Zemanov prejav v OSN

Kým slovenský prezident Kiska sa v Amerike stará hlavne o Lajčákovu karieru, predniesol český prezident Miloš Zeman v OSN závažný prejav. 

Varoval v ňom dôrazne pred nebezpečenstvom teroristickej ideológie islamu, ktorý prirovnal k metsatázujúcej rakovine. Upresnil, že okrem prevzatia moci Talibanom v Afganistane (a podobného vývoja v niektorých iných krajinách) hrozi radikalizácia moslimov všeobecne, aj v Európe. Za tretí bod medzi nebezpečenstvami označil "váhavosť a nedostatok odvahy" prítomných zástupcov jednotlivých zemí.  O štruktúrach OSN sa vyjadril, že spia a že je najvyšší čas sa prebudiť a konať vojensky.

 

Zeman v OSN 2016
 
Islámský stát je něco jako rakovina, není to ale pouze tumor, mnoho rakovin metastázuje a v mnoha případech je metastáze nebezpečnější než samotný nádor,”

Zeman svoj prejav ukončil symbolicky veľmi dôrazne a presne:
"Vážení kolegové, dovolte, abych uzavřel starým citátem římského učence Kata "Ceterum autem censeo, Carthaginem esse delendam”".

Ako vieme, kasický Rím zvádzal vyše sto rokov ťažké vojny s Kartágom, pričom sa nakoniec predsa len podarilo južnú semitskú ríšu zničiť. Tento konflikt, ktorý možno označiť za vtedajší prejav rozporu Sever versus Juh, je neustále prítomný - v dobách nedávnych storočí sa prejavoval okrem iného ako vojny s Tureckom a v dnešnej dobe bol opäť roznietený aj vo forme hybridnej invázie a terorizmu.
Kato dovtedy opakoval svoj povestný výrok, kým všetci nepochopili, že tento rozpor je antagonistický a nejestvuje v ňom možnosť kompromisu. 
 
 
 
Zemanov prejav na pôde OSN je činom politika zásadného významu. Nebudem ho znižovať čo len porovnaním s dementnými prejavmi našeho prezidenta, ale aj iní slovenskí politici, ambiciózni a schopní, sa môžu presvedčiť, že globálne rozhodné činy sa dajú vykonať aj keď pochádzajú z malej zeme a ich priama moc je limitovaná. Na to ovšem potrebujú skutočný prehľad o svete, konzistentný svetonázor a hlavne tú spomínanú odvahu. 
Nemožno prirodzene čakať, že OSN či krajiny sveta začnú ako na rozkaz konať, ale Zeman vstúpil do medzinárodnej histórie a jeho analógia s Katom nebola prehnaná.
Viac sa urobiť nedalo.
 
 
 
 
Autor: