Symbol Sagan

Človek tu nechce komentovať šport, ale toto nie je šport.

V prvom rade nepochybné fakty:

- 15 sekúnd predtým došlo k nepríjemnému hromadnému pádu peletónu

- pri záverečnom špurte Cavendish spadol do bariéry

- cez neho preleteli divoko ďalší dvaja jazdci.

Toľko chaos a stres rozhodcov Tour de France, ktorý vyústil do takmer okamžitého penalizovania Sagana odobratím bodov a sekúnd. 
O hodinu neskôr ale rozhodcovia svoj názor zmenili a Sagana za trest z celých pretekov vylúčili.
 
Dnes na webe a všade kolujú videá, na ktorých vidno, že Cavendish stratil rovnováhu a padol do bočnej steny. K žiadnemu fyzickému kontaktu, ale ani nejakému hroziacemu tlaku nedošlo, aj keď v cyklistike sú samozrejme nefér aj viaceré veci bez kontaktu. S odstupom dňa je jasné, že situácia na prvý pohľad vyzerala horšie ako naozaj bola. 
Ale jury už neustúpila a nezmenila rozhodnutie. Sprísniť mohla, ubrať z prísnosti a uznať svoje prestrelenie už nie je ochotná.
 
Situácia sa tak dostáva z roviny čiste športovo-technickej na rovinu politickú. Prečo tak prísne na Sagana, ktorý doteraz mal povesť férového a obľúbeného chlapíka, ktorého férovosť je doložená už stovkami, ak nie tisíckami štartov? Samozrejme, jeho oponenti sa s ním už stretli na nože a niektorí teraz priložili svoje frflanie, ale sami tiež vidia, že trest bol pritvrdý.
 
Nechcel som o tom písať aj preto, že o tom bude teraz plno emotívnych výplavov a ja k nim nechcem patriť. Ja ani tieto preteky nejako neprežívam ani v dobrom ani v zlom, i keď sa pozriem, keď tam ukazujú Francúzsko zvrchu. Chcem sa zamysleieť skôr práve nad tým, že toto ľuďom na Slovensku určite zas zdvihne dekel - čo považujem za isté. Lebo okrem spomínanej dosť jasnej neúmernosti poroty je tu aj taký subjetívny dojem, ako by toto rozhodnutie akejsi "komisie" bolo priamym odrazom pomerov v Európskej únii. Akoby Sagan, aj keď teraz napríklad v nemeckom tíme, bol stále len nejaký Slovák z Východu, na ktorého si môžeme dovoliť viac, ako na našich. Ak sa správa silno a sebavedome či arogantne Angličan či Francúz, je to náš sympatický tvrďák, ak sa správa rovnako Slovák či iný Východniar, je to arogantný nevychovanec a treba ho trestať.
 
Veľmi nerád mám vyplakávačov a myslím, že na Západe dokázal našinec mať rovnakú šancu, ak nie lepšiu, ako tamojší ľudia (a lepšiu, než dostal u nás doma). Ale vždy bolo treba prejaviť silu a odhodlanie si povedať, čo mi patrí. A toto je akoby taký prípad, keď to bude treba a kde bude treba vyjadriť, že takto veru mili žabozrúti nie. Celý ten prípad akoby smrdel buzerantskou bruselskou kultúrou. Akoby si nejakí pupuši povedali: "Nikto sa nemôže ponáhľať dopredu, veď treba nechať všetkých vyhrávať rovnako".
 
Moja predpoveď je, že tento prípad zas posunie rozmýšlanie Slovakov výrazne k nespokojnosti s EÚ.  Je to politikum. Na rozdiel od nedávneho prípadu s futbalstami do 21, kde hráči a tréner sami plakali ako pupuši do kamery,  až sa angažoval aj Fico písaním dopisov - tu Sagan udržiava chladný tón, buzerantsvo zostáva prilepené na organizátoroch Tour de France, ale dopisy či twittre už napísali mnohí. Hovorím, ja osobne sa nechcem nijako do toho vkladať, ja mám málo z jeho úspechov aj neúspechov, ale na toto ľudia na Slovensku len tak nezabudnú. V tejto politickej situácii to je naozaj dosť výrazný incident s ohromným symbolizmom. 
A to je vlastne jediné na tom dobré.
 
 
 
 
 
 
frooyo

ked uz trochu konspirujeme tak pridam ,ze ani hymnu nam nezahrali ked boli MS v hokeji. Jeden vyrok hovori, ze ziadny bulharsky basnik nemoze byt slavny. Za bulhara mozte dosadit hocijaky maly narod. A zevraj ked sa narod citi byt obetou tak je to fasizmus tak budme radsej ticho a veslujme :D

Ema

Belgickému buzerantovi Philippovi Mariënovi vo švajčiarskom UCI büre zvoní telefón. Volá komisár z Tour de France.
Mariën: Čože? Oznámili ste tridsaťsekundovú penalizáciu? Nie! Vydrbnite ho z Tour de France! Okamžite! Takáto príležitosť sa nám už nikdy nemusí naskytnúť. Že kto to obháji? To je už moja starosť, vy idiot.
A bolo.

V roku 2015 viedol Sagan verejne reči o tom, že súčasný svetový (rozumej anglosionistický) systém je chorý a treba ho zmeniť. To indikuje, že off record mal ešte ostrejšie názory.
Nevedel, že tento svinský perverzný systém nezabúda. Len čaká na vhodnú príležitosť. Teraz už vie.

sandro

Ano, tu je npr. usek, kde ho v STV strihli, ked sa vyjadroval k migracii. https://www.youtube.com/watch?v=AlsE4FxLQlM
Bolo to sice s jeho suhlasom, ale az po natlaku zo strany STV, ze ci to nechce prehodnotit atd..Saganove nazory poznam, pocul som ho tuto temu rozoberat aj pri treningu v kopcoch okolo ZA:)
Este k clanku.. Tim je sice Nemecky, ale manazment(to hlavne) aj jazdci su Slovaci.

Ľubov

Šport nesledujem,ale Sagana samozrejme, človek neprehliadne.Už pred rokom hovorím doma,ten Sagan je asi nejaký nový druh Slováka:).
A tie vlasy,také silné, zdravé....takže si to všimli aj niekde inde,že je Nový.

Aman Againsttime

Škoda, že sa zľakol a súhlasil so strihom. Potrebujeme viac takýchto osobností, ktoré sa nebudú báť verejne deklarovať svoj postoj. Predovšetkým športovci ako Sagan tu naozaj majú vypestované silné kulty. Ďalšou významnou oblasťou je i hudba. Potrebujeme viac proti-systémových muzikantov s textami, ktoré sa vryjú Slovákom pod kožu. V tomto je veľká sila. V susednom Česku ich nájdeme relatívne dosť (veď tam i božský Kája nemá problém hovoriť o iluminátoch a židoch. Kam sa na toto hrabeme my?) . Neviem, ale slovenské celebrity mi prídu v tomto smere dosť jalové a vystrašené (a dosť slniečkárske - a to najmä herci).

Norman

To je to, čo tu opakujem: nedôjde ku zmene názorov tým, že by ľudia s novými názormi sa stali populárni či mocní, ale (žiaľ) tak, že "starí" populárni a mocní ľudia zmenia či prejavia nové názory.
A stado tak síce zmení názory, ale bude vlastne stále počúvať vrchnosť.
Tak sa dejú zmeny tu.

sandro

Presne tak. U nas je to v tomto smere katastrofa. Preto je velka skoda, ze to Sagan nedal. V BA by sa rozputalo kaviarenske peklo.
Momentalne ho velebia aj v SME ci N, ale kedze poznaju jeho silny narodny a katolicky:) zaklad a uz aj jeho nazory, tak som si isty, ze mali aj pripravenu alternativu ''co so Saganom'', ak by predsa len spravil coming out. Maju to chlapci podchytene dobre, ale mali by to sakramentsky tazke.
Naopak, ak by bol Sagan bezprizorny, tak by im uz davno sluzil.. Ako napriklad Matej Toth.

Norman

možno to dá teraz, keď ho France tak vykotila. Neviem, čo všetko píšu na Sme a N, ale Týždeň a Kokorda sa nezaprel:

Petra Sagana z pretekov vylúčili a treba povedať, že oprávnene. Nič iné si za tento nešportový skutok, pri ktorom ohrozil okrem Cavendisha aj iných pretekárov, ani nezaslúžil

https://www.tyzden.sk/nazory/40765/tak-nam-ho-vyhodili/

 

Sinuhe

je obyčajný úbožiak.

sandro

Neviem presne ako reaguju na vylucenie v SME a N, zo zasady tam uz neklikam nejaky cas. Ale v case, ked Sagan nazorovo chodil po tenkom lade, ked sa prezehnaval v cieli atd, tak sa stale tvarili , ze to nevidia. Ak by naozaj ale nieco dal, tak by sa do neho obuli ine kadre, nie sportovi pisalkovia. Slovenska cyklistika je vsak celkovo zaujimava tema, dobre ze si to nacal, Norman. Presakuje to aj cez prenosy STV a vyjadrenia ludi ako Hatapka(Okolo Slovenska), ktory otvorene pomery v STV kritizoval, kvoli nezaujmu o veci ''Slovenske''. Tito stari matadori vobec nechapu realie, t.j., ze uz tu nie su 90te roky a dnes verejnopravna TV nesluzi narodu ale PROTI nemu. Niekedy je vsak take ciste naivne vyjadrenie(pocudovanie sa?) ovela ucinnejsie. Jazdim cestu dlhe roky ako hobby a viem, ze cyklistika ma na Slovensku silne a zdrave nacionalne podhubie. Su to vacsinou ludia, ktori maju radi tuto krajinu, prirodu v ktorej travia denne hodiny casu. V podstate su to vsetko samorasty, nesli tam ziadne peniaze, funkcionari su zdravi fanatici, ktori to robia na vastne naklady. Toto sa takisto dobre vie v kruhoch Tyzdna, SME.. Je to jedna z oaz, na ktoru toto brutalne plundrovanie naroda nema efekt. Mimochodom Hatapka bol v STV posledny krat:)

Norman

verím tomu, že tie sportové organizácie sú dosť veľká politická sila a že ich funkcionári (aj pre svoj vek, ale aj z iných dôvodov) si to ani neuvedomujú (tak som ťa pochopil).

Šport alebo umenie je často jediná politika, ktorej sa Slováci venujú a je to ovela lepšie, ako apatia a nezáujem o nič, ba lepšie, ako záujem o "lokálnu politiku" či o tých zopár šašov v parlamente. Je to často aj jediná politika, jediná sociálna blasť, ktorá Slovákom zostala.

Ono v zamestnaní si človek naozaj dvakrát rozmyslí, k čomu sa vyjadrí, ale v týchto záujmovývh spolkoch - tam by sa mohli šíriť správne postoje. Tak to bolo aj v minulej totalite, tak je to určite aj v tejto.

Sinuhe

presne toto mi napadlo. Plus "čierne" body za to, že Sagan dával občas verejne najavo svoje kresťanské založenie + to, že je zjavný heterosexuál, ktorého v cieli zvyčajne čakala snúbenica, resp. neskôr manželka.
A UCI funguje tak ako naše demokratické súdy. Obyčajného človeka ( v danom kontexte rozumej občana "Východnej" Európy) tvrdo a prísne odsúdia aby ukázali, že akí sú prísni, ale mafiána prepusita so symbolickým trestom. Mafiánom v danom kontexte je Cavendish. Tomuto malému anglickému zmrdovi sa už prepieklo veľa jeho svinstiev, ktoré robil súperom - ale ako píše Norman, je to ich "sympatický tvrďas". Je mi jasné, že keď sa ten degenerovaný Cavendish (na jeho vizáži vidno, že pochádza z malého ostrova Isle of Man, kde sa krížili navzájom) zase raz tlačil hlavou do súpera - tentoraz Sagana a chcel prejsť medzi Saganom a bariérou, kde evidentne nebolo na predbiehací manéver dosť miesta, tak Saganovi v totálne adrenalínovom finiši vytiekli nervy a možno mu ten lakeť nastrčil Ak teda mohol Cavendish atakovať Saganove telo hlavou v rýchlom finiši, potom nech sa nečuduje, že mu Sagan ukázal lakeť. Aj keď je stále otázne, ži Cavendisha poslal dolu Saganov lakeť - podľa video záznamu spredu (nevidel som žiadny záznam zhora, ktorý sa určite vo finiši natáčal) je dosť sporné, či Cavendish ešte pred tým ako Sagan vystrčil lakeť nebol už v páde.
A aj keď sa snažím na celú záležitoť pozerať nestranne, podobe ako Norman cítim, že v rozhodnutí UCI je ich zmrdské bruselské cuckoldsko-pupúšie politikum.

buko

citim to podobne.
Sagan je praveze uzasny pozitivny priklad, vzor, archetyp sportovca a bojovnika - preto je aj taky popularny. Aj na tom spomalenom videu zo spurtu je vidno ako s dravostou predatora utocil dopredu a vyhol sa padu akoby magicky vedeny samotnou Prozretelnostou osudu. Tam nebol ziaden priestor pre zakernosti ci chladne kalkulacie. On ked preteka tak preto aby vyhral, nie preto co urobia alebo povedia ostatni. Ma to v sebe a preto ho ani tato diskvalifikacia nezlomi.

Napadla mi stara pesnicka od Bez Ladu a Skladu (vtedy protisystemova, ironicka, teraz by sa s nou Kascak mozno aj stotoznil)

Saganovi
odtnite mu hlavu nech nevytrca z davu
nepotrebujeme takych ozembuchov nech si ju nosi pod pazuchou
aby sme si boli vsetci rovni aby sme mu videli do oci
aby nezatienil nasu slavu
odtnite mu hlavu
odnite mu hlavu nech nevytrca z davu
armada potrebuje rovne siky nebudeme sa maznat s nikym
aby neunikol nasim zrakom aby bol cely v nasom zornom poli
aby sa neskryval v mrakoch aby si nerobil po voli
aby neunikol nasmu pravu
odtnite mu hlavu

Rudo

Tam máte to vaše jadro. Hlavne že sa tam silou mocou pcháte. Tu máte krásnu symboliku, ako sa k nám vždy správali a ako sa k nám vždy správať aj budú.

Norman

Veď prečo nenapíšeš Saganovi že je čurák, keď ide súťažiť na Tour de France? Prečo sa tam pchá?
Najlepšie je sedieť doma a strčiť hlavu pod paplón.

Ľubov

Práve naopak,povedzme si,že nech nás porovnávajú.
Sagan začínal byť problém,je fyzicky silný,mentálne zdravý,má normálnu rodinu a ...on stále vyhráva.Hehe,veď čo si tento podčlovek z východu dovoluje,asi si naozaj pomysleli buzerantskí vládcovia západu.

Aj tak si myslím,aj to tak cítim,že ku konfrontácii príde a jednoznačne sa ukáže,kde je jadro Európy a jej jediný potenciál.V strede.

Norman

Sagan nebol plánovane odstránený z pretekov z tamtých dôvodov, zas až toľko konšpirácii netreba, a byť tvrdší voči cudzincovi - keď sa vyskytne zámienka- to by sa prihodilo aj v Česku, Maďarsku, Poľsku alebo aj Rusku, o iných krajinách ani nehovoriac (kto neverí, nech si nechá svoje ilúzie ).
Isté je ale to, že teraz sa to bude takto interpretovať, Saganov prípad bude SYMBOL diskriminácie.
(preto aj Týždeň poslušne a hlúpo hneď naskočil na druhú vlnu ).

Jadro Európy sme my, a ukáže sa, koľko si z Európy dokážeme zachovať a kde vytvoriť hranice. Ak si ľudia vo väčšom množstve myslia, že hranica zas pred Heinburgom bude fungovať, tak sa jednoducho mýlia. Ja viem, že väčšina aj prozápadných ľudí je odchovaných v ťažkom proamerickom duchu a o germánskom duchu nemajú ANI ZDANIA, a o pronárodných ľuďoch to platí podobne, takže sa obávam, že môj hlas je naozaj (zas) v ťažkej menšine - no ale čo narobím, aspoň som v dobrej spoločnosti :-)

slaven1

Mal byť nadpis článku.

Ema

No aha. "Medzinárodná IT spoločnosť Dimension Data, ktorá má aj rovnomenný tím s lídrom Markom Cavendishom, je už od roku 2015 oficiálnym technologickým partnerom cyklistických podujatí."
http://www.teraz.sk/sport/cyklistika-tdf-internet-pripomina-zmlu/269229-...

Hnidy z korporátnych mediálnych molochov nemajú prístup k rovnakým informáciám ako "internet", ktorý takéto očividné prepojenie odhalil?

nové