novovek

industriálna éra, najmä 20. storočie

 

Smrť 90-čného človeka je už naozaj niečo neprekvapivé. Navyše Fidel Castro bol prirodzene už mimo funkcie, takže jeho smrť má pre Kubu a svet len symbolický význam. Ani sa nechce veriť, ako je jeho doba už ďaleko v minulosti.

Jeden z najlepších vtipov filmu Kurvahošigutentag zaznel hneď na začiatku. V scéne, kde nemeckí turisti na koníkoch cválajú neďaleko českých lesných robotníkov, hlavný hrdina povie:

Haagsky tribunál už v marci oslobodil bývalého premiéra Srbska Slobodana Miloševiča v plnom rozsahu. Miloševič zomrel vo väzbe v Haagu počas procesu 11. marca 2006 (bolo mu predtým odmietnuté prepustenie zo zdravotných dôvodov).

Bol som sa pozrieť na Slavíne. Poobede. Je tam kľud a málo ľudí - menej, ako v bežný víkend. Niekoľko pekných vencov pri hlavnom pamätníku a niekoľko menších kytíc v nedôstojnom kýbli s reklamným nápisom.

Zemetrasenie v Nepále opäť raz ukázalo nekrofilnú, beštiálne neľudskú tvár systému. Tak ako od čias magických a mýtických kohenovských 6 miliónov sa aj po katastrofe v údolí Káthmandú zrátavali mŕtvi. V prvých dňoch nás korporátne média nezabudli každých pár hodín prikrmovať rastúcim číslom. To finálne je neveľké - necelých desať tisíc. V porovnaní s kohenovským etalónom drobnosť. Čiže - nič vážne sa nestalo.

 Blíži sa 70. výročie ukončenia druhej svetovej vojny, a tak sa Denník N, ktorý vznikol odštiepením z materskej smetiarne, rozhodol vysvetliť teliatkam, ktoré si tam chodia čítať textíky o nájhipsterskejších kávjarňach f Brátyslave, ako to vlastne bolo.

13. február je dátum vybombardovania Drážďan Američanmi a Britmi v roku 1945.

 Sú veci, ktorým verím, ale väčšinou sa snažím byť opatrný Klamstvo v politike priletí z ľubovolnej strany.

Platí jedna pravda - dobrá otázka je viac hodná, ako akákoľvek odpoveď.

O tom, ako musia byť bratia sionisti bdelí, aby odhalili zákernosti nacistickej propagandy, hovorí aj najnovší článok Eretz.cz

Osobnosť Jozefa Tisu treba posudzovať v historickom a politickom kontexte doby, v ktorej žil.

Ak by som mal prirovnať osud slova fašizmus, napadá mi ako najlepšia metafora slovo guláš.

V stredu 10. septembra 2014 boli v Brne zbavení obvinenia vydavatelia knihy Hitlerove prejavy.

Stránky

Keď už o tej histórii, tak zaujímavý rozhovor s Baldurom von Schirach (z roku 1968). Ja som to nepoznal, nedávno som na to narazil a mám dojem, že sú tam zaujímavé veci na zamyslenie. Ale asi to chce taký hlbší pohľad.

Len pripomeniem, že von Schirach bol vedúci vtedajšieho Skautu a starostom vo Viedni - za to dostal 20 rokov, ktoré si všetky odsedel v Spandau.

Pripomenutie zločinu Američanov proti mieru v Európe.
Zdroj Saker.
Dokument bežal včera na RTVS2.  Relatívne jasne zachytáva, ako Jelcin rozbil Ríšu proti vôli Gorbačova a ostatných politikov. Aby Jelcin mohol vládnuť aspoň v Rusku, hodil cez palubu Ukrajinu, Kazachstan a ten zvyšok štátov. Komunizmus doslúžil, ale tieto krajiny, z ktorých väčšina boli do Ruska integrované viac, ako Bretagne do Francúzska, Škotsko do Británie či Texas do USA, sa nemali takto oddeliť. Hrozivé a hrozné dôsledky tohto rozpadu sa prejavujú doteraz.

 

Ukážka súčasnej francúzskej kultúry (ale pre istotu nepozerajte toto video, ak rozumiete francúzsky).

Si vous parlez français, ne regardez pas cette vidéo.)