Vandalský zločin na soche

V piatok nad obcou Stráňavy došlo k urezaniu rúk súsošia Brániace sa matky od akademickej sochárky Ľudmily Cvengrošovej.

Reaguje na to aj Chmelár na FB. Píše správne, že je to odporný zločin. Sochy sú duchom národa, všetky tie, ktoré pripomínajú tragické boje a zvlásť táto, zobrazujúca utrpenie matiek. To, že sochám bol niekto schopný odrezať ruky je dôkaz duchovného úpadku.

Ale Chmelár sa zámerne mýli, ak poškodenie sochy podsúva ako útok na SNP. Vie dobre, že to sa zrejme niekto pokúsil zarobiť pár špinavých peňazí za kov. V najkrajnejšom prípade to bol azda pankový vtip slušnej sfetovanej mládeže. Určite to nie je politický akt, to nech Chmelár neskúša klamať.

Keď sa nivočili iné sochy, aj priamo v Bratislave, to všetci držali hubu. Ukradnutá Husička pri soche Andersona priamo na Hviezdoslavovom námestí, alebo soška tragicky zahynutej malej baletky na nábreží - tá zmizla vraj dvakrát. Tzv. umelci Lorenz a Kalmus poškodzovali sochy alebo Kalmus s nimi súložil - všetko v poriadku, lebo sloboda. V Čakajovciach zničili v roku 2018 jedinú sochu Tisa na Slovensku A určite mnohé iné prípady vandalizmu, o ktorých sa nik moc nezaujímal. Táto spoločnosť dlhé desťročia ignorovala a tolerovala barbarskosť - pretože vraj sloboda. Sloboda vandalizmu - tu sú výsledky. Teraz nejakí hnedoidi pri vidine pár drobných zneuctia čokoľvek. Alebo si to niekto zoberia ako suvenír do pivnice - veď sranda a pohoda musí byť. To nierieš, nacista, my sme generácia Zomri a chceme si všetci srať navzájom na hlavu - lebo liberálnosť - tak nás nechaj.

Takže v prípade sochy nad Stráňavami nejde o poškodenie nejakého pomíka SNP, ale naopak, ide o dôsledok toho večného anarchistického odporu voči poriadku či dokonca disciplíne. Toto nie je ukážka činov radikálov či nejakých národovcov, ale naopak symbol doby anarchistov a liberálov.

 stráňavy

 
Autor: 
forma: