abstraktum

počet: 65

princípy, psychológia

Kedže oficiálny politický tok sa tento rok ešte nedokázal vyliať z brehov a pre západnú časť Európy definitívne nabral svoj smer do slepej uličky,  nie je treba sa ponáhlať. O veciach je rozhodnuté a je neskoro ľuďom na deravom Titanicu hovoriť, aby si dali pozor na ľadovce.

Koncepcia sociálnej bezpečnosti už vytvorila podmienky pre napľňanie tvorivého potenciálu populácie.

Na Marse by ľudia mohli bývať v domčekoch z červených tehál. K tomuto bombastickému titulku v korporátnej smetiarni patrí nemenej bombastická fotografia tehly. Foto: Jákobova škola inžinieringu.

A tak sme sa vrátili 5000 rokov dozadu.

Prečo 5000? Lebo Sumerovia tam práve vymysleli tehlu.

Je všeobecne známe, že pokročilé zbrane, ako sú napríklad protilietadlové rakety alebo aj samotné lietadlá, majú v sebe naprogramované rozlišovanie svoj-cudzí. Je to nevyhnutnosť - pomáha zničiť agresora a zabrániť "priateľskej paľbe", čiže neúmyselnému zničeniu vlastných ľudí alebo lietadiel.

Bol svet, kde vládcovia hovorili, že všetko je jednotné a rovnocenné. Ľudia sú rovnakí, politika je rovnaká, budúcnosť je rovnaká.

Vždy tu radi hodnotíme, a keď teda začal ten zaujímavý rok, ktorý bude aj rock aj stone, skúsim venovať polhodinku nielen tejto stránke ale aj alternatíve ako takej. Lebo sme nedávno zas okolo toho debatili, mám dojem.

Keď už tu výnimočne zas spomíname filmy,  mám ešte jeden tip na dielo, ktorý prišlo len nedávno. Volá sa Arrival.

Presne toľko ho šíria takzvané prokremelské weby v Česku. Zistil to tím vedený špecialistkou na propagandu Petrou Vejvodovou a Milošom Gregorom, ktorý je expertom na politický marketing a manipulatívne techniky. Je to veľa alebo málo? Nevedno. Každopádne sme sa dozvedeli, že takzvané prokremelské weby sú tak rafinované, že sa vôbec netvária prokremelsky.

S miernym oneskorením, ale až dnes nájdené, sem dávam zas cudzie slová k novému roku (k celému novému roku, ba možno aj viac), tentoraz sú od Pavla Kamasa.

Teším sa na nový rok, lebo tento bude naozaj iný. 

V Bratislave je od 4. februára 2015 výstava tibetského umenia Priestor a Radosť .

Je to dosť unikátna výstava s množstvom sôch zo súkromných zbierok. Exponáty boli predtým vystavené v Londýne, Insbrucku a Budapešti. Bude trvať len do 1. marca 2015.

Od dávneho priateľa som dostal pozdrav, ku ktorému sa pridávam a ktorý si dovolím pri príležitosti Nového roku preposlať vám všetkým:

Největší strach nemáme z toho, že jsme neschopní. Největší strach máme z toho, že jsme nepřemožitelní. Je to naše světlo, ne temnota, co nás nejvíc děsí.

Stránky

Bratia a sestry, keď som kedysi zamlada robil v Babylone archeologický výskum, vykopal som tam zvyšky hodín z Babylonskej veže.

Možeme skúsiť ukladať užitočné formulácie, ktoré sa podarí hlavne v komentároch vytvoriť

Kde bolo, tam bolo, bola jedna krajina, v ktorej sa veľmi ťažko žilo. Veľa sa kradlo, prepadávalo, ba dokonca i vraždilo. Kedysi však horel v tej zemi oheň šťastia a hral dúhovými farbami. Kto si ním pripálil sviecu, priniesol radosť všade, kam dopadlo jej svetlo. A kto si ním zakúril v kachliach, mal doma teplo, pohodu a pokoj.

Tonnag

Jaroslav Dušek - zostrih z debaty z roku 2013

 Video s Jánom Kozákom, samostatným teoretikom gnostiky.

 
 

Existuje taký pojem, že "blúdivý prúd". Ani neviem, čo to presne znamená - ale možno si to predstaviť, určite nesprávne, ako prúd, ktorý nie aby ako každý normálny náboj sa čo najrýchlejšie niekde vybil, ale behá si v nejakom materiáli, kadiaľ sa mu zachce. Možno niečo ako guľový blesk.

Divočiny výčinov Otčiny musíme odčiniť činmi Divočiny?

Anton Andrej Pižurný

Bratislavská sobota, takmer 40 stupňov v tieni. Čo môže byť lepšie, ako spojiť príjemné s užitočným a zájsť do klimatizovaného Slovenského národného múzea na výstavu o rozlúštení jazyka Chetitov, ktorú autorsky pripravilo Národní muzeum – Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Prahe. Výstava o jazyku, to tu ešte nebolo.

V kravskom lajne žili dva červíky, otec a syn. Vyhrabali sa na povrch a syn hovorí:
- Otec, čo je to také pekné zelené okolo nás?
- To je trávička, synku.
- A otec, a čo je to modré, čo tam ďalej tak pekne žblnkoce?
- To je potôčik, synak.

V masmédiach ale aj na alternatívnych stránkach sa znova a znova riešia problémy sveta a ťažkosti spoločnosti. Je aj určitý trend zhoršovania tých faktov, čo sa valia na populáciu. Ešte donedávna aspoň tie masmédia udržiavali dobrú optimistickú náladu entuziastického budovateľa kapitalizmu.

Minulý mesiac sem dal  nick 1488 link na článok  Co není probuzení. Už vtedy som to ocenil, ako všetko, čo nám zatiaľ náš priateľ ponúkol.

Když se dítě narodí, má neomezené možnosti. Jakmile však přijme názory společnosti a začne se vyvíjet jedním směrem, jeho možnosti ubývají. Dítě přichází na svět mnohorozměrné, ale dříve či později se začne rozhodovat, čím bude a my mu v tom pomůžeme, aby se stalo někým.

Osho

Ľudstvo možno typologicky deliť podľa rôznych parametrov. Často sú to síce delenia podobné viac astrológii, ako nejakému praktickému systému, ale čo už, aspoň niečo.

Naše poznatky o dnešnom svete, o jeho tajných zákutiach a nevysvetliteľných princípoch, na základe ktorých funguje príroda, to všetko spoznávame vďaka našim gnozeologickým schopnostiam. Treba však povedať, kde je naša poznávacia hranica, či je obmedzená prirodzene, keď náš mozog určité veci nedokáže pochopiť, alebo je obmedzená násilne. Chcem načrtnúť problém dnešnej vedy, pretože čoraz viac začínam pochybovať o tom, čo nám vedci predkladajú na stôl.

Bes Aryan

 Jeden Chuang-tzu už pred 2300 rokmi dospel k takej úrovni vedomia, ktorú my tu na Západe asi nikdy nedosiahneme.

Prečo?

Pretoze naša civilizacia je o egu, a ego je prekážkou k mudrosti. Rovnako, ako intelektualizmus.

Stránky