buheh

authenticated user,autor

texty

Ani som dnes nechcel písať, je taký pekný deň a toľko iných vecí by bolo treba robiť... ale nedalo mi to, no nenechám si vyvaliť bok.

Bratia a sestry, keď som kedysi zamlada robil v Babylone archeologický výskum, vykopal som tam zvyšky hodín z Babylonskej veže.

Z času na čas sa objavujú v diskusiách argumenty, že ten alebo onen politik, tým že má príliš protisystémové názory, ohrozuje ekonomiku krajiny a životnú úroveň ľudí.

Máme za sebou fchancúske voľby. Boli učebnicovou ukážkou technológie zvanej demokratické voľby. Nahnevaný a podvedený národ silne cíti, že je v ohrození. A napriek tomu nepriateľ, predstaviteľ záujmov cudzej veľmoci tie voľby jasne vyhral.

Tak je tá Európska únia dobrá vec alebo nie? Opäť sa tu zjavili úvahy na túto tému, tak si teda otvorene povedzme ako to vlastne je.

Motorová píla je dobrá vec, či nie? Nuž, keď sa použije tak ako treba, tak je dobrá. Keď si ňou zarežeš do kolena, tak nie je veľmi dobrá.

Som sa onehdá dostal k akýmsi zaprášeným knižkám. Jednu som otvoril a padol mi zrak na riadky, ktoré prikladám. Je to z novely Povětroň od Karla Čapka. Nositeľ Radu T. G. Masaryka, ktorý bol sedemkrát nominovaný na Nobelovu cenu za literatúru, už v 30. rokoch napísal toto (myslím že to písal v česko-vantustanskom nárečí):

Prepáčte mi, ale tomuto som naozaj nevedel odolať. Dúfam že ma riaditeľ tohto skvelého portálu s týmto príspevkom nevyrazí, ale ja som sa fakt skvelo bavil. Prevzaté z portálu Topky.sk zo dňa 27.01.2014 05:00

 

Moc korumpuje a absolútna moc korumpuje absolútne. Povedal nejaký Angličan. Je to v podstate len rozvinutá myšlienka istého Američana, ktorý tvrdí, že čo sa môže pokaziť, sa aj pokazí.

Kedysi aj náš pán premiér spomínali tretiu cestu. Ba dokonca sa mi čosi marí, že sa aj jeho strana jeden čas tak volala: Smer – tretia cesta. Už tú tretiu cestu nespomína, asi na ňu pod dojmom štedrých sponzorských darov po prvej ceste zabudol.

Syfilis je nepríjemná choroba. Najčastejšie ju dostanú ľudia, ktorí podľahnú nestriedmosti, stratia morálne zásady či zábrany. Potom ako sa nakazia, zdanlivo sa nič také strašné nedeje – čosi nie je v poriadku, ale vlastne všetko ide ďalej. Až o dlhší čas sa ukážu skutočné následky nákazy.

Vraj im hekeri ovplyvnili výsledok volieb.

Buhehe. Keby to nebola taká drzá nehoráznosť, tak by to bola ale fakt sranda, bžunda, alebo, ako hovorieval Grigoriy, prča.

"Systém je dobrý, to len (v poslednom čase) nejakí zlí ujovia "kradnú" a preto je národ bez zdrojov, bez istoty a bez budúcnosti." Nad touto mantrou rôznych komunálnych a mediálnych matovičov som sa rozčuľoval ešte za čias reálneho socializmu.

Zvieratká v lese sa sťažovali na rôzne problémy s bývaním: že veverička má dieru až celkom hore na strome a pri nosení orieškov sa veľmi nabehá, že zajac odmieta pridelený erárny byt po tchorovi, žaby sa sťažujú, že bocian

Všetky ríše, všetky civilizácie v konečnom dôsledku stoja na nejakej abstraktnej myšlienkovej konštrukcii. Je len vecou terminológie, či to nazveme mytológiou, ideológiou, náboženstvom, tradíciou, legendou.

Genografia je veda, ktorá skúma strom príbuznosti ľudských populácií na základe porovnávania genetického materiálu desaťtisícov jedincov z celého sveta.

Prišlo mi mailom, tak sa chcem podeliť o pekný článok:

 

Sme zaostalí a je to super! 

Na prvý pohľad až udivuje, aké vytrvalé sú niektoré falošné mémy, napriek tomu, že sú zjavne nelogické či neetické. Lenže pri živote ich drží nie logika, ale prirodzené psychologické mechanizmy – logike navzdory.

Tvrdenie, že sa nás ľudí na túto planétu zmestí ešte viac – to je jeden z najjedovatejších škodlivých mémov, aké nám ktosi podsúva. Je to jedna z kľúčových súčiastok diabolského podvodu, v ktorom žijeme.

Obrezané mediálne slniečka nám hovoria: musíte vyznávať európske hodnoty, lebo inak ste xenofóbi, fašisti, ľudský odpad nehodný čo i len opľutia.

V našich milovaných pluralitných a neviditeľnou rukou trhu vlastnených a riadených médiách nám pravidelne podsúvajú termín „prepadnutý hlas“.

Čo sa môže pokaziť, sa aj pokazí,“ hovorí starý Murphy a lord Acton dopĺňa špeciálnu obdobu tohto tvrdenia pre oblasť spoločenskovednú: „Moc korumpuje a absolútna moc korumpuje absolútne.“ Počas stáročí skoncentrovaná svetovládna moc mala nespočet príležitostí sa

Ešte pred pár rokmi by nikto neveril, že sa niečo také môže stať: Európu, druhý najstráženejší svetadiel, chránený slávnou schengenskou hranicou a najmodernejšou technikou, zaplavili miliónové nekontrolované húfy bezprizorných votrelcov.

Médiá nás strašia a bedákajú: Slovensko (a celá Európa) starne, čiže vymiera, nebude mať kto pracovať na tých, čo ostanú.

Supernechutnou mediálnou gebuzinou, ktorú budeme najbližší rok voľky-nevoľky papať, je prdvolebná brainwashingtoniáda 2016. Viem, voľby sú ešte ďaleko, ale psychológovia vedia, že kašu treba začať podávať už teraz.

Keď si pustíte televízor a otvoríte noviny alebo hocičo iné, tak sa odvšadiaľ na vás vyvalí názor mediálnych samsonov na Grécko, že a) sami si zavinili svoj dlh, b) lebo mali vysoké dôchodky, a c), že to teraz musia zahraničným banksterom zaplatiť. 

Každé štyri roky si zvolíme našich volených zástupcov. Alebo, presnejšie povedané, v televízii nám vždy povedia, koho sme si zvolili – ja som to totiž nekontroloval, ani nikto, koho poznám.

Prešiel rok od návratu Krymu do láskavého objatia Matičky Rusi. Počas toho roku sme boli intenzívne kŕmení jedovatou mediálnou kašou o tom, ako Rusko násilím „anektovalo“ ukrajinský Krym. Preto by bolo možno na mieste si zopakovať fakty o tejto záležitosti.

Stránky

komentáre

buheh

ako slovenské platy. Možno by sa konečne prebudili a vyhnali všetky pijavice. Tie s tankami, aj tie s bankami. O buzerantských beneluxoch a stádach inváznych humanoidov nehovoriac.

buheh

Islam nemá v Európe čo robiť a musí ísť preč. Hoci to je stále to isté, čo kričíme mnohí, ale profesor má veľmi pekné a úsporné formulácie:

http://www.meras.cz/2017/04/giovanni-sartori.html

buheh

Normálny človek predsa nebude zrážať moslimov dodávkou.

buheh

Ľudia by si mali pomáhať. V rozumnej miere a v rámci používania zdravého rozumu.

Keď sa varí guláš, dozaista do neho patria aj zemiaky. V rozumnej miere a v rámci používania zdravého rozumu.

Ľudia v nejakej obci, ak usúdia, že majú chuť a priestor na to, aby pomohli ľuďom v núdzi, mali by pomáhať – tomu, koho si sami vyberú, v rozsahu, ktorý je pre nich akceptovateľný, a za podmienok, ktoré si sami určia.

Keď je hrniec na sporáku, primerané množstvo zemiakov očistíme, pokrájame a v správnej chvíli dáme do guláša. Zemiaky si vyberáme sami, hnilé časti vyhodíme.

Štyria z troch zubných lekárov to takto odporúčajú. Ale rozhodne neodporúčajú gulášový recept á la EÚ. Čiže prebúrať stenu a priviezť do kuchyne vlečku plne naloženú hlinou, v ktorej sa možno nachádzajú aj nejaké zemiaky, spolu s rádioaktívnym odpadom a nevybuchnutými mínami, a týmto materiálom zasypať hrniec s gulášom až po plafón.

Ten bradatý pán v televízore vravel, že takýto guláš nám bude lepšie tráviť. Ale mne sa to akosik nezdá.

buheh

sú toho. Pritom keď sú voľby v inej marginálnej krajine, napríklad Paraguaji či Lesothu, tak média sú ticho. Zaujímavé.

buheh

viac a lepšie.

buheh

"...nebezpečnosť vzniku komunít, v ktorých prevláda religiózne ideologické a voči okoliu veľmi agresívne chápanie Islamu."

Je úplne jedno, že milióny moslimov sú v podstate mierumilovné. To učenie je nebezpečné, lebo priamo v jeho základných textoch je nezmieriteľný rozpor s naším moderným svetom, čo vytvára potenciál na konflikt, a ten sa v praxi aj realizuje.

Zakázať, zrušiť, vyhnať!

Prečo nechovať tigre spolu s deťmi v materských školách? Veď nie každý tiger žerie deti.

buheh

Táto otázka ma vždy privedie do rozpakov, lebo neviem na ňu odpovedať. V čom som si skalopevne istý je, že absolútne nedôverujem veľkoobchodníkom s blízkovýchodnými monoteistickými kultmi. Vlastne samotné slovo cirkev ma uráža: privlastniť si to najintímnejšie, čo človek v duši má, čiže vieru vo vesmírnu pravdu, a namiesto toho mu tam natlačiť modlu nejakého trestajúceho žiarlivca bez zmyslu pre humor, to mi príde ako najodpornejší zločin.

Preto zvyknem hovoriť, že som, vďakabohu, ateista. Lenže to slovo naozaj má veľmi zavádzajúci, negatívny ideologický chvost. Prischla mu nálepka materialistického idiota, ktorý neverí ničomu inému, len socialistickým učebniciam fyziky a občianskej náuky z ôsmeho ročníka ZŠ.

Ako odpovedať: verím, či neverím? Ako možno neveriť v to, že Vesmír je nekonečne pestré a úžasné miesto, plné tvorivej sily a neuveriteľných jemných nitiek všetko prepájajúcich harmónií, ktorého zázraky sme ešte nespoznali ani z jednej milióntiny? Veď stačí mať otvorené oči a pozorovať to...

Myslím, že podobne to cítime mnohí, len nemáme vhodné slovo, ktoré by opísalo podstatu toho, čo a kto my vlastne, pokiaľ ide o „vieru“, sme. V synonymickom slovníku je viacero synonym slova ateista: neverec, neveriaci, bezverec, bezbožník, pohan, bohaprázdnik, neznaboh, neznajboh. Lenže dôsledne všetky sú viac či menej negatívne podfarbené a žiadne ani zďaleka nevystihuje to dôležité, o čo tu ide. Tak sa to musí kostrbato opisovať, že my vlastne veríme v čosi také neurčité... a počúvajúci „veriaci“ sa pritom zhovievavo usmievajú a pokyvkávajú pomazanými hlavičkami. Aj toto je súčasť otrokárskej technológie svetovládnej moci, ktorá si prisvojila aj slová a používa ich namiesto okov.

Chcelo by to vhodné slovo s pozitívnym obsahom. S významom niečo ako „slobodný veriaci“, „človek veriaci v zázračný Vesmír“.

Keby sa také nejaké slovo začalo všeobecne používať, myslím, že by sa k nemu hneď mnohé duše prihlásili a cirkvi presväté by prišli o ďalšie ovce.

buheh

keby niekto začal, čojaviem, hitlerovcov rozdeľovať na umiernených a radikálnych. A otvorene tvrdiť, že veď väčšina ich je neškodných, a preto vlastne nie je čoho sa báť, niet dôvodu ich zakazovať. Myslím že ešte aj tučniaky v Patagónii by si trhali od tej hrôzy vlasy.

buheh

Hm, až mi je to divnô.

buheh

"Problém spoločnosti nie je až tak zamlčovanie, nedostatok znalostí, infromačné embargo - ale priznanie si reality".

Presne tak.

Už dlho chodím po tomto svete a jeden z kľúčových záverov, ktoré som urobil je ten, že rozum evolúcia vyvinula nie ako nástroj na poznávanie, ako sa to niekedy mylne interpretuje, ale len ako ďalší z evolučných nástrojov na boj o prežitie.

Ten nepatrný významový rozdiel by sa dal opísať aforizmom, že ľudia od prírody rozum nepoužívajú na poznávanie reality, ale na to, aby ich pred realitou chránil.

Chráni nás tak, že v prípadoch, keď realita, ktorú nevieme zmeniť, je príliš nepríjemná, rozum nám predkladá verzie, ktoré sú síce viac alebo menej (podľa osobnej dispozície) realistické, aby nám poskytli rozumnú bázu pre rozhodovanie, ale zároveň sú pokrivené tak, aby naše poistky neboli príliš preťažené.

Kto farmárči s ľudským stádom, o tomto vie. Ráta s tým, že prirodzenou tendenciou človeka je chcieť a potrebovať veriť v pekné rozprávky namiesto smutnej a nepeknej reality.

Ale aby si ma zase neobvinil z defétizmu, dodám ešte aj to, že človek, tak ako dokáže potláčať rôzne iné pudy a nutkania, dokáže zvládať aj túto nástrahu. To je to, čo tu mnohí chápeme ako osobný prerod, otvorenie očí, vystúpenie z matrixu. Vlastne pokiaľ ide o svetonázor, dá sa konštatovať, že každý z nás, ktorí sem chodíme, týmto procesom prešiel. To je dôkaz, že sa to dá. Je nádej, že nás bude čoraz viac? Verím že áno, napriek tomu, že "systém" usilovne pracuje na tom, aby mládež bola čoraz sprostejšia a mľandravejšia.

Píšeš: "Nechýba pravda - chýba vôľa, sebaúcta, sebavedomie." A presne o tom to je. (Ja by som možno ešte dodal skromnosť a poctivosť.)

buheh

sa iba snaží zbierať body aj u nerozhodnutých, myslím že o ničom inom toto jej táranie nie je. Robia tok tak pred voľbami všetci politickí zmrdi, stačí si spomenúť na Ficove predvolebné reči, či Macronov hrdý predvolebný nacionalizmus.

A to video... no neviem. Veď Merkelka predsa taká tlstá nie je. A pochybujem, že by dala také tlaky. I keď v zásade nie som proti.

buheh

tak. Dokonca ani ja sám by som to oveľa lepšie nenapísal.

Ale s tým intelektuálom opatrne. Napríklad u nás v dedine slovo intelektuál berieme ako nadávku. Lebo Mišo s Ferom raz videli a najmä počuli v televízori naozajstného intelektuála, s bradou, strapatými vlasmi, veľkým nosom a hrubými okuliarmi (tuším to bol politológ s nejakým cudzokrajným menom) a tak sa zľakli, že si museli dať do piva dvojitú borovičku. To teda by sme veľmi neradi tak skončili.

buheh

sa dá piť aj v teple, Vivian. Odporúčajú to štyria z troch zubných lekárov. Ale samozrejme, the best practice, ako hovoríme my sedliaci, je piť to v chládku a po malých dúškoch, nie hneď všetko naraz. A to nehovorím o možnosti riediť to vodou, ako to robia amatéri. A hlavne potom nevybiehať rýchlo na teplo :)

Pokiaľ ide ešte o to koleso: ja som to naozaj myslel len ako fázy poznania. Čosi ako ročník v škole svetonázoru. Určite by som tento koncept neponímal ako komplexnú psychológiu osobnosti. Ak by som to mal porovnať s nejakým iným modelom, tak skôr než k eneagramu, by som to prirovnal ku konceptu piatich fáz reakcií človeka na traumu: popieranie, hnev, vyjednávanie, depresia a akceptácia. Podobne aj človek, ktorý si postupne buduje svetonázor, sa pohybuje od jednoduchších fáz ku zložitejším, teda to poradie má danú logiku.

Takže úplne inak by to vyzeralo, keby sme hovorili o typovej skladbe populácie a typické formy interakcií medzi jednotlivými typmi. A tam by sa azda dalo hovoriť aj o harmónii vo viacerých rovinách, čiže o tom otáčaní, o ktorom hovoríš.

Pekný deň prajem.

buheh

Prečítal som si Tvoj príspevok viackrát, ale nie som si istý, či Ti rozumiem. Ale možno hej.

Priznám sa bez mučenia, tie farby som tam nahodil v poradí ako idú farby za sebou, keď si kúpiš v papiernictve farbičky... a potom som síce zbežne zhodnotil, či plus mínus sedia s významom jednotlivých typov, ale tam sa moje uvažovanie o význame a vhodnosti odtieňov skončilo. A tie polarizácie, to mi napadlo až nakoniec, že by sa tam dali vidieť aj takéto harmónie. Pôvodne mi išlo iba o to, že už dlhší čas som rozmýšľal o určitom logickom postupe svetonázorového vývoja ľudí. Ako dať nejakú formu poznaniu, ako sa postupne z ľudí pasívnych a manipulovateľných cez fázu konzumentov z nich stávajú ľudia tápajúci a bádajúci, konšpirátori, až nakoniec cynici a paranoici. Pôvodne som tomu chcel dať názov niečo v štýle "ako sa zrodí konšpirátor", alebo tak podobne, ale potom som dostal ten nešťastný a nepodarený nápad s hodinami a babylonskou vežou, ktorým som viacerých tak znechutil. Viac k tomu neviem povedať. Ono takýchto rôznych harmónií sa dá navymýšľať donekonečna: som hlboko presvedčený, že celý vesmír je jedným nekonečným prepletencom nekonečného množstva a úrovní hrubších i jemných a ešte jemnejších nitiek súvislostí vedúcich odvšadiaľ všade, počnúc serióznou dospelou vedou, cez eneagramy, alchýmiu, astrológiu až po úplne nelogické a absurdné veci ako patafyzika či numerológia. V takomto akomsi duchu sa pokúšam chápať aj to, čo si napísala, že vidíš nejaké súvislosti, kde ja takto za triezva momentálne nie. Ale idem skúsiť si dať ríbezliaku a uvidíme čo to urobí.

buheh

Píšeš: "na druhej strane je to zhrnutie dlhodobej empírie ... takže sú povedzme prakticky poučné."

Takže je to určité poznanie. A zároveň sám hovoríš, že to nie je veda. Tak vidíš, predsa len sú aj veci "medzi nebom a zemou", ktoré sú poznaním, ale nie vedou.

Že človek do konca života nebude mať istotu, ako to s fungovaním tohto sveta je, to je skrátka fakt. Môžeš si čokoľvek myslieť, byť prívržencom ktorejkoľvek z verzií, ale istotu nebudeš mať, ako to naozaj je, či tam hore sedí nejaký boh, alebo sú tam až štyria, či svet definitívne ovláda neviditeľná ruka trhu, ilumináti alebo mimozemšťania. To skrátka tak je a ja vôbec z toho nie som nešťastný – do takéhoto sveta sme sa už narodili, všetko je ako má byť.

Dá sa na to dívať aj pozitívne. Keď má človek do činenia s čiernou skrinkou, a tieto veci sú z hľadiska bežného smrteľníka čímsi podobným ako čierna skrinka, keďže vidí len vonkajšie javy, na základe ktorých si potom môže utvárať rôzne predstavy o tom, čo je vo vnútri, tak si vždy musí byť vedomý toho, že veci môžu byť tak i onak. Čím viac si to uvedomuješ, čím viac si vybuduješ zdravý postoj k veciam s tým súvisiacim, tým lepšie pre Teba. A tým lepšie budeš môcť využívať ten priestor a tie možnosti poznávať, ktoré máš.

buheh

je niečo, čo funguje, napriek tomu, že to nie je exaktná veda. Ďakujem za linky.

Ale politikov analyzovať nebudem. Nemám ich rád.

buheh

jasne že som urazený. Vy ste ju našli a ja ešte nie. No nenasralo by Ťa to?

buheh

objektívne existujú. A ja som nepovedal, že som ich objavil. Hovorím len, že sa treba snažiť ich hľadať.

Vidím že Vás viacerých, ktorí ste kompletnú a definitívnu pravdu už našli, poburuje koncept, kde sa s takýmto scenárom nepočíta. Ale prosím, chápte nás ostatných, že to vidíme inak.

buheh

príliš veľa otázok, zväčša hlúpych alebo ťažko zodpovedateľných, a dnes akosi nevládzem (je príliš teplo), takže sa nebudem ani pokúšať odpovedať. Mám pocit, že Ti uniká práve tá dimenzia, o ktorú sa pokúšam: jemné uchopenie neuchopiteľného. A som si vedomý toho, že môj pokus je všelijaký, len nie dokonalý. Skús vidieť pohár poloplný radšej ako poloprázdny, prípadne skús o dvere ďalej.

Stránky