Seymour Hersh: Krytie

Prominentný novinár aktualizoval svoje zistenia o štátnom teroristickom útoku na plynovod Nord Stream. "Bidenova administratíva naďalej zatajuje svoju zodpovednosť".

Originál je TU, komu sa nechce čítať v angličtine, preklad je tu:

Je to už šesť týždňov, čo som na základe anonymných zdrojov uverejnil správu, v ktorej som označil prezidenta Joea Bidena za vládneho predstaviteľa, ktorý v septembri minulého roka nariadil záhadné zničenie plynovodu Nord Stream 2 - nového plynovodu za 11 miliárd dolárov, ktorý mal zdvojnásobiť objem zemného plynu dodávaného z Ruska do Nemecka. Tento príbeh sa rozšíril v Nemecku a v západnej Európe, ale v USA bol takmer úplne médiami zamlčaný. Pred dvoma týždňami, po návšteve nemeckého kancelára Olafa Scholza vo Washingtone, sa americké a nemecké spravodajské služby pokúsili tento mediálny blackout ešte prehĺbiť tým, že novinám New York Times a nemeckému týždenníku Die Zeit poskytli falošné články, aby prekryli správu, že za zničenie plynovodov sú zodpovední Biden a americkí agenti.

Tlačoví poskokovia Bieleho domu a CIA dôsledne popierali, že USA sú zodpovedné za výbuch plynovodov, a tieto popretia boli pre mediálne zbory Bieleho domu viac než dostatočné. Neexistuje dôkaz, že by sa niektorý z pridelených reportérov ešte spýtal tlačového tajomníka Bieleho domu, či Biden urobil to, čo by urobil každý seriózny líder: formálne "poveril" americkú spravodajskú komunitu, aby vykonala hĺbkové vyšetrovanie so všetkými svojimi prostriedkami a zistila, kto presne to v Baltskom mori urobil. Podľa zdroja zo spravodajskej komunity tak prezident neurobil a ani neurobí. Prečo nie? Pretože pozná odpoveď.

Sarah Millerová - odborníčka na energetiku a redaktorka v Energy Intelligence, ktorá vydáva popredné odborné časopisy - mi v rozhovore vysvetlila, prečo bol príbeh plynovodu v Nemecku a západnej Európe veľkou novinkou. "Zničenie plynovodov Nord Stream v septembri viedlo k ďalšiemu prudkému nárastu cien zemného plynu, ktoré už boli šesť- a viacnásobne vyššie ako pred krízou," povedala. "Nord Stream bol vyhodený do vzduchu koncom septembra. Dovoz plynu do Nemecka dosiahol vrchol o mesiac neskôr, v októbri, a to na desaťnásobku predkrízovej úrovne. Ceny elektrickej energie sa v celej Európe zvýšili a vlády podľa niektorých odhadov vynaložili až 800 miliárd eur na to, aby ochránili domácnosti a podniky pred dôsledkami. Ceny plynu, ktoré odrážajú miernu zimu v Európe, teraz klesli približne na štvrtinu októbrového maxima, ale stále sú na dvoj- až trojnásobku predkrízovej úrovne a viac ako trojnásobku súčasných cien v USA. V minulom roku nemeckí a ďalší európski výrobcovia zatvorili svoje energeticky najnáročnejšie prevádzky, ako je výroba hnojív a skla, a nie je jasné, kedy, ak vôbec, sa tieto závody opäť otvoria. Európa sa usiluje o zavedenie solárnych a veterných kapacít, ale možno to nebude dosť rýchlo na to, aby sa zachránili veľké časti nemeckého priemyslu." 

Začiatkom marca prezident Biden prijal vo Washingtone nemeckého kancelára Olafa Scholza. Súčasťou cesty boli len dve verejné udalosti - krátka formálna výmena komplimentov medzi Bidenom a Scholzom pred novinármi Bieleho domu, bez možnosti kladenia otázok, a rozhovor Fareeda Zakariu so Scholzom na CNN, ktorý sa obvinení spojených s plynovodom nedotkol. Kancelár priletel do Washingtonu bez nemeckých novinárov na palube, nebola naplánovaná žiadna oficiálna večera a obaja svetoví lídri nemali naplánovanú tlačovú konferenciu, ako sa to bežne deje pri takýchto významných stretnutiach. Namiesto toho bolo neskôr oznámené, že Biden a Scholz mali 80-minútové stretnutie, pričom väčšinu času neboli prítomní žiadni asistenti. Odvtedy neboli zverejnené žiadne vyhlásenia ani písomné dohody oboch vlád, ale niekto s prístupom k diplomatickým informáciám mi povedal, že sa diskutovalo o Nord Streame a v dôsledku toho boli určité zložky CIA požiadané, aby v spolupráci s nemeckou spravodajskou službou pripravili krycí príbeh, ktorý by americkej a nemeckej tlači poskytol alternatívnu verziu zničenia Nord Stream 2. Podľa slov spravodajskej komunity mala agentúra "rozkolísať systém" v snahe zneistiť tvrdenie, že Biden nariadil zničenie plynovodov.

 

Len pripomeňme, že rozhovor s Hershom zverejnil minulý týždeň rakúsky eXXpress. Článok je TU, komu sa nechce čítať v nemčine, preklad je tu:

Renomovaný žurnalista Seymour Hersh v exkluzívnom rozhovore pre eXXpressTV hovorí o pozadí svojich odhalení o plynovode Nord Stream. Ostro kritizuje zahraničnú politiku Bidenovej administratívy, vojnu na Ukrajine a americké médiá, ktoré sa boja kritizovať Bidena.

Hersh sa venuje aj novej verzii Nord Stream, ktorú v marci zverejnil denník New York Times a nemecké médiá: "Príbeh o jachte, ktorá sa používa na hlbinné potápanie: To je tak hlúpe, neuveriteľné. Je to šialený príbeh bez akýchkoľvek zdrojov."

Seymour Hersh (85) v rozhovore pre eXXpressTV nenecháva nikoho na pochybách: to, čo napísal o odpálení plynovodov Nord Stream, sa skutočne stalo. Hersh si je tým úplne istý: "Viem, že to, čo som napísal, je pravda. Viem, že je to správne. Poznám stretnutia, ktoré som opísal, a podrobnosti o tom, čo sa stalo v Nórsku. S tajnými službami sa zaoberám už 50 rokov."

Podľa správy nastražili výbušné zariadenia na plynovod Nord Stream potápači amerického námorníctva na príkaz prezidenta USA. S plánom údajne prišla pracovná skupina CIA.

Nositeľ Pulitzerovej ceny pritom dáva jasne najavo, že vie viac, ako zverejnil: "Biden povolil detonáciu. A zainteresovaní vedia, čo urobil," ubezpečuje eXXpress. "Vedia, aké príkazy prišli. Viem o tom oveľa viac, ako chcem povedať. Ale musím chrániť ľudí, ktorí so mnou hovoria."

Americké médiá nechcú kritizovať Bidena
Hersh tvrdo hodnotí situáciu v amerických médiách: "Keby 90 percent redaktorov vyhodili, bolo by nám oveľa lepšie, pretože sa boja napísať čokoľvek kritické o Bidenovi. Obávajú sa, že by tým napomáhali republikánom vrátiť sa do prezidentského kresla."

Legendárny novinár, ktorý sám písal pre New York Times, Washington Post a New Yorker Magazine, sám sympatizuje viac s demokratmi ako s republikánmi, najmä pokiaľ ide o sociálnu, environmentálnu a imigračnú politiku. Jeho verdikt o Bidenovej zahraničnej politike je však zdrvujúci: "Nie som veľmi presvedčený o prezidentovi a jeho štábe pre zahraničnú politiku. Myslím si, že sú veľmi obmedzení. Jediné, čo vykonali, je, že vytvorili z Ruska a Číny spojencov." Hersh je tiež zmätený Bidenovou politikou voči Európe a vojnou na Ukrajine.

"Biden západoeurópanom naznačil: ak nechcú ísť až na doraz, nedovolíme otvoriť plynový kohútik. Zoberieme im možnosť udržiavať si teplo v salónoch. To je to, čo urobil. A cena bude v Európe veľmi vysoká," hovorí Hersh. "Európa nebude mať toľko plynu, koľko potrebuje, a budete zaň musieť platiť viac."

Vojna na Ukrajine sa nevyvíja dobre. Hersh neočakáva, že Kyjev zvíťazí, práve naopak. "Rusko túto vojnu vyhrá." Práve preto má teraz Biden "problémy. Niečo nejde, ako má. A to sa snažím odhaliť svojimi reportážami". Prezident "klame o tom, čo urobil pod hlasinou. Schválil výbuch."

 

Už len dodajme, že včera Spojené kráľovstvo - ktoré sa prezieravo odčlenilo od kontinentálnej Európy aj vystúpením z EÚ - oznámilo, že chce posielať chochlonacikom uránové strely, aby zamorili Lugansk, Donbas a ďalšie regióny obývané etnickými Rusmi. V Rusku len bez emócií skonštatovali, že USA a ich britský poskok chcú bojovať proti Rusku už nielen do posledného Ukrajinca, ale do posledného Európana.

Hovada v americkej administratíve a kruhy, ktoré ich riadia, na nás v Európe najskôr vypustili obrovské kvantá metánu z rozmláteného plynovodu a na záver na nás nahádžu jadrové bomby. Nejaký hmyz obývajúci Podkarpatie nie je pre nich o nič cennejší než boli obyvatelia Hirošimy a Nagasaki.

Divné, ale nejako mi ani nie je ľúto, že vám nebudem môcť po veľkom americkom jadrovom finále, určenom pre Európu, povedať - hen, som vám hovorila.

0