Jadro pudla

Ako prvý sa 13. marca 2015 ozval Financial Times. Z dobre informovaných zdrojov v Bruseli vraj vie, že Európska komisia zablokovala maďarsko-ruský projekt na rozšírenie maďarskej atómovej elektrárne Paks (projekt Paks II). Nukleárny regulátor Európskej komisie Euratom údajne odmietol plán, podľa ktorého má rozšírenú atómovú elektáreň v ruskom dizajne zásobovať jadrovým palivom ruská spoločnosť a Maďarsko dostalo príkazom rokovať o dodávkach jadrového paliva podľa bruselských inštrukcií. Ako druhý sa ozval vedúci tlačového úradu maďarskej vlády András Giró-Szász, ktorý správu FT označil za nezmysel. No a 13. marca 2015 popoludní bolo zverejnené stanovisko maďarského eurokomisára Tibora Navracsicsa, ktorý potvrdil, že Európska komisia projekt rozšírenia atómovej elektrárne naozaj zablokovala. Toto rozhodnutie je definitívne, podľa bruselských procedurálnych štandardov sa o ňom nehlasuje.

Maďarská etómová elektráreň Paks I bola vybudovaná ešte za čias socializmu a zásobuje krajinu viac ako polovicou elektrickej energie. Strategické rozhodnutie atómovú elektáreň rozšíriť padlo už dávnejšie, dohoda s Ruskou federáciou bola sfinalizovaná uplynulý rok. V Bruseli, ktorý namiesto rozvoja Európy plní funkciu presadzovača amerických záujmov na starom kontinente, to začalo medzi buzerantskými beneluxami zhrčenými v Európskej komisii bublať a začali sa hľadať spôsoby, ako maďarsko-ruský projekt stopnúť. Do hysterického oblúka sa eurokomisárikovia vypäli začiatkom marca, keď maďarský parlament v snahe odstaviť od svojho projektu špinavé bruselské rypáky odhlasoval utajenie najcitlivejších častí strategického energetického projektu na 30 rokov. Dôvod bol jednoduchý: takýto projekt nikde vo svete nie je verejný a utajenie projektu na tri desaťročia neporušuje žiadne európske (ani maďarské) normy - čo si, samozrejme, Maďarsko vopred overilo.

Je normálne, že spoločnosť, ktorá vybuduje jadrovú elektráreň podľa svojho dizajnu, dodáva pre ňu aj jadrové palivo. Takáto, z hľadiska bezpečnosti pochopiteľná vec nevadí v prípade, že ide o slobodné, demokratické a plné ľudských práv americké korporácie. Avšak v duchu americkej totalitnej doktríny, platnej pre celý Západ, to vadí - a prudko - v prípade ruskej spoločnosti Rosatom a dodávateľa jadrového paliva TVEL. Štáty, ktoré sú formálne považované za Západ, musia odrazu jadrové palivo v ruských atómových elektrárňach povinne "diverzifikovať". Požiadavka Európskej komisie, aby Maďarsko odstránilo zo zmluvy s Rosatomom dodávky jadrového paliva a aby došlo k takejto "diverzifikácii" aj v ďalších štátoch, však môže ľahko spôsobiť v Európe ekologickú katastrofu.

Ako ukážku bruselskej starostlivosti o blaho euroobčanov si uveďme príklad Bulharska, ktoré bolo donútené odstaviť dva blogy atómovej elektrárne Kozloduj (zákaz kooperovať s ruskou firmou), následne muselo vycúvať z projektu výstavby jadrovej elektráne v Belene (dôvod: ruská firma) - a to nehovoríme o bruselskom zákaze výstavby plynovodu Burgas - Alexandrupolis (ruský plyn) a výstavby plynovodu úplne najstrašnejšieho - Južného prúdu, ktorý by obral kyjevskú juntu o prachy za tranzit a príležitosť vydierať Európu ruským plynom s rukou na regulačnom ventile. Elektrina je preto v Bulharsku mimoriadne drahá.

 

Aký dôvod má eurokomisariát v Bruseli liezť Maďarsku, ako keby bolo nesvojprávne, do jeho strategických energetických zmlúv? Len ten najlepší. Buzerantskí beneluxovia tvrdia, že Maďarsko je pri jadrovom palive príliš, ach tak príliš závislé na Rusku - a chce mu z tejto škaredej závislosti odpomôcť.

V Maďarsku boli ešte včera optimistickí. János Lázár, šéf kabinetu premiéra Viktora Orbána, konštatoval, že v Bruseli prevládne zdravý rozum, pretože Európa jadrovú energetiku potrebuje. "Blokovanie tohto kontraktu nie je v záujme Európskej únie," domnieval sa ešte pred pár hodinami J. Lázár.

Teraz už vie, že americkému pudlovi v Bruseli o záujmy Európskej únie nejde.

A my uvidíme, či Orbán naplní svoje hrozby, že pri bruselskom blokovaní energií pre Maďarsko je ochotný ísť proti celej Európskej únii.

 

 
JKPT

že Orbánovci svoj zámer presadia a bruselský "termoklub" s ich Westinghouse pošľú do...

Buheh

sa zatiaľ ešte stále nekonala, vždy napokon správcovia gubernií pred kniežaťom Pána ustúpili. Hoci to celé buble čoraz viac, obávam sa, že aj tentoraz to tak bude.

Ema

Ale nevyzerá to na ústup z maďarských pozícií.
V hre je príliš veľa.
Každopádne zahrievacie kolo sankcií už na Maďarsko uvalené bolo.

Ľubov

Pre tých,čo by sa k téme chceli dozvedieť viac,je tu práve zajtra 16. beseda s čitateľmi ZV a to o 16stej hod. v ateliéri Babylon(vchod z dvora).Práve P.Čalovka tam bude hovoriť o ukrajinských atómkach,problém a palivom je podľa neho skutočnou príčinou pádu Janukoviča.Napriek tomu ,čo povedal o Miklošovi si myslím,že je to predovšetkým vojenský analytik,nie ekonóm,určite bude hovoriť aj o ruských zbraniach. Z toho mám vždy dobrý pocit,veď preto Vám o tom aj píšem.Nie preto,že by ma nejako extra zaújmali zbrane,skôr je to o takej nádeji,že vojna nebude,ak si na nich anglosasi netrúfnu.

Rosatom má roboty habadej,v Indii,v Egypte,Číne.Vieš,ale aj tento mega gigant sa skladá z malých človiečikov,zamestnancov-operátorov,fyzikov,ktorí sú z Pešti (alebo Viedne) doma za dve hodiny.To nie je ako predtým,že za diety sa išli upísať na 10 rokov na Kube. Dnes sú skutočnou moskovskou strednou triedou.No každý je radšej doma.Ale hlavné je to,že tieto atómky sú ich dielom,nekonečná nenažranosť tých druhých ,aké ovocie už len môže priniesť?

Ľubov

16.marca o šiestej večer

lebleu

A toto sa u nás toleruje, šírenie takýchto táranín? Čo na to povedia naši fašis.. naši spojenci na východnom fronte? Týmto protistraníckym živlom sa u nás dáva priestor a mikrofón? Pýtam sa, súdruhovia, dokedy ešte?!

Seriózne som sa tam chystal, ale nakoniec ma sklátila choroba, sviňa.

Náhodný okoloidúci

Neviete niekto, na kedy je naplánovaný pád lietadla s Viktorom O. na palube, prípadne jeho autonehoda alebo kedy ohlásia, že má rakovinu?