Svetomír

komentáre

Svetomír

Balu, Ty si na začiatku hľadania. Na začiatku hľadania nepíš vyhlásenia, ale pýtaj sa. Nie som neomylný, ale s mojimi priateľmi z portálu, ktorý som tu propagoval sme omnoho ďalej, ako Ty. Preto skús na slovenoch poštudovať postupne všetky stránky a kľudne k nim diskutuj. Teraz nebudem k Tvojmu príspevku písať štúdiu (píšem niečo iné), len krátko:

k 1. Jerguš Ferko stojí za prečítanie. Naozaj sú veci, ktoré už mám vysvetlené, ale len sa na to pozri, neodmietaj.

k 2. Nemám čo dodať, zašmodrchal si to hocijako, neviem reagovať na slová "možno, asi" a pod.

k 3. O tom, kde je Attilov hrob vie viacero ľudí, nenašiel som ho ja. Mne sa podarilo nájsť miesto, kde Attila mal hlavný stan, viem, kde sa kúpal, viem, kde a kto porazil Hunov a poznám akotak vývoj po tejto porážke. Popisujem to vo svojom článku o bitke pri Ipli. A aj inde. O tom, že Huni boli predkami Maďarov nepochabujem, mám dôkazy - aj keď ako všetko sa budú snažiť oponenti vyvrátiť.

k 4. k tomu, barátom, len čítaj a čítaj, všetko som napísal, tam to nájdeš. Denzigih nikde neušiel, jediný on so svojou družinou OSTAL tu v Karlatskej kotline a tu aj umrel v boji. Jeho družina sa nakoniec pridala do Odoakerovej armády, ale o tom tiež v článku o bitkách. Denzigih - odvtedy sa hovorí na Slovensku - taký malý dzindzík.
V bitke zahynul najstarší syn Attilu Ellak, Denzigih ostal s družinou tu (a možno to práve boli Sekulovia) a ten, kto odišiel bol stredný syn Ernak.
Vyčítaš mi, že si poslovenčujeme názvy. Aj áno. Len sa pozri, ako sú pomaďarčené názvy v Maďarsku. Tie, čo boli slovenské. Len si spomeň, ako nazývate napr. Košice. Keď sa doma rozprávaš, povieš Košice? Sajnos, semmi soha! Vždy povieš Kassa. Poznám vás igen jól! Akýkoľvek národ bol a je, vždy si názvy prispôsoboval. Považuje sa to za normálne. Robia to aj Švédi, aj Angličania. Vieš, ako sa správne volá Wales? CYMRU. No a Angličania ho volajú po svojom Wales. Napríklad. Takže vyčítaš mi niečo, čo je normálne.

k 5. Krížik, ktorý si tu predviedol je jednoznačne keltský rovnoramenný krížik s kruhom a jednoznačne keltskými ornamentami. Len sa kukni na Keltov, tam ich máš. Takže zasa si vedľa. Sebaklamy. O tom to je. Samozrejme tak, ako všetko sa dá ukradnúť a aj krížik mohol byť v Maďarskom hrobe, ale NEBOL dôkazom, že je to hrob maďarský. Len sa kukni na poklad, ktorý sa našiel v dnešnom Rumunsku pri Nagyszentmiklósi. 10 kg zlata z doby SKýtskej, Dáckej, arianskej, Keltskej a pod. Pozbierané, nakradnuté a nakoniec zakopané. Zakopali ho asi Avari, keď dostali na frak r. 792. Dnes je ten poklad vo Viedni. Kde inde, že? Hľadaj, nájdeš.Napr aj tu: https://en.wikipedia.org/wiki/Treasure_of_Nagyszentmikl%C3%B3s. Tam máš aj svoje ornamenty.

k 6. Píšeš : "Poprvé národy z východu (pečenegovia, kumáni, chazari, aláni, jazygovia a pod.) mali zrejme hodne podobný genofond a ich integrácia sa diala aj dosť dávno."
Somarina ako delo. Jazygovia (Jasi) a Alani celkom určite nemali rovnaký genofond z chazarmi a kumánmi. Mohli mať tak akurát s Pečenehmi, ako Slovanmi. Kumáni boli jednoznačne mongoloidné typy s čiernymi vlasmi a šikmými očami.

Balu, so mnou sa skús pohádať až potom, keď nebudeš písať, že TO ovládaš, ale keď TO budeš ovládať naozaj.
V mojich článkoch sa dozvieš aj to, prečo nás volali Tóti (nie preto, lebo sme boli nejakí hlúpi, ale preto, lebo sme mali v každej domácnosti bôžika Domaníka, čo sa v keltštine povie Thot, Thautis...) O tom, že meďarské meno Belo je od slovenského Beloslava ani nepochybuj. Vajk je od Vjačeslava, čiže meno Štefana kráľa, ktorý by sa NIKDY bez Slovenov Poznana a Hunta nestal kráľom ani nepochybuj. Ja veľmi dobre viem, ako to máte s tou históriou pomotané. Ale som rád, že sa tomu venuješ, len pokračuj, si na začiatku. Nie na konci hľadania. Držím Ti palce. A ľutujem, že som vymazal svoj vstup, kde som Ťa kritizoval, bolo to skôr úsmevné, ako urážlivé. Len Norman nechce, aby sa mu tu ľudia vadili.

Svetomír

Kto boli uhorskí králi - to nie je o pocitoch, ale o faktoch. A tie už pripúšťajú aj moderní maďarskí vedci. V Maďarsku už prestali niektorí blbnúť s doktrínami, ale seriózne sa stavajú k histórii. A kriticky. Uhorskí králi boli aj našimi kráľmi. Preto je správne o nich vedieť čím viac. Azda nechceš, aby som v rámci tejto diskusie líčil? Na pocity sa spoliehaš skôr Ty. Ja dám prednosť faktom, min. indíciám. Ale ak indície, tak potom viaceré. Veď čítaj ma. Ale nie tak, ako doteraz.

Svetomír

Dobre, budeme si tykať. Beriem. Vykanie udržiava u nás admin a ja nie som proti, je to jeho portál.

Doporučujem moje cesty do Sedmohradska, Velestúrske runy (tu som hrdý, že som pravdepodobne dolúštil význam a našiel autora - čo sa doposiaľ nikomu nepodarilo) a potom si myslím, že článok o arianoch je na Slovensku (a n ielen na Slovensku! prevratný v posudzovaní našej histórie prvého tisícročia n.l.
Ale sú autori, ktorí sú rovnako zaujímaví. Čítajte.

Svetomír

Norman, ty vnímaš históriu ako politik, ja ako nezaujatý hľadajúci človek. Nemám potrebu nikoho ponižovať, ale keď mne niekto chce nahovoriť bludy, irituje ma to. Ty baluho obhajuješ ako kamarát. Z kamarátstva pramení potreba obhájiť ho a hlácholivými neargumentami z etiky by si rád prekryl moje argumenty. Takto to nejde. U mňa nie. Ty o pocitoch, ako politik, ja o faktoch.

Opakujem, v histórii som nekompromisný hľadač pravdy. Je mi jedno, či to, čo nájdem je niekomu sympatické, alebo nie. Ak Huni boli podľa môjho zistenia predkovia Hunov, musí mi byť jedno, či to vyhovuje tomu, že sa "cítim byť Slovák". Ak ale Maďari napíšu hovadinu, neostanem ticho. Najmä nie vtedy, ak to ich vyhlásenie má poškodiť nás. A to, že sa Cyril stretol s Arpádom hovädinou skôr je, ako nie. Vykladači maďarských dejín toho naklábosili viac. Áno, aj vykladači našich dejín toho natárali. Práve toto je dôvod, prečo sa niektorí pokúšajú zistiť, ako tomu bolo naozaj. Napr. ani mne sa nepáči to, čo som všetko zistil o Svätoplukovi a jeho synoch. Ale boli to špiny, ako v tom čase - a teraz stále, politici sú. To je fakt, ktorý nemá čo robiť s národným povedomým. ALE ak Slovák povie, že sme nedobrý národ, budem s ním diskutovať. Ak to povie Maďar, alebo iný, rozbijem mu hubu. V tom je pocit povedomia a spolupatričnosti.

Svetomír

.

Svetomír

.

Svetomír

Tak, tak, keď nemáme argumenty, dáme aspoň emócie. Trochu som tu bol a už tu zasa nebudem. Veď načo. Aj tak sa to tu chápe všetko cez city a nie cez fakty. papa. Končím.

Svetomír

tak ešte k tomu dám niečo. V posunkovej reči toto gesto znamená "mám vás v srdci". Netvrdím, že Angela, alebo Andrej to robia zámerne. Možné to je.
Ale odteraz vás nechám chápať všetko cez emócie. Aby som vám tu nerobil fackovacieho panáka :-).

Svetomír

Amen :-DDD tak mi treba :-D. Idem od vás :-DDD som neslušný, lebo mám silné argumenty a som bohorovný :-DDD. Sme še pobaveli :-D. Už vás tu viacerí poslali do kelu, ja to neurobím. Aspoň toľko slušnosti mám :-)
Amen

Svetomír

Dobre, skúsim ráno s chladnejšou hlavou. V týchto veciach nie som zmierlivý, pretože som žil 40 rokov v prostredí, kde som bol medzi Maďarmi a užil som si od nich ústrkov až až. Napriek tomu mám medzi nimi veľmi dobrých priateľov. Ale som rád, že už nemusím počúvať tie nezmysly o tom, ako tu bol len prales, keď prišli Maďari a my sme tu len behali po lese a oni....40 rokov som im vyvracal tie ich postuláty, ktoré neboli založené na pravde a som z toho unavený, berie to energiu a máte pocit, že ste im nič nepovedal. Ich maďarónstvo je prekážkou na to, aby vaše slová prijali. Petrovič s Košutom im totiž dali myšlienku, ktorá im ospravedlnila ich konanie a oni sa toho dodnes držia: nemusíš byť pokrvný Maďar, stačí, že sa Maďarom cítiš. Ako som napísal, žil som medzi nimi 40 rokov, bol som tam mizernou menšinou a viem, o čom píšem. Mne nikto zo Žiliny, či Popradu nemusí oponovať, viem, o čom to je.

Ani ja som nehovoril po SLovensky, kým som nedosiahol 5 rokov. Ale keď sa chce človek venovať histórii objektívne, nemôže nadŕžať jednej strane a slepo veriť veciam, ktoré nás učili v škole. Lebo v škole sa učila nie veda, ale politika. Rovnako je tom dnes.

Ak vás niečo takto štve, tak tomu chcete prísť na koreň a keď sa dobre posnažíte, aj na to prídete. A prídete na veci, ktoré nie sú lichotivé ani pre Slovenov, ani pre Maďarov. Ale pokúšam sa hľadať objektívne. Pretože napriek tomu, že históriu vždy ovplyvňovala politika, ja sa jej chcem vyhnúť.

1. Balu, na to, aby si pozrel na vec z našej strany si je treba prečítať napr. Maďarské sebaklamy od Jerguša Ferku. Napriek tomu, že s niektorými jeho myšlienkami nesúhlasím, je to pirula na vytriezvenie.

2. Napísal si, že sa vo v dejinách Maďarov dobre orientuješ. No super. Tak mi prosím, vysvetli, ako si mohol čo i len naznačiť, že si Árpád, syn Álmoša mohol pokecať s vierozvestcom Cyrilom. Ako a kde??? Konštantín sa narodil r. 827, umrel v Ríme 14.2.869. Arpád sa narodil r. 850 a umrel po bitke, alebo v bitke pri Bratislave r. 907. Kedy sa, kde stretli, keď Konštantín už r. 863 odišiel na Moravu (do Sedmohradska) a potom sa venoval liturgiám. Maďari prvý krát prišli do krajiny cca v júli - auguste r. 892 na pozvanie kráľa Arnulfa proti Svätoplukovi?

3. Balu v tom, že Sekulovia sú potomkovia Hunov sa nemýliš, áno Huni sú predkovia Maďarov, napísal som o tom pojednanie, nech sa páči na sloveni.forum, tam to je. Odvtedy som napísal niečo presvedčivejšie, čo čaká na zverejnenie. Nielen to, že celkom určite Huni sú predkami Maďarov, ale našiel som aj presné miesto, kde Attila býval a kde boli Huni porazení. Dokonca aj bazén, kde sa kúpaval aj so svojim háremom. A nielen to. Ale to sem nedám, verím, že to zverejní niektoré periodikum. Trebárs v zahraničí.

4. Sekulovia slúžili ako ochráncovia hraníc Mojmírovi II. v Transylvánii a oni boli prví, ktorí ho zradili. Pridali sa k Maďarom ako k svojim. Sekulov využívali ako ochráncov hraníc aj Uhorskí králi, boli vernými ochráncami. Podľa toho, že robili v prípade nebezpečenstva záseky - číky, ich aj neskôr nazvalí Csíkmi. Napr. práve v mieste, kde ich je dnes najviac - Mercurea Ciuc maď. Csík Sereda, Čícka Streda. Ale Princ Gyula, to je iná pesnička. Za prvé Gyula nebolo meno, ale funkcia. Bol to druhý náčelník po kendem (slov ekvivalent - knieža), akoby duchovný vodca. Za druhé gyula Tuhutum, keď lsťou dobil Transylvániu, usadil sa v Balgrade, kde nahradil Bela (Beloslava). Rumuni ho komolia na Gelu. No a Sekulovia ako už dávno usadení v Transylvánii mu verne slúžili, považovali ho za svojho otca. Balgrad sa dnes nazýva Alba Iulia.

5. Prvým pokrsteným človekom zo strany Maďarov bol práve Prokuj, syn gyulu z Balgradu (935-994), ktorý sa nechal pokrstiť v Konštantínopoli, aby takto preukázal mier s Byzanciou. Dokonca za Prokuja, krsteného na Štefana došlo k prvej christianizácii Maďarov gréckym obradom. Šarlota, jeho sestra sa vydala za Gejzu, s ktorým mala Vjačeslava (Vajk)(969 - 1038) , neskôr tiež pokrsteného gréckym obradom ako Štefan. Ten Štefan sa potom stal kráľom uhorským a konvertoval na rímsky obrad. Takže ak v staromaďarských hroboch nájdeme kríž, potom je to kríž nie s kresťanským významom, ale ako symbol niečoho, čo pripomína svargu, pretože aj Maďari mali svoju svargu. Solárny symbol. Aj Kelti mali svoj kríž najmenej 700 rokov p.n.l. a nebol to kríž kresťanský. Kresťania si ho len prisvojili.

6. Celý svoj dlhý vstup popisuješ, s kým každým sa Maďari miešali a potom v poslednom odstavci nesúhlasíš, že Maďari sú mischung. V tom istom odstavci ale prízvukuješ, že Maďari vlastne mischung sú. Chýba mi tu teda logika.

Svetomír

Takže nechaj to na balu, ako sa obháji, pretože Ty nedisponuješ žiadnymi argumentami, len pocitmi. Na vyjadrovanie pocitov a vysvetľovanie filozofie som Ti ponúkol mail. Toto si nevyužil, preto uvádzaním svojich pocitov namiesto faktov len domiešaš diskusiu do nejasna. Nechaj prehovoriť balu, som zvedavý na jeho jasné argumenty. Žiadna doba nemôže byť nafukovaná. Doba bola aká bola. Prvé tisícročie je zahalené do hmly Maďarmi, Nemcami, Rusmi, komunistami, ale najmä cirkvou. A práve preto nás dráždi hľadať pravdu. To, kto bol kto a odkiaľ je naopak veľmi dôležité. Pre správny pohľad na históriu sú to podstatné veci. Znovu máš postoj politika - pre Teba nie je dôležité, kto bol Štefan. Nuž, pre podstatnú časť Slovákov (Slovenov) je tomu tak, že je pre nich podstatné hlavne to, aby dnes prežili. Práve preto sme boli vrhnutí do biedy (sami sme si aj k nej pomohli), aby sme nemali čas bádať a byť hrdí. Svetu vyhovujú poslušné národy. Porobené, neslobodné. Ani duševne. Aby sa nestarali nielen o to, kto to bol Štefan I. (pritom bol II. a to ešte Jegruš Feko nevedel), ale nech ani nevedia, kto naozaj je ten, ktorý rozkrádač pri koryte. Na takomto smetisku sú totiž najväčší kohúti a najlepšie sa kradne.

Svetomír

Tie rozkošnícke šikmé očká mohli mať nie potomkovia Maďarov, ale potomkovia šikmookých Kumánov, ktorí prišli až za vlády Belu IV. Utekali pred Tatarmi a Belo si myslel, že mu práve proti nim pomôžu. Nielen, že nepomohli, ale kvôli nim vzniklo aj povstanie - vzbura, lebo kráľov krok neschvľovalo domáce obyvateľstvo. Bálo sa, že Kumáni sú predvojom Tatarov.

Kumánov dodnes možno vidieť v Puste na ich lazoch.

Svetomír

.

Svetomír

ok, Norman. Stop. Nech sa páči. Úžas na mojej strane. To, že si práve kopol on je asi ok.

Svetomír

.

Svetomír

Maďari sú z 75 - 90% naši pokrvní bratia. Sme to my, Sloveni, ktorí sa pridali k Maďarom, prijali dobrovoľne-nedobrovoľne jazyk Maďarov. Staromaďari padli vo svojich lúpežiach najneskôr v bitke pri Lechu. Najviac genetických Maďarov je vraj okolo Galanty. Vidím ich - pomenších snedých, šikmookých černovlasých. Keď si dávam halászlé v Tate (Otčine), pozorujem pri obede vyložene slovanské typy, ktoré tak divne vykrúcajú papule a nehovoria mojou rečou. Čo sa to s nami stalo. Čo sa to s nami stále deje, keď počúvame v telke, v rozhlase - alo si dobre nastajlovaná, aký je tvoj najväčší hallajt, som in...taký sme. Zapredanci. Len sa pozrite na naše vlády. Všetci okrem Mečiara kradnú pre seba a pre západ. Mečiar raboval pre seba a pre svojich - a tí predali čo mohli - na západ. SAMI sme si rozkradli a zničili svoje hospodárstvo. A rovnako sa to stalo pred tisícročím v Maďarsku. ZAPREDALI SME SAMI SEBA.
Keď som narukoval do západných Čiech, boli tam Slováci, ktorí zabudli, odkiaľ sú. Řikali. Najmä tí zo západného Slovenska. Kolega s Prievidze zradil svoju materinskú reč a zapredal ju na Slovensku za maďarčinu. Okrem toho, keď telefonoval do Prahy predomnou, hovoril česky. Taký sme my národ.
Napriek tomu som optimista. Možno hlúpy. Ale som.

Svetomír

Norman, to sa iba zdá, že na vlnách všemocnej voľnej etymológie. Tá etymológia môže byť indíciou, či dôkazom len vtedy, ak nie je sama. Všimnite si, že naša etymológia sa vždy nesie na niečom, čo dopĺňa, ilustruje, alebo aj dokazuje. Etymológia by nemala byť sama o sebe. My nefantazírujeme detinsky ako Cvengrosch. Z toho sa azda smeje každý, kto chytí jeho ťažobnú knihu do ruky. Blbosť na kriedovom papieri.
No a moje snaženie je aj o vašej poslednej vete.
Všetko dobré.

Svetomír

Ak je vyjadrovací jazyk tak deformovaný, potom deformuje aj dojem z vyjadrenia.

Svetomír

Góti, ich časť kedysi v prvých desaťročiach nášho letopočtu odišli z "ostrova" Skanza (Jordanes) už ako jasne rozlíšení na východných Gótov a západných Gótov. Västra Gotaland, čiže západná zem Gótov a Östergötland je ešte aj dnes takto rozlíšená v Južnom Švédsku, tak načo konštruovať nezmyselné a krkolomné teórie o vodných hadoch a podobne. No a k menu Gótov - je to meno od Gott = BOH. Boli to vyznavači boha.
Úsmevné je aj to, ako sa z Västra Gott stali Vizigóti a z Öster gött stali Ostro (ostrí) Góti. A to už vyviedli študovaní odborníci. Chyba je práve v tom, že ich v škole naučili vnímať históriu veľmi zložito, teda - učene :-).

Viac na http://sloveni.forumsk.com/t61-topic.