Romáci sa húfne vracajú a s nimi infekcia

Pandémia, ktorá údajne nie je nebezpečnejšia, ako chrípka, spôsobuje paniku aj medzi našimi emigrantami v zahraničí. Naozaj sa vracajú masovo domov a naozaj so sebou prinášajú pandémiu - včera namerali rekordný počet infikovaných (114 novýn pozitívnych nálezov) a velká časť práve u Romákov v Žehre. A ďalši sa mienia vrátiť, najlepšie nejak načierno (hranice určite nepriechodné nie sú).

Čo dodať? Trump vraj povedal: "vrátiť sa do troch dní a koniec". To isté by malo aj Slovensko. Nákaza a komunitné šírenie už prepuklo v Žehre a nabúrava to celé predošlé snaženie spoločnosti. Ak do republiky budú prenikať nakazení zo zahraničia, slabý slovenský systém to nemusí zvládnuť.

Samozrejme, s Romákmi sa pracuje ťažko. Za prvé nevedia, čo je autorita, ale za druhé desťročia antirasizmu a antifašizmu tu spôsobili takmer nefunkčnosť štátnych orgánov, vrátane polície  a armády. Aj takto nesie teraz spoločnosť následky za to, že sa tomu šialenému antirasizmu v minulosti nebránila.

 

   
 
mino

Takzvané "rýchlotesty" by práve tu boli pomohli na rýchle signalizovanie problému (aj v osadách, komunitách). Tiež pretestovanie pendlerov a aké-také rozdelenie ľudí v štátnej karanténe, aby neboli zdraví s chorými. Zdá sa aj testovanie personálu DSS (bez stresovania starčekov) a celkovo zdravotníckeho personálu by signalizovalo problém.
Lebo fico a pele, zdravý rozum v prdeli, zvyknite si.

Svedkovia Matovičovi už zavádzajú tým, že rýchlotesty odhalia až prekonanie COVID, čo je asi blbosť, keďže ide o test na protilátky a zdravý imunitný systém môže už cca druhý deň po nakazení generovať protilátky, myslím si -nie som odborník.

Písalo sa tu o očiach Sakovej, vystupovaní Peleho. Tam bolo cítiť pokoru a zodpovednosť.
Vtedy Pele zatrhol testy pre samoplatcov, dnes je denne 600-700 testov samoplatcov vyhodených do Dunaja.

Dnes vidíme exhibicionistov, zmätok a improvizáciu.
Dovidenia v pekle priatelia.

vrbovčan

je uväznený do svojich vlastných minulých výrokoch. Rýchlotesty nemôže použiť, lebo ich charakterizoval ako nepoužiteľné. Už by sa použili, len kvôli jeho stupidite teraz budú hniť v sklade.
Na dnešnej tlačovke mu redaktorka tvrdila, že súkromné laboratóriá nedostávajú dostatok objednávok na testy od Úradu zdravotnej starostlivosti. Preto testujú samoplatcov, ktorí sú všetci negatívni. "Tak prečo netestujete osadenstvo domovov sociálnych služieb?" Sa pýtala redaktorka. "Nerozumiem otázke." Odpovedal Matovič. A následne si zase kopol do Peleho. A hlavný hygienik mu dal za pravdu. Že nechápe prečo by sa mali DSS-ky testovať. Pričom neustále dokola argumentuje ako treba starkých chrániť.
Ja už som nasratý. Lebo vychádza mi z toho, že sa s Pentou dohodol, že ich pustí testovať a testovať za predraženú cenu pre zakázky od Úradu zdravotnej starostlivosti, ale zároveň im povolí testovať aj svojich zákazníkov pomimo. Výsledok je ten, že na seniorov sa vykašľali, lebo cena za test u Penty je pre zdravotné poisťovne vysoká.
Dnes na FB ľudí prirovnal k oslom. Už jeho vlastní voliči ho nabádajú, aby sa správal slušnejšie.

slaven1

To je kto? Nejaký starí Rimania (Roma)? Rumuni (Romania)?

Už aj ty si sa dal na "etický kodex novinára" od OSF? Neviem nájsť odkaz, ale pár rokov dozadu kolovali notičky, na SME boli dade zverejnené, aké slová používať pri písaní o Cigáňoch. Celkovo to bolo zamerané na zahmlenie informácie (vec, ktorá je nepomenovaná ne-existuje).

Zachádza to až do takých absurdností, keď zamestnanci TASR odmietajú uvádzať etnicitu páchateľa. To znižuje kvalitu nimi vypúšťanej informácie, na základe ktorej potom nie je možné robiť správne závery a rozhodnutia. Dochádza tak k chybe riadenia (štátu).

V Dobšinej vyšetrujú podozrenie z vraždy, páchateľom má byť 22-ročný ["Indo-slovák" - už TASR neuviedla]

Obvinený mladík dobil muža na smrť: Hrozí mu 20 rokov väzenia - akú ilustračnú foto k článku dali: Potetovaného belocha v putách odvádza britský (neslovenský) policajt.

Späť k tomu náhubku ako písať o problémoch spolunažívania s niektorými Cigáňmi. Neviem to nájsť, 10 bodov, či koľko, to bolo. Našiel som len takúto správu, o školení "so zameraním na etické podávanie správ o obyvateľoch rómskych komunít."

VIDEO: Odpojení Bratislavčania boli rozdávať rozumy (Richnava)

Navrhujem o nich písať ako o:

Cigáňoch - naše slovenské, nie mimovládkarske slovo
Indo-slovákoch - z amerického "afro-američania"
Osadníkoch - nie všetci žijú v osadách, tí žijúci v osadách su často problematickí
Asociáloch - často tí, žijúci v osadách. Nie všetci sú asociálni

Buď Cigáni alebo Indo-slováci.

Ešte zbožné prianie na záver: Bratislavské školy, začnite robiť exkurzie aj na východné Slovensko. Bratislavská mládež potrebuje vidieť, čo sa deje s krajinou, ako to tam vyzerá. Na Spišský hrad môžete napríklad chodiť pozerať. A pekne, vlakom. Žiadne sedenie v izolovanom od sveta autobuse.

O bezpečnosť sa postará prešovská polícia:

Prešovská polícia budúcnosti

Norman

sa mi proste začalo páčiť.
Nie róm, ale romák.
Všetko má svoje výhody i nevýhody.

slaven1

Ok, mne sa zasé páci označenie Indo-slováci.

Ro[so]mák

Toto je zase Rosomák (lasico-medveď)

Norman

ani slovákov. To by som nepoužíval.
Dokonca aj Cigáň mi príde pri týchto ľuďoch moc dôstojné - cigáni boli kedysi tí ľudia , pred vojnou.
Dnes sú to často bastardi, aj nypoli biely, čo je ešte horšie.
Rosomák je tiež dobré :)
Ale romák je vážne podľa blbek gramatiky - keď môže byť slovák, tak aj romák, rusák, čechák, poľák, maďarák, nemčák, rakúšák, francák, usák. Usák je veľmi dobrý tvar.
(aj malé písmeno je zámerne).

Náhodný okoloidúci

Pochádzajú z Indie a nie sú to Slováci.
Len podľa toho, ako novinári o nich píšu neviem, či sú to "mladíci" "osadníckej" národnosti alebo "osadníci" "mladíckej" národnosti.

Norman

to je len taká metafora.
Cigáň je od slova Egypt, ako sa už všeobecne vie.
Ale proste pochádzajú niekde z juhu, nezaslúžia si meno India.

Náhodný okoloidúci

Genetika a jazyk jednoznačne dokazujú indický pôvod Cigánov, cez Egypt zrejme len prebehli cestou z Indie na západ, teda časť z nich, nie všetky migračné vlny.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Romov%C3%A9#D%C4%9Bjiny

Původ a počátek kočování

Dlouhou dobu se vycházelo z toho, že romština se vyvinula ze sanskrtu (oba jazyky patří k indické skupině indoevropských jazyků). Pomocí srovnávací lingvistiky se dnes však dospělo k názoru, že jazyk Romů pochází z jednoho severozápadního dialektu staré hindštiny. Za vlast Romů se tedy v každém případě považuje Indie. Důvod jejich odchodu z Indie je nejistý (mohlo jít o hladomor, války, invaze, pronikající islám nebo nízký sociální status tzv. nedotknutelných, nacházejících se mimo kastovní zřízení, původně zvané varnášrama).[pozn. 3] Podle legendy se jisté skupině Romů dostalo pozvání od perského panovníka, který potřeboval hudebníky k obveselení svých poddaných. Postupně se dostali do Evropy, nejdřív na Balkán (12. století), kde získali označení Cikáni podle řeckého Athiganoi (maloasijská sekta, zabývající se věštěním).

https://sk.wikipedia.org/wiki/R%C3%B3movia#Dejiny

https://en.wikipedia.org/wiki/Romani_people#Genetic_evidence

Norman

To, že používajú indoeurópsky jazyk, ešte z nich nerobí Indoeurópanov.
A takisto nie je jazyk ani pravým indikátorom, odkiaľ etnikum pochádza - to by si mal predsa vedieť, bavili sme sa tu o tom tisíckrát.
Cigáni nie sú indoeurópania a nie sú ani praví obyvatelia Indie - sú to nejaké etniká pôvodne austronézske, ktoré neskôr prevzali nejaký indický prákrt a dnes prevzali aj európske jazyky.

Veď sám píšeš, že aj v Indii boli podobné kmene označované za nedotknuteľných, teda za cudzincov, za etniká mimo kultúru Indie.

Samozrejme, môžeme Cigáňov začať označovať za Indov, ale to už bude jednoduchšie ich začať označovať za Slovákov. Veď žijú na Slovensku a hovoria aj ako tak slovensky. Pochádzajú zo Slovenska. Vedeckou analýzou ich jazyka súbor vedcov dospel k poznanie, že ich jazyk je odrodou slovenčiny. Sú to Slováci.

To sa ti páči?

Náhodný okoloidúci

Ja dobre viem, že satemová vetva indoeurópskych jazykov je spojená s mužskou haploskupinou R1a (aj ja ju mám) a kentumová s haploskupinou R1b a že všetko ostatné sú len následky miešania a preberania jazykov.
Cigáni sú pôvodom juhoindické etnikum a to, že hovoria indoárijským jazykom, je niečo podobné, ako keď černosi pôvodom z Afriky hovoria anglicky. Praví austronézania žijú viac na východ a geneticky sa odlišujú od Cigánov.
Genetiku neobabreš, mužská haploskupina H u Cigánov jednoznačne dokazuje ich indický pôvod, ale nie sú to "poárijčení" Dravidi. A Austronézania majú v mužskej línii haploskupinu O1.
https://en.wikipedia.org/wiki/Haplogroup_H_(Y-DNA)

High prevalence of Asian-specific Y chromosome haplogroup H-M82 supports their Indian origin and a hypothesis of a small number of founders diverging from a single ethnic group in India.

Norman

A mužská haploskupina H je typická indická, alebo je to primiešanina, invázia na subkontinent? Samozrejme je to primiešanina. Sú ciganoidné etniká na Indickom kontinente nejako typické,alebo je to len menšina, ako u nás? Znova ti pripomínam, že na tamtie etniká indická spoločnosť hľadela ako na nedotknuteľných - čo môže byť väčší dôkaz, že tam boli cudzie? Ak aj na kontinente boli, tak v časoch, keď sa nenazývala India a keď s indickou kultúrou a ľuďmi nemala nič spoločné.
Okrem toho - tie zbastardené romácke osady tu nie sú ani cigánske, ani nemajú moc spoločné s podobnými menšinami niekde na juhu Indie - pretože romáci tu sú práve výrazne pomiešané zmäsky.

Možno by pomohlo rozlíšenie medzi Indiou ako kultúrno etnickým spoločenstvom, a geografickým subkontinentom. Romáci sú pozbieranci, majú nejakú prevalence niečoho, a niečoho zas nie, samozrejme že sú to južania, ale nemožno ich nazývať "Indovia" - pretože India je kultúra, ku ktorej nepatria.

ja tamtie južanské eniká dávam do jednej grupy s austronézanmi, i keď prirodzene je ten termín používaný vedou užšie. Ale romákov asi možno viac zaradiť do "austronézskej" skupiny, v mojom ponímaní - hnedá pleť, čierne vlasy a podobne, ako do Indie, ktorá bola tvorená práve bielymi, po Y chromozóne najmä R1a. Vlastne, ak by sme akceptovali tú ideológiu, že romáci sú Indovia, tak aj ty si Cigáň ( a ja sa práve zastávam toho, aby ľudia ako ty neboli hádzaní do jedného vreca s romákmi).

Je na tom niečo, čo považuješ za nutné vyvracať?

Náhodný okoloidúci

Mužská haploskupina H je typicky juhoindická, ďalej na juh majú len oceán, takže nič, ale šíri sa smerom na severozápad, ale tam postupne redne. A na východ od Indie je jej výskyt zanedbateľný. V biológii všeobecne platí, že najstaršie a najarchaickejšie genotypy sa zachovávajú v okrajových častiach areálu, kam sú vytlačené novšími genotypmi. Ale nie je to univerzálne pravidlo, niekedy sú najstaršie genotypy úplne prevalcované a vymazané (tak ako bola pôvodná baskická haploskupna G v mužskej línii nahradená haploskupinou R1b).
Čiže H s vysokou mierou pravdepodobnosti vznikla práve v Indii ešte v období paleolitu, z nejakého staršieho predchodcu. Tým predchodcom má byť haploskupina HIJK. No a haploskupina I je typická paleoeurópska ešte od poslednej doby ľadovej a J je kaukazská a semitská...

R1a sa dostala do Indie až s príchodom Árijcov pred nejakými 3500 rokmi, keď podľa povestí boh Agni tiahol na juh. Predtým tam bola ešte R2, tá je MOŽNO pôvodná dravidská.
No a Dravidi boli na indickom subkontinente niekoľko tisícročí pred Árijcami, vytvorili silnú vyspelú civilizáciu a mali veľký vplyv na indoárijskú kultúru. Čiže sú to tiež Indovia. Máme teda dve Indie - jednu dravidskú a jednu árijskú (ako píše indológ Dušan Zbavitel v jednej svojej knihe).

To, že na Cigánov (alebo na ich predkov) indická spoločnosť hľadela ako na najnižšiu kastu podľa mňa súvisí asi skôr s ich spôsobom života ako s etnicitou alebo premiešaním.

A Ty síce spájaš Cigánov a Austronézanov do spoločnej kategórie "hnedoidov", ale geneticky sú tieto dve skupiny od seba vzdialené možno tak ako my a Cigáni.

Ale vieš, čo je zaujímavé? V maorijských povestiach sa zachovala dávna spomienka na pravlasť pod zasneženými horami a veľa polynézistov si myslí, že by to mohli byť Himaláje :)

Norman

ja som hore napísal
"proste pochádzajú niekde z juhu, nezaslúžia si meno India"

Nazaslúžia si, lebo India je civilizačný fenomén, rovnako ako Európa - a rôzni prišelci do neho nepatria.

Ty ma chytáš za slovíčka a hovoríš, že celý subkontinent a všetci tí poločierni a divoši sú rovnakí Indovia. A to len preto, že nenávidíš Indiu, zrejme. :) Ale oni sú rovnako málo Indovia, v pravom zymsele slova, ako tonie sú Európania (v pravom zmysle slova, aj keď by sem mohli naskákať stovky ľudohumanistov čo by ti dokazovali, že žijú v Európe už generácie a storočia, a tak sú to Európania)

Ja si myslím, že ani geneticky nemožno hovoriť o nejakej veľkej identite toho, čo dnes u nás žije s etnikami na južnom ázijskom subkontinente. Niečo s nimi majú geneticky, ale nie sú už dávno tototožní - tí naši sú bastardi.

Máme dve Indie - nie je to celkom pravda, ale ak chceš, ale ani jedna nieje cigánska. Alebo si to naozaj myslíš, že Drávidi, ktorí azda postavili Mohendžodaro a celú tú takzvanú Sarasváti civilizáciu, boli Cigáni? Ale no, tomu predsa neveríš. V

A ako to myslíš, že na nich hľadeli ako na najnižšiu kastu kvôli ich spôsobu života? No ale ich spôsob života bol daný tým, že do spoločnosti nepatrili, že boli iní kultúrne aj krvou.

Ja spájam do jednej skupiny tamtých pohnedlých a určite nie sú od seba vzdialenejší, ako my a cigáni. Teda ako my a originál cigáni - ano, v dnešných romákoch koluje už vela semena slovákov, obávam sa. Ale austroidi sú rovnakí (už som písal, že som použil výraz austronézania, lebo pochádzajú tam z "južných ostrovov", pretože s nimi sú určite píbuznejší, ako s kýmkoľvek iným (ako ty meriaš stupeň príbuznosti? to nie je len nejaké Y dna na nejakej mape).

Keď si zajtra začnú romáci hovoriť Slovania a začnú sa oháňať svojou Y dna, ktorú do nich naprcali nejakí ožratí Slováci, budú to naozaj Slovania?

Náhodný okoloidúci

Nemáš rád chytanie za slovíčka, ale občas sa tomu nedá vyhnúť.
Európu fascinuje sanskrt svojou podobou s európskymi jazykmi aj indická mytológia a jóga a védy a a podobné srandy, preto indoárijskú časť Indie vnímame tak trochu ako našincov.
Ale chápem Tvoj europocentrizmus, chápem aj afrikocentrizmus Afričanov a čínocentrizmus Číňanov :)

Ide o to, že India nezískala svoje pomenovanie od Indov, ale naopak, tamojší obyvatelia získali svoje pomenovanie od Indie a tá od Indusu. Preto vzťahovať označenie "Ind" len na jednu skupinu miestneho obyvateľstva je skresľujúce rovnako ako vzťahovanie označenia "Európan" len na obyvateľov EÚ alebo západnej Európy.

Ďalšia vec je to, že u obyvateľstva Indie sú také výrazné civilizačné kontrasty, na aké my tu v Európe nie sme zvyknutí. Na jednej strane vyspelé kultúry, či už severoindická indoárijská alebo juhoindická dravidská (možno práve pra-dravidi vytvorili Mohendžodaro a Harappu), medzi nimi zamiešané etniká, ktoré ustrnuli na úrovni neolitických pastierov a roľníkov a ešte popri nich ďalšie etniká, ktoré mentálne uviazli na úrovni paleolitických lovcov a zberačov, lebo podľa genetických predispozícií na viac nemajú. No a na tejto paleolitickej úrovni lovcov a zberačov ustrnuli aj "Romáci".

Dovolím si tvrdiť, že niektoré neeurópske civilizácie boli svojho času na vyššej úrovni ako Európania, kedysi som sem vkladal ukážku z článku, v ktorom sa píše, že kým v Európe (myslím, že išlo o Londýn) ľudia ešte srávali po uliciach, v Číne mali vybudovanú vyspelú kanalizáciu. A je možné, že Číňania boli v Amerike pred Kolumbom.

Druhá vec je to, kto na akej civilizačnej úrovni ustrnul a kto sa hýbal dopredu a nahor.
Kým iné civilizácie uviazli na úrovni vyrezávaných drevených a ornamentmi vyčačkanách kamenných stavieb a k tomu nejaká tá metalurgia pri výrobe zbraní a fyzika len na úrovni mechanických hračiek, pák a kladkostrojov, európska a europoidná civilizácia od renesancie stúpala prudko nahor. Európska renesancia nebola ani tak návratom k antike, ten bol len symbolický. Od renesancie prudko nahor išli prírodné vedy - fyzika a v rámci nej optika, hydraulika, objav elektriny a jej využitia, termodynamika a parný a spaľovací motor, jadrová fyzika na úrovni spoznávania samotnej štruktúry hmoty, chémia na úrovni ďaleko prevyšujúcej stredovekú alchýmiu, zvlášť vďaka spojeniu s jadrovou fyzikou... A k tomu strelné zbrane. Týmito vecami sa žiadna iná civilizácia nemôže pochváliť, v zmysle autorstva.
A ďalej ide o to, že niektoré civilizácie sú schopné prevziať výtvory a vymoženosti iných civilizácií a ďalej ich rozvíjať na rovnakej alebo aj vyššej úrovni, niektoré civilizácie síce prevezmú vymoženosti od iných, ale dokážu ich len udržiavať na úpadkovej úrovni bez ďalšieho rozvoja, a u niektorých skupín obyvateľstva sa ani nedá hovoriť o civilizácii, vymoženosti a objavy iných sú schopné používať len pod vedením vyspelejších etník. Bez ich vedenia zasa upadnú na úroveň paleolitikov.

Mám jednu známu z oblasti obývanej indohnedoidmi. Veľmi túžila ísť robiť do detského domova a zachraňovať detičky, aj keď som ju pred tým varoval. Nedala si povedať, nechcela si priznať, že všetky pokusy niečo z nich vykresať predstavujú nie plytvanie, ale doslova mrhanie časom a energiou. Až po čase priznala, že som mal pravdu. Odniesli si to jej pocuchané nervy a chytila aj svrab a vši. Bolo tam veľmi málo jedincov, s ktorými sa dalo pracovať, aj to prevažne dievčatá. Chalani čím tupší a blbší, tým vyššie sebavedomie.

Norman

v tomto sa zhodneme, veď o tom nehovoríme prvý raz. Takže o čom sa bavíme?
Ja som len povedal, že označovať romákov slovom India je zavádzajúce, že si ho nezaslúžia.
A že sú taká zmeska, že ich zaraďovať jazykom k indoeurópanom (akýmkoľvek) je nesprávne a zaraďovať ich trebars aj genetikou len ku tej H haploskupine juhoondickej populácie, je tiež dosť otázne - respektíve ani tá si to nezaslúži.
Ja myslím, že moja myšlienka bola jasná, V indii je väčší rozdiel etno-kultúr, ako v Európe a India, to by nemala byť predstava ciganoidných etník (aj keď dnes k tomu asi čoraz viac smerujú). India, to sú historicky R1a bratranci, teda pre nás je hlavne toto zaujímavé.
Ale rovnako mám naozaj rešpekt aj pred drávidskými etnikami, pretože za tými sa skrýva tiež dosť, len je to skryté v hmle. A určite tvoria aj súčasť klasickej Indie.
A dokonca aj tí poslední domorodci z tých Andamanských ostrovov tam ďalej sú možno primitívi, ale prirodzení - to o mnohých subetnikách romákov v Európe veru nemožno povedať.

Pre všetkých týchto nepovažujem za vhodné, aby sa európsky romáci označovali za Indov - považujem to za zámerné dehonestovanie Indie. Svet sa nezrúti, ale proste som to len tak povedal, keď to Slaven použil. Aj tak nik naozaj romákov za "indo-slovákov" neoznačuje, lebo je to strielanie aj do Slovákov.

A ešte:
"Preto vzťahovať označenie "Ind" len na jednu skupinu miestneho obyvateľstva je skresľujúce rovnako ako vzťahovanie označenia "Európan" len na obyvateľov EÚ alebo západnej Európy."
Samozrejme, že kto čo na čo vzťahuje má nejaký úzus, ale na druhej strane veci treba upresňovať, keď starý úzus už nie je vhodný. Indus je naozaj rieka na severo-západe subkontinentu a tak keby sme chceli byť presný, tak by sa ani ten subkontinent nazývať nemal. Domáci svoju republiku nazývajú Bharát a tak by sa vlastne mal nazývať aj v európskych jazykoch a výraz India nechať len ako nepresné pomenovanie z minulosti, pre vtedajšiu (severnú) kultúru. Prečo nie, kto povie, že to tak nemôže byť?
A ja nepovažujem ani Rusko za súčasť Európy - považujem tie oblasti za samostatný subkontinent, a za niečo iné, ako Európu - za takú Ameriku na východe. No považujem to tak za praktickejšie, pre veľa vecí sa tak lahšie uvažuje. To nie je urážka Ruska - proste nie sú Európa. A čo teraz? No formálne to nie je tak, ale ja to odporúčam tak vidieť.

Takisto chcem pripomenúť, že Y haplogrupa R1a dosiahla najväčšie kultúrne úspechy práve tam niekde v iránsko a severoindských oblastiach. Je paradox, že to naozaj práve Slovania nie až tak uznávajú. A prečo je to tak? Lebo do našich krajín prišla iná tradícia, semitská a tá si to tu kultúrne religiózne podrobila. A slovanskí ľudia svoju minulosť nepoznajú, alebo neuznávajú. To je proste škoda.

Náhodný okoloidúci

Indus dokonca už ani nepreteká cez Indiu, ale cez Pakistan. Moslimami okupovanú severozápadnú Indiu. Alebo žeby to bola východná Perzia? :D

Inak ani ja nemám rád označenie "Indo-slováci". A ako Slováka / Slovena ma uráža, keď sa napríklad o "marginalizovanej menšine", ktorá v Gueit Buitein pácha kriminalitu píše, že sa tam priestupkov a zločinov dopustili Slováci. Len preto, lebo majú slovenské pasy a občianstvo.

Ľubov

Samozrejme,spolužitie je nemožné,buď oni,alebo my. Raz som kdesi čítala(to bolo dávno,keď som kastovný systém ešte nechápala),že vyššie kasty všemožne bránili premnoženiu nedotknuteľných. Dokonca im nedali ani právo na vodu.mohli piť a používať vodu iba z toho,čo ostalo po daždi,najčastejšie z mlák. Dnes po informáciách o kastovom systéme a skúsenostiach,ktoré s tým súviseli,okrem pár základných,je pátrať zbytočné.Zmizli.
Zaujímalo by ma ,prečo taká vyspelá a stará civilizácia,akou bez pochybností India bola (viď napr.ich úspechy a pokrok v matematike,o ktorom sa vie málo)siahla po takýchto radikálnych opatreniach.
Možno to bolo práve preto,lebo pochopili,že to,čo ich ohrozuje je fatálne.

Norman

kasta, po hindsky varna, farba, jasne vznikli ako stret cudzích etník. Nie je to teda niečo, čo vzniklo vnútornou stratifikáciou na mocných a slabých. Podobne aj v Európe delenie na šľachticov a poddaných nevzniklo všeobecne tak, že mocní sa stávali postupne oddelení od "spodiny" - takmer vždy to bolo inak - došlo ku stretu dvoch etník, jedno bolo už predtým mocné (z rôznych dôvodov, proste z nejakého dôvodu boli) a druhé etnikum bolo z nejakého dôvodu biedne - a v takom prípade došlo k vytvoreniu spoločenských vrstiev. V predmodernej dobe to bol takmer vždy prevažne takýto prípad).
Tie dôvody rozdieľnej moci etník môžu byť dané nejakou (náhodnou) historickou situáciou - a potom je tendencia tieto rozdiely rýchlo stierať), ale môže to byť aj nejaký trvalý rozdiel medzi etnikami - aj potom sa to rozdelenie stiera, ale hlavne miešaním a tak to trvá a hlavne: nie je to stieranie rozdielov v postavení k prospechu spoločnosti.

Tie storky o hrôze kastovného systému napríklad v Indii patria do mýtologie "slobody a demokracie". Voda iba po daždi? Nuž, voda má cenu a je možné, že sa nejaké čerstvé pramene a potoky zabrali niekým a iní museli používať vodu napríklad dažďovú, z tzv. cisterien (to bol vcelku normálny spôsob získavania vody, my to nepoznáme, lebo žijeme čo sa týka pitnej vody v prepychu, ale po svete to s cisternami a dažďovou vodou tak bývalo, že áno). To je proste typický taká story podaná spôsobom, čo v modernom čivava človeku vzbudzuje hrôzu - bože, "vodu len po daždi, azda pili z mlák a bačorín". Sú to zámerne deformované hororové príhody.

Pôvodne, po celom svete, sa rozdelenia týkalo medzi "našími" a "cudzími", čo je absolútne prirodzené a správne - ak si niekto myslí opak, ak niekto povie, že môže cudzinec isť bývať do jeho obývačky a obťažovať jeho dcéry, dobre, ja mu nejakého bezdomovca na to zoženiem, aby si to vyskúšal. Väčšinou, kým neboli premnožení, žili teda etniká paralelne a mali každý dosť svojej pôdy aj svoje vody a všetkého.
To len modernosť a premnoženie natlačilo rôzne etniká spolu do osád a miest a potom došlo aj na drakonické zákony, aj na biedu a zabíjanie.
("modernosť" treba brať tiež relatívne, dochádzalo k tomu pri premnožení aj pred 5 000 rokmi, povedzme, vtedy už vznikali tie prvé vredy zeme, čo sa dnes volajú "mestá")
To sú hlavné príčiny zločinov, nie samotné rešpektovanie etnických rozdielov, skôr naopak, príčinou zločinov bolo nerešpektovanie reálnych rozdielov.

India musela byť kedysi, čo sa týka aj prírody a bohatstva, raj na zemi - preto tam prekvitali rôzne veci - filozofia, matematika, medicína, jazykoveda. Oni dokonca chápali nebezpečenstvo, čo im hrozí od cudzincov (ako ho konieckoncov chápe inštinktívne každý, len dnešný človek o tom klame a bojí sa označenia "xenofób" prípadne rovno "rasista"). Teda, oni to chápali a bránili sa zákonmi - a trvalo naozaj dlhé až tisícročia, kým to skolabovalo. Keď sa nakotí vyše miliarda rôznych hnedoidov, ktorí nedostanú ani riadnu výchovu, ani žiadnu perspektívu, lebo NIE JE MIESTO - tak to skolabuje každá spoločnosť. To sa deje v Indii, ale smeruje k tomu aj Európa a Amerika, a ani Aziati sa tomu nedokážu vzoprieť či vyhnúť - konieckoncov premnoženie v Cíne je hrozivé a zodpovední za desiatky či stovky ich veľkých kolapsov).

Nabudúce napíšem, ako sa to dá liečiť. Chcete vedieť, alebo to vlastne viete? :-D

Ľubov

Konečne ten správny,dlho hĺadaný výraz.Zaradím do bežného slovníka. Nech sa to rozbehne žiť.
A veľkú pravdu máš,že ešte budú plakať za dôstojným označením Cigán.Ale takéto pomenovanie si treba zaslúžiť .Predovšetkým,pravý Cigán má byť čierny ako box,má veľmi tmavú pleť.Výnimka v pravidle.Ako som spomínala ,v našej dedine žila od napamäti jedna rodina takýchto zvláštnych Cigánov. Vždy nejako pracovali, skôr na stavbách,ako na poli. Boli tichí,žiadny vreskot.No s príchodom tejto modernej doby sa začali objavovať aj iní,spomínaní romáci medzi nimi. Takže je jasné,ako to dopadne.

ps.Oni sami majú nejakú vlastnú hierarchiu,ktorej ale nerozumieme. Poznáme len výraz Olašskí cigáni.Títo bledohnedí ,ako napr. Polák, neviem,ako sami seba volajú.

slaven1

Indov nemôžeš uraziť, keď ich nazveš Indovia. Nemôžeš uraziť rosomáka, keď ho nazveš rosomák. Keď nazveš auto autom. Indo-slováci.

Tu prosím, 2 nedávne videa jedného ukrajinského Youtubera čo sa zašiel pozrieť do Indie. Strihol aj pár záberov z bežného smetiska.. ehm.. ulice:

https://www.youtube.com/watch?v=yPOVk41F1_A
https://www.youtube.com/watch?v=_ucwnOHjIlc

Pozri si videá, a teraz ich porovnaj s fotkami Jarovnice od RNDr. Martin Šuvada, PhD. Jediný rozdiel, je že v Indii behajú po ulici ešte aj kravy.

Norman

Ty si na úrovni čurákov, čo nakrútia osadu a povedia, že to je celé typické Slovensko.
Okrem toho aj tie zábery z videa sú lepšie, ako zábery zo Slovenska:
Prečo ty, obeť dehonestácia ako Slovák alebo Rus, sa musíš rovnako správať voči Indii? Nechápeš, ako si charakterovo úbohý?

Ľubov

Zaujímavé,ako sa vyvíjala táto debata: Norman priniesol nóvum do slovníka označením cigánov romáci.Slaven mal námietky,pretože sa mu zdalo,že Norman podľahol súčasnému prorežimnému názvu Róm.-).
Odkial pochádza toto etnikum,žiaľ,v tejto situácii je nepodstatné. Zaujala ma však iná vec: dostali nové meno -Rómovia,ľudia.A pôvodné autentické pomenovanie,s ktorým sa mohli storočia identifikovať,cigáni,je tabuizované. Dobre teda,zabudnime na Cigáňov,nech sú už odteraz navždy rómovia,ľudovo romáci.
Gadže a romáci odteraz.Berme túto hru.

Norman

náhodou som to tak použil, už je práve dosť toho Cigáni alebo Rómovia, mne proste to Cigáni už moc nesedí, ale nikoho nepresviedčam.
Ale ťahať do toho Indiu - veď vieme - to je proste jasný komplex národného komplexu menejcennosti.

India síce smeruje do ekonomickej aj inej katastrofy, ale immerhin je to práve vďaka svoje kultúre dosť ešte udržaný štát. Je to štát, ktorý je preťažený a premnožený práve cudzou rasou - koľký to práve príklad, kam smeruje Európa. A teraz prídu nejakí Európania a robia si srandu - namiesto aby upadli do hrôzy, kam aj oni smerujú (a Rusi teda tiež). To je smianie sa z Titanicu, že tamtí sú už utopení. Nemám voči tomu toleranciu.

vrbovčan

Jazykovedci tvrdia, že výrazy Slovák, Rakušák, Polák, Rusák sú bohemizmy prinesené z českého jazyka ako alternatívne pomenovanie, nadávka. Historici trdia, že súčasné názvy národov sú vo veľkej miere odvodené od výrazu, akým ho volali susedné národy. A nie oni svoj vlastný. Preto aj pomenovania v jednotlivých jazykoch sú často rôzne. Napríklad Nemci sú German, Deutsch, Aleman, Nemec atd. Nám tak prischlo pomenovanie Slovák. Od Čechov. Dokazuje to to, že pomenovanie ženy slovenského pôvodu zostalo Slovenka. Tak isto ako prídavné meno súvisiace so Slovenskom - slovenský. Slovinci boli kedysi s nami Slovákmi jeden národ, jedno etnikum s jedným pomenovaním. Zrejme Sloveni. Až Maďari sa vklinili medzi nás a časom sa jazyky týchto dvoch etník trochu rozlíšili.
Cigáni sa v anglickom znení volajú Gipsy. Odvodené od slova Egypt. Tak ich pomenovali cudzie etniká, lebo nejaká časť z nich prišla z Egypta. Je to kočovný národ, ktorý to má v krvi. To dokazuje aj súčasná migrácia našinských do západnej európy.

https://en.wikipedia.org/wiki/Romani_people

Norman

Presne to si myslím aj ja, že Slovák je hanlivé pomenovanie (už sme to tu aj riešili).
A kedže nemôžem ovplyvniť, aby to iní nepoužívali vočí nám, budem tak volať iných. Okrem toho by tieto názvy etník mali byť malým písmenom.
Takže čechák, poliak už je, maďarák. Na Rusov nechcem byť zlý, lebo je pravda, že "rusák" je bezpochyby dehonestujúce označenie. My by sme preto nemali súhlasiť so "slovák".

Takže pre náš národ Sloven, Slovenka, veľký celok Slovan, Sláv alebo Slaviani alebo ako sa do boha akademici dohodnú, to už je jedno.

Ale hovorím, nikomu to nevnucujem, len aby som mal práve pokoj, používam na určité vykorenené skupiny termín romák. Nemienim pátrať, odkiaľ údajne vyliezli a nezaujímajú ma ich primitívne názory. Stále ale platí, že ich odmietam stotožňovať so Sovanmi, ako aj s Indami či inými skutočnými zdravými národmi minulosti.

nové