Amerika nie je len Amerika

Ten proces sa dá sledovať na mape. Začalo to revolúciou a revolúciami to pokračovalo. 

Prvá revolúcia bola Americká revolúcia. Takzvané Spojené štáty americké vznikli zradnou revolúciou podobne, ako napríklad Sovietsky zväz. A podobne ako tento boľševický zväz, aj americký zväz sa snažil svoju revolúciu rozšíriť na celý svet.

Americký kontinent je bohatý a dával nekonečné zdroje na podporu tohto šialenstva. Presne v zmysle uvažovania: "ak dá pánboh niekomu úrad, dá mu aj rozum" považovali Američania kontinentálne prírodné zdroje, kvôli ktorým vyhubili desiatky miliónov domorodcov, za dôkaz toho, že ich poslanie je Bohom požehnané. Dali tomu aj názov - Manifest Destiny. Ak to nepoznáte, to je niečo také, ako vám ideológia popisuje Mein Kampf. Ten ste určite nečítali, že, ale predstavujete si ho ako úchylné blúznenie o tom, že treba ovládnuť celý svet - no a to je práve americké Manifest Destiny.

Nebudeme sa zaoberať masakrami na samotnom americkom kontinente, severnom aj južnom, ktorý USA považujú celý za svoj (Monroova doktrína), teda ich vojnami s Anglickom, Francúzskom či Španielskom. Prejdeme na prvý veľký zahranično-politický úspech USA: zničenie Francúzska v roku 1789.

Francúzsko bolo v tom čase výkvet a stelesnenie európskej civilizácie. Bol najlepší pokračovateľ antickej civilizácie, ale aj neporazitelná mocnosť. Spojenie klasiky s dynamikou novoveku. Napriek tomu ju dostala americká infekcia - revolúcia. Tento nástroj vnútorného rozkladu, ktorý vznikol v Anglicku a USA, bol použitý aj na európskom kontinente, a to priamo v jej centre. Paríž nevydržal, Francúzsko padlo a doteraz sa nezdvihlo, nikdy už nebude mať svoju predošlú silu a krásu.

Revolúcie, podporované z USA, potom pokračovali celé 19. storočie na celom európskeom kontinente. Keďže ale Európa bola húževnatá a ďalšie národy nechceli nasledovať osud Francúzov a ich aristokracie, boj sa zostroval a aj revolučné metódy sa pritvrdzovali, nabrali proletárske a komunistické formy. Profesionálni revolucionári žiadali diktatúru proletariátu - a zároveň slobodu. Také niečo protikladné dokázali jedným duchom generovať iba od mala cvičené talmudistické rozoklané jazyky.

Ale napriek tejto veľkej revolučnej snahe Európa stále žila. Preto Angličania a Američania siahali aj k nástrojom radikálnejším ako revolúcia, k otvorenej vojne. Tú finálnu sa podarilo rozpútať v roku 1914. V podstate to bola najprv tiež revolúcia - revolúcia malých etník proti centrálnym ríšam. Lenže tento menší konflikt strhol do víru všetkých. Vojna oslabila veľmoci a to bolo to, čo Angloameričania chceli -  vytvorilo to cestu vnútorným revolúciam, sociálnym katastrofám a boľševickým diktatúram. Padlo Rusko, Rakúsko-Uhorsko, Nemecko. Kontinent bol v troskách.

USA vtedy, napriek tomu, že bojovali len málo, ovládli Európu. Nasledovala ešte jedna obranná reakcia, takzvaná Druhá svetová vojna, ale tá nakoniec na veci veľa nezmenila - USA sa stali dominantnou silou na euróspkom kontinente. Akoby protiváhu im síce robil "zlý policajt", komunistický Sovietsky zväz, ale táto hra bola viac-menej len súčasť ich mocenského mechanizmu. Nakoniec sa aj ZSSR rozpadol a zostali len USA.

Tento historický prehľad je jednoduchý a mal by ho poznať každý.

Nás zaujíma teraz to, že od roku 1919, resp. 1945 je Amerika synonymum aj pre všetko "západné", teda aj "európske". Amerika vyvalila zo seba svoje kultúrny profil a zaplavila ním svet, ale aj opačne, zobrala si z Európy všetky progresívne a životaschopné zložky. V Európe konkurenciu zadusila, nedovolila, ale čo potrebovala, pestovala doma ako svoj výtvor. Od roku 1945 Európa naozaj stratila slobodu, nemohlo sa v nej s ničím hýbať, všetko bolo zakázané a tak sa jej kultúrna história v nevolníctve definuje len na úpadkových javoch, ako napríklad ľavičiarske až prokomunistické filozofické smery ( existencionalizmus, postmodernizmus a podobne). Európe bola ukradnutá história a prenesená do USA.

Všetky možnosti, spojené s výrazným vedeckotechnickým pokrokom 20. storočia, boli v absolútnej miere kontrolované Amerikou. Masmédialny priemysel, elektronika a kybernetika, kozmický výskum, to všetko kontrolovali v USA a ich spoločnosť  rozhodovala, kam sa to bude uberať a ako bude vyzerať. A aj menej progresívne prvky, ako konzumná spoločnosť, priemyselná organizácia práce a podobne - to tiež žilo aj v Európe len v zamerikanizovanej forme. Iné, nejaké kultúrne varianty, napríklad nemecké či francúzske, neboli povolené, boli udusené 

Storočie trvajúca ťažká propaganda a zaplavovanie televízneho a filmového trhu nekonečným ospevovaním Ameriky zanechalo svoje stopy - vytvorilo vrstvu takzvaných amerikanofilov. Ale nič nemohlo zatajiť americké zločiny a despotickú formu ich svetovlády, takže jestvuje  aj nemálo racionálnych kritikov Ameriky - ku ktorým sa radím aj ja.

My nehovoríme, že na Amerike je všetko zlé. Práve týmto textom chcem upozorniť, že súčasná Amerika je ako voz, ktorý nesie v sebe aj to, čo nám ukradla - minimálne 70 rokov európskej histórie. Tie pozitíva, ktoré v tom čase dosiahla, patria aj nám. A keď sa teraz bude americký koč rozpadať, treba tento obsah zachrániť a dať naspäť tam, kam patrí. Nemožno so špinou vylievať aj dieťa.

Koniec-koncov, nie je to žadne mrňa, ale samostatný odrastený živel. Európska tradícia sa musí prebudiť a žiť zas doma. Netreba mať strach, že zmenami v Amerike o niečo príde, že stratí pôdu pod nohami. Práve naopak, zas bude môcť normálne dýchať a chodiť. Takmer nikto z teraz žijúcich Európanov také niečo nezažil a väčšina si to ani nevie predstaviť. Ale je to veľkolepá vec, to som si istý. Chcem vidieť samostatnú Európu - na ten americký shit sa už jednoducho nedá pozerať.

 

 

 

Príbeh amerického Otesánka. Historická epizóda vzniklá neobvyklou situáciou objavenia celého nového kontinentu a jeho bezprecedentnou barbarskou kolonizáciou. Extrémne situácie splodili extrémne nenormálne a života neschopné spoločenské formy. Niektoré americké udalosti boli naozaj hanba a nedôstojné  bieleho ľudstva.

 

p.s. Text vznikol ku inaugurácii Donalda Trumpa ako pripomenutie, že nech už jeho prezidentovanie prináša čokoľvek, ich moloch plutokratických síl nikam nezmizol a nezmizne zo dňa na deň, a aj iné americké stereotypy sa budú snažiť viesť ich voz v starých kolajach.

 

 

0
Luko

... Barnettovu doktrínu (a za nadšeného pokriku slobodomurárskych fandov v tesnom závese špurtuje do cieľa Richard Nicolaus von Coudenhove-Kalergi).

Aman Againsttime

Je mi ľúto, ale tvrdenie, že Američania vyhubili 100 000 000 indiánov (preboha, veď až tak veľa ich v sev. Amerike ani nežilo. Najrozumnejší odhad je okolo 2000 000 v čase usadenia Európanov a možno i menej) kvôli zdrojom nie je pravda. Genocída Ameroindiánov je len ďalší mýtus, hoax, ktorý dnes propagujú v prvom rade a predovšetkým kdejaké neomarxistické živly (prečo asi?). 95% indiánov vymrelo kvôli chorobám a to už v čase medzi rokmi 1492 až 1600, čiže ešte skôr než sa na severoamerickom pobreží usadili prví puritáni (väčšina územia dnešného USA bola v tom čase ľudoprázdna). V skutočnosti začala indiánska populácia v sev. Amerike rásť 5x rýchlejšie po príchode Európanov. Genocída indiánov nikdy nebola politikou americkej vlády či armády. Naopak, po nezávislosti začala americká vláda poskytovať Indiánom zdravotnú starostlivosť vrátane očkovania. Viac faktov tu: https://www.youtube.com/watch?v=WNHKDJzgqJg a tu:http://thealternativehypothesis.org/index.php/2016/06/02/the-non-genocid...

Norman

Pred príchodom belochov mohli žiť v Severnej Amerike desiatky až stovka milionov domorodcov - sa píše. Všetci sú dnes fakticky vyhubení, to je reálna genocída. Ja nešpecifikujem, či ich vyhubili zbraňami alebo infekciami, alebo inými genocídnymi praktikami. Rovnako ani nešpecifikujem, či ich vyhubili puritáni alebo mexičania alebo iné náboženstvá - jednoznačne sú ale dnes všetci vyhubení. Prečo by sme nad tým mali mávnuť rukou?

To zanechalo stopy na kultúre USA. Nemyslím totiž, že by ich 95% vyhynulo pred rokom 1600 - pozri si postup kolonizácie. Pišeš, že vyhynuli v dobe, keď "väčšina sev. Ameriky bola ludoprazdna". Spachali samovraždu? Dostali infekcie pred príchodm belochov? A anglosasi sa nemôžu tváriť, že pred rokom 1600 sa ich nič netýka - kultúra agresívnej konfrontácie (najslušnejšie možne napísané) na nich pôsobila, selektovala aj ich a prenikala do ich spoločenstva, podobne ako dnes preniká aj do krvi mnohého emigranta, za pár rokov.
"Genocída indiánov nikdy nebola politikou americkej vlády či armády". Ako až na takejto naivnej úrovni sa tu azda nebudeme baviť. Prirodzene, že žiadna vláda si nedá do programu genocídu.

Ale podstata problému nie sú tieto historické rekonštrukcie. Podstata je v tom, či je americká kultúra niečo, na čom sa dá stavať, alebo je to z 95% odpad. Myslím, že za povšimnutie stojí aj moja veta o tom, ako STO rokov propagandy vytvorilo vrstvu chorobnej amerikanofílie. Nie je mi jasné, prečo by sme jej mali podliehať. Zrovna my, Európania, ktorí žijú v americkej kolónii, pobočka Brusel. Len preto, lebo sú Američania bieli? Nuž, nie som si istý, či to, čo tam prebehlo, nebol ťažký dysgenický proces - Američania často dokázali nielen svoju nebielosť, ale doslovne aj svoju neľudskosť.

Prečo by sme mali šetriť svojich nepriatelov? Alebo nevieme, kto nimi je? Vytvoríme rovnosť a bratstvo?

Aman Againsttime

Ja som reagoval len na vetu o 100 000 000 zgenocídovaných indiánoch v sev. Amerike, pretože ma zarazilo to číslo - nič iné tu už neriešim. Nie, toľko indiánov v sev. Amerike naozaj nežilo (tie najvyššie, najprehnanejšie odhady sa pohybujú okolo 16-18 miliónov, ale pravdepodobne to bude omnoho nižšie číslo). Áno, väčšina indiánov zomrela na infekcie, pretože nemali genetickú rezistenciu voči novým chorobám. Nedávno sa tiež argumentovalo, že tuberkulóza zdecimovala mnohé indiánske populácie dokonca pred príchodom Krištofa Kolumba:http://www.telegraph.co.uk/news/science/science-news/11046891/Seals-help.... Severoamerická indiánska populácia demograficky upadala už pred príchodom Európanov. Tvrdenia, že Európania úmyselne rozširovali choroby, aby zdecimovali indiánsku populáciu je typický neomarxistický blábol (áno, storočia predtým než sa prišlo s teóriou o vírusoch či mikroorganizmoch ich Európania využívali vo vojne proti indiámom - he, he). Naopak, Európania vyvinuli značné úsilie, aby zabránili vymieraniu indiánov - viď spomenuté očkovanie.
A nie je pravdou, že sú všetci vyhubení. Veď mnohé indiánske kultúry stále existujú a rozvíjajú sa. Indiáni v USA dnes požívajú privilégium v podobe rezervácií (de facto majú privilégium rasovej segregácie) a ich kultúra je zo strany štátu maximálne chránená a podporovaná.

Náhodný okoloidúci

Meno William Cody asi netreba nikomu zvlášť predstavovať, aj keď známejší je ako Buffalo Bill. Tento chlapík sa "preslávil" tým, že údajne zastrelil milión bizónov. Nejdem riešiť, či je to fyzicky možné, ide o to, že hromadné zabíjanie bizónov sa naozaj dialo a jeho cieľom bolo zničiť prériovým Indiánom potravinovú základňu a tak ich oslabiť a zničiť. Realistický odhad je, že v čase príchodu bielych do Ameriky tam žilo asi 80 miliónov stepných bizónov. Po niekoľkých desaťročiach žilo posledných 35 000 bizónov a až vtedy sa začalo s ich záchranou pred úplným vyhubením. Okrem toho Indiánom bieli "Američania" brali deti na "prevýchovu" do svojich škôl, nútili ich vzdať sa identity a zabudnúť rodný jazyk, čo je v našom ponímanú ťažká kultúrna genocída. A tie rezervácie - to je čo za "privilégium"? Angloameričania ukradli Indiánom prakticky celý kontinent a nechali im sotva na holé prežitie tú najhoršiu zem! Násilne presídľovali celé kmene, aby ich odtrhli od pôvodného prostredia.
Aby som nezabudol - ten slávny Buffalo Bill zajal niekoľko Indiánov a vozil ich po svete a inscenoval si nimi divadelné predstavenia, na konci ktorých ich postrieľaľ (našťastie nie naozaj), keďže to boli "divosi". Bol s nimi aj v Prahe.

Aman Againsttime

Áno, rezervácie (ktoré nemôžu byť predané žiadnemu belochovi a za žiadnych okolností indiánom zobraté) sú veľkým privilégiom. Čo by dnes možno dali v belosi v JAR za niečo obdobné, že?
Dajme tomu, že by sme mohli hovoriť o kultúrnej genocíde. Ale práve preto, že indiáni odmietli asimiláciu boli pre nich vytvorené rezervácie, kde sa ich kultúra môže i naďalej rozvíjať.
A pokiaľ ide o spomínanú "krádež zeme", tak mnohí indiáni ani nepoznali koncept vlastníctva pôdy pred príchodom Európanov a taktiež mnohé indiánske kmene predsa uzavreli s belochmi dohody, na základe ktorých im odpredali územie. Neskôr však začali porušovať dohody a rozpútali konflikty. Navyše mnohí americkí indiáni boli vyvlastnení až PO prehratých vojnách (ktoré často začali práve oni).

Náhodný okoloidúci

Takže ak vznikne Európsky kalifát, na čom Bruseláci dňom-nocou pracujú, tak dedina odrezaná od sveta, v ktorej bude živoriť niekoľko pôvodných bielych zatiaľ neislamizovaných Európanov, bude podľa Tvojej logiky privilegovaná?

Za privilégium sa indiánske rezervácie v žiadnom prípade nedajú pokladať, oni si ich nevytvorili z vlastnej vôle, oni do nich boli NÁSILNE vytlačení. Súčasnou terminológiou povedané boli to skôr ghettá alebo žaláre pod holým nebom, porovnateľné možno s Gazou.
Čo sa týka porušovania dohôd, tak to je štandardná politika bielych Angloameričanov voči Indiánom. A nielen voči nim. Podpísala sa nejaká dohoda, samozrejme pre Indiánov nevýhodná, lebo bieli chceli stále viac a viac územia a zdrojov a Indiáni im tam prekážali, tak bieli dohodu porušili. Alebo na to možno naviedli nejakú bandu, aby vrchnosť mala formálne čisté ruky. Keď mali Indiáni drzosť brániť sa, bola voči nim vedená "trestná" výprava.

Som biely nacionalista, ale v tomto prípade som čisto z princípu na strane Indiánov. Je jedno, či poznali koncept vlastníctva pôdy. Opiť náčelníka analfabeta a nechať ho podpísať dohodu, ktorej ani za triezva nerozumie, lebo je napísaná cudzím jazykom - to je také anglické. Indiáni tam boli prví a Angloameričania ich z ich územia vytlačili rovnako, ako teraz Afričania vytláčajú Nemcov z Nemecka a Francúzov z Francúzska.

Norman

"to je také anglické".
Sme beloši a ceníme si hodnoty, ktoré aj do nás prozretelnosť vložila.
Ale v tejto téme sa prejavuje geopolitické rozdelenie, ktoré delí (aj) belochov - na kultúru morsku a kultúru kontinentálnu.
Už sme o tom hovorili a ešte budeme, je jasné, kto bol morská kultúra a že sa k tomuto ich procesu a výsledku staviame negatívne. Morská civilizácia demoralizuje - to je téza, proti ktorej mnohí môže samozrejme tiež namietať, ale my ju považujeme za pravdepodobnú a veľa vysvetlujúcu.

Ale konieckoncov. sme za spoluprácu aj s Američanmi - KED SA ZMENIA. S touto čudnou zlátaninou, nie. Ak IM Trump pomôže, ak už prebúdzajú protilátky, tak dobre. Ak nie, tak je to ich osud. My ich pomoc nepotrebujeme - nám stačí, ak nám dajú konečne pokoj, kreténi.

Norman

Na to číslo, až sto melónov som narazil práve nedávno - s tým, že predošlé odhady o divokej a riedkej populácii boli cielene nízke.
Neviem, čo teraz - web proti webu. Je to len jedno číslo v článku, všimni, zámerne píšem do sto miliónov a celej Amerike. To nie je až tak veľa na kontinent, ani pri voľnom spôsobe života.
Nie je to podstatné ani pre článok, zameriavam sa predsa hlavne na poilitku USA voči Európe - ale tvoje ťísla, 2 milióny, sú vyslovene smiešne. Aj 18 milionov, pri rátaní celého severného kontinentu, je smiešne číslo.
Samozrejme, že ich zdecimovali choroby a podmienky, ktoré spôsobovali detskú úmrtnosť a podobne. Ale tak je to vždy. Ale je to genocída.
Obrana svatých Američanov je takisto neomarxistický blábol, ktorý che spraviť z ich sionistického štátu nevinného baránka.
Ja sa o tomto naozaj nemienim baviť, ale zas nemôžem nereagovať na niektoré tvoje slová. Zas očkovanie. Uvedom si - očkovanie robí jeden minister, pri očkovaní je dôležitá plošnosť - je kontraproduktívne, ak vynecháš časť populácie. A minister zdravotníctva je naozaj humanista. Ale vláda - to je viacero iných záujmov. Samozrejme, že nik nechcel domorodcov zabíjať - len ich vyhnali do zóny smrti. (a dnes ich "podporujú")

Prečo sa ich zastávaš? To je podstatné. Ja by som na Američanov neútočil, keby oni sami nemali plnú papulu genocídy (a ľudských práv). Dobre to vieš. Tak nech sa najprv tou genocídou sami zadusia. Oni nie sú naši priatelia.

Podobne je to aj s otroctvom. Ja som rasový racionalista a za politickú akceptáciu rozdielnosti rás - ale absolútne nie som za nejaké zotročovanie alebo čo. A v moderných časoch, medzi belochmi, boli otrokári iba "demokrati" v USA. Prečo by sme im to mali prepáčiť, prečo by sa to proti nim nemalo použiť? Sú dnes lepší? Sú to tupé hrubokrké hovadá.
Mrzí ma,že sa toho nevieš zbaviť, ale v tomto nemienim ustupovať - práve teraz, keď je nádej na posuny, nie.

Aman Againsttime

Neviem, na ktorom webe si narazil na číslo 100 000 000. Každopádne určite je 100 000 000 maximálny odhad, ktorý sa zvykne uvádzať pre celý americký kontinent (od Arktídy až po Tierra el Fuego).
Ja som dal odkazy na seriózne zdroje. Tu je napr. štúdia, ktorá hovorí o 12,5 miliónoch obyvateľoch v sev. Amerike: http://www.bxscience.edu/ourpages/auto/2009/4/5/34767803/Pre-Columbian%2... Nemyslím si, že je tu na mieste hovoriť o genocíde, tak ako býva štandardne definovaná. Choroby predsa neboli prenesené do Ameriky zámerne. Samozrejme, že príchod Európanov mal pre nich zničujúce dôsledky a bolo tiež na nich spáchaných množstvo krutostí (na druhej strane sa však i málo hovorí o zverstvách, ktoré popáchali niektoré indiánske kmene na belochoch), ale neboli vyhladení vedome. Neexistovalo tu žiadne "finálne riešenie", či niečo obdobné. Mimochodom, v mnohých latinoamerických krajinách tvorí obyvateľstvo indiánskeho pôvodu väčšinu (Peru, Bolívia, Kolumbia, Guatemala). Ako som už písal, mnohé indiánske kultúry sú stále nažive - chránené a podporované. Kedy bude chránená a podporovaná i biela kultúra?
V tomto prípade sa mienim zastávať belochov na americkom kontinente a uvádzať veci na správnu mieru. Veď predsa rovnaké argumenty dnes voči nim používajú neomarxistickí židia, pre ktorých bude ich sebabičovanie, resp."biela vina" vždy nedostačujúca. Prečo by som mal akokoľvek pritakávať sionistom útočiacim na amerických belochov? :-)

Norman

Čo nazveme genocída, záleži aj a hlavne od našeho politického postoja.
Ja nemienim domorodcov idealizovať. Tu sa odchylujem od predpokladaného klišé. Nechcel som to už dávať do článku, ale vojny s domorodcami vyvolávali vela krutosti na oboch stranách - a to na tom kontinente zostalo. Americká biela civilizácia obsahuje mnoho prvkov domorodej krutosti.A to aj tej známejšej, zo strednej Ameriky.

Samozrejme, nechcem vyzerať ako pacifista či nejaký útlocitný humanista - ale toto sú fakty. To, že v Amerike si belošinemôžu chrániť vlastnú, bielu kultúru, je hlavne ich vec. My si ju zas nemôžeme chrániť doma kvôli Američanom. Môžem kašlať na amerických lúzrov. Keď bolo čo zaberať, to boli bezcitní, a dnes si nedokážu poradiť so sionistamia a dovliekli ich ešte aj do Europy - na tankoch a litedlách poháňaných z ukoristenej americkej ropy - to ich môžem po slovensky povedané, okašlať. Problém nie je to, že túto ich kapitolu využívajú neomarxisti - problém je, že je to pravda.
Ale bol by som ochotný do toho nerýpať, ak by tie svine NAS VSETKYCH neustále neobviňovali z nacizmu a genocídy židov a neviem koho. To má byť tá biela vlna, ktorej sa mám zastávať? To sú naši priatelia? Nie.

Ale samozrejme uznávam aj niektoré americké hodnoty. Napríklad toto americké heslo občas spomínam:
"Ak od niekoho niečo chceš, najprv ho kopní do gulí". Kým Američanov nekopneme do gulí, dovtedy nás nebudú rešpektovať. Asi nejaký indiánsky etos, to je jedno, sú takí.

Norman

na "desiatky miliónov" :-)
Ale správna pripomienka mala byť - sto milonov je pravda, ale vyznieva to moc. Ľudom sa to bude zdať veľa.

Je fakt. 10 desiatok milionov je lepšie, ako sto milionov.

Aton

Tých sto miliónov je fakt blábol, oni žili v symbioźe s prírodou, nemali totalitné hospodárstvo(taký výraz ste tu vymysleli, teda Norman tuším, len to už neviem nájsť), teda aspoň Tí v Severnej Amerike.

Čo sa aktívnej genocídy týka, to už blábol nie je, ako sa kolónie a neskôr Spojené Štáty rozširovali, indiáni im začali zavadzať resp. indiáni sa aj bránili. Tento proces sú vlastne Indiánske vojny, čo je súhrn voj. konfliktov ktoré trvali od 16. do 19. storočia: https://en.wikipedia.org/wiki/American_Indian_Wars

V inom komentári tu boli spomínane aj bizóny. Ked Američania stavali železnicu z East to West Coast Indiáni im to sťažovali, Americká vláda rozhlásila do sveta (zrejme je tým myslená najmä Európa) že akýkoľvek lovec môže prísť do Spojených Štátov a zastreliť si koľko bizońov chce + nemusí platiť clo ak si bude chcieť vziať trofeje domov mimo Ameriky. Behom nie dlhého času bola zlikvidovaná väčšina Severo-americkej populácie bizónov. No a čo bol spôsob tých indiánov (prériových)?, no predsa putovanie s bizónimi stádami pričom nikdy nezabili tolko bizónoiv aby ohrozili populáciu, nepotrebovali to, nebolo ich tolko. Potom už bolo lahšie donútiť ich k poslušnosti.

Vedenie biologickej vojny, resp. použitie jej prvkov nevyžaduje znalosť existencie mikroorganizmov a vírusov ani neoMarxovho manifestu. Stačí si dobre všímať súvislosti.
https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_biological_warfare

Norman

nemienim zachádzať do sporov o detaily:-) ale určite to nevidím ako "blábol". Príroda bola bohatá a priestor veľký, a predpokladá sa aj poľnohospodárstvo. Nie je to môj výmysel a nie je to nezmysel. Tá zem nebola ľudoprázdna, ani náhodou. Poznáte nejaký kus zeme, kde by ľudia nežili? Ešte aj v púštiach austrálie či vodných púštiach Oceánie, aj tam sú. A pripomínam, tento rádový odhad je o Amerike ako celku.

Ináč samozrejme súhlasím.

"Totalitné hospodárstvo" je pojem z Quinna
http://www.pantarhei.sk/knihy/beletria/svetova-beletria/izmael-dobrodruz...
odporúčam každému, kto má záujem o iné pohľady a ešte nepozná. V panta rhei som to videl nedávno zas.

Aton

Norman, ako blábol to myslím ked to niekto myslí na Severnú Ameriku. Tam nebolo totalitné hospodárstvo ako v civilizáciach Strednej a Južnej Ameriky, teda ani tá populácia nemohla byť vysoká. Nespochybňujem to, že ľudia žijú skoro všade, ale v akej hustote, hustota a počet Aboridžinov tiež boli nízke. Severoamerický nomádi a polonomádi žili v menších skupinkách (kmeňoch) roztrúsených po širokom území, neviem si tam predstaviť sto miliónovú populaciu čo žije v stanoch a žije v symbióze s prírodou(teda bez toho aby nejako menili svoje prostredie). Ak by tam žil taký počet ľudí tak by to muselo byť v rámci civilzácie s totalitným hospodárstvom, a zanechali by tam pozostatky urbanizácie ako v Južnej a Strednej Amerike, v Severnej len v južných púštnych častiach tuším, ale tie sídliská mali kapacitu do tisícov nie státisícov. Videl si Gibsonove Apocalipto? Tam boli Tí primitívnejší indiáni čo žili v pralese, v malých kmeňoch, a civilizovaný Indiáni čo žili v urbanizovanych oblastiach, ktorých počet bol vysoký. Ked som prvý raz pozeral cez gúgl erf satelitne snímky Spojených štátov prekvapilo ma, že dnes sú vlastne všetky tie prérie zmenené na polia, dokonca celé štáty, ako Iowa, sú vlastne jedno velké pole rozparcelované na štvorčeky ktoré obsahujú obdlžníkove polia. Schválne, pozrite si to:

mapa

 

Norman

veď preto to bolo napísané na celý kontinent, vrátane strednej. Aj to je Amerika, a aj to sa týka aj severnej. Dnešné USA absorbovali celú túto históriu, k nim patria aj dnešní drogoví baroni z Mexika - to JE ICH FUCKED KONTINENT. USA ho spoluvytváralo. Aj Portoriko, aj Kuba, aj Haity - to je americký výsledok.

Ale okrem obhajovania toho, že čo napíšem mám ako tak doložené, chcel som zdôrazniť naozaj aj to, že populácie voľných etník môžu žiť pohodlnejší a lepší život, ako sa štandardne predkladá, a teda môžu byť aj početnejšie, ako sa predpokladá. Príroda v tých časoch povedzme bola naozaj bohatá a ľudia vyžili aj bez otročenia a pichania do zeme pluhom naozaj rovnako dobre (ak nie lepšie). V priaznivých oblastiach, kým si to nezničili. Netreba na to ani poľnohospodárstvo, ani kamenné stavby.
Nie som žiaden romantik a ani si to nechcem idealizovať, ale to, že dnešná doba má tendenciu to vidieť príliš opačne - na to chcem upozorniť.

Apocalypto som videl (je niečo, čo som nevidel a neviem?:) ale malé kmene tiež dokážu vytvoriť veľkú populáciu, ak je priestor. Mestá sú o koncentrácií ľudí a sily. Ale ak je niekde priestor a podmienky, zákonite sú tam všade ľudia. Zabili si zopár bizonov, nasušili a mali veget. Mohli meditovať alebo sa navzájom zabíjať. :)
Ak je dnes 300 melńov a ztoho pracuje vo farmach 5 melonov, či ešte menej, v USA, nemohlo žiť pred 500 rokmi nad RioGrande desaťkrat menej, teda 20-30 melónov? Pri všetkej úcte k chémii a inám sračkám - potraviny rastú najmä silou prírody.
O tom, čo sú historici a ako by mohli byť dokázané polia so zemiakmi či kukuricou a podobne na neskoršom územi USA - ani nehovorím. Samozrejme, že v celej modernej kultúre, zábave aj vede, boli predošlí obyvatelia vykreslení ako divoši, ale hlavne ako riedki divoši. To je proste len ich ideológia.

Buheh

ja som videl jeden americký film a tam boli niektorí divoši celkom hustí.

Norman

ale to boli určite Rusi.

Sinuhe

 

 

Ľubov

https://www.instagram.com/p/BPdL8UeAK67/?taken-by=ivankatrump

nemajte mi to za zlé,veď na dnešný deň čakáme už od novembra. hádam sa nebudem spoliekať na novinárov,prepytujem.Medzitým som si zistila,že ráno tam bude až o 7 hodín,ale pochybujem,že spia.

Ešte sa musím naučiť chodiť na Donaldov twitter . Mne sa mladá Ivana páči,má v sebe polovicu slovanskej krvi,gény neo-jekabátiš,je to tam.
Ešte zaujímavý moment sú tí motorkári,ktovie prečo ich majú muži ako Putin a Trump za sebou,Kiska a Porošenko nie.No,to bude niečo ... archetypálne za tým.

Sinuhe

nové