balu

authenticated user

komentáre

balu

text je v podstate modlitba s "historickou retrospektívou".

Boh požehnaj maďarov, dobrou náladou a hojnosťou, ponúkni im pomocnú ruku keď bojujú s nepriateľmi. Zlý osud ich už dlho trhá, prines im veselý rok, tento národ už odpykal za minulosť aj za budúcnosť.

...teraz ide historická retrospektíva od príchodu Árpáda, požehnané láne na nížinách, zlaté strapce hrozna na Tokajských horách - ale za naše hriechy prišiel aj trest: tatári, turci, krajina sa premenila na smutné ruiny, kde sa domorodci museli ukrývať a epos končí tak, že prosíme ža Bože, zmiluj sa už nad nimi, ponúkni pomocnú ruku na mori utrpenia, zlý osud ich už dlho trhá, prines im veselý rok, tento národ už odpykal za minulosť aj za budúcnosť.

------------
Možno sklamanie, ale maďarská hymna neštve proti nikomu, nemaluje ružový obraz, nevelebí nejakú dynastiu - s typickou maďarskou skromnosťou rovno Boha oslovuje :-)

Ináč prečo práve v tom by nemali maďari svoje špecifiká: existuje aj "druhá hymna", ktorá v socíku bola skoro tak uctievaná ako táto oficiálna. Kto pozná aj túto neoficiálnu druhú hymnu, tzv. "Szózat" tak ten je určite náš. https://www.youtube.com/watch?v=5if7hQmemR0

balu

Nejak sa zabudlo na iste reci ktore kolovali okolo volieb golavy statu. Ma totiz zaujimavu fugu v zivotopise v Jues ked robil kaderade, blbo investoval (jo, on, the biggest financmajstr), o vsetko prisiel ... fuga ... a vynoril sa ako financnik. Hovorilo sa ze ma nejake prepojenia so scientologmi, aj Ficovic to skoro zacal vysetrovat - ale sa nejako dohodlo a nevysetrovalo sa.

balu

vidím, že slovač zostane len slovačom. Spolupráca s vami? VY, velevážení, čo sa už v XIX storočí zadefinovali ste ako slováci čo položili na stôl? Osmanskú nadvládu ste ani nemali a keď nejaký iný nátlak prišiel ste čušali a čakali na šancu ako z toho niečo vykuť. S kým ste boli toho ste zradili. Točte ďalej svoje slovansko übermenchácke reči, čavte.

balu

Civvole, to je fakt ako z nejakej bavorskej svadby. Viem si predstaviť, ako tanky fičia sovjetskými pláňami, veselá to pieseň znie, na galuboje sovjetské nebo z tankov vyletujú pestrofarebné balóny. No Panzerlied je teda o dosť serióznejšie. Skúsim aj ja:

Štýlovo NIE z II. sv.v. ale s dnešným leopardíkom. Čo teraz budú spievať? A ináč prečože majú na tankoch furt ten istý kríž? To fakt ten hazelnuss je ich najväčší problém?

balu

Ja hej. Ungarische média, hlavne fideszácke o tom celkom vyčerpávajúco informovali. Hungária sa prezentovala na najvyššej úrovni, ministrom zahraničia Szíjjártóm a samotným Vittoriom. Zo Slovenska bol dakto? Lebo Szíjjártó sa vyjadroval, že sa bavili o veľmi rôznych témach, maďarských patentoch a riešeniach u nich, čínskych investíciach u nás a všetci o spojení Ázie s jevrópou, resp. s nami. Pochybujem, že Viktor vybavuje niečo pre EU, asi len vzužíva ten menévrovací priestor, ktorý má. A má. Na Slovensku som okrem hádky dementých škôlkarov z NR kto komu ukradol lopatku na pieskovisku zaregistroval akurát toľko, že Kikiska vítal gruzínca a chce mu pomôcť do NATO.

balu

rovno zakázať hnedú farbu? Stále by zostala biela čokoláda, určite by vymysleli aj biele kakao, aj na maskáčoch sa dá vymeniť na ružovú a aj stromy (bohužiaľ snáď okrem brezy všetky, ale breza je zas ruská, takže aj tú) sa dajú premalovať. Výnimku, kde sa hnedá farba môže zostať je 1) na afroeurópanoch, kde je to symbolom nadradenosti 2) zrejme aj h.vno musí tvoriť výnimku, tým fakt neviem čo by sa dalo robiť. Je jedno čo zješ, produkt je aj tak hnedý.

Ináč som si už dávnejšie všimol, že vrahovia Wehrmachtu a SS všetci mali dve nohy a dve oči a podobnosť dnešných nemcov s tými nemilosrdnými zabijákmi (6 miliónov! nezabudnime!) je zarážajúca. Navrhujem každému nemcovi amputovať jednu nohu a vypichnúť jedno oko. A to, že sa krajina volá "Nemecko" a už vo svojom názve preukezuje netoleranciu a nadradenosť svedčí o tom, že v podstate všetci nemci sú dodnes fašisti.

balu

https://www.youtube.com/watch?v=OfIgJCygLho s anglickýma titulkama pre tých, ktorí ešte stále nevedia madárski. Frank Zappa dávnejšie vymyslel už prasačí sprej.

balu

"naozajstný človek žije tak, aby nepotreboval ani solidaritu, ani nič" - no naschvál, koľko takých poznáš (okrem seba samozrejme)? Vieš kto je taký? Napr. Soros Ďuri, etalón sociopat, má všetkých v prdeli. Možno o ňom Nietzsche písal, že?

balu

či by dne Nietzsche tiež neutekal zo západu radšej ku nám... Alebo ešte lepšie k rusom.

balu

No ale je jasné, že všetky tie dlhy sú nezaplatiteľné. Vyplýva to zo samotného systému, kde len tlačia (teda dnes už asi len vyťukajú a enter) peniaze bez sebemenšieho krytia. Reálny majetok a produkcia sa nezväčší, len k tomu istému krytiu vytlačia zase pár miliárd. Jasné, že to nefunguje. Resp. funguje dokonale - len nie pre tých a pre ten účel ako sa deklaruje.

Je jasné, že banky tento systém budú chcieť využívať k získaniu toho, čo ešte nemajú, teda k osobnému majetku ľudí, podľa mňa od vymyslenia nápadu hypoték to tak je. Mňa ináč kurevsky vie iritovať používanie novodobého slovesa "zhodnotiť". A chápe sa tým predaj... Ako keby ten dom, auto, bársčo predtým svoju inherentnú hodnotu nemalo a hodnotu získa tým, že ho vymením za kýbel riedkaho lajna. A pri predaji za to dostane x peňazí bez krytia hovorí tomu, že "zhodnotil". Doublespeak jak vyšitý.

balu

perfektná vetička:
"zbrane nie sú na bojovanie - sú buď na zastrašovanie a/alebo na zabíjanie" - neviem či je vlastná ale geniálna. Určite to zaraď medzi najlepšie formulácie.

Na oplátku zacitujem grafiti s Nietzschem:
"Boh je mrtvý" - Nietzsche
"Nietzsche je mrtvý" - Boh
:-)

balu

neverím, že
1, taký národ je
2, resp. skôr ak je, že je nedotknutý civilizáciou.

Ten kmeň ja akoby neomarxistami vysnívaná ideálna atesiticko-hedonistická spoločnosť. Slniečkári v džungli. Radi chlascú, majú radi viac žien... no Everett vyzerá na to, že presne toto hľadal, prečo by sa nevzdal toho chlapíka ktorého nikdy nevidel, ná né? Ale šiltovky majú. Načo vlastne potrebovali jeho tovar a lieky, keď nemajú obavy a sú šťastní? A on zato dostal ich jazyk. Dobre ho osrali džungloví vychytralci. Ale on to isto vyrátal, lebo na ten tovar odnekade tiež musel mať + prednáškové turné, knižky, videá... no ten väčší biynisplan určite nebol stratový.

Oni asi ani svojim deckám nerozprávajú rozprávky, veď sami tiež nevideli draka a predsa nemôžu ich oblbovať slovami niekoho koho nevideli. Či ten duch vidia? Videli svojho prapradedka? Asi nie. Tak si pamätajú max. tých 40 rokov nazad... wow, ideálne. Nemajú ani slovo na "obavu". Ale vraj choroby a živly ich trápia. Aha...

Neviem, nejako mi celý príbeh kurevsky smrdí. Mám pocit, že celý príbeh je propagandistický bullshit.

balu

stačilo by prepísať obal a prihodiť pár centíkov za nevšedný gastronomický zážitok. Keby to bolo správne uvedené na etikete nič by sa nastalo, zaručene by sa našlo zopár dementov čo si kúpi. Šak keď je v obchode, medzi malinovým a vanilkovým pudingom tak je asi jedlé, nééé? A nikto nič nemôže povedať, zákazník vedel čo si kupuje.

Načo zasahuje ten štát zase? Niekedy nechápem ten trh, mal by už štátu dolámať ruky. A keby som otvoril vývarovňu na vyprážané kravské lajno s gorgonzolovou omáčkou tak čo? Blízkovýchodná a halal špecialita.

balu

pritom, že samotný Orbánov spíč, jeho odpovede a jeho tlačovku nikde hlavnoprúdiaci necitujú. Či teda o čom mala byť táto hovadsky kreatívna diskusia? Mne pripadala ako samoúčelné divadlo, kde každý ľavičiar za svoj plat poctivo a profesionálne sa bojaci o demokraciu (v ich ponímaní) musel vyjadriť svoj neskutočne originálny názor, ktorý v prudkej diskusie väčšina čítala z papieru. Výsledok zero, ako sme aj čakali. A aj tak ma nejakí dvaja-traja príjemne prekvapili, no nebolo - ale asi bude - ich veľa. A Verhofstadt a jeho s-pič... čo on (toho času min. financií Belgicka ak sa nemýlim) kurva robil v 1989 na sneme SZDSZ, najvlastizradnejšej liberálnej strany, čo maďarská história videla? A to sa vyhýbam charakteristike dosť jednoliatej etnicity danej strany aby som nebol semiantista. Jedna jediná vec z týchto liberálnych zavíjaní chýba: priznanie faktov, a len omáčka bez zemiakov, bez mäsa neni búhvíaký obed. No čo tak čítam na nete, liberálne reakcie na Vittoria boli v Maďarsku prinajmenšom kontraproduktívne, len utvrdili maďarov.

A som rád, že Ficomír sa hneď na druhý deň pridal a vyhlásil, že treba presvietiť mimovládky. A za chvílu určite zakáže aj offshore, že Robino? OK, to bol len žart. (Ináč teoretická otázka, netreba odpovedať: priamy zisk nevytvárajú ani učitelia, lekári, takže sú neziskovky len nie sú mimovládky - na druhej strane keď vláda financuje "neziskovky" napr. na LGBT agendu, tak to sú čo? Sú stále "mimovládky"? A všetky subjekty by mali byť presvetliteľné, ziskovky, neziskovky, mimovládky a vládky - vláda na prvom mieste -, fyzické, právnické a iné osoby a to z demokratického princípu rovnosti.) Teta Ema akurát dala link na poľské demonštrácie. Plus Maďarsko. Plus Balkán. Mám taký pocit, že niečo chuopci zle vyrátali. Aj minule som to písal, ale len postupne si to aj ja uvedomúvam: oni nás v podstate totálne nechápu. Myslia si, že tiež uvažujeme ich štýlom a často sa aj zdá, že naozaj - ale v princípe nie. A preto im asi začína lepiť a keďže nemajú lepší nápad zase útočia len cez peniaze, intrigy a čím ďalej tým viac násilie, či právne či fyzikálne.

balu

Lustráciu by bolo treba rozšíriť aj na roky po "zamatovej". Vtedy sa asi napáchalo rádovo viac škôd ako za posledné roky-desaťročia totáča. Čiastočne sa aj osobne prekrýva.

OK, nepoužívaj slovo karma. Slovenský "osud" má skoro všetky potrebné odtiene, aj súd(ené) je v ňom, aj os. Mne maďarovi sa slovo karma páči, lebo je v tom ruka/rameno (kar) čo značí činnosť, aj dnes (ma). V maďaračine koreň k-r aj tak má zvyčajne hlboký význam, vždy aktívneho charakteru, takže tá karma čo sám riadiš.

balu

je veľa, lebo THC sa rozpúšťa v tukoch. Anno kamoš vravel, že keď dáš do vodnej fajky (alebo bonga) mlieko, tak z toho lehce nazelenalého mliečka môžeš vyrobiť dokonca aj fest fajnšmekrovský syr :-) Anno na Obchodnej v BA aj predávali - oficiálne mali akože "syr" na jedálnom lístku, dobre draho, a keď došiel "ten" tak si za rovnakú cenu dostal za kýbel kvarglov - raz som koštnul, nechci vidieť :-) Takže ak si chceš urobiť koláč s nejakým tukom (a nejaký tam bude) kľudne si prisýp, bude dobrý.

balu

som zložiu skúšku (slabá troječka, ale mám? mám) vantumu, a teraz chápem prečo ma mamka dala na jazyky. A na henten konkrétne. Vraj sa tunak robí píčdí.

No právnické zázemí nemám ale ani na to nemám. Vým, že keď bolo "hovadsky povinné" sčítanie obyvateľstva EU (tuším 2010) tak ma nejako nevýmjako nezarátali (ináč pýčovia z tých hausnumer budú vychádzať, takže kde ja nie som je arab za mňa), vlastne teda ani nie som. Len rozmýšlam.

Teta Ema
týmto trikom sa vážne dá vydrbať s jurisdikciou istých "štátof" (veď výte prečo je štát v uvodzovkách)? Dodržali niekedy HOCIAKÚ dohodu? Úvaha B. Trh a jeho samoregulačná ruka. Pozvime sem dáku ruskú stanicu, založím kľudne na to sro. Prejde to? Né. No kde tá ruka trhu? A sloboda pomaly bársčoho? Ruskí výrobcovia smartfónov. (Vo vantum sa to povie "som rád a milujem kvety ať se šlnko švíci")

Ja si myslím, že nás kurevsky podceňujú. Majú svoje nástroje (neviem ako to vantumsky povedať) a nechcú aby sme aj my mali svoje ale oni rozmýšlajú tak a my inak a oni nás v podstate kurevsky nechápu ale radi by vládli... len ako keď nás v podstate nechápu? Chceli by nejaký taký systém, aby sme ich poslúchali až zbožňovali ale zároveň by sme neprišli úplne o tie vlastnosti prečo nás potrebujú. A nechápu že nie sú ničím a nikým vyvolení, vo férovej súťaži sa nám max. vyrovnajú. A sú geneticky zbabelí. A tí vždy prehrajú. Bez výnimky.

balu

keď sa páli, každá cihla sčervená. A meliata nemeliata, viem vyrobiť tehlu. Zbieral som jeden čas a 350 (rôznych) som ich musel predať. Nehovorím, že znova začínam, ale takých 30-40 už mám zas. Takže kamarátom vyrobím za naturálie a Jákob si urobí aj sám - ako vidíme -, aj na Marse - ako vidíme. Ináč tam by nemali konkurenciu, ja bych do toho šel kdybych byl Jákob. Len keby v tom nebola tá "práca" (fujfuj, tú mokrú hlinu do ruky keď tam mám gááándžu).

My sa nestratíme a voni sú dávno stratení. Freud by povedal že majú komplex (tatík IHVH ich bil) preto sa (sa = voni sami seba, my sme len prevzali) nazývajú vyvolení. Pravda to síce neni ale myslieť si to môžu.

balu

"Kým prednášal na školách pred publikom, skenoval miestnosť a hľadal atraktívne dievčatá." - A preto dievčatá: TREBA NOSIŤ BURKU!

"riadne potužený, alkoholom, kokaínom a Viagrou" :-D Bože, starý dobrý mejnstrím. ani si nevedia predstaviť, že by niekto nebol deviant. A prečo by si nezakopli do mrtvého? Ak to tvrdí 32 anonymov, musí byť pravda. Ináč dobre platia takéto články? Cítim v sebe dostatočnú kreativitu na tvorbu anonymných svedectiec, za malý poplatok môžem informácie podávať aj z prostredia Pentagonu ako insider ktorý si neželá byť menovaný. Ba by som mohol svetu otvoriť oči v mnohých otázkach. Doteraz napríklad nikto nevie, že ruská aj čínska armáda používa mimozemské technológie a dvíhajú astenosféru abz nemuseli tak hlboko vrtať po ropu. Alebo že Trump a Putin sú nevlastní bratia, Merkelka je ich bratranec. Hitler (kwa, skoro som ho vynechal) je ich tatko a dodnes žije v Španielsku len sa dal preoperovať. Obama je svätý muž ktorý pravidelne levituje počas modlitby a CIA zabránilo už 17-im vojnám s mimozemšťanmi, preto bratia Trumputinovia im robia zlé meno. Lucas sa vlastne pri vytvorení rytierov Jedi inšpiroval agentmi CIA.

Sinuhe: no je dosť možné, že sa niečo chystalo v kulároch čo potrebujú tromfnúť. Trebars aj v kruhoch EU. Je tam zopár týpkov o ktorých si viem bársčo predstaviť.

balu

nejaký veľký expert na vznik Československa. Na mýte Štefánika určite dosť pridalo aj to, že sa stal "mučedníkom" ... teda nekonšpirujme, ale koľko o ňom viem "globaločechoslovakisti" na čele s Masarykom aj mohli mať dôvod.

Ťažko povedať čo bol tan maďarizačný tlak, akcia či reakcia - asi sa obe strany začali generovať nenápadne už dávnejšie v súlade s moderným ponímaním "národa" a každý krôčik bol o niečo silnejší. Vtedy to uhorské vlády vysvetlovali tak, že maďarizácia je potrebná preto, aby mnohonárodnostné Uhorsko dokázalo odolať panslavistickým ideám a snahám o podkopanie. Tie národnosti boli zas prevažne slovanské, ergo dosť chytľavé na panslavizmus. A bol aj panslavistický smer, uznajme, na analógiu pangermanizmu s určitým fázovým posunom. Či na to maďarizácia bola dobrou "odpoveďou" ťažko povedať, podľa mňa nie, ale pravdupovediac tiež neviem čo by som bol robil. Kebyže to začnú o 200 rokov skôr... kwa ale keď to vtedy nikoho nenapadlo, ani maďarov maďarizácia ani slovákov že by mohli žiť mimo Uhorska. A maďarizácia mala dosť silnú aj opozíciu (Eötvös). Teraz to vidím tak, že sa rozpadu Uhorska nedalo zabrániť len to nemuselo až takto brutálne dopadnúť, že po 100 rokoch dodnes na seba vrčíme. Resp. len táto multikulti liberálna ignorancia a vykorenenosť dokázali otupiť akotak tie vášne. Kebyže sa našim pradedkom bolo podarilo vo vlastnej réžii dohodnúť na nejakej federalizácii alebo neviem.

A keď už Štúr: naňho zatykač tiež vydali vo Viedni, keď už svoju úlohu spnil ale chcel viac a začal byť nepohodlný. A potom "si strelil do nohy"... aha. No občas sa stanú takéto náhody. Diviaky tiež niekoľkokrát otočili chod dejín Uhorska.

balu

"Uhorská šľachta kolaborovala s Osmanmi" fúha, to máš odkiaľ? Osmani vrazili do stredu krajiny klin a de facto roztrhli na min. 2 mocenské zóny (Uhorsko a Sedmohradsko plus medzi nimi oblasť s velice pochybnou lojalitou k Habsburgovi, cca. terajšia východné Slovensko, Šariš, Nyírség, Mármaros). Sedmohradsko sa dohodlo s turkom separátne ale bežne to porušovali, hlavne turci, takže až taký mier nebol ani tam. Legitmita Habsburgov aj tak bola spochybňovaná minimálne polovicou šlachty, (spočiatku boli dokonca dvaja králi) a kým časť šlachty zostala verná Habrburgovi, časť zase nie. Úplne logicky šlachta na západe krajiny, teda blízko Habsburgov (Pálffyovci, Esterházyovci) bola verná a čím ideš ďalej na východ, tým bola nevernejšia (Bocskai, Rákóczi, Thököly). Plus nemalá časť šlachty s majetkami na Nížine jednoducho zmizla ako aj obyvateľstvo. A tá nevernejšia časť šlachty mala úplne opodstatnené obavy z toho čo tu bude keď Habsburg obsadí krajinu - no veď preštuduj aj to obdobie po turkoch, koľkým uhorským šlachtícom zhabali majetky, vytýčili od oka (teda podľa potrieb nového majiteľa) nové hranice ich majetkov, sfalšovali predturecké "katastrálne mapy" a "databázy" a dosadili tam potom všelijakých im verných akožešlachtícov, württembergov, grassalkovichov a pod. Keď sa Sobieski na scéne objavil, uhorská šlachta po 150 rokoch bojov bola proste vysílená. Habsburg ju zradil a nechal v srabe už x krát. A Sobieski mal zrejme problém aj tým, že na turkami okupovaných územiach často ani ľudia nezostali, lebo ich na desatticíce brali do Osmánie do otroctva a teda boli zrejme problémy aj s kvalitou ciest a brodov, zásobovaním a pod. Situácia bola teda o niečo komplikovanejšia.

XIX. st. - modernú dobu - som sem práve nechcel príliš miešať, lebo korene toho, že teraz sme v dvoch štátoch sú práve tam.

Budapest? V dobe Sobieskeho? hmm...

balu

diamantov je x typov. Ak je samotný surový diamant nečistý nebudeš môcť ho použiť na šperkárske účely nech s ním robíš čo chceš. Ak je špina zabudovaná do kryštálovej mriežky tak ju ztade nedostaneš. A tiež je holý fakt, že v prírode dokonalý kryštál neexistuje, preto v Amsterdame ujo Mordechai niekedy aj mesiace študuje nejaký krajší kameň aby ho náhodou štiepením nerozbil ale vyrobil z neho čo najviac pekných kúskov. Ty diamant len tak nevyrobíš, resp. vyrobíš, len procedúra je drahšia ako keby si si vydoloval v Afrike.

A potom je tu tzv. "carbonado" čoho je na svete hromada, vzniká dosť ináč ako drahokamové variety ale tvrdé jak hovado. Dostaneš ho za lacný peniaz v Hornbachu na poličke "rezné kotúče do karbošky". Vymyslí aj na ne nejakú omáčku.

balu

a ešte sa aj volajú MAGARulal... Tak možno napriek všetkém skepticizmu bude na tom kus pravdy, že nejaký taký národ tu nejako náhodou furt bol odkedy sa kolektívne pamätáme. Aj v Kazachstane žije kmeň Maghiar (ktorý majú legendy ako časť národa odišla na západ...), a Ujgur je tiež zvláštny názov ("finn"-ugor, Uhri - a ten názov že Uhorsko a uhri nevymysleli maďari, "ungarn", "hungary") ani nevyzerajú ako aziati a nieketoré ľudovky majú skoro rovnaké ako maďarské. A viete ako "sumeri" sami seba volali? No predsa "kangar". No je tu ešte zopár záhad čo asi nebolo celkom tak ako sa vyučuje.

balu

rok som žil v spoločnosti študentov kt. boli vyslaní do ČSSR a sú úplne "rovnako rôzni" :-) ako my. My sme nastavení na náš ksichtotyp lebo žijeme v mori belochov a vidíme tie rozdiely. Al ever mi, že keby si žil medzi černochmi, arabmi alebo aziatmi rovnako sa ich naučíš rozlišovať.

balu

ináč by si asi aj obhájil. Pamätník obetí rádoby-komunistického besnenia alebo odvlečených na "málenkij robot" (predpokladám, že aj u vás to robili, z Maďarska sa to týkalo státisícov po vojne, hlavne chlapov, podaktorí sa vrátili po 20 rokoch - resp. sa nevrátili vôbec - šťastnejší už aj po troch).

Ja ináč neviem, toľko sa rozoberá, akí sú tí židia šikovní a pod.... ale oni NEVIDIA že táto ich snaha obholokaustovať celú krajinu je KONTRAPRODUKTÍVNA? Až tak nerozumejú našej jednoduchej gójskej dušičke? Potom prečože sú tak hovadsky šikovní? Alebo sú len súdržní a úspešne vedia rozbíjať súdržnosť iných - to je možno podstata celej ich "šikovnosti" (plus nehrať férovo a zároveň od ostatných to vyžadovať). Ale nech to robia až kým každému nekápne a nezhnusia sa všetkým, aj tým ktorých chceli získať. V podstate robia robotu za nás akí sú šikovnučkí.

balu

aj v rodokmeni mám maďarov, slovákov, nemcov, kumánov (len čo viem). ALE: všetkých domácich "karpatcov", čili "uhrov". Príroda je podľa mňa rádovo šikovnejšia v kreslení hraníc ako ľudia a krajšie nakreslený celok ako je "Karpatia" nikde na svete neuvidíš. Aj Matej bol "uhor" a všetci "uhorskí národovci" za tých 1000+ rokov ktorí mondokovali po svojom keď bolo treba tak išli spolu. Napríklad proti turkovi anno, ale plno - dnes by sme povedali - slovákov a rusínov aj za Bocskaiho a Rákócziho proti Habsburgovi. Celok je to tak ako Matička Príroda nakreslila s tým pekným oblúkom a posypala všetkými dobrotami od žírnej zeme po zlato, nekonečné lesy a čisté pramene. Verím tomu že aj z ľudí sem dala to najlepšie čo mala v batohu :-)

balu

do toho by mali silno zakopnúť teraz "kotlebovci". Zorganizovať zopár demonštrácií a VEREJNE POŽADAŤ O ÚČASŤ napr. Karloínku Farskú, tú nesmierne odhodlanú a schopnú bojovnicu proti korupcii. A Kollára, Matoviča a ostatných odhodlaných čurákov. Isto, bez propagandy to nejde a do telky ich nepustia. Ale keď najbližšie ich pozvú aj do podobnej partičky ako naposledy, tak nečakane "mimo program" by mohli vytiahnuť niečo také. Samozrejme len v relkácii keď je zaručené, že nebude dodatočný strih. Alebo na infovojne.

balu

počuj, ty vieš robiť titulky k videám na jewťúb? V poslednom čase som kukal (teda skôr počúval) zopár velice dobrých maďarských vecí a ma napadlo že by som k ich otitulkoval.

balu

JE a nemusí "konať". Jadro je hlavne ťažké a nedá sa rozyhýbať, je stredom, tzv. jadrom okolitého vesmíru. Hýbať chcú zvyčajne iní. Zdravé jadro to proste vie o sebe a nenechá sa "odjadriť". Kladie odpor keď sa mu niečo prieči. Zbrane sú, ako vidíme, zrazu len zmizne pár desiatok kalašnikovov a granátov. Ale keď s ním nevieš narábať tak radšej nechytaj do ruky lebo si nepriateľovi daroval zbraň. To nie je moja múdrosť, počul som na vojne.

Čo sa týka tej "nostalgie na juhu", porovnaj najprv čísla, potom k Slovensku prirátaj Rumunsko a hneď sa ti bude lepšie spať. Rumunov poznáme, majú dodnes trpkú príchuť že nedostali aj Szolnok. Tata je tiež slovenská.

Ale iné: povedz mi, čo sa ti spája s osobou konkrétne Štefánika? Nie Československo? Ale oslavuješ aj slovenský štát a predtým Štúrovcov? Ale zároveň to Československo bolo fajn a dodnes chodíš do Čiech rád? Nevým... Neni v tom trochu schizofrenia?

balu

či práve kalifornskí mládenci majú tú echtovnú "európsku identitu" nevým... ale možno práve ich dravú americkú mentalitu potrebujeme. A v mnohom sa ani ja neviem sotožniť so západnou polovicou Európy. Ja mám svoju "karpátsku" identitu, európska je mi trochu fiktívna. Alebo sa to chápe čisto ako "belošská"?

balu

...ale so sídlom v Kalifornii...

balu

"The rise of left-wing, anti-Trump fake news"
http://www.bbc.com/news/blogs-trending-39592010
O celom článku si myslím síce svoje, ale je každopádne zaujímavé že takýto názor vyšiel na "renomovanom" BBC.

balu

zhrnul, len mne vždy trochu vadí, keď niekto predpokladá férové voľby. Prakticky všetky boli manipulované až falšované.

Ako alternatívny scenár (ale sa len hrám s myšlienkou) si viem predstaviť aj také niečo, že k tomu aby nevyhrala LePenová musia tak okato sfalšovať výsledky že kvôli tomu bude určitý výbuch. Aledbo že niektoré regióny odmietnu rešpektovať výsledky. V podstate je už folklór, že sú nejaké voľby a strana kt. nevyhrala už hneď na druhý deň spochybní výsledky. To je veľká nevýhoda "demokracie", keď niekto "vyhrá" tak, že má podporu 30% a kto "prehral" má trebars 25... z tých 60% ovšem, ktorí vôbec išli voliť. Polovica skoro furt bude nespokojná.

balu

.

balu

vo vengerskej televizii (neviem kerý to bou kanál, ale bol to kanál) pri pive kukáme, že čímže idú dnes obohatiť naše schátralé dušičky. Najprv nejaká krv sfarbila dáku rieku a vykapali šecki kapry, potom prekvapujúci schnitt: žaby... a potom nám došlo, že vlastne to je asi 10 rán egyptských. A tak sme začali dúmať, že TOTO s Veľkou Nocou už ako súvisí? Inde sa aspoň netvárili tak hovadsky nábožensky, bol tu Riddick, Hobbit i rôzne iné perly amerikánskej kinematográfie.

balu

to hej, v sobotu v noci ;-)

Princíp mal byť inde. Konkrétne som vychádzal z US ostreľovania Sýrie. Celý príbeh je v znamení "jedna pani povedala". Assad použil CW, nie Assad nepoužil, vystrelili 59 rakiet, došlo ich len 23, chlapík so šatkou ukazuje na dieru 50x50 cm v asfalte za poslednými domami - "tunak to dopadlo", ukazujú asi 5x mrtvého holuba. Čo chcel Trump povedať? Komu? Prečo toľko tomahawkov? Chceli škodiť vôbec? ... Blablabla. Média plné - a k tomu čo vidím sa nemuselo absolútne nič stať. Ani CW ani rakety. Chvost zase zavrtel psom. Takže - ako básnik povedal - len j.beme holú vodu a tvárime sa ako keby sme niečo vedeli, pričom sa len hrajkáme s tými farebnými kamienkami, ktoré nám média predhodili. V tom zmysle som skeptik a ma "nezaujíma" politika. Môžem ti potvrdiť, že v našej ulici sa včera nič mimoriadne neudialo, raz som počul sanitku keď išla na druhý koniec dediny niekam, takže tam neviem. Bohužiaľ už v sebe mám nejakú tú vštepenú mémovú databázu, algoritmy mám trochu špecifické :-)

balu

už to počúvam

balu

a tak som si oprášíl staršie vecičky. Túto pesničku som svojho času mal veľmi rád, asi klip som nepoznal. Neviem, priznám sa aj keď mi teraz ide o "vizuál".
https://www.youtube.com/watch?v=OwGG5fX7bxY
Je to ako krásny renesančný tanec a hudba nemá chybu doteraz - ale ako kukám klip, dvaja zženštelí chalani, ktorí sa neskôr budú aj hádať, nakrátko ostrihaná baba, ktorá pri mesiaci osamelá "vyzýva", potom sa objaví aj modrooký (nevinný) chlapec, o ktorého sa zrejme tí dvaja chlapi bijú. Fú... Píše sa rok 1985-6, neviem presne. Len som sa trochu zhrozil na čom som sa už ja vyrastal a teda akúže múdrosť ja tu môžem pestovať tonebôž odovzdávať. No ide o ten vizuál, asi som nepoznal, ako si tak premietnem tie roky u mňa tak asi nie. Ale už som vyrastal na Votrelcovi, na strednej sme už mali počitače (80-te roky Maďarsko). Akú tradíciu ja môžem odovzdať? Môžem maximálne chcieť aby sa to neskazilo ešte ďalej lebo už aj ja som skazený, ale menej. Divný deň, divný večer, divné myšlienky, sorry.

ps.: aj to si pozrite, ročník zhruba rovnaký https://www.youtube.com/watch?v=u06DpcFXc4U od 1:50... a 30 rokov tomu vole

pps https://www.youtube.com/watch?v=I1wg1DNHbNU

balu

či z jednej alebo z druhej strany je propaganda. Masovo šírené "správy" kvôli svojej podstate sú VŽDY propaganda. Či webom, či na papieri, či ťa osloví puberťačka pred Hlavnou stanicou alebo rečník na demonštrácii. Z jedného zdroja sa šíri pre netriedený dav. Kde semeno padne do správnej pôdy, tam zapustí korene, mém sa ujal.

Ja som dlho nesledoval vôbec tzv. "politiku", veci sa diali ale starnem a potom som istý čas sledoval, abz som dospel znova k tomu že nemusím. Respektíve ináč. Akože viem čo sa deje aj si myslím svoje ale prúser je to, že prakticky všetko čo sa rozoberá je z MÉDIÍ. Ergo z propagandy. Ich hodnota je inde, lebo včil už ani nevieme či bol vúbec nejaký chemický útok a či sú vôbec nejaké obete (ehm... no také zábery ako sú údajne z toho letiska ak mi dáte kameru natočím aj ja tunaak pri JRD). A teraz akože čo tu máme my rozoberať? Kto ako klame? Kto je zručnejší vo Photoshope? Hoši. Berte to tak, že niekto chce niečo, a k tomu sa v Sýrii nemuselo absolútne nič udiať. To, čo je v médiach je omáčka, propaganda, vštepovanie mémov, aby vaše závity mali surovinu čo spracovať. Lebo aj tak fungujú furt, tak sa dajú dvojako ovládať: dať tam vhodné algoritmy a krmiť ich vhodným krmivom. Principiálne VŠETKO čo krmí mozgy slovami (mémami) priemyselným spôsobom, ergo na princípe kvantity je propaganda. Aj tá dobrá. Nie je na tom v podstate nič neprirodzeného. Kvalita je kvalita, kvantita sa pridá, jin-yang, tma je chýbanie svetla. Len je lehce úbohé, keď niekto o sebe musí tvrdiť že je kvalitou lebo tá býva jasná hneď. A bohužiaľ - a tiež prirodzene - kvantita sama nie je schopná viesť. Nemám najmenšiu obavu, že "dobro zvíťazí". Zlo je len chýbanie dobra.

balu

akurát na tento jediný účel. Ak sa šofér bude chcieť podľa tejto mapy dopraviť z Komárna do Prahy bude velice prekvapený, minie cca. 8x toľko benzínu ako vyrátal. Možno nie je až taká náhoda, že predsa sa používa ten staromódny nudný Mercator... Podľa mňa už samotný nápad, vymeniť šírku za dĺžku je chorý a v podstate liberálno-slniečkársky. Rozmer jeden aj druhý, tak nie je jedno?

Ale ináč ma napadlo úplne to isté ako teba. Načo sa sem kwa hrnú? Nemajú tam miesto? Šak len zóna saván je ako celá Európa, aj pôdy majú dosť. A trochu som si tak zamyslel aj nad tým, či je v Afrike naozaj také hrozné preľudnenie... Je ich tam síce dosť, ale aj miesta majú dosť. Šak v tejto mape je Nigéria ďalej ako New York. A potom sa sťažujú debili, že je zima.

balu

v Rusku dali svetu len najväčšie hovädá a svine (OK, občas aj nejakých naozaj geniálnych vedcov), ale dajme im šancu...

balu

Pána Prsteňov - aj ten najmenší môže zmeniť svet :-) Niekedy k tomu stačí jeden človek (Viliam Tell) alebo malá skupina (sparťania v Thermopylai), ani len krajina to nemusí byť. Často sa len čaká na to, aby niekto už konečne začal, vyslovil to slovo, urobil ten krok a tým založil úplne novú kvalitu - kvantita sa automaticky pridá ak tá nová kvalita je to, na čo čakala.

balu

Slovene, kde na takéto chodiš vole? :-D

Nie je to zlé, z hľadiska PR, ale netreba preháňať s tými podprahovkami lebo nás začnú obskakovať LGBTI pupuši. Trochu buďme predsa konzervatívni. Ale tie tri farby trikolóru by sa mohli použiť na tri S-ká. Aj tak, už vidím, ako smečka zavíja, že SSS je vlastne ako SS... Tiso, Hitler, 6 miliónov. Netreba im dávať vysoké lopty. Nech si namáhajú svoje veľmi šedé kôry.

A prečo by nemala ĽSNS existovať? Samozrejme že by existovala ďalej, a keby dačo tak by bol náš najväčší "spojenec" - veď prakticky chcú to isté, len formu majú inú. Nová strana by nevznikala namiesto ĽSNS ale popri.

Voličská báza: no... keď máš v rybníku kapre tak zoberieš takú návnadu a udicu, ak chceš vychytať zubáčov, tak takú. Dostali sme nejakú situáciu a varíme z toho, čo máme. Ak slovenská spoločnosť dnes ukauje takýto obraz aký ukazuje, tak treba osloviť týchto ľudí a nájsť ku nim cestu. A máme brutálny náskok, lebo my tu vlastne SME ten ľud, presne vieme ako ľudia rozmýšľajú, čo ich serie, čoho sa boja a po čom túžia, nepotrebujeme k tomu žiadne štatistiky. Každý z nás vie ako vyzerá lopata a denná drina, nie sme vyvolení synčekovia starých komunistických papalášov. Občania Slovenska v princípe ani nemôžu za to, že sú tam kde sú, oni nerozhodovali o privatizáciach, dotáciach pre poľnohospodárstvo, nízko držaných platoch, ničení fabrík. bežným protiargumentom býva, že "ale môžu za to, veď oni ich zvolili" - ale ja osobne velice pochybujem, že to mohlo dopadnúť ináč. Z tejto situácie je cesta von JEDINE tým, že sa Slovensko vzdiali od Bruselu, na to dávno došiel aj Sulík, ktorého metódy EU tiež vedia dobre nasrať.

balu

nehádam, ba až súhlasím. Rozmýšľal som iba nahlas z hľadiska PR. Tí, ktorých ĽSNS má teraz okolo seba a sú ich sympatizantmi už netreba "osloviť", stačí nič nepresrať a ich vernosť zostane. Ide o tých ľudí - a najlepšie mladých - ktorým slovo "ľudák" znie staromódne a ktorí ešte nie sú natoľko infomovaní a informácie hltajú z celého okolia aby ich nedokázala smečka "zmiasť". Nech zostanú čím sú a nech robia to, čo robia, to je hlavné. Len pre tých, ktorí majú v hĺbke dušičky inklináciu k základným princípom ĽSNS a sú potenciálne aj voliči termín "ľudáci" môže aj odradiť. V podstate z hľadiska psychologického si myslím, že by sa mohol nájsť termín, ktorý je jednak "modernejší" (-e znejúci) a nie je tak "zraniteľný", lebo akonáhľe v tom máš "lud" sa do toho protistrana okamžite pustí. A hneď bude paralela s ľudákmi, Tisom, Hitlerom a 6 miliónmi. Čo treba zakázať, v mene demokracie.

balu

ale trochu je aj tak vysoká lopta pre mienkotvorcov. Tí kvôli podobnosti aj tak budú nazývať ich voličov "ľudákmi" a poukazovať na kontinuitu. Prípadné námietky že to je vlastne rozdiel budú ignorované alebo označené za chytanie za slovíčok. Ináč možno aj časť ináč sympatizujúcej mládeže nebude celkom v obraze. Slovo "ľudáci" má hlavne zastaranú chuť a mladinu preto nebude priťahovať.

balu

sa začali až po obsadení Maďarska nemeckou armádou. Podľa niektorých to okupácia nebola, keďže boli ti spojenecké vojská... nevým, výnimočný stav a suspendovanie ústavy podľa mňa znamenajú obsadenie. A to bolo v marci 1944, dovtedy Kállayho vláda tvrdo odolala nemeckému tlaku a pre židov vytvorila "safe haven" kam utekali z okolitých tvrdších režimov, napr. zo Slovenska. Takže časť tých židov, ktorých nakoniec z Maďarska deportovali by sa potom nemali zarátať medzi maďarských židov ale samozrejme ich tam rátajú, len aby vyšlo väčšie číslo. Maďarský národ je ešte hriešniejší, ako slovenský. Dokonca aj po obsadení bolo ešte obdobie pár mesiacov, kým začali s deportáciami. Tí múdrejší odišli včas aj z Maďarska (resp. skôr tí bohatší). Bez židov by ani neboli maďarské tanky (Turán, Zrínyi), všetky vyrábali fabriky Weiss a Ganz...

Dnes už iba druhá najväčšia synagóga Európy - nedávno postavili na Ukrajine (aké prekvapujúce... v neonacistickej krajine...) väčšiu - nie náhodou je v Budapešti. Zákony z 1840 a hlavne potom tzv. emancipačný zákon od 1867 a jeho novely dokorán otvorili dvere pred chazarmi, ktorí z Poľska a Ruska kde vtedy zúrili pogromy proti nim doslova zamorili Uhorsko. A tak v Uhorsku svojho času existovala dokonca aj Krajinná Antisemitská Strana :-) Zamorili samozrejme najprv východ a cobydup sa posunuli do stredu krajiny a do miest, hlavne do Pešti samozrejme ale napr. aj do Blavy.

balu

Je to proste povinné kolo.

balu

témy. Chytľavé. Každý o nich vie, politici hlavne, ale plebs to rád počuje aj vyslovené od politika. Takýto politik okamžite získa sympatie, lebo "hovorí pravdu", čo je vzácnosť. Krajňákovi ja osobne neverím, je to veľmi inteligentný agent, ktorý má byť akože národniar a kresťan (čo oslovuje) ale zároveň bez nacistických podtónov, čo asi aj viacerým voličom ĽSNS vadí. Šak je hlava skupiny priateľov Izraela v parlamente. Ergo má byť alternatíva ku Kotlebovcom. Mimochodom teraz už prakticky každá strana má vo svojej rétorike národný tón, aby voliči ĽSNS mali na výber. Kollár, Krajniak, Sulík, ba aj Robino ak sa mu chce - nech sa páči, orechová, čokoládová, pistáciová, vanilková.

Mapujú akou retorikou sa dajú získať voliči, medzi ťahúňmi sú "nekompromisná úprimnosť" (Matovič, Krajňák), "národ" (Danko, Sulík), "rodina" (Kollár, Nicholsonová) a podobne. Mohli by možno porozmýšľať aj o tom, prečo práve tieto témy u slovákov rezonujú, aká je tá slovenská dušička vlastne. Akurát, že sú neúprimní, viacerí tam trčia už pár rokov ale tento trend nejako nepestovali, až na Sulíka občas, u ktorého je to (určitá forma nacionalizmu) podľa mňa úprimné a vychádza z tvrdých ekonomických výpočtov, nie z nejakého národného cítenia.

balu

aj Dubačová je dáka hyperaktívne v poslednom čase.

Ináč nechápem ČO na tom má vysvetľovať? Je to silná spravodajská agentúra, ktorá ma ten "tovar" čím aj oni obchodujú. Či dianie v Rusku tiež lepšie vie Reuters, AP, NYT a ostatný západný mainstream?

"Vyvolalo to veľké ohlasy vo verejnosti" ?!?! Hej? Ani som o tom nepočul. "Veľký ohlas" je ovšem taký nedefrinovaný pojem, čo ak bol ten ohlas dominantne POZITÍVNY? Kwa, oni dokážu také niečo vyhlásiť ako keby to bol fakt. Ak bol veľký ohlas, nejakým spôsobom to museli merať - ako?

balu

neskorší riaditeľ RTV na bicích.

Stránky