veda

veda, technika, umenie

Posledný človek, ktorý bol na mesiaci, zomrel. Bol to Gene Cernan, muž so slovenskými (a českými) koreňmi, jeho starí rodičia z Kysúc boli Čerňanovci. Zomrel v slušnom veku 82 rokov, nech má večný pokoj.

Pred niekoľkými rokmi (1997) vyhral počítač Deep Blue prvýkrat nad majstrom sveta v šachu Kasparovom (toho to tak nervovo zložilo, že sa začal pchať do politiky). V týchto dňoch vyhral program založený na neurónových sietiach, Deep Mind, súboj s majstrom sveta v hre Go, Kórejčanom Lee (asi tiež vstúpi do politiky).

Najnovšie prekročila umelá inteligencia ďalšie svoje hranice, respektíve prekonala hranice, ktoré má ľudstvo. Program umelej inteligencie z dielne Microsoftu, chatbot TayTweets, sa prejavoval cez twitter. Bol živý len 24 hodín, a už prekvapil svojimi prehláseniami:

V piatok havarovalo lietadlo SpaceShipTwo spoločnosti Virgin Galactic pri testovacom lete nad Mohavskou púšťou v Kalifornii. Po odpojení sa od nesúceho lietadla a zapnutí vlastných motorov plavidlo explodovalo. Zahynul jeden z pilotov, druhý sa katapultoval a je ťažko zranený.

Ide o druhú nehodu súkromného vesmírneho programu v tomto týždni. V noci na stredu vybuchla pri štarte raketa súkromnej spoločnosti Orbital Sciences, ktorá viezla na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) zásoby jedla a materiálu.

 Na potulke Bratislavou som s údivom zistila, že hlavné mesto "čiernej diery Európy" dokáže byť vďačné. A to spôsobom vskutku veľkorysým, keďže vybudovalo pamätník nie obyčajný, ale monumentálny. Je prepytujem dedikovaný političke, rodáčke od susedov, ktorá krajine obývanej cca 6 miliónmi ľudí hovoriacimi prevažne slovanským jazykom udelila hore vyšší epiteton ornans.