Kto je Marion Márechal - Le Pen?

Francúzske prezidentské voľby sú tu už čoskoro a myslím, že nebude na škodu bližšie sa oboznámiť s politikou FN a jednou z popredných  tvárí tejto strany – vycházajúcou hviezdou Marion. FN pre nás predstavuje zaujímavú prípadovú štúdiu politickej stratégie a ponúka porovnanie dvoch odlišných prístupov. Strana bola založená v r. 1971 Jeanom – Marie Le Penom a pôvodne navrhnutá ako akýsi “ veľký stan“ pre rôzne radikálne pravicové frakcie: monarchistov, kolonialistov, veteránov Alžírskej vojny a samozrejme tradičných katolíkov.   So striedavými úspechmi a pádmi sa FN v r. 1997 stal treťou najväčšou stranou Francúzska. Napriek tomu strane stále chýbal signifikantný volebný elektorát, čo sa výrazne prejavilo v prezidentských voľbách v r. 2002, kedy proti strane protestovalo v uliciach neuveriteľných 1.5 milióna Francúzov. Prezident Chirac v tom čase ani nepotreboval robiť kampaň, pretože väčšina verejnosti sa voči FN stavala silne negativisticky a Le Pena v 2.kole porazil s neuveriteľným skóre 82% hlasov. Po tomto debakli nasledoval pre FN strmý pád dole až do bodu, kedy podľa prieskumov okolo 70% Francúzov oponovalo jeho politike.  Navyše podporovateľom strany hrozila v krajine ťažká stigmatizácia a ostrakizácia.  Vo voľbách v r. 2007 strana úplne pohorela a získala smiešne 4% Dôvodom pre taký úpadok bol samotný Jean M. Le Pen a jeho  „old-school“ politika, ktorá nerešpektovala väčšinovú kultúru Francúzska, t.j. jej sekulárny a republikánsky charakter. Karta sa však obrátila, keď stranu prevzala Marine, ktorá už v r. 2006 začala s radikálnym od-démonizovaním FN, čo si vyžadovalo elemináciu najradikálneších elementov v strane – predovšetkých tradicionalistických katolíkov odmietajúcich sekularizmus. Marine sa prezentuje ako obrankyňa republiky s jej hodnotami slobody a sekularizmu, ktoré sú zásadné pre Francúzsky štát a jeho kultúru. Nie je to trochu paradoxné, že  pôvodne podvratné  „ľavičiarske“ hodnoty  „liberté, égalité, fraternité“ dnes slúžia ako prostriedok záchrany národa pred masívnou vlnou „púštnych ľudí“?  Marinina neter Marion však reprezentuje návrat k pôvodnému charakteru FN ako strany katolíkov a monarchistov. Jej tradicionalizmus vyvoláva v strane isté napätie a bude zaujímavé sledovať akým smerom sa FN bude ďalej vyvíjať. Ktorá z dvoch francúzskych tradicií nakoniec zvíťazí?  Každopádne viac sa o Marion a jej politike dozviete vo videu. Prajem príjemné sledovanie.  

téma: 
Norman

Chápem, že ju naklonovali, to je praktické, ale prečo jej dali ešte aj rovnaké meno?

Aman Againsttime

Myslím, že FN to má vymyslené dobre. Nedávno som tu spomínal pojem "alternatívna ľavica" a povedal by som, že práve Marinin FN sa celkom dobre blíži k tomu, čo si možno pod týmto pojmom predstaviť. V ekonomickej oblasti sú napr. celkom dosť ľavicoví. No a v niektorých spoločenských či bioetických otázkach zase nie sú typicky "pravicoví" (napr. potraty, LGBT, sekularizmus). Zároveň však majú Marion, ktorá reprezentuje tradičnejší konzervativizmus, čo môže zabezpečiť, že im neuniknú voliči, ktorí by inak mohli voliť Fillona ( ten na mňa pôsobí ako typická prosystémová "fake konzerva").

Trochu mi to tiež pripomína SMER. To je síce v tomto prípade sociálnodemokratická strana, ale tiež s 2 krídlami: národno-konzervatívnym a ľavicovo-liberálnym. V tomto prípade naozaj zvykne platiť, že diverzita je sila, pretože vieš osloviť širší okruh voličov.

Norman

Keď píšeš týmto rozoberacím spôsobom, čo sú a čo nie - chcem to zjednodušiť, tie otázky, v ktorých podľa teba nie sú "pravicoví", to sú práve tie PSEUDO PROBLEMY :
- potraty (večná neriešiteľná bitka, úplne zbytočne zaberajúca miesto)
- LGBTI (podobná kravina, ktorá má s politikou pôvodne asi toľko spoločné, ako plešatošť, prostata či impotencia)
- sekularizmus ( zrejme vyhnutie sa podobným nezmyselným vojnám o to, ktorý alláh ma dlhšieho )

Prirodzene, aj tieto otázky sú nakoniec dôležité, ale ovela viac sú nasiaknuté emočným lepidlom, na ktorý sa ľudia chytajú a potom sa metajú okolo nich ako hmyz prilepený na mucholapku.
A v podstate sa politická popularita nemá budovať na takýchto neriešiteľných dilemách, ale na ukázaní, čo je podstatné a aký je voči tomu jediný možný postoj (ak by niekto nevedel, v súčasnosti je podstatná otázka plutokratickej anglosionistickej despocie ).

Treba im toto ponúknuť, organizovanosť v tomto bode a naopak, nerozpornosť a dostatočnú toleranciu v ostatných.
To je to, čo pravdepodobne poskytuje aj Front nationale, a mohol by to poskytovať aj Smer, repsektíve, vyhovovalo by to aj voličom smeru, nie tak niektorým jeho funkcionárom)

Čiže v podstate súhlasím, že "diverzita je sila", v mnohých nepodstatných politikárskych otázkach určite - i keď to je vlastne to najjedovatejšie heslo, ak sa jedná o rozklad bielych národov..

Aman Againsttime

Ja s tebou súhlasím, hoci väčšina ľudí veci ako potraty, LGBT či sekularizmus považuje za celkom podstatné problémy. Patria k takým tým základným bodom, na ktorých sa delí politické spektrum na konzervativizmus a liberalizmus.

Každopádne Marine povedala raz jednu veľmi zásadnú vetu:"dnešný boj nie je medzi pravicou a ľavicou, ale medzi patriotmi a globalistami".

A to som sa veľakrát snažil vysvetliť i ja. Kľudne majme spoločnosť, kde budú existovať rozmanité názory na dane, potraty, teplošov, dochôdky, regulácie, postavenie cirkví a pod., ale to, čo je skutočné podstatné je to, aby boli národné, rasové a genetické záujmy na 1.mieste. Všetko ostatné je viac či menej irelevantné.

Norman

Ja zas súhlasím s tebou, že to ľudom dnes pripadá dôležité, žiaľ.
Ale teda netreba sa to snažiť riešiť, keďže je to neriešiteľné a slúži to zámerne na delenie, nedávať tomu váhu.

Áno, je to konflikt medzi patriotmi a globalistami, to sa mi zdá veľmi vydarený termín (lepší, ako konzervatívci-liberáli, nehovoriac ten starý ľavica-pravica).

Aman Againsttime

Je to presne tak: žiadna ľavica a pravica, ale vlastenci a sionisti. A hlavne na prípade strán ako FN a ľudí ako Marine pekne vidieť, čo je skutočne podstatné.

Stačí si zobrať rôznych tých "progresívcov" typu Pietruchová. Marine Le Pen by sa jej predsa mala páčiť. Je to žena - a ešte k tomu úspešná, sebavedomá a 2x rozvedená (Pietrucha veľmi fandila vo voľbách Hillary Clintonovej. Veď celé to halóóó okolo Clintonky bolo výrazne postavené na jej vagíne. A vieme, že kopec amerických kreténov ju volilo práve kvôli jej vagíne), tvrdá sekularistka (to sa musí zarytým ateistom a anti-cirkevníkom ako je Pietrucha predsa páčiť, nie?), nechce zmeniť dosť voľný zákon o potrate (opäť obľúbená agenda "pietruchovcov"), nevadia jej homosexuáli (o Marine je známe, že sa okolo nej obšmieta kopec buzerantov. Je niečo ako pravicová "gay ikona", niečo ako "daddy" Trump :-)), a ešte aj v tých ekonomických otázkach je sociálna (Pietrucha ako správna neom...teda progresivistka musí byť predsa socialistka). Ale napriek tomu ju "progresívci" nenávidia a boja sa jej. Prečo?

Pretože je jedno, aký máte postoj vo všetkých ostatných témách, pokiaľ sa postavíte za národ a proti (žido)globalizmu ste automaticky nepriateľ, persona non grata. Taká je jednoduchá pravda.

Norman

No, veď s tým som začal, viď hore - že je pravda jednoduchá a treba sa sústrediť na podstatné.:-)

Všetky tie "racionalizmy politiky", ktoré špliechajú všetci prosystémoví zmrdi, určite nielen Pietruchová, sú len povrchné bláboly zakrývajúce spomínanú podstatu.

A tá podstata sa musí začať riešiť vedome a explicitne.
To je presne to, čo robíme, aj keď zatiaľ len v malom.

Kolodej

myslím, že o tejto Amanovej základnej premise je vlastne celý nadhlad, nie? :) Môj príbeh ako čitateľa týchto stránok bol od prvotného záujmu - ešte emin blog - potom ochladnutie - myslel som že si ustrnul Norman :) aby som to po 2-3 rokoch definitívne pochopil a dal ti plne za pravdu. To delenie je presne takto jednoduché. Vźdy, všade, na celom svete.

Norman

No veď práve, je to tu odjakživa o tých základných pravdách, ktoré sú nezdravo potlačené

Dík za podporu, i keď skutočne nie ja tvrdím niečo špecifické, ale v podstate tu pravdu poznajú mnohí, len nemá priestor a tak sme jej ho tu poskytli.

Kolodej

čítali ste niekto Hájekov článok z PL?
http://protiproud.parlamentnilisty.cz/politika/3095-otazky-po-prvnim-kol...
Zaujímavé vývody. Ale v princípe to sedí. Veď o nej počujeme zovšadiaľ. Niečo ako kptDanko? hm?

Norman

Hájek je moc konšpiračný. A moc fatalistický - zas ten štýl, všetko je na sto percent riadené ...
Samozrejme, LePen ne je dokonale biela, je len belšia, ako iní šediváči, ale absolútne biely nie je nik. Malo by sa naozaj hovoriť nie o LePen ale o Front National a bolo by jasné, že celá tá skupina ľudí nie je ani dostatočne rozhodná ku zmenám, ale ani nemôže hrať cielene falošne so systémom. Ten nejaký vodca môže byť čokoľvek, ale celé reálne hnutie sa nedá sfalšovať.

Aman Againsttime

Sorry, ale Hájej naozaj nie je niekto, koho brať nejako veľmi vážne. Niežeby sa občas v jeho plátku neobjavili pozitíva, ale jeho tvorba je až príliš iracionálna a paranoidná. Odporúčam iných autorov.

A pokiaľ ide o Le Pen, tak beriem aj isté výhrady voči nej. Chápem, že mnohým bude vadiť možno až prílišný "mainstreaming" z jej strany (o to smiešnejšie mi príde akú ju korporátne splašky nazývajú "radikálne pravicovou", keď v skutočnosti je to fakt len racionálna centristka :-)). FN dnes presadzuje občiansky nacionalizmus, nie etnický a v podstate prestal riešiť nejako otvorene rasu. Na jednej strane tomu chápem, ale rovnako i chápem výhrady tých, ktorí majú dojem, že v tomto smere zašiel možno zbytočne priďaleko.

Norman

to neustále označovanie za "extrémnu pravičiarku" zaráža aj mňa. Zas platí tá stará bájka o chlapcovi, čo toľkokrát volal "vlk, vlk", že keď naozaj prišli vlci, už mu nik neveril.

Dnes bolo v správach, že sa Le Penka (dočasne) vzdáva členstva v tom Front Nationale, aby bola chápana ako všeľudová kandidátka - to je racionálne gesto, ale asi neskoro. Okrem toho, skôr by mala mať iné meno, Le Pen je príliš známe, je možné, že ak by tam bol niekto iný, nie priamy potomok Le Pena, tak by mal viac šancí. Ja teiž neverím týmto prechodom z generácie na generáciu.

FN riadne ubral, ako píšeš, patriotizmus namiesto nacionalizmu, ale to by možno ušlo, je to to, čo by Francúzsku v praxi postačilo. Ceľkovo na mňa pôsobí FM ale akosi zmäkčilo. Možno toto naozaj nie je parketa pre političku. Ten efekt, že ženu nebudú ľudia považovať za"extrémistku" teraz zrejme nefunguje. Ľuďom treba proste ponúknuť klasicky pevnú ruku, jasne a jednoznačne, a nech si teda vyberú. Nemožno sa stále obávať, že voliči sa boja sily, rozhodnosti, vôle, inteligencie. Už nie je ten čas na prispôsobovanie sa zastaralému hlúpemu mainstreamu.

Náhodný okoloidúci

Pripomenul si mi jeden socialistický vtip.

Kto je to pravicový oportunista? To je poctivý komunista, ktorému strana uhla doľava.

Norman

tieto veci sú relatívne a kto sa neustále obzerá, ako vyzerá a čo vlastne je, skončí aj tak ako ... ako to, čo práve nechcel byť. "Strana" sa vždy nečakane uhne.

nonula

Norman, co Ti brani v pokuse vytvarat kontinualnu virtualnu komunitu ( ak si odmyslim Tvoj "konstruktivny nihilizmus") vyuzit synergiu vytvoreneho virtualneho priestoru na pokus zasadit semienko vytvoreneho do reality? Viem ze ako dovnutraladenemu je Ti jednoduchsie nieco opustit, ako sa k tomu este viacej "priputat", ci "zaviazat"... viem, ze kazdeho, koho si pustil k sebe ( a to je jedno ci subjektivne opodsatnene, alebo omylom), uz je Tvojou sucastou... Sialena energia to musi byt, ktoru vydavas...Merat sa v tomto zmysle, co tu pre nas robis, by som mohol len na ukor svojej zeny, syna, dcery, prace a v neposlednom rade svojich este nespracovanych, momemtalne nevyhnutnych komplexov :) Mam pozemok kusok pod vlcim hrdlom...uuuplny pokoj...pozivam vsetkych.napiste kto chcete kedy mozete a uvidime, co sa pretina...ja sa z Bavorska prisposobim.

Norman

Čo mi bráni ... zasadit semienko vytvoreneho do reality?

Niektoré semená už v realite sú a azda vyrastú. V tom je geniálnosť života, že sa rozhodí osivo a už to beží v podsate samé. Ak nie, tak nie. Pôda, vlaha, slnko ... osud, to sa potom nedá nič robiť, rastlina buď na to silu má, alebo nie, nik jej pri vlastnom raste pomáhať nebude. Tento proces síce nejaký čas nie je vidno, a často sa zdá, že nič nebude, ale ona tam niekde skrytá je a len dozrieva.

Ako správne odhaduješ, už teraz sú poistky žeravé, ale na akýkoľvek iný zásah by sme potrebovali ešte iný druh energie. Obávam sa, že na to nestačí "pozemok pod vlčím hrdlom".:) Možno máš k dispozícii viac, dole je email a som aj na FB, tieto konkrétne veci posúvam tam.

Čo sa týka sympozia na záhradnej chatke, to je fajn nápad - rovno napíš nejaký čas a uvidíš, kto sa zastaví a popije. Daj sem email, nech si môžu rezervovať miesto.

Púpavová

Čo je dnes ešte iracionálne? Samozrejme,naša snaha kŕčovito sa držať iba toho,čo je racionálne môže byť pekná pasca.Hájek je kontroverzný,ale iracionálny,v tomto som opatrnejšia.

Kontroverzný pre mňa v tom,lebo som ho na vlastné uši počula povedať,že pre kresťana je Cirkev so svojou hierarchiou a rituálmi nenahraditeľná.Bolo to v jednej infovojne,v novembri 2016.Myslela som si,že je to od neho komerčný trik ,ako zvýšiť predaj jeho novej knihy Smrt ve věži.(Manuál na přežití) Veru,až takýto cynik sa zo mňa stal.Celý život si totiž myslím,že Cirkev má iba politickú úlohu,pre moju dušu je zbytočná.Lenže,čo ak nie je ?Toľko k Hájkovi,ale nejak radikálne ho neodsudzujem.
Ešte tu mám jednu upútavku
http://www.infovojna.sk/archiv/informacna-vojna včera začal nový seriál ,nadväzuje na starší projekt v SV Piatok trinásteho.Pamätáš Norman? Norbertov prológ sa mi veľmi páčil,bol skvelý.

Kolodej

áno, súhlasím - štandardne ho nečítam. Ale zarazili ma údaje z jeho článku. Ako všetci vospolok oslavovali a pritom ešte nič zrátané nebolo. Nič viac.

Púpavová

Fakt by som už chcela viac čítať dobré veci o nás.Taký Gumlírer-historik by potešil.Pekne o Nitre hovoril,ako o hviezde,ktorá bude zase svietiť.
Pri všetkej úcte,Vango,hovoríš,že treba zachytiť tie posledné výdychy autentickej francúzskej kultúry a fluida,ale povedz mi,či bol niekedy na francúzskej strane muž po ťažkej operácii,ktorý by si spomenul na nás. Prepáč,ale som jednoznačne za reciprocitu.Nedávajme viac,ako dostávame

balu

počuj, ty vieš robiť titulky k videám na jewťúb? V poslednom čase som kukal (teda skôr počúval) zopár velice dobrých maďarských vecí a ma napadlo že by som k ich otitulkoval.

Aman Againsttime

Hej, titulky si robím sám. Nie je to až také ťažké, ale zaberie to nejaký ten čas (preto uprednostňujem kratšie videá. S dlhšími sa mi fakt nechce srať).

Aman Againsttime

Prečo ste zmenili môj obrázok a dali tam taký, kde Marion nevyzerá až tak dobre? :-D Ja sa vždy pri ľuďoch, ktorí sú mi sympatickí, snažím vyberať obrázky, kde vyzerajú dobre. Naopak, u tých, ktorých neznášam, vyberám najškaredšie obrázky. :-D

Norman

ten bol proste dlhý ... teraz aspoň vidíš, aká je naozaj

nové