boj o zdroje

počet: 60

zdroje, energie a boj o ne

Český portál Středoevropan priniesol desivú predpoveď demografického vývoja v Afrike do roku 2100, vychádzajúcu z dlhého a podrobného článku na Scientific American. Desivé je aj to, čo hrozí Európe.

 

Prvá zahraničná návšteva prezidenta USA Donalda Trumpa viedla do Saudskej Arábie. Z temnej diery náboženského extrémizmu sa vybral rovno do ďalšej temnej diery náboženského extrémizmu. Do Izraela. Kontrolná otázka: čo spája tieto dve extrémistické diery Blízkeho východu? Správne. Obsedantná nenávisť k Iránu.

Prvé vážne varovania zazneli vo februári. V marci začala hystéria stúpať a vygradovala až do predvčerajšieho nariadenia mestskej rady, že treba okamžite znížiť spotrebu vody o 100 miliónov litrov denne. Vo viacerých štvrtiach dnes už netečie pitná voda a platí prísny zákaz umývania áut a podobných roztopašností. Reč je o Kapskom Meste, "perle Afriky". O meste v štáte, kde stúpol počet obyvateľstva od roku 1950 z 13 miliónov na dnešných 56 miliónov a ďalej rastie, ako keby mali v zásobe tajný sladkovodný oceán.

V noci z 21. na 22. novembra 2015 došlo v Chersonskej oblasti k zničeniu vysokonapäťových stĺpov a zastaveniu dodávok elektrickej energie na Krym. Ruský polostrov sa tak ocitol v tme. Zakrátko ruský Specnaz zlikvidoval v Kabardsko-Balkarskej republike jedenásť teroristov spojených s Daešom (takzvaným Islamským štátom). Práve s nimi kooperoval čečenský terorista Adam Osmajev, ktorý si užíva ochranu ukrajinskej chunty a momentálne sa aj s jeho teroristickou čvargou motá okolo zničených elektrických stĺpov. Nečudo, že montážnici, ktorí chceli stĺpy opraviť, v panike ušli a oficiálne silové štruktúry im neboli schopné (alebo ochotné) poskytnúť ochranu. Verme, že Osmajev mladší aj starší nie sú pre ministerstvo vnútra SR neznámi (ani ich falošné pasy) a linky Daeša, natiahnuté z ich vysunutého pracoviska na Ukrajine smerom do EÚ majú ako-tak pod kontrolou.

Ako prvý sa 13. marca 2015 ozval Financial Times. Z dobre informovaných zdrojov v Bruseli vraj vie, že Európska komisia zablokovala maďarsko-ruský projekt na rozšírenie maďarskej atómovej elektrárne Paks (projekt Paks II). Nukleárny regulátor Európskej komisie Euratom údajne odmietol plán, podľa ktorého má rozšírenú atómovú elektáreň v ruskom dizajne zásobovať jadrovým palivom ruská spoločnosť a Maďarsko dostalo príkazom rokovať o dodávkach jadrového paliva podľa bruselských inštrukcií. Ako druhý sa ozval vedúci tlačového úradu maďarskej vlády András Giró-Szász, ktorý správu FT označil za nezmysel. No a 13. marca 2015 popoludní bolo zverejnené stanovisko maďarského eurokomisára Tibora Navracsicsa, ktorý potvrdil, že Európska komisia projekt rozšírenia atómovej elektrárne naozaj zablokovala. Toto rozhodnutie je definitívne, podľa bruselských procedurálnych štandardov sa o ňom nehlasuje.

Do hrobového ticha okolo havarovanej japonskej atómovej elektrárne Fukušima, kde sa nezastaviteľne realizuje najhorší scenár s celoplanetárnym dopadom, zahlaholila radostná zvesť. Testy jadrového paliva od americkej korporácie Westinghouse na 3. bloku Juhoukrajinskej atómovej elektrárne boli 4. marca 2015 označené za úspešné. Dobré americké palivové tyče vytlačia zlé palivové tyče ruské a Ukrajina bude zase o kus slobodnejšia. Potlesk, trikrát Slívi Ikrijiňi & God bless America - a teraz návrat do reality. Pretože na ideologické vytešievanie zo zmeny chystanej postupne na všetkých ukrajinských atómových elektrárňach sme nebezpečne blízko.

Tak, a je to vonku. Počet záujemcov o Slovenské elektrárne s ich investičnou atómovou bombou Mochovcami sa včera oficiálne rozšíril o ďalšieho potenciálneho kupca. Je ním rafinérsko-petrochemická spoločnosť Slovnaft v spojení s maďarskou štátnou energetickou firmou MVM.

V nedeľu 14. júla 2014, keď masívne bombardovanie židovskou okupačnou armádou menilo ďalšie časti najhustejšie osídleného kusa zeme - koncentračného tábora Pásmo Gazy na roztrieskanú, neobývateľnú zónu, oznámila spoločnosť Netherland, Sewell & Associates, že zásoby zemného plynu na poli Leviathan sú podstatne vyššie, ako sa predpokladalo.  Netherland v názve spoločnosti netreba brať vážne - v skutočnosti ide o mafiánsku bandu Američanov - bývalých pracovníkov EXXONu, ktorí sa živia pofidérnym odhadovaním zásob uhľovodíkov. Čo treba brať vážne, je Leviathan "pri pobreží Stredozemného mora" - ako decentne opisuje lokalizáciu pola Sewell & Associates.

 Streda 21. mája 2014. V centrálnej Európe sa blíži poludnie a väčšina mienkotvorných novinárov - expertov na Čínu, ktorú poznajú len z ideológiou napáchnutých článkov svojich rovnako fundovaných kolegov - nemá potuchy, čo sa deje. O plus šesť hodín na východ, v šanghajskej budove EXPO, sú na tom novinári približne rovnako. Stoja v konferenčnej sále na 7. poschodí, všetko vyzerá slávnostne, na stole sú obaly v červenej farbe - čínskom symbole šťatia a v nich zmluvy. Gazprom a CNPC? Nevedno. Vtom vchádzajú do miestnosti ministri energetiky Ruskej federácie a Číny, za nimi šéfovia Gazpromu a CNPC a nakoniec prezident Ruskej federácie a prezident Čínskej ľudovej republiky.

Toto, žiaľ, nie je žiaden Prvý apríl.

Medzivládny panel o zmene klímy (IPCC) vydal v týchto dňoch druhú časť správy o zmenách v klíme planéty. Zmeny potvrdzuje čoraz viac nepochybných dôkazov. Počasie bude ešte viac abnormálne, niektoré krajiny by sa mali pripraviť na záplavy.  Správa sa na rozdiel od minulosti menej zameriava na predpovede, ale viac na empirické fakty. Je to aj logické, pretože kým  ešte nedávno to bola záležitosť budúcnosti, teraz je to už súčasnosť, ktorú možno vedecky merať a dokázať.

 ... preto sa volá nevýrazné. Chceš ho uchopiť - a nezachytíš ho. Preto sa nazýva neurčité. Tao te ťing

 ... LNG žehličkou otrhané gate Strýčka Sama ako od Armády Spásy. Javiskom frašky je Washington Post a pod oparom hydraulicky vyfrakovaného plynu je na riti gatí sotva čitateľný vyblednutý nápis New American Century.

...skôr, ako sa, chudák, narodil. Západné korporátne média ho síce nafukovali na plný plyn ako balón v tvare dlhého žiarivého hada - spasiteľa Európy, ťahajúceho strategickú surovinu z Ázie na starý kontinent, ale o to trápnejšie teraz vyzerá tento spľasnutý americký projekt pomenovaný podľa Verdiho Zboru židovských otrokov, ktorí boli otrokmi len v mýte vytvorenom židmi. Podľa pôvodných tajných plánov mal plynovod Nabucco dopravovať pod americko-izraelskou kuratelou do Európy plyn z demokraticky vybombardovaného Iránu. Mimochodom, USraelci stále považujú iránske nerastné suroviny - hlavne teda ropu a zemný plyn - akosi za svoje vlastníctvo, ku ktorému len momentálne nemajú prístup, aby ho delili podľa svojej ľubovôle a bohatli na ňom. S Iránom to nevyšlo a Nabucco sa stal prvým projektom v histórii ropovodov a plynovodov, ktorý nemal plnku. Na smiech. Hlavne v Rusku, voči ktorému bol tento ideologický projekt zameraný.

Najskôr vás ignorujú. Potom sa na vás smejú. Potom na vás útočia. Nakoniec vyhráte. Tento citát od Gándhího si zvolil do svojho záhlavia jeden z najlepších kolektívnych blogov o energiách, Oil Drum, aby ho trajektóriou svojej vlastnej existencie poprel. Oil Drum prehral. Dňa 31. júla 2013 definitívne končí a zostane zachovaný len vo forme archívu ako dôkaz zlatej éry zdieľania informácií, ktorá je v nenávratne.

Tento mesiac ohlásili dve severoamerické spoločnosti ukončenie všetkých prieskumných aktivít v Poľsku, zameraných na bridlicový plyn. Kanadský Talisman Energy a americký Marathon tak prispeli do celej histórie geologického prieskumu najdramatickejším exodom z lokalít, ktoré považovali za nádejné, prešustrujúc na prieskumné práce veľkú sumu peňazí. Koľko to bolo, sa nedozvieme, ale môžeme si byť istí, že na investičných útvaroch oboch firiem si to niekto riadne vyžral.

Globální poptávka po mase neustále roste. Od roku 1971 do 2010 se celosvětová produkce masa ztrojnásobila na konečných 300 miliónů tun ročně. Pokud bude nárůst pokračovat, můžeme v roce 2050 očekávat roční produkci kolem 600 miliónů tun.

Gigi Chow N.D.

V roku 2004, keď experti usilovne pracovali na feasibility study megaprojektu "Plynovod Nabucco", kúpil si dôstojník azerbajdžanskej armády Ramil Safarov v budapeštianskom kráme s hobby proprietami sekeru, aby s ňou v rámci programu NATO Partnerstvo pre mier zabil arménskeho dôstojníka Gurgena Margarjana.

Je to otrepaná anekdota. Prečo Mojžiš roky vláčil vyvolený národ po Blízkom východe? Lebo kamkoľvek prišli, zmrštili židia nosíky a vyhlásili "tu to smrdí, poďme ďalej." Nakoniec dorazili na miesto, ktoré nepáchlo. A odvtedy majú Arabi ropu a židia čerstvý vzduch. Ak neberieme do úvahy smog vyprodukovaný izraelskými elektrárňami spaľujúcimi uhlie a záhadné úniky chemikálií.

 

 

Začiatkom júla 2011 maďarská vláda vedená Viktorom Orbánom kúpila 21,2 percenta akcií ropnej a plynárenskej spoločnosti MOL od ruského ropného gigantu Surguťnefťegaz. Cena bola 1,88 mld. eur a Maďarsko na pokraji hospodárskeho krachu ju uhradilo z peňazí Medzinárodného menového fondu. Je nemysliteľné, aby MMF - ktorý rozkladá štáty povinnou privatizáciou strategických sektorov - odrazu financoval nejakej vláde z ostbloku nákup akcií súkromnej energetickej spoločnosti do držby štátu. Teda pokiaľ nejde o "dobré", hoci nesolventné Maďarsko na jednej strane a "zlé" Rusko, ktorému treba odňať akcie európskych firiem. 

Dajme si najskôr zahrievacie kolo okolo glóbusu. Svetová spotreba energií (fosílne palivá, urán a biomasa v ich surovej podobe pred spracovaním na elektrinu, teplo alebo palivá, a priama produkcia elektriny z vody, slnka, vetra a geotermálnych zdrojov) už prekročila 500 exajoulov. V súčasnosti spaľujeme 10x viac energie ako pred 100 rokmi, aby sme si zabezpečili produkty a služby, ktoré konzumujeme. Spotreba energií rapídne stúpa, v roku 2010 sme na primárnej energetickej úrovni spotrebovali 550 exajoulov (523 kvadriliónov BTU). Až 80 percent energie dodávajú fosílne palivá.

Stránky

Bitka o plynovod Nord Stream 2 naberá na grádoch.

A to ste už počuli? Izrael chce mať natiahnutú plynovú rúru od svojich ukradnutých offshore ložísk vo východnej časti Stredozemného mora cez Cyprus a Grécko až do Európy.

Hovorí sa, že do roku 1950 jazdili Saudi na ťavách a po roku 2050 budú zas jazdiť na ťavách. Podľa všetkého to bude skôr.

Tak toto by si zaslúžlo napísať veľkými písmenami a vyvesiť niekde na námestí v každom meste Slovenska.

Merkelka sa dnes na bezpečnostnej konferencii v Mníchove vyjadrila

Posledný človek, ktorý bol na mesiaci, zomrel. Bol to Gene Cernan, muž so slovenskými (a českými) koreňmi, jeho starí rodičia z Kysúc boli Čerňanovci.

Štátne výdavky na utečencov zvýšili v roku 2016 rast ekonomiky Nemecka približne o 0,3 %, šťastne zachrochtal šéf nemeckého inštitútu pre výskum ekonomiky DIW Marcel Fratzscher pri bilancii uplynul

Hurá, teploty pominuli, zas na to môžeme drbať.Asi taký je postoj väčšiny masmédií. Počas horúčav sa snažili robiť zo stúpajúcich ukazovatelov teplomerov zábavný šport o rekordy.

V rámci globálnych klimatických zmien zasiahol v noci hlavné mesto Gruzínska Tbilisi mohutný lejak a ho vytopil. Poškodená je veľká časť mestskej infraštruktúry a prívalová vlna vyšupla do ulíc zo dvadsať potenciálne nebezpečných obyvateľov miestnej ZOO.

 "Nekonvenčný plyn (z bridlíc v Poľsku) môže ledva uspokojiť časť našich potrieb, ale svet ním nedobijeme. Sorry, také sú tu geologické podmienky", oznámil verejnosti šéf Štátneho geologického úradu Prof. Grzegorz Pieńkowski prostredníctvom "pravicovej" hlásnej trúby Gazeta Wyborcza. Pieńkowski: všetko, čo vám doteraz ideológovia natárali, si rozbilo hubu o realitu. Manna z bridlíc nebude. Šlus, bodka.

 V sobotu 11. apríla 2015 bol havarijne odstavený generátor na Juhoukrajinskej atómovej elektrárni.

Aj aby sa nezdalo, že človek je slepo strannícky a kritizuje všetko, čo niekde na Smetisku či na N napíšu, musím tu spomenúť akciu Zachráňme Železnú studienku.

Kde sa dvaja bijú, tretí víťazí? Tentoraz to nie je tak.

Na reklamu je to trochu neskoro, takže už je to len skôr reportáž o tom, že dnes bola v Sade Janka Krála akcia Stredovek pri Dunaji. Ide o akúsi ľahkú ukážku stredovekých spôsobov výroby, produktov a spôsobov boja.

Dnes o 8.00 stredoeurópskeho času ruský Gazprom zastavil dodávky zemného plynu na Ukrajinu, pretože dlhy, ktoré má Ukrajina, táto nemôže a  nechce splácať.

 V krátkom časovom slede došlo k dvom udalostiam hodným pozornosti. V druhej polovici apríla vstúpil do spoločnosti Burisma, čo je podľa svojej vlastnej definície vedúca súkromná ukrajinská ropná a plynárenská spoločnosť (s centrálou v cyperskom Limassole) istý Hunter Biden, ktorý je len tak mimochodom synom viceprezidenta USA Joea Bidena. No a začiatkom mája oznámila spoločnosť Royall Dutch Shell, že z bezpečnostných dôvodov prerušuje práce na prieskumných vrtoch neďaleko mesta Slavjansk. Pauza je údajne len dočasná. Z týchto dvoch udalostí vyplýva jedno. Korporácie sa začali navzájom hrýzť ako besné psy o zásoby ukrajinského bridlicového (v prípade Dnepersko-doneckého aulakogénu, ktorý zahŕňa 90 % ukrajinskej produkcie uhľovodíkov, skôr pieskovcového) plynu. A že do bezohľadného boja vstúpilo - už úplne otvorene - aj také mocenské eso, akým je semeno Joea Bidena.

Namiesto detinských blábolov v podkarpatských mienkotvorných médiách o typoch pimprlákov, ktorí bojujú na Ukrajine (všetko v štýle opisu počítačových hier pre dorast: hentakí a takí potom ešte ďalší, ktorých meno sa nesmie vysloviť, lebo stratíte body a autor stratí pravidelný mesačný príjem) tu máme serióznu analýzu, prečo Rusko na Ukrajine vojensky nezasahuje. Odpoveď sa odvíja od skutočnosti, viditeľnej v provokatívnych rečiach a ešte provokatívnejších činoch poskokov USA, ktorí sa na Ukrajine násilným prevratom a "demokratickými" voľbami chopili moci: USA si ruskú vojenskú intervenciu veľmi prajú. Rusko pochopiteľne neurobí nič, čím by mohlo pomáhať Američanom v ich špinavej bezohľadnej vojne o zdroje tejto planéty. Na rane je práve teraz Európa.

Keď už to vyzerá, že eurobyrokratický Mordor narazil na dno politickej tuposti, nikým nevolení komisári, s usilovnou pomocou administratívy USA, spáchajú ďalšiu politickú obscénnosť. Stal sa ňou Energetický summit EÚ-USA. Hlavnými postavičkami  bruselského bunraku, ktorý termínovo len o chlp minul prvoaprílový Deň bláznov, boli polodementná baronessa Ashtonová v roli komisárky pre zahraničnú politiku a bezpečnosť EÚ a  alkoholik Guenther Oettinger, momentálne komisár pre energetiku EÚ. Administratívu USA reprezentovali Európou posadnutí geniálni Aškenázovia - minister zahraničných vecí USA Kerry (vlastným menom Kohn) a reprezentant ministerstva energetiky USA Dan Poneman. Témou bolo - čo iné. Ruský zemný plyn.

 Opäť sa raz potvrdilo, že napriek urputnej snahe smetiarov obmedziť verejnú diskusiu sú niektoré príspevky v debatách hodnotnejšie ako samotný článok. Ten bol zameraný na konštatovanie, že na východe Slovenska sa žije mizerne. Ako keby ľudia, ktorí nemienia utekať zo svojej vlasti do krajín, ktoré paradoxne žijú aj z tunelovania ich rodnej zeme, nevedeli, ako to na Slovensku vyzerá. V bulvárnom texte Východ Slovenska sa borí z chudobou, ľudia žijú z necelých 7 eur na deň neznámy autor necháva hneď v úvode analytika ubezpečiť čitateľov, že to bude ešte horšie.

 Nedali mu nielen raňajky, ba ani večeru. Napriek tomu na oficiálnych fotografiách z januárového stretnutia na najvyššej úrovni Ruská federácia - Európska únia v Bruseli prezident Putin žiari spokojnosťou. Možno je šťastný, že nemusel prehĺtať europotravu, ktorá je na rozdiel od kvalitnej ruskej úplne vytunelovaná (čo uslintane skonštatovala aj dodávateľka štvavých článkov pre SMEtiareň Procházková po tom, ako jej Ruská federácia opäť umožnila vstup na svoje územie a beštia sa konečne poriadne nažrala). Hlavný dôvod bol však iný a Putin ho aj oznámil. Tu je: Európska komisia udelila Gazpromu výnimku z povestného "tretieho energetického balíčka" pri využívaní plynovodu OPAL. Tento precedens zároveň naznačil, ako sa bude vyvíjať bruselské šťanie proti Južnému prúdu.

Po rusko-ukrajinských válkách o plyn se však obě strany shodují na tom, že zásobování celé západní Evropy prostřednictvím jediného potrubí není šťastné řešení

Spoločnost Virgin Galactic ohlásila svoj tretí skúšobný let so svojou tzv. vesmírnou ľoďou SpaceShipTwo.

 Kým v Kyjeve burcujú na barikádach proti vstupu Ukrajiny do euroázijskej colnej únie vedenej Ruskom, v ich kolonizátorskej centrále bez hraníc je situácia iná.

Výstavba plynovodu South Stream sa úspešne začala a o dva roky bude prvá vetva funkčná. Na rozdiel od najbizarnejšieho plynovodu v dejinách energetiky s umeleckým názvom Nabucco - historicky prvej plynovej rúry bez zemného plynu, South Stream má všetko, čo potrebuje

 Po intenzívnych kontaktoch, ergo brutálnom a bezohľadnom nátlaku na Brusel, bude Izrael ako jediný štát mimo Európskej únie požívať nemalé finančné aj intelektuálne benefity ambiciózneho programu Európskej únie Horizon 2020.

Kým tam prišli, spálili veľa benzínu, nafty i kerozínu. Veľa jedli, veľa pili, ako sa na kongresovú turistiku patrí. Je pravda, že sa našiel svetlý vzor - reprezentantka Filipín, ktorá vyhlásila hladovku, čím ušetrila aj vodu na splachovanie - nik však tento environmentálne hodnotný počin nenasledoval. Servírovala sa aj poľská špecialita - slede z Baltiku, v ktorom spojenci po druhej svetovej vojne utopili chemické zbrane, aby aj takto ukázali prostredník zdochline Tretej ríše s jej ťahom na ochranu prírodného prostredia. Minuli i veľa papiera a energie napájajúcej prenosné elektrické zariadenia. Pohádali sa. Nakoniec sa dohodli. Že sa stretnú o rok v Lime a o obrok v Paríži. Stručne povedané, vo Varšave sa konala konferencia OSN o klimatických zmenách.

 A taká tučná zakáľačka to mala byť. Ukrajinská chutná svinka však na poslednú chvíľu "pozastavila" guľku do hlavy od Eurozväzu. Ukrajinská tzv. opozícia dotovaná domácimi aj zahraničnými aktérmi psychopatického korporátneho kapitalizmu vreští unisono so západnými korporátnymi médiami, aká je to tragédia, že Ukrajina nebude zničená.

Stránky