Čas návratu neznámy

Ak ste ju nevideli, môžete zájsť do Japonska. Alebo do Číny - na výber budú postupne tri mestá. Zatiaľ nevedno, ktoré. Alebo môžete vycestovať do Južnej Kórei. A potom zrejme do USA. Následne možno príde do úvahy Nový Zéland, Juhoafrická republika a Brazília. Rusko? Nie, to nie. Majú len podradné inštitúcie typu Treťjakovská galéria a Ermitáž - a navyše, snáď im Česi nebudú zapožičiavať niečo, čomu by na rozdiel od Japoncov či Číňanov ani nerozumeli. Reč je o Slovanskej epopeji Alfonsa Muchu - o svetovom unikáte, maliarskom skvoste. V týchto chvíľach 20 úchvatných monumentálnych obrazov s históriou Slovanov sťahujú v Prahe zo stien Veľtržného paláca a balia na cestu. Márne boli námietky odborníkov - reštaurátorov, že by sa s takýtmo dielom hýbať nemalo (Slovanskej epopeji sú venované cca 3 minúty od 00:33:49). Úradníci pražského magistrátu rozhodli - a bodka.

Predstavme si, že by chcel niekto urobiť zo Sixtínskej kaplnky púťovú atrakciu a poslať ju na iks miest vo svete s odôvodnením, že bude šíriť dobré meno talianskeho umenia. Nonsens, hej. A to je Sixtínska kaplnka v porovnaní s Muchovou Slovanskou epopejou smiešna mazanica.

Vráťme sa o päť - šesť rokov dozadu. Praha si vtedy spomenula, že Muchova Slovanská epopej je od roku 1963 v akejsi prdeli s názvom Moravský Krumlov. Pražský magistrát urobil všetko pre to, aby ju odtiaľ vypáčil a presťahoval do Prahy, hoci pre ňu nemal - a doteraz nemá - vhodné priestory. Dôvodom presunu malo byť prianie samotného Alfonsa Muchu. Že bolo viazané na vybudovanie samostatných výstavných priestorov špeciálne pre Slovanskú epopej, o tom sa v slušnej pražskej spoločnosti nehovorí. Slovanskú epopej Praha nakoniec vystavila v priestoroch Veľtržného paláca.

V závere roka 2016 sa aj v Moravskom Krumlove s prekvapením dozvedeli, že Praha posiela Slovanskú epopej "na turné". Kam vlastne táto svetovo unikátna kolekcia obrazov mieri, tlmočila prostredníctvom ČTK istá Eliška Kaplický Fuchsová, predsedníčka magistrátneho výboru pre kultúru, ktorá sa významne pričinila o to, že sa z Muchovho veľdiela svetového formátu stane púťová atrakcia: V marci bude epopej vystavená v Japonsku, v polovici roka potom v Číne, neskôr by sa mohla presunúť na výstavy v Južnej Kórei a USA. Na otázku, kedy sa vráti monumentálne Muchovo dielo do Prahy, odpovedala: Neviem.

Komu je meno Eliška Kaplický Fuchsová akési povedomé, nemýli sa. Táto osoba je manželka istého Jana Kaplického, ktorý žil od roku 1968 v Anglicku. V 21. storočí sa však tento "organický architekt" dotiahol do Česka. S jeho menom bola spojená navrhovaná Národní knihovna na Letné. Žlto-fialový grc nazvali Pražáci blob. To je ten objekt, o ktorom sa Václav Klaus vyjadril, že by šiel jeho výstavbe brániť vlastným telom. Veľkou zástankyňou vybudovania blobu nad Prahou bola - koľké to prekvapenie - práve Eliška Kaplický Fuchsová. Našťastie Kaplický zomrel a blob bol definitívne zakopnutý pod koberec. Kaplický Fuchsová však žije ďalej. Či to bude znamenať smrť Slovanskej epopeje, uvidíme v najbližších rokoch.

 
0
Náhodný okoloidúci

Tento Muchov obraz, samozrejme len reprodukcia na papieri v takmer životnej veľkosti, nám visel na dverách internátnej izby.
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Le_printemps,_Mucha.jpg
Keby bola živá, bola by dokonalá. Ktovie, či ju maľoval len tak, z hlavy, alebo mal živú modelku...

Ema

aby mal Mucha na platenie účtov.
Zato Slovanská epopej je umelecké dielo, aké nemá vo svete obdoby. Sila, vôľa a krása - a to všetko vo veľkom rozmere. Dosť na to, aby mali Šorošovky záchvaty hrôzy.

Náhodný okoloidúci

Možné to je, ja som len nekultúrny barbar z jaskyne a nikdy som sa nepasoval na znalca výtvarného umenia :) Ale práve na tomto dielku, aj keď nie je fotografickej kvality, veľmi dobre vidno Muchovu schopnosť správne a bez deformácií zachytiť proporcie ľudskej postavy.

Ema

Nekultúrneho barbara z jaskyne, ktorý "umeniu nerozumie" chcú práve z teba spraviť všelijaké Ceny Oskara Čepana.

Ja som len, že tá dievčina z internátu je síce krásna, ale nemá omračujúcu silu Slovanskej epopeje. Ani ju tam Mucha dávať nechcel - na to si vyhradil práve epopej.

Náhodný okoloidúci

Raz som sa dostal do galérie moderného umenia v Čunove. Nemal som to naplánované, ale bol som tam s partiou známych a mali sme to po ceste, tak sme sa tam zastavili. Môj dojem - hrôza a zdesenie, pripadalo mi to ako výtvory duševne chorých ľudí. Recesiu a veselé úlety chápem, nevyhýbam sa ani čiernemu humoru, ale toto bolo už moc.
Mám rád realistické umenie a páčia sa mi aj jaskynné maľby. Ale tiež sa mi páčia maľby fantastických svetov na iných planétach, ako si ich predstavujú umelci :)

P.S. Ak o sebe píšem, že som len "nekultúrny barbar z jaskyne", treba to brať s nadhľadom :) Skrátka nie som bratislavský kaviarňový inteleguán. Naozaj sa miesto vysedávania v kaviarňach radšej pozriem do jaskyne.

Ema

pozrieť Miróove produkty

http://www.danubiana.sk/sk/messages/holandska-princezna-beatrix-otvori-v...

a sme sa pri interpretácii výsledkov Miróovho pudenia hňácať farby tak rehotali, že nás vykázali.

Barbar Slovenský
Púpavová

,že o Nitrawe ani štek.Zapadá do do kontextu tej doby,od ktorej nič nečakám.Napriek tomu,zabaliť a poslať do Japonska je nenormálne. Ponížili tým aj nás,tak to beriem.

balu

kto je táto Fuchsová... nechcem byť paranoidný, ale kľudne si viem predstaviť, že zmysel celej akcie je, aby slovanská epopeja NEBOLA v Česku. Nie je to ten smer, ktorý treba pestovať. Takže Eliška KF velice rada posiela preč celú sadu, najlepšie bude, ak sa úplne zničí.

Sinuhe

Myslím že v tomto podraze so Slovanskou epopejou (fuj,fuj, aký nekóšerný názov má tá mazanina ...) má prsty spolu s KaplickyFuchsovou aj primátorka Prahy A, Krrrrrnáčová.
Pozrime, čo o Adriane Krnáčovej píše Wiki (okrem toho, že nie je etnická Češka ...):

Vystudovala vědu o výtvarném umění a jazyky na Filozofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. Za minulého politického režimu absolvovala kurz analýzy a implementace strategií na University of Michigan ve Spojených státech amerických a na DePaul University v Chicagu získala titul Master of Business Administration (MBA).
V letech 1991 až 1995 byla ředitelkou Soros Center for Contemporary Arts (Sorosova centra pro současné umění) v Bratislavě. Mezi lety 1995 až 1998 byla spolumajitelkou a jednatelkou firmy Makum.
V roce 2000 začala pracovat pro českou pobočku Transparency International. Nejdříve působila na pozici konzultantky a od roku 2001 zastávala funkci výkonné ředitelky. Z Transparency International odešla na konci roku 2007.

Takže táto medzinárodná transparentka dokázala - a to zdôrazňujem - za minulého politického režimu študovať spoločenskovedné disciplíny na dvoch univerzitách v USA. Do frasa, kto bola a kto boli jej rodičia a kto bol za ňou, že toto mohla za bývalého režimu? A ako to, že ak zjavne kolaborovala s bývalým režimom, tak teraz môže kolaborovať aj so súčasným?

Nuž a tá Kaplicky Fuchsová, to je kapitola sama osebe (Kaplicky - jej zosnulý manžel jej mohyl byť dedom, lebo bol od nej o 40 rokov starší). Už len to, že sa pokúša pokračovať v realizácii úmyslov Kaplickeho, ktorý chcel do blízkosti Hradčian na Letnej umiestniť na oči všetkým obyvateľom aj návštevníkom Prahy jeden obrovský nechutný chrachel (akože architektúra), tak to to vrchol chrapúnstva a drzovsti. Oproti tomu ešte ej Dedekova prístavba SNG je čajový odvar - to je tiež jedna ukážka arogancie architekta, ktorého výplod väčšine Bratislavčanov pri prechádzke pri Dunaji dvíha krvný tlak - ale ten Kaplického chrachel, to bol chrachel do tváre všetkým slušným ľuďom.

Som presvedčený že KaplickyFuchsová tajne dúfa, že Muchovo dielo sa pri nezmyselnom putovaní po svete poškodí a zničí - lebo takým typom ako je ona krása jednoducho vadí. Ona vzýva hnus a urobí všetko pre to, aby ozajstnú krásu zničila.

Krnáčová a KaplikyFuchsová boli nedávno spolu v USA

http://echo24.cz/img/57ea6a65e4b09ec40c2f4ed6/450/300?_sig=jZd0aTs6Rg8Oe...

"Řádí jako černá ruka"
http://bleskove.cz/politika/3523-radi-jako-cerna-ruka-manzelka-architekt...

Ema

tej újebnej Ceny Oskára Čepana, čo sme ju tu viackrát spomínali.

V minulom ročníku výstava najčepanovitejších diel migrovala do Banskej Bystrice - Bratislava je už moderným umením príliš presýtená a na výstavu laureátov ocenenia akurát tak šťali psi pri dverách oproti americkej ambasáde.

Keďže je dnes nedeľa, kultúrny deň, pozrime si videjko z Pamätníka SNP v Banskej Bystrici. Špeciálne si dovolím upozorniť na veľkorozmerné maľby prezentované v čase 01:20 a ďalej, ktoré v plnom rozsahu nahradia Muchovu Slovanskú epopej.

http://oskarcepan.sk/
(treba zarolovať nižšie na prvé videjko. Aj druhé je celkom zábavné)

Aké muselo byť zdesenie Krnáčovej, keď sa stala šéfkou Prahy - a vo Veľtržnom paláci už visela tá príšerná epopej.

slaven1

To, že Múzeum SNP poskytlo svoje priestory udalosti tohto druhu nie je neuveriteľné ani nepochopiteľné. Hlavne, keď si prečítame tento rozhovor Mičeva, dnešného riaditeľa Múzea SNP, ktorý sa v ňom údajne (lebo zahraničnému agentovi Aktuality.sk veriť neslobodno) nechal počuť, že chce kandidovať v nasledujúcich voľbách do VÚC.

Jeden nevie, či je Mičev tak odtrhnutý od reality, keď si neuvedomuje, že ak bude kvákať o tom ako túži mať "Slovensko farebné", nebude mať šancu na zvolenie v akejkoľvek VÚCke, alebo je dohodnutý so súčasným predsedom, že mu bude robiť "akože protikandidáta", ktorý "slabučko pohryzká", a potom keď bude treba, "zase zalezie pod nejaký kameň".

Pri tejto príležitosti treba spomenúť aj nedávny článok z RT, ktorý sa venoval vyhadzovu riaditeľke Poľského kultúrneho inštitútu v Berlíne za to, že inštitúcia pod jej vedením promovala "priveľa židovského obsahu" s nadpisom Berlin head of Polish culture institute fired for promoting ‘too much Jewish content’.

A toto je presne môj dojem: Posledné obdobie Múzeum SNP promuje priveľa židovského obsahu. Z toho čo som pri nedávnej návšteve vypozoroval sú to napríklad informačné tabuľe umiestnené v Skanzeme ťažkej bojovej techniky, kde sa našinec môže dozvedieť kadečo o živote z koncentráčného tábora, ktoré tam nepatria a ani sa tam nehodia. Alebo program osláv 62. výročia, atď.

Mám pocit, že inštitúcia pod Mičevovým vedením akosi zabudla čo má v názve, stratila mieru, a skorej všetkého sa stáva nástroj "mytológie holokaustu", čiže vytvárania pocitu viny, cez ktorý sa následne požadujú aj rôzne "materiálové plnenia".

Nezabúdajme, že 3. ríšou (3. ríša nerovná sa Nemecko, to sú 2 rozdielne pojmy), jej spojencami a vazalmi bolo v 2. sv. vojne najviac zabitých Slovanov. 3. ríši dali Slováci odpor v ozbrojenom povstaní.

1488

ten Mičev je otarený, pred prevratom ho zapísali do ŠtB
http://www.upn.gov.sk/regpro/zobraz.php?typ=kraj&kniha=39&strana=72&zazn...
podľa jeho slov sa na tom pobavil

po prevrate sa pozabudol a pridal sa ku komunistom, chcel robiť perestrojku
tiež sa na tom zasmial

a teraz si necháva kurikulum víte tlačiť rovno v izraelskej obchodnej komore
http://portaro.eu/husav/documents/42094?locale=sk
to ho baví teraz

..ale iné som chcel
ťa poopraviť - "..dali Slováci odpor v ozbrojenom povstaní." - doplniť dôležité slovo "niektorí". Urážaš tak iných Slovákov, ktorí majú na celú vec iný názor.

Aký máš zdroj k tomu počtu Slovanských obetí ? Si robil vlastnú vedeckú analýzu alebo sa niekto tejto téme venoval ?
Etnických skupín z ázie, ktorí zahynuli tiež nebolo zanedbateľné množstvo (Sovietsky zväz, Čína, Japonsko, Mongolsko .. ich etniká niekto spočítal ?).

slaven1

Cez minulosť nastavuješ budúcnosť. Tak ako som to napísal, je dostatočne dobré pre prosperujúcu budúcnosť hlavne vzhľadom na dnešnú krypto-kolonizáciu Slovenska.

Mne je známe, aký tu niektorí diskutujúci, aj s relatívne širokým svetonázorom, majú pohľad na SNP. Ak majú vnútornú potrebu, môžu dopísať svoje videnie.

Aby sme však neodbáčali, už aj môj príspevok je poriadny offtopic. Na tému SNP sa mi v tejto chvíli diskutovať nechce.

Ešte dodám: Mne je jasné, že niektorí dnešní obyvatelia Slovenska budú obhajovať súčasnú kolonizáciu (a takom duchu aj vychovávať svoje i cudzie deti). (Vnímanie: nehovorím, že ty, alebo niekto na Nadhlad.com)

Hej, straty aj "niekto" spočítal a informáciu aj "niekto" zverejnil. A poviem ti kde som ju nenašiel. Nenašiel som ju na stránke Múzea SNP, ktorá by mala byť v provom rade vyčerpávajúci zdroj o Druhej svetovej vojne.

1488

všimol si si, že na samotnej wiki sa tie čísla menia podľa zdroja. Stačí porovnať Потери s Casualties a 第二次世界大战各国伤亡统计.
Etnický pôvod mŕtvych sa tam nedozvieš (napríklad z CCCP), teda okrem zaručených čísel džjús.
Možno máš pravdu, len mi to zaváňalo tým syndrómom holoholo, kto je najväčšia matka tereza na svete a z ázie tých etník tiež nebolo zrovna málo. Tak aby sme nešírili bludy, lebo tým pamiatke našich predkov len malicherne škodíme.

SNP je určite aj extrémny obraz národnej ne-jednoty, súčasnej aj minulej. Vtedy sa pre cudzie záujmy dokázali zabíjať slováci medzi sebou, tak snáď sme dnes na tom lepšie.

slaven1

Zrovna toto sa za úspech označiť nedá:

Vtedy sa pre cudzie záujmy dokázali zabíjať slováci medzi sebou

Norman

Ako píšeš, Sinuhe. Za prvé dík za info o tej osobe, Krnáčovej, toto je asi najcharakteristickejšie:
--
Takže táto medzinárodná transparentka dokázala - a to zdôrazňujem - za minulého politického režimu študovať spoločenskovedné disciplíny na dvoch univerzitách v USA. Do frasa, kto bola a kto boli jej rodičia a kto bol za ňou, že toto mohla za bývalého režimu? A ako to, že ak zjavne kolaborovala s bývalým režimom, tak teraz môže kolaborovať aj so súčasným?
---

Stará mafia a nová mafia prerastené. Je takmer jedno, ako ich nazveme, sorošovci, sionisti ... ale to sú oni, o ktorých hovoríme celý čas. Reálna, fyzicky jasná mafia. Ich režim sú banky v pozadí.
Ale peniaze nie sú všetko, s tými zmrdmi sa dá zamávať a dajú sa zničiť. Je to len a len nejaká krnáčová, osoba na dvoch vyšmatlaných nohách a s deformovaným mozgom.

Doplňujúci je aj ten detail, že Krnáčová riadi Prahu. Obľúbené používanie agentov v zahraničí, pretože cudzinci majú menej sympatie voči domácim a domáci aspoň znenávidia susedný národ (nehovorím, že ju tam niekto poslal, tá suka sa tam pchala určite sama, ale ak niekde niekedy bola dilema, akého zmrda podporia šorošovské peniaze, dala sa prednosť janičiarke).

Ema

Kšeft? Aby mohli postaviť v Prahe výstavnú sieň podľa priania Alfonsa Muchu - akože nech si na ňu epopej zarobí?
Veru nie. Číňania vraj zaplatia 2,7 milióna korún českých (muhehe - penthouse v novom výškovom činžáku "do véčka" v Prahe bude stáť 100 miliónov korún českých - len pre porovnanie). Sumu od Japoncov nikto ani neuviedol. Zrejme Japonci (ktorých slovanský svet zaujíma menej ako nás samurajské tradície) dostali od Sorosa výstavu Slovanská epopej príkazom.

afinabul

Pretože nikto as nezachytil okrem Teba čo idú urobiť, dokonca/konečne už Matica začala prskať:
http://www.hlavnespravy.sk/matica-slovenska-agresivita-tzv-bratislavskej...
Je to taká sranda, ale každý /aspoň tunaky, však/ vie, čo má robiť, Slovenská modlitba smeruje k Orbánovi, nie Trumpovi.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dwana%C5%9Bcie_prac_Heraklesa

Ema

že tvojmu živému vstupu do debaty nerozumie.

Namiesto Orbána či Trumpa treba spomenúť vnuka Alfonsa Muchu. Na záchranu Slovanskej epopeje vynaložil veľa energie, avšak v nerovnom súboji so šorošovským perverzným blobom (zatiaľ) zbytočne.
Poniektorí zmátožení Česi - spravidla tí, ktorí sa cítia byť "Keltami" a aj to deklarujú - vreštia, že ide o dielo sebaklamu. To ich už naučilo šorošovské opensocietové moderné tzv. umenie. Že vstať a vystrieť sa je sebaklam.

Rosemary

Ako mohli byt marne namietky restauratorov. Ved ta pani nie je vsemocna.
Treba zavolat na pomoc motorkarov.

Ema

nevolila Trumpa:)

Náhodný okoloidúci

A to všetko len preto, lebo vo svete chýba politická vôľa vyhlásiť bankové špekulácie s menou a útoky na menu za trestnú činnosť a takto "zarobené" peniaze za čierne peniaze z trestnej činnosti. A špekulantov strčiť za mreže.

Norman

Toto je šokujúci škandál. História vždy funguje na princípe rozbušiek a toto je jedna taká, ktorá by mohla vybuchnúť. Ak budú Češi robiť očistu, tu môžu začať. Ak hľadajú mäkké podbruško harpyje, tu ho majú. Treba tam vopchať bajonet a zakrútiť ním.

Norman

Volá sa to Slovanská epopej, a aj to je dôvod, prečo to chcú zničiť.
Ale je to hlavne nádherná ukážka duchovna v umení.
Ináč to neviem nazvať, ale my, vyspelí ľudia, rozumieme, o čom je reč.

Oni pri tom syčia ako upíri pred krucifixom - cítia sa po pravde úbohí a duchovne zmrzačení, cítia sa ako morálni a duchovní kripli. Preto to nenávidia.

To nie je konflikt o Čestvo, ba ani nie o Slovanstvo, to je odraz univerzálneho absolútneho konfliktu.

Ak jestvuje čo len trocha evolúcia a univerzálna spravodlivosť, tak tamtie subtvory nakoniec nemôžu vyhrať.

Náhodný okoloidúci

Potešilo by, keby si mal pravdu, ale v skutočnom živote poctiví ľudia vždy ťahajú za kratší koniec a tí, ktorí kašlú na základnú medziľudskú slušnosť, na zákony, na predpisy, majú vždy náskok. Beztrestnosť je silný zvodca.

"Slovania sú odvážni a bojovní. Keby neboli rozdrobení na veľa kmeňov a rodov, nijaký národ by ich nemohol poraziť." Ibrahím ibn Jakúb at-Turtúší

Norman

ale je to naozaj tak? máš to dobre zrátané? zobral si do úvahy aj predošlý stav?

Tých koncov, čo držíme my a oni v rukách, je veľa. Takmer všetky sú úplne bezcenné, je úplne jedno, či sa zdajú dlhé alebo krátke.

Náhodný okoloidúci

Pozri sa na to takto:
Vieš o niekom zo Sorosovsko-Nudelmanovsko-Bushovského-Albrightovského klanu, kto by bol spravodlivo odsúdený za napáchané zločiny? Lebo ja nie.
Na druhej strane barikády sú zavraždený Allende, zvrhnutý a uväznený Mossadek, zavraždený Chávez, zavraždený Milošević... A tiež zavraždený plukovník, ktorý síce nebol žiadny anjel, ako hovoríme my ateisti, ale chcel pre Lýbiu to najlepšie z najlepšieho a vytrvalo na tom pracoval.

Norman

Veď to je odveká téma, vime o čom hovoríme, rozumieme si. Ja ani nemienim nejak spochybňovať čierny charakter sveta ako takého, život je utrpenie, zahodte všetky nádeje:). Ale v konkrétnej politickej forme to nie je jednoznačné.

 

Napríklad teraz píšeš:

1. (zovšeobecnené) zo sionistického klanu nebol nik odsúdený.

2. Allende, Mossadek, Chavez, Miloševič ... boli zavraždení.

 

To je zrejme ten rozdiel. Porovnávajú sa hrušky s jablkami. Hovoríš o zlej ceste.

 

Možno teraz si zarazený, lebo vraždu nepovažuješ za povolenú zákonom. Ale to je ten omyl.

 

Náhodný okoloidúci

Vražda statočného človeka zostáva vraždou, nech sa na to pozrieme z ľubovoľného uhla pohľadu, aj keby si vrah vymyslel vlastné zákony, aby vraždu vopred ospravedlnil.
Na druhej strane zneškodnenie nebezpečného zločinca ľubovoľným spôsobom za vraždu nepokladám. Problém je v tom, že keby niekto Sorosovi urobil to, čo on zariadil svojim obetiam, kontrolované médiá by z neho urobili svätca a mučeníka.

Norman

Pozri, ja rád debatím (a hádam sa) a potom to (často) vyzerá, že ľudí poučujem. Som si ale istý, že ti v tomto bode nemôžem povedať nič nové.

Len chcem upozorniť na fakt, že či už Soroš alebo akékoľvek iné meno - ich súčasné statusquo nie je dané tým, čo by neskôr robili konrolované média. Ich statusquo je dané len a len tým, že nejakí ľudia nemajú tú vhodnú moc. A samozrejme tým nemyslím nás, teoretikov. My to chceme len opísať: tam vonku visí Damoklov meč a raz sa tá nitka pretrhne. Žiadne média tomu potom nezabránia - podobne ako nezastavili napríklad lavínu v Taliansku.
A netýka sa to len tak chronicky známych mien, ale aj tých menej známych.
Ale, prirodzene, nefunguje to na úrovni jednotlivcov, tí niektorí uniknú - ale ako rod sú odsúdení. Sú odsúdení podľa vyšších zákonov.
Každý ich môže zabiť.

Náhodný okoloidúci

Nezostáva iné ako zopakovať - potešilo by, keby si mal pravdu. Howgh.

Norman

ja tiež len zopakujem, čo som napísal:
Ak jestvuje čo len trocha evolúcia a univerzálna spravodlivosť, tak tamtie subtvory nakoniec nemôžu vyhrať.

Ovšem konca sa my nedožijeme, takže neviem, čo ťa poteší.

Ľubov

Ďakujem všetkým za tieto závažné informácie,nebyť Vás,nebyť týchto šokujúch f a k t o v ,viem akurát ,že Havel ju nazval obludáriom.(Slovanskú epopej). A dosť.Tým by to skončilo.Vidím,je v tom namočená aj Nitra,aj Bystrica.

Máš pravdu,Norman.toto je velmi vážne.

Luko

Niečo k tomu:
http://www.matrix-2001.cz/clanek-detail/8657-jakym-jazykem-se-mluvilo-v-...
Je úsmevné, že od tej doby počujem pesničky v angličtine akosi inak.

a tiež (ide o tú knihu, nie len tento článok)

http://www.prvopodstata.com/2017/01/21/o-slovanech-uplne-jinak/

Náhodný okoloidúci

Kedysi sa mi Horákova kniha dostala do rúk a dobre som sa na nej pobavil, ale to je asi tak všetko.
Príbuznosť jazykov zahrnutých pod pracovný názov "indoeurópske" je jednoznačne dokázaná, ale tvrdiť napríklad o starogréckom nápise, že to je praslovančina - to je prehnané. Podobnosť jednotlivých slov je daná spoločným pôvodom, nič iné za tým netreba hľadať, žiadne údajné utajovanie. Ako keby sa autori podobných výmyslov riadili heslom "naše dejiny sa nám nepáčia, vymyslíme si iné, slávnejšie, privlastníme si cudzie".
Vykrádanie cudzích dejín a vymýšľanie fiktívnej histórie radšej prenechajme niekomu inému. My to nepotrebujeme.

Aby bolo jasné - nikto nemôže tvrdiť, že vieme všetko. To rozhodne nie. Stále sa vynárajú nové a nové objavy, odhaľujú sa nové súvislosti, tie však oficiálnu teóriu nevyvracajú, skôr ju dopĺňajú.

Náhodný okoloidúci

Nie všade sa podarilo duchovno zničiť.
Tento článok síce nie je o nás, Slovanoch, je o našich susedoch z Litvy, ale aj my v ňom nájdeme poučenie.

https://kralsumavy.wordpress.com/2010/07/05/folklorni-tradice-jako-zakla...

1488

tému Baltské tradície doplním fotkami od Zdenka Ordelta, ktorý zaujímavo prepája práve koncepty Slovanské, Baltské a "iné"

http://www.okobohu.cz/galerie/

Norman

živé duchovno je v každom človeku.
pokiaľ to nie je nejaký nepodarok, tak káždý žije z tohto duchovna.

rituály slúžia len na to, aby sme si naň spomenuli. jedálenský lístok - niekedy poslúži, ale sám o sebe sa vôbec nedá jesť. a keď sa stratí, relatívne ľahko sa napíše druhý. alebo keď je ten starý úž používaním zašpinený, je lepšie napísať nový, čistý.

nie je na tom nič zložité. je to príroda, fyzika.

Ľubov

to sú tí, čo píšu na Nadhľad.

Norman

ale duchovno píše všade.
rozdiel je len v tom, že to zväčša o sebe nevie.

Náhodný okoloidúci

Tak nejako. Živočíšny druh Homo (nie veľmi) sapiens je spoločenská bytosť a spoločné prežívanie duchovna v podobe rituálov mu robí dobre. Vonkajšia podoba rituálov je súčasťou toho, čomu sa hovorí kultúra. Ale práve táto vonkajšia podoba môže byť zámienkou na útok jednej skupiny Homo (nie veľmi) sapiens na inú skupinu Homo (nie veľmi) sapiens. Nie príčinou, len zámienkou. Príčinou je snaha o ovládnutie.
Podaktorí jedinci síce rituály vykonávajú, lebo sú od ich vykonávania psychicky závislí, ale len čo rituál ukončia, ako keby uťal, ich duchovno klesne na bod mrazu.
Ja tiež vykonávam rôzne rituály. Napríklad obrad prijímania potravy. Veľmi užitočný rituál, cítim sa po ňom naplnený.

slaven1

Dozvedel som sa, že niečo ako Slovanská epopej existuje.

Alfonza Muchu som vnímal ako maliara s takým svojským, plagátovým štýlom. Pre mňa osobne nič výrazné. Nikdy som nechápal, za čo ho tak často spomínajú.

Alebo mi všetko nehovoria, alebo ja som sa ku všetkému nedostal, alebo to bol ďalší taký neoficiálne-oficiálny, "zasvätený" umelec vtedajšieho režimu so skrytými kontaktmi typu "murár na voľnej nohe" - hovorím si.

A tu hľa, informácia, že namaľoval 20 veľkoformátových ohromujúcich plátien s krásnou tématikou. Už to viem 2 mesiac. Bola to jedna z najvýznamnejších informácií decembra 2017.

No nádhera, zatiaľ dúfam, že si Slovanskú epopej prehliadnem osobne ešte za svojho života.

afík

Všichni politici, včetně Hermana, dávno a nepochybně věděli, že už tehdy byla kauza Diag Human prohraná. Tento nacista věděl, že nám zablokují všechny účty, což se skutečně stalo. Pokud nezaplatíme částku určenou soudem, bude Muchova Epopej dána do dražby. Momentálně je na ni uvalen stop stav. Dle rozhodnutí lucemburského arbitrážního soudu nám budou zabírat i kulturní záležitosti. Epopej má nevyčíslitelnou hodnotu, už se pravděpodobně do ČR nikdy nevrátí. Dědicové by měli žádat absolutní odškodnění a okamžitou exekuci veškerého majetku tohoto darebáka, který povolil převoz obrazů do Japonska. Herman byl pravděpodobně někým podplacen nebo jako užitečný idiot musí plnit něčí příkazy. Tak proto jej Bohuš nesmí vyhodit z funkce! Jde o 23 let starou kauzu, dluh se zatím ztrojnásobil a každý den roste úrok o 1,25 milionu kč. Při nesplacení bude epopej vydražena, zájem o ni má Rotschild. Proč muselo být české dílo posíláno do Japonska? Nebylo lepší udělat reklamu v Japonsku, aby k nám jezdilo co nejvíc turistů z Japonska?
http://www.czechfreepress.cz/blogy/prisne-tajne-informace.html

Púpavová

dostatočne šialené a preto,ako hovoril Arthur Clarke,je to pravdepodobné:(.

Aj tak dúfam,že je to iba šialené.

Norman

tie správy sú dosť prehnané, niektoré alternatívne portále sa dostali do rúk bláznom, respektíve nepoznajú mieru a stáva sa z nich onanovací bulvár. Ja neviem, ako to je s dlhmi a exekúciami okolo Epopeje, samá jej cesta je samozrejme šialenstvo - ale takéto reči nemožno brať vážne. Ničí sa tým len zdravie ľudí, čo to berú v prvom okamžiku moc vážne (ako napríklad tebe).

Púpavová

a nám vodu .

Nejako sa im ten bordel u nás podarí vyvolať. Amnestie sa zrušili,na rade je Beneš,potom čakajme nejakú falošnú vlajku na juhu. Poznám to tam,hocikde v poli je prameň,voda je lepšia ako med,čo vlastne vieme o zásobách vody na Žitnom ostrove?
Naučili sme sa za posl.pár rokov uvažovať takto,z nadhľadu,vidieť súvislosti.Ďalší,nevyhnutný krok je naučiť sa aktívne brániť svoju zem.

Norman

ema spomínala, že epopej už je v Prahe. No, ono škody ani nemusia byť viditeľné, ale aj tak to relatívne dobre dopadlo. Azda už žiadneho zmerda nenapadne a hlavne nebude mať takú moc, aby robil takéto provokácie.

nové