novovek

industriálna éra, najmä 20. storočie

 

Smrť 90-čného človeka je už naozaj niečo neprekvapivé. Navyše Fidel Castro bol prirodzene už mimo funkcie, takže jeho smrť má pre Kubu a svet len symbolický význam. Ani sa nechce veriť, ako je jeho doba už ďaleko v minulosti.

Jeden z najlepších vtipov filmu Kurvahošigutentag zaznel hneď na začiatku. V scéne, kde nemeckí turisti na koníkoch cválajú neďaleko českých lesných robotníkov, hlavný hrdina povie:

"Kurňa, dva roky po revolúcii a Nemci sa tu preháňajú jak v 41-om".

Haagsky tribunál už v marci oslobodil bývalého premiéra Srbska Slobodana Miloševiča v plnom rozsahu. Miloševič zomrel vo väzbe v Haagu počas procesu 11. marca 2006 (bolo mu predtým odmietnuté prepustenie zo zdravotných dôvodov).

Bol som sa pozrieť na Slavíne. Poobede. Je tam kľud a málo ľudí - menej, ako v bežný víkend. Niekoľko pekných vencov pri hlavnom pamätníku a niekoľko menších kytíc v nedôstojnom kýbli s reklamným nápisom.

Zemetrasenie v Nepále opäť raz ukázalo nekrofilnú, beštiálne neľudskú tvár systému. Tak ako od čias magických a mýtických kohenovských 6 miliónov sa aj po katastrofe v údolí Káthmandú zrátavali mŕtvi. V prvých dňoch nás korporátne média nezabudli každých pár hodín prikrmovať rastúcim číslom. To finálne je neveľké - necelých desať tisíc. V porovnaní s kohenovským etalónom drobnosť. Čiže - nič vážne sa nestalo.

 Blíži sa 70. výročie ukončenia druhej svetovej vojny, a tak sa Denník N, ktorý vznikol odštiepením z materskej smetiarne, rozhodol vysvetliť teliatkam, ktoré si tam chodia čítať textíky o nájhipsterskejších kávjarňach f Brátyslave, ako to vlastne bolo.

13. február je dátum vybombardovania Drážďan Američanmi a Britmi v roku 1945.

Je to jedno z najväčších a najzbytočnejších bombardovaní zo série spojeneckého plošného leteckého vyvražďovania.

Vybombardovávanie nemeckých, japonských, ale aj slovenských miest Američanmi a Britmi počas druhej svetovej vojny je bezpochyby najväčší zločin v histórii ľudstva.

 

mrtvoly v drázdanoch

 Sú veci, ktorým verím, ale väčšinou sa snažím byť opatrný Klamstvo v politike priletí z ľubovolnej strany.

Najnovšie som našiel na virtuálnom stole foto, ktoré ukazuje, ako boli sfalšované originálne fotografie.

original falshung

V skutočnosti si ale nie som istý, či neboli sfalšované tie fotografie nalavo, označené ako originál.

Technicky to nedokážem zistiť, takže rozmýšlam: ktorá strana viac falšuje dokumenty a svedectvá o vojne?

Jedna to bezpochyby robí.

Platí jedna pravda - dobrá otázka je viac hodná, ako akákoľvek odpoveď.

O tom, ako musia byť bratia sionisti bdelí, aby odhalili zákernosti nacistickej propagandy, hovorí aj najnovší článok Eretz.cz (a predtým Suddeutsche Zeitung z 10.11.2014 „Das ist keine Hitler-Hommage“ ).

V nemeckom meste Hof je na kostolnej maľbe vedľa Ježiša postava, ktorá pripomína nacistického vodcu. Táto podobnosť bola vraj odhalená pred rokmi, pri čistení malieb.

 

Osobnosť Jozefa Tisu treba posudzovať v historickom a politickom kontexte doby, v ktorej žil. Povedzme otvorene, že našim bratom Čechom a konkrétne mimoriadne hlúpemu a intrigánskemu Benešovi, ktorý svojou hlúpou nerealistickou politikou priviedol nás aj Čechov iba do nešťastia, náramne vyhovovalo mu nalepiť na čelo flaster „fašista“, čo neskôr komunisti zdokonalili do absurdity zavedením pojmu klérofašizmu. V literatúre zaklincoval Dominik Tatarka v idiotskom románe „Farská republika“. Je symptomatické, že keď zoberieme dej tohto románu

Ak by som mal prirovnať osud slova fašizmus, napadá mi ako najlepšia metafora slovo guláš. Pod týmto slovom, ktoré má síce maďarský pôvod, ale samotné jedlo nebolo vymyslené Maďarmi, sa ukrýva celá škála jedál, kde spoločným menovateľom je asi iba nakrájané mäso na kocky, červená paprika, soľ a cibuľa. Ale rozdiel medzi pivným gulášom zahusteným starým chlebom a segedínerom je priepastný. Každému chutí iný, mne najlepšie ten náš s veľkým množstvom cibule a najlepšie s viacerými druhmi mäsa. :-D

V stredu 10. septembra 2014 boli v Brne zbavení obvinenia vydavatelia knihy Hitlerove prejavy. Táto kniha vyšla v nakladatelstve guidemedia a okrem Hitlerových prejavov obsahovala aj komentáre Stanislava Beera. Práve tieto kometáre sa stali terčom obžaloby, pretože samotné prejavy sú historické faktum a to sa môže vydávať. Kometáre ale mali propagovať nacizmus.

Nie, nejdem si robiť srandu z aktuálneho obsahu televízie, ani z osemdielneho TV serialu s názvom Povstalecká história, ktorý bežal v roku 1984, a bol tak šlahnutý, že Dočolomanský, ktorý bol prinútený hrať Husáka, z toho skončil na čas na psychiatrii (to sa vtedy hovorilo a verím tomu).

Stránky

Keď už o tej histórii, tak zaujímavý rozhovor s Baldurom von Schirach (z roku 1968). Ja som to nepoznal, nedávno som na to narazil a mám dojem, že sú tam zaujímavé veci na zamyslenie. Ale asi to chce taký hlbší pohľad.

Len pripomeniem, že von Schirach bol vedúci vtedajšieho Skautu a starostom vo Viedni - za to dostal 20 rokov, ktoré si všetky odsedel v Spandau.

Pripomenutie zločinu Američanov proti mieru v Európe.
Zdroj Saker.
Dokument bežal včera na RTVS2.  Relatívne jasne zachytáva, ako Jelcin rozbil Ríšu proti vôli Gorbačova a ostatných politikov. Aby Jelcin mohol vládnuť aspoň v Rusku, hodil cez palubu Ukrajinu, Kazachstan a ten zvyšok štátov. Komunizmus doslúžil, ale tieto krajiny, z ktorých väčšina boli do Ruska integrované viac, ako Bretagne do Francúzska, Škotsko do Británie či Texas do USA, sa nemali takto oddeliť. Hrozivé a hrozné dôsledky tohto rozpadu sa prejavujú doteraz.

 

Ukážka súčasnej francúzskej kultúry (ale pre istotu nepozerajte toto video, ak rozumiete francúzsky).

Si vous parlez français, ne regardez pas cette vidéo.)