Sviatok naivity

A je tu zas. Po dvadsiaty ôsmy raz. Čas dlhší ako od roku 1968 do roku 1989. Do bezvetria, v ktorom postupne skorodovali ľudia aj hospodárstvo, pravidelne 17. novembra zaznejú patetické drísty plesnivcov o "odvahe a srdciach bez zloby". Ich povinné emotívne výkriky len zdôrazňujú absenciu serióznej historickej analýzy, čo sa vlastne vtedy stalo. A tak si dnešný sviatok naivity pripomeňme aspoň rozhovorom s dokumentaristom Adamom Kretschmerom.

Celý rozhovor

Každopádne si dovolím veľmi nesúhlasiť s touto časťou:"Musíme si ale zároveň uvědomit, že v závěru osmdesátých let po smrti Brežněva, Černěnka a Andropova byl Sovětský svaz dosti vnitřně rozložen. Organizovaný zločin, který v Rusku byl přítomen od dvacátých let, stačil prorůst stranickou strukturou." Kretschmer zjavne nie je odborníkom na reálie bývalého ZSSR a Ruska. Organizovaný zločin preliezol vládne štruktúry až za Jeľcina. Bol to dar Západu Rusku a jeho ľuďom. Rovnaký, aký sme dostali aj my.

Ďakujeme a nezabudneme.

Náhodný okoloidúci

VNASP - Veľký novembrový anglo-sionistický prevrat. Skloňuje sa podľa vzoru MAJDAN.

Ema

Ak už veľkoryso prehliadneme, že niekoľko rokov sa diala gorbačovská perestrojka, tak v novembri 1989 všade naokolo nastali zmeny, Nemci sa už takmer spájali... a našich "hrdinov" bolo treba divženie kopať do zadku, aby sa nežnorevolučne rozhýbali.

V telke práve dávajú film o Severnej Kórei - asi aby sme si uvedomili, v akom úžasnom systéme žijeme. Ešteže filmár nahrával na dve karty - cenzurovanú a necenzurovanú verziu. Vďaka necenzurovaným, načierno natočeným záberom vieme, že severokórejský systém je zúfalo izolovaný a uviaznutý v 50. rokoch (napríklad masové oslavy, ktoré očividne nie sú domáce, autentické), čo dalo režimu charakter sektárstva, ale ľudia sú takí ako všade inde v Ázii. Scéna z továrne na sójové mlieko - normálne mámfpičisticky otrávené pracovníčky sa zoradia, aby zahrali nadšenú scénku, a aj to je chabé. A scéna s besiedkou žiakov s vojnovým veteránom - ako keď dnes chodia po školách veďviemečopreživší. Rozdiel je v tom, že v Severnej Kórei veterán v deťoch vzbudzoval hrdosť na svoju krajinu a jej predstaviteľov, kým besedy s veďviemečopreživšími sú zamerané na poníženie deciek, vzbudenie odporu k ich vlastnej krajine a vyvolanie večného pocitu viny.

Škoda, že žiadny z filmárov nevie natočiť kritický film o našom systéme. Nie debilné, z kontextu vytrhnuté kiskoidné príbehy, ale dokument o systéme - o tom, čo tu vyvádza s ľuďmi.
To by severokórejcom padli sánky. Ešte viac by milovali svojho vodcu, ktorý im nahrádza Ježiša.

slaven1

Najlepšie posúdenie zdrojov a dopadu udalostí 1989 - 1991 podľa mňa dáva Andrej Fursov. Nejaký Adam Kretschmer bude skorej všetkého len slabý odvar. Na Fursova však treba vedieť po rusky a ruštinu dnes väčšina mladých akosi "nedáva" (a tak sa nemôžu dozvedieť ako ich orabovali a pokračujú rabovať).

Dobre zaznamenaný dopad "zmeny režimu" vrámci slovenčiny je napr. v knihách Karola Ondriaša. Minulý rok vyšla v ČR taktiež kniha Ilony Švihlíkovej Jak jsme se stali kolonií. Saša Uhlová spravila dokument Hrdinovia kapitalistickej práce.

Patrili sme do tábora, ktorý prehral Studenú vojnu. Vojny netreba prehrávať.

Buheh

Ja si myslím, že zo všetkých náboženských sviatkov je tento najaktuálnejší, rozhodne viac aktuálny než oslava zjazvenia pána, sedembodkovanej panenky, svätého cyrilometoda či iných agentov niekdajšej svetovládnej moci. Je naozaj vhodný čas, aby sme sa začali seriózne zaoberať myšlienkou na boj za skutočnú slobodu a demokraciu.

Ema

aby sa ľud opäť zdvihol.
Tak ja len odkážem tomu eštebáckemu zmrdovi, nech to neprivoláva, lebo keď povstaneme, nezostane kameň na kameni. Jeden si nájde aj jeho drzú gebuľu.

Norman

Len ma napadlo, že kým pred rokom 1989 sme boli síce v blate rozkladu, ale boli tu tým pádom možné všetky rôzne možnosti novej cesty, teda bola veľká nádej, po novembri 1989 došlo k rozhodnutiu a ocitli sme sa na jednej kolaji, bez nádeje či možnosti nádeje na voľbu. Teda, kým pred rokom 1989 sa ruleta nádejne krútila, november 89 znamenal, že padlo číslo a bol koniec zábavy.

Pravda, nebolo to hneď vidno, ale v podstate platilo: kým pred tým dátumom s pri naraze na stenu systému dalo dúfať, že sa postupne uvoľnia a zmiznú, po tomto dátume, po tejto novej VOSR sionistickej revolúcii, sa síce steny najprv rozostúpili, ale potom sa už len približovali, priestor sa zužoval. Preto, aj keď je to koniec nepodareného režimu, je to zároveň začiatok novej totality - presne tak, ako február 1948. Naozaj preto niet čo oslavovať. Okrem toho, tak ako február 1948 bol dohodnutý na Jalte 1945 medzi Stalinom, Churchilom a Roosveltom, tak november 1989 bol dohodnutý hlavne na lodi pri Malte medzi Gorbačovom a Reaganom. To je také nechutné, tieto falošné umelé operetné revolúcie.

"Revolúcia" je od "anglickej revolúcie" typický nástroj mestského sionizmu. Dobre sa im osvedčil na rozbitie a ovládnutie Británie, tak ho použili aj na Francúzsko a Rusko. A používajú ho, ako sme naposledy videli na Ukraine, doteraz. Revolúcia je lacný a efektný nástroj, niečo ako otrávenie nepriateľa jedom - lacné a s trvalými následkami.

Náhodný okoloidúci

Pravda o prevrate v 1989 vypláva na povrch rovnako, ako sa postupne ukazuje pravda o tom, kto strieľal v 2014 na kyjevskom "Majdane nezaležnosti".

Talianska televízia odvysielala dokument s priznaniami gruzínskych a litovských ostreľovačov.

Viac tu: http://politikus.ru/events/101657-v-italii-pokazali-film-s-priznaniyami-...

https://www.youtube.com/watch?v=DBxiG5N6Qu0

(v talianskom znení, bez prekladu)

Náhodný okoloidúci

Blaha je síce preslávený ako naivný ľavičiar a internacionalista, prípadne aj potenciálny vítač pritečencov a tým pádom vážna hrozba pre spoločnosť, ale týmto článkom u mňa zabodoval, vidím to rovnako.
Havloidi vyvolávajú dojem, ako keby nás tu komunisti každý deň mučili a bičovali, a pritom ľudia tu úplne normálne chodili do roboty, na výlety, zabávali sa, mali svoje záujmy... A ten "komunistický útlak" sa týkal predovšetkým tých, ktorí boli duševne napojení na zahraničie, ktoré si nás chcelo mocensky podmaniť. Napríklad seriál "Žena za pultom" vysielaný v ČR niekoľko rokov po prevrate bol podrobený kritike práve preto, lebo ukazoval bežný život s normálnou prácou aj so zábavou a kazil havloidom propagandu o "útlaku".

Takže - podľa mňa dôsledne odsionizovaný socializmus zbavený korupcie a privilegovaných vrstiev a zneužívania moci by mohol byť celkom prijateľný spoločenský systém.

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Slovensky-poslanec-Blaha-k-...

Aman Againsttime

Nie, socializmus sa už xkrát ukázal ako nefunkčný, prekonaný systém (ktorý najmä v nebielych krajinách často vedie k extrémnej chudobe - viď nedávny smutný prípad Venezuely). Reálne sme vďaka nemu zaostávali za Západom (porovnajte si životnú úroveň so susedným Rakúskom). To čo môže dobre fungovať (a čo ľudia majú väčšinou na mysli, keď "básnia" o socializme) je systém silného sociálneho štátu (škandinávskeho typu), ktorý má však trhovo orientovanú ekonomiku a vytvára priateľské prostredie pre podnikanie. Ani národný socializmus v Nemecku nebol socializmom v takom tom bežne zaužívanom zmysle (ľavicový/marxistický socializmus). Hitler zachoval súkromné vlastníctvo, podnikateľskú iniciatívu a vyvaroval sa triednemu boju, ktorý tak s obľubou presadzovali boľševici. V inej rovine by sa dalo povedať , že prívržencom národného socializmu mohol byť nielen skromný robotník alebo roľník tvrdo manuálne pracujúci vo fabrike alebo na poli, ale i úspešný pán podnikateľ vlastniaci 6 víl, ktorý každý deň kupoval svojej rozmarnej manželke diamanty. Podstatná teda bola jednota národa a odmietanie triedneho boja, ktorý národ zbytočne rozdeľoval.

Ešte by som dodal, že pre politický subjekt alebo ideológiu, pokiaľ sa chce dlhodobo udržať pri moci, je veľmi dôležité, aby vedela ľuďom zabezpečiť istý životný štandard. Koniec koncov i to je dôvod, prečo sa dnešný neoliberálny systém stále udržal pri živote, prečo ľudia stále volia odpady typu Makrela a pod. - lebo sa ešte stále majú po ekonomickej stránke veľmi dobre. Ľudia jednoducho potrebujú istoty ako to správne pochopil i Fico.

Každopádne bez ohľadu na rozdielne pohľady na vhodné ekonomické systémy sa snáď zhodneme na tom, že kdejaké socky a dobrovoľné nemakačenky by nemali dostať od štátu NIČ zadarmo (a hlavne by sa ani nemali rozmnožovať, hehe. Takže eventuálne by dostávali finančnú podporu od štátu, ak by sa nerozmnožovali. Aj tak sa dá :-)).

Náhodný okoloidúci

Nie som ekonóm ani politológ, ani nič podobné, takže možno sa mýlim, ale dovolím si tvrdiť, že socialistický systém neskrachoval. To je len havlistická mantra slúžiaca na zneváženie všetkého, čo sa tu vybudovalo pred prevratom a Ty si na to naletel. Socialistický systém u nás bol cieľavedome a riadene demontovaný, aby sa uvoľnili naše trhy pre západnú nadprodukciu a aby boli zničené naše výrobné kapacity konkurujúce západným, pričom naše bývalé stratené trhy okamžite obsadili západniari.
Ďalšia vec - už sme to tu rozoberali - bohatstvo "Západu" je vybudované na nekrytých peniazoch a na drancovaní kolónií. Keby západniari používali len kryté peniaze a čestné metódy, obraz sveta by vyzeral inak. Ale je veľmi pohodlné natlačiť tony farebného toaletného papiera s číslami a obrázkami a zaň skupovať z celého sveta reálne hodnoty.

Vo Venezuele by to mohlo byť lepšie, keby tamojšej vláde neustále nepodrážali nohy agenti USA a podnikatelia ideovo napojení sa Spojené satanáty americké. Nedostatok určitých druhov tovaru tam je spôsobovaný úmyselne podnikateľmi práve preto, aby dostal ľudí do ulíc a poštval ich proti vláde. Inými slovami proti každému štátu, ktorý sa snaží oslobodiť od globálneho parazita, sa vedie nemilosrdná ekonomická vojna.
Že tam je neúnosne vysoká pôrodnosť - to je druhá vec.

Ľubov

kto pozná Dubnicu,vie,že leží pod krásnym Vršatcom,ale sú tam aj iné vrchy.V tom inom systéme vo vnútri vrchov bývali výrobné priestory pre slovenskú zbrojársku výrobu.Hej,nie je to žiadne tajomstvo,že stovky vysoko kvalifikovaných robotníkov a ich rodiny prišli zo dňa na deň o živobytie.Ale to nie je podstatné,prišli sme skoro o všetko.Dnes som už nie na sto,ale na 1000% presvedčená,že 89. bol o tomto.O Dubnici.
Tradíciu zbrojárskej výroby v Dubnici nenarušila ani II:svetová vojna,nemeckí dôstojníci si stavali domy,ktoré boli ako bunkre.No prišla nejaká "nežná"a stádo reagovalo ako malo.

Aman niektoré veci jednoducho nemôže vedieť,napriek tomu si vážim,že je taký,aký je.Spája nás rasový postoj a ten je dnes aj tak najdôležitejší.
Pokiaľ by som Ti chcela niečo poradiť,Aman,snáď by to bola len poznámka,že racionálne uvažovanie je dobré,ale dôležitá je aj intuícia.

Aman Againsttime

Ľubov, práve preto, že som socializmus nezažil a nemám k nemu žiadnu emocionálnu viazanosť ho môžem zhodnotiť objektívnejšie - čisto na základe faktov, čísiel. Ide totiž o to, že je vedecky preukázané, že ľudia si zo psychologického hľadiska zvyknú idealizovať minulosť a prispôsobovať ju želanému naratívu. Ktovie, možno i ja na staré kolená budem tvrdiť, že Ficov "socdemácky režim" bol v podstate celkom kľudným a relatívne blahobytným obdobím, ku ktorému sa treba vrátiť. :-)

Norman

Tak ma napadlo, že Gorbačov mal osobne jedno veľké historické šťastie - odstavili ho od moci skôr, ako by by sa mu veci vymkli z rúk a možno by sa dopustil zopár ostrých činov. Podobne, ako keby Hitlera odstavili či zabili v roku 1938 tak by sa dodnes na neho spomínalo ako na jedného z najväčších mužov Nemecka 20. storočia, ktorému sa ale nedala šanca svoje dielo dokončiť. (tak sa síce na neho spomína aj dnes, ale len neoficiálne :-) Aj Gorbačov nedostal šancu svoju reformu doviesť do konca - vyrazili mu moc z ruky komunistickí generáli pučom, pri ktorom ale vyhral tretí, hajzel a najmä hlupák a skutočný zapredanec Jelcin. Ale Gorbi zostal čistý - tých prvých 5 rokov Prestavby a Glasnosti bol naozaj historický unikát, zaslúži si nobelovku.

Myslím, že ani s tou zbrojnou výrobou v Dubnici či inde to nebolo také hrozivé, ako sa Ľubov nádejá. Armáda a zbrojná výroba, a najmä vývoj, boli za socíku, aj v Dubnici, v ťažkom úpadku a bezperspektívnosti. Ono zbrane sú jeden z najdôležitejších faktorov dejín - a možno prispeli aj pádu socialistického bloku - ale nie v zmysle, že zopár zradcov spôsobilo pád systému, aby sa Západ zbavil vojenskej konkurencie, ale znova: sami vodcovia Východu chápali svoju znepokojivú armádnu slabosť a tak sa rozhodli systém zreformovať, otvoriť, aby sa aj táto oblasť mohla nadýchnuť.
Ako vieme, nepodarilo sa im to a Západ potom len vcelku prirodzene bezmocné výrobné monštrum rozbil a rozhádzal, zničil. Ale opakujem - prvoradé boli samotné problémy systému už predtým (aj moja osobná skúsenosť - ako sa všeobecne vie, armáda je uzavretý systém, ktorý ak sa nevetrá, skolabuje na príval hlupákov a podobné je to aj v armádnom výskume a výrobe).
Nemýliť si to so súčasnou renesanciou armádnej techniky v Rusku, ktorá je vlastne to, čo práve chceli ich vodcovia už v tých 80-tych rokoch. Dnes sa im to (zdá sa) podarilo dosiahnuť.

Samozrejme, odsralo si to najmä malé Slovensko, robotníci v megavýrobniach. A havlisti s vervou kolaborovali na zničení tej výroby - a už sem nik vývoj či výrobu armádnej techniky dávať nebude. Ale mali by sme byť sebestační v najdôležitejších zbraniach budúcich hybridných vojen - v osobných zbraniach a podobnej ľahkej technike. Sú tu aj nejakí vývojári či výrobcovia - ale celý národ, hlavne Bratislava, na nich kašle. Lebo hento, oné a samozrejme "lebo Fico", škoda reči, keď do vás nejaký hnedoid bomogo napáli zo sapíku, spomente si na moje slová.

Norman

Nechcem robiť rozhodcu, lebo potom to na niekoho môže robiť dojem, že si myslím, že som držiteľom jedinej pravdy. A ani sa nebojím, že by sa tu ľudia pohádali, naopak, len do toho. Ale tento problém, ktorý tu medzi vami vyvstal, je teraz zas tak aktuálny (včera len o tom kecali ideologóvia v TV O 5 min 12 a v správach a všade ...). Nie je to spor medzi vami, ale obaja tu reprezentujete veľké skupiny obyvateľstva - ergo problém nie je, ako by ste vy urobili kompromis, ale ako to vysvetliť ľuďom.

Skúsil by som to základne rozseknúť najprv tým, že nejestvuje žiaden "socializmus", lebo každý má pod tým na mysli niečo iné. Jestvuje minulosť, ktorá si na seba brala toto meno, o tej sa možno baviť. Ale aj tých bolo viac a každá mala iný socializmus. Baviť sa takto o "balíkových" pojmoch ako "socializmus" či iné ("nacizmus") je proste príliš hrubé, stále sa to opakuje a nikdy sa nikam nedospeje.

Treba sa baviť o konkrétnejších pojmoch. Napríklad povedzme, že základná ekonomická myšlienka socializmu, vlastnenie VŠETKYCH výrobných prostriedkov štátom, sa naozaj neosvedčila, ako píše Aman. Tá pomáha v krízových obdobiach, keď je vojna, alebo keď je obyvateľstvo primitívne, ale nie je to systém do prospešnej spoločnosti (aj o tomto sa dá polemizovať, ale takto to "antisocialisti" vidia, tak to ukazuje história).

Na druhej strane je myšlienka, že štát či spoločnosť, či národ, sa má starať o určitú úroveň harmónie v moci a bohatstve. Tento súčasný blbý systém tvrdí, že na rozložení bohatstva nezáleží, čo je jeho úplná blbosť. Ľudia potrebujú istoty života a dôstojnosť každej práce, napríklad, tieto prvky sú naozaj prirodzené a potrebné, to zas naopak Západ zlyhal.
A tak by sa dalo pokračovať.

K tomu pribúdajú ešte konkrétna, lebo VOSR(ani čokoľvek iné) nespustili len nejakí teoretici a altruisti, ale naopak, vždy nejaké konkrétne štruktúry, mafie, ktorým teória slúži len ako zástera. Takže "reálny socializmus, trvajúci v našom priestore od 1917 do 1990 (povedzme pád Gorbačova), ten mal hodne negatív, a naozaj vyhynul SÁM. Presnejšie povedané, je nepochybné, že prehral, a teda to muselo mať dôvod.
Podobne aj nacionálny socializmus prehral, prehral vojensky, len a jedine vojensky, pod tlakom zbraní a násilia, teda urobil minimálne tú chybu, že sa vojensky precenil. Reálny socializmus mal inú chybu, ten bezpochyby precenil svoju ekonomickú schopnosť.
Stav východnej Európy nikdy nie je daný len ekonomickým systémom, je daný aj ľudským potenciálom či jeho nedostatkom, a inými faktormi. Ale Východ sa potkýnal najmä kvôli reálnemu socializmu. Ja súhlasím s tým, že biedu vo Venezuele dnes spôsobujú naschvál embargom a zámerným rozvratom, podobne ako sa o to snažia aj pri Kube, prie Severnej Kórei a aj pri celom "socialistickom tábore", keď Západ držal celý čas(!) embargo na technológie, materiály či produkty - konieckoncov tak, ako to dnes pod ľubovoľnou zámienkou robí voči Rusku. Robí presne to isté, čo pred 30 rokmi.
Ale ako vidno, dnešné Rusko predsa len nepadá, kdežto Soviet Sojúz padal do bahna naozaj aj sám pre vnútorné príčiny. Človek to nemusel ani zažiť osobne, aby o tom nemohlo byť pochýb, ten systém sa dusil vlastnou neschopnosťou, to vidno aj v tých rôznych filmoch, aj dobových.

Posledná bodka k tomu je, že socialistický systém sa dusil, ale zároveň dospieval k riešeniu a ozdraveniu. Zásah anglosionistov PO roku 1989 neznamenal jeho zničenie a nastolenie lepšieho, ale vlastne sa dá chápať ako skočenie po koristi v dobe, keď bola oslabená chorobu. Skočili po nej predtým,než sa dokázala zbaviť svojich nezmyslov, ozdraviť sa a byť ešte viac schopná obrany, ako predtým. To bol proces po roku 1989 - bezcitné a zločinné zneužitie choroby Východnej Európy, sprostý zločin na bezbrannom mláďati.

V tom zmysle vracať sa zo súčasného šoku čo len myšlienkami k minulosti, do bývalej choroby, by bola ťažká chyba. problém nezačal vtedy, keď sme sa zbavili dogiem socializmu, ale vtedy, keď sme sa otvorenou náručou obrátili k anglosionizmu, aby nám dal ich blahobyt a ich "slobodu". To bola naivná debilná hlúposť. Ja som mal svoje názory už vtedy, lebo som sa venoval už vtedy problematke 2. svetovej vojny a nacistickému Nemecku, takže naozaj, to nie je nejaká chvála ale len povzdych, som vďaka tomu reálne chápal , že svet nie je čiernobiely a že to, čo dnes voláme anglosionizmus, je hnus - ale s nikým sa vtedy nedalo hovoriť. Povedal som si teda, že mám asi naozaj nejaké nacistické názory, vysral som sa na to a odišiel do Nemecka. Ľudí (ako celok) nezmeníš, treba ich nechať dozrieť, alebo (ich nechať) skapať.

Dnes to už azda vidí dostatočne veľká menšina, že treba byť rasový realista a že spoločnosť je v prvom rade národ, jednotné harmonické spoločenstvo, ktoré musí držať spolu podľa prírodných zákonov. No, možno, dúfam, chcel by som dúfať, ak nie ... tak sa tu budú ľudia zas 30 rokov srať s iným "slobodným a prosperujúcim" režimom skrytej despocia a beznádejného hnusu. Nuž ... homo sapiens ... alebo po starom ... ecce homo.

Ľubov

mimo tejto témy,ale chcem rýchlo využiť,že si tu.Chcem Ťa poprosiť o názor na dnešné správy o nevzniku Jamajky.Niektorí z nás sa tešia,že odporná Merkelka by mohla konečne odísť.No my sme už vycvičení k opatrnosti.Podľa toho príslovia" Dúfaj v lepšie,čakaj horšie."Ď.
Pri pohľade z okna vidím,že vrcholky kopcov u nás obeleli.Konečne Martin na bielom koni si tam trochu pobehal.Aká je tá biela krásna!

Norman

dík, veľmi správne, naozaj to je najdôležitejšia vec dnes, a chcel som niečo k tomu dať (no ale vidíš, disciplína UŽ nepatrí k mojim silným stránkam :) Takže až poobede. Ale bezpochyby to veľa znamená, indikuje to sily skryté v zákulisí. A je to dobrá správa.

Aman Againsttime

Norman, celkom súhlasím s tým, čo si napísal a chcel by som k tomu ešte dodať, že je trochu chybou stavať "kapitalizmus" a "komunizmus" do úlohy nezmieriteľných protikladov, pretože oba systémy majú v skutočnosti viac spoločného, než by mnohí povedali (napr. spoločné materialistické základy a nazeranie na človeka primárne ako na ekonomickú jednotku). Ďalším problémom, ktorý som spomenul i Náhodnému okoloidúcemu, je vlastne i označovanie dnešného systému za kapitalizmus. Áno, dnešný neoliberálny systém o sebe tvrdí, že je demokratickým, voľno-trhovým kapitalizmom, ale je to len ďalšia z jeho mnohých lží. V realite totiž tento systém stojí na klientelizme, outsourcingu, intervenciách, veľkých vládach a rozhodnutiach smerujúcich zhora nadol (a nie naopak, ako sa často vnucuje), ktoré sú prezentované ako "demokracia", imperiálnej zahraničnej politike a konzumerizme. V krátkosti, neoliberálny klientelizmus (to je ten adekvátnejší termín) nosí značku kapitalizmu ako istú kamufláž, na ktorú sa rozdielnym spôsobom chytajú jak socialisti, tak i (neo)konzervatívci, pričom prezentuje svoj korporátny sociálny štát ako "voľný trh".

Paradoxne, ak by sme naozaj mali tvrdý kapitalizmus, úprimnú darwinistickú ekonomickú paradigmu (ako často mylne prezentujú dnešný systém socialisti), potom by Európa nikdy nemala súčasné problémy s nebielou imigráciou a demografickým kolapsom. Mali by sme tu len veľmi malý počet tých lepších, šikovnejších imigrantov (taký ten príklad ideálneho, ekonomicky prospešného migranta, ako ho často prezentujú neoliberálne, korporátne splašky. Toho, ktorý má čo reálne ponúknuť). Pochopiteľne, takýchto migrantov by bolo tak málo, že by nemohli nijako ohroziť demografiu Európy.

Potom je tu ďalšia rovina, prečo si myslím, že je dôležité zaujať pevné anti-marxistické stanovisko. Marxizmus, a to obzvlášť dnes, je jednoznačne ideológia nebieleho sveta. Nedávno sa tu spomínala opica Davisová a skutočnosť, že i "old school" komunisti sa chytali na tento anti-rasistický bullshit, ktorým je dnes zamorená Amerika (ktorá sa, a to najmä za Obamu, neskutočne priblížila práve ZSSR) a vlastne celý západný svet. Sú to v prvom rade nebieli, ktorým najviac imponujú klasické marxistické heslá o rovnosti a ekonomickej redistribúcii bohatstva. Áno, tento problém je v západnom svete už naozaj rasový, pričom bohatstvo, ekonomický úspech, prosperita, tak to je to tzv. "biele privilégium", o ktorom vkuse počuť kvávať neomarxistov. A i tu na Slovensku je to podobné. Keď ľavičiarski zmrdi typu sociologička Kusá kvákajú o pomoci "chudobným a sociálne odkázaným" je úplne jasné koho majú v prvom rade na mysli. A biely pracujúci Slovák to veru nebude.

Norman

Áno, to, že Kapitalizmus a Komunizmus sú v základnom koncepte rovnaké, teda to ich "spoločné materialistické základy a nazeranie na človeka primárne ako na ekonomickú jednotku", ja dôležitá pravda ktorú treba pripomínať. V skratke to možno vyjadriť pojmom "ekonomizmus" - "kapitalizmus" 19. storočia je forma ekonomizmu a "komunizmus" bol videný (a v samotnom učení marxizmu-leninizmu je to aj tak nejako definované) ako záverečná forma monopolného kapitalizmu - a v realite to aj tak bolo, že reálny socializmus bol len monopolný kapitalizmus.

Tento zdánlivý protiklad medzi dvoma K je spôsob atrakcie národov k oscilovaiu medzi dvoma bodmi, medzi "ľavicou" a "pravicou", Východom a Západom a podobne. Je chyba, keď sa ľudia na to dávajú a kolíšu od jedného pólu k druhému. Samozrejme, ako je "komunizmus" len utópia, aj "kapitalizmus", ktorý by fungoval, je rovnako len utópia. A rovnako sa obe strany vyhovárajú, že tu nebol ten skutočný komunizmus či kapitalizmus - ešte aj túto úbohosť majú ekonomickí ideológovia jednej aj druhej strany spoločnú.

V podstate je práve pochopenie tejto K&K jednoty základný predpoklad pre vymanenie sa z nekonečného kolotoča, jedna zo základných myšlienok, s ktorými sme tu na portáli prišli. Žiaľ, vonku medzi teoretikmi také niečo skoro vôbec nezaznieva a aj obyčajný ľud padá opäť do pasce nostalgického idealizovania minulosti v zmysle idealizovanie si (marxistického) systému (aj prípad Blaha a podobní)

 

 

Aman Againsttime

Veru, treba to ľuďom neustále vysvetlovať. Anglo-sionistický "kapitalizmus" a žido-sovietsky "komunizmus" boli/sú len dvomi stranami tej istej materialistickej, konzumerickej, globalistickej a anti-tradičnej mince. A to, že sa zvykli navzájom hrýzť až tak veľa neznamená. Je to podobné asi ako rozpory medzi protestantmi a katolíkmi.

Cieľom je teda nájsť zdravú, tretiu cestu. Tu by som sa opäť vrátil k národnému socializmu, ale aj k niektorým ďaľším tzv. "fašistickým" európskym hnutiam a k tomu, prečo je veľakrát problematické na nich použiť štandardnú "pravo-ľavú schému, ktorá mimochodom vychádza z obdobia Francúzskej revolúcie (kedy prívrženci kráľa stáli na pravej strane zákonodárneho zhromaždenia a odporcovia monarchie, radikálni jakobíni, na ľavej).

Mnohí (neo)konzervatívci a (neo)liberáli dnes argumentujú, že národný socializmus treba radiť k ľavici - nielen pre jeho ekonomickú politiku, ale napr. i také detaily ako je environmentalizmus a ochrana práv zvierat (ktoré sa dnes veľmi nešťastne asociujú práve s ľavicou/neomarxizmom). Niektorí viac tradicionalistickí nacionalisti zase majú za to, že NS alebo i taký taliansky fašizmus boli príliš progresivistické, sekularistické systémy až príliš nadväzujúce na niektoré osvietenské myšlienky. Ale tieto typy budú často zveličovať "ľavicovosť" národnosocialistickej ekonomickej politiky. V skutočnosti tu neboli až také veľké rozdiely medzi národným socializmom a povedzme dnešnými socdemokratickými stranami typu Smer, ktoré dosť nadväzujú na keynesiánske teórie. Ekonomika Tretej ríše bola tiež zmiešanou ekonomikou, kde súkromné vlastníctvo majetku a priemyslu zostávali z väčšej časti v súkromným rukách. Pochopiteľne, keď nastali ťažšie, vojnové časy, tak vláda si uzurpovala väčšiu kontrolu nad ekonomikou, ale toto je vlastné akémukoľvek systému. Ekonomika USA počas WW2 tiež nebola nejakým ideálnym vzorom laisseze-faire. 

 

Na druhej strane sú tu zase ľavičiari, pre ktorých je NS radikálnou pravicou - a to v prvom rade a predovšetkým pre jeho prijatie biológie. Základná idea (a môj osobný dôvod prečo nikdy nebudem ochotný akceptovať a chváliť ľudí ako Chmelár alebo Blaha a budem ich považovať za šarlatánov), ktorá spája viac -menej všetky vetvy ľavice je totiž popieranie biológie. Sine qua non všetkých ľavičiarskych ideológií je totiž Lockeova tabula rasa, radikálna téza, že ľudská povaha nie je vrodená, de facto neexistuje a môže byť radikálne tvarovaná zmenami prostredia, že genetika nie je nič viac než sociálny konštrukt. V podstate ide stále o lamarkizmus, ktorý bol svojho času i oficiálnou teóriou ZSSR. A to, že práve toto radikálne popieranie biológie, a nie naopak, viedlo k smrti desiatok miliónov ľudí je téma pre samostatný článok. 

Norman

Popri K&K prirodzene jestvuje iná množina ciest a jej najvýznamnejším príkladom je práve "germánska renesancia", okrem iného proste preto, že stred Európy nepatrí do centier K&K a tak je v ich prirodzenej opozícii. Práve preto je táto časť dejín poučná, lebo vysvetľuje mechaniku aj dnešných problémov a zároveň dáva aj mnohé odpovede, ako z nich.

Prirodzene, nie všetko, čo bolo vtedy, je podstatné. Tá snaha o definovanie, či bol NS pravicový či ľavicový je, ako vyplýva z toho, čo si napísal, k ničomu, je to nepodstatné. Podobne sa mnohí zasekávajú v tom, že sa vtedy jednalo výrazne o nemecké hnutia a neuvedomujú si, že tie podstatné pozitívne črty odmietania ekonomizmu sú nadnárodné a potrebné či prínosné všade. Preto to ani nenazývam tými termínmi nacionálny socializmus, ale germánska renesancia, pretože pojem "nacionálny socializmus" bol tak očiernený ani nie kvôli vysporiadania sa s bývalým nepriateľom, ale preto, aby bolo kladivo na akúkoľvek novú tretiu cestu: každého, kto postaví nové myšlienky, K&K totalita priam nasilu zatlačí do role "nacistu". Rusi, ktorí majú doteraz štátny mýtus stále výrazne postavený na "porážke fašizmu", sú na Západe kľudne už dnes ak nie označovaní za nacistov, tak je s nimi ako s nacistami zaobchádzané - nech by robili čokoľvek. Preto aj ten zúfalý kŕčový pokus Smeru či SNS kopať do kotlebovcov či vôbec do fiktívnych "fašistov", len aby oni sami nemohli byť do podobnej skupiny zaradení (takmer im to nemám za zlé, nech len to strašidlo fašizmu naháňajú a nech si na brnení kotlebovcovh vybíjajú zuby :)

Aby som pre istotu vysvetlil, ako to myslím s tou univerzálnosťou týchto myšlienok "tretej cesty", teda mimo K&K, zoberme si tebou spomínane enviromentálne témy a témy dôstojnosti v zaobchádzaní so zvieratmi. Je historicky nepochybné, že v nemeckom NS štáte bola ako jedna z prvých na svete privedená do diskurzu aj tématika životného prostredia, rovnako ako bola na vysokej úrovni sanaha o citlivý a doslovne humánny prístup ku zvieratám. Je úplne jedno, či dnes je to téma rôznych slabých zelených či nejakých neomarxistov - tieto myšlienky sú pozitívne a ako sa k nim dá pristupovať sa dá vidieť práve v čase NS. Ale to nie je NS, to sú objektívne hodnoty ktoré bude treba presadiť, bez ohľadu na to, kto ich v minulosti vyznával.

Okrem toho, NS režim okrem odmietnutia K&K despocie ako prvý zaviedol do praxe dovolenky a vôbec naozaj sociálny štát, zaviedol do praxe ľudové vozidlo VW (ako aj exkluzívne vozidlo Porsche), televíznu techniku, raketovú techniku, počítačovú techniku - máme toto všetko zavrhnúť ako nacistické? :-) Zaviedol národnú harmóniu - je to negatívna myšlienka, alebo by sa to dnes výrazne hodilo?
Zaviedol samozrejme aj kopu iných, možno menej podstatných, neutrálnych alebo aj negatívnych vecí - ale to nie je dôležité. Nejedná sa o celý balík, ten je vecou histórie, jedná sa o jednotlivé veľmi prospešné a ako vitamíny potrebné veci.

Ľubov

Práve kvôli takýmto príspevkom,ako je tento Tvoj a Amanov,poviem to pateticky,"svet má ešte nádej!".

Vtedy cítim,že som tu správne,aj s mojimi drobnými úletmi.Možno to ani nie sú úlety,Corey Goode ešte predsa nepovedal posledné slovo :-).

Ľubov

Pokiaľ Ti to okolnosti dovolia,Norman,mohol by si sa tejto téme venovať viac?

Pretože alternatíva stojí na križovatke.Časť celkom určite čaká ilegálna práca,časť by mala prísť s konkrétnejšími predstavami,ako ďalej v tejto močovke,v dnešnom systéme.O tom je tretia cesta.Ver mi,nič lepšie nemôžeme urobiť,v podstate mal Buheh pravdu,že všetko už bolo povedané.Ako čítam,aj o islame už pred viac,ako sto rokmi.Naši to vždy vedeli,kým neprišiel ten jed.Zas ma rozzúrili evanjelici,tých,čo som poznala,boli inteligentní ľudia ,ha,a oni si pustia k telu Pietruchovú,tú hnilobu.
No,harmónie je málo.Čas na renesanciu už naozaj dozrel...

Ľubov

Konkrétne by ma zaujímalo,ako to vlastne začalo a tiež kedy.
Keďže poznám pôvodné mená zakladateľov Čeky z papierov,takže pojem sovietske chápem zásadne ako nie ruské,chcela by som vedieť,aké mená sa vyskytovali v nemeckom prostredí.V ruštine sa to dá rozlíšiť okamžite,ale v nemčine?
Ďalšia otázka je,kedy Hitler začal považovať východ za životný priestor pre Germánov.Či to mal z vlastnej hlavy,tam mierim.

Náhodný okoloidúci

Nemci sa tlačia na východ počas celých zaznamenaných dejín, či už to boli pokusy o ovládnutie štátneho útvaru nazvaného neskôr "Veľká Morava", ponemčovanie českých území, obsadzovanie Pobaltia nemeckými križiakmi (rytierskymi rádmi) a ponemčovanie tamojších baltských a ugrofínskych kmeňov alebo dosadenie Nemcov na ruský cársky trón po sérii záhadných úmrtí panovníkov etnického ruského pôvodu. Dolfi len pokračoval v tejto politike.

Ľubov

Vidíš,a nedajú a nedajú si povedať.
Mám tu pre Teba krátku ukážku http://www.chelemendik.sk/Stalin_az_do_posledneho_momentu_nechcel_verit_... zo životopisnej knihy Adolfa Hitlera,autora ale nepoznám.Opisuje stretnutie S.a Molotova s Ribbentropom koncom augusta 1939.Medzi riadkami jasne cítiť,že atmosféra bola takmer pohodová.Stalin pripíja na Hitlerovo zdravie.Naozaj nečakal vojnu?
Ďalší vývoj v júli 41 ho tak šokoval,že nedokázal reagovať.

Náhodný okoloidúci

Keď to nevyšlo vojenskou cestou, tak to skúšajú inak, hybridne.
Počas vlády Romanovcov (nemeckého pôvodu) sa do Ruska dostali stovky nemeckých učencov, ktorí písali oficiálnu ruskú históriu, z nemeckých hláv pochádza podozrivá teória o sťahovaní národov a zvlášť Slovanov v 5. - 6. storočí n. l., nemecké podniky sú učebnicovým príkladom toho, čo socialistické poučky nazvali "vývoz kapitálu", čiže zakladanie pobočiek v krajinách s lacnejšou pracovnou silou a následné sosanie ziskov a daní do Nemecka...

Ľubov

K hybridným metódam určite patrila aj sobášna politika ,viď Sofia Augusta Frederika.
Ženy do politiky nepatria,o tom žádná.Nejde o Potemkina,na toho kašlať,ale medzi prvých milencov patril taký žebrák,Stanislav Poniatowski.Koza,spravila ho polským kráľom,popridávala kus ukrajinského(čiže ruského) územia,vlastne vtedy sa objavili aj snahy kodifikovať ukrajinský jazyk.Ako znie to francúzske príslovie?
https://www.youtube.com/watch?v=QS20iYOOQCk proste metresy No,to ale spomínam skôr len ako doplnenie.

Zásadný posun vo vzťahoch medzi Slovanmi a Germánmi ku spolupráci je nočná mora kabaly,preto keď pochopili,že Rusko zničiť nedokážu,ničia teraz Nemecko.Ak sa v blízkej dobe neobjaví skutočne silná osobnosť medzi Nemcami,oslabí to aj nás.Čo si o tom myslíš?

Náhodný okoloidúci

Ktorých Germánov máš na mysli?
Angličanov, ktorí využívajú, zneužívajú a podrážajú každého, na koho si len spomenú? Alebo sliniečkovo vymletých Nórov a Švédov? Alebo prehulených Holanďanov? Alebo mocibažných slniečkovosťou infikovaných Nemcov?
Možno sa pochlapí mladý Kurz a povedie to správnym kurzom, ale v takom prípade sa možno čoskoro stretne s Haiderom. Kabala sa snaží v zárodku potlačiť akýkoľvek odpor. Preto ten dvojaký meter a všetky ostatné špinavosti. A ľudia si nechali naočkovať pocity viny za všetko možné a sú manipulovateľní ako bábky na špagátikoch.
Od Germánov toho veľa neočakávam.
Ako hovorí jeden z Murphyho zákonov - never na zázraky, spoliehaj sa na ne.

Norman

v boji sú vždy nejaké straty, častejšie veľké straty.
Ono aj Rusi boli v područí židoboľ totality a vyzeralo to s nimi beznádejne ale teraz im už zas veríš.:)

Norman

evan augsburgského vyznania na Slovensku sú politicky už 70 rokov úplne rozložení. Na vine je zrejme to, že podporovali SNP - to ich morálne zničilo. Pravda ... azda jestvuje sila v malých komunitách, na dedinách, miestami. Vedenie je úplne nepodstatné.

Aman Againsttime

Predovšetkým treba poznamenať, že luteráni dnes na Slovensku (a vlastne v celej Európe) vymierajú neuveriteľnou rýchlosťou a degradujú naozaj opovrhnutia hodným spôsobom (viď kdejaké tie správy o lesbických farárkach zo Švédska odstraňujúcich z kostolov kríže, aby neurazili moslimov). Samozrejme nájdu sa občas nejaké zdravšie ostrovčeky starej dobrej "slovenskej luteránskej tradície" (reprezentované napr. touto dámou, do ktorej sa nedávno pustil náš stalkerský "Saruman" z Ružomberku: https://dennikn.sk/blog/naozaj-svata-petra/), ale inak je to naozaj bieda (a to i v porovnaní s katolíkmi, ktorým sa tiež dá veľa vyčítať). Môj postoj k reformácii poznáš. Stále nie som úplne presvedčený o tom, že to bola pozitívna vec (ale nechcem už otvárať túto tému), ale jedno predsa len musím uznať: Luther mal celkom dobrý zmysel pre humor :-):

 

Norman

To ani tak nie je tvoj postoj k reformácii, ako skôr tvoj názor na reformáciu (teda (nepresná) predstava o reformácii). Stále nechceš uznať, že tie rôzne reformy v nadalpskej Európe (a nebola to len reformácia spojená s nejakým Lutherom) boli v prvom rade reakciou a odmietnutím južanskej, abrahámovskej otrockej morálky (určite nie návrat k nej).

Čo sa týka církví na Slovensku, tie sa delia postojmi aj preto, že katolícke sú súčasťou medzinárodnej siete, ktorá udržuje určité ideologické rámce, kým ECAV a vôbec luteránske církve sú samostatné, teda ponúkajú len to, čo národ naozaj dá. Výsledok je taký, aký je.
Ale okrem politickej sily a profilu prirodzene jestvuje kultúrna (církevná) charakteristika daných spoločností, ktorá rozdáva výchovou svojím príslušníkom rôzne karty - rôzne hodnoty a metódy. Túto charakteristiku vidno menej a ťažko ju odhadnúť, lebo je (takmer zámerne) akosi skrytá - ale vidno ju na výsledkoch, na jej pôsobení.

Aman Againsttime

Určite som nikomu nenaletel, tobôž nie nejakým havlistom, ktorých problém nebol v tom, že boli anti-komunistickí, ale práve naopak – že boli v skutočnosti málo anti-komunistickí (a to nielen v tom zmysle, že nevykonali žiadnu reálnu „očistu“ a s kľudom nechali boľševikov prezliecť kabát a ponechať si teplé miestečka bez trestu, ale i v zmysle ideologickom, keďže mnohí z nich boli a sú beznádejní neomarxistickí radikáli).

Ja som nerozoberal dôvody krachu socializmu u nás, ale skôr som chcel porovnať socialistické systémy s tými, ktoré praktizovali zmiešanú ekonomiku (nechcem písať kapitalistickú, pretože kapitalizmus v nejakej čistej forme nikdy nikde neexistoval, podobne ako nikdy nikde neexistoval reálny komunizmus. Ono v podstate všetky systémy sú zmiešaninou socializmu a kapitalizmu a otázkou je nájsť tú správnu mieru pre ideálne fungovanie).

Ja som za socializmu samozrejme nežil, ale rozprávam sa ľuďmi a skúmam - a nemám dojem, že je dôvod tento systém nejako extra glorifikovať, skôr naopak. A schválne som spomenul práve susedné Rakúsko, pretože to bola krajina bez kolónií, krajina, ktorá do 50.tych rokov mala porovnateľnú životnú úroveň ako Slovensko, resp. Československo., aby to nakoniec dopadlo tak, že v 80-tych rokoch musel Slovák pracovať o 60% viac, aby si mohol dovoliť kúpiť také isté množstvo tovaru ako Rakúšan. Čísla nás jednoducho nepustia.

Muki

Sediny konfucianskeho deda vseveda este nemam, ale zas si nieco pamatam a nieco mi posepkali aj kamarati co tie sediny tiez nemaju...ale. K veci. Socik spravil jednu osudovu chybu v globalnej sutazi. Ako vieme, tahunom VTP je vojensky vyskum. A ten bol v sociku totalne odblokovany od civilneho uplatnenia. Smutnu rolu v tom zohral pocit stihomanu, najma v ZSSR. Mnohe objavy vo vojenskom vyskume v soc. bloku zakapali, pokial na zapade boli zdrojom megakseftu. Napr. len taka bezna vec ako teflon. Kto si uz spomenie na prvotny objav, ktory este k tomu bol pod desiatimi archivnymi zamkami
V tomto socik jasne prehral.

Norman

Blaha je schopný a racionálny, má zdravý charakter (zatiaľ). Je dobre pripomenúť, že sme tu na začiatku mali jeho článok
http://nadhlad.com/content/ako-nas-oducaju-mysliet
(dobrá a poučná je aj diskusia pod ním, panebože)

Žiaľ, Blaha, podobne ako Fico, je dosť v područí niektorých formálnych doktrín minulosti. Je to síce aj prejavom jeho/ich hodnotovej stálosti, ale je to škoda.
V poslednom čase má Blaha stále dobré postrehy, ako aj tvoj link ukazuje, ale nedávno sa angažoval naozaj až príliš s Poliačikom v utečeneckých "antifašistických" hystériách. Nuž, jeho problém. Som si istý, že keď mu hnedoidi podupú jeho kosák a kladivo, keď mu poštia hroby otcov a dedov (ktorých sa správne zastáva v tom článku), tak aj Blaha prehodnotí svoje dogmy. Ale to už môže byť dávno neskoro, alebo ináč povedané, škoda ho a škoda každého dňa, ktorý doteraz premrhal a ešte premrhá on a ľudia ako on.

Aman Againsttime

Blaha možno má solídnejšie akademické vzdelanie, ale rozhodne nie je racionálny, ani zdravý. Pre mňa je to obdobný prípad ako "anarcho - komunistická" kreatúra Chmelár. Príležitostne dobré postoje sa rýchlo a ľahko stratia pod tonami ideologických omylov. Istú dobu som i ja celkom rád čítal napr. takého Chomského, hoci s mnohým som samozrejme nesúhlasil, až dokým som nezistil aké neskutočne pomýlené názory má na napr. existenciu rasy a rasových rozdielov a ako rafinovane zavádza pri tejto problematike. Jednoducho pokiaľ existujú rozpory v takýchto základných otázkach, potom sa veľmi ťažko hľadajú sympatie. Nedávno sa mi znechutil i ďalší ľavičiar - Saker, ktorý okrem toho, že tiež popiera rasu, tak ešte trepe čosik o akejsi "aliancii s ortodoxnym islamom" proti sionizmu.

 

Ja samozrejme nemám problém s viac ľavicovo orientovanými disidentmi (naopak, vždy som tvrdil, že nacionalizmus potrebuje širšiu ideologickú diverzitu), avšak toto sú už naozaj odlišné prípady. Vážne, čo riešiť tam, kde sú rozpory i v úplne fundamentálnych otázkách, že?

 

slaven1

Africký maskot režimu o 17. novembri 1989 na ČT

Lidi se smějou te kombinaci africkeho titulku a kudrnate hlavy. A to jim nevadi, že plati televizu, v kere jim dvacetilety maskot povida o 17. listopadu? To mu bylo minus sedm, že?

Ladislav Vetvička

slaven1

Cigáň Marek Baláž (59) dostal za hanobenie "židov" rok podmienečne, konkrétne podľa Penty to bolo za vetu:

„Židovský boháči, zbohatlíci, ktorí organizujú, intrigujú, vytvárajú ekonomické, rasové napätia, vytvorili Hitlera, podporovali ho“, „organizátorom genocídy sú najbohatší Židia na tejto planéte“, „Židia vytvárajú anglo-americkú ríšu, ktorá je založená na otrockom systéme.“

Baláža by sa zišlo argumentačne podporiť. Ako sa volala tá kniha, kde sa rozobera kto financoval Hitlera? Who financed Hitler? Tak dako..

Náhodný okoloidúci

Argumenty by platili v zdravej spoločnosti. V súčasnom režime platí len politická korektnosť bez ohľadu na argumenty. Kým nepadne režim, nedá sa s tým nič robiť. Teda dá. Nemá zmysel ísť hlavou proti múru, ale treba múr očurávať, kým sa nerozpadne.

Pharmy

Wall Street and the Rise of Hitler: Antony C. Sutton
Sutton bol profesorom na Kalifornskej statnej univerzite a myslim, ze tymto zdrojom by mohol Balaz argumentovat.

Aman Againsttime

Baláž je vtipná a dobrácka postavička, ktorej treba pomôcť. Predovšetkým sa znovu potvrdila zvrhlosť dnešného systému, ktorý ide po tých najslabších, najnevinnejších, t.j. veľmi jednoduchých, naivných ľuďoch s nižším IQ, ktorí si nedávajú pozor a fungujú na báze "čo na srdci, to na jazyku". Práve na takýchto prípadoch najviac vynikne amorálnosť zmrdov ako je zlostný starý chren Benčík, ktorý nemá nič iné na robote než kopať do slabších a ruinovať ich životy. Ak niekoho vrcholne nenávidím, tak sú to šikanátori - zmrdi, ktorí cielene ubližujú slabším. Bolo tomu tak i na škole (kde som sa vždy postavil na stranu šikanovaného, nech už mal byť akokoľvek "divný" podľa štandardov šikanátorov - napr. na základke baby v triede odstrkovali a šikanovali jednu škaredšiu, utiahnutú, prehnane pobožnú spolužiačku a ja som ju bránil) a je tomu tak i teraz, kedy si šikanátorské hovädá ako "benčíkovci", "smatanovci" či "bránikovci" potrebujú ventilovať svoje komplexy na jedincoch ako Baláž alebo Sheila.

Muki

Spravne si povedal. Treba im pomoct . Ale nase mudrovanie tu im nepomoze. Pomohol by im dobry pravnik. A pytam sa kde js taka LSNS ? Aj vdaka tymto ludom sa dostali do parlamentu a k nemalym peniazom. Problem je pre nich zaplatit poriadneho pravnika a hnat to hoci na ESPLP do Strasburgu ? Ako bonus by mali medialne pokrytie (aj ked negativne,ale to je jedno) a mozno v ruke aj sudne rozhodnutie,ktore by mohli denne otrepavat o hlavu systemu. A nie primitivne hry s cisielkami.

nové