Tak čo vlastne chceme?

Tak čo vlastne chceme?

Opäť lietajú priestorom myšlienky o charaktere portálu. Má byť praktický a akčný, aby pomáhal a vytváral aktívne hnutie, alebo má experimentálne hladať pravdy a ich vyjadrenia, alebo do tretice má to byť skôr pokojné miesto pre tých, ktorým iné lokality nevyhovujú a  nestačia?

Čo potrebuje súčasný svet a čo alternatívne disidentská scéna nedáva? Vieme čo to je? A máme to my? Dobre, možno ani dobre nevieme, čo je najlepšie a čo najviac chýba v politickom svete, ale mali by sme aktivizovať  aspoň to, čo môžeme. Alebo nie? Chce niekto hýbať svetom, aspoň kúsok, a vie určite, ktorým smerom?A vie vôbec niekto, ktorým smerom sa svet hýbe teraz?

Alebo máme poskytovať neobvyklé pohlady, a tých máme nie málo, nik sa nemusí báť, nech vzniká naozaj originálny proces ich vzájomnej konfrontácie a ako výsledok nakoniec - možno aj nejaké hlbšie poznanie? Toho určite nie je dosť - ale zapáliť také niečo a udržiavať to vo forme vyžaduje dosť energie. A niekedy taký proces  vybuchuje, alebo inak kolabuje a ničí elementy, ktoré ho vytvorili a držali. Je to naozaj nutné či efektívne? Nie je takých reaktorov konieckoncov už dosť? Je tu dosť zdrojov - alebo len kopa geniálnych mozgov bez štipky energie?

Posledná možnosť sa zdá najskromnejšia. Jej  premisou je, že určitá skupina ľudí  nepotrebuje až toľko opatery. Že teda, ako sa už spomínalo viackrát, mnohí ľudia už nepotrebujú moc slov. Jej premisou je, že homo sapiens je komplexný systém, o ktorého fungovaní ma oficiálna byrokratická veda pramálo skutočného prehľadu a ľudová iracionálna neveda ho zahalila celkom do dymu poloidiotských cargo kultov, takže podstata hominoida sa stráca v hmlách. A v tejto hmle dochádza u časti populácie k zmenám, ktorých nevieme nielen príčinu, ale ani ich nedokážeme jasne popísať - pretože by vlastne nemali byť. Časť populácie, a nie je to až taká malá časť, prekvapivo prejavuje nezdolný prístup, zdravý rozum a túžbu po skutočnej realite. Často bez ohľadu na vzdelanie, bez ohľadu na životný osud a postavenie, ba aj bez ohľadu na svoj pravdepodobnostný genetický profil. Tí ľudia to proste cítia, proste to vedia. Dosť, nebudem to ani skúšať popisovať ďalej, nieto ešte ponúkať nejaké vysvetlenia takej prekvapivej pozitívnej komplexnosti - čiste skromne si dovolím tvrdiť, že je to fakt.

Títo ľudia potrebujú pre svoje veci svoje jazyky, svoje svetonázory, svoje priestory a svoje siete. A tých definitívne nie je dosť.

A to je niečo, čo by sme pri  všetkej skromnosti, mohli poskytnúť. To je to, čo pri všetkej skromnosti skúšame mesiace zabehnúť a stabilizovať.

Tak nejako to je.

N

Netreba rozoberať ako a prečo. Dobre je tak, ako je. Vyjadrili ste to sami - mnohí ľudia už nepotrebujú moc slov.

Okrem Eminých aktualít a ich celosvetových dopadov vďaka aj za to, že sa sem chodíme liečiť (zatiaľ a niektorí):

http://www.national-geographic.cz/detail/jediny-kdo-vidi-svet-realistick...

Píšte, má to zmysel. Viem o ľuďoch, čo vás čítajú, aj keď nenapísali ani ň. 

jean

ň

Grigoriy

sa vacsinou neda napisat ani "ň". Ty si to vsak dokazal(a). Taky kratky a vystizny prispevok! To bolo naozaj tvorive a vtipne.

jean

Tvorive to nebolo, ty kockata premudreta hlava.

Grigoriy

a ja ti poviem, kto si. To preto, že tie otázky hovoria viac o tebe, ako všetky odpovede, s ktorými môžeš prísť. 

Nuz, ked sa pýtaš: "Tak čo vlastne chceme?", stavas sa do pozície niekoho, komu stačí len povedať,kam chce dav ísť, a ty ho tam dovedies. Ty si vodca aj zachranca, to je tvoje bluznenie, tvoje nepochopenie seba samého. Ty, Norman, si jednoduchý prostacik, ktorý marni svoj život snahou preskočit svoj vlastny tien.

Napadlo ťa niekedy, že, ak je ten tien pred tebou, tvoja snaha preskočit ho, nie je nič iné, ako dostať ho za teba? A, nevieš ty, že stačí, aby si urobil celom vzad, a máš, čo si chcel?

Ja ti však pomozem urobiť celom vzad.

Kosaty javorovy strom zarodi desaťtisíc semien, a vietor ich zanesie, kam sa mu len zachce. Tisíc javorovych stromov však zarodi desať miliónovsemien, ale len veľmi malo z nich vyklici, a ešte menej nakoniec vyrastie na strom. Tak je to v prírode, a tak je to aj medzi ľudmi. Aká veľká katastrofa by postihla svet, keby cely svet zaplavili javory! Vo svojom marnomyselnom bluzneni samozvaneho spasiteľa si namyslas, že ty pomozes iným vyrásť, že pre nich nájdes cestu. Malo si však pripustas, že naozajstny vodca by musel najskôr vybudovať sám seba, a až potom pomáhať iným rast.

Zacni tým, že zvládneš cnost skromnosti, pozri sa sám na seba veľmi krutym a nekompromisnym pohľadom.Prestan sa vyjadrovať k veciam, ktorym ti ani zamak nerozumies. Povedz, ako trápne to musí na iných pôsobiť, ked sa ty vyjadrujes k Nietzschemu, hoci ty o ňom nič viac nevies, len to, že asi bol postihnutý nejakou chorobou. Vsimni si raz sebakriticky, ako ťa tvoja frustracia z neschopnosti chápať jednoduché veci vedie k arogancii a agresivite.

Najskor spoznať sám seba, vedieť, kde sa jedennaozaj nachádza, a až potom hľadať cestu ďalej, to je základ mudrosti. Chorobna domyslavost a ctiziadost ešte naozaj nikomu nepomohla.

Norman

ty kockatá hlava? ( :) Kde vidíš "dav", ty arogantná nula?

Ty vidíš naozaj len tvoje choré fantazmagórie, a ešte aj tie si odporujú? Kde som ja vodca a kde som záchranca, keď mi zároveň vyčítaš, že sem dávame sebazpytujúce otázky. To predsa vodcovia a záchrancovia nerobia. V článku sa x tý krát opakuje téza, že ľudia sa očividne dokážu oslobodzovať sami, že im tu nik neslubuje žiadne spasenie, ani politické, ani duchovné. Ale ty dokážeš všade aproximovať len tvoju vlastnú osobnosť a tvoje vlastné problémy rádoby gurua, sklamaného a bez žiakov. Lenže to sú len tvoje a tvoje problémy, nie naše, mne je naozaj ľúto, ale na duchovný prínos je rádoby bazírovanie na gramatike,  bájky o vtáčikoch, eseje fúzatého nemeckého profesora a okultné srandičky fúzatého armenského podvodníka na úrovni madam Blavatskej príliš málo :-) Okrem toho,a  to je podstatnejšie, na to by si musel nájsť stádečko hlupákov, ktorí by boli od teba aspoň o trocha hlúpejší - a taký tu nie je ani jeden, a kdekoľvek máš a budeš mať v tomto problém, ty Grogorij Gurdžijev.

 

Potom si dodal zas cudziu bájku, tentoraz o javoroch, a tvoje najnovšie ťaženie: nerobte nič :-) Hlavne je byť skromným otrokom, ako je Grigoriy, hlavne je nemať odvahu o nič, ako ju nemá Grogoriy. Hlavné je sa otočiť a ísť naspäť, tak nám to hovorí Grigoriy (alebo Zarathustra - ťažko povedať, odkial momentálne OPISUJE ).

A hlavne prestať sa vyjadrovať - to vždy od nás zatrpknutí starí hlupáci chcú. Ja viem, urazil som mu jeho Lenina, jeho Modlu.

 

Všimnite si, vážení prítomní, s čím nás Grigoriy stále zápasí. Neustále spomína "neschopnosť chápať jednoduché veci".  Nuž, u ľudí jeho razenia je bežné, že sa spomína to, čo mu v detsve neustále omielali o hlavu. Trpí fóbiou, že zas iečo nepochopí - tak to vyčíta druhým a , pre neho príznačné, sa zásadne nevyjadruje priamo a živo, ale vždy sa schová za frázy a neustále sa opakujúce skostnatené  formulácie.

To je všetko.

Neviem naozaj, načo to robí - ale dúfam, že mu toto pomôže aspoň spoznať trocha samého seba.

I keď v jeho prípade ... by som to už ani moc neodporúčal. Možno v budúcom živote bude mať viac šťastia :)

 

Buheh

presne tak, to by mal človek najskôr. Skôr než začne druhým nadávať.

 

Chlapče, vieš Ty vôbec aj niečo iné, než len fŕkať navôkol jedovaté chuchvalce svojej nenávisti? Chápem že Tvoja diagnóza Ti nedáva veľmi na výber, ale predsa len – každá duša má šancu sa obrátiť za svetlom, a teda aj tá Tvoja. Nevzdávaj to a skúšaj spoznať sám seba, zisti kde sa naozaj nachádzaš. Chorobná nenávisť a predpojatosť ešte naozaj nikomu nepomohla.

Buheh

obšťastniť nás svojím príspevkom. Dotklo sa Ťa, že N napísala, že sa sem chodí liečiť. Také niečo Tebe nikto nikdy nenapísal, z dôvodov zrejmých každému okrem Teba.

Grigoriy

ze sa sem chodi liecit, a nehanbi sa za to - to je len dobre pre nu. To je dobry zaciatok.

Najviac sa mi vsak na stade paci to, ako casto pouzivaju "my" a "nas". Je naozaj tazke kracat jednemu, a preto sa stado prituluje jeden k druhemu, a takto blaci: "Nas je viac, a preto aj pravda je s nami."  

Buheh

a pomaly sa dostávame k medicínskej podstate Tvojho problému. Závidíš druhým bytostiam, že sa k sebe túlia. Chcel by si sa aj Ty, ale sa nevieš, hanbíš, nedovolí Ti to Tvoja porucha. Preto takýmto spôsobom pútaš na seba pozornosť, v skutočnosti Tvoje nenávistné výkriky znamenajú "aj ja som tu, všimnite si ma, pritúľte ma".

 

Otvor svoje srdce, synu, a budeš šťastnejší – povedal by Ti otec Bezák. Pusti z rúk choré myšlienky o Tvojej nadradenosti, ktoré nie sú ničím iným ako nedostatkom sebadôvery a sebaistoty, a zistíš, že na ľudí, a dokonca aj na Slovákov, sa dá pozerať aj inak ako na tupé stádo. Na pohár sa môžeš dívať ako na poloplný alebo poloprázdny - je to len vec pohľadu.

 

A skús občas napísať konečne aj niečo iné. Čítal som tu už dosť Tvojich príspevkov, ale podstatou každého jedného bolo, že Ty si výnimočný a všetci ostatní sú idioti. Namiesto toho, aby si mi teraz jedovato odpísal, že to len dokazuje, že som Tvoje vzletné myšlienky nepochopil, skús sa, prosím, zamyslieť. Veď si inteligentný, tak na sebe konečne popracuj.

Grigoriy

Pravdupovediac, ja som ešte o šťastí nikdy naozaj nerozmyslal. Asi je to preto, že ja na take sprostosti popri iných veciach vskutku nemám čas. Počul som však raz, že byt šťastný a mat sa dobre, to sú ideály stáda svin.

A, ked sme už pri tom,  tiež som raz počul, že, ked sa jeden prebudi, nadobudne veľké pohrdanie všetkými, ktorí sú prispati. Zbaviť sa potom toho veľkého pohrdania, to je vraj posledná prekážka pred osvietenim.

No, a nakoniec, môže byt niečo na tom, že človek v slabej chvili, v tmavej noci jeho duše, by sa možno rad k niekomu pritulil, ale význam by to malo len vtedy, keby mu Prozretelnost priviedla do cesty seberovneho. To sa však naozaj stáva len výnimočne.

Ako povedal Nietzsche: "Moja duša môže naozaj prekvitat len v spolocenstve so seberovnymi."

Pritom pripúšťam, že Matka Tereza alebo arcibiskup Bezak môžu mat na celu vec úplne iné názory.

fon

niekoho s kým by si pohovoril o viere, a stretol ženu, čo na neho sústredene hľadela, opýtal sa že prečo, odpovedala, že som žena, z teba vzatá, a ty by si mal hľadieť do zeme, lebo zo zeme si vzatý.
Obaja boli seberovní, tvorili celok múdrosti a pravdy, jednalo sa o slobodné vyjadrenie zblíženia sa, neboli zhromažďovaním sa lúzy, ktorá v prevahe chce plieniť a lúpiť a klamať a nenávidieť a vraždiť. Boli ozajstným celkom, pravým kolektívom, lebo ich spájali vyššie cnosti, združovanie sa odpadu sa vždy spozná podľa ich zámerov.
Stádo je nespokojné, že ich banksteri okradli, politici, ktorým slepo verili ich oklamali, sú stádom keď verili, aj stádom keď preklínali.
Stádo sa zoskupilo, aby hromžili, urážali, klamali, na svojej nevedomosti sa domýšľali o druhých, keďže sami nevedia ich úmysly presadiť tak sa musia dohodnúť s im seberovnou lúzou, aby sa zväčšili. Jedného by roztrhali, ale v stáde sa cítia silnejšími. Chudáci stádo sú vyhnaný len na internet, kde preukazujú vlastnú vyprahnutosť a nenávisť, nikto im nedá možnosti rozhodovať, plačkajú, čo na nich zase elity vymysleli, len na sieti sa cítia ako tak odbojný, ale pritom ako korunovaní blbúni ani trochu neporozumeli, že oni stádo boli ešte nedávno v 1 stáde s tou elitou, spoločne rozbíjali kresťanstvo, starý svet, radovali sa z „oslobodzovania“ sa z kresťanských okovov, a teraz elity svojimi bývalými pomocníkmi v stáde pohŕdajú, stádo chcelo čo je dnes, norman sa vytešoval z blízkosti židoboľševickej revolúcie, lebo sa chcel nadýchať „slobody“, a pozrime sa ako smoklí z jej plodov. Dnešok je pravý výtvor bezbožnej spoločnosti a bude sa stále len stupňovať.
Stádo je bezcenné a preto sa musia grupovať, ale im nestačia ich vlastné hlavy, oni dokonca sa priživujú aj na tých, čo sú mimo a proti ich stádu, oni seba vychvaľujú skutkami tých čo by stádo rozprášili, dokonca si privlastňujú mŕtvych a nimi sa zaštíťujú, ešte im je aj úplne jedno, že tí mŕtvi nemajú nič spoločné s ich stádom, ani jazykom, národom.
Prednacistické, a nacistické stádo posadnutých nemalo žiadnu starosť s ukradnutím slovanských mien, slov, územia, ľudí. Bolo ich zúrivcov viac a mysleli si, že ich početnosť a krik im dáva za pravdu.
Jediný kolektív v skutočnom význame slova je Božia Cirkev, prípadne ak by viacerých pripútalo dobro na stretnutí kvôli pravde, ale to ani nemusí byť organizovaným kolektívom ale neviditeľným súzvukom, zhlukom jednotlivcov, čo tvoria kolektív, aj keď si ho neustanovili, len vytvorili bariéru voči okoliu, od ktorého sa odkláňajú a zviazali spolu.

Norman

je Božia Církev. A Nietzsche. Ruka v ruke.

Myslím, že vy dvaja výborne prezentujete, kam sa dá dôjsť, keď si človek nedá bacha.

Trocha ste už až odstrašujúci príklad, teda mohlo by byť aj menej - ale nevadí, pravda je pravda, treba ľuďom ukázať, ako môžu dopadnúť, keď splynú s DOGMOU.

 

S akoukoľvek.

Keď dogma prenikne až ku koreňu a vytlačí všetko ostatné. Keď sa človek dlho pohybuje v prostredí, ktoré je "nepriateľské", môže sa mu takýto kolaps prihodiť.

To konštatujem na základe vašich prípadov - bez vás dvoch by som na to samozrejme neprišiel. Vďaka vám, bratia spravodliví a pritom tak skromní.

Buheh

Podobne je to aj s pózou nihilistu. V podaní niekoho alebo nietzscheho to (možno) niekedy je vtipné a imidžové, ale v Tvojom podaní, Grigoriy, je to iba hlúpe.

Tak sme sa zas niečo dozvedeli. Nemáš čas na sprostosti ako je šťastie. Hm, čo je šťastie? Podľa niekoho by to mohlo byť naplnenie ľudského osudu v rolách ako otec, syn, duch, tvorca, mysliteľ, priateľ, učiteľ a žiak, hľadajúci a nachádzajúci... no iste, samé malicherné stupidity vhodné len pre tupé stádo. Dozvedeli sme sa, že oveľa dôležitejšie je všetkým pohŕdať, ergo všetko nenávidieť. Jedine tak sa dostane veľká prebudená kockatá hlava k osvieteniu.

Také ..čoviny, aké tu píšeš, môže vysrstiť naozaj len veľmi nezrelý a nešťastný jedinec.

1488

viem, že sranda nie je blízka Tvojmu temperamentu, ale možno tam nájdeš aj niečo iné

http://www.youtube.com/watch?v=fgiv_qQHpB4&feature=player_embedded

 

fon

dobra, ktoré jednotlivec sám nemôže v plnosti dosiahnúť je pravým a potrebným kolektívom.
Som písal o 2 kolektívoch, ten prvý ním je a má členov aj štruktúru a tie druhé sú chvíľkové za istým aj keď prospešným a dobrým, ale predsa len nižším cieľom.
Stádo je najrozšírenejším kolektívom, ale neprináša nič osožné, len rúca a plieni, je rozhnevanou zberbou, ktorá na príkaz je ochotná vraždiť.
Norman si pestuje stádo, aby ho napríklad dokatovali.

Norman

a o tom, nakoľko ty žiješ v nejakej cirkvi, alebo či si len sektársky odpadlík.

Lebo ty, Fon, máš vlastne málo viery - málo viery v božskú prozretelnosť a silu. Ináč by si tak nepenil a nesoptil.

Pre ľudí ako ty, Fon, a to ťa teraz nijako nechcem hodnitiť, nie to urážať, je církev najlepším riešením. Dá kľud a metodiku, ako nezhoreť. Nájdeš tam sem tam aj silné osobnosti.

 

Ale mám obavu, že ty si od církví odrezaný. Preto hladáš alternatívu - to vysvetluje tvoju aktivitu.

Ja ťa síce chápem, že to tam nie je ono, ale čo narobíš. Aspň už majú vybudované, pozametané, čisto, žiadne pochybnosti a žiadne hulvátstva.

Nie ako tu.

 

 

1488

pár otázok pre teba, znalca problematiky,

všemohúci Boh stvoril všetko, vševedúci vedel, že stvorí padlého anjela satana,

tiež bytosť ako človek so "slobodnou" vôľou,

vedel, že nie všetci sa rozhodnú "slobodne" do nebíčka a niektorí zhrešia (vševedúci vie presne kto), preto pre hriešnikov stvoril peklo (ktoré na konci vekov aj tak chystá rozprášiť),

je to kresťanský boh ? teda sadista, ktorý rozbehol nerovnú hru a vie ako skončí ?

stvoril Judáša a Krista, aby jeden bez druhého nenaplnil Boží zámer a potom jednému hojno a druhému hovno ?

.....

prepáč, ale slovníkom si ako abdrušinista svätého grálu, všade neverci a zatratenci v podobe nacistov a bolševikov,

súhlasím s Normanom, skús sa "pritúliť" v cirkvi dnešných kresťanov, tí majú potenciál absorbovať tvoj nepokoj a cesta pozania je otvorená aj tam,

aj keď tento portál, tak ako toleruje Grigoriho nevšedný humor, tak bude aj tvoje urážanie Božieho,

toľko pitvor znesie a každý si vyberie to čo treba aj z Tvojich príspevkov, nič nie je náhoda

nové texty