Nadhľad nad koncom vojny

V nedeľu boli na Slavíne ruskí Noční Vlci, na svojej ceste do Berlína, pripomínajúcej koniec vojny. Alebo víťazstvo vo vojne. Pripomenúť si obete vojny, nezmyselnosť vojny.

Prišla ich tam, ako každý rok, privítať skupina sympatizantov zo Slovenska. 

Ale tento rok prišla proti ním protestovať skupina "euronadšencov" - vyzbrojení modrými vlajkami EÚ a modrožltými vlajkami Ukrajiny. Táto skupina bola vedená poslancom Dostálom. Je skutočne asi paradox dejín, že Dostál, hrdý žid z povolania, ktorý aj pri skladaní poslaneckého sľubu mal na hrudi žltú hviezdu, prišiel provokovať a zneucťovať skupinu z Ruska, odkiaľ prišli v roku 1945 vojaci, ktorí oslobodili tábory, kde boli práve židia koncentrovaní. Väčší paradox asi nemôže byť.

Ale je vidno, že "antisemita" je naozaj vždy ten, koho žid nenávidí. Teraz sú to Rusi, bez ohľadu na to, že práve oni bojovali najviac proti ríši, ktorá sa, okrem iných vecí, snažila silu svetového židovstva zlomiť. Namiesto vďačnosti za to dostali Rusi len nenávisť a urážky. Ako zámienka na ponižovanie Ruska slúžil desaťročia komunistický režim, ale dnes sa už anglosionisti nemajú za čo schovať a ani sa netaja - Rusko a slovanský svet proste nenávidia bez akéhokoľvek dôvodu. Proste - pretože má zdroje a slobodu, ktoré oboje mu anglosionisti závidia.

Zajtra je sviatok konca vojny a na Slavíne budú určite zas nejaké pietne akcie. Slavín je vysoký kopec, ale my sa môžeme z nadhľadu pozreť na tie dve protichodné strany, kedysi veľkých Spojencov, ktorí si v súčasnosti idú oči vydriapať. Je na čase, aby sa obe nad sebou zamysleli, kam to dopracovali. Ale žiaľ, nedokážu to ani zajtra. Ani v budúcnosti. 

Jedna ríša prehrala vojnu, ale víťazné dve ríše obe prehrali v previerke histórie a zrútili sa už obe ako bezduché amorálne zlo. 

 

 

Jurečkove video akcie v nedeľu.

 

 

 

 

 
mirage

Ako by sa povedalo v tom prihlúplom slangu - Stand-Up Dostál už hrá Kalmus-Lorenc ligu

A prečo si vlastne vtedy Dubáková nenapichla tu hviezdu na nos

Roland Edvardsen

No, nemám dobrý pocit ani z tých modrých vlajok s hviezdičkami, ani z tých červených s kosákom a kladivom. A obávam sa, že nejaká tretia cesta momentálne nie je priechodná. Koho si vybrať?

Náhodný okoloidúci

Za socíku síce bolo v politike veľa klamstiev, neschopnosti, rodinkárstva aj špiny, ale naši ani sovietski komunisti nás nikdy nechceli vyhladiť a "kalergizovať". Stačilo im byť pri kormidle a pri koryte. Ich internacionalizmus spočíval v podpore Afriky a Ázie, aby sa oslobodili spod koloniálnej nadvlády imperialistov a začali za rozvíjať. Samozrejme, leninskou cestou socializmu.
Naproti tomu terajší hegemón nemá žiadne morálne zábrany páchať genocídu, či už priamo alebo v proxy-vojnách alebo skrytými prostriedkami, hybridnou vojnou na všetkých úrovniach.

A porovnaj propagandu.
Kedysi pred 1989 komunisti propagovali poctivú prácu, robotníkov, roľníkov, pracujúcu inteligenciu, aj keď treba priznať, že sa to občas zvrhlo na karikatúru.
Súčasný režim propaguje "selebrity" a úchylov.

Roland Edvardsen

Komunizmus nepáchal genocídy? Ale no tak. Komunizmus má tiež svoj výrazný podiel na svetových vojnách, má odhadovaný počet vyvraždených okolo 100 mil. a hlavne socializmus (nie lokalizovaný, ale ako meta-systém, keďže sociálny štát v rámci širšej kapitalistickej paradigmy môže byť ok - viď Škandinávia) empiricky zlyhal všade, kde sa on pokúsili. Dali by sa možno privrieť oči nad jeho zločinmi, prenasledovaním odporcov, potláčaním slobôd, ak by demonštroval lepšie výsledky v materiálnej oblasti. Ale nedemonštroval, západné voľnotrhové demokracie boli vo väčšine parametrov na tom lepšie. To sú len fakty, čísla, ktoré si každý môže dohľadať. Niežeby to aj s komunizmom bolo len čierno-biele, a v tunajších pomeroch mal ešte umiernený charakter a podarilo sa mu dosiahnuť nejaké úspechy v sociálnej oblasti a v podpore rodiny, ale inak chvalabohu, že už je toto "pribrzdené"obdobie za nami. A ak si Blaha myslí, že tou jeho infantilnou komunistickou propagandou sa mu podarí nejako vylepšiť preferencie Smeru, predovšetkým o mladšie a vzdelanejšie ročníky, tak je pekne na omyle.

Náhodný okoloidúci

100 miliónov mŕtvych/obetí komunizmu je len Solženicynov propagandistický blud napísaný na objednávku Západu. A treba si predovšetkým uvedomiť, že úroveň komunistického teroru bola priamo podmienená etnicitou tých, ktorí sa k nemu formálne hlásili, ale pod jeho rúškom riešili svoju vlastnú etnickú agendu alebo svoje osobné záujmy.
Čo sa týka údajného zlyhania komunizmu, nevidím to až tak čierno. Mali sme prebytkový rozpočet a zvyšovalo aj na finančnú pomoc africkým a iným štátom, teraz sme zadĺžení vyše hlavy. Západné "demokracie" krachovali, preto potrebovali zorganizovať u nás prevrat, aby sa zahojili na náš účet, a aj tak sú stále zadĺžené. Predtým sme boli potravinovo a energeticky sebestační, teraz viac ako poovicu jedla dovážame, aj to podradnejšej kvality ako majú západniari. Stretol som sa aj s názorom, že keby nie prevrat vo východnom bloku, Západ by už dávno skrachoval. Neviem, kde to bolo, ale ten článok sa týkal plánovanej ekonomiky.
Čo sa týka prenasledovania odporcov systému, aj to je dané skôr etnicitou, ale inak sa stráca rozdiel medzi komunizmom a "demokraciou". Pre zaujímavosť, nájdi si niečo o operácii Splinter Factor, ak si o nej ešte nič nečítal.

Roland Edvardsen

Obetí možno bolo menej. S číslom 100 mil. prišlo viacero historikov, ale niektorí to spochybňujú a prichádzajú s nižším počtom (napr. 70 mil.) alebo píšu, že by sa tam nemali radiť obete hladomorov (každopádne, vo všeobecnosti mám dojem, že sa počty zvyknú skôr nadhodnocovať -a to nielen v prípade komunizmu - neviem), ale aj tak ich treba rátať na desiatky miliónov (Stalin + Mao) + samozrejme aj preživší, ktorí skončili v lágroch, prenasledovaní a diskriminovaní odporcovia a pod. Nemyslím si, že Solženicyn niečo písal na objednávku Západu, bol to skôr čestný človek, čo sa ukázalo aj v tom, že sa nebál hovoriť o židoboľševizme (čím si istých ľudí na Západe pohneval). Skôr to budú konšpirácie a zľahčovanie zločinov komunizmu zo strany jeho apologetikov, ktorí radi klamú (viď Katynská lož a iné popierania. Odporúčam Radka Sudeckého zo ZaV, ako dobrý príklad takéhoto hoviadka).

Komunistický ekonomický model sa mi nezdá byť nejako extra úspešným, väčšina ekonómov má v tom jasno. Tá historická evidencia ide proti nemu, hoci uznávam, že dnešná Kuba možno nie je na tom až tak zle a nejako to funguje (hoci neviem neviem, ako veľmi mám veriť Blahovi. Pre cudzincov sa Kubánci vraj naučili vytvárať "Potemkinove dediny", aby sa o reálnej Kube až tak nedozvedeli. Ktovie?). Ono ľudia to možno až tak nepociťujú, ale reálne sú životná úroveň a príjmy na Slovensku o niečo vyššie ako za čias komunizmu (dôvod, prečo sa to nepociťuje je aj ten, že sa zvyšujú aj nároky ľudí), horšie je to ale v porovnaní s bývaním, to áno. Samozrejme, v niečom bol minulý režim určite lepší, to nepopieram (sociálne istoty ako napr. zamestnanosť vrátane pôžičiek pre rodiny, o čosi lepšia regulácia cigošov, hoci aj tu komunisti mali možnosť spraviť viac a nespravili, či všeobecne kriminality (hoci aj tá už na Slovensku klesá a nie je nejako extra veľká v globále) a pod.) Pochybujem však, že by Západ skrachoval, ak bynebolo prevratu. Západniari skôr dnes frflú, že na východ doplácajú a už ani veľmi nechcú rozširovať EU (viď ich postoj k Balkánu).

 

Inak ja som, pokiaľ ide o akékoľvek ideológie, dosť nad vecou. Mne je  jedno či to je komunizmus, fašizmus, liberálna demokracia či jehovizmus alebo scientológia. Nemám problém uznať akékoľvek nedostatky a zločiny u akejkoľvek ideológie, ak tam sú. 

Ľubov

všade,skôr si myslím.Na celom svete.

Najlepšie obdobie západu, a ak vychádzam z autentických spomienok našich boli 60 te roky,cca 20 rokov po vojne.

Ale to je zrejme logické. Som prekvapená,ako veľa ľudí prejavuje nostalgiu za tým obdobím. A opäť na obidvoch stranách. Nie kvoli tomu kusu žvanca,skôr sa opakujú slová o lepších vzťahoch medzi ľuďmi,o krajších filmoch a hudbe,o lepších lekároch,skrátka o šťastí.

Norman

K tomu obdobiu treba pripomenúť, že sa na celom Západe (ale aj v soc. tábore, ktorý bol ale výrazne izolovaný, takže menej) vtedy prejavoval výrazný posun a hnutia inšpirované svetovou (ázijskou) duchovnosťou. Tá novoprivezená východná duchovnosť bola ak nie sama výrazným zdrojom novej nebývalej kvality, tak minimálne inšpiráciou, určitým katyzátorm procesu na Západe, ktorý vtedy priniesol všeobecný, nazveme to psychedelický pokrok.

Zadusilo sa to industriálnou hektikou a zosilnením konzumu v 70 tych rokoch, až doteraz. Nie je to teda naozaj vec materiálnej technickej "životnej úrovne". Tí je druhotná.

 

Vedomie človeka a ľudstva je posledná miera, podľa ktorej sa všetky pozemské veci posudzujú. Ak v tomto smere ľudstvo nepokročí, pechorilo sa doteraz absolútne zbytočne.

 

Toto dnes zaznelo krátko na konci Simpsonovcov. Vďaka dnešnému svetovému webu bolo otázkou okamžiku dostať niekďajšiu klasiku (dnes až na výnimky zabudnutú)

 

(pripomínam, že ja som tieto 60-te roky nezažil aktívne, takže hovorím nie pod vplyvom osobného sentimentu, ale postulujem objektívnu antropologickú pravdu)

Náhodný okoloidúci

Treba predovšetkým otvorene hovoriť o niekoľkých faktoch.
1. komunizmus vnikol na Západe a do Ruska bol implantovaný západnými vládami a západnými tajnými službami a zafinancovali to západné banky. Až po istom čase si komunizmus začal žiť svojím vlastným životom a snažil s odstrihnúť od Západu.
2. západná prosperita bola založená na drancovaní a vykrádaní bohatstva z kolónií v Južnej Amerike, v Afrike, v juhovýchodnej Ázii, spomeňme si aj na čínske ópiové vojny baróna Sasoona. Výrazne k prosperite Západu prispel petrodolár.
3. veci sa pod tlakom zhoršujú, ako hovorí jeden z Murphyho zákonov. V politickej praxi sa to prejavilo tak, že Západ sa niekoľko storočí aktívne snaží dobyť a ovládnuť Rusko a iné slovanské krajiny a nielen tie. využíva na to všetky dostupné prostriedky od propagandy, cez disidentov, vlastizradcov, užitočných idiotov, sabotáže, útoky pod falošnou vlajkou, po priame vojenské napadnutie a okupáciu. A logickou odpoveďou na sabotáže je hľadanie vinníka a s tým spojené represie, logickou odpoveďou na činnosť disidentov riadených a platených zo zahraničia sú represie a snaha odhaliť ich sieť. Takže keby nebolo snahy Západu infiltrovať sa do politického systému iných krajín prostredníctvom vlastizradcov a agentov, s cieľom ovládnuť ich a vyrabovať, nebol by dôvod robiť represie. Tlak vyvoláva protitlak. Ešte aj represie proti náboženských spoločenstvám sú síce vnímané veľmi negatívne, ako útok na slobodu vierovyznania, ale prípad agenta Wojtylu ukazuje, že práve tieto spoločenstvá sú ovládané a riadené zo zahraničia. Predpokladám, že aj Falung Gong je ovládaný zo zahraničia a to je hlavnou príčinou represií zo strany čínskej vlády.

Norman

Myslím, že jestvuje tretia cesta, a nie jedna. Nejestvujú práve tie pôvodné dve - komunizmus sa sám zrútil a rozpustil, a kapitalizmus v podstate tiež zaviedol tento "neoliberalizmus", lebo klasika už nefungovala (Trump je určitý americký Gorbačov, aj keď udalosti nedospeli ešte až tak ďaleko, ak nie je Gorbačov, tak je Andropov, alebo aspoň Chruščev, proste indikátor fatálnych problémov).
Ale to je hlavne reč o hospodádrstve - ale tie dva systémy skolabovali hlavne morálne a duchovne. Čo ponúkal na konci komunizmus a čo ponúka(l) kapitalizmus v tomto smere? Len odpad a povrchné klamstvá.
Samozrejme, to neznačí, že tretia cesta je práve tá, čo prehrala vo vojne. To práve zámerne tak vykreslujú židia:
"A čo chcete, ak nechcete komunizmus alebo kapitalizmus? Potom zostáva len nacizmus, to chcete Hitlera, to chcete? To chcete?!! To chceteeeee ??!!!!"

To je ich hystéria, ktorou strašia a odpudzujú ľudí od tretej cesty, od správnych hodnôt a postojov.
Je to samozrejme lož, možností na tretie cesty je kopa, takých, ako ešte neboli. Napríklad silná podpora hodnôt, požadovanie poriadku a prípadne disciplíny, realistický pohľad na človeka a spoločnosť - to nie je žiadny "-izmus", to je proste objektívne dobro a nevyhnutnosť. Nemusí nás ani najmene zaujímať, čo chcel alebo nechcel zaviesť Napoleon, ako sa jeho systém volal, koľko zločinov a genocídy napáchala francúzska revolúcia - to všetko je minulosť. Možno bol Napoleon dobrý chlapík a dosiahol mnoho dobrého (napríklad code civil) ale možno zapríčinil zbytočnú smrť a tragédiu milionov ľudí - boh vie, nakoniec ho otrávili jedom na potkany ale leží dodnes v Paríži na čestnom mieste. A podobne je minulosť čokoľvek iné z histórie - nech mi nik nehovorí, že som napoleonovec či džingischánec alebo komunista či čokoľvek, lebo si to vyprosím, nie je to pravda a zažalujem ho alebo mu naplujem do ksichtu, alebo ho inak dokopem. Nik nemá právo nejako apriórne a bohorovne odsudzovať môj politický postoj viac, ako ja jeho.

Ergo - existuje mnoho tretích ciest, každý máme svoju a teraz by bola najhoršia chyba opäť zapadnúť do jedného alebo druhého kanála, či už východného alebo západného.

Ľubov

jednu našu už dosť dávnu debatu o odeálnom štáte,kde sme sa dosť zhodli na Delte.

Vznikla v čase Starej ríše ,nekonečný blahobyt jej zabezpečovali melioračné úpravy Nílu a o to,aby nezdegenerovali z toho mieru a dostatku sa postaral štátno-božský systém Maat. Fungovalo im to pár tisícročí,ako je známe...

Tak aj toto by nebola najhoršia tretia cesta.

Norman

Nekonečný bľahobyt zabezpečoval nekonečný Níl a príroda okolo neho. Človek je vždy len parazitom na prírode, sám nikdy nič nekoná, aj keď sadí či žne, vždy je to len zázrak prírody. ktorý robí podstatu. Či tam mali Maat alebo iné, podstatný bol výrazný prebytok prírody a relatívne málo ľudí.

Náhodný okoloidúci

"A čo chcete, ak nechcete komunizmus alebo kapitalizmus? Potom zostáva len nacizmus, to chcete Hitlera, to chcete? To chcete?!! To chceteeeee ??!!!!"

 

Čo chceme? Aby nám kurva dali pokoj a prestali sa nám miešať do života!

Norman

už touto odpoveďou si nacista.

Ľubov

1652 o 23 hod ( preto to dávam pod kapitolu moderná história Slovenska) sa pre tmu dočasne ukončila bitka pri Velkých Vozokanoch,čo je práve 367 rokov. Na druhý deň,v utorok,Forgáč aj s pomocou sedliakov Turkov porazil.
https://www.novezamkyfotoalbum.sk/adam-forgach-bitka-pri-velkych-vozokan...

Nie je to žiadne okrúhle výročie,napriek tomu by som chcela pripomenúť tento príbeh,ako každý rok.
Ide o to,že sa naši ubránili presile(4000 turkov proti 1285 kresťanov),navyše oslobodili 300 kresťanských zajatcov a 2000 ks dobytka. Ale predovšetkým zastavili moslimských nájazdníkov.
Tak nechápem,pred 360 timi rokmi sme sa bránili a umierali v boji a dnes? Som veľmi zvedavá,čo by taký Adam Forgáč,alebo niektorí z mladých Esterháziovcov,ktorí tam padli,povedal takému vítačovi,ako je napr. Kiska.

Norman

V boji (ako aj vo všetkom praktickom) bolo nordické etnikum vždy v prevahe nad južanskými formami.
Je to dané racionalitou, ale aj vôľou, disciplínou, húževnatosťou - to všetko je v génoch tohto ľudstva a to, ak tam je, sa prejaví. Keď pôjde zas o krk, tak mladí začnú zas (ale takýmito postrehmi som zas na kraji militarizmu, nenávisti ... - práve preto ten systém politickej korektnosti polepili, aby sa ľuďom nedala povedať pravda).
A to ešte aj v tej osmanskej armáde bojovali a velili hlavne nordici (janičiari a podobne).

Čo sa týka Kisku a podobných zjavov - takí boli a vždy budú. Nad tým by som sa netrápil - každé jablko, ak je v zlom prostredí, zhnije.
Samozrejme - na otázku, čo by takým povedal Forgáč či Eterházy - na to jestvuje iba jedna odpoveď. Aby sme zas nezašli na propagovanie násilia, odpovem verejne propagovaným a oslavovaným, všeobecne známym obrazom z filmu Pelíšky, keď tam učitel (Dušek) sa spýtal návštvníka školy "Hledáte nekoho, soudruhu?".

https://www.youtube.com/watch?v=bZ54Xf73QOc

Len Esterházy nenosil palicu, ale šablu.
Oni môžu násilie propagovať, tak sa dočkajú.

A čo sa týka odvahy mladých - dnes je síce zameraná bokom, ale stále tam je. Toto žiadna opica nedokáže.

https://www.youtube.com/watch?v=Q8_86YVawEs

Ľubov

Toto,čo píšem,je apolitické. O inom chcem,o pochodovaní.
Jeden z pochodujúcich vojakov ,povedzme,je syn mojej dobrej priateľky.Preto ma mrzí,že dnes nebudem v Bystrici-ona tam bude , mohli sme sa na chlapcov pozerať spoločne.Od nej viem,ako dlho sa na tento deň pripravovali, hádam už od marca,ako im ich veliteľ často nadával ,ostro. A to je dobre.
Verím,že budú pochodovať inak,ako belgickí kadeti.-)
https://www.youtube.com/watch?v=O1ioLkg20dY

Prajem chlapcom,nech sa im dnešný parádny pochod vydarí!