Zrušené stretnutie na námestí Slobody

Tak často spomínam, že niekde náhodou idem okolo nejakého diania (mám proste šťastie:), až  mi nebudete veriť - dnes som naozaj išiel náhodou cez námeste  Slobody.

Navyše bolo práve 16 00 a takmer sme nezaregistrovali, že je tam zhromaždenie. Ale spoznal som Marčekov hlas, zosilnený reproduktrmi. Tak sme sa pristavili.

Nebolo tam veľa ľudí. Som si uvedomil, že je limit 50 ľudí - a aj tak Marček stretnutie vlastne hneď odmával, zrušil, ako povedal, po rozhovore s Radačovským a kvôli jeho varovaniu. Je núdzový stav. Hej, situácia je jasná, sranda prešla (i keď nezmar Vasky, ktorý sa tam tiež pohyboval, azda humor nestratil ).

Marček vyzval ľudí, aby v piatok o 12 00 desať minút trúbili. Ak som niečo neprepásol, tak nehovoril nič o nejakom proteste proti Globsecu, napríklad tú stredu o 15 00, nejaká taká vyýzva sa povaluje po webe. Len bolo povedané, že napíšu prezidentke či komu(?), aby povolil Globsec 2, teda stretnutia občanov. No to myslel zrejme len ako vtip.

Tak sa to rozišlo, práve keď sa tam začali schádzať policajné autá - ako za starých dobrých komoušov. To by jeden neveril. Skutčné deja vu.

Tých, ktori komoušov nezažili, chcem ubezpečiť, že také dramatické časy, ako dnes, veru vtedy neboli. A to som mal nejaký kontakt či som bol súčasťou antikomunistov (veď to počujete doteraz na mojich názoroch). Dnes režim už vtedajšiu totalitu prekonal, to treba povedať, aby to bolo každému jasné. Je síce viac povolené robiť rôzne nadávania, ktoré aj tak nikoho nezaujímajú - ale ekonomická šikana disentu je podľa mňa dnes tvrdšia, sledovanie je oveľa horšie a ani s hrozbou basy by som si nebol istý, či to dnes nie je ostrejšie - len počkajme, až sa situácia naozaj začne kĺzať nadol, prípad 1488 je len soft začiatok.

Ináč v uliciach v strede Bratislavy včera aj dnes len tak štvrtina ľudí v porovnaní spred týždňom.  Dnes bolo počasie dokonalé, tak viac ľudí vyliezlo do parkov - ale ináč červené čísla na ľudí pôsobia ako na upíra cesnak. Ono jedno je písať po webe niekde spod hôr, akí sme molodci, a druhé vidieť správanie ľudí priamo v centre nákazy. Dnes už ale žiaľ treba povedať, že je to aj na Slovensku iba jedno z viacerých centier nákazy.

 

 

 
Autor: 
forma: 

nové texty