abstraktum

počet: 32

princípy, psychológia

Niektorí hovoria, že celý vesmír vznikol za účelom sebapoznania absolútnej potencionálnej inteligencie.

Je to ušľachtilá a múdra myšlienka.

Ale je to naozaj tak?

V poslednom čase sa to (zas) stáva témou - umelá inteligencia a jej hrozby.

Bratia a sestry, keď som kedysi zamlada robil v Babylone archeologický výskum, vykopal som tam zvyšky hodín z Babylonskej veže.

Kde bolo, tam bolo, bola jedna krajina, v ktorej sa veľmi ťažko žilo. Veľa sa kradlo, prepadávalo, ba dokonca i vraždilo. Kedysi však horel v tej zemi oheň šťastia a hral dúhovými farbami. Kto si ním pripálil sviecu, priniesol radosť všade, kam dopadlo jej svetlo. A kto si ním zakúril v kachliach, mal doma teplo, pohodu a pokoj.

Tonnag

Existuje taký pojem, že "blúdivý prúd". Ani neviem, čo to presne znamená - ale možno si to predstaviť, určite nesprávne, ako prúd, ktorý nie aby ako každý normálny náboj sa čo najrýchlejšie niekde vybil, ale behá si v nejakom materiáli, kadiaľ sa mu zachce. Možno niečo ako guľový blesk.

Divočiny výčinov Otčiny musíme odčiniť činmi Divočiny?

Anton Andrej Pižurný

Bratislavská sobota, takmer 40 stupňov v tieni. Čo môže byť lepšie, ako spojiť príjemné s užitočným a zájsť do klimatizovaného Slovenského národného múzea na výstavu o rozlúštení jazyka Chetitov, ktorú autorsky pripravilo Národní muzeum – Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Prahe. Výstava o jazyku, to tu ešte nebolo.

V kravskom lajne žili dva červíky, otec a syn. Vyhrabali sa na povrch a syn hovorí:
- Otec, čo je to také pekné zelené okolo nás?
- To je trávička, synku.
- A otec, a čo je to modré, čo tam ďalej tak pekne žblnkoce?
- To je potôčik, synak.

Minulý mesiac sem dal  nick 1488 link na článok  Co není probuzení. Už vtedy som to ocenil, ako všetko, čo nám zatiaľ náš priateľ ponúkol.

Když se dítě narodí, má neomezené možnosti. Jakmile však přijme názory společnosti a začne se vyvíjet jedním směrem, jeho možnosti ubývají. Dítě přichází na svět mnohorozměrné, ale dříve či později se začne rozhodovat, čím bude a my mu v tom pomůžeme, aby se stalo někým.

Osho

Ľudstvo možno typologicky deliť podľa rôznych parametrov. Často sú to síce delenia podobné viac astrológii, ako nejakému praktickému systému, ale čo už, aspoň niečo.

Naše poznatky o dnešnom svete, o jeho tajných zákutiach a nevysvetliteľných princípoch, na základe ktorých funguje príroda, to všetko spoznávame vďaka našim gnozeologickým schopnostiam. Treba však povedať, kde je naša poznávacia hranica, či je obmedzená prirodzene, keď náš mozog určité veci nedokáže pochopiť, alebo je obmedzená násilne. Chcem načrtnúť problém dnešnej vedy, pretože čoraz viac začínam pochybovať o tom, čo nám vedci predkladajú na stôl.

Bes Aryan

 Jeden Chuang-tzu už pred 2300 rokmi dospel k takej úrovni vedomia, ktorú my tu na Západe asi nikdy nedosiahneme.

Prečo?

Pretoze naša civilizacia je o egu, a ego je prekážkou k mudrosti. Rovnako, ako intelektualizmus.

Autentickost je len sama pre seba - interpersonálne neexistuje. Niečo ako subjektivita a objektivita - objektivita je totiz len životaschopná samo sa rozmnožujúca subjektivita... Každá má svoj čas a priestor, alebo znovuobjavenie v cykle rôznych právd

Nie je muž, nie je Talian a nie je katolík. Prvou dámou Vatikánu - nasledovníčkou Da Vinciho a Michelangela je pravoslávna Ruska Natalia Carkova. Dôvod, prečo mizogýnny Vatikán priznal neschopnosť katolíckych mužov - rodákov starých majstrov namaľovať niečo živé a najal do svojich služieb pravoslávnu ženu, pomenovala Carkova jednoznačne: xудожественная школа в Западной Европе умерла.

Cesta věčností je nekonečná.
Hledej začátek a nalezneš konec,
a na konci najdeš střed,
a v středu sjednocení.

anonym

Podľa védanty treba urobiť jediné - odstrániť neznalosť vlastnej prirodzenej podstaty. Toto nemožno dosiahnuť štúdiom, ani prácou, ani jógou, ale len priamym poznaním.

Velmi malo jedincov ma privilegium vydat sa na cestu hladania pravdy, a este aj z tych, ktorym sa toho privilegia naozaj dostalo, malokto k pravde aj dospeje. Uz preto, ze na konci takeho hladania je nevyhnutne uvedomenie si, ze vsetko je len podvod a iluzia, a zit s takym poznanim je pre vacsinu nemozne, alebo aspon velmi tazke.

Vianoce sú krajný bod kyvadla. Hup na jednu stranu ... zastavenie na vrchole ... a následne zas naspäť. Je to ukážka večnosti, veľmi hlboký pocit.

Je všeobecne známe, že pokročilé zbrane, ako sú napríklad protilietadlové rakety alebo aj samotné lietadlá, majú v sebe naprogramované rozlišovanie svoj-cudzí. Je to nevyhnutnosť - pomáha zničiť agresora a zabrániť "priateľskej paľbe", čiže neúmyselnému zničeniu vlastných ľudí alebo lietadiel.

Bol svet, kde vládcovia hovorili, že všetko je jednotné a rovnocenné. Ľudia sú rovnakí, politika je rovnaká, budúcnosť je rovnaká.

Vždy tu radi hodnotíme, a keď teda začal ten zaujímavý rok, ktorý bude aj rock aj stone, skúsim venovať polhodinku nielen tejto stránke ale aj alternatíve ako takej. Lebo sme nedávno zas okolo toho debatili, mám dojem.

S miernym oneskorením, ale až dnes nájdené, sem dávam zas cudzie slová k novému roku (k celému novému roku, ba možno aj viac), tentoraz sú od Pavla Kamasa.

Od dávneho priateľa som dostal pozdrav, ku ktorému sa pridávam a ktorý si dovolím pri príležitosti Nového roku preposlať vám všetkým:

Největší strach nemáme z toho, že jsme neschopní. Největší strach máme z toho, že jsme nepřemožitelní. Je to naše světlo, ne temnota, co nás nejvíc děsí.

Najlepší príklad arogancie náboženského myslenia je, keď uhlíkový mech, obsahujúci takmer len vodu, sediaci na hrudke železokremíkoveho prachu krúžiacej okolo nudnej trpasličej hviezdy v malej galaxii v nevkusnom predmestí (nášho) galaktického zhluku - sa pozre na oblohu a povie:

"To všetko tu bolo vytvorené preto, aby som ja mohol existovať!"

Peter Walker