plutokracia

počet: 90

financie a chtonická moc
Puding od nemeckého výrobcu, dostupný na slovenskom trhu, obsahuje kúsky kovu. No a čo, pýtam sa. Sú to preferencie tohto trhu predsa. Výrobca to vie a dodáva k nám to, čo si domáci spotrebiteľ kúpi. Treba to nechať na trh. Trh najlepšie vie, trh všetko vyrieši. Kupujú Slováci ten puding? Kupujú. Tak aký problém, čo za problém.

Sociálna poisťovna ohlásila, koľko je priemerný dôchodok z 2. piliera. Je to tých necelých 26 eur. 

Pripomínam, má to byť polovička dôchodku - druhá príde z 1. piliera.

Nuž, zatiaľ to poberá 535 klientov (väčšina "neindexovaný", čiže sa im tá suma nezdvihne ani o vlások s infláciou, stále to do smrti zostane presne len tých 25,62 eura).

V rámci multikulti sa môžeme naučiť ďalšie slovíčko. Je to Ruhegehalt, ktoré znamená čosi ako peniaze v nečinnosti, čiže penziu. Dostáva jú bývalý šéf Volkswagenu Martin Winterkorn, ktorý odstúpil po prevalení sa škandálu s podvodmi pri meraní výfukových plynov.

Štrasburg 27. októbra - Belgickí politici sa dohodli na podpise obchodnej dohody CETA s Kanadou, vyhlásil dnes napoludnie belgický premiér Charles Michel. Federálna vláda a predstavitelia regionálnych kabinetov vytvorili spoločnú deklaráciu prijateľnú pre všetkých, informoval belgický denník Le Soir.

Veril niekto, že to bude inak? 

Keďže chcem všetkým len dobre, človek sa podvedome  vyhýba negatívnym správam a snaží sa spomenúť len tie dobré. Načo písať o tom, že sa ľudia zabíjajú, nie? Ale tých dobrých správ je pomenej a občas aj pár dní nie sú žiadne.

 

Niektorí sme to ako tak vedeli, ale zvyšok vo svojom primitívnom nadšení vôbec nepočúval.

Korporácie sa chvejú od blaha. Na západ Európy sa valia stotisíce žravcov nadržaných po tamojšom blahobytnom živote. Chudobný východ EÚ, kde politici zobrali vážne perverzné nariadenia ekonomistov o zákaze pomáhať domácim chudobným, pretože to kriví ekonomiku a zvyšuje zadlženosť štátov - známe "sociálne škrty" - nevychádza z údivu.

 O tom, kam smeruje Európa pod náporom multikulti, nemožno mať pochýb. Tam, kde farebné populácie začínajú naberať prevahu, už nezakryte  vládne otroctvo. A píšu o tom už aj masmédia, situáciu nemožno ututlať.

Taký titulok dnes priniesli HN, a majú pravdu. Áno, Nemci a Rusi s nami vydrbali - Gazprom podpísal dohody s Nemcami o rozšírení Nord Streamu. Keď Brusel chystal predĺženie protiruských sankcií, európske firmy si pod stolom dohodli s Rusmi nový biznis s plynom.

Už je to tu zas. Číňania študujú účtovníctvo Slovenských elektrární, chcú ich ovládnuť
Toľko titulok na Smetisku.

Kauza Váhostav sa prevaľuje vo verejnosti už mesiace, kritický stav Váhostavu bol témou už roky.

Takzvaný druhý pilier dôchodkového zabezpečenia, tento pdovod na celom národe, definitívne končí. Rozhodla o tom vláda.

V Čechách.

Na Slovensku sa o tom ešte oficiálne nepovedala a nepriznala otvorená pravda.

Adoptuj si svojho Gréka za 500 €!

Bude za teba robit všetko, na čo ty nemáš čas.
 

Toto som objavil medzi starými vecami:

koľko hodín ročne sa v jednotlivých krajinách pracuje.

Asi som k tomu chcel niečo rozumné napísať, ale čo k tomu dodať? Všimnite si, ako sú medzi málo pracujúcimi nielen Francúzi, ale aj severské krajiny, aj Nemecko je len skromne v strede. Holt, práca nie je o kvantite, ale o kvalite.

O tom, že prví penzisti z kapitálového sporenia na penziu, tzv. 2 piliera, od januára dostávajú nejakých 20-30 euro, teda nehorázne smiešnu sumu, oveľa horšiu, ako očakávanú, sa už píše nejaké týždne.

Bohatí sa každým rokom stávajú bohatšími a chudobní chudobnejšími. To sú výsledky, ktoré zverejnila organizácia Oxfam.

Tento titulok sa zjavil na Smetisku v súvislosti s bezplatnými lístkami na vlak pre študentov. Treba hneď povedať, že dramatizácia je zbytočná. Nejedná sa o žiaden stret socializmu s kapitalizmom.

Stránky

Máme za sebou fchancúske voľby. Boli učebnicovou ukážkou technológie zvanej demokratické voľby. Nahnevaný a podvedený národ silne cíti, že je v ohrození. A napriek tomu nepriateľ, predstaviteľ záujmov cudzej veľmoci tie voľby jasne vyhral.

Kedysi aj náš pán premiér spomínali tretiu cestu. Ba dokonca sa mi čosi marí, že sa aj jeho strana jeden čas tak volala: Smer – tretia cesta. Už tú tretiu cestu nespomína, asi na ňu pod dojmom štedrých sponzorských darov po prvej ceste zabudol.

Keď si pustíte televízor a otvoríte noviny alebo hocičo iné, tak sa odvšadiaľ na vás vyvalí názor mediálnych samsonov na Grécko, že a) sami si zavinili svoj dlh, b) lebo mali vysoké dôchodky, a c), že to teraz musia zahraničným banksterom zaplatiť. 

Demokracia bezpochyby výborne funguje. Žiaľ, len vtedy, keď treba previesť na ľudí vinu. V Grécku systém nechal preniesť na ľudí vinu za čokoľvek, čo sa bude teraz diať. Nechal si podpísať bianko šek. Ľudia si museli vybrať, ale mali len dve ničnehovoriace možnosti. Kinoautomat, demokracia. Nech by si vybrali ktorúkoľvek, pôjde to pre nich v podstate rovnako. Ale už sa im bude môcť naveky vyčítať - veď to bola vaša vlastná voľba, je to vaša vina.

Slovenská intelektuálna elita v poslednom období s obľubou používa slovo konšpirácia. Označuje ním v zásade všetko, čo nespadá do oficiálnej línie videnia sveta. Tie najprominentnejšie osobnosti našej spoločnosti hľadajú odpovede, prečo občania veria konšpiračným teóriám.

Adrián Ondrovič

Nechcem moc teoretizovať, ale problém sa dá vysvetliť veľmi pekne na krásnom príklade. Cirkus okolo penzijnej reformy na Slovensku a masívne osprosťovanie, ktoré presadzuje podvod, nazývaný II. pilier.

Viete, prečo je vo švajčiarskom Lídli nástupný plat 3 330 eur? Z dvoch dôvodov. Po prvé preto, že tam majú silné odbory, ktoré tieto podmienky svojim zamestnancom vybojovali. A po druhé preto, že tam majú inú mentalitu.

Milan Kuruc

Vážení delegáti 22. plenárnej konferencie Stálej konferencie slovenskej inteligencie. Je mi ľúto, že sa nemôžem zúčastniť vášho rokovania vzhľadom k nepredvídaným závažným zdravotným problémom v rodine. Dovoľte teda touto cestou uviesť niekoľko základných poznatkov k doterajšiemu priebehu transformácie hospodárstva Slovenskej republiky, ktorá sa po vyčerpaní všetkých potenciálov zmysluplného a usmerniteľného vývoja, zradou tu panujúcej oligarchie a postupným zdevastovaním takmer všetkej nezávislej inteligencie dostala dnes v podstate naspäť do svojho bodu „0“.

Termín „Německý hospodářský zázrak" popisuje rychlou obnovu a rozvoj ekonomiky v Západním Německu a částečně i Rakousku po druhé světové válce. Tento výraz byl poprvé použit v britských Times v roce 1950.

FATCA: Máte dolarový účet v ČR? Americké úřady o vás od 1. července vědí více než Policie ČR, Ministerstvo vnitra nebo organizovaný zločin!

VK

Někdy v roce 1905 pronesla služka ke svému pánovi tuto větu: „Říká se, že na Kubě bude válka, a já tam mám rodinu.“ Pan Rothschild odvětil: „Žádná válka nebude, nedám peníze.“ A skutečně, i když se vedly řeči, že válka na Kubě je nevyhnutelná, neválčilo se.

Jan Kadubec

Hanba o to větší, že jsme – anebo si to už jen říkáme, že jsme? - národem Jana Husa a T.G. Masaryka. Mravních autorit, uznávaných na celém světě. A hanba o to hlubší, že ji neprožíváme poprvé. Vzpomínáte na balkánskou krizi v devadesátých letech minulého století? Na tzv.

Lubomír Man

Ešte pred 50 rokmi klasickí ekonómovia považovali za prejav životaschopnosti ekonomiky, keď dokázala produkovať veci, ktoré ľudia chcú (a vedia za ne aj zaplatiť). Dnes bola ekonomika predefinovaná na čosi, čo sa nazýva Hrubý domáci produkt, či HDP.

Lawrence M. Parks

Moderní společnost miluje vědu a čísla. Před pár stoletími by lidi sotva napadlo pídit se po tom, před kolika lety vznikl svět. Dnes si troufáme na mnohem víc. Skrze udělátka jako střední délka života a nějaké to modelování trendů si troufáme odhadnout už i to, kdy zemřeme.

Markéta Šichtařová

Na Slovensku od roku 1948 prebiehal proces intenzívnej morálnej a intelektuálnej degenerácie národa. Ak si niekto predstavoval ako ja, že po roku 1990 sa situácia zmení, neprestáva si pretierať oči! Sprostých amorálnych komunistických papagájov komsomolcov nahradili často ešte sprostejší a amorálnejší papagáji finančnej oligarchie, pričom na môj vkus príliš často sú to tí istí sprostí komsomolskí papagáji.

Pavlík Morozov

Docela často poslouchám, že za socialismu bylo špatně a dnes jsou úplně jiné možnosti. Je to pravda a není to pravda. Většina lidí si plete technický a vědecký pokrok se společenským zřízením a ekonomickým systémem.

Nadčasový Bondy: Kto dnes vládne svetu

V Literárnej prílohe denníka Právo vyšiel na začiatku januára 2000 rozhovor s filozofom Egonom Bondym. Myšlienky, ktoré boli vyslovené v tomto interview majú byť podnetom k diskusiám o povahe doby, v ktorej žijeme.

Egon Bondy

V Rusku nedávno prebehli dve zaujímavé konferencie o medzinárodnej situácii. Obe svedčia o tom, že v Rusku, na rozdiel od napr. Európy, nevládnu medzi intelektuálmi v tomto smere žiadne primitívne tabu. Je jasné, že tieto témy nie sú témou okraja spoločnosti, ale naopak, ktorá spoločnosť ich otvorene nevyjadrí a nepostaví sa im, tá sa dostane na okraj.

Stránky