Vodu by mala chrániť ústava?

Práve som počul v TV správach: "vody (v Čechách) je málo a tak sa ozývajú hlasy, že by vodu mala chrániť ústava".

Voda by sa určite mala chrániť. Aj zákonmi, aj ústavou. Aj zbraňami.

Ale takéto volania o chránenie ústavou sú prejavom deformácie myslenia spoločnosti, ktorá si myslí, že zákony sú silnejšie ako realita. Dlhý čas spoločnosť (a samozrejme nie je tu reč len o Čechách) ignorovala realitu a keď začínajú už aj ľudia aj ich blízke okolie trpieť, tak si myslia, že zmenou zákonov to vyriešia.

Podobne naivné až drzo tupé je volanie poľnohospodárov, aby ich ZAS odškodnila za škody vláda. Akoby "vláda" bola boh a peniaze nie len bezcenné jednotky a nuly, ale nejaký éter, ktorý sa dá použiť na jedenie a pitie. Samozrejme, chápem že poľnohospodárov treba podporiť, ale to treba už formulovať ináč, nie rečami o peniazoch. Tieto veci totiž už monetárny kreténizmus začínajú prekračovať. Poľnohospodárov treba podporiť, aby bola aspoň najbližšie roky nádej na generovanie potravín.

Ale viem, že naratív sa nezmení a ako riešenie bude požadované zaklínanie, presnejšie zapisovanie prázdnych slov do zákonníkov a ústavy.  Hrozí sucho - napíšeme na papier, že má byť voda, pridáme paragraf a fertig, vybavené. Prípadne pridáme do štátneho rozpočtu nejaké nuly, napríklad 1000 000 000. Super.
 
Luko

A podporím:
https://e-republika.cz/article4177-Voda-je-%C5%BEivot-aneb-Globaln%C4%9B...

Nepáči sa mi prepis adresy (odkaz), tak pre istotu ešte dodám:
Ten článok na E-republike sa volá "Voda-je-život-aneb-Globalně-a-doopravdy"

nové