komentare

Norman

Niektoré technológie sú samé o sebe nebezpečné - napríklad oheň môže popáliť, dom môže na človeka spadnúť, dynamit predčasne vybuchnúť a podobne. A to myslím bez irónie. Aj bez zlomyselnosti človeka sú proste niektoré technológie samy o sebe viac nebezpečné, ako iné.

Ale chcel by som ešte narýchlo dovysvetliť nejaké iné veci.
1. Ja som ani nemienil povedať, že je to "odbivuhodný" výkon, ale je to proste "pozoruhodný" výkon, vec hodná zaznamenania. A práve preto, že sa to väčšine ani nemusí zdať, respektíve väčšina ani nezaznamenala, že sa to stalo.

2. Čo sa týka tej témy, že "AI nie je život", tento klasický pseudometafyzický argument, tu by som rád upozornil na jednu vec:
Áno, AI nie je "život", ba ani nemá "vedomie". Lenže zaujímavé tu nie je dokazovať prítomnosť či neprítomnosť tohto "nedostatku" AI, ale zaujímavé je pozrieť sa na vec naopak z druhej strany, bez irónie a srandy. Teda na to, že pre rozmýšlanie živých bytostí, teda aj nás, nie je vôbec potrebná žiadna tá "kaskáda gradientov energií" či bohvie čo. To všeko sú veci, ktoré máme, ktoré život má, vrátanie toho "vedomia" - ale nie je to podstata myslenie, teda nie je to ani naša podstata. Sme proste oveľa -oveľa jednoduchší, ako si o sebe namýšľame (neviem, či som aspoň trocha vyjasnil tento prístup, ale aspoň som ho naznačil).

3. Aj z predošlého vyplýva, že tento nový druh AI nie je zaujímavý sám o sebe, ale skôr v tom, že nám vyjasňuje veci o nás. Napríklad taký objev lokomotívy ľudstvo niekam posunul, nahradil jeho svaly, ale k našim znalostiam o našich svaloch pridal len minimálne. Podobne klasické počítač na jednom procesore (von Neumanova architektúra) posunula ľudstvo niekam, ale naozaj je to od myslenia človeka vzdialené. Ale tieto nové systémy, to je zdá sa niečo iné. Ani nie tak preto, že sú to vraj akosi formálne konštukčne "neurónové siete", ale preto, že sa evidentne NAOZAJ efektívne samy učia. Nie je to teória, je to evidentné - a tak teraz máme možnosť to sledovať a niečo pochopiť, hlavne o nás samých. Bez nejakej poetiky, tak naozaj.
Aj preto je to zaujímavé.

Muki

Spravne si povedal. Treba im pomoct . Ale nase mudrovanie tu im nepomoze. Pomohol by im dobry pravnik. A pytam sa kde js taka LSNS ? Aj vdaka tymto ludom sa dostali do parlamentu a k nemalym peniazom. Problem je pre nich zaplatit poriadneho pravnika a hnat to hoci na ESPLP do Strasburgu ? Ako bonus by mali medialne pokrytie (aj ked negativne,ale to je jedno) a mozno v ruke aj sudne rozhodnutie,ktore by mohli denne otrepavat o hlavu systemu. A nie primitivne hry s cisielkami.

Muki

Sediny konfucianskeho deda vseveda este nemam, ale zas si nieco pamatam a nieco mi posepkali aj kamarati co tie sediny tiez nemaju...ale. K veci. Socik spravil jednu osudovu chybu v globalnej sutazi. Ako vieme, tahunom VTP je vojensky vyskum. A ten bol v sociku totalne odblokovany od civilneho uplatnenia. Smutnu rolu v tom zohral pocit stihomanu, najma v ZSSR. Mnohe objavy vo vojenskom vyskume v soc. bloku zakapali, pokial na zapade boli zdrojom megakseftu. Napr. len taka bezna vec ako teflon. Kto si uz spomenie na prvotny objav, ktory este k tomu bol pod desiatimi archivnymi zamkami
V tomto socik jasne prehral.

Ľubov

Ani by som nepovedala,že pauza,pôsobí to ako zjavenie...z iného sveta

mirage
slaven1

Niet na slovenskom internete lepšie miesto na umiestnenie informácie o novom, podľa názvu sotva, no vraj predsa slovenskom večerníčku Websterovci.

Sieťkovníci

Websterovci sú pavúčia rodina žijúca vo výťahovej šachte. Už nie Maťko a Kubko pasúci ovce v tatranskej prírode - biosfére - ale rodinka štvorokých pavúkov žijúca vo výťahovej šachte (novostavby typu Bonaparte) - v technosfére.

Sieťkovníci

Videl som na to krátku reklamu na televíznej obrazovke, cez výklad, bez zvuku. Hrôza. Animačne sa to podobá na Corpse Bride.

Jednoducho to vôbec nie je pekné. Ako bonus to má škaredý, anglofónny názov normalizujúci medzi deťmi pre slovenčinu neprirodzené dvojité v. Hnus.. dielo ako odraz tvorcu.

Tvorca má za sebou už jeden večerníček Mimi a Líza - kde jedno dievča je slepé, a obidve sú z rozvedenej rodiny. Uviedli ho v roku 2013 - pred takmer 5 rokmi. Poďme ho takto narýchlo zhodnotiť. Napr. podľa počtu videní na Youtube - koľko ľudí si ho pustilo samo od seba?

Najlepší nahranec (upload) spomedzi vrátených 11 výsledkov na spojenie "Mimi a Líza" mal okolo 52 000 videní, druhé miesto 22 000 a tretie malo 11 000 videní. Dobre, Youtube je povinná jazda, čo tu ešte máme? Na Uložto.sk sú nahraté všetky časti, na Mojevideo.sk ani jedna :D :D

Na doplnenie citát z horného článku:

Detskú klasiku o vrabčiakoch, na ktorej vyrástlo niekoľko generácií, interpretovali bábky, ktoré boli - prosto ohavné. Pozrela som na spolusediacu. Bála sa. Cestou domov bola stále zarazená. Až keď sme si dali ako antidotum Mášu a medveďa, zbavila sa divadelného kŕča. Nemyslím si, že je naše dievčatko nenormálne. Páči sa jej balet, krasokorčuľovanie, jazdenie na koni a odmieta všetko dekadentné. Má na to akýsi vnútorný kompas, asi ako každé dieťa.

#MÁŠAaMEDVEĎ #MAŤKOaKUBKO #Sieťkovníci

Attila

Izraelský rabín Samuel, významný znalec Tóry tvrdí, že Rómovia sa volajú podľa mesta Cigane. Bolo to mesto, kde boli otroci za čias Mojžiša. Ich pôvod je zväčša od Simona ako aj Efraim a Manusz. Simonov kmeň sa odsťahoval za čias Salamuna a Dávida v počte 5000 mužov na východ, teda do Indie. Podľa jeho názoru Tóra jasne popisuje židovský pôvod Rómov. Tvrdí, že s Rómami sme mali spoločnú históriu a aj ju máme. Ešte by som k tomu chcel dodať, že aj ďalší kmeň, Naftali po ich prenasledovaní boli taktiež nútení sa usadiť v severnej Indii. Podľa Ľudovíta Virága nezávislí bádatelia židovský pôvod Rómov identifikovali aj na základe ich pôvodného vierovyznania a spoločenských pravidiel, ktoré sú celkom totožné so židovskými.

Attila

Vážení z vedomostí histórie starovekého územia Izraela a pôvodu Rómov ste načisto prepadli. Hlavne, že kopírujete ničím nepodloženú teóriu o indickom pôvode Rómov a rôzne články od fantazmagorov. Dňa 12.11.2017 sa v Jeruzaleme uskutočnila konferencia o židovskom pôvode Rómov, kde významní izraelskí rabíni potvrdili židovský pôvod Rómov. Vyhlásili, že Rómovia so židovským ľuďom na základe pasáže z Tóry majú príbuzenský vzťah a odvolávali sa na Tóru, ktorú nie je možné spochybňovať. A stredovekí Gréci Rómov nazvali ako Athinganoi a Židovská Encyklopédia hovorí, že Anthigoinov môžeme považovať za Židov. Odporúčam vám, aby ste sa do problematiky pôvodu Rómov, v ktorej sa vôbec nevyznáte nikdy nemiešali! Z neznalosti s tým len dezorientujete ľudí.

slaven1

Podľa toho čo píšeš, židia začlenili cigáňov (Indov) medzi svoje nástroje riadenia. Čo to znamená pre nás na praktickej úrovni? Máme cigáňov (Indov) vysťahovať do ich zeme zasľúbenej? Ցտեսություն :D

buheh

Treba to rozlišovať. Buď stvoríme naozajstný život, alebo je to len technológia, ktorá sama osebe nie je nebezpečná – nebezpečná je len v rukách ľudí, ktorí by ju použili ako zbraň.

A nepochybne je to obdivuhodný výtvor ľudského ducha, isteže.

Ľudstvo už vymyslelo toľko spôsobov ako sa zničiť, prípadne aj spolu s celou planétou (atómové bomby, biologické zbrane, genetická katastrofa a teraz už možno aj tá umelá inteligencia), že už človeku ostáva len spomenúť si na staré príslovie: ak mi je súdená šibenica, neutopím sa.

Ľubov

https://www.youtube.com/watch?v=f1QAE7DiESc

V poslednej dobe sa o umelej inteligencii hovorí akosi viac,ale dosť často počúvam od insajderov (hej,ja ich občas počúvam:-),asi Ťa to neprekvapuje),že tzv .umelí vojaci už sú,je ich dostatočné množstvo,no proste sú to terminátori,čo si budeme medové motúzy ťahať popod nos,kultivovaný šachmatista,je to síce desivé,ale Arnold sa predáva lepšie.
V konečnom dôsledku človek možno zistí,že ten jediný skutočný zmysel jeho bytia je zem,ktorú treba poorať a zasiať.

Norman

V súlade s tým, čo píšeš, hlavná brzda týchto geopolitických vojenských hier je v tom, že nemajú pre systém dostatok presných dát na to, aby im systém vyhral vojnu. Nemajú dáta o protivníkovi - lebo pri všetkej špionáži aj tak nevedia, čo ten dokáže. A ešte paradoxnejšie: nemajú dáta o sebe, pretože armády vždy klamú seba a svoje vlády v tom, že dokážu aj to, čo ani zďaleka nezvládnu. Uznať si pravdu a svoje slabosti je pre nich nemožné a preto by ich systém pracoval síce presne, ale s nepresnými blbosťami.

Problém je ale to, ako tu píšete obaja, že ani túto brzdu si nedokážu priznať a oni neodolajú ŽIADNEJ novej hračke, aby si ju vyskúšali. Čo najviac naostro.
Každá vec, každá (nová) zbraň, ktorá dávala pocit (aspoň čiastočnej) prevahy, bola vždy neodolateľným pokušením ju použiť.

Teraz nasypú do systémov svoje falošné dáta, potom potrú zrkadlo a spýtajú sa ho:
"Povedz mi zrkadielko, kto je najsilnejší na svete?"
A zrkadlo im povie:
"Ty si najmocnejšia na svete, ty si bohom vyvolený národ na kopci, len tebe je určené vládnuť a bohom prikázané zničiť každé zlo, čo o tom pochybuje. Prečo vlastne bielu Snehuleinku nezavraždíš, viem ti presne poradiť, ako na to".

To povie zrkadlo, pretože problém napodiv nie je v tom, že je príliš inteligentné a vševedúce, ale v tom, že stále nie je dostatočne inteligentné a vševedúce.
A to bude koniec jednej rozprávky.
(o slobode, demokracii, trhu, bohu a podobných onaniách pre idiotov)

Náhodný okoloidúci

Útechou nám môže byť to, že tá ich AI je zrejme programovaná len na symetrické odpovede, ibaže takí Rusi, proti ktorým je vojenská verzia AI určená, využívajú jednak symetrické, jednak asymetrické odpovede, pričom v tých druhých sú majstri, ako ukázala napríklad odpoveď Turecku na zostrelenie ruskej stíhačky v Sýrii a smrť pilota. Miesto vojenskej odplaty tvrdý nekompromisný útok vo forme sankcií a bojkotu. A Erdogan pochopil, že to bola len demo-verzia skutočnej odplaty a sklopil uši.

Dusanbe

ďakujem.
A konečne som pochopil, prečo toľko omieľajú tie varovania pred AI.

Nebezpečná nie je žiadna z opisovaných či budúcich technológií sama o sebe.
Počítač je len veľmi chytrý blbec - a tie systémy sú síce schopnosťou učenia o úroveň vyššie než obvyklé bežné algoritmy, ale ešte stále sú to len veľmi chytrí blbci, ktorým ľudskí tvorcovia dali schopnosť učením veľmi rýchlo optimalizovať riešenie daných problémov.
Síce pekné - ale nič viac.

Nebezpečné to ale naozaj bude v rukách tých pošukov, čo už po použití AI a ďaľších kybernetických hračiek slintajú v armáde alebo kontrolovaní a ovládaní spoločnosti.
Sú ich celé húfy, bohužiaľ.

Len si predstavte, že im ku všetkému tomu kybernetickému, počítačovému a komunikačnému haraburdiu čo už majú ako nadstavbu nad klasickými zbraňami na zabíjanie, dáte ešte aj pocit, že s tou ich "umelou inteligenciou" môžu jedine vyhrať.

Toto bude naozaj nebezpečné.

slaven1

Takže nám ubehli 2 mesiace a je najvyšší čas vyhodnotiť, tak v skratke, kto vlastne vyhral vo voľbách do VÚC 2017.

Určiť jasného víťaza nie je jednoduché, pretože všetci "hlavní" tvrdia, že oni neprehrali:

- SMER-SD vraj nepatrí medzi porazených, lebo ich strana získala najviac poslancov v (zbytočných) parlamentoch tzv. "samosprávnych krajov".

- "Pravica" tvrdí, že voľby vyhrali oni, lebo získali najviac "županov".

- Strana ĽSNS trvdí, že ani ona nepatrí medzi porazených, lebo v BBSK získali viac hlasov ako pri posledných Parlamentných voľbách 2016.

Takže kto z tých vyššie spomenutých vyhral? Ani jeden.

SMER-SD získal len 2,5* z 8 "županov", "pravica" síce získala 5,5* z 8 županov, no prax ukázala, že bez podpory poslancov si "župan" neškrtne, a ĽSNS stratila absolútnu cenu v týchto voľbách - kreslo predsedu BBSK.

Ako teda dopadli tieto voľby? Z politických strán nevyhral nikto. Slovensko ako celok prehralo. Vyhrali zahraničné sily, ktoré naďalej pokračujú riadiť (aj) našu krajinu.

Toto je veľmi pekná ilustračná fotka:

STRETNUTIE S VEĽVYSLANCOM USA Ihneď po voľbách ma kontaktovalo viacero zahraničných veľvyslanectiev s ponukou stretnutia. Medzi prvými bol veľvyslanec Spojených štátov amerických pán Adam Sterling a bolo mi cťou jeho pozvanie prijať. Kraj sa otvára aj medzinárodnej spolupráci a verím, že ho vyvedieme z izolácie, v ktorej sa štyri roky nachádzal.

Nový predseda BBSK, Ján Lunter, ešte ani nezasadol do úradu a už sa bol pokloniť reichsprotektorovi Adamovi Sterlingovi.

----

Ešte dodávam, že pri vhodnej príležitosti treba "samosprávne kraje" zrušiť. Vznikli na objednávku "Európa regiónov" od Eurozväzu. Máme okresy, "normálne" kraje, máme parlament a to stačí.

* To 0,5 predstavuje Luntera. Formálne kandidoval ako nezávislý, ale podporil ho aj SMER-SR, aj "tí druhí", aj hlavné médiá.. podporil ho celý systém a systém na Slovensku 2017 je riadený hlavne z Washingtonu. Lunterovci to vedia, a preto šla jeho prvá návšteva tam kam šla.

Náhodný okoloidúci

Německý soud: Sluníčkáři co pozvali muslimy za ně musí platit … 30.000 €

Otec tří dětí musí, jak zní rozsudek, uhradit náklady za pobyt dvou Syřanů. Před několika lety se totiž zavázal, že převezme péči o uprchlíky. „Kdybych to tenkrát věděl, nikdy bych se do něčeho takového nepustil!“

Tisíce lidí se v Německu v minulých letech zaručily za uprchlíky, a pomohli jim se tak dostat do Německa. Ať už ze soucitu, když v TV viděli drastické záběry, nebo proto, že měli v zemích občanské války příbuzné nebo známé. Věřili, že zodpovědnost přebírají jenom na půl roku nebo na rok, jen do doby, než se vyřídí žádost o azyl. Vycházeli z výnosu ministerstva vnitra Severního Porýní-Vestfálska z dubna 2015. Ale dopadlo to jinak, stejně jako u Williama Eichouba.

Inženýr a otec tří dětí musí zpětně zaplatit tříletý pobyt dvou uprchlíků ze Sýrie, odhaduje, že ho to bude stát něco kolem 30.000 euro (víc než 750.000 Kč). A to i přesto, že oba azylanti kladné rozhodnutí dostali již za 4 měsíce. A Eichout přestal platit, což neměl dělat.

Nejvyšší správní soud v Münsteru potvrdil rozsudek, podle něhož všichni, kteří se zaručili, že ponesou náklady na uprchlíky, musí platit jejich životní náklady i po přiznání práva na azyl. Netýká se to pouze zdravotního a sociálního pojištění, to bude platit pracovní úřad (tedy i lidé, co nikoho nezvali). 46letý Němec původem ze Sýrie se obává, že ho rozsudek zruinuje. Má rodinu a platí hypotéku na dům. Podobné rozhodnutí se týká 7000 Syřanů, kteří do Severního Porýní Vestfálska přišli od roku 2013 v rámci programu humanitární pomoci, za něž se někdo zaručil a převzal tím náklady na jejich pobyt v Německu.

Zdroj: http://pravyprostor.cz/nemecky-soud-slunickari-co-pozvali-muslimy-za-ne-...

https://www.welt.de/politik/deutschland/article171478387/Familienvater-b...

Stránky