Revolúcia, ktorú nik nechce oslavovať

Zas je tu výročie revolúcie, ktorú nik nechce oslavovať. Niežeby neznamenala historický zlom, niežeby sa azda všetci chceli vrátiť do reálneho socializmu (to, ako sa hovorí, tí ľudia naozaj nechcú a tí, čo si naozaj myslia, že chcú, nevedia, čo to bolo). 

Túto revolúciu nechcú oslavovať, pretože všetko, čo po nej nasledovalo, bolo pokazené. A navyše bolo naozaj pokazené z dôvodov debility, tuposti a bezvôľovosti samotných občanov, bežných ľudí. Samozrejme, medzinárodní zločinci sú prvým zdrojom zla, ale niet oblasti, kde by sa ľudia, vrátane nás všetkých, po roku 1989 neprejavili ako zmekčilí zhovadilí blbci.

Toto podvedome cítia všetci a tak nik nechce nič oslavovať. A trápnosť tej frašky, tej zmeny paradigmy, na ktorej sa dohodli mocenské špičky dvoch systémov, ani nedáva dôvod k nejakému rozoberaniu, ako k tomu došlo. Nijako k tomu nedošlo: systém, ktorému od roku 1945 vyhovovalo rozdelenie na dva tábory, na dobrých našich a zlých cudzích, už nepovažoval toto rozdeleni za zmysluplné. Už od 60-tych rokoch nastala konvergencia, v roku 1976 sa podpísal Helsinský protokol a zvyšok bol len formálny mechanizmus, ako ukradnutý komunistický majetok previesť na ukradnutý korporátny majetok. A ako pri tom udržať stádo v nálade. To sa aj stalo, pretože nie je problém pre majiteľa papiera presunúť zložku z jedného šuflíka do druhého. Oslavovať Zamatovú revolúciu je preto skoro to isté ako pripomínať v dobrom príchod husákovskej normalizácie, alebo podvodného "socializmu s ľudskou tvárou", alebo gottwaldovskej oceľovej revolúcie - kto by toto chcel dnes vyzdvihovať ako spásu, bol by oprávnene považovaný za blázna.
Na druhej strane všetky tieto spomínané historické zmeny fázy, aj keď falošné svojou ideológiu, sú znakmi nevyhnutného historického procesu. Každý z nich znamenal smrť predošlého - a to je na nich dobré. Akoby ten sociálny zemiak mal obhorieť zo všetkých strán, ako by sa mali najprv upiecť všetky jeho aspekty a až potom odpadne. Preto možno každú zmenu tohto systému považovať za indikáciu pozitívneho procesu na pozadí. Procesu, ktorý neovládaju ani ovce, ani teľce manažéri, ani banda geriatrických židov, samozrejme ani žiaden boh či iný démon, ale nevyhnutnosť.
Preto je pripomenutie Novembra 1989 ako pohľad na letokruhy v strome. Sú tam, a budú pribúdať podobné, veď viete, znova a znova. A to je dobre.
 
Ps. Ceterum censeo, že kým niektoré ostatné letokruhy boli zamatové, tieto prichádzajúce budú krvavé. To odhadujem, a aj to tak treba. A vôbec nie je možné, že by to nebolo - otázka je len, kedy a kto. My, alebo oni.
 
 
0
Ľubov

Už rozoznávame Tvoj štýl,originálny,autentický,ale čo ma najviac udivuje ,niekedy aj trocha imlicitný. Veru, nemôžeš inak,tá duša tam jednoducho je.A na mimikry o chladnokrvnosti už neverím.Rovnako bývaš smutný,ako každý z nás.Aj mne je to trapné,ten 17.november.Hanbím sa ako pes.

Plakať nad rozliatym mliekom? Veď je to už skoro 30 rokov,boli sme iní.Čo sme čakali ? Naivné deti! Koniec jedného-začiatok druhého.Dnes neverím takmer nikomu a ničomu,druhý extrém.
Akoby som chodila po mínovom poli(poznám z filmov),mína je na úradoch,mína u lekára,mína na ulici v podobe divných týpkov,chcú peniaze pre onkologicky choré dieťa,pokračovať netreba.
To ale nie je defenzíva,v žiadnom prípade! Situáciu musíme poznať lepšie ako nepriateľ.
Ešte pozdrav,zdravica od M.Kollera:

http://www.novarepublika.cz/2016/11/pozdrav-statecnym-vlastencum-k-vyroc...

Luko

Vtedy informácie takmer žiadne, skúsenosti detto - v r. 1968 mali ľudia v očiach iskru, ktorá razom vyhasla. Podobne to bolo v r. 1989.
S odstupom času a s "poznaním" si všetci priznávame, že sme to pokazili sami "... z dôvodov debility, tuposti a bezvôľovosti samotných občanov ...", ale skláňať hlavu pre pocit hanby za chyby, ktroré sme urobili z neinformovanosti a v dobrej viere?
Vrátiť sa čas nedá a napraviť to, je už takmer nemožné, ale nádej na "lepšie" ľuďom neber tým, že ich dodatočne, s odstupom času, odsúdiš, Norman. Keď sa stará chajda už-už rúca, netreba nad ňou plakať, treba začať stavať novú, nie? Ak nie, zastavil by si pohnútky niečo urobiť pre to "lepšie", "letokruhy" by prestali pribúdať, strom by vyschol. Apatia, nihilisti na dôchodku, ...
Ako Ty, aj všetci ostatní sa držíme nádeje, že letokruhy pribúdať neprestanú, aj keby niektoré boli krvavé. Ak treba, tak nech.

Buheh

súhlas.

Iba jednu vec by som k tomu chcel. Že za to môžeme všetci. Nuž, samozrejme že môžeme. Keby sme sa kedykoľvek, hoc aj teraz, zdvihli a išli ich defenestrovať, tak už o hodinu by mohlo byť všetko inak. Netreba nikdy zabúdať, že sme len tlupa nahých opíc a všetko sú to len opičie hry.

Lenže to je to "keby". Tak ako za socíku sa zvyklo hovoriť "systém je dobrý, len ľudia sú zlí" (a podobne to cítia a naznačujú aj terajší páni, že kapitalizmus je dobrý, len tí politici kradnú a kradnú...), niečo v tomto duchu naznačuješ aj Ty. Keby sme boli iní... lenže ľudia nie sú iní, ale sú práve takí, akí sú. Práve preto boli vyvinuté tie mediálne a iné techniky, lebo fungujú na ľudí takých, akí sú. Keby sa antilopa naštvala a nastavila útočiacemu levovi rohy, nezožral by ju. Tak prečo lev vždy antilopu zožerie? Je si antilopa sama na vine? Mala by sa hanbiť za to, že je taká, aká je?

Pre bežných ľudí, ovečky, antilopy, je štandardný stav, že ticho trpia. Tak to proste je. Je skôr obdivuhodné (i keď zákonité), že z času na čas sa medzi ľuďmi vyskytne situácia, že pár jedincov vytvorí jadro odporu, ktorému sa podarí zvládnuť detské choroby a vyrásť natoľko, že ten systém zvalí. I keď to spravidla vždy je možné len vtedy, keď je ten systém práve už natoľko spráchnivelý, že sa proste zrútiť musí.

Toto, čo píšem, neodporuje tomu, čo píšeš Ty. Len ja som možno trochu menej kritický voči druhu Homo Sapiens, že má také danosti, aké má.

Ľubov

sa to možno niekedy niekomu hodí.Konkrétne rímskym katolíkom.
http://www.sis.gov.sk/o-nas/riaditel.html zhodou okolností má nový riaditeľ SIS Anton Šafárik dnes narodeniny.A prečo RCK? A.Š.bol ekonómom Trnavskej arcidiecézy v čase,keď ju spravoval Stanislav Zvolenský,vtedy Sokolov vikár a dnes bratislavský arcibiskup.Že Sokol aj Zvolenský boli prijatí do ZR MR (biely kríž v červenom poli)je už len logický dodatok.Veď je to zvrchovaný rád,nezávislý od Vatikánu,ale s jednoznačnou rímsko-katolíckou orientáciou.
Ostáva otázka ,ako súvisí činnosť SIS a RCK. Ale len rečnícka,samozrejme
Zdroj :Zem a vek 11/2016

Norman

17 november

 

Myslím, že účasť na Námestí SNP je naozaj (zas) dosť úbohá. 2016 nov 17.

Buheh

že na mítingy proti NATO, neprispôsobivým či TTIP chodí málo ľudí, a teda sú to len marginálne témy, ktoré zaujímajú len marginálnu, čiže extrémistickú skupinu obyvateľstva (tzv. konšpirační blázni). Takže pri pohľade na tú biednu hŕstku zúfalcov sa človek ťažko ubráni logickému záveru, že považovať 17. november za najväčší sviatok demokracie, slobody, humanizmu a plurality je tiež len taká veľmi marginálna, takpovediac extrémistická úchylka.

slaven1

Prakticky nik neprišiel lebo nepreplatili granty, vraj ciele sú už splnené. Prečítajme si krátky životopis Gabriela Eichlera, hlavného "gauleitera" prideleného pre priestor Československa:

 

Narodil sa v Bratislave, od roku 1968 žil v USA. Vyštudoval ekonómiu a medzinárodné vzťahy na Brandeis University, The University of Chicago a The University of Toronto. Pätnásť rokov pôsobil v ústredí Bank of America, naposledy ako viceprezident a hlavný medzinárodný ekonóm riaditeľstva banky v San Franciscu. Predtým bol osem rokov generálnym riaditeľom Bank of America v niekoľkých krajinách Európy. V roku 1990 bol výkonným viceprezidentom v Central European Development Corporation. Od roku 1991 žil najmä v Českej republike. Založil investičnú a konzultačnú spoločnosť Benson Oak, s.r.o. Je členom Atlantickej rady USA a správnej rady Institute for EastWest Studies. Niekoľko rokov pôsobil v orgánoch energetickej spoločnosti ČEZ, a.s., Praha. Po návrate z USA sa angažoval pri príprave privatizácie vo vtedajšom Československu, pomáhal pri niektorých kontraktoch so západnými firmami.

slaven1

Pre tých čo nevedia o čo pri "Nežnej" šlo, treba pozrieť hlavne tieto videá (a ich popis). Podobnosť s ukrajinským Majdanom (a nasledujúcim vývojom v krajine) je čisto náhodná.

 

Norman

no, je to ale ako hovoriť povedzme dvadsaťročnému, že ten Gašparko, čo videl preeed rokmi divadlo v v materskej škôlke, nebol naozajstný ale len na šňúrkach :)
Načo mu to ale hovoriť a vysvetlovať - veď normálny dospelý človek to samozrejme už dávno vie. A nejakú presnú techniku bábkoherectva či výroby falošnýcjh kulís nepotrebuje, ak sám nie je v branži a nevyrába sám divadielka.
Len niekedy sa na to dá znova pozrieť a uvedomiť si, aké to bolo vlastne naivné divadlo. Konieckoncov, aj (niektoré) deti pri Gašparkovi vedeli, že je to humbuk - ale bolo im príjemné sa toho zúčastniť, bolo to lepšie, ako nerobiť nič.

Dík aj ostatným tu za opatrné reakcie:)

Truhlík

Čo tak trochen pritvrdiť ?
https://www.youtube.com/watch?v=8r3764yTawA

Sinuhe

http://www.thetruthseeker.co.uk/?p=142766

dvojaký meter ... viem toto je už také každodenné, ale nesmie nás to prestať nasierať.
Ja teda na tweeteri nie som , na na žiadnom podobnom humbugu, ale plno ľudí je a zjavne sa majitelia tweetera neštítia ani takouto formou deformovať myslenie ľudí.

nové