abstraktum

počet: 35

abstraktné poznanie

 

Kedže oficiálny politický tok sa tento rok ešte nedokázal vyliať z brehov a pre západnú časť Európy definitívne nabral svoj smer do slepej uličky,  nie je treba sa ponáhlať. O veciach je rozhodnuté a je neskoro ľuďom na deravom Titanicu hovoriť, aby si dali pozor na ľadovce.

Jeden z viacerých tokov, ktoré možno jednoducho používať ako duchovnú sprchu.

Existuje taký pojem, že "blúdivý prúd". Ani neviem, čo to presne znamená - ale možno si to predstaviť, určite nesprávne, ako prúd, ktorý nie aby ako každý normálny náboj sa čo najrýchlejšie niekde vybil, ale behá si v nejakom materiáli, kadiaľ sa mu zachce. Možno niečo ako guľový blesk.

Divočiny výčinov Otčiny musíme odčiniť činmi Divočiny?

Anton Andrej Pižurný

Minulý mesiac sem dal  nick 1488 link na článok  Co není probuzení. Už vtedy som to ocenil, ako všetko, čo nám zatiaľ náš priateľ ponúkol.

Když se dítě narodí, má neomezené možnosti. Jakmile však přijme názory společnosti a začne se vyvíjet jedním směrem, jeho možnosti ubývají. Dítě přichází na svět mnohorozměrné, ale dříve či později se začne rozhodovat, čím bude a my mu v tom pomůžeme, aby se stalo někým.

Osho

Ľudstvo možno typologicky deliť podľa rôznych parametrov. Často sú to síce delenia podobné viac astrológii, ako nejakému praktickému systému, ale čo už, aspoň niečo.

Sheldrake sa pohybuje na krajných témach poznania, ale argumentuje skepticizmom a racionalizmom. Tu zaťal priamo do dogmatizmu vedy, a tak jeho prednášku na TED zakázali (ako v stredoveku, ak niekto zaťal do paradigiem církve). V takýchto pomeroch žijeme aj v oblasti vedy a osvety.

Hanckock začal  pre insiderov normálne o ayahuasce a svojich skúsenostiach, ale ku koncu sa očividne úprimne a zanietene vyjadril o tom, čo si myslí o stave (vedomia) ľudstva. Naozaj úprimne, kriticky ba cítim tam až opovrhnutie. Úplne s ním súhlasím.

Túto jeho prednášku na TED zakázali - vyradili zo svojho kanala na youtube.

Jeden z pokusov formulovať večnú filozofiu v západných pojmoch. Video je relatívne dlhé a pomaly sa rozbiehajúce, ale ak má niekto čas (a vie anglicky), je to v tejto terminológii jedno z najlepších a ucelených vecí, na aké človek natrafí.

Peter Russell sa na inom mieste jasne vyjadril, že treba byť opatrný pri používaní samého toho pojmu consciousness - vedomie. Takže použité slová berte s abstraktným nadhľadom.

Autentickost je len sama pre seba - interpersonálne neexistuje. Niečo ako subjektivita a objektivita - objektivita je totiz len životaschopná samo sa rozmnožujúca subjektivita... Každá má svoj čas a priestor, alebo znovuobjavenie v cykle rôznych právd

Nie je muž, nie je Talian a nie je katolík. Prvou dámou Vatikánu - nasledovníčkou Da Vinciho a Michelangela je pravoslávna Ruska Natalia Carkova. Dôvod, prečo mizogýnny Vatikán priznal neschopnosť katolíckych mužov - rodákov starých majstrov namaľovať niečo živé a najal do svojich služieb pravoslávnu ženu, pomenovala Carkova jednoznačne: xудожественная школа в Западной Европе умерла.

Najlepší príklad arogancie náboženského myslenia je, keď uhlíkový mech, obsahujúci takmer len vodu, sediaci na hrudke železokremíkoveho prachu krúžiacej okolo nudnej trpasličej hviezdy v malej galaxii v nevkusnom predmestí (nášho) galaktického zhluku - sa pozre na oblohu a povie:

"To všetko tu bolo vytvorené preto, aby som ja mohol existovať!"

Peter Walker

Stránky