V juni nepotečia na Slovensko žiaden plyn cez Veľké Kapušany. Ruský Gazprom si na ten čas už nerezervoval žiadne tranzitné kapacity. Dôkazom sú výsledky aukcie.
Ako sa dalo čakať, kým Poľsko a Bulharsko odmietlo platiť plyn v rubľoch, Západ, skúsený v pokrytectve a fintách nachádza cestičky, aby platil tak, ako chce Rusko, a zároveň to bolo "v súlade so zá
Kým sa v korporátnych mediálnych splaškoch na Slovensku (a na facebooku Polície SR) šíria nebezpečné dezinformácie o tom, čo sa udialo v Záporožskej atómovej elektrárni, dýcha Európe na krk skutočn
Ceny energií na svetových trhoch vzrástli o stovky percent. Prelialo sa to až na úroveň ceny energií v domácnostiach. Mocenské vrstvy v neurotickom kŕči reagujú klasicky: rozvinutím vojnovej štvanice.
Blackouty niekedy bývajú, najmä v USA, kde zastaralý preťažený elektrický systém občas skolabuje. Ale zatmenie z dôvodu nedostatku energie - to sa v technicky rozvinutých spoločnostiach nestáva.
Situácia je jasná - Nemci chcú otvoriť plynovod Nord Stream2, a Američania sú zrejme ochotní urobiť veľa, aby sa tak nestalo. Potrebovali niečo zlé, aby očiernili Putina.
Prognózy ekologického vývoja Zeme sú u časti vedcov, prognostikov, ale aj politikov a verejnosti dosť čierne. Veci sú neisté. Ale aby sme si zlepšili náladu, poďme sa pozrieť na pozitívne modely a možnosti.
Poznáte to. Idete do lesa, nájdete si nejaké pekné miesto, na ktorom nie je zakázané klásť oheň, z batoha vytiahnete chlieb, slaninu, špekačky, pivo, môžete aj cibuľu.
Prvá zahraničná návšteva prezidenta USA Donalda Trumpa viedla do Saudskej Arábie. Z temnej diery náboženského extrémizmu sa vybral rovno do ďalšej temnej diery náboženského extrémizmu. Do Izraela.
A to ste už počuli? Izrael chce mať natiahnutú plynovú rúru od svojich ukradnutých offshore ložísk vo východnej časti Stredozemného mora cez Cyprus a Grécko až do Európy.
Štátne výdavky na utečencov zvýšili v roku 2016 rast ekonomiky Nemecka približne o 0,3 %, šťastne zachrochtal šéf nemeckého inštitútu pre výskum ekonomiky DIW Marcel Fratzscher pri bilancii uplynul
V noci z 21. na 22. novembra 2015 došlo v Chersonskej oblasti k zničeniu vysokonapäťových stĺpov a zastaveniu dodávok elektrickej energie na Krym. Ruský polostrov sa tak ocitol v tme. Zakrátko ruský Specnaz zlikvidoval v Kabardsko-Balkarskej republike jedenásť teroristov spojených s Daešom (takzvaným Islamským štátom). Práve s nimi kooperoval čečenský terorista Adam Osmajev, ktorý si užíva ochranu ukrajinskej chunty a momentálne sa aj s jeho teroristickou čvargou motá okolo zničených elektrických stĺpov. Nečudo, že montážnici, ktorí chceli stĺpy opraviť, v panike ušli a oficiálne silové štruktúry im neboli schopné (alebo ochotné) poskytnúť ochranu. Verme, že Osmajev mladší aj starší nie sú pre ministerstvo vnútra SR neznámi (ani ich falošné pasy) a linky Daeša, natiahnuté z ich vysunutého pracoviska na Ukrajine smerom do EÚ majú ako-tak pod kontrolou.
Hurá, teploty pominuli, zas na to môžeme drbať.Asi taký je postoj väčšiny masmédií. Počas horúčav sa snažili robiť zo stúpajúcich ukazovatelov teplomerov zábavný šport o rekordy.
V rámci globálnych klimatických zmien zasiahol v noci hlavné mesto Gruzínska Tbilisi mohutný lejak a ho vytopil. Poškodená je veľká časť mestskej infraštruktúry a prívalová vlna vyšupla do ulíc zo dvadsať potenciálne nebezpečných obyvateľov miestnej ZOO.
"Nekonvenčný plyn (z bridlíc v Poľsku) môže ledva uspokojiť časť našich potrieb, ale svet ním nedobijeme. Sorry, také sú tu geologické podmienky", oznámil verejnosti šéf Štátneho geologického úradu Prof. Grzegorz Pieńkowski prostredníctvom "pravicovej" hlásnej trúby Gazeta Wyborcza. Pieńkowski: všetko, čo vám doteraz ideológovia natárali, si rozbilo hubu o realitu. Manna z bridlíc nebude. Šlus, bodka.
Ako prvý sa 13. marca 2015 ozval Financial Times. Z dobre informovaných zdrojov v Bruseli vraj vie, že Európska komisia zablokovala maďarsko-ruský projekt na rozšírenie maďarskej atómovej elektrárne Paks (projekt Paks II). Nukleárny regulátor Európskej komisie Euratom údajne odmietol plán, podľa ktorého má rozšírenú atómovú elektáreň v ruskom dizajne zásobovať jadrovým palivom ruská spoločnosť a Maďarsko dostalo príkazom rokovať o dodávkach jadrového paliva podľa bruselských inštrukcií. Ako druhý sa ozval vedúci tlačového úradu maďarskej vlády András Giró-Szász, ktorý správu FT označil za nezmysel. No a 13. marca 2015 popoludní bolo zverejnené stanovisko maďarského eurokomisára Tibora Navracsicsa, ktorý potvrdil, že Európska komisia projekt rozšírenia atómovej elektrárne naozaj zablokovala. Toto rozhodnutie je definitívne, podľa bruselských procedurálnych štandardov sa o ňom nehlasuje.
Do hrobového ticha okolo havarovanej japonskej atómovej elektrárne Fukušima, kde sa nezastaviteľne realizuje najhorší scenár s celoplanetárnym dopadom, zahlaholila radostná zvesť. Testy jadrového paliva od americkej korporácie Westinghouse na 3. bloku Juhoukrajinskej atómovej elektrárne boli 4. marca 2015 označené za úspešné. Dobré americké palivové tyče vytlačia zlé palivové tyče ruské a Ukrajina bude zase o kus slobodnejšia. Potlesk, trikrát Slívi Ikrijiňi & God bless America - a teraz návrat do reality. Pretože na ideologické vytešievanie zo zmeny chystanej postupne na všetkých ukrajinských atómových elektrárňach sme nebezpečne blízko.
Aj aby sa nezdalo, že človek je slepo strannícky a kritizuje všetko, čo niekde na Smetisku či na N napíšu, musím tu spomenúť akciu Zachráňme Železnú studienku.
Tak, a je to vonku. Počet záujemcov o Slovenské elektrárne s ich investičnou atómovou bombou Mochovcami sa včera oficiálne rozšíril o ďalšieho potenciálneho kupca. Je ním rafinérsko-petrochemická spoločnosť Slovnaft v spojení s maďarskou štátnou energetickou firmou MVM.
Na reklamu je to trochu neskoro, takže už je to len skôr reportáž o tom, že dnes bola v Sade Janka Krála akcia Stredovek pri Dunaji. Ide o akúsi ľahkú ukážku stredovekých spôsobov výroby, produktov a spôsobov boja.
V nedeľu 14. júla 2014, keď masívne bombardovanie židovskou okupačnou armádou menilo ďalšie časti najhustejšie osídleného kusa zeme - koncentračného tábora Pásmo Gazy na roztrieskanú, neobývateľnú zónu, oznámila spoločnosť Netherland, Sewell & Associates, že zásoby zemného plynu na poli Leviathan sú podstatne vyššie, ako sa predpokladalo. Netherland v názve spoločnosti netreba brať vážne - v skutočnosti ide o mafiánsku bandu Američanov - bývalých pracovníkov EXXONu, ktorí sa živia pofidérnym odhadovaním zásob uhľovodíkov. Čo treba brať vážne, je Leviathan "pri pobreží Stredozemného mora" - ako decentne opisuje lokalizáciu pola Sewell & Associates.
V krátkom časovom slede došlo k dvom udalostiam hodným pozornosti. V druhej polovici apríla vstúpil do spoločnosti Burisma, čo je podľa svojej vlastnej definície vedúca súkromná ukrajinská ropná a plynárenská spoločnosť (s centrálou v cyperskom Limassole) istý Hunter Biden, ktorý je len tak mimochodom synom viceprezidenta USA Joea Bidena. No a začiatkom mája oznámila spoločnosť Royall Dutch Shell, že z bezpečnostných dôvodov prerušuje práce na prieskumných vrtoch neďaleko mesta Slavjansk. Pauza je údajne len dočasná. Z týchto dvoch udalostí vyplýva jedno. Korporácie sa začali navzájom hrýzť ako besné psy o zásoby ukrajinského bridlicového (v prípade Dnepersko-doneckého aulakogénu, ktorý zahŕňa 90 % ukrajinskej produkcie uhľovodíkov, skôr pieskovcového) plynu. A že do bezohľadného boja vstúpilo - už úplne otvorene - aj také mocenské eso, akým je semeno Joea Bidena.
Namiesto detinských blábolov v podkarpatských mienkotvorných médiách o typoch pimprlákov, ktorí bojujú na Ukrajine (všetko v štýle opisu počítačových hier pre dorast: hentakí a takí potom ešte ďalší, ktorých meno sa nesmie vysloviť, lebo stratíte body a autor stratí pravidelný mesačný príjem) tu máme serióznu analýzu, prečo Rusko na Ukrajine vojensky nezasahuje. Odpoveď sa odvíja od skutočnosti, viditeľnej v provokatívnych rečiach a ešte provokatívnejších činoch poskokov USA, ktorí sa na Ukrajine násilným prevratom a "demokratickými" voľbami chopili moci: USA si ruskú vojenskú intervenciu veľmi prajú. Rusko pochopiteľne neurobí nič, čím by mohlo pomáhať Američanom v ich špinavej bezohľadnej vojne o zdroje tejto planéty. Na rane je práve teraz Európa.
Streda 21. mája 2014. V centrálnej Európe sa blíži poludnie a väčšina mienkotvorných novinárov - expertov na Čínu, ktorú poznajú len z ideológiou napáchnutých článkov svojich rovnako fundovaných kolegov - nemá potuchy, čo sa deje. O plus šesť hodín na východ, v šanghajskej budove EXPO, sú na tom novinári približne rovnako. Stoja v konferenčnej sále na 7. poschodí, všetko vyzerá slávnostne, na stole sú obaly v červenej farbe - čínskom symbole šťatia a v nich zmluvy. Gazprom a CNPC? Nevedno. Vtom vchádzajú do miestnosti ministri energetiky Ruskej federácie a Číny, za nimi šéfovia Gazpromu a CNPC a nakoniec prezident Ruskej federácie a prezident Čínskej ľudovej republiky.
Keď už to vyzerá, že eurobyrokratický Mordor narazil na dno politickej tuposti, nikým nevolení komisári, s usilovnou pomocou administratívy USA, spáchajú ďalšiu politickú obscénnosť. Stal sa ňou Energetický summit EÚ-USA. Hlavnými postavičkami bruselského bunraku, ktorý termínovo len o chlp minul prvoaprílový Deň bláznov, boli polodementná baronessa Ashtonová v roli komisárky pre zahraničnú politiku a bezpečnosť EÚ a alkoholik Guenther Oettinger, momentálne komisár pre energetiku EÚ. Administratívu USA reprezentovali Európou posadnutí geniálni Aškenázovia - minister zahraničných vecí USA Kerry (vlastným menom Kohn) a reprezentant ministerstva energetiky USA Dan Poneman. Témou bolo - čo iné. Ruský zemný plyn.
Opäť sa raz potvrdilo, že napriek urputnej snahe smetiarov obmedziť verejnú diskusiu sú niektoré príspevky v debatách hodnotnejšie ako samotný článok. Ten bol zameraný na konštatovanie, že na východe Slovenska sa žije mizerne. Ako keby ľudia, ktorí nemienia utekať zo svojej vlasti do krajín, ktoré paradoxne žijú aj z tunelovania ich rodnej zeme, nevedeli, ako to na Slovensku vyzerá. V bulvárnom texte Východ Slovenska sa borí z chudobou, ľudia žijú z necelých 7 eur na deň neznámy autor necháva hneď v úvode analytika ubezpečiť čitateľov, že to bude ešte horšie.
Nedali mu nielen raňajky, ba ani večeru. Napriek tomu na oficiálnych fotografiách z januárového stretnutia na najvyššej úrovni Ruská federácia - Európska únia v Bruseli prezident Putin žiari spokojnosťou. Možno je šťastný, že nemusel prehĺtať europotravu, ktorá je na rozdiel od kvalitnej ruskej úplne vytunelovaná (čo uslintane skonštatovala aj dodávateľka štvavých článkov pre SMEtiareň Procházková po tom, ako jej Ruská federácia opäť umožnila vstup na svoje územie a beštia sa konečne poriadne nažrala). Hlavný dôvod bol však iný a Putin ho aj oznámil. Tu je: Európska komisia udelila Gazpromu výnimku z povestného "tretieho energetického balíčka" pri využívaní plynovodu OPAL. Tento precedens zároveň naznačil, ako sa bude vyvíjať bruselské šťanie proti Južnému prúdu.
Po rusko-ukrajinských válkách o plyn se však obě strany shodují na tom, že zásobování celé západní Evropy prostřednictvím jediného potrubí není šťastné řešení