novovek

počet: 95

novovek, industriálna éra, prvá polovica 20. storočia  do  1945

 

Dnes je významný deň - presne sto rokov od VOSR  - Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie zo 7. novembra 1917 v Petrohrade. 

U příležitosti včerejšího Svátku zesnulých předků (Ahnenfest/Samhain) uspořádaly sdružené kamarádské spolky v Rakousku pietní akt k uctění památky padlých vojáků obou světových válek.

Pavel Kamas
Dnes, 28. 10. 2017, je to presne 99 rokov od formálneho vzniku prvej Československej republiky. Každý rok v tento deň sa spustí čechoslovakistické besnenie a rôzne "osobnosti" oplakávajú údajný spoločný štát. Spoločný? Spoločný by mohol byť vtedy, keby oba národy, podľa ktorých získal meno, boli rovnoprávne. Ale neboli.

"To, či bolo bombardovanie oprávnené, odôvodnené, alebo morálne v poriadku, nechám na čitateľa," napísal istý v britskom Oxforde doškoľovávaný slovenský historik. Týkalo sa to extrémneho vojnového zločinu - bombardovania Drážďan Britmi a Američanmi. A tak som sa začítala pozornejšie.

Padol tu v rozprave taký pojem "nacistické podtóny v ĽSNS". Bol spomenutý celkom správne, lebo tak sa to akosi na verejnosti pociťuje, hlavne pod tlakom médií, že tá strana má naozaj také podtóny a že obsahuje nejaké prvky tzv. nacizmu. 

Keďže v médiách je naozaj občas dobré dať priestor obom stranám, uverejňujeme článok z portálu Židovské noviny Delet.

Na začiatku 20. storočia možno vidieť v Európe jeden veľký a základný protiklad: na jednej strane sú tu štáty morskej civilizácie, posadnuté financiami, kolonizáciou a nekonečnou industrializáciou, a na druhej strane tradičné veľké vnútrozemské, doslovne tisíc rokov rastúce spoločenstvá.

Dôvodom, prečo ikonická fotografia Ladislava Bielika z vpádu vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968 nahodila farebný šat, bol podľa jeho syna údajný des mladých ľudí z čierno-bielych fotografií.

Je to presne 70 rokov, čo 6. augusta 1945 Američania zhodili  prvý raz atómovú bombu na Hirošimu. Uvádza sa približne 140 000 obetí na životoch, v absolútnej väčšine civilov. O dva dni neskôr zhodili variantu bomby na mesto Nagasaki. Tam sa uvádza 70 000 obetí.

Informovaní učitelia a študenti histórie sú si dobre vedomí skutočnosti, že Druhá svetová vojna nevyriešila žiadne väčšie problémy sveta. V skutočnosti vytvorila nové, tak isto ako Prvá svetová vojna. Sovietska hrozba svetovému mieru a obchodná rivalita medzi Japonskom a Spojenými štátmi sú len dva príklady predvojnových problémov, ktoré sa stali ešte akútnejšie práve príčinou tejto vojny. Americké domáce problémy, vrátane národného dlhu, nezamestnanosti a rasových nepokojov, lomcujú Amerikou viac a viac a môžeme dôvodne argumentovať, že dve Svetové vojny urobili tieto problémy len väčšími a to rýchlejšie.

Sitra Ahra

13. února 1945 začal útokem na bezbranné a uprchlíky beznadějně přeplněné Drážďany největší válečný zločin druhé světové války. Toto město bylo ve dvou vlnách bombových náletů zničeno a spáleno na popel. Třebaže ohňové bouře a útoky tisícihlavých bombardovacích perutí musela přestát i jiná města jako Hamburk nebo Kolín, drážďanský masakr předčil naprosto vše – dokonce i útoky na Tokio, Hirošimu a Nagasaki.

 Sú veci, ktorým verím, ale väčšinou sa snažím byť opatrný Klamstvo v politike priletí z ľubovolnej strany.Najnovšie som našiel na virtuálnom stole foto, ktoré ukazuje, ako boli sfalšované originálne fotografie.

Predvčerom,  17. decembra, zomrel v USA Dieter E. Grau, jedna z hlavných osobností amerického vesmírneho programu. Dožil sa úctyhodných 101 rokov.

V Praze byl na podzim 1952, úplně neočekávaně pro všechny, uvězněn hlavní tajemník Ústředního výboru Komunistické strany, žid Rudolf Slánský, a společně s ním celá skupina známých židů. Soudili je bleskově, od 20. do 25. listopadu, a 13 funkcionářů, ze kterých 11 byli židé, odsoudili k smrti a ihned je postříleli či oběsili.

Termín „Německý hospodářský zázrak" popisuje rychlou obnovu a rozvoj ekonomiky v Západním Německu a částečně i Rakousku po druhé světové válce. Tento výraz byl poprvé použit v britských Times v roce 1950.

Obvykle se uvádí, že Německo přepadením Polska. Vedle Německa jako spoluviník se občas ocitá i Sovětský svaz za svůj vpád do východopolských území podle tajného dodatku k německo–sovětské smlouvě o neútočení 16 dní po vypuknutí polsko–německé války.

Tomáš Krystlík

Dříve tomu tak zdaleka nebylo. Příslušné zprávy a dohady se v tomto smyslu tradovaly jako veřejné tajemství obvykle jen od úst k ústům.

Václav Junek

Ak by som mal prirovnať osud slova fašizmus, napadá mi ako najlepšia metafora slovo guláš. Pod týmto slovom, ktoré má síce maďarský pôvod, ale samotné jedlo nebolo vymyslené Maďarmi, sa ukrýva celá škála jedál, kde spoločným menovateľom je asi iba nakrájané mäso na kocky, červená paprika, soľ a cibuľa. Ale rozdiel medzi pivným gulášom zahusteným starým chlebom a segedínerom je priepastný.

Stránky

 

Americké bomby zabíjely. Pravda o bombardování území ČR na konci války 

 

Smrť 90-čného človeka je už naozaj niečo neprekvapivé. Navyše Fidel Castro bol prirodzene už mimo funkcie, takže jeho smrť má pre Kubu a svet len symbolický význam. Ani sa nechce veriť, ako je jeho doba už ďaleko v minulosti.

Jeden z najlepších vtipov filmu Kurvahošigutentag zaznel hneď na začiatku. V scéne, kde nemeckí turisti na koníkoch cválajú neďaleko českých lesných robotníkov, hlavný hrdina povie:

Haagsky tribunál už v marci oslobodil bývalého premiéra Srbska Slobodana Miloševiča v plnom rozsahu. Miloševič zomrel vo väzbe v Haagu počas procesu 11. marca 2006 (bolo mu predtým odmietnuté prepustenie zo zdravotných dôvodov).

Bol som sa pozrieť na Slavíne. Poobede. Je tam kľud a málo ľudí - menej, ako v bežný víkend. Niekoľko pekných vencov pri hlavnom pamätníku a niekoľko menších kytíc v nedôstojnom kýbli s reklamným nápisom.

Zemetrasenie v Nepále opäť raz ukázalo nekrofilnú, beštiálne neľudskú tvár systému. Tak ako od čias magických a mýtických kohenovských 6 miliónov sa aj po katastrofe v údolí Káthmandú zrátavali mŕtvi. V prvých dňoch nás korporátne média nezabudli každých pár hodín prikrmovať rastúcim číslom. To finálne je neveľké - necelých desať tisíc. V porovnaní s kohenovským etalónom drobnosť. Čiže - nič vážne sa nestalo.

 Blíži sa 70. výročie ukončenia druhej svetovej vojny, a tak sa Denník N, ktorý vznikol odštiepením z materskej smetiarne, rozhodol vysvetliť teliatkam, ktoré si tam chodia čítať textíky o nájhipsterskejších kávjarňach f Brátyslave, ako to vlastne bolo.

13. február je dátum vybombardovania Drážďan Američanmi a Britmi v roku 1945.

Platí jedna pravda - dobrá otázka je viac hodná, ako akákoľvek odpoveď.

O tom, ako musia byť bratia sionisti bdelí, aby odhalili zákernosti nacistickej propagandy, hovorí aj najnovší článok Eretz.cz

V nedelu, 9. novembra, prebehli v Berlíne oslavy revízie výsledkov 2. svetovej vojny. Presne pred 25 rokmi totiž došlo k zrušeniu povestného múra, oddelujúceho Západný a Východny Berlín. To bol začiatok procesu, ktorý rýchlo viedol k zjednoteniu Nemecka.

Osobnosť Jozefa Tisu treba posudzovať v historickom a politickom kontexte doby, v ktorej žil.

V stredu 10. septembra 2014 boli v Brne zbavení obvinenia vydavatelia knihy Hitlerove prejavy.

V časopise Život č. 21 z 24. 5.

František Filip

Nie, nejdem si robiť srandu z aktuálneho obsahu televízie, ani z osemdielneho TV serialu s názvom Povstalecká história, ktorý bežal v roku 1984, a bol tak šlahnutý, že Dočolomanský, ktorý bol prinútený hrať Husáka, z toho skončil na čas na psychiatrii (to sa vtedy hovorilo a verím tomu).

Včera, 29.8.2014, boli v Banskej Bystrici oslavy 70. výročia odporu Slovákov voči nacistickému Nemecku (agresorovi), oslavy udalosti, ktorá sa po poslednej veľkej vojne na našom území začala označovať ako Slovenské národné povstanie (SNP).

Článok pomôže mnohým Slovákom objasníť "rozsiahle stavebné úpravy prebiehajúce vo Varšave v septembri roku 1939".

Vraj tam bol nával, písali Česi. V Šanghaji síce dav vyzerá ináč, ale každopádne český server zverejnil pekné fotografie zo Zeleného domu banskobystrického architekta Ladislava Hudeca, ktorý otvorili pre verejnosť.

Jedna z hlavných cenzorov masmédií na Slovensku, Kernová, zachytila tučné sústo. Opäť je reč o Hitlerovi - tentoraz ale v "lifestylovom časopise pre mužov", v Slovak Man Magazíne.

Pred 75 rokmi vznikol prvý slovenský štát.  Vznikol práve v pohnutých dobách, lebo štáty vždy vznikajú v pohnutých dobách.

Kto napísal 14 000 antisemitských mailov? Ústredný zväz židovských náboženských obcí.

Stránky