Učitelia chcú sprostých žiakov

Slovenská komora učiteľov (SKU) poslala ministrovi otvorený dopis, v ktorom zástupcovia učiteľov vyjadrujú túžbu, aby  žiaci boli vychovávaní ešte viac ako sprostí primitívi a neboli príliš zaťažovaní učením ani premýšlaním.

Prvou požiadavkou je, aby sa žiaci učili iba jeden povinný cudzí jazyk. Pretože aj podľa inej dôležitej inštitúcie, Štátneho pedagogického ústavu, vraj nemajú všetky deti nadanie na dva jazyky. Hm, na jeden majú, ale na dva už nie. Intelektuál, ktorý toto podpísal, zrejme študoval jazykovedu tiež len nejako parciálne.

Druhá, ešte vážnejšia vec je to, že SKU odmieta "zvyšovanie dôrazu na matematiku". Predstavte si, niekto zhora navrhol, aby sa naše úbohé sprostučké detičky učili matematiku!!! To je totalita, to je nesloboda! Načo im bude matematika v ďalšom štúdiu sociálnych prác, pri zametaní v automobilke, pri umývaní hovien rakúskych starcov alebo v rade na žobračenku? Dokonca ma byť zavedená povinná maturita z matematiky! Veď to by sa mohlo stať, že by na maturitu nestačili štyri tony blábolov z internetu, veď to už priam zaváňa testami inteligencie - a to by malo byť zakázané, zisťovať rozdielnosť v kvalitách ľudí, nie?

A zas zaznieva argument, že vraj "nie každý má talent" na matematiku. Vážne povedané, je to skôr naopak - nie každý má talent na učenie matematiky, ale to si učitelia nepriznajú. Ale ak aj je rozdiel v talentoch žiakov - nemá práve škola zvyšovať úroveň všetkých? Je naozaj maturita z matematiky pre súčasnú generáciu už nad ich sily a nad sily ich tzv. pedagógov?

 

Tretia vec, tak ako ju zacitujem zo zdroja, znie najlepšie:

"Učivo na školách by sa malo podľa SKU v diskusii učiteľmi dôkladnejšie a systematickejšie redukovať".

Presne tak, treba všeobecne menej zaťažovať naše sprostučké hoviadka, nech sa netrápia. Ba čo viac, treba dať bacha, aby nerobili konkurenciu iným národom, nech preboha nie sú lepší, ako tlstí usáci alebo rozmaznaní egoistickí zlomyselní izrahelci. SKU explicitne požaduje "jednoduchý dokument s uvedením základného učiva". Jasné, minimum učiva, celú populáciu treba zaviesť na cigánsku úroveň - a to dobrovoľne a za spolupráce užitočných idiotov - učiteľov.

 

Ďalší návrh SKU možno bude: celkom zrušiť verejné školstvo. Aj základné školy budú súkromné (samozrejme, od štátu budú brať všetky štátne prachy, lebo tie napodiv súkromníkom nikdy nesmrdia) a vlastne každý zbohatlík bude môcť svojmu fafrnkovi kúpiť akademický titul hneď v detstve. Potom by sme mohli mať desaťročných CEO, hlavných managerov, burzových špecialistov... Veď mnohí sú aj tak majitelia podnikov už od narodenia. A povedzme si na rovinu najväčšie tajomstvo dnešnej doby: všetky tie riadiace funkcie, ktoré som spomenul, zvládne naozaj každé poloblbé decko.

Tak načo nám je to otravné verejné školstvo, že?

 

zdroj

Autor: 
téma: 
region: 
Prasiatko
1. Kroch, ja neovládam žiadny cudzí kvikot a preto ešte nie som menej zvieraťom 2 kto bude mať 1 povinne vždy si môže dať 2 jazyk voliteľný! :) 3. Ja by som zvyšovalo práveže dôraz na geometriu! Hlavne v 8 a 9. ročníku ZŠ, aby sa v deťoch vypestovala láska k harmónii, estetike, jemnej práci a precíznosti. 4. Redukcia súčasného je rozumná ak sa odstráni niečo nepotrebné! HV, VV, či technické práce alia pracovné vyučovanie sú načo? Stačí 1 z toho ako povinne voliteľný, ostatné hodiny nech sa učia praktické administratívne veci - vypĺňanie úradných tlačív, kľúčové paragrafy a zložky ako má vyzerať pracovná zmluva atd. 5. A navyše, hlavým problémom školstva nie sú prachy, či učitelia, ani geneticky priblbé biele deti. Problémom je vedomie, že spoločnosť v postkomunistických krajinách EÚ upadla tak, že každý 13-14 ročný výrastok vie, že dôležitejšie ako to čo sa na ZŠ a SŠ naučí je to, čo dokáže v živote. A to sa u nás neodvíja od poznatkov a rozvinutosti osobnosti, ale od konexií, majetkových pomerov rodiny absolventa, prípadne jeho psychotických čŕt. Vďaka trvdým "lakťom" je neraz v živote výrazne úspešnejší v spoločnosti ten čo občas nejakú tú 2 - 3 na vysvedčení dostal, než ako vyznamenaní dobráci z rodín pracujúcej či nezamestnanej chudoby. To si pamätaj kvik Norman.
Norman
Škola , teda poznatky a rozvíjanie osobnosti, by mala fungovať aj v konexiách, majetkových pomeroch a psycotických črtách. Čiže, nehovoríme len o prázdnej scholastickej zbytočnej výučbe, ale o reálnom vzdelaní pre reálny život. Aj také niečo je možné - len sme si už zvykli, že škola je vlastne zbytočnosť a slúži len na ten záverečný papier. To, že sa v živote často darí rôznym prepadačom, prasiatko, ja samozrejme viem. To je stará známa večná problematika. Ale tento článoček je už o tom, že učitelské organizácie túto konfrontáciu už asi vzdali, už nechcú svoje teliatka zaťažovať - ani žiakov, ani učitelíkov. Je samozrejme úplne jedno, čo nejaký SKU napíše, skoro nič to nezmení - ale je to (zábavný) signál, ako ďaleko úpadok postúpil.   -- K prvým bodom: každé prasiatko by malo vedieť trocha brechať, trocha syčať ako had a vedieť aspoň napodobiť gazdu, keď sa vracia v noci domov. Ale najlepšie si to napísal pri bode 3, že celé učenie je o harmónii a estetike. Konieckoncov, jazyk je len druh matematiky a matematika, ako si už zistil, je to, čo sa volá geometria. Vidíš, ani to tým deťom nik nepovie.  
Náhodný okoloidúci
Práve naopak, treba vrátiť požiadavky na žiakov a študentov na úroveň spred roka 1989 a krátko po prevrate.
Kojokok
Správne! V praxi sa môže stať, že doslova oľutujete, že ste niektorý predmet flákali - a budete sa ho musieť doučiť. Za vlastné na úkor svojho času. Ešte k učivu. V matematike by som pridal hodiny na logiku. Potom by sa žiaci/ľudia naučili logicky rozmýšľať a neboli by nechápajúcou obeťou politikov a tiež by ubudlo napísaných hlupostí. Viem, že sa to nebude páčiť ani globálnym "inžinierom", ani politikom (ich poskokom) a ani autorom žiadosti o zmäkčenie nárokov na učivo.
Grigoriy
že svojho času dve odvážne učiteľky (uz to, že k niecomu takému je potrebne mat odvahu svedčí o chorej spoločnosti, lebo taka vec by mala byt samozrejmosťou) napísali ministrovi školstva list s analýzou skutočného stavu. Okrem iného písali, že učiteľ sa pre zaneprazdnenost takými, ktori vzdelanie vlastne nechcu ani nepotrebujú, nemôže venovať skutočnej pedagogickej práci. Samozrejme, cela vec bola nakoniec zahŕňa do autu. Jediným riešením je selektívny prístup k žiakom škôl: po prvých troch rokoch školskej dochadzky treba presne stanovenou metodikou a za jarných objektívnych kritérií zaradiť deti podľa ich kvality do tried s rôznym prístupom a s rôznym zameraním: pre niektorych matematika, fyzika, filozofia, jazyky a dejiny, pre inych zaklady hygieny, pracovne návyky, prísna disciplína, nanajvýš hodiny cimbalu. Akonahle vsak niekto preukaze, ze ma naviac, treba ho posunúť do vyssej kategorie tohto elitarskeho skolskeho systemu.  Bolo by zaujímavé vediet, koľko peňazí Slováci vynalozili za posledných päťdesiat rokov na školstvo  pre takých, ktori akékoľvek vzdelanie v zasade odmietajú, ktori on neprejavuje žiadny záujem. Taka vec sa určite dá aspon približne vyčísliť, ale nikto nevycisli všetky tie premarnene príležitosti pre naozaj talentovanych, ktori museli pretrpiet v rovnostarskom školskom systéme. V osvietenej spoločnosti nejake precitlivele rovnostarstvo nema čo hľadať. Príroda rovnostarstvo nepozna, a každá naša snaha ísť proti prírode sa nám v budúcnosti vypomsti. Rovnostarstvo je vždy proti prírode, preto proti človeku a civilizácii. Rovnostarstvo a falošná precitlivelost nás doviedli do stavu, ked neustalym prisposobovanim štandardu tým najslabsim sme dosiahli stav, ked maturantom sa stáva aj imbecil, ktory si na dva dni skúšok dokáže zapamatat názvy troch basnickych zbierok Jána Kostru. Alebo sme dovolili, aby absolventi dvojročného ucnovskeho programu spievali Gaudeamus a sľúbili si ad revidendum. To aby sa náhodou niekto necítil menejcenny. Je az neuveriteľne, koľko nerozumu a demagógie sa vnáša do tejto otázky. Nečudo potom, že v spoločnosti prevláda názor, že hlavným problémom Romov je to, že ich deti nie sme schopní naučiť  kedy sa narodil Napoleon, vybrané slova a Kukucinove poviedky, že ešte na taku vec nedavame dost peňazí. Rôzni lunatici volajú po tom, aby sme rodinám, ktore sa o deti starajú, ktore ich vychovavaju, ktore z nich robia uzitocnych občanov, brali peniaze a investovali ich do tých, ktori takéto hodnoty uz zo svojej prirodzenosti nemôžu ani prijat za svoje. V realite potom obe skupiny oberame o ich slobodu žiť podľa svojho.  
Lubov
Mám to z prvej ruky. Veľká základná škola v krajskom meste . Počet prvákov v triede 15. Jeden z chlapcov nevie,či je chlapec,alebo dievča. nechá sa oslovovať ženským menom. Je obézny,rastú mu naozaj prsia ? To neriešim ja,ale spolužiaci,čo majú 6 rokov. Iný,naozajstný chlapec,chudý,mama mu balí desiatu doma. Pretože si nič nekupuje v automate na chodbe,pokrikujú na neho ,bijú ho a fotia si to mobilom. Ďalej,malá tučná prváčka sa sťažuje na slúžku,ktorá jej zabudla dať do aktovky bábiku,pochopiteľne,značkovú. Čiže okrem učenia tam máme aj tento podmaz.Bože môj,čo nás to len čaká. 
baloo
že skoro všetci matematici boli skvelí muzikanti a nezabúdajme tiež, že na stredovekých univerzitách matematika a muzika boli JEDNA KATEDRA. Ale to len tak na margo.   Normane, neviem, či za stanoviskom SKU treba vidieť komunitu učiteľov - podľa mňa nie. Podľa mňa sa ich ani neopýtali, a ak sa opýtali, tak ich skutočný názor odignorovali ak sa neladili s vopred plánovaným zámerom. Učiteľ neni búhvíjako tučne zárobková činnosť, tí, čo ju robia, ju robia hlavne preto, lebo to nie je džob ale povolanie a ako také, sa tešia, keď tie decká môžu niečo naučiť. Mne synova triedna teraz vravela, ako je synátor šikulák a celá žiarila od radosti - teší sa z toho, keď je žiak šikovný. "Oblbovanie" a priebežná indoktrinácia celej populácie je dlhodobý plán a školstvo je iba jedným z kľúčových nástrojov. Lebo napríklad evolučnú teóriu im velice úspešne indoktrinujú spolu s BigBang-om - takže nepriamo je to aj proces desakralizácie spoločnosti. Ďalším silným nástrojom sú média, ale však to všetci vieme. Problém toho plánovaného oblbovania sa netýka iba základných škôl: univerzitný systém si už tiež nemôže dovoliť neprijať hocikoho, kto je ochotný u nich študovať ale starší profáci ti svorne potvrdia, že dnešné ročníky nesiahajú ani po päty trebars tým v 90-tych rokoch.
Lubov
Balú,prosím ,ak sa dá.....len heslovite, napíš čo je to sakrálna spoločnosť.Vďaka .Ďalším nástrojom je rodina ,to je silná strážna veža,aj tam mieria.
Neprihlásený
Jestli feudalismus je kontrola pozemků, kapitalismus je kontrola zhmotněné práce – kapitálu, pozdní kapitalistická společnost demonstruje situaci, kdy rozhodující úlohu hraje kontrola duševních faktorů výroby nebo informačních toků. Proto je potřeba zničit systém vzdělávání, tj. všechny přivést k nízké informační úrovni. A za druhé, zkoncentrovat reálné znalostí ve velice úzkých kruzích, Více zde: http://leva-net.webnode.cz/products/andrej-fursov-nejzahadnejsi-spolecenske-zrizeni/
Náhodný okoloidúci
Včera mi kamarát poslal zaujímavú úvahu, ktorá zrejme koluje po internete. Myslím si, že stojí za ďalšie šírenie, predovšetkým preto, aby sme sa z nej poučili a vedeli si vážiť životne dôležité hodnoty.   Sme zaostalí a je to super! Štatisticky až 2,8 milióna Slovákov žije v zahraničí. Neúmernevysoké číslo. Mnohých, hlavne mladých ľudí láka zahraničielepšími platmi, kvalitnejšou životnou úrovňou, novým začiatkom...Len do Británie minulý rok emigrovalo vyše 50 tisíc Slovákov. Mňado zahraničia vylákala vidina úspechu, lepšieho využitia potenciálu,a tiež "vytiahnutia sa" nad ostatnými v životopise. Už po prvýchdňoch pobytu v Británii ma táto krajina ohúrila. Avšak čím dlhšietu som, tým viac si uvedomujem, že svoje deti by som tu vychovávaťnechcel a ako dieťa by som odtiaľto utekal kade ľahšie. Britskáspoločnosť je na môj vkus až príliš moderná.Poznáte Marka Christensena, toho Američana, autora piesne "Deväť",čo sa tak zamiloval do Slovenska? Nie je jediný. Asi každý Američan,o ktorom viem, že strávil nejaký čas na Slovensku, si osvojil podobnýpostoj. To, na čo sa tak na Slovensku neustále sťažujeme, Američania(a nielen oni) na našej krajine tak veľmi milujú. Môj najlepšípriateľ je Američan. Prišiel na Slovensko z Bostonu vyučovaťna gymnáziu v Banskej Štiavnici. Tak sa mu u nás zapáčilo, žesa intenzívne začal učiť slovenčinu, aby čo najlepšie zapadol.A podarilo sa mu to. Teraz je na rok v Peru a stále sníva o tom,že sa raz vráti do Štiavnice. Myslí to vážne. Čo ho sem tak láka?Napriek všetkým štatistikám a štúdiám, Slovensko je oveľaslobodnejšia krajina ako ktorákoľvek západná krajina. Myslím, že jeto práve preto, že sme "zaostalí". Nie sme takí "tolerantní", žesa vzdávame vlastného názoru v mene politickej korektnosti. Nemámetakú rozvinutú techniku, že nás vlády sledujú na každom kroku, nemámetaké "pokrokové" zmýšľanie, že s radosťou prijímame regulácie"health & safety", ktoré nám ako dementori z Harryho Pottera vysajúšťastie zo života. Toto si zaslúži krátke pozastavenie.Zabudnite na poldeci. Maximum, čo vám tu pri silnom alkohole adestilátoch nalejú, je 25 ml, pričom vám odmietnu "dvojité". Ak stepríliš opitý, už si od nich v ten večer nevypijete a pošlú vás preč.Navyše alkohol je tu taký drahý, že to, čo Slováci doma len takpopíjajú popri robote, by tu liali len na top udalosť roka. Napriektomu Briti štatisticky konzumujú viac alkoholu ako Slováci, ibaže tomajú oveľa zložitejšie. Ak sa chcete ísť prejsť do lesa, nenapadnevás tam medveď, ale slávna britská sociálka. Dieťa sa nesmiešplhať po stromoch, lebo by si mohlo ublížiť, a to je podľa"modernej" spoločnosti zločin. Ak si natrháte huby, zatknú vás zakrádež. Skutočne, hocaká aktivita vám napadne, tam sú regulácie"health & safety". Všetko je obmedzené, regulované, kontrolované.Všade máte centrá. Tamto je športové centrum, toto je oddychovécentrum, hentam komunitné, tam sa učí, tu sa pracuje... všetko másvoje pravidlá, organizáciu. Všetko je tak perfektne usporiadané, ažsi po čase uvedomíte, aké neuveriteľne nudné to v skutočnosti je.V britskej spoločnosti zmizol život z ulíc. Jediné, čo tu môžeteísť von robiť, je nakupovať, ísť do knižnice alebo fitness centra.Mali by sme si vážiť slovenskú kultúru a folklór ako ten najdrahšídrahokam a viac ho vpúšťať do ulíc.Väčšina slovenských skautských vedúcich, pedagógov, učiteľov,vychovávateľov a rodičov by v Británii skončila za mrežami. Keď sispomínam na tie zlaté časy, keď som ako malý krpec behal pouliciach za kamarátmi a hrali sme sa, kde sa dalo, lebo žiadne"detské centrá" sme nemali, maximálne priestor medzi bytovkami,až sa mi slzy hrnú do očí. Ešte viac pri pohľade na tie znudenébritské deti, ktoré ak nehrajú futbal, floorball alebo rugby, takmôžu sedieť doma a čakať, kedy si ich pracujúci rodič nájde časvyjsť si s ním na detské ihrisko, lebo ak by sa tam vybral sám, odtoho dňa by už svojich rodičov asi neuvidel. A to si nespomínam,že by som niekedy pri detských hrách vonku bol s rodičmi (teraznerátam rodinné výlety, ale klasickú "strieľačku" s kamošmi).Možno trochu preháňam, ale toto je presne cesta, ktorou sa modernáspoločnosť vydáva. Vysoká životná úroveň tu znamená, že"každý" si môže dovoliť smartfón alebo tablet, aby na ňomvirtuálne zabíjal čas, lebo vonku už pomaly nič nemôže robiť.Aj keď sa niečo deje, vždy má v jednom momente minimálnepolovica ľudí v skupine v rukách mobily, neustále, plní sústredeniasa venujú nejakej "zmysluplnej" aktivite. Toto sa už pomaly začínadiať aj na Slovensku, a preto píšem tento článok.Už aj pre mňa bolo na Slovensku ku koncu ťažké zohnať tých pravýchkamarátov, ktorí netrávia viac času na "sociálnych" sieťach akoreálne vonku s priateľmi. Dnes je už všetko virtuálne. Elektronickébankovníctvo, pošta, administratíva, peniaze... to je všetko je fajn,ale malo nám to slúžiť, aby sme mali viac času byť skutočne spolu.No sme stále menej skutočne spolu, pretože do virtuálneho svetainformačných technológií sa presunulo aj naše socializačnésprávane. Priateľstvo, zábava... už ani hry sa nehrajú vonku, ale zašpičkovými multimediálnymi počítačmi a hracími konzolami.Na Slovensku sa vôbec nežije zle. Slováci si vlastne nikdy nežili takdobre ako dnes. Mám pocit, že si viac sťažujeme len preto, že savždy máme s kým porovnávať. No a teraz sú to z nejakého dôvodu tínajlepší na svete: Nemci, Rakúšania, Kanaďania, Austrálčania,Nóri, Švajčiari... aj keď sú na Slovensku oproti týmto veľmociammizerné mzdy, myslím, že život je tu oveľa šťastnejší. Tieklasické hádky v krčme, ktoré nikdy nič nevyriešia, prostémyslenie, jednoduchý život, žiadne globálne starosti... Život nie jeo peniazoch, ale o šťastí. A s týmto presvedčením chcem pokračovaťna svojej ceste. Na Slovensku sa žije šťastne, občas tvrdo, často zruky do úst, ale stále lepšie ako vo vyprahnutej "modernej"spoločnosti. Slováci sú totiž ešte stále ľudia s ľudskou tvárou, a nieekonomické jednotky s naordinovanými pohybmi modernizácie. Našakultúra nie je taká doničená modernizáciou a tou zvláštnoupostmodernou ideológiou. Zo skúsenosti iných sa môžeme rozhodnúťísť lepším smerom. Aj to jedna z výhod nebyť vo všetkom prvý.Keď u nás vyhrá skorumpovaný politik, tak to naštve pár ľudí atým to zhasne. Keď sa zvýšia platy učiteľov iba jedno percento,nejako sa s tým uspokoja. Za tri mesiaca štúdia na univerzite vAberdeene som už zažil viacero štrajkov jednotlivých fakúlt, ak nierovno celej školy,  lebo ich platy sa zvýšili iba o 5 alebo 10 percent.Každý sa tu za niečím naháňa, hľadá šťastný život, ale akosizabúda ten život proste žiť, bezstarostne, hoci s ťažkým vrecomna chrbte (slovenská babička).Prosím, ostaňme "zaostalí". Je to skutočne super!P.S. V Británii je minimálka 6,31 libier. Priemerná cena ubytovania namesiac je v meste, kde študujem, v Aberdeene, je 1000 libier. Väčšinazamestnancov vám tu však nedá zázračne viac než minimum. Až takádiametrálne vyššia životná úroveň tu koniec koncov nie je. A akoukazuje index šťastia, životná úroveň nemá nič spoločné sošťastím obyvateľstva.P.P.S. V Nórsku stojí pohár "šmejdového" piva 10 EURO.P.P.P.S. Hej, život na Slovensku je často tvrdý a nevďačný. Ale našetradície sú nenahraditeľné a naša krajina má nepodobnú krásu.Ostaňme pri našich tradíciách a vážme si krásu našej krajiny (anašich žien!). Stačí len, keď sa každý z nás začne starať hlavneo svoj mikrosvet (rodina, susedia, dedina/mesto) a keď sa jeden kdruhému budeme správať o čosi lepšie, celé Slovensko sa stanekrajším miestom na život. A to už bude riadna pecka!  Ja k tomu ale musím dodať, že aj keď možno s názormi uvedenými v článku budete bez vážnejších výhrad súhlasiť, netreba zabúdať, že zatiaľ čo my si tu bezstarostne hovieme a užívame si našu "chudobu" v sladkej nevedomosti o dianí vo svete, ktosi iný v zákulisí nám bez nášho vedomia a súhlasu plánuje budúcnosť.
Neprihlásený
Budúcnosť, ktorá sa nám páčiť nebude.