komentare

Norman

mňa čísielkami a hromadou nesúvislých citácii neohromíš.

Keď už nechám bokom, že toto nie je jasná odpoveď, tak mi skôr pripadá smiešny ten tvoj záverečný pokus tvrdiť, že ak máme vzorku 1000 ľudí z 6 miliárd, tak je to to isté, ako vzorka 7,5 z 50 milionov.
Ono ten vzorok 1000 sa posudzuje na základe štatistickej chyby približne 3%, ktorá sa považuje pre väčšinu účelov dostatočne malá. Preto máš prieskumy verejnej mienky, politických názzorov a podobne, robené vždy na vzorke okolo 1000 ľudí (všimnite si to), lebo matematika zaručuje pri tomto počte spomenutú dostatočne malú štatistickú chybu. Preto by nemalo veľký význam ten počet zvyšoval - tá presnosť vyhovuje. Za predpokladu náhodného výberu, samozrejme - ale kto má odvahu tvrdiť, že ten ktorý výber v Afrike nebol dostatočne náhodný?

Ak by som používal tvoje metódy, zasypal by som to tu linkami. Ja ale predpokladám, keď si ten promovaný štatista, že tieto veci poznáš.

Naozaj, dohodnime sa, že sa budeme rozprávať, a nie zasypávať úplne odtrhnutými linkami. Ono tento zlozvyk bude asi dôvod, prečo je súčasná veda jeden veľký konglomerát úradníkov, panebože. Kto má väčší a dlhší link, ten vyhráva :)

Norman

Takže uznávaš rasy psov a koní.
To je veľmi dobre, to sa mi uľavilo.
Ono všetky živočíchy majú rasy, triedy a druhy, to je princíp, že. A človek - nech sa nikto z prítomných neurazí - je minimálne telesne LEN a LEN živočích.
A to ešte nie ten najlepší.

Čo sa týka rás psov a koní, určite jestvuje MNOHO štúdií. Sú v tom totiž veľké peniaze, nielen dostihy či výstavy, aj všetko možné účelové použite, aj spoločenské . Napríklad psie rasy sú rozlišované výrazne podľa toho, aké majú MENTALNE, psychologické profily - či sú milé, alebo vznetlivé, či sú poslušné, alebo agresívne. Ja viem, to sú LEN psy - vy ľudia, ste na tom samozrejme úplne, úplne ináč. Vy svoju mentalitu nededíte, fafrnkovia agresívneho zmrda nie sú agresívni - a ak, tak len preto, že to získali z prostredia. Že príklady adaptovaných deciek dokazujú opak? Nie nie, nechcem nič počuť, nechcem nič počuť. Mengele, mengele, mengele. Tabu, tabu, tabu.

No ale dobre, to som sa nechal umelecky uniesť, zostaňme v jednoduchej matematike. Taká jednoduchá rada:
Ako si písal,
fenotyp = genotyp + prostredie
Je teda pravda, že prostredie hrá rolu. Ale farbu psa či dlžku uší žiadnym prostredím nik ovplyvniť nevie - vedel to vraj iba ruský vedec Lysenko, ale ten už zomrel. Ergo, určovanie "podľa fenotypu" je aj určovanie genotypu, aj keď sa ti to nezdá. Ono deti sa zväčša na rodičov podobajú aj fenotypom ( tie príklady, kde to tak nie je, hm... no nič)

Ľubov

Skúsme trochu inak, Vango.Už som si zvykla na ten Tvoj malý snobizmus,hej,hej,raňajky v Barcelone a večera v Paríži,knižnica a pár kvapiek božolé:)).Mne to nevadí,čestné slovo.
Vedel by si to skryť,keby si chcel.... Tvoja cena pre mňa, ale ako iste chápeš,nie je v štatistike,ale v tom balíčku tarotu,čo máš na stole.Čakám na ten deň,až to rozbalíš.
Ale téma pes a kôň je tak krásna,tak transcendeltálna,že sa Ťa musím opýtať v predstihu,prečo je to tak,čo hovorí o tom orákulum.Videla som jazvečíkov,ako vítali svojich pánov,keď ich týždeň nevideli,videla som plakať dospelých mužov,keď museli dať utratiť svojho psa.
Čo si o tom myslíš,skutočne ma to zaujíma,ale hovor sám,bez angličtiny poprosím.

Aman Againsttime

Zvedavosť a túžba spoznať pravdu boli motivujúcim faktorom i pre mňa, ale v konečnom dôsledku budú svetonázor človeka formovať skôr hodnoty, ktoré vyznáva než konkrétne fakty. Podľa mňa tu ani tak nejde o súboj faktov vs. mýtov, event. racionality vs. iracionality, ale o súboj hodnôt a odlišných pohľadov na to, čo je pre našu spoločnosť (národ, Európu, svet – doplň podľa vlastného výberu) dobrou politikou.

A tým sa vlastne dostávam i k tzv. židovskej otázke. Píšeš, že etnicita nie je podstatná, ale to je práve bod, kde musím vehementne oponovať. Ak by etnicita bola nepodstatná i pre samotných Židov už dávno by tu neboli. Zásadný rozdiel medzi tebou a nami je ten, že ty chceš (skôr nekriticky) prijímať liberálne stanovisko, ktoré hľadí len na jednotlivca, nie na skupinu. A naozaj chceš ako deklarovaný racionalista popierať ľudskú biodiverzitu, t.j. tézu, že u odlišných ľudských populácii sa v priebehu evolúcie vyvinuli psychologické a behaviorálne odlišnosti, ktoré majú z časti biologický pôvod?

Židia sú špecifická - od ostatných odlíšiteľná - skupina, ktorá má svoje vlastné záujmy a tie aj prostredníctvom rôznych stratégií presadzuje, pričom veľakrát boli tieto záujmy v rozpore so záujmom európskej majority – preto tu máme históriu plnú konfliktov. Čo konkrétne je na takomto pohľade iracionálne? Iracionálne (a predovšetkým dosť nepraktické) je skôr ignorovať reálnu existenciu skupín a skupinových záujmov a hrať sa na slepého vo vzťahu k etnicite, rase či náboženstvu. Podľa mňa nie je až také podstatné, či je dnešný židovský vplyv produktom nejakej vedomej racionálnej kalkulácie (tzv. "konšpirácie") alebo skôr iracionálneho a nutkavého opakovania istých zažitých evolučných stratégií zameraných na prežitie a/alebo dosiahnutie dominancie medzi ostatnými skupinami. Neviem či si čítal MacDonaldovu knižnú trilógiu, kde analyzuje rozmanité židovské intelektuálne hnutia. Jeho teória, ktorá popisuje judaizmus (a jeho rozmanité „sekulárne deriváty“) ako skupinovú evolučnú stratégiu podľa mňa naznačuje správny smer k uchopeniu danej problematiky a dodnes som sa nestretol s kritikou, ktorá by vedela presvedčivo spochybniť základné body jeho teórie.

Pokiaľ ide o očkovanie, tak tu medzi nami rozpor nebude, pokiaľ platí to čo si napísal. Ako som už písal, potreboval by som si podrobnejšie naštudovať danú problematiku a mať lepšiu predstavu o tom akým hrozbám čelíme v prípade nezaočkovania. Súhlasím, že sloboda jednotlivca a výberu by mala ustúpiť v záujme verejného dobra v prípadoch, keď sa s ním dostanú do konfliktu. Koniec koncov, nie som liberál a verím, že existujú i dôležitejšie hodnoty než individuálna sloboda (ktorá samozrejme má tiež svoj význam).

K textu „Ako správne vyprávať“ – problém nevidím až tak veľmi v satirickom podtóne, ako skôr v samotnom výbere slov, ktorých používanie je podľa teba z nejakých dôvodov nevhodné a najmä celkovom vyznení predmetného textu, ktorý podľa mňa robí z relevantnej kritiky, resp. kritikov istých fenoménov a typov ľudí nekritických hlupákov. To, že pojmový aparát býva v diskusiách problematická záležitosť je jasné, avšak väčšina pojmov, ktorých používanie v texte kritizuješ, sú podľa mňa dostatočne korektné na popis našich ideologických oponentov alebo istých javov. Obdobný text by sa dal veľmi ľahko napísať i o našich "mainstreamových oponentoch" – tam by sme zase analyzovali pojmy ako fašista, nacista, rasista, katolibanec, konšpirátor, homofób, anti-semita, rusofil atď., ktoré sa tiež hádžu častokrát bez rozmyslu a bližšieho pohľadu na to, o čom dotyčný človek vlastne píše a ako to presne myslí.

Problém tiež vidím v tom ako popisuješ vnímanie niektorých slov u alternatívcov/nacionalistov. V texte napr. píšeš o sionizme ako o židovskom nacionalizme. Popravde, keď alternatívci alebo nacionalisti píšu kriticky o sionizme, tak väčšinou vnímajú tento pojem v širšom zmysle než v akom si ho načrtol, t.j. nie ako len jeden z mnohých nacionalizmov (btw, tiež by bolo asi fajn si vyjasniť o akých nacionalistoch sa tu presne bavíme. Kopec európskych nacionalistov napr. nemá problém s Izraelom a židovským nacionalizmom per se.), ale ako globalistickú ideológiu, ktorá sa usiluje o svetovú dominanciu a ktorej nositeľmi sú v nadštandardnom počte práve osoby židovskej etnicity.

Pokiaľ ide o moje prispievanie, tak okrem SME som mával príspevky i na Topkách, ale to bolo tiež už dávno a popravde často som tam skôr ako politiku rozoberal showbiznis a celebrity. :-) Rovnako som občas prispieval na Metalopolis. net, ale tam to bolo zase o hudbe (čiže ako vidíš, nežijem len politikou :-)). Aktívny som ešte na FB, avšak už nie toľko ako v minulosti. Popravde, akosi som vyhorel. :-D

Aman Againsttime

Ja tiež niekedy zvyknem požívať anglicizmy, pretože niektoré pojmy jednoducho vyznejú lepšie, keď sa nepreložia do slovenčiny. Na druhej strane absolútne súhlasím s tým, že Nithus to občas preháňa a to až do takej miery, že človek neznalý angličtiny môže mať niekedy problém s porozumením. Ide o dosť rošírený zlozvyk v diskusnom priestore na internete a treba si dávať na to pozor.

Norman

Ak farboslepý vidí jablko šedé a normálne vidiaci ho vidí zelené, kto má pravdu? Ten dobre vidiaci, alebo ten slepý?
To je skutotočne závažný argument, prečo vraj pravda nejestvuje, ale iba "konsenzus". Podla konsenzu je pravda to, čo si odhlasujeme.

Ináč povedané: podľa vedeckeho merania má farba vnímaná ľudmi ako zelená vlnovú dlžku 495–570 nm. Ak jablko odráža vlnovú dlžku 500nm, a jeden človek to vníma ako vlnovú dlžku 500nm, a iný človek ma zdeformované okuliare takže to vníma ako konglomerát vlnových dlžok, kto má pravdu?
Pravdu má samozrejme sväté konzorcium amatérskych skeptikov - podľa toho, koľko odhlasuje, takú vlnovú dlžku jablko má. Napríklad aj 6 milionov nm. To je predsa racionálny skepticizmus - pravda nejestvuje.

Tohto sa drž, Nithus, to je veľmi vedecké a hlavne presvedčivé:-)

Norman

vieš, Nithus, tu na teba zareagovali okrem mňa (ktorý som to považoval za formálnu povinnosť), Amana ( neviem prečo) ešte traja ľudia. Na žiadneho si drzo a arogantne ani nereagoval.
To sa nerobí.

Znova ti hovorím - ak máš nejaký svetonázorový či mentálny problém, kľudne sa nám zver. Chápem, to židovské sprisahanie, o ktorom sa ti snívalo a o ktorom si už pochopil, že žiadne nie je, to už nie je problém. Ale čo ťa trápi teraz, veď pre nejaký dôvod si sem prišiel, alebo nie?

Sinuhe

Keď dal Aman link na Nithzusov blog, tak som si prečítal jeho názory na sociálny darwinizmus. Obsah bol dosť fádny a skôr ma zaujalo časté používanie anglicizmov v texte. Ani čo by to napísal dajaký absolvent vysokej školy sociálneho inžinierstva a svätej Elizabethy, ktorý si v životopise okrem tohto vzdelania uvádza aj to, že vie dobre po anglicky a považuje za žiaduce to aj dokazovať tým, že svoj hovorený či písaný prejav popretkáva slovíčkami, ktoré sa naučil.
Anglicizmom sa nevyhol ani tu vo svojich diskusných príspevkoch: to oslovenie Hello Guyz (to bolo akože nám :-), dobre, to je taký folklór, ale používanie anglicizmov tam, kde máme primerané slovenské výrazy je smiešne: mindset, stalkovanie, task, biasnutý, rating systém, setting názorov. Nuž milý Nithus, keďže si v jednom svojom príspevku aj rozanalyzoval, už mi chýba len to, aby si sem dal aj tvoje najoptimálnejšie riešenie...
Ale celkove hodnotím priaznivo tú okolnosť, že s pokračovaním diskusie sa v Nithusovych príspevkoch výrazivo postupne učlovečilo a v posledných príspevkoch už anglicizmy samovoľne vymizli. Z tohto vidno, že aj takýto priaznivý vplyv na jedinca môže mať diskusia na nadhľade :-)

1488

to pre ten pekný ornament, či taký čajníček nemáme doma

 

Norman

byť v kine bolo iné mentálne nastavenie, druh obradu, boli to dve hodiny meditácie v tmavej sále - kde inde to vtedy človek mal? A kde to vlastne má dnes?
To dnešné kiná už nikdy nedajú, žiadnym 3D efektom nevyvolajú to mentálne nastavenie.
Zato máme k dispozícii praktický celú filmotéku, stačí kliknúť. Je to síce bez atmosféry, ale pri starých filmoch to vyvoláva vlastnú (tmavú) minulosť, takže to niekedy stojí za to.:)

Norman

máte moju plnú podporu.
Texty tu sú vôbec public domain, ale určite ma poteší ak sa dozviem, kde boli použité.

S úctou
Dan Norman

Vango Tango

Ukážka :
Článok „Clines, Clusters, and the Effect of Study Design on the Inference of Human Population Structure“
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1310579/
alebo
http://journals.plos.org/plosgenetics/article?id=10.1371/journal.pgen.00...

Uvádzam citácie z tohto článku, lebo rekapituluje aj niektoré iné štúdie.

Keď čítam vety ako:
„In one of the most extensive of these studies to date, considering 1,056 individuals from 52 human populations, with each individual genotyped for 377 autosomal microsatellite markers, we found that individuals could be partitioned into six main genetic clusters, five of which corresponded to Africa, Europe and the part of Asia south and west of the Himalayas, East Asia, Oceania, and the Americas .“
„However, much of the geographic dispersion analysis of was based on two datasets with 89 and 90 individuals and 20 loci, in general too little data for clustering to be apparent.“
„The remainder of their geographic analysis, as well as the source of their comments about uncorrelated frequencies, was a comparison to the Rosenberg et al. results of several analyses of 261 individuals chosen to be equally distributed across the 52 populations studied. Serre and Pääbo's analyses assumed allele frequencies to be uncorrelated across populations, whereas Rosenberg et al. had assumed that they were correlated.“
„A total of 367,220 runs of STRUCTURE were performed on subsets of a dataset consisting of 1,048 individuals from the Human Genome Diversity Project–Centre d'Etude du Polymorphisme Humain (HGDP-CEPH) Human Genome Diversity Panel and 993 microsatellite and insertion/deletion polymorphisms.“

Interesantný je záver práce:

„In this article, we have systematically analyzed the influence of five variables on the genetic clustering of individuals from genome-wide markers: number of loci, sample size, number of clusters, geographic dispersion of the sample, and assumptions about allele frequency correlation. Each of these variables was found to have an effect on clustering.“

Teda niečo, čo sa dalo očakávať aj bez obrovského úsilia vedcov iba na základe jasnej predstavy o matematickej podstate zhlukovej/cluster analýzy a princípov výberového pozorovania, ktoré sa aplikujú napr. pri štatistickom sledovaní kvality. :-D

Pripomínam že sa použili iba podmnožiny úplnej sekvencie DNA skúmaných jedincov.

A veľmi rád by som videl ten „náhodný výber“ reprezentantov v Afrike. Ako obvykle, náhodný je v skutočnosti zámena za ochotný a dostupný! :-D

Ak sa ti z tých čísiel motá hlava, tak pripomínam, že v čase týchto štúdií populácia Zeme bola 6-7 miliárd. Ak sa v roku 2006 (približná stredná hodnota času keď sa zbierali dáta) vyrobilo cca 50 miliónov automobilov a populácia bola 6,6 miliárd tak pre intuitívne posúdenie reprezentatívnosti vzorky 1000 obyvateľov je to približne rovnocenné skúmaniu 5x10na7 /6.6x10na9 teda 0,75x10na-2 x 1000 teda 7,5 automobilu... :-D A na takomto základe by si mal porovnávať kvalitu svetovej produkcie automobilov?

TOTO NEPOVAŽUJEŠ ZA SMIEŠNE?

Vango Tango

Rasy psov a koní sa posudzujú na základe fenotypu.
Výstavy, dostihy sú iba veľmi tvrdá forma eugeniky. Slúžia na umelé kultivovanie „rasy“. Niektoré (nie som si istý ale mám pocit že väčšina) rasy psov sú určite umelo kultivované a nevyskytovali sa v prírode.
Neviem o žiadnej genetickej štúdii v tejto oblasti.

Opakovane pripomínam, že tvrdím iba, že genetika ZATIAĽ nepreukázala koreláciu medzi DNA jednotlivca a tým, ako subjektívne vnímajú jeho rasu na základe fenotypu.

Ľubov

Skutočne týmto technickým veciam nerozumiem,za socíku sme si ako nadšenci založili v krajskom meste filmový klub.Chodili sme na neskutočné filmy,preberali to potom v škole.
Tak niečo podobné by možno fungovalo aj dnes.:)Začať tak starým americkým Drakulom,upírom Nosferatu.Alebo japonskou Onibabou,keď sme už pri filmoch pre pamätníkov.
Do kín sa zatial vracajú iba "čudáci"ako napr. my.Ale kiná ožijú opäť,lepšie povedané,už sa to stalo.

Norman

keď už sem Afin z úplne neznámeho dôvodu dá celkom nesúvisiaci film a ja si z neznámeho dôvodu neplním svoju etickú povinnosť a nevyhodím to, tak ti mohol aj poradiť, kde nájdeš podobné filmy.
Napríklad ulozto.sk alebo datoid.sk
Je to zadarmo, a za pár euro je to už úplne konformné.
Prípadne staré dobré veci su aj na yutube, napríklad táto klasika čo behala aj v našej TV
https://www.youtube.com/watch?v=Tpi9xKg-3Lg

Stojí naozaj za to sa vrátit k zopár starším veciam, ktoré určite už inde nie sú, ani dobrák vedúci ich formálne nezoženie :-) Ak má nejaké elektronické kino, môže vám to potom premietať aj na plátne :-))

Stránky