komentare

Ľubov

Znie to strašne,ale možné je všetko.Mistrík a Ševčovič v druhom kole. Už viac ľudí v mojom okolí povedalo,že so zúfalstvom,so zaťatými zubami budú musieť ,v takom prípade ,voliť "menšie zlo".

A Ty teraz hovoríš,že Š.možno menšie,alebo lepšie zlo nie je.Viem,ale Mistríka voliť nedokážem,je to nad moje sily.

Medzitým už od Vianoc ,od Lajčákovej"demisie" prebieha zákerná,podprahová manipulácia v Ševčovičov prospech.Upozornil ma na ňu paradoxne pán VK z AE cz.Myslela som,že zle počujem,keď hovoril o ženskom časopise Eva(vyd.ringier),kde je v jan.čísle veľký rozhovor s Jarmilou Hargašovou,vrátane titulky.Celý rozhovor a paráda je len kulisou pre tento krátky úryvok:
"Miro mal v OSN strhujúcu prednášku,kde povedal,že 2200 ľudí vlastní majetok,ktorého časť by stačila na vyriešnie hladu v Afrike.Môj manžel sa stretol s ...veˇmi vysoko postavenými a bohatými ľuďmi,ktorí ho žiadali,nech im vysvetlí,prečo podľa neho vojna nie je dobrá.Vojna predsa točí ekonomiku,prináša nové pracovné miesta...A to je pre mňa neuveriteľné."

Takže takto je to.A my somári nevieme,aký je pán Lajčák bojovník proti chudobe a vyzerá,že aj za mier.

Prešlo pár dní a pani Jarka oxytocín dolaďuje ďalej,tentoraz v tv JOJ ,v relácii Všetko,čo mám rád.Ako cez kopírák.Tu je Mirko vlastenec-zorganizuje na pôde OSN koncert Lúčnice.To je naoaj pekné,aj to,že s nimi spieva Na Kráľovej holi.Ale prečo sa to dozvedáme až teraz,keď je v tej demisii?

Presne 24 hodín po relácii,mimochodom,moderovanej Skrúcaným ktorý,napichaný botoxom a zle skrývanou servilitou(Lajčák nenápadne sedí v hladisku)veru nepomohol,Lajčák vyjadruje presvedčenie,že Ševčovič je úplne úžasný ,rovný chlap.

Takže chcú Ševčoviča.My nie,my chceme Harabina!

Norman

Tie obrazy znázorňujú hladinu mora, AK BY sa roztopili VSETKY ľady na póloch a ľadovce hôr.
( fakt ani neviem, odkiaľ som si to nedávno skopíroval).
Nehovorilo sa tam, ani ja netvrdím, že sa všetky naozaj roztopia a to dokonca rýchlo, to sa naozaj nedá predpokladať - tu hypotézu musíš brať ako literárnu nadsázku, rovnako ako moje slová, že by to "nebolo až také zlé". Bolo by to zlé.

A úplne vážne - myslím, že stúpanie hľadiny morí nie je až tak spomínané ako základná katastrofa klimatických zmien.
Ak stúpne teplota o pár stupňov celzia, hlavná katastrofa bude vysušením vegetácie a samotnej zeme. Samozrejme, živočíšstvo bude vymierať ešte pred výrazným vymretím vegetácie. A ľudstvu sa rozpadne, spolčonosť skolabuje do bezzákonného stavu ešte skôr, hneď po prvej skutočnej radikálnej neúrode - čo môže byť už tento rok, o rok, o dva. V prípade neúrody obilovín v severnej Amerike, Južnej Amerike, Rusku a Európe súčasne, dôjde ku kolapsu spoločnosti ešte predtým, než nejako začnú vymierať povedzme kolónie bobrov, lesnej zvere, nehovoriac potkanov. Aj v oblasti vegetácie začnú sucho teda pociťovať najmä kultúrne rastliny, neskôr stepi a lesy asi až nakoniec. Ale kôra stromov sa žrať nedá, respektíve nebude jej dosť.

Pripomínam ale, že nehovorím, že to naozaj nastane už za života týchto generácii. A opakujem, treba to vidieť z nadhľadu - aj Mars bol kedysi asi iný, možno tam nebol život, ale bol zrejme rozmanitejší, nie len púšť, čo sa dá robiť, ako vidíme, kozmos sa krúti aj s púštnou planétou.

A ešte niečo: Nechcem byť kritický, ale tamtí "skeptici", dokazujúci, že všetko bude v poriadku, by sa mali skôr nazývať "zaryte veriaci". Sú to najväčší fanatici vo svoje dogmy - čo im neberiem, viera ich ochráni pred strachom a hrôzou :-) Skepticizmus ako nový druh religie. Ora et labora, čiže kecať a trtiť sa v zatuchnutých laboratoriach - heslo druhu scepticus religiosus. Všetko bude tak, ako má byť, lebo ... lebo ... lebo ... lebo naša viera je silná :-) Amen.

Náhodný okoloidúci

Na jednom mieste sa zahoja, na inom sa vytvoria, lebo obývateľnej súše ubudne a ľudí ešte pribudne.

Ale klimaskeptik to vidí inak. Aj keď nepíše o budúcnosti vzdialenej tisíce rokov.
https://www.klimaskeptik.cz/co-rika-veda/hladiny-mori/

Norman

hej, to je zas tá pasca a hriech Smeru, že sa na jedno hrá,ale robí iné

Už sme aj tu Šefčoviča mali, pri energetike ... ale azda stačí aj toto:

https://www.hlavnespravy.sk/maros-sefcovic-eurohujer-odtrhnuty-od-realit...

https://www.hlavnespravy.sk/navrhovani-prezidentski-kandidati-smeru-nema...

Ľubov

kamarát,že aspoň raz za 26 000 rokov sa ukážeš.-).

nonula

Gnoza prognozy ,
anticipacia zaciatku,
koniec precipitacie,
neoimaginacia,
katarzia neognozy.

nonula

Upozornenie Hydrometeorolickeho uradu hlbokomorskej inteligencie na tento tyzden- rok bublina 33...Hola forma opice sa na suchozemi po kratkej dobe energeticky znova vycerpala. V najblizsich bublodnoch sa preto neodporuca dychat vodu v okoli rudimentarnych suchozemskych vybezkov suchozeme otravenych toxicitou pozostatkami uvolnenia vysokeho tlaku demencie cloveka... Prognoza na buduci tyzden: Kvalita vody opät upravena- plavanie a observacia flory a fauny suchozeme na dva tyzdne bez nebezbecenstva otravy.

Roland Edvardsen

Vraj obdivoval Marxa (a aj Jána Husa, keď už sme pri tom). Mal vraj trpieť depresiou (neprekvapivo). Povahovo to bol údajne tichý typ, introvert. Nechcem ho zase veľmi súdiť. Proste veľmi smutný prípad zbytočnej smrti, no.

Náhodný okoloidúci

Kdesi som čítal, už neviem kde, že mladý Palach bol pravoverný komunista a z vpádu vojsk Varšavskej zmluvy bol sklamaný, vnímal to ako zradu a preto sa upálil. A vraj mal v tom čase problémy s frajerkou, čo mu tiež nepridalo na psychickej stabilite.

Roland Edvardsen

Nie, naozaj som detailnejšie neštudoval všetkých kandidátov. A Šefčovič je zatiaľ posledné meno. Tak nám o ňom napíš nejaký text, keď vieš viac - radi sa dozvieme niečo nové. Reakcia Slavena i moja je pomerne častá. Ľudia ho až tak dobre nepoznajú a mali by sa o ňom dozvedieť viac, ak je teda taký problematický ako píšeš. Naozaj sa nedá všetko usledovať. Áno, Mistrík v porovnaní s ním pôsobí otrasne, ako slizký blbeček, ako ďalší Kiska. A dobre vieme koľko škody Kiska napáchal. To, že niekto pôsobí ako amatérsky blbeček ešte neznamená, že nemôže napáchať ohromné škody pre Slovensko, že nie je nebezpečný. Ja som iba zohľadnil pri posúdení skutočnosť, že Šefčovič je zo Smeru, nie z opozície, to je všetko.

Norman

Nechcem špekulovať, ale trocha ešte rozmýšľam nad tým spôsobom - úpálenie.
Ako všetci vieme, Češi sú neustále vychovávaní pod dojmom upálenia majstra Husa. Je to ich národná doktrína, ich hrdina. Všetci tú tragédiu a "historickú krivdu" poznajú.
Je preto pozoruhodné, že Palach zvolil tak bolestivý a neobvyklý spôsob, ale zároveň aspoň podvedome tak podobný Husovej "obete".
Naozaj je veľmi pravdepodobné, že to bola zmanipulovaná sakrálna obeť. Určite sa nerozhodol sám, určite bol v kontakte s "odbojom", určite o tom s niekým hovoril. Niekto mu určite pomohol v tomto kroku.
Pripomínam, že ak nič iné, tak osobne nemám rád komunistický Husákov režim a tie veci, ale to mi nebráni racionálne vidieť ruky manipulátorov druhej strany.

Norman

obaja, páni, hovoríte, že ho nepoznáte a že vás teda nejako nezaujíma. V poriadku, veď človek ich všetkých ani nechce poznať a ktorých nepozná, tí ho neiritujú.
Prečo sa ale čudujete, že ho niekto pozná a že ten pred ním varuje? Pre teba je "nezaujímavý" ale nemyslíš, že je porovnatelný s Mistríkom. Ja si myslím, že je horší ako Mistrík. Mistrík je amatér, blbeček. Šefčovič je vyškolený ... no, aby ma nezavreli, agent.

Roland Edvardsen

Hovorí sa, že by sa nemali robiť diagnózy na diaľku, ale zase niektoré prípady sú príliš očividné na to, aby sa človek zdržal. Áno, Palach bol ťažko chorý (ako dávať si prsty do zveráku a ihly pod nechty, to je jednoznačne vážne ochorenie) a spôsob jeho samovraždy extrémne nechutný a znepokojujúci. Ja chápem niekoho ako Venner, ktorý si ako 78-ročný chlapík, ktorý čo to spravil pre národný odboj, strelil guľku do hlavy na protest proti islamizácii Francúzska - to je dôstojná smrť. Ale toto? S týmto mám problém. Mladý a (fyzicky) zdravý človek by sa nemal zabíjať - a už vôbec nie takýmto brutálnym spôsobom. Toto je moja hranica.

Roland Edvardsen

Ja som sa trochu Žltých vestám venoval na FB, ale nemôžem povedať, že by som v tých textoch uviedol niečo, čo by sa už nevedelo. No dobre, jeden kratší text bol o tom, že zúrivosť žltých viest vyplýva zo sklamania, ktoré sa dá prirovnať k sklamaniu zvedeného a podvedeného človeka. Francúzsky národ má svoju kolektívnu povahu a Macron svoje špecifické zvodné kvality, ktoré rezonujú s takýmto národom - a národ teraz zúri ako hlúpo sa dal napáliť.

Roland Edvardsen

Mňa ten Šefčovič tiež necháva dosť chladným, povedzme na rozdiel od niekoho ako Lajčák. Hej, má to byť vraj eurohujer, mal mať zopár pochybnejších výrokov, ale inak sa o ňom vie málo. Nemyslím, že je úplne porovnateľný s takými tragédmi ako Mistrík alebo Čaputová. Je jednoducho pre mňa príliš nezaujímavý na to, aby som mu venoval viac pozornosti. Tiež dúfam, že poslúži k odčerpaniu hlasov kiskoidom a v 2.kole sa stretne s Harabinom, kde prehrá. :-)

slaven1

Pištu pozvŕtali v Košice:dnes - dá sa povedať, že to dobre ustál. Páči sa mi čo povedal v rozhovore o dôležitosti postu, keď spomenul príklad, že prezident vymenúva generálneho prokuratúra.

K porovnaniu tupá a sprostá Matovičova herečka, čítajúca scenár z papiera, povedala, že nekandiduje, lebo "prezident zo svojej pozície nemôže zabezpečiť ani výkon spravodlivosti, nemôže zabezpečiť ani lepšie fungovanie štátu a ani potláčať korupciu." Hus, ktorej manžel-gunár vysáva eurofondy.

Nechápem čo všetci točia Šefčoviča, veď ja ani neviem kto to je? Čo je to za pajáca? Na ktorej poličke bol doteraz odloženy? Čo tam robil? Smer postavila no-name aby maximálne oslabila Kiskoida.

Väčšina tam pracuje na to, aby oslavila Kiskoida. Po 5 rokoch "пичкованиa" majú všetci, z ľava, z prava, zo stredu, z vrchu, zo spodu dosť toho súčasného mula a druhého riskovať nechcú.

Norman

bez ohľadu na detaily, ktoré nemusia byť pravdivé, nemožno im veriť, Katari boli prejavom starobylej tradície Languedocu. Je to prejav tradície ťahajúcej sa vaskonickej civilizácie. Juh a juhozápad dnešného Francúzska, ale aj sever Iberského poloostrova, bol zdroj tejto tradície a je to zrejme spojené s geopolitickou logikou, že to sú miesta, kam sa utiekali ešte paleolitické spoločnosti pred ľadovými obdobiami. Jaskynné malby sú len jeden maličký zlomok ukážka jej sily.

Prirodzene, sú analógie medzi Katarmi a inými sektami stredoveku, bogomilci a podobní, a údajne sa ťahá stopa až do Malej Ázie. To sú ale zbytočne krkolomné hypotézy. Fyzika je jednotná a preto majú kridla lietadiel či vtákov všade podobný profil, preto majú vodné živočíchy všade plutvy. Preto je aj učenie všade podobné. Ale na Juhu pri Pyreneách je či bolo dlho živé (a to hovorím napriek tomu, že spomínam prevažne ako pozitívny Sever :) Pyreneje boli proste také útočisko a bolo to tam ťažko zakorenené.
Druhé podobné je Morava, Pavlovice :)

Norman

Poznám známy výrok Oppenheimera, keď cituje Bhagavadgítu, keď hovorí o "jasnejšom ako tisíc sĺnk". Nepoznal som ale toto videjko, kde vidno, ako je úprimne šokovaný a plače nad tým, čo vytvorili (a ak to správne odhadujem, bolo to možno nakrútené ešte pred použitím bomby na Hirošimu). Okrem toho tu cituje inú časť text:

"Teraz som sa stal smrťou, ničiteľom svetov"

To považujem za oveľa hlbší výrok a pochopenie sveta. Pochopenie tradície. Cyklus zrodu a zániku, večný a bez milosti.

Ale dovolím si pri tomto citovať (voľne z pamäti) aj iného klasika:
"Ak žid ovládne svet, tak ho spáli a bude letieť vesmírom ako zhorený pustý kameň bez života"
A to predpovedal pred vynájdením atómovej bomby.

Ľubov

presne takto sa nazývali,znie to ako dobrí ľudia.Zo všetkých biblických textov si najviac vážili Jánovo evanjelium,pretože je v ňom dôraz na osvietenie jednotlivca cestou poznania-gnózy.Dnes si ho prečítam .Je zaujímavé,že ich územie ,juh Francúzska,sa o pár storočí stal územím republiky Vichy,tiež nezávislej od Paríža.Uvidíme,čo sa stane do tretice.

Mne sú z kresťanov najsympatickejší,ale ono je to,ako Norman hovoríš,aj tak už jedno.

Videla som ten dokument Above Majestic,zas som mala šťastie na titulky,takže som rozumela a ostala z toho pár hodín ticho. Hlavná pointa je ,že aj tak všetko,čo bolo napísané, všetko,čo je mladšie ako 6000 rokov je s prepáčením odrb.-(. Lož,nič z toho nie je pravda.

Uvod patrí https://www.youtube.com/watch?v=ZuRvBoLu4t0 ,hovorí otec atómovej bomby,R.Oppenheimer,ako vie,že nie je prvý.Že sa to už stalo.Vyzerá naozaj trocha,ako biely duch.(cc od 50 .sek)

Mám obavy,že na sile všetkých náboženstiev,ich moci nad nami sa môže podielať to,čo evanjelik Jan Heller nazýva babylonský kult býka. Aby bol silný,dávali a dávajú mu to najlepšie,čo na tomto svete je .Detskú krv. Toto sa konečne musíme dozvedieť,lebo toto je pravda,ktorá nás oslobodí!

Norman

nie sme spravodajský server a popravde, sebakriticky si uvedomujeme, že nemáme žiadne špecifické info z francúzkej oblasti (iné, než väčšina ľudí).
Prirodzene, ako tému sme to mohli nahodiť. Dík za to, že tu ktokoľvek spomenie to, čo tu nie je.

"pred touto silou demokracie su si vsetci rovni: zeny, muzi, bieli, hnedi, lavica aj praviciari"
presne tak :-)

Norman

Nuž,v 14. storočí jestvovalo kresťanstvo buď katolícke alebo pravoslávne. Nič iné. Tie mali svoje dve centrá a každý kresťan patril do jedného či druhého. Ťažko rozhodnúť, či sa považovali niektoré sekty za nový typ náboženstva- hovorím, ako sa katari volali kresťan, mohli sa mohli považovať aj za pravých aj katolic. V stredoveku boli aj iné rozbroje, nejaký čas jestvovali dvaja či traja pápeži a aj keď na seba nadávali, všetci boli katolíci :) Ja som to dal len ako upozornenie, že nie každý, kto navrhuje zmeny, sa rozchádza s hlavnou identitou.

Čo sa týka dysgenického efektu katolíckeho celibátu, v tomto bode sa jednoznačne zhodnú všetci biologickí racionalisti. Všetci tvrdili, že ten negatívny efekt na spoločnosť bol veľký. Na spoločnosť, nehovorím, že na katolíctvo ako také - lebo tí muži a ich deti chýbali spoločnosti.

Druhá vec je, že od "farára", teda miestneho patriarchu, ktorý akosi morálne usmerňuje autoritu, máloktoré náboženstvo sveta chcelo nejakú špeciálnu duchovnosť, čistotu, celibát. To je prehnaná až nesplniteľná požiadavka - a ak sa žiada viac, ako je komunita schopná poskytnúť, podvádza sa.
Je treba to odlišovať od požiadaviek určitých jedincov, ktorí venujú svoj život nejakému ideálu, či už náboženskému alebo inému - lebo proste majú taký osud, charakter. Takí ľudia sú tu vždy, ale nemožno ich špecifickosť, ich spôsob života, povedzme ich zanietenie, vyžadovať od bežných v podstate "starostov" v obci.
A tak, ako je škoda nenarodených detí často najinteligentnejších mužov, tak je na druhej strane škoda toho, že sa farármi nestali mnohí schopní a zdraví chlapi len preto, lebo nechceli byť odizolovaní od sveta, od života, od vlastných detí, teda aj kvôli celibátu. Tých chlapov je tiež škoda, že nedostali svoj priestor, miesto, ktoré im vďaka ich kvalitám patrilo.

Ďalšia vec - treba rozlišovať: keď spomínaš to, že napríklad katari cestovali po krajine v genderovo separovaných skupinách - treba rozlišovať praktický (krátkodobý) celibát. Samozrejme že nemohli byť skupiny mužov a žien spolu na cestách, to by to dopadlo ako na stredoškolskom výlete :-) Praktická separácia bola nevyhnutná, ak sa chcel udržať vôbec nejaký poriadok :) Povedal by som to tak, že rešpekt pred prírodnou silou množenia má byť veľký. Ak sa jedná o krátkodobé akcie za nejakým účelom, nemožno sa spoľahnúť na nejakú silu vôle dotyčných, ale treba ich proste separovať za daným (krátkodobým) účelom. A rešpekt pred touto silou sa na druhej strane prejavuje tým, že si učenie nenahovára, že jednu zo základných síl prírody celoživotne prekoná, ba že je prospešne ju prekonávať zakazovaním a odriekaním.

Opakujem, v tejto veci je problém zámeny príčiny a následku - duchovné vyspelé osoby nemajú problém so sexom, to prvé je príčina a druhé následok. Nie naopak, že odmietanie sexu prináša duchovnú vyspelosť. To je cargo kult.

Je možné, že katari boli v tomto tiež pomýlení - ale to je jedno, správy o nich pochádzajú často od ich nepriateľov. V princípe to ale nové hnutia majú tendenciu chápať lepšie, ako staré církve.

Náhodný okoloidúci

Celkom dobrý a šťavnatý komentár aj s možnými scenármi predvolebných intríg prináša Slobodný výber.

https://slobodnyvyber.sk/mistrikovi-tecie-do-topanok/

Už len pohľad na fotku toho reptiliána spôsobuje žalúdočnú nevoľnosť.

buko

nenasiel som tu ziadny clanok o tomto pozoruhodnom hnuti tak pisem sem.
takto masakruje demokraticka francuzska vlada svojich protestujucich obcanov
http://lemurjaune.fr/
desiatky denne pribudaju, vazne zranenia hlavy, koncatin, dalsie tisice su len tak zbite na uliciach obuskami, tisice zadrzanych a vaznenych.
media mlcia
pred touto silou demokracie su si vsetci rovni: zeny, muzi, bieli, hnedi, lavica aj praviciari.

Roland Edvardsen

Samozrejme, že s tými progresívcami to bolo žartovanie, keďže aj tí dnes presadzujú často vegetariánstvo a anti-natalizmus (ale zase tiež treba chápať, že nie všetko čo presadzuje tzv. ľavica je zlé, pozor na takéto čierno-biele pohľady). Katari mali pomerne dosť odlišnú teológiu od katolicizmu, niektorí o nich hovoria ako o samostatnom náboženstve podobnom kresťanstvu, než o nejakej podskupine v rámci kresťanstva. Katari sa považovali za tzv. "dobrých kresťanov" (tak sa nazývali), neviem o tom, že by chápali samých seba ako katolíkov (ale je možné, že áno. Aj niektoré protestantské cirkvi o sebe tvrdia, že sú pôvodnou katolíckou cirkvou). Každopádne, tú rímsku centrálu kritizovali a považovali za nelegitímnu.

Celibát u katarov praktikovali perfekti a tí nemuseli byť len starcami, ako píšeš. Ak sa niekto chcel stať členom takejto spirituálnej elity musel podstúpiť trojročný tréning (vrátane intenzívneho štúdia evanjelií). Perfecti potom cestovali po krajine a venovali sa duchovnej činnosti a pomoci ľuďom. Cestovali a fungovali v pohlavne segregovaných skupinách (muži s mužmi, ženy so ženami), v podstate obdobne fungovali aj katolícki mnísi.

Ja som to myslel tak, že zrušenie celibátu nepomohlo protestantom byť nejakou lepšou silou voči úpadku, v žiadnom prípade nie sú protestanti v nejakom lepšom stave, niekto by mohol dobre argumentovať, že skôr opak je pravdou. A fanúšik manosféry by mohol i navrhnúť, či protestantom neuškodili aj rozšírené vysviacky žien (hej, na jednej strane to môže pomôcť znížiť sexuálne zneužívanie detí, ale mohlo to tiež dopomôcť k silnejšiemu príklonu k ľavičiarstvu. Tiež len krútim hlavou, keď vidím a čítam o tých všetkých feministických či lesbiánskych farárkach a biskupkách napr. u takých anglikánov). Ale súhlasím, že katolícky celibát bol a je dysgenický (hoci je otázne koľkí z katolíckych kňazov by mali deti aj keď by sa kňazmi nestali, hehe. Druhá stránka veci je zase tá koľkí mali alebo majú nepriznané deti, že áno).

Roland Edvardsen

Katari neboli katolíci. Voči katolíckej cirkvi sa ostro vyhraňovali a považovali ju za morálne, politicky i spirituálne skorumpovanú. Odmietali napr. i praktiku krstu alebo eucharistie. Vytvorili si tiež vlastnú organizačnú štruktúru (na vrchole boli tzv. perfecti, ktorými mohli byť aj ženy - katari boli celkovo veľmi úspešní u žien, v podstate to bolo niečo ako proto-feministické hnutie, pretože poskytovali rovnosť šancí ženám, pokiaľ ide o vstup do vyšších pozícií). Išlo tiež o anti-natalistické hnutie, keďže verili, že plodenie trestá dušu väzením v zlej hmote, vo svete plnom utrpenia (perfecti museli dodržiavať celibát). Takže vnímali plodenie ako nástroj zlého boha, demiurga, ktorý väzní božský element v hmote a tým zapríčiňuje, že božský prvok trpí. Katari podľa dobových záznamov nemali problém s (dobovou) antikoncepciou a potratmi. A presadzovali vegetariánstvo či flexiteriánstvo (z mäsa jedli len príležitostne rybu. Zabíjanie zvierat bolo u nich zakázané). No, v podstate to boli takí stredovekí hipisáci či "progresívci". :-) Ale určite nie katolíci, ako vidíte bolo tam množstvo veľmi zásadných rozporov.

Neviem prečo celibát toľko trápi ľudí. To je interná vec RKC. Nemám dojem, že by zrušenie celibátu a laizácia protestantom nejako výrazne pomohli. Nie je napr. isté, akú rolu presne zohráva celibát v tom často prepieranom zneužívaní detí. Ono totiž niektoré protestantské cirkvi, ako napr. evanjelikáli alebo jehovisti, kde sa muži ženia, vykazujú porovnateľnú úroveň sexuálneho zneužívania detí ako katolíci. Len tí sa nebudú toľko prepierať ako katolíci, že áno (btw, ono viac zneužívania u katolíkov prebehlo v skutočnosti pred II. Vatikánskym koncilom, keď bola cirkev konzervatívnejšia a mala väčšiu autoritu. A vtedy sa to skôr vedelo ututlať, spochybniť obete a zahrať všetko do stratena. Aj preto, lebo verejnosť nebola taká kritická a ostražitá voči RKC ako dnes. Dnes je už cirkev omnoho viac kontrolovaná a prípadov zneužívania je výrazne menej, len sa budú skôr medializovať, o tom to je). https://www.childabuseroyalcommission.gov.au/sites/default/files/IND.059...

Norman

To je otázka definície. Tak, ako sa zrejme považovali za kresťanov, tak sa zrejme považovali za katolíkov - len s nejakými idchýlkami od pápežskej verzie.

Nazývať ich protofeministami si katari nezaslúžia.:) Proste v Európe sa VŽDY žena považovala za úctyhodnú osobu. Veď ženy boli napríklad aj panovníčky, aj kňažky, šamanky. Z prirodzených dôvodov uspeli v tvrdej konkurencii menej v boji o miesto, ale boli.

Takisto to porovnanie katarov s "progresívcami" je aj ako žart nepresné. Vegetariánstvo či obmedzenie mäsa je starobylý prastarý spôsob telesne aj duchovne zdravej existencie. Je to celkom racionálne - pythagorejci to tiež nevynašlli ani neboli určite výnimka - tak, ako to dnes ľudia považujú za dobré zo zdravotných, duchovných alebo teda aj z morálnych dôvodov. Ja netvrdím teraz nikomu, že to tak zaručene je a že to stojí za to - ale je to jeden argumentami podložený postoj, s dlhou tradíciou. Tak to videli aj vtedy - ľudia pred 2000 rokmi neboli debili - skôr naopak.

Čo sa týka celibátu, zrejme aj u katarov sa týkal len najvyššej vrstvy, starých mužov, ktorí z prirodzených dôvodov dospeli do stavu kľudu. Ich celibát teda pochádzal z ich kľudu, nie naopak, ten krutý omyl, že z celibátu pochádza kľud :) Katari to možno zo začiatku videli správne, neskôr možno tiež podľahli tomu omylu.

Nik nás nerozsúdi, či zrušenie celibátu protestantom ako sociálnej skupine v mocenskom rozvoji (alebo z nejakého iného hľadiska) pomohol. Ja hovorím o tom, že im proste v danom období bol celibát na príťaž, že zrejme neuvažovali nejako teoreticky, ale pragmaticky.
Ale keď dnes vieme posúdiť dysgenické aspekty konkrétneho katolického celibátu, tak si trúfam povedať, jeho zrušenie u kňazov (a zrušenie mníšstva) protestantom, čiste sociálne videné, pomohlo. Ako vidíš, ja nemám problém protestantov odsúdiť či skritizovať za konkrétne veci či všeobecne, ale tento jeden konkrétny bod, zrušenie celibátu, mi príde zo sociálneho pohľadu naozaj ako prospešný.

Preto ani dnešný celibát, zo sociálneho hľadiska, nie je len interná záležitosť katolíckej cirkvi.
Ale súhlasím s (tvojím) názorom, že tie "škandály" o zneužívaní katolíckymi kňazmi sú umelo nafúknuté, sú inštrumentalizované a tie, čo sú reálne, nie sú až tak ovplyvnené ich celibátom. O tom som nehovoril, to je mimo tému či záujem, to je bulvár.

slaven1

K palachovaniu píše Dfens:

Na druhé straně spektra všech možných akcí proti systému u mě stojí se zapálit. To není vůbec k ničemu, je to neefektivní zničení bojovníka výměnou za vytvoření symbolu, což je výsledek  mizivé hodnoty. Sebeobětování je pochybná věc. Známe to i z dnešní doby. V roce 2007 se na pobočku Všeobecné zdravotní pojišťovny dostavil jistý Dr. Bohumil Doul, omluvil se přítomné úřednici, že jí dělá problémy a střelil se do hlavy. Byl na místě mrtvý, a to jak biologicky, tak úředně, protože si předtím sám vystavil úmrtní list, na kterém uvedl jako příčínu smrti bilanční sebevraždu. O tom se ale dalo pochybovat, to by se zastřelil doma, a ne zrovna na pobočce VZP. Nějakou dobu před událostí jej totiž VZP obvinila, že falšuje výkony, což ztížilo jeho pozici v konkurzu na dopravu pacientů na Šumavě, který nakonec prohrál ve prospěch záchranné služby, která skončila v konkurzu až na pátém místě. Když jsem se to dozvěděl, myslel jsem, že obyvatelé toho cípu Šumavy vezmou kosy a vidle a promění pobočku VZP v trosky, protože řada z nich vděčila Doulovi za své zdraví. Nicméně nestalo se nic.

To prídávam aby bolo známe, že popri Františkovi Lukovskom, ktorý 28.4.2002 v Malackách, pred Daňovým úradom, spáchal samovraždu vlasnoručne vyrobenou gilotínou, pretože psychicky nezvládol daňové zaťaženie, majú aj Česi podobného svojeho.

Pri hľadaní archívnej správy mi vyhľadávač ponúkol podobný prípad z 10.3.2018, keď Ladislav z Vranova nad Topľov spáchal samovraždu tiež na doma vyrobenej gilotíne. Z článku:

Podľa dostupných informácií Vladislav dosť dĺžil na daniach. Prípadom sa naďalej zaoberá slovenská polícia.

Nezabúdajme ani na prípad Jaroslava Janotu, ktorého de-facto zabil český súdny systém.

Inak, niekto ďalší sa včera pokúsil upáliť na Václaváku, kde je video? TASR píše, že to určite nebude nič politického, že vraj len tak, z roztopaše chcel skončiť ako Palach.

Norman

ale boli teoreticky katolíci, nie? Ono aj keby nevznikla "reformácia", ale formálne zostalo nad Alpami katolíctvo, nová doba a reformy by sa prejavil v rámci neho. Je predsa takmer úplne jedno, ako sa to volá, či je spoločný nadnázov "katolíctvo", alebo len "kresťanstvo"? Rozumieš, čo myslím?
Ako píšeš, Luter a spol boli motivovaní realitou, žiadalo sa odtrhnutie od vykorisťovania Vatikánom,Rímom - Nemecko malo šancu ale ju aj využilo, nie? Ono všetky tieto "reformačné" hnutia boli vlastne národné obrodenia - preto sa zavádzal aj národný jazyk, a národné cirkve (špecial v Anglicku to bolo výrazné). Opakujem, motív sa dá určite hľadať v nacionalizme, ako v nejakých teologických zámienkách.
Napríklad také kláštory. To boli vtedy mocné siete a údajne aj dosť svojstojné a s morálkou ktovie ako - to sú dôvody, prečo ich luteráni úplne zrušili. Žiadne teologické dôvody. Ale aj katolíci rušili rády, najznámejší j eprípad templárov, ale aj jezuiti a podobní boli krotení. (ono v protentantizme to aj trocha chýba, myslím).

Podobne celibát. Už vtedy to bol pochybný fenomén, pre kňazov bolo jednoduchšie, ak mali okolo seba vlastnú rodinu, a aj kňazov bolo možné jednoduchšie nájsť spomedzi bežných ľudí. Vo viacerých odnožiach protestantizmu doteraz skoro nemajú kňazov a kázanie v kostole robí najčastejšie nejaký laik z obce, respektíve viacerí po sebe. A striedajú sa, každý týždeň niekto iný. A potom ešte vyzvú prítomných, kto chce čo povedať - samozrejme akože duchovné. Sám som na takom niečom bol, tzv. Slobodní kresťania, či ako si to hovorili. Tam vidno, že "demokracia" a "pluralita" nie je výsledok modernej politiky, ale je to v Európanoch proste zakorenené, dedičné, prirodzené (súčasná politika túto prirodzenosť len a len zneužíva).

Čo sa týka Augsburgu - no, je to v názve, náhodná udalosť, veď dobre, nikomu to neubližuje:) Augsburg je pekné mesto, klasické, zachovalé hradby, ak sa nemýlim, mali tam zachovaný jeden kostol v stave, v akom im ho doriadilo americké letectvo bombami cez vojnu (ale nie som si už istý, ani google mi nepomohol, zbombardovaných kostolov bolo vela a či ho v Augsburgu nechali ako varovanie teraz neviem narýchlo zistiť - ale zdá sa mi, že to bolo tam (druhý známy prípad sú Drážďany, ale tam to po roku 1990 rýchlo vystavali na novo, manipulátori, nenechali to v tom polozbúranom varovnom stave)). Hm, možno povedať, že ten augsburgský kostol vyzeral a dopadol tak ako celé kresťanstvo či reformacia, žiaľ.

Ľubov

Refprmátorov kresťanstva bolo viac ako dosť,zvláštne,že to nikomu nevyšlo.

Asi by som bola katarka ako remeň.-),keby som vtedy žila. Ale ani Luther nezačínal zle.Vyvesil predsa na kostolné dvere vo Wttenbergu,1517,svojich 95 téz proti kupčeniu s odpustkami.

Vypracoval radkálny dokument za reformu a ukončenie vykorisťovania štátov Vatikánom,jeho návrhy boli velkolepé. Nemecko malo veľkú šancu.

Potom však urobil chybu:vo velkom sedliackom povstaní prisľúbil každému vojakovi miesto v raji,ak zabije sedliaka. Odhliadnime od toho,že časy to boli naozaj drsné,takto si kresťanskú reformu nepredstavujem...aby šlo zas len a len o peniaze.Ešte pikoška,Luther čítal judaistický Talmud a v roku 1523 napísal knihu" Von den Juden und ihren Lugen ".Takže potenciál tam bol.:)

Čo sa týka samotného Ausburgu v názve evanjelickej cirkvi,je to pocta tomuto mestu,kde cisár Karol V. vyhlásil Zmier medzi katolíkmi a evanjelikmi(.Čie panstvo,toho náboženstvo-to je auburský zmier)

Cit.Ján Dudáš: Lexikon menej známych a matúcich sekulárnych a náboženských pojmov. Dobrá kniha,na Vianoce som si ju kúpila.

Norman

každý človek obsahuje otázky (aj odpovede) na metafyzické problémy. To hľadanie je to, čo sa dá nazvať "duchovno". Vyhodiť toto jadro človeka ani nemožno, snažiť sa o to, ak to niekto skúsil, a skúšali to, bola vždy chyba s následkami. Tento aspekt človeka sa v Európe mohol prejavovať a prejavoval len v naratíve kresťanstva - preto nemožno kresťanstvo vyhodiť, presne ako hovoríš.
A duchovnosť už vôbec nie - aj keď sa prejavuje často tak, že si človek ani neuvedomuje, že je to duchovnosť.

Samozrejme, niečo iné sú definované náboženstvá, církve a ich politické prejavy, dôsledky, možnosti. Čo robia kresťanské sírkve dnes, vidíme - v najlepšom prípade nič.

A čo sa týka toho, že evanjelici nie sú to, čo bývali - to je príliš lichotivé - evanjelici nikdy neboli to, čo mali byť :) Prinajmenšom konkrétne "augsburgské vyznanie" - to sa tak volá preto, že bolo definované na nejakom sedení v Augsburgu, a bol to od začiatku kompromis, ktorý mal stlmiť asi už nekonečné vtedajšie rozbroje. Augsburské vyznanie je teda vlastne určitý polokatolicizmus od samého začiatku.

Roland Edvardsen

Kresťanstvo môže pretrvať, ale musí sa zbaviť svojho fiktívneho balastu a prestať ho prezentovať ako "pravdu".

Kresťanstvo je samozrejme zmiešané vrece, má dobré aj zlé myšlienky. Čítal som takú peknú definíciu, že kresťanstvo je dobrá myšlienka, avšak zabalená do škodlivých lží. To je celkom výstižné. Tou najlepšou myšlienkou, ktorú obsahuje je jednoznačne koncept lásky k blížnemu . To čo sa zvykne nazývať ako "kresťanská láska" sa dá do odbornej reči preložiť aj ako zaobchádzanie s druhými recipročne. Vedieť odpustiť druhému, po nejakom čase, je v skutočnosti výborná kooperatívna stratégia. Len limit takejto tolerancie by mal fungovať len v rámci medziľudských vzťahov, a nie sa rozširovať takpovediac na všetko. Kresťanská "láska" či tolerancia v politike a v rámci skupinovej evolučnej stratégie, je maladaptívna, sebevražedná a musí byť tvrdo odmietnutá. Ale kresťanská láska či tolerancia v rámci medziľudských vzťahov, intrapersonálnych je zase naopak mimoriadne prospešná.

Takže z môjho pohľadu by tá reforma mala byť o tom, že kresťanstvo jasne povie, že je mýtom, alegóriou a zároveň sa pretvorí na akúsi racionálnu filozofiu myslenia, ktorej premisa bude celkom jednoduchá: rozšírená láska k blížnemu, tak aby sa v spoločnosti vytvárala dôvera. A dôvera produkuje prosperitu (okrem iných faktorov. Belošské spoločnosti sú vďaka nej menej nepotistické a tým aj viac prosperujúce). Ono súčasné podoby kresťanstva sú často príliš extrémne: buď ide o patologický altruizmus, slniečkárstvo alebo intolerantný fundamentalizmus. Vidím tam obrovský deficit akéhosi racionálnejšieho prístupu - či už k učeniu, aj k svetu a ľuďom ako takým.

Ľubov

Zažila som,na vlastnej koži,aké vášne ešte vždy môže vyvolať konflikt evanjelici vs katolíci,kto je lepší.
Boli to starší páni, zväčša mali doktoráty z histórie,nebol z nich nikto kňaz.A predsa,aký dôležitý pre nich tento druh identity. Tak si predstavte tie jatky počas Bartomejskej noci.Museli byť celkom šialení.

Padlo tu v podstate konštatovanie,že evanjelici už tiež nie sú to,čo bývali. Chcela by som upozorniť na istého evanjelického učiteľa,prof.Jana Hellera,to,čo ako tak viem zo Starého zákona,mám od neho. Aj moje očarenie Gilgamešom .-). Ten pocit,že nejakých 10 000 rokov,čo nás delí od bohov-ľudí,50:50, je len krátky okamih a všetci tí enkiovia a gilgamešovia sú stále tu: treba sa pozrieť do zrkadla. To sa mi zdá ako taký modernejší pohľad .

Zdá sa mi to škoda,všetko vyliať spolu ako pomyje. Čo ak o niečo prídeme? Zmena je vždy šancou,tak nech príde.

Thttps://www.pastorace.cz/tematicke-texty/problemy-porusovani-prirodniho-...

Náhodný okoloidúci

Sú veci, ktoré kresťanstvo u seba nemôže reformovať jednoducho preto, lebo by to znamenalo jeho zánik. Z princípu nemôžu prijať napríklad evolučnú teóriu. Pokiaľ ju aj niekto z nich akože prijme, tak ju vykastruje a úplne prekrúti jej podstatu až na nepoznanie, ale predovšetkým tak, aby mu pasovala do jeho svetonázoru.

Náhodný okoloidúci

Pozrime sa, ako to dopadlo v BB. Stačila bohato zaplatená reklamná kampaň a došlo k zmene tak v kresle predsedu BBSK ako aj v krajskom zastupiteľstve a občania, ktorí naleteli, si teraz môžu od zúfalstva vlasy trhať. Príležitosť napraviť to bude až o niekoľko rokov a dovtedy môže slnečková zberba napáchať vážne nevratné škody.

vrbovčan

takéto slová. Skôr ja si vážim Tvoje názory. Ja sem píšem len občas. Na domáce témy. Globálne témy sledujem, ale komentujem len pre seba. Netrúfam si sem dávať.
Ja pokladám Srbov za výnimočný národ. Dva krát vstúpili do dejín dosť podstatne.
Ale aby sme sa neodklonili od témy článku. Tá ma zaujíma, lebo podobnú skúsenosť mám z nedávnych komunálnych volieb. Komunálna politika sa už definitívne odklonila od veľkej politiky. Teda politiky politických strán. A miestni aktivisti s potenciou spravovania obcí, prišli na to, že bez spolupracujúceho zastupiteľstva nie je možné spoľahlivo spravovať obec či malé mesto. Preto ešte pred voľbami si zoskupia tím a tak predstúpia pred voličov a žiadajú, aby so starostom boli volení aj ľudia z jeho týmu. Môže sa zdať, že v tom prípade sa budúci starosta vymkne kontrole zvoleného zastupiteľstva. Ale na miestnej úrovni to až tak neplatí. Samotní poslanci sú pod ostrou kontrolou miestneho obyvateľstva.

Roland Edvardsen

Luteráni sú iní. A rozmýšľam do akej miery ma ovplyvnilo, že pochádzam z luteránskej oblasti (hoci som mal väčší kontakt s katolicizmom). Na osobnej úrovni mám s luteránmi o niečo lepšie skúsenosti ako s katolíkmi. Jednoducho sú uvoľnenejší, nie tak bigotní, tolerantnejší, takže mi to ako nekresťanovi logicky viac bude vyhovovať.

Samozrejme, že frustráciu z toho ako je luteránske vedenie podplatné súčasnej ideológii systému chápem. Ale ono to má i druhú stránku. Áno, luteráni sú flexibilnejší. Netreba zabúdať na také záležitosti ako bolo pozitívne kresťanstvo v NS Nemecku. Vo Švédsku zase v minulosti luteránska cirkev podporovala aj eugeniku, vrátane sterilizácie, podobne ako dnes podporuje LGBTIQAPXYZ, napríklad. Chcem teda tým povedať, že skôr otočia, skôr vedia prispôsobiť svoje doktríny ideológii štátu, kým katolíci sú príliš viazaní na vatikánsku centrálu.

Každopádne, znova opakujem: kresťanstvo potrebuje poriadnu reformu - akékoľvek. V súčasnej podobne je jednoducho veľmi problematické a vyslovene proti-európske (kresťanské cirkvi nalievajú ťažké prachy do tretieho sveta na náš úkor, podporujú bezohľadnú reprodukciu hnedoidov a potom moralizujú o migrantoch - celé zle. A niekto ešte bude tvrdiť, že toto je "posledná záchrana". Nie, nie je a každý kto trochu sleduje dáta chápe, že žiaden revival kresťanstva na Západe už nebude). Kresťanstvo zlyhalo v minulosti v tom, že sa odmietlo reformovať v súlade s vedeckým osvietenstvom a neskôr nereagovalo správne na Darwina. A tento jeho omyl sa dnes prejavuje fatálnym spôsobom. Pokiaľ neprebehne jeho reforma, pri ktorej začne akceptovať biologický realizmus v celej jeho šírke (nie iba genderový realizmus na ktorý sústredí celú svoju pozornosť), tak nie je o čo stáť.

Ľubov

Zdravím Vrbovčan. Vážim si Ťa pre Tvoje názory,dlhodobo. Dnešná top udalosť bude zaťažkávajúcou skúškou,cítime to asi všetci,ešte neinfikovaní. ja mám takú dobre odžitú skúsenosť,že kto nenávidí Rusko,nenávidí aj Slovensko.Sú to spojené nádoby.(11.marca príde do Prahy Krvavá Madla.Budeme mať možnosť, opäť si potvrdiť toto pravidlo)

Čo sa týka zodpovednosti,pripájam sa k Tvojmu názoru,že je to osobnná vec svedomia.

vrbovčan

uvedomiť si, čo svojim skutkom môžem spôsobiť nielen sebe, ale aj ostatným zainteresovaným a následne zvážiť, či ten skutok vykonám. V rozhodovaní nebiť sebecký. Lebo často následky bývajú protichodné. Sebe spôsobím dobre a veľkej skupine zle. Alebo naopak.

Norman

Vždy som sa chcel spýtať, čo to tá "zodpovednosť" má byť. Vážne. Akože čo si pod tým predstaviť. Zaznieva to tak často, ale naozaj, teraz bez definícii či iných fráz - kde sa napríklad ľudia správajú "nezodpovedne"?
Veď všetci robia to najlepšie, čo vedia. Každý si nájde "morálne" a "vyššie" dôvody, prečo to robí tak, ako to robí.
Chcieť od nich zodpovednosť - to čo "znamená"? Ešte lepšie zdôvodnenia?

Ale hovorím, je to tak často opakované slovo, takže to neber osobne. A pritom tak nejasné, ... že sa pýtam tak všeobecne.

vrbovčan

k demokracii má minimálne dve fázy. Prvá je získať odvahu postaviť sa autorite. Druhá je uvedomiť si svoju zodpovednosť za svoje odvážne skutky. Nebezpečenstvo demokracie je, že nie všetci sú schopní dospieť do druhej fázy. V tom prípade hrozí anarchia.
Z pani starostky si srandu nerobím. Len sucho konštatujem, že veľa inteligencie nepobrala. A ten, čo jej tak zle radil, bol lektor z toho školenia.
Momentálne sa naša spoločnosť na ceste k demokracii borí s faktom, že voľby sú demokratické len, keď budú mať právo voliť všetci, aj tí menej (ehm, ehm) premýšľajúci, a majú právo, aby ich kandidát získal väčšinu. A druhý fakt je ten, že voliči porazeného kandidáta sú povinní ten prvý fakt strpieť.

Norman

neurotickí astenici. Dlhé vlasy. všetci to poznáme - ich strhané tváre indikujú alkohol. Neurotické pohyby Schutzových rúk nás kedysi rozosmievali - dnes už ani to nie, lebo je to fakt jeden z dôkazov jeho choroby.
Ale vidíš, kedysi boli stredom médií, dnes už od nich každý dáva nenápadne ruky preč. Kto im ešte zostal v ich tábore? Najviac prestitúti, tí majú hypotéky, nemajú na výber. Z politikov je najviac zažratá dnes asi Czefalvayová, mladá blbá sopľa, čo ešte verí, že jej globalisti budú ďalej dávať kariéru. A agenti z Globsecu, ktorým stále tlačia špinavé doláre do ich judášskych papúľ. Ale ostatní - ostatní už váhajú. Nie že by si to premysleli, proste je to ináč, ako im bolo sľubované.

Norman

áno, je to výsledok v podstate (aj) osobných sporov. V podstate to nie je až tak zlé.
Tak, ako hovoríš, je to výsledok "školení", ale ona dokonca neskôr spomína, že je ktosi poradil, že si má držať odstup, zaviesť vykanie a zrejme urobiť poslancom peklo. Zlá rada, človek si musí dávať pozor na zákerných radcov.
Ale ja som to sem od začiatku nedal ako výsmech tej starostky, ale napísal som: "demokracia". Ako výsmech vzývania toho zlatého teľaťa. "Demokracia" bez vyspelých normálnych, pokojných a spokojných ľudí, je hovno.

vrbovčan

že ona vyhrala tesnou väčšinou a teda že po dedine sa šírila veľká kritika na jej osobu a obyvatelia sa rozdelili na polovicu. To prináša nervozitu aj do všelijakých každodenných malicherných tém. V takejto atmosfére sa konalo povolebné zasadnutie zastupiteľstva. Samozrejme, že veľký podiel na priebehu má úroveň inteligencie tej dámy. Osobne si myslím, že vyrastala v rodine s dominantnou matkou. Ešte treba spomenúť akési školenie, čo spomína, že ho absolvovala. Podľa mňa školenie typu "zvýš svoje manažérske schopnosti...", ktoré zrejme organizuje ministerstvo vnútra a určite bolo, tak ako všetky takéto, vylobované na ministerstve samotnou školiteľskou firmou. No a pani uverila, že má schopnosti manažéra a podľahla ich vymývaniu mozgov.
Všetko je následok vypätej predvolebnej kampani. Demokracii sa ešte dlho musíme učiť.

Norman

hej, vždy je to o dobrej vôli a svedomí. Keď sa v tom ľudia zhodnú, je to podstatné.

Zvyšok je vždy len o tom, že niektorí chcú postupne reformovať a iní už toho majú plné zuby a chcú vec rozťať ako gordický uzol. Ale v tomto si rolu často vymenia, je to menlivé podľa nálady, únavy a často aj počasia.
Samozrejme, ja v mimovládkach nepracujem, takže to vidím radikálne. Tí, čo v tých pozitívnych robia, vidia lepšie aj negatíva prípadného radikálneho seku.
Ale hovorím - tie cudzovládni agenti sa normálnymi prospešnými organizáciami kryjú ako vojak schovávajúci sa za civilistov.

Ľubov

Nedá mi to, nedať to sem,pod tento konkrétny článok.

https://www.youtube.com/watch?v=E8W9AL1Eqpc mnohí z nás iste poznajú ten pocit,že žijeme v nejakom šialenom panoptiku.

Ja som dobrák.Nikdy v živote som doteraz nevenovala pozornosť tomu,ako kto vyzerá.

Ale títo dvaja ma niečím zaujali viac. Je to takmer študijný materiál: O stave únie.

Luko

Asi by sme sa zhodli rýchlo. Na cieli aj na ceste k nemu.

Norman

Sú organizácie, ktoré robia zaujímavú prospešnú funkciu - ale prečo ich dávať do jedného vreca s politickými "mimovládkami"? Mala by sa vytvoriť iná, či oné kategórie a činnosť by tak mala byť limitovaná na daný smer -charita, príroda a podobne.
Toto jedno vrece "mimovládok" slúži zámerne na krytie cudzovládnych agentov.
Ale to s financovaním platí aj na prospešné organizácie - ak ich financuje vláda, nech ich riadi vláda. Ak ich financujú ľudia sami, nech si ich riadia sami.
Samozrejme, že vláda či obec môže dať peniaze na konkrétne veci - ale vidíš, že financovanie Globsecov je naozaj svinstvo.

afinabul

https://slobodnyvyber.sk/podcast/demagogia-a-lzi-nie-su-vyhradene-len-ma...
**
Poláček nrozoberá:
https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/498086-zamer-izraela-predat-americk...
Možno USáci vedia že by v nich boli košér štenice
--
areonet sa pustil do košer kamarátov a tak ho načal Poláček?
https://www.svobodny-vysilac.cz/2019-01-11-sefredaktor-zpravodajskeho-po...

Luko

Treba si uvedomiť, že mimovládky a neziskovky robia z veľkej časti užitočnú robotu (pre ľudí aj mestá a obce - tie si podporu zaslúžia) a len tých cca 10% sú tie, ktoré sa snažia mimoparlamentne a mimovládne pretláčať návrhy zákonov, diktovať verejnosti ako majú žiť a správať sa, pranierujú slušných ľudí za ich podľa nich ideovonevzhľadné názory a pod. A ak by museli zverejniť prehľad o svojom financovaní a konaní, tak by to bolo dobré sito, ktroré by oddelilo hajzlíkov od užitočných a veľmi ťažko by sa mohli vykecať zo svojho "neosohu".

Norman

Prečo by mal štátny rozpočet, fondy EU alebo obce dávať čokoľvek akýmkoľvek organizáciám?
Za aký skurvený výkon? Ak za niečo, tak je to obchod a mal by byť preukázatľný výkon.
Ak je to paušálne, tak to potom už nie je "mimovládka", ale "vládka", ktorú si platí naša vláda. Taká organizácia by ale nemala dostávať peniaze od ŽIADNEJ inej vlády. Ak chce cudzia vláda pomôcť, nech dá tie peniaze našiej vláde alebo mestu - priamo. Ak chce cudzia vláda či podobný subjekt platiť organizácie u nás, všetky by mali byť evidované, vrátane KAŽDEHO finančného daru zvonku - a mali by byť KEDYKOLVEK zakázateľné proste rozhodnutím vlády, exekutívy. Bez nároku na vysvetlenie.
My sme tu doma.

Luko

Všetky mimovládky, ktoré svoje financovanie kryjú zo štátneho rozpočtu, fondov EU, príspevkov miest a obcí a pod., prosto z verejných zdrojov viac ako z 50%, by mali povinne verejne a podrobne zverejňovať každoročné príjmy (od koho a na čo sú určené) a výdavky (komu a za čo boli vydané). Ostatné by to mohli a mali robiť dobrovoľne. Transparentnosti by to isto pomohlo.

slaven1

Dietky zo zahraničnej mimovládky Transparentnosť magorili a pravde a láske. A tak bolo treba doplniť ich polopravdy, zamlčiavania a vytrhnutia z kontextu na adresu Martina Daňa.


Profil novinára, ktorý v mene transparentnosti robí krajine viac škody ako úžitku, podľa nás, zahraničného vplyvového orgánu Transparency International (čítať so slovenským prízvukom). Áno, aj transparentnosť sa dá zneužívať. A to nám jednoducho môžete veriť, máme s tým dlhoročné skúsenosti.

Vy ste tu najviac erudovaní sudcovia na Slovensku, tak ja si dovolím položiť otázku, prečo by sme mali vypnúť kameru? Keď je vec verejná, tak je verejná,“ spýtal sa novinár Martin Daňo na zasadnutí Súdnej rady, najvyššieho orgánu samosprávy sudcov, vo februári pred takmer tromi rokmi, a mal v každom uhle pravdu. Vtedajšia šéfka súdnej rady Jana Bajánková totiž požiadala novinárov, aby po natočení si ilustračných záberov videotechniku vypli, z obavy aby zbytočne nevytvárali dôkazový a komromitačný materiál o ich "profesnej" činnosti.

V miernych rozpakoch a v zjavnej nechuti rozprávať sa s Daňom, dala Bajánková nakoniec po porade s kolegom hlasovať: „Kto je za, aby bola vypnutá videozáznamová technika všetkou verejnosťou?“ Jedenásť  sudcov zdvihlo ruku za (od Bajánkovej cez šéfa košického krajského súdu Imricha Volkaia po šéfa Ústavu štátu a práva akadémie vied Jozefa Vozára), štyria sa zdržali, nik nebol proti.

Daňo sa obrátil so sťažnosťou na Ústavný súd, ktorý mu dal o dva roky neskôr za pravdu. Rada podľa súdu porušila ústavné právo Daňa na informácie a „právo slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie.“ Zasadnutia Súdnej rady si tak môže slobodne nakrúcať ktokoľvek z verejnosti pri zachovaní podmienky nerušenia ich priebehu.

Ja tu obhajujem práva novinárov a verejnosti,“ povedal k hlasovaniu Súdnej rady Daňo. To bola v tomto prípade nepochybne pravda. My z Transparentnosti bledneme v tomto závisťou, lebo sme podobné neboli schopný vybojovať. Ale na druhej strane, veď viete, s nami sa "dá dohodnúť".

Dnes však napriek viacerým takýmto víťazstvám je určite nielen pre nás z Transparentnosti Daňo symbolom toho, ako sa zákonmi vydobitá transparentnosť dá zneužívať, a ako sa nádeje v tzv. občiansku žurnalistiku (amatérska novinárčina mimo profesionálnych redakcií, s ktorými sa dá v zásade dohodnúť) vedia zmeniť na nočnú moru (pre koho?).

Fenomén Daňo

Štandardné sračko-metové médiá prežívajú v posledných rokoch ťažké časy, pretože platiť im za ich protinárodnú činnosť je ochotných čoraz menej ľudí. Internet ľudu umožnil prístup k informácií, ktorá viac obsľuhuje jeho záujmy, a nie záujmy klanov financujúcich krasické presstitútske redakcie a ich, štandardných kydačov hnoja obral o tržby a pridal konkurencie (často nízko kvalitnej a konšpiračnej, ale ešte častejšie vysoko-kvalitnej a vysoko-rozumovej, pretože chytrý ľudia s charakterom sa uchytia iba v slobodnejšom informačnom priestore, než sú dnešné redakcie "štandardných" [klanových] médií). Do mnohých otvorene vstúpili oligarchovia. Nieže by tam neboli predtým, len skrze zlé finančné výsledky, sú donútení to teraz robiť otvorenejšie. Nezabúdajme ani na to, že v čase internetu sa informácie skývajú ťažšie.

Napriek tomu, že sú to stále predovšetkým oni, kto presne v zmysle činnosti "kydania hnoja na konkurečný klan" prináša akože vážne odhalenie korupcie a podvodov, verejnosť im začína menej a menej veriť.

Slovenskej, čím myslíme zahranične-vlastnenej a po slovensky iba vysielajúcej a píšucej tlači, rádiám aj televíziám spadla dôvera podľa Eurobarometra od roku 2011 o jednu pätinu. Podľa minuloročného reprezentatívneho prieskumu si Slováci vážia novinárov zhruba na úrovni predavačov, ale to iba preto, že "výskumníci" z Eurotlakometra nechceli presstitútky až tak uraziť.

Do tohto sveta, v ktorom sme si pokojne sýto krochkali, prišiel začiatkom desaťročia Martin Daňo, dovtedy podnikateľ s počítačmi, softvérom, reklamou či online databázou o zosnulých. „Ja som v živote nechcel byť novinárom, ale ako som zistil, akí podvodníci tu robia správy, tak som si povedal, kurník, ja tu prídem. A dokedy to nebude vyčistené, dovtedy tu budem. A jak sa to raz vyčistí, ja odídem, tu netreba Daňa,” povedal na margo svojho vstupu do žurnalistiky minulý rok. Pri pozeraní týchto slov, sa mnohým kolegom-zradcom zježili aj chlpy na hrbte. Mnohí z vás si určite pomysleli - to akože prídeme o robotu?! Z čoho budeme platiť hypotéky a chodiť na dovolenky?

 

Vo väčšine svojich videí z nich chodí v teréne s jednou kamerou na uchu, druhou v ruke, a v štýle reality show ukazuje správanie politikov, policajtov, úradníkov, ale aj novinárov na tlačovkách, zatial čo my, "štandardné" média, to pekne prefiltrujeme a uhľadíme. Síce pustíme von iba to čo sa hodí klanu, ktorý nás zamestnáva, ale veď viete "dá sa s nami dohodnúť". Často sa dostane do nejakého konfliktu, keď mu nejaký štátny zamestnanec preľaknutý z odhalenia neposkytne informáciu, ktorú požaduje, zakazuje mu nakrúcať, pozerať mu cez prsty, či ho vôbec nevpustí do úradu. Ku konfliktom však aj sám Daňo prispieva svojou verbálnou či fyzickou agresivitou. Napísal som to takto, aj keď Daňo ešte nikoho telesne nenapadol a použil som cudzie slovo "agression", namiesto slovenského "útočnosť", aby to vyznelo čo možno maximálne kruto.

Za sedem rokov práce vyprodukoval cez tisíc videí, s priemernou sledovanosťou 25-tisíc pozretí. Každé desiate jeho video, ktoré môže mať pár minút ale aj viac ako dve hodiny, malo aspoň 50-tisíc pozretí, čím pokoril väčšinu "štandardných" redakcíí z desiatkami zamestnancov.

Na YouTube má 41-tisíc odberateľov, čo je síce len desatina oproti TV Joj s desiatkami zamestnancov a mnoho-miliónovým rozpočtom, na YouTube najsilnejšiemu slovenskému médiu (áno, budeme ho porovnávať s najlepšími lebo aj my v Transparentnosti si uvedomujem, že si to zaslúži), no o niečo viac, ako má Fun rádio a trojnásobok oproti kanálu sto-károv z Denníka N či kanálu Štefana Harabina, budúceho prezidenta SR. Na Facebooku má Daňova mediálna stránka GINN Press takmer 30-tisíc sledovateľov a fanúšikov, čo sú lepšie čísla, ako má ktorákoľvek imitačne-protikorupčná mimovládka (Transparency má online 15-tisíc fanúšikov).

Návštevnosť mu navyše svižne rastie, lebo aj cez to mediálne ticho štandardných redakcií, ľudia sa o ňom dozvedajú z úst svojich známych. Počet odoberateľov za ostatný ani nie rok a pol zdvojnásobil. Každý deň v priemere pribudne 25 ďalších. Priemerný mesačný počet pozretí mu na jeseň 2018 vzrástol oproti jeseni 2016 2,4-násobne.

V dvoch minuloročných prieskumoch verejnej mienky vyskočil ako tretí, resp. šiesty najznámejší novinár na Slovensku (prvý bol v oboch rebríčkoch, novinár pracujúci pre zahraničného agenta Aktuality.sk, Ján Kuciak). Porozprávať o svojej práci ho do svojej talkshow pozval v roku 2013 aj známy český moderátor a herec Jan Kraus, ktorý je naklonený "štandardným" redakciám asi ako zvyšok národa. „Já ho obdivuji a mám k tomu respekt,“ povedal o rok neskôr na jeho margo Kraus.

Zneužívanie transparentnosti, o to nám prosto verte, my sme na to odborníci


V čase Krausovho výroku pred piatimi rokmi  by sa o jeho hodnotení dalo diskutovať, dnes ale bohužial vôbec, pre nás, štandardných "prikorytníkov", neplatí. Všetky zákony stoja aj na akých neformálnych pravidlách typu ruka ruku myje, na akejsi etike, na akýchsi našich štandardoch akejsi našej slušnosti. Tie žiadny zákon nevie zaregulovať. A práve Daňo je fenomén, ktorý tieto neformálne pravidlá pošliapava, hoci aj v mene transparentnosti. Vôbec sa s ním nedá dohodnúť. Navyše, pri svojich výrokoch tancuje minimálne na hrane zákona, pričom my z mimovládiek vieme tak vzorovo "slabučko hryzkať".

Prvým prípadom zneužitia transparentnosti štátu bolo, keď sa Daňo ešte ako podnikateľ dostal do sporu s daniarmi kvôli vyrubenej buzeračnej sankcii v 2007. Ako odvetu im v krátkej dobe poslal viac ako päťtisíc infožiadostí na maličkých, ledva čitateľných papierikoch, s otázkami o majetku, zamestnancoch či rozhodnutiach daniarov. Infozákon totiž neukladá fyzickú formu žiadosti a každý štátny orgán musí do 8 dní (výnimočne 16-tich) odpovedať. Pri tomto ľud prvý-krát zdvihol obočie, že aký dôvtipný človek.

Vtedajšia vládna poslankyňa Edita Angyalová predložila vzápätí novelu zákona, ktorá by úradom dala možnosť v podstate svojvoľne neodpovedať na infožiadosti. Po tlaku opozície aj tretieho sektora našťastie novela neprešla, lebo čo je veľa to je veľa. Ale súdy začali brať argument „šikanóznych infožiadostí“ vážne a postupne vytvorili precedens, ktorý istú svojvôľu umožnil. Daňo a jemu podobní sa tak v tomto prípade zaslúžili o to, že práva občanov sa oklieštili, ale konkrétny príklad oklieštenia, neposkytnutia nejakej informácie nejakým úradom my z Transparentnosti nepovieme.

Daňova novinárska práca je spomínaná ministerkou kultúry ako jeden z dôvodov sprísnenia regulácie žurnalistiky. Dnes sa oficiálne môžete stať novinárom v podstate bez vzdelania a zázemia – stačí vyplniť krátky formulár na ministerstve. Získavate právo zatajiť svoje zdroje a formálny status „tlače.“ Okrem registrácie ste v princípe povinní zverejňovať opravy a odpovede ľudí, o ktorých píšete. Zámer bol umožniť čo najširšiu slobodu médií ako dôležitý nástroj kontroly demokracie, čo v čase, keď kontrola "démon-kracie" začína fungovať rôzne sliepky-ministerky chcú zrušiť. A my píšeme, že je to chyba človeka, čo začal dané možnosti využívať.

Voľné pravidlá fungujú, ak sú samotné médiá dostatočne, samocenzúrujúce sa, zodpovedné a etické (prádzne neurčité slovo). Pred aj po príchode internetu (novinárom môže byť vlastne bez vlastne každý), postupnom oslabení pozícií tlače a nástupe konšpiračnej a krvylačnej alternatívy to ale už také jednoduché nie je.

Podľa bývalého novinára napríklad na ministerstve spravodlivosti zlodejskí úradníci pri pracovných raňajkách zvykli volať novinárov, s ktorými sa dá dohodnúť, čisto na pozvanie len preto, aby tam neprišiel Daňo. To ale znamená, že sa zúžila šanca aj pre ďalších, nových, začínajúcich korupčných žumpalistov a žurnalistov, ktorých práca ministerstva mohla zaujímať a radi by sa aspoň zadarmo najedli.

V konečnom dôsledku sa tak vďaka Daňovi a spol. dá čakať viac tlačoviek na pozvánky, viac regulácie a zatajovania, a nové formy prekážok a akreditácie, čo bude znamenať zúženie príležitostí pre nových, nenažraných "štandardných" novinárov klamať verejnosť a de facto kontrolovať mocných, či kradnú podľa predstáv klanov zamestnávajúcich "štandardných" novinárov.

„Urobím vám takú podporu“

 

Aký je vlastne problém s novinárčinou Martina Daňa? Podľa nás, záujmového združenia globalististov, Je ich hneď viacero.

V prvom rade je Daňo na jednej strane novinár a na druhej politik. Už pred piatimi rokmi kandidoval za Právo a Spravodlivosť v eurovoľbách (získal cez 7400 preferenčných hlasov, viac ako napríklad František Šebej, Martin Poliačik či Ondrej Dostál). O rok na to za primátora v Humennom, odkiaľ pochádza. Tesne pred voľbami bol z volieb pre volebný podvod ale my to nazveme ako dôkaz, že sa s nami dá dohodnúť, "údajnú administratívnu chybu" neprávom vylúčený. A minulú jar ohlásil kandidatúru na prezidenta, pričom v parlamente usilovne, cieľavedome a pracovito zbiera od poslancov podpisy, aby bola jeho kandidatúra aj oficiálne zaregistrovaná.

Ako potom môže novinár politikov kontrolovať a ako môže byť nestranný, keď ich chce zároveň poraziť vo voľbách, prípadne s nimi spolupracovať v koalícii? My z Transparentnosti si to, kroch, prosto predstaviť nevieme, kroch. A ako môže robiť novinárčinu ašpirujúci politik, veď má motiváciu neférovo kritizovať hlava-nehlava, len aby ukázal, že on je ten najlepší.  V žiadnej štandardnej redakcii, u nás či vo svete, vám nedovolia kombinovať tieto dve povolania. "Nešlo to" ani napríklad ministrovi Krajcerovi z americkej TV Narkóza, ani vyžratučkej Babitzovej, bývalej riaditeľke amerického rádia Rýchlik a jej strany Šanca, a nejde to ani Jazierkovi, bývalému riaditeľovi STV, s jeho nezaloženou pro-atlantickou stranou (nedostal ešte na ňu granty). Ako sa volalo to rádio, kde pracoval poslanec Biskupič? ...prosto nikde na svete, a už vôbec nie u nás na Slovensku. Ale čo je hlavné? Dalo sa s nimi dohodnúť!!!

Daňo, ktorý sa inak často vyhlasuje za bojovníka proti skorumpovanosti novinárov hlavného prúdu, pri zbere podpisov bežne handluje novinársku zhovievavosť (zhovievavosť ako zhovievavosť) za poslanecký podpis, pretože z pozície prezidentského kandidáta bude mať lepšie možnosti preinformovať národ a svojej činnosti.

Poslankyni Alene Bašistovej (ex-USA-Sieť), ktorá kandidovala za primátorku Košíc, jej dva mesiace pred voľbami Daňo hneď ponúkol pomoc s kampaňou: “Uvidíte, urobím Vám takú podporu v Košiciach…” Bašistová podpísala a Daňo následne pred voľbami tvrdo a podpásovo kritizoval hlavného favorita J. Polačeka. Voliť odporúčal – A. Bašistovú.

Tesne pred voľbami vyhlásil v živom prenose: „Som v Košiciach... ja som presvedčený, že po dnešnom dni – neviem, či mám šťastie alebo cit v sebe – som presvedčený, že sa môže pán Polaček rozlúčiť s primátorskou stoličkou.“ 

Týždeň na to Polaček presvedčivo vyhral.

Kšefty s politikmi

Keď si Daňo pýtal podpis od poslanca Smeru Erika Tomáša, ktorý tiež pochádza z Humenného, povedal mu, že, a nedajte sa zmýliť tým, že vám Daňove slová takto vytrhávame z kontextu, “ja sa postavím na stranu pani Vaľovej...“ Tomáš mu podpis zatiaľ nedal, ale Daňo vo voľbách kritizoval hlavného vyzývateľa vtedajšej primátorky za Smer Jany Vaľovej Miloša Merička, ktorému sme už my z Transparentnosti  ako novému starostovi Humenného poslali pekný list a výpalným. Dúfame, že odpíše čoskoro.

V decembri Vaľová ako zástupkyňa mesta Humenné prehrala súd za to, že neoprávnene prepustila riaditeľku mestskej školy. Daňo sa zastával nelegálneho postupu Vaľovej a medzitým drankal od nej podpis na prezidenta. Pritom Daňo nedávno založil aj odbory (motto – naše rokovania budú transparentné, na čo zasa my z Transparentnosti závidíme) a tvrdí, že obhajuje záujmy zamestnancov pred svojvôľou manažérov, a dokonca dosahuje výsledky. Železničiari búdu mať prvý-krát po 30 rokoch normálne zvýšený plat o 100€ mesačne a nie o nejakú žobračenku typu 10€ mesačne, ako navrhovali syté a zažraté predácke-predajné-predané prasce z existujúcich odbodov.

Navyše, Vaľovej vládu v Humennom Daňo dlhodobo kritizoval, nazýval ju Ježibabou a ešte v lete minulého roku jej primátorčenie ešte pred tým ako prišiel Meričko nálepkoval „dobou temna.“

Poslancov Sme rodina, ktorí už majú svojho kandidáta Milana Krajniaka, oslovil Daňo s tým, že „ak dajú všetci, Krajniak môže byť “sprostený” všetkých otázok [v televíznych diskusiách]. Nedajú mi podpis, budú [od Daňa na Krajniaka] sprosté otázky.” Keď stretol samotného Krajniaka, ponuku zopakoval: “Dajte mi podpis, ušetrite mi čas a ja Vás ušetrím v prezidentských debatách.“ a hlavne to na seba zverejnil, juj, "rafinové ako cukor".

Robertovi Kaliňákovi, ktorému v minulosti na meno nevedel prísť, sa líškal, že  „keď podpis bude, roznesiem Tódovú úplne v zuboch.“ Pričom národ sa modlil, aby mu to Kali podpísal a Daňo musel splniť sľub. Myslel Moniku Tódovú z Denníka N, jednu z najdôslednejších teliatok a tupých novinárok na stope Kaliňákových káuz.

Podobne na margo Bélu Bugára, ktorý má za tie roky v politike za ušami až až, Daňo poznamenal, že „ešte budem musieť ísť za Bugárom, či mi dá podpis na prezidenta. Lebo ak nedá, tak potom budem musieť porozprávať o veciach, ako je Transpetrol, o zásahu NAKA, veď on vie o ktorom...“

Je naozaj dobrým novinárom ten, kto takto vypaľuje politikov? Pýtame sa rečnícku otázku na spôsob tupého teliatka Moniky Tódovej aj my z Transparentnosti. Môže „vyčistiť“ nekvalitnú žurnalistiku niekto s tiež iba 24 hodinami denne tak, že rieši kauzy politikov podľa toho, čo od nich vykšeftuje?

V istom zmysle je navyše dosť možné, že Daňovi ani tak nejde o to vyhrať funkciu, ale získať bezplatnú publicitu v národných médiách pre svoj biznis založený na pronárodnej činnosti (odbory, exekútori, dph, filmovanie úradníkov...) a osobu – čo je podľa nás v podstate tiež zneužitie ducha volebného zákona, o nami z Transparentnosti definovanej misii žurnalistiky (a hlavne žumpalistiky) nehovoriac.

Aby toho nebolo málo, Daňo už ohlásil záujem kandidovať v tohtoročných eurovoľbách – opäť tak, že s nejakými politikmi spravia dohodu. „Ak mi predáte stranu, alebo ma dáte na kandidátku, aby som mohol chodiť do politických debát, volajte, píšte mi...som ochotný ísť do eurovolieb,“ vyhásil minulý november. Naši mecenáši z bruselského Mordoru si toto výslovene neželajú.

Tak sa so mnou súďte

V redakcii Transparentnosti sme sa zhodli, že druhým vážnym  problémom Daňovej práce je nerozlišovanie dojmov a faktov a celkovo slabé overovanie informácií. Veľmi dobre to vidieť na prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho partnerky, ktorý pracoval pre Aktuality.sk - médium vlastnené švajčiarsko-nemeckou spoločnosťou Ringier Axel Springer Slovakia, pre médium v prvom rade obsluhujúcom záujmy klanov okolo vlastníka, a nie záujmy Slovenska.

Podobne ako vtedajší premiér Robert Fico začal Daňo bez akýchkoľvek dôkazov tvrdiť, že organizátori Za Poslušné Slovensko sú zaplatení a vraj aj novinári, ktorí o tom informovali. Navyše, hoci bežne sa odvoláva na slobodu slova a zhromažďovania pri svojej práci, iným by ju nedoprial: „ Ja byť na Ficovom mieste... ja ich rovno pozatváram, - už vtedy mali byť zatvorení, keď robili protesty - šupnúť do väzenia, všetkých bez pardonu a tam ich vyšetrovať, tvrdo na nich.My z Transparentnosti ako orgánu riadeného a zostavovaného z vonka by sme na takýto postup Daňa a Fica tvrdo doplatili podobne ako organizátori "Za poslušné Slovensko".

Daňo pochody od začiatku odmietal ako zmanipulované, hoci v podstate volali po zodpovednosti ľudí Smeru, ktorých aj on bežne v minulosti vinil z korupcie. Stále strašil, že dôjde pri nich k násiliu, čo sa nenaplnilo. Herci SND, ktorí na pochodoch boli, mali podľa neho účasť zaplatenú (dôkaz žiadny - dávame takto do zátvorky, aj keď mzda im išla)

Keď pochody začali byť podľa nás masové, Daňo ich začal zhadzovať, že tam prišlo priveľa mládeže a detí málo dospelých, skúsených ľudí. Keď v druhý marcový týždeň prišli desiatky tisíc kaviarenských NPCčiek a zmanipulovaných ľudí, tvrdil len tak z trucu, že to nebolo ani 5-tisíc, hoci ich viaceré médiá podrobne rátali, ale odkaz na spočítavanie nedáme. Tvrdiť nepravdu napriek jasným faktom je demagógia a politikárčenie, nie novinárčina, a to verte, že vieme čo hovoríme.

V marci Daňo spolu s parťákom Rudolfom Vaským spravili rozhovor s Mariánom Kočnerom, kde si spolu ponadávali na štandardných novinárov. Žiadna kritická otázka na Kočnera, ktorý sa Kuciakovi pred vraždou podľa nás a ďalších žumpalistov hnusne a agresívne vyhrážal (už nepovieme čím - že aj on začne o Aktualiťackom klane škaredo "pišať"), naopak, pritakávanie monológu podnikateľa, ktorý stál pri množstve káuz v minulosti. Keď Kočner nazve novinárky TRENDu, čo riešili podnikateľove kauzy, hlúpymi a negramotnými sliepkami, Daňo sa priateľsky s Kočnerom zasmeje, uvedomujúc si, že bol trafený klinec po hlavičke. TREND je dôkaž, že novinárčinu môže robiť každý (idiot).

Ja nie som jeho advokát, ráno, obed, večera, Kočner, Kočner, Kočner…to už iné problémy tu nemáme? …Dennodenne sa tu nájde klamstvo o Kočnerovi,” hovoril Daňo v lete minulého roka a hovorí aj dnes pričom národ mu dáva za pravdu. Národ nezaujíma kydanie hnoja na konkurenčný klan, národ zaujíma výplatná páska, alebo lepšie, výplatná žobračenka.

Prístup ku Kočnerovi sa inak veľmi podobal na jeho úctivé správanie k Štefanovi Harabinovi, za ktorým roky chodí ako k najvyššej autorite na problémy súdnictva (ignorujúc Harabinove prešľapy a boj PROTI podľa nás transparentnosti v justícii), prikyvuje ostošesť na jeho názory a pravidelne pokrýva jeho disciplinárne stíhania, vďaka čomu sa ukazuje tuposť Harabinových protívníkov.

Po zatknutí Kočnera v zmenkovej kauze začal Daňo dôkazy proti Kočnerovi spochybňovať. Zverejnil aj tajnú nahrávku rozhovoru prokurátora Jána Šantu s novinármi na chodbe súdu, kde prekrútil, čo Šanta povedal a ktorá na nič nezákonné či neštandardné neukazovala. Rozumeli ste? Nič nezákonné či neštandardné neukazovala. Dúfam, že sme sa pochopili...

Navyše, počas roka opakovane navodzoval dojem, že vražda novinára z piatej kolóny môže mať aj iný ako politický charakter, pričom zverejňoval informácie poukazujúce na to, že nami glorifikovaný Kuciak nebol ani len výnimočným novinárom, ale že dokonca ho kolegovia zneužili, a tak nepriamo obetovali.

Oni z mladého chlapca vytvorili obeť, dávali mu rovnaké veci písať.. prečo to nerobil Vagovič? Bál sa? Alebo chceli účelovo vytvoriť obeť z mladého slušného chalana, ktorého potom zabijú, aby vytvorili ikonu tzv. slušnej revolúcie? Čo [Kuciak] písal, tomu nikto nerozumel..  účelovo mu to dali, aby jeho obeť mohli použiť…” Dôkazy Daňo pre takúto sofistikovanú konšpiráciu neponúkol lebo nemusel. Dôkazy o nechápaní Kuciakom ekonomických pojmov a vzťahov sú v samotných jeho článkoch alebo voľne dostupné na Youtube - viď celá Kočnerova tlačovka venovaná informáciám zverejneným na stránke Lipsicovestado.info z 19.10.2016.

Vrchol všetkému prišiel koncom roka, keď Daňo zverejnil fotky mladých žien, ktoré sa vraj našli v Kuciakovom telefóne a ktoré si vraj mladý novinár úchylne robil na zastávkach MHD. Video, ktoré robil s Vaským, má doteraz 26-tisíc pozretí. Pričom spomenul, že sú to fotky ilustračné, že to nie su originály, ktoré sa nechádzajú vo vyšetrovacom spise.

Na jednej fotke si mal odfotiť aj zadok novinárky z N-ka Moniky Tódovej, povedal Daňo, a pustil sa do smiechu s divákmi a kolegom. Jednoduché googlovanie však odhalí, že táto aj ostatné fotky boli stiahnuté kade-tade z internetu. V diskusii k videu mu to vyčítali viacerí diváci. Daňo na to podľa nás nereagoval, a dodnes je video v pôvodnej forme.

Deň na to Daňo v živom vysielaní priznal, že „niektoré fotky“ boli ilustračné ako sme písali o odstavec vyššie. Ale stále trval na tom, že v Kuciakovom spise nejaké fotky zadkov mladých žien sú a kto neverí, nech ho zažaluje. To je teda parádna investigatíva. V tichosti závidíme, že mal buď možnosť nahliadnuť do spisu, alebo má informátorov o akých sa nám z Transparentnosti môže iba snívať.

Mimochodom, keď si Pluska pomýlila Zsuzsovú s inou mladou ženou z hudobného klipu, Daňa to naštartovalo k ďalšej kritike štandardných médií. “Ja som v živote neuverejnil informáciu, ktorá by nebola overená... to by som pozatváral...chytiť a dať do žalára na 10 rokov,“ odporúčal Daňo, uvedomujúc si, že takto tupí presstitúti ničia životy nevinným ľuďom.

Čo tak to uplatniť aj na seba?

Mastný vlas a tučné prasa


Za zmienku stojí aj trvalý neduh Daňovej práce – veci berie príliš osobne. Ak ho kritizujete, ste hlupák a odpáľte z jeho kanálu preč. Prípadne budete kúpení. A to ešte obídete dobre, lebo ak Daňa kritizujete príliš, vyzve svojich fanúšikov, aby niečo na toho kritika našli, „že sa na neho pozrieme.“ Prípadne začne riešiť súkromie úradníkov (R. Krpelan, D. Guspan), ktorí mu v niečom nevyhoveli, alebo nakradli toľko, že po pár rokoch "práce" stavajú miliónovú vilu na Slavíne.

Čo samozrejme Daňovi nebráni inokedy vyhlásiť: “Keď mi poviete, čo robím zle, ja sa rád nad tým zamyslím.”

Paradoxov je v Daňovej práci viac. Na jednej strane sa vie dojemne zastať telesne postihnutých, či Rómov, na druhej strane opakovane na ľudí útočí pre ich vzhľad, fyzické danosti či sexuálnu orientáciu. P-rezidenta Krisku volá zaslúžene „mastný vlas,“ prípadne „had,“ človeka ambasády USA a šéfa strany Spolu „Brblavý“, vykŕmeného advokáta R. Palu a mnohých iných nazve „bravčové hlavy,“ poslankyňu Luciu Nicholsonovú s dešpektom ako „Cigánka,“ šéfa nádejných liberastov PS Ivana Štefunka „Alžírčan“ (tam vyrastal), prezidentskú kandidátku Zuzanu Čaptaputová „falošná pobehlica,“ malú, hnusnú a škaredú organizátorku pochodov Karolínu Farskú „malou, hnusnou a škaredou,“ šéfku Nadácia Zastavme korupciu Zuzanu Petkovú nachávajúcou za najímať oligarchom z ESETumierne duševne zaostalou...“ Homofóbne poznámky mu tiež idú – v minulosti dokonca žiadal, aby sa všetci homosexuáli v štátnej správe priznali k svojej orientácii, čím by sa oslobodili od hlavného kompromatu, ktorý na nich klany majú.

Z času na čas šplechne hanlivú poznámku na černošských a arabských migrantov, vybraných cudzincov označuje posmešne ako Nemčúri, Vietnamčíci či Číňančíci, hoci sám žil niekoľko rokov v Paríži a dnes býva kúsok za Bratislavou – v Rakúsku. Pričom my vám, cudzincom čo nás v slovenskej pobočke Transparentnosti platíte úctivo vylížeme aj koľajničku medzi polkami.

Na roxory

Vážnym problémom Daňovej práce sú jeho výzvy a plány na násilie uvádzané v satirickej relácii Takže Tak. „My ich vymažeme. To nie je vyhrážka, to je výstraha, že sa to môže stať, lebo oni robia cenzúru,“ tvrdí na adresu predajných novinárov hlavného prúdu.

Treba [to] vykynožiť...prvých, čo vyčistíme odtiaľto, budú skorumpovaní novinári Tódová, Vagovič, Bárdy, Makarová, Valček, Petková...s tými sa vysporiadame ako prvými, s druhými mimovládnymi organizáciami [takými ako Transparentnosť], až potom začneme tu riadiť čistú politiku,“ povedal zase inokedy (za skorumpovaných označil nedávno aj nás v Transparency, vraj vypaľujeme mestá, „ak si neobjednajú audit, tak im Transparency dá zlú známku v rebríčku,“ samozrejme bez dôkazov – my sa však tak ľahko našich teplých miestečiek vzdať nemienime a tu je naše vysvetlenie k tvorbe nášho rebríčka nájdete tu).

Za výroky v marci minulého roku ho začala riešiť aj Generálna prokuratúra. Nasledujúce slová, ktoré sme exkluzívne pre vás vytrhli z kontextu, odzneli v čase krátko po vraždách Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej „Špiny fašistické: Monika Tódová, Marek Vagovič, Šnídl, cigánka Ďuriš Nicholsonová, Igor Matovič, Richard Sulík, Andrej Kiska. Skapete! Lucia Ďuriš Nicholsonová - táto mala byť zabitá,povedal svojim divákom Daňo.

Pri komentovaní zákona o odboroch minulý mesiac povedal o paragrafe, ktorý prikazuje štrajkujúcemu počas obdorárskeho štrajku na deň keď štrajk prebieha sa prihlásiť do sociálnej a zdravotnej poisťovni ako samoplatca (ale toto vám sem do článku my, najtransparentnejší z transparentných už nenapíšeme): „Toto je absolútne protiústavné, čo tu prijali ti zhovadilí špinavci a čo ich raz pochytáme.  Ja tu budem sekať osobne, keď to nezrušia (rozohní sa imaginárnym roxorom).“ Na margo odborárskeho šéfa v našej najväčšej fabrike dodal: „Smolinský vo Volkswagene, najväčší had Slovenska, ten bude exemplárne povesený za vajcia, ak neprestane robiť, čo robí.“ Pričom sem už nenapíšeme kontext a tobôž nie vetu, čo odznela ďalej o tom, že toto je varovanie za účelom nápravy protislovenského konania Smolinského.

Slovenskému p-rezidentovi želal minulé leto smrteľnú nehodu: „Andrej Kiska bude mať špičkový odvoz.. čaká ho tu najnovší typ helikoptéry... možno ešte lepšie by bolo, keby to bolo to posledné, čo v živote videl,“ napísal na Facebooku pri opise pracovnej cesty prezidenta na východ Slovenska, čím tlmočil želanie väčšinovej časti národa.

Daňo vo svojich komentároch v satirickej relácii Takže Tak tvrdí, že jediné, čo pomôže, je revolúcia („voľby sú úplne nanič“) a opakovane naznačuje, že násilná. Veď prečítajte si ďalšie slová vytrhnuté z kontextu.Keď sa takýto protest robí, treba odvážne. Kto si to všimne takéto pokojné protesty... prečo sa nerozbíjajú a nerabujú domy tých, čo tu 30 rokov ten systém dopustili?,navádzal minulý týždeň (zaujímavé, že sa túto otázku nespýta Harabina, ktorý bol vo vysokých funkciách 20 rokov). „Žlté vesty na Slovensku, to je naivná predstava...tu stačí jednu tehlu do ruky, jeden roxor do ruky a nechať ich urobiť svoje...Pozor na NAKe, ja nikoho nenavádzam.“

(Doplnené 11.1 o 18tej). Ako ma upozornil čitateľ, Daňo s Vaskym dokonca roxory predávajú "ako memento skorumpovaným politikom a upomienka dnešnej doby." Kus je za osem eur, taký so slovenskou trikolóriou po 14 eur, no a s osobným doručením politikovi domov za rovných 150 ečiek. Boha, a nám ten biznis a "transparentnými auditmi" samospráv akosi nejde.

Daňo zbabelo – pre niekoho prefíkane – potrebu násilia zvyčajne len naznačuje, ale často nejako doplní, že to nie  je vyhrážka ani navádzanie, keďže na to máme paragraf. Alebo povie, že veď je to satira, hoci aj v spoločných videách s Vaským podávajú väčšinou rovnako vážne svoje názory ako vo vlastných videách. Prokuratúra zatiaľ vo veci Nicholsonovej a spol. nerozhodla (prečo to vlastne trvá tak dlho?).

Daňov parťák Vaský je už ale v inom prípade obvinený pre prečin podnecovania násilia k skupine obyvateľov za výrok „tie roxory použijeme na ukončenie revolúcie; najprv spíšeme zoznam ľudí, ktorí budú ubití.. potom ich pochytáme a ubijeme na smrť.“ Aby sme neboli za demagógov, dodávame že pojmom "ľudia" sa v tomto výroku rozumejú skorumpovaný politici.

P-rezidentská kancelária Daňovi následne minulý rok začala odmietať vstup na tlačovky. Kancelária Národnej zrady, pod vedením "stavbára" Daniela Guspana, mu zase zobrala akreditáciu pre vstup do budovy kvôli jeho údajne agresívnemu správaniu a výhražkám, čo ešte nespravila žiadnemu inému "štandardnému" novinárovi (akreditácia bola v novembri Daňovi obnovená).

YouTube aj Facebook už Daňa viackrát zablokoval pre jeho nenávistné reči či ohováranie. 

Bella Daňola

Kto jeho novinársku činnosť financuje? Kým pri štandardných médiách si neviete ich skutočné vlastníctvo, tržby aj zaplatené dane ľahko pozrieť cez register firiemúčtovných závierok, v prípade Daňovho GINNu to také ľahké nie je. GINN, podobne ako GINN.PRESS sú občianske združenia, a tie nemusia obraty zverejňovať. Z dvoch percent daní získal GINN.PRESS v minulom roku 12-tisíc eur. Rádovo podobné sumy môže Daňo podľa monitora sociálnych médií Social Blade zarábať z príjmov z reklamy na YouTube. Pri účinnosti s takýmto rozpočtom naše mnoho-miliónové mimovládky a "štandardné" redakcie vyzerajú pre našich donorov ako vyhodené peniaze.

Kto najviac finančne podporuje Daňovu prácu, nám z Transparentnosti jasné nie je, lebo napriek opakovanému sľubu doterajších darcov nezverejnil. V októbri minulého roka si zriadil transparentný účet, na ktorom sa za minulý štvrťrok vyzbieralo 1200 eur.

Z času na čas mu fanúšikovia darujú techniku na vysielanie. Daňo vo vysielaní propaguje aj predajcu kuchynského vybavenia firmu Bella Tavola a z ich šálok občas popíja čaj („Táto relácia dnes vzniká za podpory občanov, vzniká za sponzora Bella Tavola, idú Vianoce, majú pekné darčeky, porcelány, nože, všetko…“). Firmu vlastní Michal Mandzák, advokát, ktorý zastupoval Daňa na Ústavnom súde v spore so Súdnou radou. Vo svojich firmách si Mandzák uvádza ako domovskú adresu Kochanovce, dedinku hneď vedľa Humenného. Dnes je Mandzák známy ako advokát Mariána Kočnera v kauze zmenky, ktorému sa Daňo v reportážach tiež venuje (počul už Daňo niečo o pojme konflikt záujmov?).

Hoci Daňo má na iných vysoké nároky pre transparentnosť, neuplatňuje ju adekvátne na svoje podnikanie. Ako hlavné firmy si na Facebooku uvádza dve slovenské eseročky, SysoonSysoon Europe. Ani jedna z týchto firiem neukladá do zbierky listín svoje účtovné závierky, tak ako to majú za povinnosť všetky firmy. Verejnosť tak nevidí, s akými výsledkami podniká a aké dane platí. Z iného registra je však jasná iná vec – obe firmy majú daňové aj odvodové nedoplatky, spolu aktuálne vo výške 200-tisíc eur.

Vzorec – nepodávanie účtovných závierok, dlhy, likvidácie firiem sa opakuje aj u iných Daňových firiem.  

Test Daňom


Na jeseň minulého roka nachytal Daňo pri opakovanom nelegálnom parkovaní a cúvaní v protismere Michala Blahu, šéfa reklamnej agentúry Mark BBDO a spoluzakladateľa Nadácie Zastavme korupciu. Blaha má firmu na Zámockej 5 pod bratislavským hradom aj parlamentom, teda na rovnakej adrese, kde má Mandzák advokátsku kanceláriu.

Blaha Daňovi na kameru vysvetlil svoje parkovanie naprieč chodníkom tak, že“ mám dohodu s policajtmi, keď je tam jeden a pol metra.“ Po príchode policajtov ale zaplatil pokutu a auto odparkoval (update 11.1. - v druhom prípade zlé parkovanie nebolo priestupkom a cúvanie v jednosmerke je ešte v riešení). Daňo túto Blahovu chybu bezdôvodne zosobnil aj Nadácii a jej šéfke Petkovej, ktorých odvtedy pravidelne volá skorumpovanými. Aj keby mal Blaha korupčnú dohodu s policajtmi, čo ten výrok ešte zďaleko nepotvrdzuje, tak prečo očierňovať ľudí, čo s Blahovým parkovaním nič nemusia mať? Toto nám z Transparentnosti, kolegiálnej protikorupčnej mimovládky, jednoducho nejde do hlavy.

Je však pravdou, že príkladnou nebola ani reakcia Petkovej na Daňove otázky, že čo hovoria na správanie sa Blahu. Namiesto  jednoduchého odsúdenia porušovania zákonov kýmkoľvek Petková útočila na Daňa otázkami na jeho financovanie a neodpovedala mu, ako konanie Blahu vníma. Aj keď bola osobná komunikácia s Daňom určite nepríjemná, zbytočne to dodávalo Daňovi legitimitu, veď takto sa novinárskym otázkam vyhýbajú politici, ktorí nemajú dobré svedomie. V priamej argumentácii, kto je tu skorumpovaný, by musel Daňo ťahať za kratší koniec.

Pri otázkach na vlastnú prácu či financovanie médií, či tretieho sektora má predsa každý občan právo dostať odpoveď. Keď sa dávnejšie Daňo pýtal nás v Transparency na našu bývalú spoluprácu s Andrejom Kiskom v projekte nahlasovanie korupcie v nemocniciach, poslali sme mu odpoveď obratom.

Nadácia na Daňa reagovala ako-tak štandardne až v diskusii na svojom Facebooku v decembri.

Ignorovať ho?


Prístup k Daňovi je celkovo slabou stránkou aj štandardných (rozumej predajných) novinárov. Jeho legitímne zistenia ako spomínanú výhru na Ústavnom súde alebo skoršie poukázanie na dieru v zákone o konflikte záujmov u šéfa RTVS zvyknú ignorovať.  Podobne sa však málo venujú jeho prešľapom (i keď Daňove vyťahovanie údajných informácií z Kočnerovho spisu koncom minulého roka to trochu začalo meniť). Ako však chcú bojovať s alternatívou a jej prívržencami, ak nie o jej práci a manipuláciách písať?

Chybou je tiež znižovať sa na úroveň osobných útokov. Opäť, akokoľvek odporné Daňove útoky môžu byť, treba si držať štandard. Marek Vagovič, jeden z mimovladkami za svoju pre systém odvádzanú prácu naoceňovanejších novinárov u nás a bývalý šéf obetovaného Jána Kuciaka zo švajčiarsko-nemeckého Aktuality.sk, nedávno na Facebooku napísal, že „Daňo sa hrá na investigatívca, ale akurát vie dychčať do kamery.” Nepochybne existujú aj relevantnejšie argumenty pre kritiku Daňa ako funkčnosť jeho dýchacej sústavy.

Naopak, pri boji o dôveru verejnosti by mali novinári viac vysvetľovať okolnosti vzniku ich reportáži, koho oslovili, prečo si zrazu vybrali danú tému. Trend väčšej otvorenosti zažíva rozmach najmä v našom vzore USA, kde alternatívna scéna ako aj prezident vytrvalo bombardujú štandardné klanovo-korporačné médiá obvineniami z neprávd a zavádzania. Pomohlo by aj častejšie používanie videa a snímania zákulisia reportáži. Zúžilo by to priestor pre krvylačné konšpirácie a video-manipulácie.

Najťažšou otázkou je, či a ako aj novinárom typu Daňa obmedzovať prístup k tlačovkám. Na jednej strane by mali mať novinári všetkých možných názorov prístup k informáciám a možnosť klásť kritické otázky. Na druhej strane sa tolerovanie podnecovania k násiliu naozaj môže raz vypomstiť, je výsledok, keď sa v odstavci pokúšame uvažovať.

Zdôvodnenie Kancelárie NR SR, prečo Daňovi minulý rok zobrali, a potom vrátili akreditáciu do parlamentu, sa zdá dosť gumené – ani zákon, ani smernica nedefinujú, na ako dlho sa môže akreditácia odoprieť a čo vlastne znamená narúšanie rokovania. A hlavný uvádzaný dôvod, vyhrážania sa poslankyni Nicholsonovej, nebol zatiaľ nijako prokuratúrou či súdom uzavretý, no napriek tomu dostal Daňo právo na vstup späť (a Daňo zrazu Andreja Danka pochváli aj ze neodpovedanie otázok novinárom, a sám na predsedu parlamentu otázky položiť nevie) .

Nedávny príklad z USA, keď novinár z klanu okolo CNN stratil na čas akreditáciu v Bielom dome, zaváňa presne podobným typom svojvôle, ktorý dnes pravidlá umožňujú aj u nás. Pri zmene nálad či úradníkov sa ešte nejasné pravidlá môžu vypomstiť.

Poučenie patrí ale aj pre nás všetkých, ktorí princípy transparentnosti a otvorenosti aspoň na oko pretláčeme. Je zjavne najvyšší čas lepšie zvažovať odvrátenú stránku a ako zaregulovať možné zneužitie takýchto zásad. Čo keď tu bude nabudúce pobehovať desať Daňov? Však to už budeme úplne bez práce.

Takže inak


V istom zmysle je Daňova práca ideálny príklad pre školy žurnalistiky.

Jeho fenomén je aj o tom, aké skresľujúce je robiť čierno-biele závery. Sám Martin Daňo má za sebou príklady dobrej práce, hoci nie vždy má pravdu a aj on robí chyby, ale bohužiaľ najmä "štandardné" redakcie by si z neho mali brať príklad pretože dobré výsledky ich práce v posledných rokoch sú zriedkavé, aj keď, píšuc tieto riadky, si uvedomujeme, že z charakteru organizácie súkromnej firmy-média široká pro-národná činnosť nie je možná. To bude skoro vždy platiť aj o politikoch, podnikateľoch či iných, o ktorých čítate správy.

A teraz pozorne čítajte, čo vám sem, my z Transparentnosti, napíšeme: Daňo je dnes ale predovšetkým príkladom, na ktorom sa dá pekne naučiť, ako zle môže skončiť novinár s chuťou sedieť aj na politickej stoličke. Aké zničujúce pre kvalitu práce je, keď beriete veci osobne s pozitívnymi reportážami o ľuďoch, ktorí s vami súhlasia a podlizujú sa, a s negatívnymi na ostatných. Keď jedno hovoríte (transparentnosť!), ale inak sami konáte (píše globalistické záujmové združenie Transparency International). SMEtiareň alebo Dník N by vedeli rozprávať aké nedôveryhodné je, keď miešate fakty s domienkami a fabu-čo-lujete podľa osobnej nevraživosti. Keď nie ste schopní prijať kritiku.

V neposlednom rade Daňo tiež ukazuje, aké dôležité sú nepísané akési pravidlá ako poslušnosť a rešpekt k respondentom či kolegom-komplicom pri novinárskej práci a ochota dohodnúť sa. Ako kľúčovou výzvou v médiách je potreba kontrolovať si konflikty záujmov a nezávislosť jedného klanu od druhého.

Hoci v násobne menšej miere, tieto problémy opakovane vyskakujú aj v hlavnom mediálnom prúde. Kiežby pre nás štandardných žumpalistov odstrašujúci príklad Martina Daňa poviedol tradičné predajné médiá k zlepšeniu akejsi abstraktnej, nemerateľnej etiky a kvality, ako aj prilákaniu aspoň časti (s)klamanej verejnosti späť od tzv. alternatívy.

 

Gabriel Šípoš

Ak sa Vám článok páčil, podporte Transparency aj finančne. Transparency práve rozbieha program vzdelávania proti korupčným a mediálnym šmejdom, zameraný na našich seniorov. Ďakujeme!


Zdroj: https://transparency.blog.sme.sk/c/499910/ako-martin-dano-zneuziva-mysli...

1488

momentálne im situácia praje

slaven1

Žiadna nie je lebo sucho. Dobre, tak postavím vodovod. Probléma v je tom, že Juhoafrická vláda, v zmysle vláda pozostávajúca z Afričanou z Juhu, vodovody stavať nie je schopná. Vodovody sa stavali 30 rokov dozadu, pred tým než dnešná vláda získala moc. Takže tak.

Citátik na závar: "South Africa is like the most beautiful woman you have ever met. Hovewer, she has AIDS."

slaven1

Žiadna nie je lebo sucho. Dobre, tak postavím vodovod. Probléma v je tom, že Juhoafrická vláda, v zmysle vláda pozostávajúca z Afričanou z Juhu, vodovody stavať nie je schopná. Vodovody sa stavali 30 rokov dozadu, pred tým než dnešná vláda získala moc. Takže tak.

Citátik na závar: "South Africa is like the most beautiful woman you have ever met. Hovewer, she has AIDS."

Norman

to je rozumný názor, len či Fico a Smer toto pochopia.

Náhodný okoloidúci

Mulati 50:50 sa, tak sa mi zdá, vždy identifikujú len s tou čiernou časťou svojho genómu a ich biela časť ako keby ani neexistovala. Ale tak je to lepšie, nám miešancov netreba. Len nám teraz chýbajú bieli do počtu.

1488

"Je tu toľko ľudí a sú si úplne cudzí."
"Keď bývaš v mieste, kde je toľko vody ako tu, tak asi celý zbelieš. Všetka tá voda ťa úplne vybieli"

Ľubov

https://rutube.ru/video/31b611c4806fe67658c37b160365bca4/ Aj my sme takí boli,čistí a nevinní,veľmi veľmi dávno,si predstavujem. Pretože však tento dokument bol natočený v roku 2016,čosi nesedí.Ale aj tak,bude vám pripomínať komédiu Bohovia musia byť šialení.

Náhodný okoloidúci

Hej, tú som mal na mysli. Ale aby bolo jasné - to, že sa jedna náhodou vydarila, neznamená, že propagujeme miešanie rás. Ja chcem, aby svet bol pestrý, nie jednofarebný.

Roland Edvardsen

Hej, mulatky môžu byť veľmi pekné. Taká Halle Berry, napríklad. Ono to nebolo len o otrokárskych pánoch a ich otrokyniach. V Amerike napr. účelovo krížili írske ženy s černochmi. Tu máš zdroj: https://deliandiver.org/amp/2018/03/obchod-s-irskymi-otroky-zapomenute-b...

Roland Edvardsen

Šefčovič hlavne nie je ani tak známy. Fico nepotrebuje hľadať kandidáta, ktorý by mu pomohol stať sa ústavným sudcom v Smere. Bohato stačí spraviť tajnú dohodu s Harabinom. A väčšina voličov Smeru bude podľa mňa voliť Harabina, ak Smer nepríde s vlastným kandidátom. :-)

Roland Edvardsen

Nie je tu žiadna seriózna evidencia potvrdzujúca, že by naozaj dochádzalo k reálnemu rastu homosexuálov. To čo sa deje je skôr to, že v dôsledku zmeny spoločenského prístupu je viac z nich ochotných spraviť coming-out a nevstúpiť do manželstva s opačným pohlavím a niečo predstierať. Ale dokonca aj v takých liberálnych krajinách ako Francúzsko sa stále nájde dosť takých, ktorí to z rôznych dôvodov budú tajiť a vstúpia do manželstva - viď Macron.

Ono preto je aj ťažké poriadne zistiť koľko ich vlastne v populácii je. Každopádne dáta založené na self-reporte, ktoré sa podarilo zozbierať v rozvinutom svete sa zvyknú pohybovať okolo 2-4% a zdá sa, že je to skôr stabilné. 

Mne psychosociálne teórie pri tomto jave nedávajú veľmi zmysel. Ak by totiž záležalo len na nejakej výchove, prístupe rodičov či kultúre a propagande bol by tu omnoho väčší počet homosexuálov a hlavne oveľa náhodnejšia distribúcia a koncentrácia. Je to skôr nejakým spôsobom biologicky podmienený jav (pravdepodobne neraritné in utero "ochorenie" v ranom štádiu vývoja plodu a vyskytujúce sa v niektorých rodinách (boli tu identifikované rodinné klastre. Matka homosexuálneho syna bude mať vo svojej rodinnej línií často ďalších homosexuálov), môže ísť asi o dôsledok reakcie imunitného systému takejto matky na testosterón). Ale u žien, keďže sú vo svojej sexualite menej rozhodné či flexibilnejšie, je možné, že i trauma alebo emocionálna averzia vie zohrať nejakú rolu (ale to stále neznamená, že môžeme hovoriť o "výbere". Túžby nie sú vedomovou voľbou). Zaregistroval som tiež, že dosť mladých báb sa bude dnes identifikovať ako bi - hoci ani nemajú reálne vzťahy so ženami. Takže faktor "trendu" či "módy" je u báb možný. Na druhej strane u mužov sa zdá (na základe výskumov), že bisexualita ani neexistuje. 

 

 

 

 

Náhodný okoloidúci

Z tých na fotke by som nebral ani jednu :D Aj keď už som videl aj černošky, ktoré boli aj podľa môjho rozmaznaného vkusu naozaj pekné. Alebo aspoň mulatky. Ale na biele baby žiadna iná nemá.
Ale podľa analýzy DNA u amerických černochov, teda pardón, u "Afroameričanov", tak tí podľa mtDNA vykazujú príbuzenské vzťahy k Afrike, zatiaľ čo podľa chromozómu Y majú do značnej miery európsky pôvod. Skrátka synáčikovia otrokárov pred svadbou zbierali posteľné skúsenosti s čiernymi otrokyňami.

Roland Edvardsen

Konvička niekedy zvykne mať vtipné texty o tom, ako je mu týchto čokoládiek ľúto. Čierne ženy to majú blbé v tom, že sú najviac maskulínne (z rás) a dosť blbo priberajú. Výsledkom je, že sú najväčšími lúzrami vo vzťahoch. Vlastní chlapi od nich utekajú k beloškám, zatiaľ čo im zakazujú obzerať sa po bielych (veru, aj mnohé z nich by radi vyskúšali "belúšika", ak by mohli :-). A ak by sa aj mohli obzrieť po bielom, tak biely zase nebude mať taký záujem. Holt, majú smolu.

Roland Edvardsen

Bolo by fajn tiež zdôrazniť, že Nemecko je v tomto predsa len iný svet než Slovensko. Tá nemecká ľavica je o dosť radikálnejšia a silnejšia. V Nemecku celkovo vládne ľavicová totalita, s výnimkou AfD sú v podstate všetky strany rôznymi odtieňami červenej.

A tiež sa musím zastať internetu. Je to v súčasnosti najlepšia platforma. Nejaké tie pouličné zhromaždenia dávajú zmysel jedine vtedy, ak je isté, že to bude poriadna sila, a najmä tvorená normálnymi ľuďmi. Napr. taká americká Alt right nedopadla o.i. dobre i preto, že sa transformovala z čisto širokého internetového hnutia schopného zasiahnuť ľudí naprieč ideologickým spektrom, aj na akési úzke pouličné hnutie rozhnevaných mladíkov zapájajúcich sa do bojov s Antifou. Asi je zbytočné písať ako takéto udalosti budú portrétovať média alebo že sa pri nich vôbec nedá dôverovať polícii. Výsledkom bol akurát doxing, nátlaky na zamestnávateľa, ďalšia hrozba násilia zo strany Antify a strata sympatií. S týmto fakt opatrne.

Potrebujeme sa najmä vedieť zjednotiť, pokiaľ ide o politických reprezentantov. Najbližší zápas budú prezidentské voľby. Na tie teraz treba zacieliť pozornosť. Nie, Harabina nemusím. Ten človek to v mnohom len predstiera (nie Žitňanská, ale on ako prvý presadil v Trestnom zákone výraznejšie obmedzenie slobody slova) a zbytočne moc klame, zbytočne moc evokuje Mečiara. Ale inak sa momentálne nedá. Národné sily sa potrebujú naučiť mať realistické ciele a pracovať s tým čo je. Takže preto Harabin na hrad.

veroniqc31

čo sa týka odvodov, poistení, dôchodkov a podobných záležitostí pre mňa je to stále neskutočne "zložitá" oblasť. A asi to nie je náhodou také "prešpekulované" a zamotané, nech sa bežný človek v tom nevyzná a nech vyhľadáva pomoc finančných poradcov - čo mi zatiaľ príde ako vhodnejšia možnosť - samozrejme, ak si ho overím, preverím a následne viem, že mu môžem dôverovať - ako si to spravovať sama/sám navyše keď človek nemá možnosť naštudovať všetko o týchto finančných záležitostiach a tak skôr či neskôr môže zakopnúť - ako sa píše v komentári vyššie, buď kvôli úplnej neinformovanosti, alebo kvôi nadbytku informácii, v ktorých sa nevie orientovať.

 

No v každom prípade ide aj tak z najväčšej časti podľa mňa o obchod so strachom.. Takže kľúč bude tiež v spracovávaní a regulácii strachu a možno v primeraných spôsoboch investovania a správy peňazí pre čo najvyššiu samostatnosť a sebestačnosť.

veroniqc31

No je zaujímavé, keď sa ľudia musia sami učiť ako byť šťastný ako fungovať v partnerských vzťahoch. Väčšinou sme sa naučili len vyčkávať na nejakú spriaznenú dušu alebo naopak brať všetko čo príde a potom sa čudovať , že naše vzťahy sú tak "harmonické".

No našťastie je čoraz viac ľudí, ktorí si uvedomujú, že nie je podstatné čítať články o tom ako baliť ženy - ale ak chceme šťastný partnerský vzťah so skvelou ženou či mužom, tak je potrebné si takýto vzťah vybudovať.

 

aj z toho podľa mňa pramení veľká časť epidemologického rastu tzv. homosexuálov alebo lezbičiek či bi - pretože je jednoduchšie  komunikovať a spolunažívať s rovnakým pohlavým ako riešiť rôzne "zranenia" a skúmať opačné pohlavie čo prečo ako kedy,...

 

a od toho sa potom odvíjajú aj rôzne iné postoje a svetonázory. A pritom sa stále nerieši to základné a najmä zdravý vzťah - najprv k sebe a potom k ostatným...

Norman

Nuž, veď nehovorím, že sme sa posunuli k lepšiemu - len sme sa posunuli k rozbíjaniu hláv.

Čo sa týka večnej témy perspektív: mal som si založiť agentúru na pomoc proti politickým depresiám, aspoň by som zarobil.
Nuž ale ešte raz sa k tomu vyjadrím:
Problém podobných postojov, že sme na tom zle a oni sú na tom dobre, je napríklad riešiteľný aj otázkou:
Kto sme to my a kto sú to oni?

Lebo ak budeš medzi "ich" zaraďovať vždy tých pri moci, a za "nás" zaraďovať vždy normálnych, v podstate málo mocných ľudí - áno, potom je situácia ab definitio beznádejná. Nikdy nemôžeš vyhrať, lebo nech by bol mocný ktokoľvek, vždy povieš, že to sú "oni".
Myslím, že problém týchto postojov možno vyjadriť aj tak, že akoby čakáš výhru ideálov - ale oni vždy vyhrávajú ľudia. Človek, homo sapiens, je tvor nedokonalý a dosť odporný - jeho spoločnosť tomu zodpovedá. Táto spoločnosť má konkrétny štýl svojich nedostatkov - je to napríklad blízkovýchodné satanistické tmárstvo, posadnutosť konzumom a ľudstvo ako také má problém s priemerom svojej inteligencia na úrovni debilizmu - preto o tom kokrétne hovoríme. Tieto konkrétne nedostatky môžu byť odstránené - tak, ako už boli odstránené mnohé iné. Priam zákonite budú nedostatky odstránené, zlí zmrdi zomrú, to mi ver, - ale prídu iné problémy (takže netreba byť netrpezlivý).

A keby si chcel aj konkrétne a takticky, nemáš pravdu. Webové siete pomáhajú organizovať aj zdravé sily, aj fyzické lokálne organizácie jestvujú.
Samozrejme, je to otázka toho, kam sa človek začlení, ako pociťuje veľkosť svojej skupiny. Ja osobne som zvyknutý na individualizmus, preto ma nijako nestresuje situácia, že som azda v tom či inom ohľade v malej skupine, či azda sám, a teda aj slabý. Som na to zvyknutý, som od najútlejšieho detstva individualista. Žiaľ, v národnom hnutí a ideológii sú ľudia prirodzene predovšetkým komunitní a tak ťažko znášajú túto súčasnú rozdrobenosť a "neorganizovanosť" (ako píšeš). Na to vám viem dať iba jednu (klasickú) odpoveď: Nebojte sa.

A konkrétna empíria nakoniec. ja som zažil pád socializmu. Nech ten systém bol čokoľvek, nech to riadil ktokoľvek a padlo to z akýchkoľvek dôvodov, ale ta ideológia sa zdala tiež večná a padla, a padla rýchlo ako zdochnuté vrece hovien. Poznám históriu, ale aj pád socializmu stačí, aby bolo isté, že systémy sa zákonite obracajú hore ko ... hore bruchom a že je zbytočne byť netrpezlivý.

Konieckoncov, raz sa tie hlavy rozbíjať budú a bude tej dynamiky až priveľa. Všetci sa dočkajú (teda okrem tých, čo budú mať štastie a zomrú skôr).
To bol malý vtip na záver, heh.

mailer

Nie, Norman, neposunuli sme sa nikde. Oni sú lepšie organizovaní. Majú okrem iného link na Antifu, lebo toto je jej rukopis. Tá si robí čo chce. Aj v Amerike. A to napriek tomu, že mnohé štáty tvrdia, že ju majú "pod dohľadom".

A čo robíme my? Škriabeme po internete. Na viac sa nezmôžme. Toto dopíšem a potom čo. Nemám ani za kým ísť. Sme nielenže neorganizovaní, ale dokonca aj izolovaní jeden od druhého. Toto je veľmi dôležite si názorne predstaviť. Takto nemôžeme bojovať proti nikomu, aj keby nás bolo o mnoho desatinných rádov viac! Mnohí z nás sú neistí a ostatní sa boja. A to dokonca na miestach, kde by mal byť (tu) patriotizmus "hochgehalten".

Sociálne siete nič neriešia. Tie majú pod palcom "oni". Preto nie som na žiadnej.

Kdesi dávno som našiel výrok: "Politika je boj o výhody na účet neorganizovaných." Najgeniálnejšie na tom výroku je to, že ten adjektív "neorganizovaných" je mienený úplne všeobecne. To je naša elementárna slabina. Sme kanalizovaní do internetu a koniec. OK, mnohí budú uvedomelejši. A ďalej? Vybehnúť do ulíc ako vo Francúzsku je veľmi málo účinné. To nie je skutočná organizovanosť. Skôr jej opak. Naši dobre organizovaní nepriatelia sa tomu môžu len smiať.

Náhodný okoloidúci

Ten Šefčovič je len iná verzia Lajčáka. Čert ako diabol, ako hovoríme my ateisti.

lebleu

Ale asi by to bolo príliš okaté.

Ľubov

Ja budem mať dosť roboty presvedčiť dedka,že niee, z Lajčáka nebude dobrý slovenský prezident.

Táto naivita našich 80 tnikov je aspoň vysvetlitelná.Ale verím na ich zdravý sedliacky rozum.

Norman

nejede o Žiarislava, ale o pár z jeho družiny. Už sme tu o tom písali. Rovno treba pripomenúť aj prípad Škrabák, Reborn a Pagáč - traja, ktorí čelia žalobe (ak viete niekto viac, aktuálny stav, napíšte).

Čo sa týka pôvodnej slovanskej duchovnosti - nuž, vidno, že semitským pamrdom vadí aj tá. Nie je to tak, že zlá je či bude len "germánskaô - zlá je a bude aj slovanská, aj keltská - takto ľahko sa z pozornosti anglosionistického satanizmu nedostanú. Konieckoncov jeho cieľom je zničiť akäkoľvek konkurenciu, akúkoľvek kultúru (okrem niektorých kultúr sluhov).
Treba dodať - náramkami sa veru proti systému bojovať nedá. A ešte je to dobrá ukážka, že systém ničí a trestá tých najslabších. Nie tých, sú najviac proti nemu, ak sú dostatočne opatrní - ale naivných, ktorí neveria, že anglosionistická kultúra je v prejavoch doslovne bezcitne satanistická. Nuž, teraz sa môžu presvedčiť.

Roland Edvardsen

Hej, premýšľal som o tom, a je dosť nevhodné vyslovovať tu nejaké silné súdy. Výnimočne dobre napísaný text na HS ohľadne Jánošíka: https://www.hlavnespravy.sk/janosik-bol-zlocinec-zhoduju-sa-historici-al...

Nie je z pohľadu dnešných slniečok vtedajší feudálny systém, ktorý odsúdil Jánošíka, nelegitímny? Asi ťažko tam hovoriť o právnom štáte, tak ako chápeme tento pojem dnes.

Norman

sa bude do volieb, tesne pred prvým kolom by sa mohol vzdať.

Čo sa týka témy Nota Bene - presne z tých dôvodov hore, že je to oblasť najväčších zmrdov, som Nota Bene prestal kupovať zo zásady. Človek priam už pozná niektorých tých predavačov a aj by im pomohol, ale kým predávajú taký shit, tak zásadne nie. Už pár rokov zo zásady nekupujem.

Náhodný okoloidúci

https://www.hlavnespravy.sk/independent-nasa-obhajuje-nacisticky-nazov-a...

Amíkov nemusím, ale NASA v tomto spore držím palce, aby odolala nátlaku.
Zakazované sú len tie symboly a názvy, ktoré súvisia s bielou civilizáciou. Je to náhoda?

Pre Idrila - internetová stránka etnoobchodu Arkona funguje, včera som si ju pozrel.

Ľubov

Zrejme vraha poznali,ale chceli to hodiť na krk Jánošíkovi,tam v pozadí mohla byť rivalita medzi labancami a kurucmi. Treba pripomenúť,že vražda kňaza bol zločin rádovo inej kategórie,preto sa tak zúfalo bránil a radšej sa nechal doslova umučiť. Sadistická poprava mala byť výstrahou aj odkazom...sa však musela uskutočniť skoro ráno,keď je v marci ešte tma,pretože Jánošík umieral.A tak obecenstvo nebolo.
Zbabelec to určite nebol a tých pár handričiek,čo potiahol,z neho ani poriadneho zlodeja neurobilo.

Podľa mňa práve preto sa stal milovaným mýtom,silným a lstivým,čestným,velkorysým a spravodlivým mužom. Mne to tiež vyhovuje.-)

"Ej horou,horou,choď Janík domov,
a ja by išieu,keby som mohou"
(ľudová pieseň)

Roland Edvardsen

Nevzdá sa, pretože chce propagovať seba a stranu v rámci debát s prezidentskými kandidátmi. On vie, že nemá šancu byť zvolený, ale ide mu o reklamu strany.

Ľubov

Ostávajú dva mesiace. Bez irónie,treba sa prestať pýtať,čo pre teba urobilo Slovensko,ale ...hej,čo som pre Slovensko urobil ja.
Dokáže Marián prekročiť svoj tieň a vzdá sa hlasov už v prvom kole?

Idril

Myslím že sa to tu už raz písalo, že sa u nás odohrala so zdôvodnením boja proti extrémizmu podstatne smutnejšia príhoda.
Žiarislavovi a jeho manželke - majiteľom etnošopu Arkona.sk polícia okrem domovej prehliadky zhabala slovanské lunice, nástenné drevorezby, kožené náramky a tiež znefunkčnili internetovú stránku www.arkona.sk.

https://tadesco.cz/policajna-razia-proti-pohanom-su-symboly-povodneho-du...

Roland Edvardsen

Áno, tú vraždu mu vraj nedokázali, takže beriem späť slovo vrah. Bol to teda len lupič. Ja s tým mýtom nemám zase až taký problém, veď napokon tieto typy mýtov sú populárne takmer všade: Angličania mali Robina Hooda, Škóti Roba Roya, Švajčiari Wiliama Tella, atď, atp. Akurát pri týchto mytologizovaných postavách je pochopiteľne ťažšie zistiť, ako to presne s nimi bolo, oddeliť mýtus a realitu. A realita bude bohužiaľ takmer vždy menej ružová. Ale ten mýtus predsa len má svoju hodnotu, len nie je nejako extra preferovaný u mňa.
Dvořák bol veľmi fajn človek. Stretol som sa s ním aj osobne na jednej besede o Veľkej Morave (to som bol ešte žiak základnej školy, btw). Ešte predtým som ho prvýkrát zaregistroval pri jednom dokumente o Bátoryčke, tej sa celkom dosť venoval. Tiež dosť nejasná záležitosť (nevinná obeť politických intríg a chamtivosti alebo sadistická bisexuálna vrahyňa? Alebo je pravda niekde uprostred?).

Ľubov

že okolo ankety by nebola vznikla umelá a lacná provokácia s Tisom.Nikto by o nej ani nevedel.-).

Zmiešali sa hrušky s jablkami,ako píše Roland,to nejde.Ale objavila sa aj nová pointa,že nejde ani porovnávať osobnosti z Horného Uhorska a súčasného Slovenska.
Ja napríklad obdivujem Ctibora z Ctiboríc,pána Váhu a Tatier. No,podobne ako Juraj Jánošík,stal sa mýtom a to negatívnym. Nebyť Pavla Dvořáka,skutočného historika,nie prostitúta,tak by to aj tak ostalo.

Ale príde deň,keď lipa rozkvitne !

Náhodný okoloidúci

Náhodou sa mi dostal do rúk časopis Nota bene, ktorý má slúžiť na podporu bezdomovcov, ktorí sa snažia začleniť do spoločnosti. Úmysel je v poriadku, veď nie každý skončí na ulici s igelitkami a v kartóne svojou vinou, a ak má niekto záujem byť niečo pre spoločnosť platný, tak si zaslúži podporiť.
ALE - len čo som ten časopis otvoril, vybafla na mňa fotka vlastizradcu a udavača Benčíka a pri ďalších článkoch boli ako autori uvedení Goda (to je ten úchyl, čo chcel do Hlavných správ pašovať fejk ňús, aby ich zdiskreditoval), Nvotová (dcéra známeho neurotika a protislovenského štváča Jara Filipa) a iné zjavy. Články som nečítal, časopis som znechutene odložil. A nie, nikdy si ho nekúpim, aj keď 50% by išlo predávajúcemu chudákovi, ktorý nevie nič o pozadí časopisu.

Norman

24 000 a teda relatívne asi nizka účasť je jediný argument, čo tú hrôzu znižuje. Je to televízna societa, teda skupina televíznych "aktivistov" - tých, čo posielajú sms, niečo ako postihnutí gambleri ... ale aj tak je to nechutná.

Hrnko to myslel ironicky, nechcel tvrdiť o Jánošíkovi, že to bol "zločinec". A ani ja to nehovorím, bol to v reále zrejme naozaj ukrivdený človek, čo chcel spravodlivosť. Jánošík je mýtus, správny a vysoko morálny mýtus, niečo , čo Slováci potrebujeme. Ale nie je to osoba - práve naopak, hovoriť o nejakých historicjých drobnostiach za ním je takmer vždy motivované snahou pošpiniť ideál.
Ale opakujem, Hrnko by lepšie zabodoval, ak by porovnal so Srholcom. Ale možno má Srholca rád, ja neviem, ja nie.

Roland Edvardsen

Ja v danom kontexte hovorím vždy o aristokracii alebo lúze ducha, to za prvé. A reč bola všeobecne o televíznych zábavkách vyrábaných účelovo tak, aby cielili na najnižšie pudy a posilňovali u ľudí kultúrnu nízkosť, nie naopak. Každopádne "Najväčší Slovák" žiadnu ohromnú sledovanosť nemal, ľudia už začínajú byť očividne prejedení takýmto odpadom. Ja osobne verím, že národ má na viac, ako len lacno kopírovať korporátne debility zo Západu.

Náhodný okoloidúci

Opis a celkovú atmosféru a pozadie rôznych "oceňovaní" výstižne opisujú Horkýže Slíže v pesničke Bezďák pôjde po červenom koberci.

https://www.youtube.com/watch?v=VTqooKFfnTU

Náhodný okoloidúci

Keď už je reč o súťažiach a oceneniach - podľa mňa je kua hanba, že "americká novinárska obec" si svoju cenu pomenovala podľa rasistu a šovinistu Josepha Pulitzera, narodeného na území dnešného Maďarska (ale "samovyvoleného" pôvodu), ktorý sa "vyznamenal" tým, že šialene nenávidel náš slovenský národ.
Ako to, že proti tom nikto nikdy neprotestoval?

Luko

"... odpady pre lúzu ..." Dosť sila, pán urodzený. Ale majú pravdu, treba z princípu ignorovať, čo je pre lúzu. Aj ten rožok k Vašej ctenej kávičke.

Ľubov

Iba 24 000 sms sa zúčastnilo na ankete. Ani tomuto číslu neverím.Musia byť vyplašení z faktu,že na nich ...kašleme.

Rýchlo som prekukla,už pri "Milujem Slovensko",čo je to za odpad.Všetko to kupujú z nejakého korporátneho zadku.Veď majú za čo. Za ten feudálny desiatok,čo im my,plebs,musíme odvádzať.
Bojkotovať! Niet zatiaľ inej cesty.

Na záver : Čo Hrnko nevie,že Jánošíkovi sa vražda toho farára nikdy nedokázala? Naopak,ani pri mučení 16.3.1713 neudal žiadneho zo svojich komplicov- a odmietal toto obvinenie.

ps.Hrnko pôvodne vyštudoval históriu,neviem,čo robil pred politikou,či učiteľa,či v SAV.

Norman

on Jánošíka spomína ironicky. Hrnko mal ale radšej spomenúť Srholca - ten je odsúdený rovnako plnoprávne rovnakými súdmi, ako Tiso.

Ale musím upozorniť, že ma nezaujíma tá relácia samá o sebe, ale tie výsledky hlasovania - ktoré, aj keď sú dosiahnuté takto, niečo predsa len hovoria.

Roland Edvardsen

Čo ti mám k tomu napísať? Ja tieto komerčné odpady pre lúzu od istej doby z princípu bojkotujem. Takže skoro nič o tejto najnovšej sračke neviem. :-) Akurát škoda, že tam toho Tisa nenechali, ľudia by možno boli schopní ho just zvoliť. :-)
Konkrétne táto súťaž skutočne nedáva ani zmysel - už len preto, že tam hádžu ľudí zo všetkých možných fachov. Hej, keby bolo hlasovanie o najlepšiu slovenskú speváčku, tak Gombitová dáva zmysel. Detto Sagan pri slovenskom športovci, atď, atp. Ale tu zmiešavajú umelcov, športovcov, politikov, mýtické postavy ako Jánošík (btw, odsúdený vrah, okrem iného aj farára. Hrnko zo SNS sa správne nad tým pozastavuje. Jánošík je fakt jeden z najtupších slovenských mýtov), Neslovákov ako Mária Terézia alebo Cyril s Metodom (ešte k tomu 2 osoby, hlavná vec, že reč je len o Slovákovi), do toho Kuciak a obdobní tragédi...no jednoducho bezmyšlienkovitý guláš s nulovou výpovednou hodnotou. Ale hlavne, že si pubertiaci budú míňať kredity - o tom to v prvom rade je.

Norman

No hej, ale to znie tak, ako by to Merkelová urobile z dôvodu svojej nešikovnosti. Nie, ona to skurvila cielene a s plnouenergiou, ako keď primitív ide premalovávať klasické plátno.
A za druhé - nepokazilo sa to teraz, ale už dávnejšie. Nechcem tu robiť historické revízie, ani byť naozaj spájaný s nejakou politikou minulého stroročia (prečo by som mal chcieť byť spájaný so stuchlinou, že), ale zopakujem, čo som napísal už viackrát: minimálne od roku 1945 je všetko skurvené. Popravde sa až mierne čudujem, že to tak dlhý čas dosť dobre fungovalo - ale to bolo na úkor zničenia celej planéty.
Merkelová je len ten posledný červ, ktorý nakoniec vyliezol zo zhnitého otráveného jablka.

Norman

Leonardo bol zabudnutí, do popredia ho údajne vytiahli až začiatkom 20. storočia talianski nacionalisti - neskôr známi ako fašisti. Takže by aj Leonardo mal byť vlastne zakázaný, lebo jeho imidž, jeho génius je naozaj typickým nacistickým paternom (ale to sionisti ani ľudia už nevedia, tak je Leonardo v princípe ok).

To, že mal Leonardo na konci života pocit márnosti, to je bežné u všetkých ľudí (veď uvidíš, keď budeš mať viac rokov :)
A v podstate oprávnene - veď kto tu už na svete niečo hodnotné vytvoril? Niektorí boli prví, ale ak by to neurobili oni, urobil by to ktokoľvek iný. A akú to má hodnotu? Ako citoval Rembrand Knihu Kazateľ: Marnosť nad márnosť a všetko je márnosť.
Ale nie aby ste si mysleli, že ja mám teraz nejaký pocit depresie - ak by to tak bolo, tak by som nemal odvahu o tom písať. Nie, len si myslím, že pocit márnosti je správny a liečivý pocit. Že ľudia práve vtedy vidia presnejšie, či skôr začínajú vidieť. Aj preto nie jeden filozof hovoril "Privedte mi ponížených a urazených, lebo oni prví pochopia".
Ešte ž eja nie som filozof - a okrem toho, porazených a ponížených vidím na Slovensku okolo 6 milionov.

senil

A toto se deje pod taktovokou rádobykonzervatívnej CDU. Smutné. Merkelová pokazila všetko čo mohla - zelená enrgie, migrácia, brexit, cenzúra internetu. Je dobré, že je preč. Ale nie je už príliš neskoro pre Nemecko?
http://www.epshark.cz/clanek/1165

Náhodný okoloidúci

Realita je taká, že prejavy "anti-anti" sú sledované len u Európanov, u hnedoidov sú úmyselne prehliadané, aj keď jednotlivci spomedzi samovyvolených sa občas ozvú. Ale zavádzanie islamu a zničenie Európanov islamom má u ovládaných bruselských idiotov prednosť pred ochranou samovyvolených.

Stránky