Čudujem sa, ale chápem

Cimrman, generátor mraučivých tónov a sentimentálnych textov, ktoré nezaprú svoj pôvod v židovskom ghete v Odese, dostal "Nobelovu cenu za literatúru", aby rozhojnil zbierku nobeloviek vlastnených "vyvoleným národom", používanú - napr. v diskusiách v smetiarni - ako pádny argument pri (častých a neprestajných) zmienkach o ich rasovo danej genialite. Divné rozhodnutie Švédskej akadémie prekvapilo. Aj samotného Cimrmana. Najskôr zaryto mlčal, ni nezamraučal, ale finančná odmena ako súčasť ceny urobila svoje a Cimrman, známy pod pseudonymom Bob Dylan, nakoniec veľkoryso uvolil, že teda ocenenie prijíma.

Odovzdávanie ocenení sa koná práve dnes a napriek Cimrmanovej výhovorke, že "má iné záväzky a nepríde" sa jeho prítomnosť očakávala. Až tak, že v Štokholme pripravili v kníhkupectve jeho stretnutie so žiakmi z "problémovej štvrte". Cieľom bizarnej akcie zrejme bolo ukázať im, že keď dostal Nobelovku Cimrman, zvládnu to aj oni. Žiaci sa tešili a vytvorili pre neho komiks. Dôkaz, že sa v literatúre vyznajú.

Cimrman neprišiel. Aby žiaci z problémovej štvrte nezostali smutní, organizátori im svižne zohnali náhradu. Nositeľa Nobelovej ceny za chémiu Jeana-Pierra Sauvagea. Prišiel, odťažito sa pousmieval, prevzal si komiks určený Cimrmanovi a odišiel. A mi napadlo len jedno. Kým mraučivý výmrd Cimrman si nepovažuje za povinnosť ani len prísť na slávnostné odovzdávanie ceny, Sauvage si nedovolil poslať organizátorov trápneho podujatia v kníhkupectve do riti s tým, že on za nikoho náhradu robiť nebude. Čudujem sa mu, ale chápem. V 21. storočí si vedec - ani najšpičkovejší nobelovský - nemôže dovoliť to, čo jebo zo šoubiznisu.

 Video z akcie

 

 
Rosemary

To mu sedi, suhlasim zo srdca. Jeba som nepocuvala, nic mi nehovori, ale ked tu nobelkunemaju komu dat, tak nech kludne rok vynechaju, svet sa nezruti.
Prave som prisla z vecere a v restive bola SJP so svojim manzelom A ja som ju vobec nespoznala. Ked orchad zaca tak vyobjimala personal. Velmi sa mi to pacilo, normalne objala casnika aj uvadzaca. Taka normal a zenska.

Ema

Cimrmanov sentimentálny písomný slint, ktorý poslal do Štokholmu namiesto seba, tam pred publikom ktosi prečítal, potom jeho piesenku zamraučala Patti Smith, pričom v polovici zabudla text, čo sa vzhľadom na Cirmanovu tvorbu nemožno čudovať, na čo publikum vstalo a udelilo celej tejto šaškárni standing ovation. Toto je ťažký oriešok aj pre skúsených psychológov.

He? Parker? Myslíš Bar-Kahnovú? Hej, to je taký východoeurópsky zvyk oblizovať ľudí, keď si v ťažkej pohode a v prípade Bar-Kahnovej aj v tučnom balíku.

Rosemary

Ja by som to Cala tej to pesnicke:
Jiri Korn & Vilem Cok - Karel nese asi caj
:) genialne
Ako sa mas ema? Dufam, ze dobre,pekne Vianoce Ti Zelma,Ema. Tie najkrajsie, zas a opat :)

Rosemary

Tejto pesnicke

slaven1

Tak toto je poriadne retro. Dámy, vy ste v akých rokoch?*

* samozrejme, že v tých najlepších :)

Rosemary

Ja pocuvam dokonca Mozarta a Vivaldiho a Cajkovskeho a Mahlera.
Doporucujem, synku:)

Sinuhe

čo keby si si vypla prediktívne písanie ? Lebo namiesto "odchádzala" ti potom vyjde "orchard zaca" a podobné nezmysly ... :-P

Rosemary

Sarah Jessica Parker

lebleu

konečne viem, čo je to SJP. Už som sa bál, že niečo dôležité.

nové