Vystúpenie z mókše

V týchto dňoch vyšlo nové júlové číslo Zem a Vek. Je venované jednej z najdôležitejších tém modernej spoločnosti - finančnej despocii. Za to ho treba pochváliť, je to téma, ktorá by sa mala populácii neustále vysvetľovať. Niektoré články azda dokážu otvárať ľuďom oči.

 

Ale podvedome aj vedome som pozrel hlavne články od Ľuba Huďa. Tu je ich zoznam:

Nie je majdan ako majdan

Otvorená náruč sebazáhuby alebo pseudotolerancia až za hrob

My nič, my len banky!?

Mr Money na zozname vinníkov, Alan Greenspan

Odvážne trio seniorov z Oak Ridge

Päť rozsiahlych profesionálnych článkov. Na jedného autora v danom čísle najviac. Ak vynecháme ústredné tématicky sa meniace rozhovory s profesionálmi, tvoria pravidelné články Huďa určité jadro časopisu. Ak niekto tento prínos a význam nepochopil, ak si niekto myslí, že mu tá spolupráca s autorom za to nestojí a že to pôjde aj bez neho a bez zmeny čitateľnosti, tak sa hlboko mýli.

 

S Huďovou budúcnosťo súvisí aj včerajšia bilancia na Slobodnom vysielači. Musím povedať, že už dávno som niečo tak cielene nepočúval. A stálo to za to - škoda, že také vyrovnávanie účtov nerobia častejšie:) A ani nemuseli s tým odchodom robiť mesiace také drámy.

V podstate sa ukázalo, že Lichtnera definitívne znechutil Emil Páleš, ktorý by zrejme svojím štylizovaním sa a tvárením sa na vševedúceho vyvolenca znechutil každého normálneho človeka. Keď sa ešte zváži, že Pálešovou motiváciou v danom prípade bola nepodstatná ochrana waldorfských škôl na Slovensku, lepšie povedané naozaj snaha o hlúpu (auto)cenzúru Slobvysielača, tak má Lichtner jednoznačne pravdu. Paradoxne tieto snahy o jednostrannosť prichádzajú  od Páleša, ktorý sám bol predmetom cenzúry v STV relácii M. Havrana. Ale zrejme mu podobné zaobchádzanie imponuje, asi aj preto Havrana nejako osobne neobviňoval (možno si s ním aj  potykal, ako si absurdne s Havranom potykal Rostas na tej známej besede so Šmatanom).

 

V druhom priblížení sa vyjasnilo, že je problém aj v trojici Slobodného vysielača Lichtner-Koróny-Kršiak. Ja o nich nič bližšie neviem a nechcem ich v ničom posudzovať, určite sú to ľudia s dobrou vôľou. Len o jednej veci mám svoj názor, ale je to vec najpodstatnejšia - Lichtner má politický alternatívny svetonázor, a tí dvaja ho prakticky nemajú.

Tam to začína a tam to aj končí. Lichtner chce viac, chce do toho zaryť a nie robiť akože alternatívny, ale vlastne konformný a bezzubý trend - ako to robil Slobvysielač doteraz. V určitom zmysle tých dvoch, ale aj mnohých iných, ktorí tam spolupracujú, vlastne chráni, keď svoj nový projekt ide robiť bokom. Takto, aj keď to stojí znova toľko energie, aj keď je v tom riziko, to dáva perfektný zmysel.

V utorok Lichtner povedal Huďovi, že to, čo si na ňom najviac cení, je  jeho "normálnosť". To dobre vystihol, tú autentickosť, to nemaľovanie sa cudzími farbami, pózami a maskami, to hľadanie sily a pravdy vnútri seba. K tomu patrí aj môj typologický postreh: Huďo aj Lichtner nie sú žiadni vychrtnutí astenickí šušlaví vlasatí neurotici. Naopak, sú to tunajšie typy Stredoeurópana: robustní, húževnatí, charakterní, vytrvalí a schopní práce. Myslím, že je to dobrý tandem a dúfam, že spôsobí na scéne ešte hodne vikingskej zábavy :)

 

Smutnejšie to bude inde. V spomínanom najnovšom Zem a Vek napísal nejaký nešťastník aj článok o podzemných tuneloch a podobné kraviny, za ktoré potom do toho časopisu vŕtajú potkany. Ale dobre, veď lunatici sú rôzni a nech má svoje miesto. Horšie je to, že úvodník (praktický jediný text, ktorý tam napísal Rostas) je okrem bežných turistických postrehov zas plný duchovných perličiek. A napríklad je tam spomenuté, citujem: "hinduisti veria, že ... dosiahnu stav vystúpenia z mókše". (str. 9)

Je to smutno-smiešna drobnosť, ale zároveň charakteristická. Nejde tu o nejaké náhodné prerieknutie sa stresovaného novinárika, máme predsa dočinenia s expertom. Ide tu proste zasa raz o bezduché hranie sa na duchovno, spojené s ignorantským nezáujmom.

Viete, z mókše sa nevystupuje. Ak už, tak sa vystupuje napr. zo samsáry. Mókša je pojem znamenajúci oslobodenie. Toto cudzie slovo nemusí nik poznať, to určite nie - ale ktokoľvek ho pozná, a o tieto veci sa úprimne zaujíma, nikdy si ho už nepopletie s jeho protikladom.  Kresťania dúfajú, že pôjdu do pekla. Židia veria, že majú všetkých milovať. Asi taký nezmysel :)

Ale možno si len niekto pomýlil mókšu s močkou. To je možné, všetci vnímame svet cez filter toho, čo poznáme, cez filter našej skutočnej duchovnej úrovne. Nechám teda na svedomie každého čitatela, aby posúdil, kto v tieto dni naozaj z močky vystúpil a kto v nej zostal.

 

 

 traja kristovia

 Slovensko trikrát obdarované spasiteľmi.

Truhlík

Spasiteľ je len jeden. Tí zvyšní sú lotri.

Náhodný okoloidúci

Krava sa pýta ďateliny: "Ďatelina, prečo sa nemodlíš?"
Ďatelina odpovedá: "Nechcem byť spasená".

Aman Againsttime

Za seba hovorím, že text i obrázok pobavili. Norman pekne vystihol dichotómiu Huďo/Lichtner/normálni chlapi a mesiášsko - vlasatí exoti. Myslím, že tých spasiteľov sme už mali viac než dosť. Aké sú ich výsledky? Pre zmenu by opraty do rúk mali chytiť skôr naštvaní, odhodlaní a normálni chlapi.

Norman

A tak, ako postupuje psychóza a radikalizmus v mocenských vrstvách, rovnako aj mnohí infikovaní alternatívni "spasitelia" sveta dostávajú čoraz viac záchvaty. Rôzni ti tuláci a iní schizoidi, očividne trpiaci záchvatmi - ako si to relatívne rýchlo správne rozpoznal na prope.
Nemožno to podceňovať, lebo sa to zhoršuje, výkmity sú čoraz väčšie - a podobný priebeh je možný u všetkých mimo realitu.
Nuž, a toho normálneho, úplne normálneho racia, ktoré by to mohlo aspoň brzdiť, toho tiež nie je po virtuálnom svete veľa.

Aman Againsttime

Norman: "Rôzni ti tuláci a iní schizoidi, očividne trpiaci záchvatmi - ako si to relatívne rýchlo správne rozpoznal na prope."

Vieš, ja som si najprv myslel, že ide iba o akýsi sofistikovaný (a veľmi zákerný) trolling - snahu znechutiť diskutérov a vyvolávať konflikty - ale to bol povrchný pohľad na vec. Tu naozaj ide o duševnú poruchu, nejaký problém v mozgu či v charaktere. Ešte som sa na webe s niečim takým nestretol... Je to o to nebezpečnejšie, že to je kombinované s relatívne slušnou inteligenciou a vzdelaním.

Norman

Presne s každým tvojím zvoleným slovom súhlasím.

Len ma napadol ešte jeden analogický príklad mechanizmu na webe:
Som sem dal dve vyjadrenia exota menom Verbal. Príznačné pre neho je povedzme nekonformita a opovrhovanie spoločnosťou. To sa - okrem iného - prejavuje aj v kopaní dvoma politicky nekorektnými smermil. To stálo za zmienku a za použitie jeho humoru.
Nijako ale toho Verbala ako celok nehodnotím a nemôžem sa za neho zaručiť, v podstate ma ani najmenej nezaujíma jeho filmový vkus, ale nezaujímajú ma ani jeho charakterové črty. Presnejšie povedané, v našom priblížení ma to nezaujíma, sme len na webe, tu sú podstatné konkrétne slová a ktorým smerom idú, nie to, kto ich hovorí. Ale ... po mnohoročných skúsenostiach s inými pacientami čiste pre našu diskusiu (Verbal to tu azda nečíta), je racionálny odhad, že to s Verbalom tiež nemusí skončiť dobre.
Tým, že som sem tvorbu akéhosi nicku Verbal dal, nedávam samozrejme za neho ruku do ohňa, skôr naopak.

Ono ... v podstate je web ako taký viacrozmerný (minimálne) 3D priestor a treba v ňom riadiť v mnohých smeroch, a tomu sa proste mnohí ľudia so skúsenostiami s len plochou nevedia prispoôsobiť. A tak dochádza nielen k tragickým zrážkam, ale ešte častejšie k závratom a stratom orientácie. Podľa ňa tak, ako sa už dávnejšie píše napríklad o závislosti na webe, sa raz bude správne vyhodnocovať to, ako web priam epidemicky vyvoláva rôzne psychické problémy.

1488

v minulosti niektoré autoškoly mávali auto-trenažér. Pri jazde v zákrutách prichádzali vizuálne vnemy do konfliktu s rutinou tela, to necítilo pôsobenie odstredivých síl a účastníkovi prišlo zle.
Podobná psycho-somatika internetových avatarov uvolňuje rôzne duševné sedimenty. Virtuálna a.k.a. bezkontaktná realita.

Norman

Úplne vážne to človek môže sledovať na internetových avátaroch, ak ich to zmáha. Je to hranie sa s ohňom. A v kombinácii so spasiteľským komplexom - o ktorom je hľavne tento článok a debata - je to naozaj jedovatý mix.

Ešte by som dodal jeden zaujímavý fakt s týmto súvisiaci:
každý človek, ale doslovne každý, má svoje mystické či esoterické ja. Vidno to práve na webe, kde sa to v anonymite vyburuje, na všetkých tých stránkach, ešte aj tých skeptických, mám dojem :) Očividne, je to v každom a preto to nebezpečenstvo prepadnutia sa do schizoidných fantazmagórii číha na každého. A na tých, čo sa svojej mystickej stránke nevenujú, alebo ju popierajú, tým asi najviac. Je to podobné, ako akýkoľvek návykový zlozvyk - kto ho popiera, alebo ho podceňuje, je často už najviac v probléme.

A internet je pre mnohých žriedlo nákazy.

Ľubov

Tu by som chcela spomenúť svoj názor ešte raz v súvislosti s odchodom L. z SV.Taký jangový frajer (v dobrom slova zmysle,naozaj viking)ako je Lichtner by si veľmi hravo poradil s Emilom,on žije 25 rokov v trochu inom svete,buďme objektívni. Pravdu máš v tom,že hej,môže ísť na nervy,ale aby kvôli tomu odchádzal ,keby sa necítil unavený aj z iných vecí,to myslím nie. Tie druhé veci,to sú podľa mojich indícií predsa len tie osobnostné,nehodili sa k sebe s Korónim. On vyratuje aj pol hodinu,kým pustí hosťa k slovu,nie raz som to vypla,keďže som stratila trpezlivosť. No a predsa ešte peniaze,o tie ide aj v najlepších rodinách. Kto koľko dal,kto koľko dostal. Dobre,nebudeme sa v tom rýpať už,som celkom rada,že sa to takto vyriešilo a želám všetkým,nech sa im darí. Všimol si si,že do IV berie aj tých podarených chlapcov ,čo nevedia nič o H.Blavatskej? Vypočula som si ich v tej relácii o slobodomurároch a pochopila som,prečo Ťa tak osviežili. Áno,oni sú ako čistý list papiera,ako pohár dobrej vody,je to veľmi príjemné,chápem Norberta. No,nech z nich vychová dobrých vikingov:-),chlapci medzi tým už urobili peknú stránku na InfoVojnu.

Truhlík

V živote som už nemal takú silnú štikútku ako po tom trenažéri. Som myslel, že mi utrhne bránicu. Udieralo mi to ako kladivom na kovadlinu.
Tí revoluční diskutéri v 1989 hovorili radi o schizofrénii za komunistov, že každý iné hovoril a iné si myslel. Teraz sme tam znova. Len existuje internet.

Ema

Vidno tam spojenie s neurotikom HVRNom.

Aj pre hentú trojicu podkarpatských spasiteľov platí, že čím väčšia póza, tým menšia charizma.

Ema

že jeho slávny predchodca Šunkes by po zhliadnutí krížového trojksichtia Isu Kobajašiho citoval:
Žaba sa tvári
akoby práve vykvákla
na oblohu mrak.

V Brátyslave vraj už nahradili kokša výkrikom Tymokšo, fakt?

Toľko nové správy od pána domáceho.

nové