Zmena identity ĽSNS?

Je to starý vtip a určite ho poznáte.

Príde chlap na úrad a hovorí: - Chcem si zmeniť meno

- No dobre, dá sa to niekedy, hovorí úradník. - Ako sa voláte?

- Jano Kokot.

- Aha, povie úradník, - to chápeme, to vám povolíme zmenu mena bez váhania. A ako sa chcete volať?

- Fero Kokot.

 

Tento vtip mi napadol pri čítaní správy, že ĽSNS zmenila svoj znak. Z pôvodného loga Dvojkríž a nápis Kotleba sa nové logo zmenilo na Dvojkríž na kopci a nápis Kotleba.

 

 

A k tomu komentár, že sa chcú dištancovať od akejsi svojej fašistickej minulosti.

Nuž, naozaj nechcem nikoho urážať ani provokovať, ale budú sa teraz dištancovať aj od Tisa?

 

Je to náhoda, práve dnes sme tu viedli debatu o ĽSNS, o tom, že sa musia stať akceptovateľnou stranou s ľuďmi, ktorí majú určité kvality. Nuž, ale takáto zmena znaku sa mi zdá ako niečo, čo danej veci má pomôcť, ale  nepomôže.

Ako naznačuje aj vtip na začiatku, pri pohľade na znak ma prekvapuje hlavne to meno na čele. To, že pred voľbami premenovali stranu a pridali tam meno Kotleba, som chápal ako volebnú pomôcku, aby ľudia vedeli, ktorá to je strana (kedže už viaceré majú v názve "ľud" a "Slovensko"). Ale nechať tam meno predsedu už natrvalo, to je naozaj už príliš, aj keby dotyčný mal iné kvality. Ak teda menia znak, mali zmeniť aj meno strany. Dnes už tam predsa tú osobnú idnetitu ľudia nepotrebujú. A slovo "kotleba" samo osebe znie nie veľmi dobre, niečo ako česká "kobliha". Nie, to je detinský kult osobnosti.

No ale dobre, zmenili vnútorný znak. Tým sa ale nedištancovali od nejakého fašizmu, dištancovali sa konkrétne len od prvého Slovenského štátu, ktorý používal dvojkríž. A vyvstáva otázka - čo im teda vlastne zostalo?

Vyplýva mi z toho, že sa z ĽSNS programovo stala presne rovnaká strana, akou je SNS. No, to v ich ušiach zrejme neznie lichotivo, veď oni nikdy nevynechali jedinu príležitosť, aby na SNS nadávali.

Takže - začal som starým vtipom a skončil s históriou jednej strany, ktorá sa čoraz viac podobá na históriu druhej, starej strany. Dlho ten zázrak netrval.

Autor: 
forma: 
Norman

Ešte ma napadlo, ku kritike LSNS či Kotlebu a iných ľudí:
Nejde len o kritiku z toho, čo dosiahnu pre republiku, či pre nás.
Ide, úplne vážne, o určité zhrozenie z toho, že nastupujú do ringu proti tamtým naivne a akoby bez zbrane, bez brnenia.
Je úplne normálne chcieť im poradiť, prípadne varovať. Lebo sú očividne veci, ktorým nerozumejú (i keď by mali). Mali by mať výrazne iné zbrane, než aké používajú.

Ľubov

svoju šedú eminenciu.
Už neviem,ako tom mám jasnejšie povedať.

Norman

myslíš nejakého podliaka? :-)
hej, máš pravdu, tu by sa vela naučili v tomto smere - ak by sem chodili :-)

Roland Edvardsen

No veď práve. Nedá sa na tú naivitu ani pozerať. Majú oni vôbec nejaký ucelený svetonázor, nejakú ideológiu? Aha, blbá otázka. :-D

Niekedy mám dojem, že im fakt stačí iba stádo skalných "fans" (pomerne často "nacistický stereotyp", t.j. holá hlava s nízkym IQ a s príšernou gramatikou, pre ktorú je Kotleba skoro to isté čo Tiso alebo Hlinka). Tak načo by sa potom ďalej snažili získať aj iných, že?

Norman

Neopakoval by som, ako sám hovoríš, ten stereotyp ich členstva či voličstva, lebo nie je pravdivý - nemajú holé hlavy a nemajú nízke IQ, a o gramatiku vôbec nejde. Nakoľko sú nekritickí voči Kotlebovi neviem, ale neverím, že by boli až takí fanatici. To sú lži systému - ale oni by to mali dokázať prekonať.

Ale svetonázor je niečo základné, o čo sa jedná. Ten nemajú, majú len historickú nostalgiu.
Ale to by sa dalo prepáčiť, taký je ich zdroj - ale ich elita by mala vedieť viac. S nostalgiou a prázdnym pátosom nikam nezájdu. To je v poriadku, že sa dištancujú od prázdnych slov minulosti (fašizmus), ale musia mať nejaký program, nejaký názor. Nemôžu len neustále defenzívne obhajovať seba.
Aký majú názor na biologický realizmus?
Aký majú názor na anglosionizmus, na globalistickú plutokraciu, na globalistické satanistické sekty?
Nič?
Ja viem že sú nejaké zákony, ktoré sa snažia brániť o tomto hovoriť, ale tie sa dajú obísť správnou formuláciu.
Jediné,kde zaujali jasný postoj, je problém asociálov.

Prirodzene, všetky tieto myšlienky sú dané u všetkých ich sympatizantov aj tým, že sa pri farebnej revolúcii Za poslušné slovensko vlastne pridali na stranu revolucionárov. Kotleba v TV debate:
"...na demonštráciach sú aj naši sympatizanti".
Naozaj by im to schvaloval, chodiť a podporvať tých zmrdov? Chyba chyba chyba.

A základná námietka dnešných dní:
KEDY začne LSNS podporovať ostatné nacionalistické hnutia. Nikdy?

Roland Edvardsen

Nie, stereotypy sú zvyčajne pravdivé - to by si predsa mal vedieť. :-). Ja som jasne napísal "pomerne často", aby ma práveže niekto nechytal za slová. Čiže netvrdím, že uvedený typ tvorí väčšinu ich voličskej alebo členskej základne, ale je v nej výraznejšie zastúpený. Ty naozaj nesleduješ diskusie? Kotlebovi priaznivci veľkou inteligenciou zrovna nevynikajú a ani gramatiku bohvieako neovládajú. Nie, to nie sú lži systému, to je i moja osobná skúsenosť a moje pozorovanie. :-)

Norman

Stereotypy môžu byť úplne rovnako pravdivé, ako nepravdivé. Priaznivci LSNS majú dnes desať percent a určite nie sú holohlaví ani nenosia zelené tričká, a kedže si ich volil aj ty, ani sa nedá povedať, že by boli neinteligentní.
Samozrejme, disidentstvo a alternatíva je VŽDY robená určitou sociálnou vrstvou z okraja spoločnosti, ktorá je menej zviazana so systémom, menej zotročená a disidentstvo jej prináša menej rizík (a viac šancí) - známe heslo marxistov - proletariat nemá čo stratiť, len svoje okovy. Tak aj nacionalisticky proletariát tvoria zo začiatku mladí chlapi bez začlenenia do formálnych štruktúr - proste je to najprv armáda. Opakujem, to je VZDY tak a vždy sa to postupne mení k lepšiemu. Ak pôsobia priaznivci LSNS hrubo, je to len a len preto, lebo napodobujú svoje vedenie.
Ide o to, aby sa to menilo, aby vedenie podporovalo zmeny. Tam je problém.

Čo sa týka tvojho pozorovania - prejavom inteligencie je aj vedieť rozpoznať náhodnosť od všeobecnosti. No holt, ľudia nie sú a nikdy nebudú všetci farári, ani právnici. Toto je dôležitá téma. Pozor,nemýliť si elitárstvo so snobstvom. Snobom je Havran, alebo Grigorij a viacerí iní- plošne plujúci a plošne zavrhujúci všetkých, celé strany, celé národy. Elitárstvo, na rozdiel od toho, nekritizuje plošne - vie, že plošne nikdy nebude všetko výborné - ale sa stará o prítomnosť pozitívnych (výnimočných) jedincov a štruktúr.
(treba pre istotu pripomenúť, že hovoríme o elitárstve schopností, nie o elitárstve moci, to je iná otázka)

Roland Edvardsen

Ja viem, že stereotypy môžu byť i nepravdivé, - veď som jasne napísal "zvyčajne pravdivé". Rovnako si dobre uvedomujem, že v zásade v každej skupine existuje nejaká variabilita a Gaussova krivka. Navyše to akí voliči volia práve LSNS bolo celkom dobre zmapované - no výsledky budú možno pre mnohých celkom prekvapivé: https://dennikn.sk/741887/typicky-kotlebov-volic-je-mlady-robotnik-so-st...

Iba som chcel povedať, že ten negatívny dojem o kotlebovcoch nie je vždy len prácou nejakých médií, ale z dôvodu, že mnou popísaný typ sa u kotlebovcoch vyskytuje častejšie môže dôjsť k takémuto negatívnemu obrazu.

Ale áno, vlastne s tebou súhlasím, že tí mladí muži s jednoduchším prejavom sú práve tí, ktorí možno nemajú toľko čo stratiť a preto sa skôr verejne prejavia - avšak chcelo by to zmenu.

Norman

teda tie ich výsledky. Aj keď im nemožno veriť, aj oni zobrazuju voličov či podporovateľov ĽSNS (v tom ja vidím rozdiel) vyššie, ako je všeobecný obraz. A správne aj podľa mňa ohodnotili, že u ľudovcov prevláda protisystémovy postoj, až potom proticigánsky.
Nebolo by lepšie, keby sme ich volali ľudáci, a nie kotlebovci? Hm, ľudáci boli vlastne tí za vojny ... no a? Majú v názve, že sú "ľudová strana".

Roland Edvardsen

No, popravde nemyslím si, že volať ich ľudáci by bolo veľmi vhodné. Veď ľudáci boli práveže celkom intelektuáli, elity. Ja teda ostanem radšej pri tých kotlebovcoch. :-)

Norman

ľudáci a intelektuáli? hm... naozaj ? :-)

Ale vážne, podla mňa kotlebovci na nich nadväzujú a majú aj v mene to "ľudová", tak prečo nie? Hm, neviem ako na to hladí sám Kotleba, ale mne ten názov "kotlebovci" príde skôr ako nadávka. A ja im nadávať nechcem.

Roland Edvardsen

V porovnaní s kotlebovcami určite áno. :-)
Popravde, mne to je asi aj jedno, ako si budú hovoriť. Ako je mi ich ľúto, chcel by som im fandiť a pod., avšak zároveň akosi už nemám v tomto smere vôľu. Budem sa musieť sústrediť na niečo iné.

Norman

že naozaj v tomto smere vyčerpali trpezlivosť viacerých, vrátane mňa.

Roland Edvardsen

A ešte k tým zákonom: samozrejme, že ak vieš ako na to, tak ich ľahko obídeš. A môžeš hovoriť aj o rase, aj o židoch, a do istej miery aj o 2.svetovej vojne (hoci tam už je to predsa len ťažšie, nemôže to byť príliš explicitné). Skutočné umenie nie je byť radikálnym, ale podať radikálne myšlienky takým spôsobom, že nebudú pôsobiť radikálne. To je tá inteligencia, o ktorej často píšeme. A niečo čoho kotlebovci momentálne nie sú schopní. :-)

Norman

Áno, toto musia byť schopní - ak to nedokážu, tak platí ta známa komická otázka:
"Počuj, a ČO TY vlastne vieš?"
Bohužiaľ, v ich prípade úplne vážne. Čo tam teda chcú a ČO vlastne všeobecne chcú? Len provokovať svojou prítomnosťou? Málo, málo - to by im aj buzerant Stanke povedal, že mu nestačí :-)

Roland Edvardsen

To, čo mnohí nacionalisti na Slovensku nedokážu je komunikovať v jazyku liberálnej demokracie. Panteista Majster Eckhart a iní heretici a slobodomyšlienkári museli používať na vyjadrenie svojich kontroverzných, radikálnych ideí kresťanský jazyk, kresťanské pojmy. A dnes nie je tomu inak vo vzťahu k liberalizmu. Ako som tu už spomínal, istá forma umiernenosti v prejave je dnes tou správnou cestou.