Prečo Harabin?

Odpoveď je veľmi jednoduchá: lebo má najvyššiu šancu z kandidátov, ktorí sú definovaní ako pro-národní. Logika veci a zdravý pragmatizmus nám hovoria, že sa podporuje vždy kandidát s najväčšou šancou - aby nám neprepadol hlas. A teraz to vyšlo tak, že takýmto kandidátom je práve Štefan Harabin. 

Pôvodne som nechcel písať pred voľbami tento druh textu (čiže o tom, prečo volím práve toho či onoho kandidáta), lebo to robia takpovediac všetci. Je to trochu klišoidné, ale aj tak mi to nedá - cítim totiž, že je to nutné.
 
Predovšetkým, musím vyjadriť isté sklamanie zo scény, ktorá sa označuje ako pro-národná alebo alternatívna (ach, zase tie názvy, už ani sám neviem aké mám používať :-)). Vraj voliči Harabina nie sú schopní racionálne odôvodniť svoju voľbu - to som sa nedávno dočítal na viacerých miestach od ľudí, ktorí o sebe tvrdia, že “bojujú za národ”.
 
Za prvé, ak mám hovoriť za seba, tak som videl len veľmi málo zástancov Harabina, ktorí by si tohto pána nejako romanticky idealizovali. Ja sám som mal niekoľko kritických vyjadrení na jeho adresu. Ešte aj bloger Grigoryi Ilmoran, ktorý ho vychválil miestami naozaj nemiestne, sa jasne vyjadril, že ho nepovažuje za “osvieteného”.
 
Keď už, tak prehnanou idealizáciou sa vyznačujú skôr priaznivci Kotlebu, ktorí ho budú veľmi radi prirovnávať k národným dejateľom. Vraj trpel za národ ako Tiso, ak nedajbože nie ako sám Kristus, keď sa hádzal o betón. Nuž, to čo iní vnímajú ako “obetu za národ”, väčšina z nás vnímala ako prehnaný exhibicionizmus devalvujúci slovenský nacionalizmus. Rovnaký postoj som mal vo svojich pubertálnych rokoch, keď som sa prvýkrát oboznámil s osobou Kotlebu, rovnaký mám aj dnes. A rovnaký postoj má majorita normálnych ľudí. Bol to trápny exhibicionizmus.
 
Za druhé, akého kandidáta by preboha títo národovci chceli? Nežijú snáď v reálnom svete nedokonalých ľudí? Kto by im vlastne vyhovoval? Kto môže splniť ich kritériá panenskej čistoty? Nepochybujem, že ak by namiesto Harabina kandidoval dnes taký Hlinka, tak aj toho by určite zavrhli ako korupčníka, zlodeja, maďaróna, niekoho, kto kopal alebo kope za systém či bohvie čo by si nakoniec vymysleli, len aby nemuseli ísť voliť. S nikým nie sú nikdy spokojní, s nikým nie sú ochotní spolupracovať. Čo získajú tým, že budú ignorovať voľby? To by ma naozaj zaujímalo, že čo je toto za “stratégiu”? Samozrejme nedosiahne sa tým absolútne nič - ako vždy.
 
Tento fajnový postoj považujem osobne za zbabelý, vyslovene “pupušácky”, ako sa hovorí. Ono je totiž hranie sa na “čistotu” a radikalizmus to úplne najjednoduchšie s čím môžete prísť, je to veľmi banálne a infantilné. A je to i prejav rezignácie.
 
Nie, my sa potrebujeme zjednocovať tak veľmi ako sa len dá a hľadať spojencov, kde sa len dá (vrátane využívania stratégie “nepriateľ môjho nepriateľa je môj priateľ”). A predovšetkým musíme zamakať na tom, aby sme boli viac zapojení do mainstreamu a napojení na mainstreamových ľudí.
 
Znova opakujem základné pravidlo: zmena či skôr reforma systému (lebo zmeniť sa v blízkej budúcnosti nedá) nebude uskutočnená nejakým ľudovým hnutím zdola, ale už existujúcimi elitami, ktoré jednoducho budú postupne prijímať alternatívne postoje. Vždy to tak bolo a bude.
 
Harabin je taký aký je: národné sily jednoducho nedokázali vyprodukovať lepšieho kandidáta so šancou na úspech, než je tento starý mečiarovec. Taký je ich dnešný stav a nemá už cenu to ďalej rozvádzať.
 
Stojím si však za tým, že Harabin je na tunajšie pomery relatívne obstojný ľudový kandidát. Nerobil v minulosti nič extra horšie oproti väčšine iných politických papalášov. A vyčítať mu členstvo v komunistickej strane považujem dnes za naozaj absurdné moralizovanie. Svet naozaj nie je a ani nikdy nebol čiernobiely - aj keď sa mnohí snažia ho takto interpretovať.
 
Naopak, ja by som vypichol Harabinovu vynikajúcu znalosť práva a bohatú kariéru vo vládnej politike a súdnictve. Je to človek, o ktorom nemôžete povedať, že nič nedosiahol. Zo súčasných troch favorizovaných kandidátov si z tohto hľadiska jednoznačne najviac zaslúži byť prezidentom. Tento človek aj niečo pre Slovensko reálne spravil - na rozdiel od kdejakých samozvaných martýrov či mimovládkových parazitov, ktorých dnes nájdeme na prezidentskej kandidátke.
 
Pokiaľ ide o jeho postoje, tak Harabin je dnes politicky jednoznačne anti-systémový a v dobrom slova zmysle radikálny - a to miestami možno viac než by bolo aj vhodné. Jeho deklarované postoje sú veľmi konzervatívne, konzervatívnejšie než napríklad moje, a jednoznačne ich môžeme charakterizovať aj ako populistické a nacionalistické. Zároveň platí, že ich dokáže vyjadriť inteligentnejšou a pre ľudí prijateľnejšou formou než Kotleba. Prečítajte si napríklad tento Harabinov text, ktorý vyšiel na HS.
 
Harabin v ňom otvorene píše o rase, o tom, čo sa v  tzv. "alt right" sfére zvykne označovať ako "biela genocída" (nie som veľmi fanúšik tohto výrazu, Camusova "veľká náhrada" je asi lepší termín, ale chápeme sa ).
 
Ja viem, niekto by teraz nadhodil, že dôležité sú činy, nie slová. To nie je celkom pravda. Slová sú veľmi dôležité. Sú obzvlášť dôležité a majú obzvlášť veľkú váhu, ak ich vyslovuje niekto kto stojí vysoko, niekto, kto je spoločenskou autoritou - ako napr. sudca alebo prezident. Áno, môže a asi aj ide z jeho strany o mocenský kalkul. Ale už samotný fakt, že o týchto veciach otvorene hovorí, ako niekto z elity, je hodný zreteľa, hodný ocenenia. Prezident je reprezentatívna funkcia - bohato bude stačiť, ak neprestane o týchto veciach, zo svojej vysokej pozície, hovoriť. Posun oproti Andrejovi Kiskovi bude ohromný.
 
Treba asi pripomenúť, že už dlhšiu dobu badať v Európe či na Západe istý trend, ktorý sa označuje ako národný populizmus, tzv. veľká vlna populizmu. Politici ako Trump, Orbán, Salvini, Bolsonaro sú niektoré z úspešných príkladov. Harabin do tohto trendu podľa mňa zapadá dokonale. Svojou zrozumiteľnou a jednoduchou rétorikou burcujúcou národ, ako i schopnosťou vysvetliť právnu problematiku tak, aby ju pochopil aj pospolitý ľud, mi trochu evokuje Trumpa (podľa istej analýzy Trumpovej reči, resp. jeho prejavu, je dobre zrozumiteľný už pre 8-ročné dieťa). Čudujem sa koľkí z tých, ktorí si inak pochvaľujú politikov ako je Orbán alebo Bolsonaro, alebo minimálne oceňujú ich zvolenie či podporu v domácich krajinách, budú odrazu hľadať na Harabinovi každú smietku, koľkí sú neschopní v identifikácii toho, že Harabin je tiež produkt tejto novej vlny.

Musím to napísať: neschopnosť identifikovať, čo je dnes správne rozhodnutie, je pre mňa len ďalšia ukážka neschopnosti a paralýzy tzv. národovcov. Pri takýchto národovcoch sa netreba čudovať, že sme dnes najslabší článok V4, bohužiaľ.
 
Súhlasím so všetkým, čo Harabin hovorí? Nie. Oceňujem všetko čo v živote spravil? Nie. Je to pre mňa ideálny kandidát? Určite nie. Znovu opakujem, nikto si ho tu neidealizuje.
 
Osobne som pri rôznych prezidentských debatách či anketových otázkach pomerne často súhlasil aj s Eduardom Chmelárom (aké prekvapenie). Ale napriek tomu, že s ním v mnohom súhlasím, že oceňujem jeho pridŕžanie sa racionality a snahu o spoločenský zmier, rozchádzam sa s ním v tom podstatnom - a preto by som ho nemohol voliť.
 
Európa a Slovensko dnes potrebujú predovšetkým politikov a politické strany, ktorí a ktoré budú mať jasný a pevný postoj, pokiaľ ide o ochranu vonkajších hraníc. Globálne otepľovanie je reálna vec a bude urýchľovať masový presun globálneho juhu smerom na sever. Musíme sa na to pripraviť a byť nekompromisní. Základná stratégia je voliť proti-imigračné strany a proti-imigračných kandidátov - a to také a takých, ktoré a ktorí budú mať reálnu šancu získať politickú moc v krajine. A nesmieme trieštiť sily. Je to primárny spôsob obrany, ktorý odporúča vo svojom výbornom texte i český psychológ Petr Bakalář. Nedá sa dnes inak, a preto každý racionálne a pragmaticky uvažujúci človek bude v týchto prezidentských voľbách voliť Štefana Harabina.
 
0
Ľubov

Prečo Harabin? Len by som doplnila do celku: pretože len Harabin konečne odvolá Lajčáka.

Roland Edvardsen

Nie je zač. Mňa naozaj fascinuje, koľko málo ľudí vie uvažovať strategicky, pragmaticky a plánovať. Ak by sa naozaj všetky národné a konzervatívne sily poriadne zjednotili, tak by Harabin mohol vyhrať. Bohužiaľ, mnohí nevedia inak, než hrať sa na svojom malom pieskovisku. Asi naozaj už pociťovať ten pokles inteligencie, o ktorom som tu nedávno písal.

Náhodný okoloidúci

Tak sa teda pozrime, ktoré strany sa hlásia k národným myšlienkam - aspoň formálne, svojím názvom, schválne nepíšem o ich činnosti a reálnych výsledkoch.

Slovenská národná strana
Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku
Slovenské hnutie obrody (Švec)
Ľudová strana Naše Slovensko
Národná koalícia
Národ a spravodlivosť (Belusovová)

Kedysi ešte jestvovala Pánisova Slovenská národná jednota, ale o tej už nič nepočuť.
Nič už nepočuť ani o Panslovanskej únii, ich web-stránka je zrušená.

Ich spoločný volebný potenciál, ak spočítame preferencie súčasných parlamentných strán ĽSNS + SNS a prihodíme nejaké to percento pre mimoparlamentné strany, zrejme nepresahuje 20% a to je málo. A aj to málo sa ešte triešti, lebo "vodcovia"si navzájom nevedia prísť na meno, každý chce byť predsedom a odmieta sa podriadiť niekomu inému.
Okrem toho treba počítať s tým, že strany sú buď infiltrované tajnými službami alebo priamo ovládnuté a pacifikované podvratnými živlami (Dankova SNS) a niekoľko jednotlivcov s vlastným názorom je ponechaných len na ukážku pre verejnosť, aby sa udržalo zdanie pronárodnosti.

Veľkú časť národnej agendy prevzal SMER, aspoň navonok, a tým ubral potenciál národným stranám, aj ľudia majú aj tak iné starosti, ich hlavnou snahou je udržať si robotu a bývanie, na iné často nezostáva čas ani chuť.

Ľubov

Môžem sa mýliť(ale to je mizivá možnosť.-)),ale tento článok je dva týždne pred tak závažnými volbami prvý a jediný otvorene proharabinovský článok v alternatíve! A hoci marcové číslo ZV má v titule" Kto sa stane prezidentom?",obsah je neaktuálny a veľmi ,veľmi opatrný.Koho zaújma Bugár? No,možno sú tie články písané začiatkom februára,tak či tak,Harabina v celom čísle otvorene nepodporil.A to ma mrzí.

ps. Aj keď viem,že byť prvý a jediný je nelogické spojenie.Ak si prvý,nie si jediný. Ak si jediný,nie si prvý(Cicero)
Prečo je alternatíva taká opatrná ? Odpoveď mi naznačil jeden Šefčovičov volič.Majú strach,že zvolením Harabina by sme na seba upozornili .Naši páni by sa zamračili.

Roland Edvardsen

Myslím, že aj autori ako Katalyn Tara a iní mali obdobné pro-harabinovské texty. Nie som si veru istý nejakou výnimočnosťou. Ja som sa snažil najmä o oslovenie nerozhodnutých, alebo tých, ktorým nie je po chuti Harabinova minulosť či osobnosť, hoci sú nám názorovo blízki. Áno, Harabin nesadne každému. Tiež by som pre dnešnú dobu preferoval asi niečo iné. Ale tu ide o to vedieť sa podriadiť vyššiemu cieľu - a vidím, že to mnohí nedokážu, bohužiaľ.

Kotleba nemal kandidovať a Fico sa mal tajne dohodnúť s Harabinom a nepostaviť Šefčoviča. Obaja teda opäť zlyhali. A je celkom pozoruhodné, že je to nakoniec " všetkými vydedený" Danko, ktorý ukázal v tomto prípade zmysel pre správnu vec. Zdá sa, že už začína chápať - škoda však, že neskoro.

Roland Edvardsen

Myslím, že aj autori ako Katalyn Tara a iní mali obdobné pro-harabinovské texty. Nie som si veru istý nejakou výnimočnosťou. Ja som sa snažil najmä o oslovenie nerozhodnutých, alebo tých, ktorým nie je po chuti Harabinova minulosť či osobnosť, hoci sú nám názorovo blízki. Áno, Harabin nesadne každému. Tiež by som pre dnešnú dobu preferoval asi niečo iné. Ale tu ide o to vedieť sa podriadiť vyššiemu cieľu - a vidím, že to mnohí nedokážu, bohužiaľ.

Kotleba nemal kandidovať a Fico sa mal tajne dohodnúť s Harabinom a nepostaviť Šefčoviča. Obaja teda opäť zlyhali. A je celkom pozoruhodné, že je to nakoniec " všetkými vydedený" Danko, ktorý ukázal v tomto prípade zmysel pre správnu vec. Zdá sa, že už začína chápať - škoda však, že neskoro.

Ľubov

je to zlé.Pokial ide o likvidáciu Slovenska ako štátu,jediný,čo jediný,každý z nás,ktorý bude aj tak(proti obrovskej mediálnej presile)voliť Š.Harabina,sa zachová ako človek,čo má svedomie

Náhodný okoloidúci

Kotleba sa prejavil ako malý provinčný politik bez štátnického myslenia.
Ficov SMER je príliš hlboko prerastený s bruselskými štruktúrami a europarlamentnými frakciami, takže očakávať od neho podporu národného politika je naivné až pochabé. Navyše SMER ako dlhodobo najsilnejšia strana zrejme pokladal za svoju povinnosť postaviť do volieb vlastného kandidáta. Len tie naťahovačky okolo vlastizradcu Lajčáka boli doslova nechutné a Šefčovič je len taký narýchlo uplácaný kandidát. Takže ja Ficov postoj chápem.

Norman

K tomu, že Smer považoval za povinné postaviť svojho kandidáta:
Smer bol kedysi za Gašparovičom a nedá sa povedať, že by Gašparovič bol predtým nejaký Smerák. Bol to podobný prípad, ako Harabín.
Takže to, že Smer nepodporil Harabína je dané v prvom rade rozhodnutím jeho velenia. ťažko povedať, či je aj Fico osobne tak probruselský, alebo či je to "len" to vedenie - možno to chcel nakoniec sám Šefčovič (pred pár rokmi uspela tá z Litvy či Lotyšska ako prezidentka, ak sa nemýlim, možno sa to stalo v Bruseli malou módou - po členstve v EU Komisii môžete byť ešte doma prezidenti).

Ale kedysi bol Gašparovič len do počtu, teraz po Kiskovi sa ukázalo, že post prezidenta môže byť otravný a je tam lepšie mať svojho človeka. Preto bol asi Harabín posúdený ako príliš "nesmerácky".

Ešte pripomeniem, že celé tieto naše debaty nie sú len o tom, kto bude pajácovať na zámku nasledujúcich 5 rokov, ale o štruktúre dôležitých politických síl na Slovensku. Je zaujímavé, či veľa alebo málo ľudí aspoň symbolicky vsadí na ľudového-alternatívneho ale pritom neextrémistického kandidáta Harabína.

Ale zopakujem po stý krát - je to veľká chyba Smeru, že vsadil na Bruseláka. Dokonca aj ak by Śefčovič vyhral a ukázal sa osobne ako človek povedzme ok, čo neverím, ale povedzme - aj tak to bola zo strany Smeru chyba. Mohli to využiť oveľa lepšie - a ak do boha naozaj nemajú človeka, tak sú naozaj už ako kotlebovci a nech už naozaj idú do fiče. Doba lavírujúcej a mäkkej zbabelej strany stredu či lavice skončila.

Roland Edvardsen

Gašparovič bol vtedy tuším za HZD (ktoré sa odštiepilo od HZDS) a to sa potom zlúčilo so Smerom. Nebol oficiálne smerák, ale vždy mal k nim blízko. Gašparovič nebol nikdy nejaký radikálny hlas a hlavne neútočil na Smer a Fica - to je podstatný rozdiel oproti Harabinovi.

Šefčoviča mal presvedčiť Fico osobne (Šefčovič je aj jeho osobný priateľ. Má s ním vraj nadštandardný vzťah). Fico chcel mať prezidenta zo Smeru kvôli istote zvolenia za ústavného sudcu, ak by to nevyšlo s Kiskom (s ktorým bol Fico pôvodne dohodnutý, ale ktorý ho v tomto podlo oklamal). Samozrejme, v Smere sa nikomu do prezidentských volieb nechcelo ísť. Pôvodne chcel Fico a spol. Lajčáka (smeráci si vraj robia interné prieskumy a malo im vyjsť, že by mal úspech), ale ten absolútne nechcel. A asi vie prečo. Evidentne mu je omnoho lepšie v globalistických štruktúrach (a aj preto je môj dojem taký, že Šefčovič je o čosi lepší od Lajčáka, menšie zlo).

Môj názor - Fico podriaďuje politiku strany a dobro Slovenska svojim osobným záujmom. Má svoje vysnívané pozície, svoje predstavy o odchode, a za nimi tvrdo ide. Netreba zabúdať, že toto je už jeho 4 (!)pokus o útek (ešte pred jeho pokusom o prezidentské kreslo sa 2x pokúsil kandidovať za generálneho prokurátora). Je to taká absurdná dráma: Fica vlastne podržali v politike tak dlho jeho nepriatelia. Tí ho nenávidia natoľko, že mu nechcú dožičiť kľudný odchod do jeho vysnívanej hodnosti. Fico nechcel byť už premiérom a tento post už dlhšie pripravoval pre Pellegriniho (ktorého začal posledné 2 - 3 roky silno pretláčať a zverovať mu jednu funkciu za druhou, dokonca pod taktovkou akejsi "novej generácie", hoci Pellegrini je v strane od jej začiatku). Ficovi nepriatelia sú však idioti. Už dávno sa ho mohli bezbolestne zbaviť, ale ich nenávisť im natoľko zaslepila mozog, že mu za žiadnu cenu nechcú dožičiť pokoj. Ale potom ho nebudú mať ani oni.

Fico sa možno bude chcieť teraz pomstiť a to ho možno bude motivovať k tomu, aby sa po voľbách pokúsil opäť zostaviť vládu. Ale to je ešte stále ďaleko. On pôsobí dnes strašne vyhoreto. Hej, nie je ešte starý, spomeňme si na príklady typu Reagan a iných, a ešte by mohol veľa spraviť, ale asi nemôže. Zdravotne môže byť na tom horšie než sa nám zdá alebo než vieme.

A Smer je eurohujerská strana z veľkej časti aj kvôli Ficovi. Fico je komunistické dieťa: ak by pretrval Sovietsky zväz bol by mu tiež dlho verný, tak ako je stále verný EU. Asi tam nejaký ten sklon k internacionalizmu a podriaďovaniu "politbyru" skrz komunistickú orientáciu bude. Fico bol vždy orientovaný primárne na tie sociálne otázky a rád by tu vybudoval silný sociálny štát, nech sa teda životnou úrovňou viac priblížime k jadru EU. A dokiaľ tečú z EU nejaké tie prachy, a väčšina obyvateľstva ju podporuje (ono sa nám to možno nezdá, ale Slováci patria skôr k eurooptimistickým národom), tak ani nevidí dôvod sa veľmi vyhraňovať (ono samozrejme aj samotná otázka EU je zložitá, to je tiež na viac článkov). Veď smeráci boli dosť na nože so Sulíkom aj pre jeho euroskepticizmus. V tomto je Sulík viac "alternatívny" než Fico, napríklad. Ale dnes už by sa naozaj patril trochu iný prístup, to áno.

Ľubov

pre Slovensko je podľa môjho 60.zmyslu(.-)),v tom,že je to jediný ako tak skúsený pronemecký politik v tomto regióne.Nemá ho kto nahradiť na tejto pozícii.

Kašlať na Brusel,Nemecka je schade...

Roland Edvardsen

A ešte k Smeru, lebo niečo som si všimol. Psychologicky som už vyrovnaný s tým, že by sa niekto ako Čaputová stala prezidentkou. Nebude to dobré pre krajinu, ale je možné, že to ešte viac priblíži strany Smer a SNS ku konzervatívnej alternatíve.

V Smere totiž už dlhšie pozorujem isté pohyby smerom ku konzervativizmu (aj k takému tomu kresťanskému konzervativizmu v štýle HS, ktorý je zameraný najmä proti "gender ideológii", "homoadopciám" a pod.). Nejde len o Blahu, ktorý sa v podstate už ku konzervativizmu normálne prihlásil. Čaputová vyprovokovala aj podpredsedu Blanára k statusu o Čaputovej, ktorý by kľudne mohol napísať aj taký Harabin alebo Kotleba. Taký Glváč zdieľal HS. Fico hovorí o "homosexuálnych šialenostiach" a zvrátenosti :-). Pellegrini bol nedávno na nejakom stretnutí cirkevníkov, kde sa deklaratívne odmietla "gender ideológia." Šefčovič, ktorý poskytol odpovede HS, sa začal tiež profilovať v podstate ako konzervatívec (nepodporuje potraty, registrované partnerstvá ani homoadopcie. Tiež je kresťan a už vraj aj národný a sociálny, a nie eurohujer, hehe), atď, atp.

Neviem, zdá sa mi, akoby sa teraz pracovalo na mobilizácii kresťanov proti Čaputovej? Samozrejme, to je veľmi správne. :-) Treba mobilizovať všetkých a všetko proti Čaputovej.

Ale možno chcú aj prevziať agendu kotlebovcom. Alebo začali čítať príliš často HS :-D. Zaujímavé je aj to, že smeráci vôbec neútočili na Harabina (aj keď Harabin na nich áno). Akurát len teraz sa Šefčovič ohradil kvôli tomu JUDr. (čo je pochopiteľné).

Ľubov

čaká vzostup,dokonca aj taký zmrd Macron urobil niečo nezvyčajné.Dám to sem,aby keď to bude aktuálne,mali sme predstih.

https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/501116-vo-francuzsku-si-budu-armens...

Francúzi budú mať nový štátny sviatok,venovaný genocíde prvých kresťanov. Tak čo sa vlastne deje?

Roland Edvardsen

Hmm? Macron je taký zvláštny... Jeho osobný život, minulosť, postoje. Hej, je to globalista, zmrd, povýšený vydierač, atď., ale niektoré jeho myšlienky sa zdajú byť také podvratné (napr. aj to o regulovaní pôrodnosti čiernych Afričanov), neviem. On má inak pomerne aj dobré filozofické vzdelanie. Celkom smutné, že svoj talent nakoniec zveril do rúk globalistickej mafie.

Ľubov

Ale prečo štátny sviatok kvôli Arménom? Až takáto servilita, za tým bude ale echt vážny dôvod.

Beriem to ako indíciu.ktorá by liberastov mala znepokojiť.Aj voličov Čaputovej

Náhodný okoloidúci

Vo Francúzsku žije celkom významná arménska diaspóra, aj taký Charles Aznavour, vlastným menom Shahnour Vaghinag Aznavourian, bol etnický Armén.

lebleu

Nie tak úplne k veci..
Zpívá Kája, ale pôvodná pieseň je od Aznavouriana.
https://www.youtube.com/watch?v=dwKJKm3m8oU

Náhodný okoloidúci

Na Mikronove reči sa môžeme...... a riadne zvysoka. Treba si všímať to, čo robí.

afinabul

Bude to aj o knihe https://www.databazeknih.cz/knihy/stopy-zapomenuteho-lidu-87785
Knihu doporučujem, ale v podstate ide o zabudnuté boje, naše kniežatá, vojvodcovia, kmeňové zväzy ... vždy /nie vždy/ uprednostňovali niekomu liezť do zadku, ale keď sme sa spojili tak sme stavali hradiská, vyzbrojili všetkých a bojovali sme, ako jeden. Kresťania pri pohanoch, synovia za otcov, až tak, že Nemci proti Slovanom vystrojili križiacku výpravu. Preto, každý Slav vie koho voliť.

Roland Edvardsen

Treba vidieť: https://www.youtube.com/watch?time_continue=576&v=Zw2V4HQMFUs
Nemyslím, že som niekedy videl slovenského politika s takým "I don't give a shit" prístupom ako má Harabin. Veľmi by som ho chcel za prezidenta - oživil by tom tam neskutočne. :-)

Náhodný okoloidúci

Keď si všimnete, ako lietajú čaputkine preferencie v predvolebných prieskumoch, rýchlo pochopíte, prečo jej spolustraník feťáčik Poliačik tak veľmi propaguje elektronické voľby s použitím volebných strojov a voľby cez internet.

Ľubov

Poliačik mi spôsobuje nevolnosť,radšej odbočím.-)

Treba byť v strehu,to máš jednoznačne pravdu. Mne volby ako také zhnusil ten princíp pri komunálnych volbách,je to nechutné. Teraz to už nestihnem,ale jestvuje taká možnosť,že ako volič mám právo byť pri sčítavaní hlasov. Tak možno v druhom kole,ale bezpomienečne je táto kontrola potrebná pri volbách do EU. Jeden krúžok navyše a hlas prepadá ako neplatný.Treba nekompromisne žiadať,aby všetci členovia komisie nemali v rukách modré perá pri sčítavaní hlasov. Iba farebné,alebo ceruzky.
Elektronické volby,internet,beriem,ale žiaľ,prirátaj aj obyčajnú podlosť a fanatizmus liberastov.

Náhodný okoloidúci

Moja známa sa podieľa na organizovaní volieb a často je aj v komisii vo volebnej miestnosti, a ako mi povedala, o 22:00, kedy sa končí hlasovanie a začína počítanie, naozaj musia vymeniť modré perá za červené.

Náhodný okoloidúci

Priznám sa, nepáči sa mi, že do slovenského parlamentu môžu voliť aj emigranti, ktorí prisahali vernosť inému štátu, aby získali cudzie občianstvo a navyše neplatia dane a odvody tu, na Slovensku do nášho rozpočtu, ale do rozpočtu cudzieho štátu. Volebné právo by malo byť viazané na platenie daní a odvodov na Slovensku. Keď tak veľmi chcú hlasovať a rozhodovať o dianí na Slovensku, nech sa sem vrátia.

Ľubov

Tak to je ďalšia kapitola.Ak sa nestane nejaký zázrak,o desať-15 rokov budú tvoriť voličské jadro dnešní desaťroční zombíci.Alebo možno nie...

Neviem,či tu niekto kedysi čítal Pjakina,ja hej,pamätám si najmä to rozdelenie typov podľa psychiky: inteligentný,ale podliehajúci inštinktom-zviera (dnes už aj podzviera),inteligentný,ale podliehajúci návykom-biorobot a úplne najhorší,inteligentný,riadiaci sa chladnou logikou je démon.Všetky typy samozrejme nemajú intuíciu(svedomie).Sú to reálni neživí..A v sobotu pôjdu voliť.

Norman,zajtra sa asi opýtam,či nemáš chrípku.Što slučílos?

Norman

Koľko toho už vygeneroval? Viac ako Leninove spisy, mám dojem. A o čom? Veď predsa každý človek vie, že inteligencia nie je zárukou správneho smerovania. A v čom pomôže také delenie? Pjakin sám patrí medzi tzpick7ch mudrlantov, ktorí všetko zadeľujú a prideľujú a pritom im chýba správna intuícia, vôľa a formát.

Čo sa týka chrípky, tak sa azda nebudeme nejako vzrušovať kvôli voľbám? Aj tak nezmeníme zmýšľanie davu, on potrebuje čas na dozrievanie a nepoučí sa textami - on potrebuje minimálne zázraky a zjavenia. No, minimálne výstrely.
Veď sa dočkáme.

Ľubov

veru,všetci hľadáme človeka a niektorí sme si mysleli,že je to Pjakin. Ale odkaz na neho bola len zámienka,aby som zistila,či nemáš chrípku.-).Zas nič neviem.

Čo sa týka psychológie stáda, padla pre mňa posledná čiara.Predvčerom bola diskusia na Sme v súvislosti s tragédiou Antona Hrnka. Admin musel vymazať asi každý druhý koment pre "porušenie etiky",tie,čo ostali sa týkali iba technických záležitostí havárie. Nevdela som,že je to až takéto s nami.-((. Včera ,pod článkom o možnej Ficovej chorobe bola preventívne debata zrušená. Ale to už je jedno.

Pokial dav nedokážu poučiť texty,dobre,ešte beriem,pokial ho nepoučí utrpenie jedného z nás,potom ostáva posledná možnosť.Počkám si na ňu,tentoraz bez jedinej emócie.

I

Norman

nehľadáme všetci mudrca, čo nám povie pravdu. Ani vodcu ani gurua.
A určite to nie je nejaký cudzí mudrlant na internete. Kto to je, za koho hovorí? Ja by som nikomu takému neveril, proste preto, lebo to je politický cudzinec a nerozumie našej situácii. Možno, ak by bol overený časom ... ale aktuálne niekto začne rozprávať a rozprávať ...

Nie sú všetci už unavení z toho hľadania? Stále niekde inde, tam vonku. Treba si dopriať odpočinku a nájsť pokoj a autenticitu v samom sebe.
Veď to konieckoncov tiež hovoria všetci, je to všeobecne známe. Tak to treba vyskúšať.

Čo sa týka Hrnka a jeho tragédie - radšej som žiadne diskusie či odozvy moc nečítal. Ono aj hovorenie o zlých reakciách je tak trocha používanie tej tragédie. Ale keď už je o tom reč, jedno mi predsa len nedá: tragédie sa stávajú vo väčšine prípadov ľuďom, ktorí si ich nezaslúžia ani najmenej. Nie je v tom žiadna spravodlivosť, ani najmenej, rakoviny, postihnutia, úmrtia, choroby, chudoba. Ale človek sa musí spýtať - muselo to postihnúť práve jedného z mála ako tak aktívnych pronárodných politikov? To ta prozreteľnosť nefunguje ani vo veľkých číslach, na úrovni národov? Toľko k tým, čo sa pôjdu najbližšie modliť, aby nám pánbožko nejako pomohol. Nuž, ajhla, jeho dielo.

Roland Edvardsen

Áno, mladí by prevažne volili Čaputovú. A istá signifikantná menšina z nich Kotlebu. Ten vývoj u mladých akoby kopíroval to, čo vidíme aj na Západe: liberálnu majoritu a signifikantnú konzervatívnu minoritu. Ťažko predvídať, ale ako niekto, kto pozná moju generáciu konštatujem, že je to u nás tak pol na pol, pričom tí s vyšším vzdelaním (a inteligenciou) inklinujú k viac liberálnym náhľadom (väčšina mojich spolužiakov na vš). Úplne na rovinu, tí najviac (formálne) šikovní, ktorých som tam stretol, boli skôr liberálni, a ťažko by volili niekoho ako Kotleba alebo Harabin.

Inak ak sa do 2. kola dostane Šefčovič, či rovno vyhrá, tak to bude zaiste vďaka výraznej podpore dôchodcov. Nič proti dôchodcom, oni sami najlepšie vedia, prečo sa tak silno držia Smeru (nech sa deje, čo sa deje), ale tiež mi to občas pripomína tých zombíkov :-). Ale možno si pri Harabinovi nakoniec mnohí spomenú na svoju hzdsácku minulosť a pomôžu mu. :-)

Norman

mne tento prístup delenia na liberálov a konzervatívcov nepripadá ako metóda, ktorá niečo podstatné odhalí.
Napríklad preto, lebo mladí sú prirodzene vždy liberálni, vždy chcú slobodu a (väčšiu) toleranciu (voči svojim experimentom). V samej "liberálnosti problém teda nie je, skôr v tom, čo sa dnes mladým podsúva ako liberálne a progresívne.

Nechcem brať príklady z minulosti, ale mnohé pozitívne hnutia 20, storočia boli progresívne, dynamické a voči určitej skostnatenej predošle realite aj liberálne. V každom prípade boli mládežnícky pochopiteľné a mladež ich milovala. Ak je čosi prevažne len pre dôchodcov, robí sa niekde zlá chyba.

nové