Pamätník Berlín Treptow

V Berlíne jestvuje nám menej známy pamätník pripomínajúci víťazstvo Sovietskeho zväzu v roku 1945. Je to gigantický monument, o ktorý je dobre postarané - okolo roku 2004 bol podrobený reštaurovaniu za 11 miliónov Eur.

K tomuto monumentu smeruje každý rok cesta Nočných Vlkov z Ruska.

Dva mohutné bloky červeného granitu reprezentujúce červené vlajky so znamením kosáka a kladiva. Komunizmus bol porazený, ale znaky tu prirodzene nechali - lebo na to sú monumenty, aby pripomínali minulosť. Iba primitívi a zdegenerovaní dementi to nevedia a niekde sa snažia podobné znaky odstraňovať, či dokonca zakazovať.

Hlavná socha, zreštaurovaná a natretá antioxidačným prípravkom, ktorý vytvára ochrannú zelenú (medenkovú) patinu

Stretnutie z roku 1984

Zreštaurovaný a zlatom znova okrášlený bol aj Stalinov citát

(hovorí o tom, že Červená armáda bola prinútená brániť vlasť po prepade v roku 1941)

V popredí sú sochy dvoch klačiacich vojakov, na jednej strane tento mladší, na druhej starší. Tiež sú plne zreštaurované.

Noční vlci v roku 2018

Tento rok to tam bude vyzerať podobne, možno menej slnečné počasie.
 
 
Dnes som bol na Slavíne. Vlci tam už neboli, ale pôsobí to tam tiež dôstojne. Žiaľ, nestihol som Kisku, ktorý tam údajne bol. Ale všimli sme si, že tam bol položený aj veniec od magistrátu mesta Bratislava - s kvetami v modrožltých ukrajinských farbách. Takú prostoduchú až tupú provokáciu mohol byť schopný urobiť iba ten dement Vallo a jeho ľudia. Zapísané do karmického poľa  - ten roztrasený chriaščeľ by ale nemal takto žartovať, lebo na to nemá, aby znášal dôsledky.
0
Ľubov

Stalinov citát hovorí o obrovskom sklamaní,pretože dnes je už jasné,že Hitlerovo Nemecko pokladal za spojenca.
Pripomeňme si: Pakt Ribbentrop-Molotov o neútočení( august 1939).
Ale už 1.septembra 1939 napadnutie Polska Nemeckom a takmer súčasne 17.septembra napadnutie Polska ZSSR,zámienky sú známe. Treba si naliať čisté víno,Druhú svetovú vojnu začali spoločne.Dokonca existujú dobre utajené fotografie,ako nemeckí a ruskí vojaci spoločne oslavujú rýchly úspech v zákopoch.Do toho nasledovala Zimná vojna,keď ZSSR napadol Fínsko,a to už v novembri 1939.

A potom prichádza fatálny útok Nemecka na ZSSR (22.jún 1941) a Stalinov šok zo zrady.Do akej miery to ako zradu brali aj ľudia,sa dnes už ťažko dozvieme. Oni zaplatili túto strašnú vojnu,26 miliónov životov za štyri roky.
Videli ste starší trezorový sovietsky film E.Klimova Choď a pozeraj sa? Je to príbeh 14 ročnúho bieloruského vojaka,ktorý zošalie.
https://www.youtube.com/watch?v=oDq9fL--Avw Bol v trezore kvoli práve kvoli režisérovi ,ktorý mimoriadne depresívny film nazval úvodnými slovami z Apokalypsy sv.Jána,"Choď a dívaj sa, podaj svedectvo."

Norman

Správne. Ale poradím vnímať tieto a podobné udalosti ako výsledok ohromného nahromadenia (elektrického) náboja. Keď sa ho nazbiera na dvoch elektródach (Nemecko a Rusko) priveľa, zákonite dôjde k výboju.

Rok 1941 bol taký výboj, doslovne nazhromaždené náboje sa dostali ku slovu. Hitler zastával cynickú ale pravdivú poučku, že víťaz píše dejiny a po vojne sa ho nik už nepýta, ako to začalo - a nerozlišoval medzi obranou a útokom ako prostriedkami boja - to súhlasím s tebou. Ale nesúhlasím v tej drobnosti, že Stalin bol naivný - on o nevyhnutnosti vojny vedel, len ju plánoval spustiť o pár mesiacov, maximálne o nejaký rok neskôr a bol prekvapený len jej načasovaním a prvotnými ohromnými úspechmi Nemecka. Pre Stalina ale bola vojna tiež bežnou politikou presadzovania internacionálneho komunizmu, ako dosvedčujú aj jeho vojenské aktivity, o ktorých píšeš. Stalin bol prešibaný a bez zábran, bol dosť paranoidný aj vo vnútroštátnej politike, o čom nik nepochybuje - určite nebol naivný. Stalin bol proaktívny a rišil problémy ešte skôr, než nastali - bez ohľadu na krivdy, ktoré tým spáchal. Pre neho nebol pripravovaný útok na buržoáznu či dokonca fašistickú Európu žiadne zlo - naopak, bolo by to zavŕšenie jeho celoživotného diela, po ktorom túžil.

To podstatné, čo nesmieme vynechať, je zradcovská a podpalačská aktivita vtedajších anglosionistov. Je pravda, že si želali stret dvoch kontinentálnych blokov, aby sa ako tretí mohli vytešievať - keď začal otvorený stret v júni 1941, Churchil si zapísal niekam do denníka, ako je tomu ohromne rád. A to bol postoj celého anglosionistického sveta, to bola presne ideálna pozícia, keď mohli cez Rusko viesť svoju špinavú proxy vojnu, v ktorej oni nielen že nemuseli používať vlastných ľudí (o tých im nejde v prvej rade), ale hlavne neriskovali prehru, neriskovali domáce nepokoje a vlastné zvrhnutie v prípade zlého priebehu vojny. Pre seba si nechali odťažitú vojnu v Pacifiku, kde tiež nemali žiadne riziká - vojensko priemyselný komplex USA bol mnohonásobne väčší, ako mali k dispozícii Japonci a o výsledku tam bolo dopredu rozhodnuté.

Murkoslav

Rusi napadnutím Poľska len riešili navrátenie území ktoré predtým zabralo Poľsko. Striedavo sa takto preťahovali o územia už zopár stáročí. Ťažko už dnes povedať, kto začal prvý. Ale podľa historických dokumentov to boli Poliaci. Oni totiž neboli žiadne neviniatka. Vždy keď bolo Rusko oslabené, tak Poliaci vyštartovali. Poznáme ich megalomanské túžby o "veľkopoľsku". V tomto sú dosť podobní s megalomaskými fantazmagóriami Dobre vieme, že zabrali aj naše severne položené územia. Dobová nálada pred začiatkom druhej svetovej vojny v Poľsku bola taká, že si takmer trúfali zaútočiť na Nemecko. Stačí si pozrieť dobovú poľskú tlač, úvahy, karikatúry. Len si netrúfali, pretože im k tomu chýbali materiálne zdroje. Sporom boli ich spoločné hranice.

Čo sa týka napadnutia Fínska Ruskom, tak to bolo niečo podobné ako pri Poľsku. Dané územie Fínska totiž patrilo Rusku už niekedy od roku 1800. Naťahovali sa spolu o to územie ešte pred napoleonskými výpravami. Nie som žiaden historik, vyzerá to tak, že Fínsko chcelo využiť Napoleónom oslabené Rusko a Fínsko napadlo Rusko, Ich vojnová šarvátka, skončila tesne začiatkom 19-teho storočia, a to tak, že si Rusko zobralo na niečo vyše 100 rokov určité (toho času) Fínske územie, ktoré Rusi potom stratili až v roku 1917. Tak mali Rusi ambíciu zabrať ho neskôr späť. Ale nechcem tým obhajovať Rusko. Vždy to bolo v Európe o tom, že nejaký mocipán mal túžbu zaberať cudzie zdroje a územia. A vždy za to vo vojnách stratili životy a zdravie obyčajní ľudia. V Európe sa to mlelo vždy. Najviac však vojny vyvolávalo Nemecko, Francúzsko a (hlavne intrigami) samozrejme aj Británia.

Ľubov

Kto po 80 tich rokoch môže s istotou povedať , že vie,,čo mali Hitler a Stalin v hlavách. Indícií,že sa rešpektovali,v istom období,je predsa dosť.

Tento Blahov komentár sa mi nepáči. Akoby sám nevedel,že touto cestou už nesmieme ísť. Ten tretí sa v kúte bude zase spokojne vyškierať.

Čo to nechápeme? Rusi a Nemci sa musia stať spojencami.

slaven1

Posledný odstavec veľmi dobre napísaný.

Muki

Veľmi obľúbená "urban legiend". Situácia bola pre Stalina oveľa komplikovanejšia. Hral o čas. Vedel ze potrebuje dozbrojit lebo ZSSR vojensky v tom čase značne zaostáva. Stalin najprv skúšal vytvoriť akúsi koalíciu s Anglickom a Francúzskom. Stretol sa s nezaujmom.
Je to na dlhší historický exkurz.

mirage

Amerika ma poker, rusi sach, aku hru maju nemci?
Stalin mal skusenosti s prehratou vojnou na inej urovni ako Hiltler. Bol polnym marsalom v rusko-polskej vojne a vysledkom nejakych internych trenic ho nacas nepodporil v utoku iny polny marsal CA, takze stalin prisiel o celu svoju armadu, vyse 120 tis ludi, skoncili v zajati a poliaci ich nechali vyhladovat. Stalinom to otriaslo a nemal by odvahu viest dalsiu dobyvacnu vojnu, vid aj jeho vahanie po napadnuti v 41. Hitler bol kapral, podporucik, a nemecko 1sv v podstate na bojisku neprehralo. Hitler bol takisto dobrodruznejsi typ. Nemci v 2sv. hrali vabank a v stavke bol cely nemecky narod.

Stalin bol ochotny poslat 1mio. vojakov do nemecka na navodenie poriadku v 1934, vtedy nemecko nemalo armadu a o svojej si myslel, ze je dost moderna. Potreboval ale suhlas VB, ktora mala vyjednat aj povolenie na prechod polskym uzemim. Briti to cele odmietli.

Stalin by si asi trufol prejavit neskor agresiu voci byvalym uzemiam carskeho Ruska..tj polsko, rumunsko, mozno bulharsko..ale nenapadol by nemecko a europu. Tu chcel pokorit ekonomickym superenim, a tym, ze zssr bude predstavovat vzor novej lepsej spolocnosti.

A hral o cas.