komentare

Aman Againsttime

O Španielsku nepíšeme a nepočujeme až tak často, v porovnaní so severozápadnými krajinami, ale podľa mojich informácií (i od ľudí, ktorí tam žili) ide o jednu z "najslniečkárských" európskych krajín: veľmi socialistická, radikálne - feministická, kultúrne -marxistická spoločnosť...V podstate niečo ako Švédsko. A konkrétne Barcelona je jedna z najväčších bášt homosexualizmu, povedzme niečo ako San Francisco alebo Vancouver.
Španielsko dostáva len to, o čo požiadalo a nie je dôvod ich veľmi ľutovať. Bohužiaľ, ak si niekto myslí, že takéto útoky prebudia idiotov, ktorí pochodovali za príchod islamu do ich krajiny, tak je na omyle. 160 000 ľudí je šokujúce číslo a treba porozumieť, prečo ľudia podporujú niečo také. Na tom obrovskom pochode zaiste nebola len Antifa a iné radikálne ľavicové skupiny, ale i kopec tzv. obyčajných ľudí. A práve tí ma zaujímajú najviac. Aké sú ich motivácie? Aké typy ľudí uveria a prepadnú takýmto radikálnym myšlienkam? A ako presvedčíte takéhoto človeka o opaku? Čo sa musí stať alebo povedať, aby došlo k zmene?

Norman

Za prvé naozaj, to, že ten biologický druh vie hovoriť a ovládať automobil ešte neznamená, že má vyvinuté podstatné životne dôležité vlastnosti. Ani by som nehovoril o "mentálnej kapacite", nejde o racio či jeho silu, ide o to, že proste ten okruh či podorgán v mozgu proste nemá. Myslím, že v bežnej reči by sa to dalo volať "svedomie" - proste nemú súcit, "povedomie" "spolupatričnosti s" okolím. Sú-vedomie.

Za druhé je správne spomenutý ten aspekt "len nezasahovať". Bolo to ako o týchto projektoch vybudovania kanálu z mora na Saharu v Líbyi, tak aj o projekte sovietov, o určitom využití toku sibirských riek, aby čosi tieklo na juh, do Kazachstanu. To spomínali ako príklad "zla" ešte aj ľudia, ktorí boli ináč normálni. Samozrejme, nič nie je len dobré či len zlé, ale tento aspekt ekológie "nič nerobiť" je tiež jeden z dôvodov, prečo ju dnes nik neberie vážne. (druhým dôvodom je osobná nezrelosť zelených politikov ktorí sa všetci aj so svojimi stranami nechali kúpiť systémom (nedávajte mi mená nejakých zlomkov percenta výnimiek, či ešte nekúpených dobrákov naivistov)).

Plukovník Kadáfi aj čosi vybudoval, ako dlho by to vydržalo neviem.
To je ale základný problém "moderného technického" myslenia. Boh mi je svedkom, ja nie som ekologista, nikdy som v tom nevyrastal ba dokonca ani nie som z tých citliviek, čo potrebujú si "užívať" život v prírode - ale mňa štve ten hrozný nedostatok LOGIKY, keď celý "pokrok" industriálnej éry holá opica založila na nadvyužívani naakumulovaných zdrojov, ktoré sa musia zákonite rýchlo minúť. Ja sa proste nedokážem zmieriť s faktom, že ľudstvo je naozaj AŽ TAK sprosté. Plošne, ako celok.

Náhodný okoloidúci

Bol som pred pár rokmi na jednej akcii, takej spoločensko-vzdelávacej, a jednu prednášku mal Michal Kravčík osobne. Celkom pohoda, rozumné veci, rozumné argumenty. Po jeho prednáške prišiel za organizátorom jeden pán a hystericky spustil, že keby vedel, že pozvali prednášať aj Kravčíka, že by neprišiel :D Len si už nespomínam, čím mu Kravčík stúpil na otlak.

Náhodný okoloidúci

Jasné, už chápem čo chcel básnik vyjadriť. Predtým mi nedocvaklo.

A keď už tu spomíname a odkazujeme linky na články, tak pred pár rokmi som si uložil niečo z blivacích listov - vtedy sa ešte dali čítať. Weby sa občas premazávajú, dobré je mať uložené celé články. Prekopírujem to sem.

17.9.2009

Zelená Sahara

Objevil se zde moc krásný článek s názvem „Zalesni poušť, ochlaď Zemi“. Hned v úvodu se píše, že: „Po více jak století vědci občas snili o proměně Sahary v zelenou plochu s vnitrozemským mořem a velkými rozlohami orné půdy“.

Já bych si dovolil říci, že nejenom snili, ale byly i vážně míněné pokusy. Již v letech šedesátých a sedmdesátých, kdy hydrogeologové našli pod Saharou a Arabským poloostrovem velké zásoby sladké podzemní vody, OSN sponzorovalo některé více či méně rozsáhlé projekty, na kterých participovali i odborníci z tehdejšího Československa. Namátkou vzpomenu, píše Petr Nešvara:

1.) Studny pro Tuaregy
Za peníze z rozvojové pomoci se vyvrtaly a osadily studny s čerpadly na větrný pohon. Z písku pouště čouhala trubka s kohoutkem, spodek té trubky byl v podzemním jezírku. Projekt se nepodařil prostě proto, že otevřít kohoutek se místní kočovníci naučili okamžitě. Zavřít se jej nenaučili nikdy. Prostě pustili vodu, napili se a napojili velbloudy a potom odjeli a vodu nechali téci z nezavřeného kohoutku do písku, kde se vypařila. Podzemní jezírko zanedlouho vyschlo.

2.) Vzorová vesnice
Na Sahaře byla vybudována vzorová vesnice. Byla tam studna s čerpadlem, automatické závlahy, vysázené stromy a keře do pruhů aby působily jako větrolamy, asfaltové komunikace, obytné a užitkové objekty, stroje a zařízení. Vše fungovalo v podstatě bezúdržbově. Nastěhovali tam místní vesničany. Vesničané snadno zvládli jízdu traktorem. Problémem ovšem bylo, že objíždět větrolamy po zpevněných komunikacích považovali za zcela zbytečné. Traktor je silný stroj a křovinami větrolamu snadno prorazil, takže bylo možno šetřit čas a naftu jinak zbytečně vyplýtvanou objížďkami. Větrolamy brzy přestaly plnit svou funkci a vzorovou vesnici do dvou let pohltil písek pouště.

3.) Zásobování vodou měst Sanná a Hodeida
Toto již není příběh ze Sahary, ale z Jemenu. Za peníze OSN se postavily vodovody přivádějící vodu z hor do měst. Jediným problémem bylo, že místní kočovníci s sebou na velbloudech zásadně vozí pro případ potřeby plastickou trhavinu. No a velmi rychle se naučili, že když vyhodí tu hloupou troubu do vzduchu, tak se mohou i v poušti napít a napojit velbloudy. To, že odstaví padesátitisícové město od vody, jim bylo zcela lhostejné.
Dovolím si predikovat, že pokus pánů Leonarda Ornsteina, Davida Rinda a Igora Aleinova vysázet na Sahaře rozsáhlé eukalyptové háje by velmi rychle a neslavně skončil na ohništích kočovníků, kteří o globálních změnách klimatu nikdy neslyšeli ani slovo, zato vědí, že na dřevě se jim káva uvaří rychleji a pohodlněji než na sušeném velbloudím trusu. A žádné odsolování mořské vody pomocí obrácené osmózy by na tomto faktu nic nezměnilo.
Existují samozřejmě i technicky reálnější možnosti, jak změnit regionální Saharské klima. Rozsáhlá část Sahary je totiž pod hladinou Středozemního moře. Před desetiletími existoval dokonce i plán prorazit kanál pomocí řízených jaderných explozí. To by dnes již jistě neprošlo, nicméně je technicky zcela reálné vyrazit tunel a přivádět do této prolákliny vodu z moře.
Vypařováním z rozsáhlé hladiny by se do atmosféry dostal dostatek vodních par, které by se vyklopily ve formě deště (snad) na potřebných místech. Toto by klimatické matematické modely mohly dost dobře predikovat. Jenomže to by se asi kněží zeleného náboženství bránící jakékoli změně asi zbláznili. V dnešním vražedném písku totiž zcela jistě žijí nějací štíři či písečné zmije, kteří jsou strašně vzácní a kterým by se změna písečného pekla v zelenou oázu zcela jistě nelíbila. Tak to prostě dneska chodí.

Takže - má vôbec zmysel pokúšať sa s takými ľudmi niečo robiť a nejako ich vychovávať, k niečom ich viesť, ak na to nemajú mentálnu kapacitu? Ja ako jediné riešenie vidím izolovať sa od nich a neplytvať na nich čas, sily a peniaze.
A čo sa týka podzemnej vody na Sahare - plukovník mal smelé plány. Lenže keby sa mu podarili, ako dlho by trvalo, kým by sa zdroj vody vyčerpal? A čo potom?

Norman

ja ten článok tiež nejak konkrétne nekritizujem, len predsavzatá úloha je dosť titánska .. alebo sizyfovska.

Ema

a dlhé suchá vyvolávajú v ľuďoch zúfalstvo aj vtedy, ak majú až do domčeka dotiahnutú pitnú vodu, ktorá vyzerá byť nekonečná.
Predsa len sú v ľudských mozgoch zaznamenané vážne ohrozenia, ktorým počas evolúcie čelili ich predkovia - napriek tomu, že v ich prípade preukázateľne úspešne.

Ema

boli ako freetownskí Kriovia či Limbovia, ktorí si vlastnou debilitou spôsobujú smrteľnú skazu
http://zpravy.idnes.cz/sierra-leone-jak-bahno-utopi-tisic-lidi-dy6-/zahr...

Snáď je tu ešte dosť ľudí ako Kravčík.

Náhodný okoloidúci

Úhrn zrážok (dažďových, snehových) nezvýšime, lebo nemáme ako, tak musíme vystačiť s tým, čo nám zhora spadne a to zadržať a využiť, v tomto je odkazovaný článok v poriadku, nevidím na ňom nič závadné, ako všeobecná informácia pre bežného čitateľa postačí.

Ale jednoznačne by sa mal zakázať výrub holorubom a výsadba smrekových monokultúr, a ako navrhli Kotlebovci, aj vývoz dreva do zahraničia. Má ten Kravčík kus pravdy, keď tvrdí, že vodu najlepšie zadrží prales plný práchnivého dreva a machu. Ako špongia.

Ak je niekde povodeň, papaláši by sa mali ísť pozrieť nie tam, kde sa prejavila, ale tam, kde vznikla, a to je vždy proti prúdu rieky alebo potôčika. Ibaže ktorý politik bude skôr zvolený? Taký, čo ľuďom nasľubuje hory-doly a vyregulovanie jarčeka, alebo taký, čo im úprimne povie, že záplavová niva rieky ostáva záplavovou nivou rieky bez ohľadu na betónovú reguláciu a mali by sa teda radšej odsťahovať do inej polohy mimo dosahu záplav?

Rudo

Tú infovojnu som počúval. Pustili na chvíľu aj Matoviča a Sulíka, potom na nich celkom dosť nakydali (konkrétne Huďo) a následne prešli na moslimov. Huďo ako vždy výborný.

PS: Lichtner mal na matoviča trefnú poznámku, o tom nezmazateľnom úšrkne z jeho ksichtu. Nejak tak to povedal, o propagácii psychopata Matoviča na infovojne sa určite nedá hovoriť.

Rudo

Hurá do jadra! Presne toto k nám plánujú preliať.
A zapredaný Fico už o tom rokuje.

Norman

https://nazory.pravda.sk/analyzy-a-postrehy/clanok/438515-na-streche-eur...

vyznieva skôr ako pokus postaviť na titanicu nové záchranné člny ...

Norman

Za zločiny sa už úspešne deportovalo, a to hlavne v Británii.
Neskôr to vyhlásili za nehumánne, ale naopak, práve že deportovaní môžu v novej krajine nájsť ľahšie nový život, ako šlapaním dokola v base. Myslím, že Austrália je stále dosť dobrá zem pre podobné veci (a z mojho pohľadu tam už nie je až toľko vecí, čo možno zničiť, heh).

Druhý tip je západná subsaharská Afrika - povodie rieky Niger. Krajina zaslúbená.

Náhodný okoloidúci

Nie tak dávno som sa po tej ulici prechádzal a teraz zrazu bác - už aj tam útok s využitím auta. A samozrejme, zasa jalové a prázdne drístanie politikov. Vraj útokom pomocou auta sa nedá zabrániť. ALE DÁ!!! Všetkých nelegálov deportovať, uvaliť im doživotný zákaz vstupu do EÚ, všetky mešity sledovať, za akúkoľvek podozrivú činnosť alebo len náznak radikalizácie aj v prípade tých s priznaným azylom deportácia a tiež doživotný zákaz vstupu. A keďže bolo schválené spájanie rodín, môžu sa pratať aj s rodinami, nikomu nebudú chýbať. A pokiaľ už majú občianstvo, lebo sa v EÚ narodili a deportácia v zmysle súčasných zákonov nepripadá do úvahy, tak doživotná basa bez možnosti prepustenia a makať do kameňolomu, kto odmietne pracovať, nech skape od hladu. Alebo zmeniť zákon tak, aby bolo možné neprispôsobivých deportovať do krajiny pôvodu predkov.

A ako už býva v takýchto prípadoch zvykom, aj v Barcelone bude koncert a papaláši nás budú presviedčať, že si máme zvykať. Hňupi.

Norman

indo-arabské čísla -pozičná notácie čísla- je logicky lepšia, ako iné systémy, zvlášť ako tie historické (tu rimania, gréci, židia aj ostatní explicitne zlyhali, vidno, že neboli naozaj schopní tvorivo premýšlať, že LEN PREBERALI systém od kohosi (a to sa týka aj filozofie) - kdežto Indovia(?) vyvinuli v nejakých časoch svojho zlatého veku nielen vrcholy matematiky, ale aj filozofie ( ktorá sa žiaľ nedá prebrať tak ľahko, ako číslice).

Čo sa týka jazyka, nejde o to, ako sa dohovoriť po svete, ale najmä o zdroje textov, kníh. Rusi vydávali vraj mnoho, ale nešíri sa to, lebo ruština a azbuka. Ak by nebola azbuka, mali ovela väčšie možnosti. Takto sú našinci, opakujem, odkázaní na knihy v anglickom jazyku (alebo iných západných). To potom ťažko presadzovať myšlienky spolupráce, keď nik o Rusku nič nevie.

Korejčania nemali písmo a používali čínske znaky, ale v 15 storoči král Sedžong Veľký mal odvahu a nechal vytvoriť novú abecedu, ktorá je určite jedna z najdokonalejších abecied sveta. Sedžong využil ich nedostatok na vytvorenie výhody.
No, to už asi dnes v čase "racionality" a "progresu" asi nejde :( Čo sa týka racionality, sme na tom vlastne horšie, ako Kórejci za feudalizmu. Žijeme v časoch, keď je ľudí mnohonásobne viac, než kedykoľvek predtým, ale Homo sapiens je (v absolútne absolútnej väčšine) už len nudný debil.

Ľubov

Vedel si,že prvý krát na našom území sa objavili arabské čísla na tráme Beckovského hradu,pri jeho stavbe? Teraz sa venujem o 106 tomu stredoveku,tak som to objavila.

Tak tam nie je čo riešiť,sú dokonalé.Ale naša ľudská prirodzenosť je taká,čoho je veľa,to odmieta a čoho je málo,to chce.Anglický jazyk je dôležitý v robote(pre niektorých)ale my ostatní načo... ale áno,aj my obyčajní ju občas naozaj potrebujeme.Urobila som si slovník,kvôli deťom a letiskám.Pristálo,očakáva sa,mešká.Aj v mojom obľúbenom meste Budapešť je veľmi dobrý pomocník.Ale už vo Viedni s tureckým čašníkom jedine po rusky:).

Stránky