosláviu do prípadnej opozície proti Nemecku. … Sovieti robia chvatné prípravy.“ Nemecký veľvyslanec v Štokholme princ Wied odoslal 16. mája do Berlína depešu: „Tunajšia zástupkyňa sovietskeho Ruska pani (Alexandra) Kollontai dnes podľa mojich zistení povedala, že nikdy počas ruskej histórie neboli na západnej hranici Ruska sústredené väčšie vojenské sily, ako v súčasnosti.“

Becker, Fritz, Kampf um Europa, s. 123

Hitler dostával zlovestné známky sovietskych vojnových príprav aj z iných zdrojov. Z Helsiniek prišiel šifrovaný telegram, týkajúci sa sovietskeho námorného atašé Smirnova. Ten sa zveril svojmu americkému kolegovi Huthsteinerovi, že „Rusko bude musieť s najväčšou pravdepodobnosťou vstúpiť do vojny na strane ostatných veľkých demokracií.“ Veliteľ nemeckej kontrarozviedky Walter Schellenberg hlásil dramatický nárast sovietskej špionáže, podvratnej činnosti a sabotáží. Prístavná polícia v rôznych európskych prístavoch zadržala prístavných robotníkov pokladajúcich výbušniny na paluby nemeckých, talianskych alebo japonských obchodných lodí. Vo väčšine prípadov boli páchateľmi komunistickí agenti. Dánska kriminálna polícia rozbila obzvlášť nebezpečnú skupinu komunistických sabotérov vedených Ernstom Wollweberom. Členovia tejto skupiny od roku 1938 prepašovali na paluby lodí výbušniny a potopili takmer 70 lodí smerujúcich zo škandinávskych prístavov do Nemecka. OKW denne registrovalo sovietske prieskumné lety v nemeckom vzdušnom priestore. Priebežne dodávalo Hitlerovi hlásenia o neustálom zvyšovaní ruských síl pozdĺž spoločnej hranice. Tieto aktivity boli „v stále vyššej miere výhražnej povahy.“

Kunert, Dirk, Deutschland im Krieg der Kontinente, s. 80
Meiser, Hans, Verratene Verräter, s. 244
Becker, Fritz, Kampf um Europa, s. 179

Suvorovovi možno nesedia nejaké čisla alebo fakty (napr to, že Stalin zo začiatku podporoval Hitlera) ale ako vidieť so svojími tvrdeniami neobjavil ameriku a je viacero zdrojov ktoré v principe dávaju jemu za pravdu...

Norman

K tomu záznamu som tu dal článok už pred rokmi, rok 2012, tam je aj môj preklad toho rozhovoru
http://nadhlad.com/content/zvukovy-zaznam-z-finska

Pre každého, kto má zaujem o to, čo sme tu spracovali o germanskej renesancii 20 storočia, hore v menu je
/Kulty/Germanizmus
alebo teda:
http://nadhlad.com/tema/germanizmus

je to samozrejme nesystematicky, ale nazbieralo sa tam viacero dobrých veci, azda.

mirages

citacia kuznecova v anglictine je z ktorej internet stranky?
cital si to v ruskom orgiginale?
prva veta nehovori o tom ci vojnu stalin chcel
a druha veta nie je pridana prekladatelom?

plan groza vyzera ako desinfo

mirages

rozhovor s manerheimom je teda neco

zaujimave je ale aj v tom, ze adolf manerheima zjavne klame, pocet tankov zvysil takmer na 2x (23tis.) a zavod v kramatorsku nemal ani 30 ani 60tis. pracovnikov, ovela menej, a ak vobec vyrabal tanky

adi posobi ako europsky paren, ale co ma prekvapilo, ze ma zvyk vydavat pocas rozhovu zvuk pohravania SA so slinami

vsimol som si na ruskych videach, ze vela ludi, aj vzdelanych, profesionali oboch pohlavi, ako moderatori, novinari, analytici, poradca prezidenta, senator (byv.novinar), hostia v studiu, casto vydavaju pocas reci zvuky slin (nieco na urovni chlipania pri jedle)

zjavne je to medzi rusmi rozsirene, pretoze u inych narodov, to je ovela zriedkavejsi jav ( v nemecku, to ma alice wiedel z adf)

vid napr.
moderatoka
2:35 3:04 3:21 (pri citani zprav sa kontroluje a hovori normalne)

host, to je zest

https://youtu.be/-YqDRlsNKrc?t=1841

ah

https://youtu.be/envTZfpW8Ng

Norman

Neviem, kto môže doložiť, či Hitler klame. Za prvé, je otázne, prečo by klamal o tom, že nepriateľ je silnejší, ako čakal pred konfliktom. Za druhé, prostalinisti sa doteraz chvália, ako baťuška Stalin zvýšil zbrojnú výrobu do výšin - a keď to povie Hitler, je to klamstvo? Treba si rozmysleiť, aký majú stalinisti líniu výkladu histórie, aby si to neprotirečilo.

Ale zaujalo ma, že tri štvrtiny tvojho príspevku sú venované výslovnosti. Zaijímavé - už som myslel, že všetky výhrady voči Hitlerovi boli už povymýšlané, ale to, že akosi "slintal" či čo, to som ešte nepočul. Ono bolo to nahraté vpodstate tajne a zdialky, takže zvuky nie sú nejak dokonalé, proste sú sykavky posunuté. (aj ten tvoj link som si prehral, tam som slintanie počul, tam bolo, to hej). Ale aj tak - daj si to patentovať ako nový antifašistický argument. To sa vždy oplatí, také niečo.

mirages

pod ah je zvuk zostrihany a zretelny

jeho hlas a celkovo prejav tu je inak dost sympaticky, a ak sa berie v uvahu, ze ako recnik, si daval pozor na recovy prejav, tak to vedome slintanie posobi nevhodne a pre manerheime to nemuselo byt prijemne pocuvat

vtedy mali nem. dostojnici urcite vystupovanie, zrejme ovela decentejsie ako je bezne dnes

to nie su sykavky, kde ide prud vzduchu von.., tu ide prud vzduch dnu, nadych, nadvihnutie jazyka

tento zvyk, neviem ako sa to v slovencine pomenuva, je dobrovolny, to nie je praca pre logopeda (ako napr. dost rusov teraz rackuje, tak asi to tam v skolach uz nesleduju)

co sa tyka tych udajov, vsak to nedava zmysel v tomto rozhovore, 23 alebo 35t. to je v podstate rovnako ohromujuce cislo, ohromil by ho aj s cislom 25
zmienka o kramatorksu je tiez zbytocne prehnana, iba ak by bol adi uz mierne psycho

v diskusii, v ktorej bol pritomny aj Suvorov, moderator, niekde v 1. polovici relacii,pri jeho verzii spomenul 23, podla ruskych archivov, Suvorov nic nenamietal

ten zaznam bol na ntv v dokumente, ktory je na youtube pod nazvom secret voice of ah? kde opisuju hlas ah na zazname ako starostlivo modulovany, hlbsie posadeny

mirages
Norman

Tak určite by som to neporovnával so slintaním toho rusa na videu, čo si dodal. Ale ak teda nemáš iné estetické problémy... Ty si nejaký odborník na slintanie?

Na danej nahrávke má Hitler práve iný prejav, ako obvykle púšťa propaganda - preto tá nahrávka bola odložená. Je na nej počuť, že Hitler má normálne ľudské reakcie a vysvetluje Manerheimovi, ako bola situácia pre Európu tak či tak beznádejná.

Prečo by bola poznámka o Krematorsku "prehnaná"? Aj súčasná história tvrdí, a Rusi nenamietali, že boli nahnani ľudia na projekty ...a zbrojili a zbrojili.
Prečo by mal byť Aldi "psycho"? Kedy bol Hitler psycho? Ty fakt veríš židovskej propagande? To je fakt neuveriteľné, také argumenty. A Stalin bol už psycho?

Ten predposledný odstavec - v akej diskusii? A čo keď tam bol Suvorov a niečo nenamietal. A prečo je to až taký rozdiel, či Stalinské Rusko malo 30 alebo aj 50 tisíc tankov? Kto ich zrátal? Aj tak boli všetky pripravené na dobytie Európy, na nič iné.

Ten záznam bol na youtube z amerického dokumentárneho filmu, ale asi aj inde, aj na nejakej fínskej stránke.

Norman

Nu, naverno, možno by si mal vyskúšať aj INE materiály, nie len RUSKU propagandu, Miirage. To je potom jasné, že máš také názory. Ale aj tak, v dnešnej dobe je to už trocha príliš.
A Katyn je v tvojej verzii ako? Tiež tých Poliakov Rusi nezabili?

pps. ale to video tiež stavia na existencii planu Grom, plan na napadnutie Európy Ruskom. Celé som to samozrejme nevidel....

mirages

to je ukrajinska tv, uz skor protiruska, vysielane uz po soci olympiade , 2ukr. historici, solomin, telemost Suvorov, 1 Ruska historicka, moderator rusky liberal z 90.rokov co odiesel na ukrajinu, snazi sa ale o vyvazenu relaciu

to len k tomu, ze ci je cislo 23t hodnoverne, takze skor ah nehovoril spravnu cifru,

Norman

no, pozrel som len úvod, 15 minút, kým začali debatiť (zvyšok len preskákal) , vybadal som, že je vlastne k otázke prípadu Grom skôr pozitívna.
Určite si nemyslíš, že si tu niekto pozrie vyše hodinovú debatu v ruskom a ukrajinskom jazyku (že tam jeden hovoril po ukrainsky som objavil a mierne sa čudoval, že to Rusi v TV púšťali - ono jazykové pomery Ukraina-Rusko by samé stáli za pozornosť, trocha to pripomína česko-slovenské pomery, ale vo väčšom ( u nás tiež nie je problém v TV hovoriť po česky, v českej TV je to veľmi zreidkavé, ak nejaký hosť tak hovorí, programy slovenské asi nedávajú vôbec).

Ja som sem ten Hitlerov prejav teraz dal len kvôli tomu, že je tam ten preklad - a pamätám si, že ma to stálo dosť práce dostať to z toho zašumeného zvuku. Ako si povedal - Hiter tam vyznieva sympatickejšie, ako na bežných zostrihoch z prejavov. On bol vôbec v prejavoch kľudnejší, ako sa dnešná propaganda snaží vykresliť. Bol to práve racionálny kľudný človek. To je dosť podstatná časť mozaiky, preto to pripomínam. A nemyslím, že mal akúkoľvek rečovú vadu - to považujem z tvoje strany len za vtip. :)

Prirodzene, počty zničených nepriateľských tankov sú vždy predmetom nejakého preháňania - ja som ich vtedy nerátal ani teraz nebudem, ale že mal sovietsojuz vtedy veľkú armádu, väčšiu ako ktokoľvek na svete - ja neviem, na tom sa s nadšením a pýchou zhodnú aj prostalinskí historici. Pravda, k znižovaniu cifier dochádza len pre vysvetlenei porážok v rokoch 1941 a 1942. Čiže je to tak - najprv múdry Stalin vybudoval mogučuju armiju, ktorá zachránila mať rosiju, ale potom či zároveň v roku 1941 mal malinkuju armiju, ktorá nemohla odolávať zlovôli fašistických fašistov. Da, eto takoj paradoks.

Trocha žartujem, ale na druhej strane AJ tento paradox, tieto historické lži, toto nevyrovnanie sa s minulosťou spôsobujú, že Rusi majú problém obhájiť aj dnes svoju politiku.

mirages

uviedol som, ze cifra 23 bude spomenuta niekde v 1.polovici videa pri zaujme
ak to clovek pozera od zaciatku a narazi na toho ukr. hovoriaceho historika, pomysli do, ze to je nejaky mor*n, (uz len voci ruskym hostom -kantor,solomin), ale zrejme to bol napad rezisera alebo moderatora (ten napoveda s prekladom.. ju.kantor ked ho zacula, tak zacala pozerat do stropu), aby neboli pobureni patriot. naladeni ukr. divaci v tom obdobi, to je ukr. tv

plan grom z marca 41 ako variant existoval, plan ugroza zo sept40 mohol byt nejaky cvicny plan pre manevre ale nie skutocny ako grom

to nie je recova vada vid. zajakanie.. nekomentoval by som niekoho neopravitelnu recovu vadu
zanedbanu ako rackovanie mozno
napr. mlaskanie pocas reci je definovane ako reflex.. toto slintanie je este nieco ine, je to obkukane od niekoho ineho, naucene a vedome ale mylne pouzivane za nejakym ucelom (napr dramatizujuca lebo odlahcujuca pauza..)

mirages

Suvorov tam posobi ako fantazista

mirages

da sa to porovnat so slintanim moderatorky

to video ju unikatne tym, ze ukazuje adiho normalny hlas, ale je zaroven zvlastne
ze tak vysokopostaveny clovek, skuseny recnik, ma v osobnom rozhovorem takyto zvyk proti etikete, to mohol aj srkat mineralku
(povodne som mal na ruskych videach dojem, ze to ma v neoficialnej reci dodat rozhovoru alebo slovam dojem dovernosti, alebo delikatnosti (

mirages

tebe by nevadilo ak by sa ah s tebou tak rozpraval

k tym tankom..
predvojnove ruske tanky (do 41) neviem ako boli porovnatelne s tym ich najznamejsim modelom, pretoze fini im ich v zimnej vojne znicili udajne 1200-3500, takze pre najpravdepodobnejsich protivnikov nem a jap mat pripravenych 23tis. je mozno aj malo

Norman

Mne?
Nuž keď sa pýtaš, vypočul som si to znova, ale nič nenormálne na tej nahrávke nie je. Bolo to v americkej aj v nemeckej TV, nič k Hitlerovmu prejavu negatívne spomenuté tam nebolo - a oni by radi dali, ak by niečo také našli. Naopak, bolo spomenuté, čo si spomenul aj ty a to asi cíti každý, že Hitlerov prejev je sympatický. Hitler má normálny kľudný prejav, racionálny a jasný, ale zachytený slabým mikrofónom, azda zdôrazňujúcim sykavky a iné bočné zvuky, je to zle počuť, mu takmer ťažko rozumieť (opakujem, som nad tým vtedy sedel dlho a opakovane, aby som to presne preložil, a mal som problém niektoré pasáže vôbec zrozumiteľne počuť), nieto ešte tvrdiť, že rozpoznávaš nejaké za zmienku stojace neobvyklé zvuky. K tomu patrí - ty vieš po nemecky tak dobre, že rozpoznávaš, čo je v (tej ktorej) nemčine bežný akcent a zvuk a čo je nejaký nenormálny zvuk? Lebo je zrejme rozdiel fonológie v rôznych jazykoch, zvlášť, ak je to pre hodnotitela cudzí jazyk, tak by som sa do toho vôbec nepúšťal.

Neviem, ty si myslíš, že si nejaký expert na zvuk, dokonca na jazykový prejav? Ja si to nemyslím, nemám to u teba nijako podporené, takže kým to nepovieš aspoň ty na čestné slovo, si u mňa len amatér, ktorý chce proste rýpať do Hitlera (nechápem, prečo) a skôr mi vadí, že si tým tak posadnutý a že stále týmto smerom zavádzaš dialóg.
Ale ako vidíš, som tolerantný a vždy slušne odpovedám. :)

Norman

že pri otázkach milionov životov a rozhodnutí politikov sa ty zameriavaš na to, či mal niekto nejaký "zvyk", ktorý aj tak nik, okrem teba, nezaznamenal.
Dosť sa hovorilo, že mal Hitler jedno vajce, ale už tento nezmysel tiež stiahli z obehu. Neviem, čo by sa na ňom ešte mohlo nájsť zlé ... ešte sa spomína to, že nevedel malovať. Teda vedel, ale nie dobre, že áno. Ako aj ty píšeš, výborný rečník, ale ty si na ňom objavil rečovú chybu. Aj tie jeho obrazy boli možno zašpinené. No áno, prešli frontovými časmi, ale museli byť tak zachytané?

A čo tovaričš Putin, U nevo net nikakich ošibok? Bolo by lepšie, keby si sa zameral na jeho čudný nervný prejav :) Jemu ešte môžeš pomôcť s tvojou logopedickou záľubou.

mirages

psycho v zmysle ze zo zvyku prehana s cislami a povie to aj niekomu takemu ako manerheimer.
to, ze robotnici tam ziju ako zvierata vyslovil ako domienku, tak to beriem od rakusana ako vcelku este korektne,
kramatorksy zavod mal k 41 vybudovane aj cele mestecko pre 50tis. ludi, kde ak wc bolo spolocne na chodbe alebo ak budka pred domom tak to bol pre nemcov nezvyk

ale co sa tyka poctu pracovnikov
v 1940 mal 18 000, ktori pracovali 1x18 alebo 2x9.. ale zeby kvoli ocakavanemu utoku zvysili od jan 41 vyrobu a zacali pracovat 2x30 ako tvrdi ah?

Norman

Tento postoj, ktorý tam vyslovil Hitler, je dnes považovaný za oficiálny postoj ku Stalinovej dobe a jeho projektom.

Aj zo strany Rusov, Ukraincov a iných postihnutých národov.

Je mi ľúto, ale čas dal Hitlerovi za pravdu.

Samé Rusko viackrát odmietlo Stalinovskú dobu a tradíciu, snažilo sa jej zbaviť (1956, 1990). Neviem, koho názory si myslíš, že prezentuješ, Mirages, ale podľa mňa nie si na ruskej strane.

mirages

dokument orf z konca 80.

https://www.youtube.com/watch?v=44Bdcf0c4_I

k rezunovi - uz len vyber pseudonymu naznacuje, co je to za patkana

mirages

pred 1sv bolo finsko aj cast polska ca 100 rokov sucastou Ruska, tak tu mohol byt urcity sentiment rusov k tymto uzemiam..

ale odhodlali by sa k tomu vobec, ak by nebolo uz nejakych vykonanych krokov nemecka?

zabratie casti uzemia finska a aj polska sa nedaju chapat ako reakcia na kroky nemecka, ktore zacinalo obsadzovat uzemia inych statov,,, ako snahu o vytvorenie buffer zony?
V tejto buffer zone bola aj vytvorena 1. linia obrany zssr, dalej smerom na vychod 2. a este dalej 3. linia.

Tato trojliniovost a ich samostatnost (2.linia nesla pomahat kolabujucej 1., nemci by ich tak rozbili obe) ich aj zachranila

rezun spomina, ze stalin planovat napadnut nemecko, ale hovori, ze tento plan (zacal sa pripravovat v marci 1941) bola reakcia na uz ziskane informacie o plane Barbarossa, takze tu ide o utok ako formu obrany..to nie je dobrovolny plan na napadnutie nemecka

rusko nemalo priemysel na napadnutie europy, nemalo dost fabrik bezpecne hlbsie vo svojom uzemi, museli ich tam evakuovat z ukrajiny. zaciatkom vojny im nemci znicili fabriky na ukrajiny a zssr malo problemy s vyrobou dostatku chemie pre mun.

Norman

Plán napadnutia Európy určite nepripravoval Stalin ako reakciu na nejaký plán Barbarosa, ktorý naopak Rusi nepoznali a Stalin osobne naň neveril.
Naopak, na jeseň 1940 bol Molotov v Berlíne a položil Hitlerovi Stalinove požiadavky: Bospor, Skagerak, Rumunsko a podobné požiadvky, v podstate ultimátum. Až po tomto ultimáte, ktoré Nemci nemohli akceptovať, dal Hitler v zime narýchlo pripraviť plán Barbarossa.

Sovietsky zväz a Komunistická internacionála mala ako samozrejmý plán urobiť celý svet komunistický. To nebolo a nie je žiadne tajomstvo. Už po Prvej vojen boli utvorené po Európe Republiky rád, teda sovietov, v Maďarsku a Nemecku a Slovensku. V Španielku vládli tvrdí komunisti a v tridsiatych rokoch tam zúrila otvorená vojna ideológii. V Španieslku, na druhom konci Európy od Ruska! Samozrejme, že boľševici v Moskve chceli vtedy preválcovať celú Európu - kto o tom dnes pochybuje, nevie nič o tých časoch. Zastavila ich až vojna s Hitlerom a vlastne nakoniec aj Európu dobyli presne podľa svojich plánov, len ovšem polovicu, lebo druhú polovicu si utrhol ich americký kamarát.

mirages

v posl. odstavci malo byt utok na nemecko

trockij a spol. mozno planovali vpad do europy, republiky rad vznikali v 20 rokoch a trockij odisiel z ruska v 1929
nemienil sa stalin sustredit najskor na zssr samotne a mozno blizkych susedov na rozdiel od trockeho?

molotov pakt nebol reakcia na mnichov 38?

nemecko ziskalo cs. voj. priem., vyzbroj pre 20-30 divizii, z ceskych hufnic sa neskor strielalo na vych.fronte

a cez skagerrak, siroky 80-140km, zssr nemalo mat pravo volneho prieplavu?
poziadavka volneho prieplavu cez bospor a skagerrak je uplne legitimna, hlavne po mnichove 38

finy sa stazuju na finsko-rusku vojnu a nakoniec neskor z finska nemecko aj naozaj utocilo

Norman

všetky tieto otázky boli už prebrané aj v spomínaných knihách Suvorova. Ja tu nebudem robiť inštruktora každému jednému neomarxistovi.

Ale za prvé:
" cez skagerrak, siroky 80-140km, zssr nemalo mat pravo volneho prieplavu?"
Hovoril som ja niekde o "voľnom prieplave"? Čo mi to podsúvaš za termín? Požiadavky Stalina boli zrejme horšie, chcel možno pevnosti v Baltiku a Bospor celý, chcel kontrolu - choď si pozrieť niekde do archívov, čo presne chcel, ak je to tam správne a nie sfalšovane. Len nejaký "voľný prieplav" samotný to určite nebol. V každom prípade prišiel s požiadavkami na veci, ktoré Rusko nemalo, čiže s ultimátom. O tom žiadna historia nepochybuje, ani ruská nie. Tak, ako sa dnes rozrastá NATO sa vtedy rozrastalo ZSSR a nechcelo pochopiť, prečo to nemá robiť, nevidelo mieru - až sa dotklo drátov s vysokým napätim a celá Európa vybuchla. Prvotná príčina toho výbuchu sú revolučné tlaky a boľševizmus, ktorý riešil svoju neživotnosť klasicky, na úkor okolia.

Molotovov pakt. Píšem ja niekde niečo o Molotovovom pakte? Hovorím o Molotovovi, o ďalších rokovaniach, nie o minulom pakte. Ale vidím, že si zvyknutý reagovať v štýle všetko, čo sa udialo zlé (z ruskej strany), je len reakciou na činy iného. Si zvyknutý na otízky okolo paktu, ale ja o ňom nič nehovorím.

"finy sa stazuju na finsko-rusku vojnu a nakoniec neskor z finska nemecko aj naozaj utocilo"
Výborná logika. Čiže keď Rusko zabralo vo vojne kus Fínska, tak je dôkazom ich nevinnosti to, že si neskôr Fínsko chcelo svoje územie zobrať späť.

No a najlepšie nakoniec. Trockij odišiel z Ruska v 1929 a zrejme so sebou zobral všetko zlé, všetky zlé komunistické plány a predstavy. Všetko zlé robil ln Trockij a jeho klika, Stalin a iní boli úplne v pohode - skromní, pracovití, ľud milujúci báťuškovia. Pravda, ako sa pýtaš, možno sa chcel Stalin sústrediť "len na blízkych susedov" : Československo, Maďarsko, Nemecko. Možno. Možno nechcel hneď ťahať s tankami až do Londýna, že. Bol to dobrák, rusi to vždy hovorili.

A tu je ešte jedna zásadná vec. Dnešní marxistickí revizionisti chcú "západ" hodiť do jedného mecha, bez ohadu na to, že tam boli úplne protichodné ideológie, že na západe objektívne bojovali Nemci proti invázii Francúzov, Britov a Američanov. Preto dnes padajú na ruskej strane také krkolomné teorie, ako tá, že Hitlera manipulovali židia a podobné nezmysly. Na druhej strane, úplne sa nepochopiteľným zázrakom zabúda, že to Rusi, Stallin, spolupracoval a bojoval proti Európe. teda že to bezpochyby Stalin svojími nepochybnými činmi bol na strane tých anglosionistických psychopatov.
To sú nepochybné historické fakty a ruská história sa z nich nikdy nevykrúti, Rusi si budú musieť priznať svoju časť viny na vojne a na jej smerovaní. Kým to nespravia, pôjdu sami proti sebe.

Ďakujem za pozoronosť, tuším to potrebujete :)

Ahaswer

.

Ľubov

kto vlastne si?

Zrejme si sa rozhodol vyčistiť to tu trocha od rusofilných entít,ako som napr. ja.Mne neostáva nič iné,len Ti povedať,že aj Ty robíš chyby.

Roland Edvardsen

A ty si myslíš, že si on neuvedomuje, že robí chyby ako všetci ostatní? Možno napríklad aj v tom, že už skôr poriadne nevysvetlil miestnym rusofilom v čom presne robia chybu. :-)

Norman

vy ste o tom začali debatiť. Ja som sa predsa Okolidúceho aj zastal, ale snažím sa mu vysvetliť, ako toje :)

Ľubov

Norman,musím sa Ti ospravedlniť.Za tú hlúpu vetu"kto vlastne si". Zdalo sa mi úplne nemožné pochopiť niektoré Tvoje názory,ohľadom nemeckého civilného obyvatelstva.Ale ako to už býva a to,čo hľadáš,hľadá teba,som náhodou natrafila na tento dokument.
http://prekladyodlesa.sk/category/utajovane-dejiny Je v podkapitole Utajované dejiny a video Hellstorm sa dá nastaviť na české titulky a dokonca je stále funkčné.Teraz som to dopozerala a je mi všeliako,len dobre nie.

Možno si to už videl,ja nie. Zhruba v druhej polovici prichádzajú k obyčajným nemcom američania. Veria,že títo sú "civilizovaní" naši,zo západu.No peklo pokračuje.

Norman

Prečo by si sa mala ospravedlňovať? Moje názory sú neakceptovateľné či nepochopiteľné povedzme pre 90% dnešnej populácie. Veď to tu je bežné, denne je niekto urazený.

Filmy ako Hellstrom moc nepozeraj. Každá vojna je viac utrpenia, než bežný človek dokáže zniesť. Teda, ak sa ho naozaj dotkne.

Ľubov

patriť medzi tých 10 %.-).

Veru,Hellstrom je silný.bola to zvláštna náhoda,že video bolo zrazu dostupné,dokonca s frajerinou,titulkami v 8 jazykoch. Uvedomujem si hlavne,ako málo vieme.tento svet je ako cibuľa,pod jedným klamstvom ďalšie a ďalšie.

Nie sme slečinky,ale nie sme ani zo železa,to máš teda pravdu.....zatiaľ!

Norman

naozaj zaujímavé, pretože mne ten tvoj link nechcelo prehrať, ani priamo na youtube (z dôvodu licencie v mojej krajine (som prirodzene na slovensku)). Zauijímavé, že tebe to prehralo, heh.
Ale na webe je viacero iných verzií, vidím o čo sa jedná a asi som to už videl - i keď hovorím, už nezbieram dôkazy o ľudskej beštialite, už je dávno isté, že ľudia sú takí.

Náhodný okoloidúci

Som si vedomý toho, že mám v tomto smere medzery vo vzdelaní, ale nie je čas čítať všetko, čo kedy bolo na svete vydané, denne zabijem dve hodiny na cestu do roboty a z roboty, celý deň mám v rukách lopatu alebo motorovú pílu a tak podobne a nestíham už čítať ani svoju profesnú literatúru.
Takže ďakujem za stručný výcuc :)

Ale keď už je reč o obludných režimoch, treba mať neustále na pamäti, kto ich vymýšľa a roznáša po svete.

anonym

zaujimava info o spotrebe ropy v nemecku na forume axishistory

ropa
v tis. ton (1 tona = 7 barrelov)

spotreba 1938
us 145.000
zssr 26.000
gb 11.000

...

de 6.300

z toho
vlast. taz. : 500
synt. vyr. : 1.300
import : 4.000 mexiko, arab
400 rumunsko
100 ost. europa

k 1.9.1939 mali
vlast. zasoby : 2.100
z okup. nor fra hol bel neskor ziskali : 700

po 1.1.1939 prisli o import z mex a arab., zvysili ale tazbu na sev-zap nemecka a ziskali rakuske ropne polia, cim zvysila vlastnu tazbu z 500 (1938) na 1.700 (1944)

a od zssr kupili v
1940 : 6.000
1941: 2.300

v maji 1941 si nemecko vypracovalo studiu, podla ktorej bude mesacna
spotreba na voj. kampan: 1.000
import a vl.prod. (taz+s): 700 ( 1941,42,43 rumunsko dodavalo 150)
nedostatok: 300

zasoby by sa minuli v auguste 1941

mes. deficit 300 tis. ton chceli ziskat voj. kampanou do zssr, kde rocna produkcia:
maikop: 2.700 (obsadili v aug. 1942)
grozny: 4.600
baku: 24.400

Nemecko rumunsku na oplatku dodavalo uhlie, ale nedodrziavali dodavky, navyse rumuni si chceli ropu zacat setrit, polia sa uz zacali vycerpavat, v 1943 angl. naletmi znicili 50% taz. schopnosti rumunska

mirages

rumunsko dodavalo mesacne

1938: 33.000
1941: 150.000
1942: 150.000
1943: 150.000 a menej ton

mirages

22. jun

v takyto pekny den sa zacal bengal na vychode
o 13:56 sa to tam uz pekne mydlilo

Ľubov

tohto dátumu,všimnite si,ozvala sa A.Merkelová ohľadom odsunu sudetských nemcov.
Nechcem si ani predstaviť,čo by takáto reč mohla priniesť. Má to byť cena za záchranu koalície so Seehoferom.

V Nemecku sa prezliekajú kabáty,a budú sa všade okolo nás. Sadnime si do prvého radu,divadlo začína.

Norman

Skôr by sme si mali zapamätať to, čo teraz všetci viete - doteraz Merkelová v žiadnom prípade nebola nacionalistická, ani náhodou nejaká "vpravo", ale presne naopak, ťažka proizraelská a prosionistická onuca, na AfD nadávajúca ako na fašistov.
Tak to bolo bezpochyby doteraz.
A teraz zrazu, keď sa jej čln zdá už riadne naberať vodu, zrazu média z nej robia niekoho, kto sa zastáva sudetských Nemcov a ako ste tu správne podotkli, dajú sa očakávať aj horšie veci, teda že práve z Merkelkinej politiky budú robiť fašizmus.
Že to bude odporovať všetkému, čo sme všetci za posledných pár rokov videli? Nevadí, nadšení "antifašisti" aka antinemci česi sa na to s radosťou vrhnú, a to isté platí o nadšených "antifašistoch" rusoch. A zas budú všetci títo bojovať proti "fašistom"-nemcom - lebo židovské nédia tak píšu a chcú. Jediný spôsob, ako zabrániť imigrácii negrov sa bude podsúvať: bojovať proti fašizmu. Tak by to chceli navliecť.

Ale ľudia už azda nie sú až tak naivní, treba dúfať. Ináč zas prejdú z oprátky do oprátky.

mirages

ked aj barborabossa dala do pohybu utecencov

am to povedala 20 juna v berline ku dnu utecencov

zdf to necitovala

https://www.zdf.de/nachrichten/heute/gedenkstunde-fuer-die-opfer-von-flu...

vsimlo si to radio prag

Ľubov

21.večer som to čítala,tak som to spojila s 22. Principiálne to ale neznamená až tak veľa-24 hodín.

Deje sa toho tak veľa,všetko sa rýchlo môže meniť.Kto by zabudol na manželov Ceaucescových.
Zajtra ,na Jána,majú stretnutie zástupcovia Talianska ,Grécka,Rakúska a Nemecka. Kde sme my,V4 ?
A na Petra Pavla ďalšie,už aj s Francúzskom.Žije to,zdá sa.

Aj tak si myslím,že skutočné zmeny môžu nastať až po priamom zásahu na pedofilné mocenské centrum.Kým tu stojí Vatikán,mám obavu,že to tak pružne nepôjde.

Náhodný okoloidúci

Vieš, prečo bolo (je) Rusko (údajne) zaostalé? Lebo počas celých storočí bolo a stále je vystavené útokom zo všetkých strán, stále sa musí brániť, stále kvôli tomu vo vojnách stráca ľudí a nemá možnosť pokojne a v mieri sa rozvíjať. Je doslova nútené proti vlastnej vôli vydávať obrovské prostriedky na zbrojenie, aby vôbec prežilo. Koľkokrát Rusko zaútočilo na európske štáty a koľkokrát európske štáty zaútočili na Rusko? Kto v roku vypálil Moskvu? Práve tí Poliaci, ktorí sa sťažujú na "delenie" Poľska. Veď Poliaci najmene trikrát vieldi útočnú a dobyvačnú vojnu proti Rusku - najprv sami, potom sa veľmi ochotne pridali k Napoleonovym tlupám a nakoniec paktovali s Hitlerom. Okrem iného za tým bola a stále je nenávisť katolkov voči pravoslávnym.
Koľkokrát Rusi napadli Britániu? Ani raz. A koľko (proxy)vojen viedli Briti proti Rusku? Na prstoch jednej ruky by si ich nespočítal, možno ani na oboch rukách. A koľkokrát napadli Rusi Francúzsko? Koľkokrát napadli Nemecko?

Roland Edvardsen

Rusko nie je údajne zaostalé, ale objektívne zaostalé - dôvody sa mi nechce teraz rozoberať, to je na dlho. Pochopiteľne, sú oblasti, v ktorých sú veľmi nadpriemerní, ale ak ide o zabezpečenie slušnej životnej úrovne pre čo možno najviac ľudí, tak to im veľmi nejde.

Ale každopádne nikdy som dobre nechápal, prečo sa všetci tí tunajší rusofili nechcú do Ruska presťahovať. Tomu naozaj nerozumiem, keď to má byť vraj taká úžasná krajina, podľa ich popisu. Prečo dokonca mnohí z nich skôr budú utekať na Západ, do Nemecka, Rakúska, USA, Kanady, atď.? Hmm?

Vieš, ja by som sa tiež mohol hrať na dejepisára a hádzať ti sem more odkazov na to, kedy Rusi zohrali úlohu agresora v nejakom konflikte - napr. od Livónskej vojny cez Veľkú vojnu so Švédskom až po napadnutie Fínska či tzv. Veľkú vlasteneckú vojnu, ktorej príčinou bola Stalinova agresívna zahraničná politika nasmerovaná voči európskym krajinám, v ktorých sa mala rozšíriť "proletárska revolúcia" sprevádzaná samozrejme komunistickou diktatúrou. Ale k čomu by to vlastne bolo? Pre rusofila je Rusko jednoducho nedotknuteľné, nikdy to nie je agresor (asi jediná ríša, ktorá nebola agresorom, že?), vždy len mierotvorca.

A nenávisť katolíkov voči pravoslávnym? To ako chceš tvrdiť, že pravoslávni nie sú vôbec nenávistní? Že tam nešlo o vzájomnú nenávisť? Protestanti asi tiež boli len nevinní baránkovia, ktorí vo svojich krajinách nepociťovali žiadnu nenávisť ku katolíkom a ani ich nemučili a nepopravovali (puritán Cromwell potvrdí), že?

Náhodný okoloidúci

A nebolo to náhodou tak, že Švédi napadli Rusko?
A vážne chceš tvrdiť, že v ZSSR vládli etnickí Rusi? Prečítaj si Klimova.

A vieš, ja sám seba nepokladám za silného rusofila a nemám dôvod sťahovať sa tam, lebo tu na Slovensku som DOMA.

Norman

No, to bude tým Klimovom. Odkedy to čítaš? Daj si od toho odstup, popremýšlaj.

Náhodný okoloidúci

Porovnajte slovanskú nevestu na fotke s tým politicky korektným čudom, ktoré obrába Harry :D

Roland Edvardsen

Tá Harryho polo-negroidná čúza je pekne odporná baba i charakterovo a ideologicky: https://www.youtube.com/watch?v=UVXskfAlMP8

Nuž, žiadna Grace Kellyová to rozhodne nie je. Je to stará, rozvedená (btw, jej prvý muž bol Žid) béčková "hérečka" (profesia považovaná v lepších časoch za ekvivalent prostitúcie) podľa mňa priemerného vzhľadu (holt, ja mám proste svoj vytríbený vkus a krásnu ženu si predstavujem úplne inak: https://i.pinimg.com/originals/8f/e1/33/8fe13302e958794b28a944ca98add976.... A schválne som vybral postaršiu herečku, "milfku", aby niekto netvrdil, že porovnávam Harryho starú s nejakou mladou. Ok? Mnohé ženy sú mimoriadne krásne aj po 40tke, ba dokonca zrelosť niektorým na kráse i pridá).

Ale najhoršie je, že je to typická feministická krava a "attention whore", ktorá svojim feministickým a negrofilným bullshitom musela zasrať i celú kráľovskú svadbu a z Harryho urobila úplne vykastrovaného idiota - ešte väčšieho než bol pred ňou. Ale tak Briti majú čo chceli. Nech sa nesťažujú, že im i kráľovská rodina takto zdegenerovala - tá aj tak len kopíruje všeobecnú zdegenerovanosť celého ich posraného ostrova.

Sloven

Policajti ako verejní činitelia sa v tomto prípade dopustili skutkovej podstaty trestného činu podľa § 424 tz. a skutkovej podstaty trestného činu podľa paragrafu 423 trestného zákona...

Podotýkam, že tieto zákony sú fašistické, rasistické a diskriminačné..

Teda uplatňovanie týchto nezmyselných zákonov je podľa ich vlastného znenia protizákonné.

Teda tieto 2 paragrafy sú úplne zbytočné a nie možné ich z právneho hľadiska legálne uplatňovať..

.......

Tento zúfalý teroristický zákrok polície je dokonalou ukážkou hlúposti a slabosti tohto systému.

Keď je niekto tak zaslepený nenávisťou, že cielene a fašisticky prenasleduje ľudí - nejaké "fašistické" symboly a rasisticky ich takto segreguje a diskriminuje, vyhráža sa im, len podľa farby ich kože, len kvôli ich náboženskému presvedčeniu..

V tomto fašistickom systéme sa dokázateľne uplatňujú rasistické zákony znevýhodňujúce väčšinové obyvateľstvo na základe ich rasovej a náboženskej príslušnosti..

Tieto rasistické zákony by mali v liberálnej demokratickej spoločnosti fungovať presne naopak a to zvýhodňovať väčšinové obyvateľstvo, teda ak chceme byť naozaj demokratický štát..

:D

Mimochodom tieto všelijaké "pôvodné" duchovná slúžia tiež len k rozdrobeniu spoločnosti..

A ešte taký subjektívny názor tie bežné kresťanské svadobné šaty sú podľa mňa oveľa krajšie ako henten obrus, ale tak zas aspoň sú tí ľudia v prírode..

Roland Edvardsen

Tu je hlavný problém v tom, že samotní policajti nemajú v tomto jasno a používajú kdejaké pofidérne tabuľky vyrobené skurvenými mimovládkami. Tu máte jeden zoznam vyrobený pre policajtov: https://i.blog.sme.sk/blog/7661/129334/karta1.JPG Hádajte, kto im ho vyrobil? Neslávne ĽPR, aké to prekvapenie, že?
Hneď prvý symbol ma zaujal, keďže ide o keltský kríž, čiže kresťanský symbol (hoci pôvodne tiež pohanský), ktorý sa bežne používa napr. v takom Írsku.

Norman

Akákoľvek ideologická polícia je nezmysel, akékoľvek pofidérne tabulky, čo nie sú v zákone, sú právny nezmysel. Alebo nie?
Ale na druhej strane - myslieť si, že systém bude dodržiavať aspoň svoje vlastné zákony je naivita. Systém sa vykašle na svoje vlastné pravidlá a spácha justičný zločin kedykoľvek sa mu naozaj zachce. Flexibilných obuškových zákonov má už dosť a vôbec, je schopný použiť akýkoľvek iný, aj hospodárske a podobne.

Hneď podľa prvej vety ústavy sa republika neviaže na žiadnu ideológiu, tak sa neviaže ani proti žiadnej ideológii, že. Ale im je to samozrejme jedno a sťažovať si môžu ľudia na lampárni.

Sloven

Hej v duchu kikiríko-metódskych tradícii sa neviaže na žiadnu ideológiu.. :D

Dobrá sprostosť čo...

Ja nezvyknem moc chváliť ľudí, zvýknú sa potom zopsuť, ale..

Ale je to presne tak ako tvrdíš..

afinabul

"Nehovor o Bohu bez svetla."

Sloven

Svetlo tvojho boha?
--Zvyšok bol scenzurovaný, lebo obsahuje vulgarizmy a urážky Afinabula --

Sloven

Dodatok..

afinabul
Roland Edvardsen

Len som chcel dodať, že to dištancovanie Žiarislava od rasovej politiky ma ani trochu neprekvapuje. Každý kto ho aspoň trochu sledoval vie, že on je politicky pomerne dosť umiernený, fakt to nie je žiaden kotlebovec, magátovec či dokonca niekto ako Stephen Mcnallen, ktorý sa pomerne často vyjadruje i k rase. V podstate chápem, prečo sa niektorí pohania budú zastávať liberálnej demokracie, keďže až tá im po dlhšej dobe poskytla dostatočnú slobodu v praktikovaní ich duchovna (hoci vidíme teraz, že to v žiadnom prípade nie je také ružové, ako by malo byť). V podstate politika ani nie je veľmi jeho téma, hoci ťažko sa jej vyhnúť, takže sa k nej príležitostne musí vyjadriť. 

Norman

Prirodzene, on má duchovný vývoj, kultúru a reálnu komunitu, má plné právo odmietnuť určité postoje, odmietnuť vôbec aktivitu v politike a vyjadrovanie sa k nej. To je v poriadku.
Mne nejde o to hodnotiť, kto sa akou cestou uberá, ide mi v prvom rade ukázať to, že Žiarislav a jeho ľudia s naivní, ak si myslia, že im systém dá pokoj, ak budú "umiernení". A že vlastne rovnako sú naivné doslovne milióny občanov Slovenska. Chcem aj na tomto príbehu ľuďom ukázať, čo aj im hrozí. Každému jednému z nich. To nie je preháňanie.

Ja Žiarislava, takto zdiaľky, uznávam, aj keď na pesničky sám neverím. Verím na úprimne duchovno, charakter a pevné nervy, dobré gény. Verím na to, že odmieta abrahamovské ohavnosti, podobne ako Okoloidúci odmieta abrahámovské symboly.
Ja by som mu prial - ale tento prípad aj mňa definitívne presvedčil, že ani touto Žiarislavovou metódiu sa nedá ísť. Žiadne komúny či úniky do lesa človeka spod moci systému neoslobodia.

Ja nechcem, aby sa Rodná cesta zradikalizovala - ale dúfam, že si teraz viac uvedomujú, čo je to anglosionistické monštrum.

afinabul

Tohto času v TV bežal dokument ako je Vatikán postavený na kultovom mieste.
Huuu aaaa, to je bordel...
http://afinabul.blog.cz/1704/kriz-se-znovu-promenil-v-muze
"Rozhlédni se kolem, Thomasi. Pověz mi', co vidíš."
"Tmu. Les. Řeku, hvězdy, noc. Studenou noc."
"Nadechni se, Thomasi. Co cítíš?"
"Stejnou noc. Řeku. Listí a rosu. Oheň, cítím oheň. A podzim. Všechny vůně podzimu."
"Kdy naposledy jsi tyto věci viděl a cítil?"
---
"Pak vítej na místě, které dobře znáš. Vítej v místě, kte­ré je věčné. Vítej v podzimní noci, kterou tato zem vždycky znala a vždycky se z ní bude radovat."
http://afinabul.blog.cz/1212/ynis-calidryv

afinabul

Mazurek nemal PR školiteľov, ako Mikloš, Radičová, Kiska, Procházka ...
Možno rastie sám?
http://www.radionaseslovensko.sk/archiv/pravda-o-cinnosti-ls-nase-sloven...

senil

Šílené. Asi skončíme stejně jako na západě. Skončíme jako na západě? Cenzura běží v Evropě na plné obrátky. Nejhůř je na tom Švédsko, tam vám hrozí vězení za to, že upozorníte, že migranti močí a kálí na ulici. V Británii skončíte ve vězení za nenávistný tweet. V Německu za to, že přirovnáváte islám k nacizmu. Návic tam postafili centrum které zastýxká za hate speech. V německu facebook musi sledovat a mazat příspěvky - má to nařízené od vlády. Snad takhle nedopadneme v Česku.
http://www.epshark.cz/clanek/118/novodoba-totalita-na-zapade

avarisa

Hormone-secreting levitra 20mg prices metoclopramide, both order levitra online diverticula, histocompatible suspected: lowest price cialis 20mg ear, pus, layer maturation murmur, cialis commercial penile constipation, elemental volumes cialis coupons work; levitra.com pulse, out erythropoietin burst, pushes levitra prices plunger toughest retinopexy, collection little levitra day-cases, lie read sense blurred levitra online exercise.

Norman

vie mi niekto povedať, ako a prečo sú posielané takéto maily?
To predsa nie je reklama, spam. Nemá to žiaden zmysel, je to evidentne len zlomyseľnosť.
To sú smerované maile na zahltenie portálu, ktorých sem ale našťastie prenikne len pár.
Naozaj som o tom nepočul ale ani sa o problematiku spamu nejako nezaujímam, takže ak by niekto náhodou mal názor či dokonca info, prípadne radu, bolo by fajn, ak by pomohol.

Teraz je to v únosnej miere, ale obávam sa, či to nenarastie. Aby to nebolo ako s imigrantami, čo sa kotia ako zajace.
A okrem toho, bolo by lepšie, aby to tu nebolo vôbec. Neviem, či to preniká naozaj automatický prebitím captcha systému. Ako keby medzi ľuďmi nebolo dosť blbcov, musí ľudstvo ešte vytvárať aj programy produkujúce blbosti :)

Náhodný okoloidúci

Pozrel som si na wiki, čo je to tá levitra a píšu tam, že sa to používa na liečbu toho, že sa chlapovi nechce postaviť.
Možno odosielateľovi tohto spamu pripadáme impotentní :D

Norman

viaceré tie maily majú nejaký vulgárny podtón, tie v azbuke ponúkajú nejaké kurvy. Ja som naschvál vybral taký mne sa zdajúci nezlovoľný a nevulgárny ... ale ty si nám to vysvetlil a tu urážku tam našiel a explicitne zdôraznil. Tak to ti teda ďakujeme :)

Myslíš, že to sem dáva nejaká osoba a nie automat? Hm, zaujímavé, veď nemáme nepriateľov, ja osobne teda o nijakom neviem :-o

V každom prípade, neviem, prečo sa niekto do nás stará - svet sa ide rozpadnúť a niekoho zaujíma, či k tomu ešte pomôžeme? Hm, spomaliž sa to nedá a načo to aj urýchlovať? Veci pracujú samé, flow, bez pechorenia sa ... krok za krokom, tik, tak, tik, tak ... :-)

nové