Slovenské referendum o vystúpení z EU?

V politike treba svoje názory presadzovať nielen slovami, ale aj skutkami. Treba robiť gestá a tlaky. Z toho pohľadu je treba nesúhlas so súčasnou EÚ dávať najavo akýmikoľvek akciami, napríklad aj slovenským referendom a petičnou akciou za vystúpenie z EÚ.

Ale treba si uvedomiť jednu vec: 

Kým Británia nikdy plnohodnotne v EÚ nebola a je to krajina MIMO Európy, takže si môžu dovoliť izoláciu od Európy, my sme priamo v strede kontinentu a nikdy z neho neunikneme. A ak, tak iba do pekla.

Naším cieľom, či lepšie povedané našou možnosťou, nie je defetisticky utiecť z Európy, ale rozbiť túto bruselskú EÚ a vytvoriť reálnu pozitívnu a hlavne slobodnú (rozumej neamerickú a nesionistickú) Európu. Našou metódou nemá byť utiecť z boja, ale rozbiť bruselskú EÚ zvnútra. A prípadne využiť všetko, čo je v nej vhodné, na vytvorenie inej Európy.

Uznám, že referendum o vystúpení z EÚ sa ponúka teraz ako vhodný nástroj a vo všetkých krajinách teraz bude snaha také referendá robiť. Prinajmenšom to bude vytvárať tlak na vlády týchto krajín a tie sa budú musieť s tým nejako vysporiadať. Je pravda, že Francúzsko, ktoré pravdepodobne má najväčšiu šancu doraziť EÚ napríklad tak, že bude LePenn zvolená za prezidentku a urobí to rovnako referendom. Uvidíme, či sa jej to podarí a uvidíme, či to bude nakoniec chcieť. Pretože naším problémom nie je integrácia európskych národov, ale to, že sú cez Brusel zotročené Američanmi. Naším cielom nie je vystúpiť z Európy, ale vyhodiť z Európy bruselákov a Američanov. 

Nechajme ĽSNS, nech zbiera podpisy na referendum a kľudne im ho aj podpíšme, ako vyjadrenie antibruselského protestu. Ale nie je to priame a rýchle riešenie, je to stále len mimoparlamentný cirkus a to je dnes už málo. Treba si uvedomiť, že to dnes nie je naozajstný, efektívny, pragmatický postup. Je to určitý druh blafovania a nátlaku, to je dobré a v poriadku - ale treba vedieť, kde je kratšia cesta, ktorou sa dá ísť. 

 
Satan Šofér

Vráťme sa do ekonomickej reality a nechajme na chvíľu politiku stranou ...

Do prepuknutia utečeneckej krízy a následných návrhov ožrana Junckera bolo všetko jasné. Výkaz ziskov a strát hovoril v prospech zotrvania v EÚ. A slušného správania sa ... Lebo keď už sme tam vstúpili a podarovali prirodzené monopoly, bankovníctvo a veľké podniky za smiešnu cenu, nič iné nám neostáva.

Je zvláštne, že ak si urobíte súvahu našich nákladov na členstvo v EÚ a očakávaných prínosov v horizonte 7 rokov, náklady na jedného utečenca, postupné navyšovanie počtu na 50.000, dôjdete pravdepodobne k číslu 250.000 € hranici pokuty, kedy sa nám neoplatí ostať v EÚ! Čo ak je to tak, že vyžrali tu čo sa dalo a teraz nás pod ekonomickým nátlakom sa snažia vystrnadiť tak, aby sme sami požiadali o odchod? Nie je to len opakovanie histórie Klausovho „Ať si jdou!“ ?

Možno som paranoidný

ALE TROCHA PARANOJE NIKOHO NEZABIJE! :-D

A teraz naspäť do politiky.

Podľa môjho názoru došlo k tichej dohode Danka a Kotlebu. Danko bude reprezentovať taktiku „Neodchádzaj skôr, ako im úplne neotráviš život!“. Kotleba nemá na výber a MUSÍ reprezentovať radikálne nulové riešenie „Kedy, ak nie teraz?“.

Neverím, že by na Slovensku mohla triumfovať vôľa jedného človeka. Je to proti kopaničiarskej kysucko-hontiansko-... atď. politickej mentalite, ktorá sa dá zhrnúť do hesla „V každom kúte Slovenska jeden bača suverén.“

V Uhorskom parlamente Slováci dokázali Maďarom poriadne liezť na nervy. Táto taktika sa osvedčila a pri prvej príležitosti (I. svetová vojna) sme pomaly zliezali z hôr a bedákajúc vytlačili Maďarov z veľkej časti Slovenska. Najokatejšie je to vidno v Bratislave.

Pokračujme v tejto vekmi osvedčenej a priznajme si poriadne zákernej tradícii (Maďari nás za ňu priam „milujú“ :-D) aj v EP a odpochodujme v čase a spôsobom, kedy to bude pre nás výhodné.

Petíciu treba podpísať už len preto, aby mal náš pán Veľkonemožný prezident starosti. :-D O jej úspešnosti pochybujem a o úspešnosti samotného referenda ešte viac.
Ale kvapka blenu dokáže otráviť aj sud medu! (Mám pocit že je to ruské príslovie! :-D)

Norman

Je to v podstate mimo tému, ale Slováci nikdy "nezliezli z hôr". Vždy, aj po prvej vojne, tu rozhodovali preoblečení maďaróni a čechoidi, neskôr premiešaní s internacionál konunistami, o kmeňových sionistoch ani nehovoriac, a v poslednom štvrťstoročí jednoznačne viac alebo menej fanatickí amerikanoidi.
Slováci nikdy nezišli z hôr, aby si prevzali moc ... a v pravom zmysle slova už asi ani nikdy nezídu - v tejto európskej tlačenici už nikdy nebudú mať dosť miesta a kľudu na izolovaný spokojný vývoj.
Nebudú mať pokoj a budú musieť byť oveľa húževnatejší a tvrdší, než ako ich videlo romaticko-utopistické hnutie 19. storočia.
Nemienim sa tým (len) zastávať potenciálu tatranského národa, ale chcem hlavne ukázať, kde treba hľadať zdroje a problémy súčasnej politiky. Čiže, Slováci (si) vládnuť nevedia, ale ani si nevládnu, oni tieto zhovadilosti nespôsobujú. Toto nie je slovenský software.

To, hovorím, nie je zhadzovanie chyby na iných - to je objektívny fakt, ktorý treba akceptovať, aby sme ako tak presne chápali situáciu. Vôbec netvrdím, že ak by tu vládli Slováci podľa slovenského softwaru, bolo by to oveľa lepšie. Možno áno, možno nie, ťažko povedať. Ale nevládnu.
Preto je nezmyselné kritizovať "Slovákov, ktorí zišli z hôr". Treba kritizovať medzinárodné potkany, ktoré znova a znova vyliezli z dier.

sandro

Ale raz zliezli..39-45 :) Nedalo mi..
Inak clanok mi hovori z duse. Nie je mozne urobit Slovexit v case, ked uz si nevieme pomaly ani zavazovat snurky na topankach bez eurouradnika. Ved by nas tu doslova vyhladovali. Navyse, nie je momentalne ani mozne obratit sa na Rusko. Slovac moze zase akurat cakat na spravny vietor, v spravnej chvilke napnut plachtu a vymanevrovat z tazkej situacie bez ujmy na zdravi. Tak ako sa to nakoniec uz v minulosti zazracne podarilo vela krat. Otazka je, ci rahno nie je teraz az prilis prehnite. Ja som vsak optimista, MY jednoduchi stredoslovaci to dame :)

Ľubov

Hneď som aj ja na tie roky myslela,naše najlepšie,bez irónie.Ale vtedy bolo Nemecko slobodné.Včera som si pozrela dokument ,niekto môže povedať,že propagandistický :Triumf vôle. Ak sa dokážete odosobniť a vnímať tie obrázky bez ideológie,uvidíte to inak.Ten film sa môže pokojne volať aj: Viera,nádej,láska.A pomenujme dnešok.Dúfam,že ma aspoň niekto pochopí,ako to myslím.

Slováci,máme pekné vlastnosti,neverte zmrdom,že nie.Nikdy sme na nikom neparazitovali,kto to môže okolo nás povedať? A na záver,to si neodpustím,učme sa! Stále,každý deň.

ps.Norman,podľa svojho uváženia ,nechaj,alebo odstráň. Chápeš.

Norman

neviem, čo máte s tým odstraňovaním, už dááávno sa tu nič nevyhadzovali ani neupravovalo, lebo su tú sami slušní ľudia.
Ak to myslíš tak, že si sa vyjadrila pochvalne o filme Triumf vôle, a to by nemalo byť, tak treba povedať, že ten film, ako si aj sama videla, nie je o nacizme, ale, skúsme to jednoducho vyjadriť, o skrytých silách. O skrytých silách spoločenstva, ale aj jednotlivcov.
Samozrejme by som ten film odporučil každému. Škoda, že asi nejestvuje verzia so slovenskými(českými) titulkami ( i keď slová sú tam často vedlajší efemérny prvok ).
Preto ten film nie je o nacizme a nie je propagáciou nacizmu, lebo je o univerzálnejších fenoménoch a princípoch, ktoré vždy boli a vždy budú (kým "nacizmus" je len jedno časovo a miestne konkrétne historické hnutie).

Norman

faktické doplnenie ku "Viera,nádej,láska":
Riefenstahl nakrútila už v roku 1933 o prvej norimberskej akcii film "Víťazstvo viery"
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Victory_of_Faith

Ten nie je taký slávny ako Triumph des Willens , lebo, prirodzene, bol prvší, nebol tak výrazne koncipovaný, určite aj zdrojov, času a materiálu, bolo menej, ale hlavne, zrejme aj samotná akcia bola oveľa skromnejšie koncipovaná a neobsahovala to špeciálne, čo sa v roku 1935 znásobilo s géniom Riefenstáhlovej a jej tímu.
Ale to prvé sa volalo "Víťazstvo viery", Der Sieg des Glaubens, dnes už sa tá etuda zreiedka spomína, tak aby sa nezabudlo:)

Nuž, vtedajšie hnutie bolo nie politické, ale "svetonázorové", to neustále opakovali a v tom bola jeho podstata a sila.

Ľubov

Asi preto teraz nikto nevie,kam ísť,čo robiť.Skutočne,máš pravdu,vnútorné "bezštruktúrne riadenie",jednoducho autocenzúra aj u mňa funguje tak,že vôbec baviť sa o starom filme a ..už som v strehu.Aby tu nikto nemal nejaké problémy,veď ten film je o "fašizme".

A potom sa pozrieš ešte raz a vidíš,že to je o niečom celkom inom.Alebo sme naozaj získali nadhľad? :).Veď film bude mať onedlho 80 rokov.To je sila,tá Leni Riefenstahlová.Popri nej bledne aj samotný Hitler a celá NSADP. Inak,ten Norimberg ,naozaj krásne mesto,plné šťastných ľudí. Všimni si detaily tvárí.Hitler v 34 tom,ak sa nemýlil,prežíval šťastie aj v súkromnom živote,zbalila ho nekomplikovaná,domácky založená E.B.,nie polodémonická ženská bytosť,ako sa to stalo Gobelsovi neskôr.
Len jednu otázku si musím položiť,ale odpoveď nepoznám. Bola vojna nevyhnutná?

A čo bude s Nemeckom? Narodí sa ešte raz ,nájde svoju vieru,nádej ,lásku? To sú ďalšie znepokojujúce otázky.Pretože sú to otázky aj o našom osude.

Norman

Každý ma iné veci, o ktorých sa nemieni baviť a kam až nemieni zájsť a je to jeho osobné racio a dôvody a závisí to aj od toho, kde a s kým sa rozpráva.
Nedávno som sa tu ohradil voči Śoferovi, lebo spomenul "fašizmus a nacizmus" ako určitý politický vzor. Môj postoj je taký, ako som ho tu už viackrát akosi naznačil, že rozlišujem za prvé, medzi konkrétnym politickým hnutím, či hnutiami, ktoré sa v dnešnej dobe nedajú napodobniť a bola by to chyba sa snažiť ich napodobniť, lebo by sa to nepodarilo a oni fungovali vtedy, v tých pomeroch, určite by nefungovali dnes - a za druhé medzi objektívnymi faktormi, silami, pravdami a trendami, ktoré v tej dobe (aj) tieto hnutia použili, nechali sa nimi dobre inšpirovať, a ktoré sú dnes tabu, zakázané a ležia nevyužité "v pivnici". To druhé je veľmi zaujímavé a stojí za to sa o tom baviť a pochopiť to. To druhé sa bude prirodzene prejavovať, či už to my budeme podporovať, alebo nie, či už sa to nejakí trtovia budú pokúšať potlačiť, alebo nie. Myslím, že bude pre všetkých dobré, keď z toho pochopia čo najviac a zbavia sa tej úbohej oficiálnej ideológie, ktorá tu dnes vládne, ale už o pár rokov či zajtra možno nebude. Ba ešte presnejšie povedané - je dobre ak by ľudia chápali, že obdobie, v ktorom žijú, je stále, napriek hocakým vojnám, atómovým bombám a iným bombardovacím holokaustom, je charakterizovaná hlavne tým, čo ja nazývam pracovne germánska či nordická renesancia 20. storočia. Toto je hlavný motív týchto storočí a týchto časov a je proste dobre to vedieť, čo je za oponou a kam sa to hýbe.
Preto my tu vlastne nič nepropagujeme a nikam to nejako nesmerujeme - my len konštatujeme objektívne fakty:) Preto sa môžeme baviť o všetkom, odmietame len zaraďovanie do akejsi fiktívnej úzkoprsej politickej skupiny.

Slav

je pravda, že Slováci si málokedy vládnu. Vo firmách, kde som pracoval, podotýkam hlavne slovenských (a boli to veľké firmy), boli na čele také čudné ksichty, málokedy sa tam mihol slovanský typ, aj keď mená mali častokrát slovenské, boli to na pohľad židia, cigáni, alebo maďari. Ináč maďari sa na Slovensku správajú podobne ako židia - navzájom sa dosadzujú do funkcií a držia sa navzájom zubami nechtami. V predstavenstvách a dozorných radách bolo vždy veľa maďarských priezvísk.

Otázne je, čo robiť, aby sme to zmenili. Máte nejaké nápady?
Ja som si všimol, že dosť častou črtou Slovákou je rozhádať sa, kvôli prkotinám, a obzvlášť medzi skupinou s rovnakými názormi a postojmi. To bola vždy voda na mlyn všelijakým parazitom.
Konieckoncov aj v istých voľbách pár rokov dozadu, kde sa SNS rozdelila na 2 časti a žiadna sa nedostala do parlamentu, to bolo také metaforické vyjadrenie toho, ako to skoro vždy dopadne so Slovákmi.

Ema

Ak má niekto záujem vedieť, kde sa pečie budúcnosť, oplatí sa venovať pozornosť Escobarovi, ktorý je momentálne v Číne

https://www.rt.com/op-edge/348909-chinese-dream-guangzhou-development/

Za všetko len toto:

Investment in higher education has always been key. In China, out of seven million students graduating from college annually 1.2 million have science degrees, or in engineering-related subjects. China’s colleges and universities constantly churn out an army of hyper-connected, fluent English speakers. As Edward Tse observes in China’s Disruptors, by 2020 they will be part of a total graduate workforce of an astonishing 200 million – more than the entire US workforce.

Ako protiváhu postavíme absolventov fakúlt masmediálnej komunikácie, politológie, sociálnej práce a samozrejme mladých šikovných právnikov a ekonómov.