Covid-19 - prestanú si ľudia podávať ruky a oblizovať sa ako buzeranti?

Čo bolo nevyhnutné, sa stalo - na Kramároch majú prvého pozitívneho s koronavírusom. Rovanko nevyhnutné bude aj rozšírenie nakazených, pribúdanie chorých a aj mrtvych. Ale - podľa predpovedí, ich nebude veľa a s príchodom teplôt vírus vraj zmizne. Ľudia potom budú zomierať len na horúčavy a slnko, ale o to viac. Ale to je o inom.

Prechádzajúc sa dnes centrom mesta hneď to bolo cítiť. Ľudia sa obchádzali vo vzdialenosti poldruha metra a aj ich už bolo menej. V obchodoch nekontakt pri vydávaní drobných bol prísnejšie kontrolovaný. Možno začnem aj ja používať kartu, aj na drobnosti.

Koronavirus sa tu zrejme usadí nadlho a aj ak nebude kosiť ako gulomet maxim, aj tak bude musieť byť rešpektovaný. Vraj v Taliansku si už prestali podávať ruky a samozrejme aj olizovať pri stretnutí. No konečne, dúfam že ten zlozvyk natrvalo zmizne z používania. Kedže vírusy nezmiznú nejako rýchlo, budú take buzerantozvyky ešte dlhodobo rizikové. Vlastne už natrvalo budú odporné.

Ináč je všetko v pohode. Formálna sa ekonomika prepadne, ale v reále sa ušetrí. Ľudia prestanú lietať do tramtárie, prestanú sa zhlukovať na zbytočných masových akciách. Ja viem, bude to pre nich "kruté". Ale trocha mi to pripomína koniec filmu Surogát, kde ľuďom vypadnú ich elektronickí dvojníci a oni sú nútení sami, v pokoji a pomaly, vyjsť na ulicu a vidieť reálne slnko. Tu to bude trocha naopak - vypadnú im ich umelé náhradné surogátne aktivity a tak sa ľudia budú musieť sami zamyslieť nad zmyslom svojeho doterajšieho oslovitého poskakovania. 

Neviem - ak tento vírus niekto skonštruoval, ja tomu nejako neverím, ale AK ho niekto skonštruoval - možno urobil kus dobrej roboty. Dosiahol ciel bez priveľkých laterálnych strát(?).

Ale asi ten vírus neurobil žiaden človek. Toto je logika vyššej prozreteľnosti, je to prírodná zákonitosť. A tá nie je taká milostivá, ako človek a môže sa mu krute vypomstiť, má za čo. Preto treba pred vírusom mať naďalej rešpekt.

A výnimočne pridám môj osobný postoj. Zažil som pád komunismu, zažil som zdegenerovanie kapitalizmu, zažívam zrútenie sa globálnej klímy, a teraz zažívam ešte svetovú pandémiu. Už ma to akosi začína otravovať, nedokáže to počkať, musí to byť všetko v tomto jednom živote?

:-)

 

 
Ľubov

Varovanie pani prezidentky prišlo neskoro. Panika tu už je. Regály v Tescu ,kde bývala ryža, sú prázdne.

Tieto chrípky sú každý rok akoby horšie. Mám skúsenosť z vlaňajška,na ryžu ani pomyslenie.
Najhoršie na tej svini sú vysoké horúčky. Dáte si dva acylpyriny , horúčka klesne a ste radi,že to skončilo.Omyl. Neprejdú ani dve hodiny a 39 je tu zas. Všetko sa opakuje bez konca, horúčky sa stále vracajú. Pretože som doma sama,áno,podľahla som na chvíľu panike,že umieram.Vtedy je najlepšie sústrediť sa na vlastný nádych a výdych. Kto ešte vie,môže to aj počítať.Nádych na štyri,pauza na tri,výdych na sedem.
A k tomu je dobré mať pri sebe pollitrovú šťavu z rakytníka rašetliaka.Na ex prosím,žiadne dávkovanie po lyžičkách,to je málo.

Inak máš samozrejme vo všetkom (ako v 75%) opäť pravdu.Občas ale pôsobíš dojmom,že sa Ti sem už nechce reinkarnovať.-)).

Norman

na východe veria v oslobodenie od toho kolobehu, ktorému hovoria samsára, od procesu, ktorému my hovoríme "reinkarnácia". Myslím, že je takáto predstava o oslobodní trocha nepresná a len taká populárna forma toho svetonázoru. Každý predsa môže vedieť reálnu pravdu , že sme všetci len forma toho istého princípu, a že neustále oživenia rôznych ďalších inštancií vedomia je nekonečné, bezlimitné, do kruhu sa krútiace bez konca kraja ... (dal som dostatočne toho "nekonečna"? no, azda ).

Oslobodiť sa môžeme len od predstavy osobitosti tej našej vlastnej inštancie, od predstavy oddelenia. Potom je samsara nirvana.

No, ale to už sme na poli, ktoré sa nedá preniesť slovami. Bolo by to ako učiť hudbu písaním nôt.
I keď aj to sa dá. Ale len u ľudí, ktorí už hudbu poznajú. Čo sme ale my tu všetci :)

Norman

Horúčka je veľmi dobrý stav. Človeku je všetko tak jedno a proces myslenia sa tak príjemne zastaví.
Áno, ten stav sa určite nelíši od pocitu umierania.
Vlastne počas našeho života prechádzame podobnými procesmi zomierania mnohokrát, aj keď nie sme vážne chorí sa to deje. Ako sa teda hovorí - to všetko tu už bolo. Neviem, prečo by sme sa mali ešte báť.

mailer

.

Norman

všetkým nám možno dochádzajú sily. To je entropia. A potom po čase zas zlepšuje. Ja som nikdy nerazil myšlienku, že po nás potopa.
A ani som nič nehovoril o potomkoch. Všetci máme svoje na hrbe, a nie málo.

Ľubov

Však sme už častokrát porovnávali neuveriteľne prosperujúce 60te roky so súčasnosťou a výsledok bol v každom ohľade pre dnešok .... radšej to nenapíšem. Skončila sa doba Karla Gotta,tým je povedané všetko.
Ale,povedzme si,nebolo to šťastie (bez úvodzoviek)dané tak trocha aj tým,že neexistoval internet?
Sladká nevedomosť ! Mailer,ja Ti veľmi dobre rozumiem, teraz sa musíme snažiť nájsť niečo pozitívne aj na dnešku.
A ak nič také nie je,tak to vytvorme! .-)
Vďaka internetu sme mohli úplne vynechať televíziu, spolu s ňou aj umelé preudoosobnosti,takže ostali sami vo svojej bubline. Onedlho po nich neštekne ani pes .Ako tu sledujem filmy,väčšinou veľmi staré,americké a ruské,a potom čítam komentáre,čo na to hovoria ľudia,zisťujem,že často rozmýšľajú ako my.
Rus hovorí,"fuj,človek,aby sa bál do metra,tam monštrá s velkými hubami,keď chcem vidieť peknú ženu,musím pozerať staré filmy." Američan píše,""je jasné,že po celom svete sa ľudia prebúdzajú, na ich digitálne sr...y kašleme."

ps. Som rada,že Ťa zaujala moja poznámka o dýchaní. .-)
ps1.Objavovanie starožitností a dobrý typ na domácu karanténu https://www.youtube.com/watch?v=79i84xYelZI&list=RD_OKs2MWaBcA&index=6

slaven1

Karafiát

Emuška, Ľubov (i ďalšia ženská časť nášho autorského kolektívu) - všetko dobré k MDŽ

Ľubov

Dík,že si konzervatívny.-).Na zdravie!

Sinuhe

až niekedy v roku 1961 :-)

Náhodný okoloidúci

Chrípková epidémia funguje tak, človek si cez leto v tele nahromadí zásoby prirodzeného vitamínu D, ktorý v koži vzniká, keď na ňu svieti slnko, ale na konci zimy tieto zásoby dochádzajú a vtedy vypukne chrípková epidémia.

Táto nová korona je niečo iné. Najväčší problém je to, že je to nový vírus a nikto nevie predvídať, ako sa bude správať. Teda vedieť to môžu iba tí, čo ho vytvorili, al je to naozaj umelý výtvor. A vlastne aj oni to môžu iba predpokladať, naisto to nevedia.
Takže dovolím si tvrdiť, že na rozdiel od chrípky s príchodom jari len tak nevymizne, už sa bude v populácii trvalo udržiavať asi tak, ako nádcha. Ak bude silno mutovať, telo si nevytvorí imunitu, lebo zakaždým príde do styku so zmeneným vírusom a celé sa to bude opakovať.
A nakoniec to dopadne tak, že bude nakazených toľko ľud, že akákoľvek karanténa stratí zmysel a spoločnosť bude nútená začať fungovať, inak zdegeneruje a rozsype sa.

Norman

ovplyvňovaný vonkajšou teplotou? Pokiaľ viem, tak áno.
Konieckoncov každý vírus je tepelne labilný, nie?

Prečo skončila Španielska chrípka. S príchodom leta? Proste zmizla, bez očkovania a bez vakcín.

Náhodný okoloidúci

Každý vírus je iný, napríklad taká Ebola je síce tropická záležitosť, ale paseku by narobila aj u nás. Preto nechcem novú koronu príliš porovnávať s chrípkou, prejavy sú síce podobné, ale vírus je výrazne odlišný. Niečo ako Windows a Linux. Na monitore vidíš to isté, ale softvér za tým je iný.

UV žiarenie zo Slnka a vysušenie vzduchu to možno potlačí, musme počkať do jari, zatiaľ s tým nikto nemá priamu skúsenosť, vypuklo to cez zimu.

Inak čo sa týka citlivosti vírusov na teplo, len tak pre zaujímavosť, bezvírusová sadba hrozna sa vyrába tak, že hrozno sa trvalo pestuje pri teplote 42 stupňov, pri ktorej sa už vírusy nedokážu množiť, a tak dorastajúce časti stonky sú čisté. A aj horúčka u človeka má za cieľ spomaliť alebo zabrániť množeniu patogéna, preto jej zrážanie je nezmysel, pokiaľ priamo samotná horúčka neohrozuje život. Čiže predaj "liekov" proti príznakom chrípky by mal byť zakázaný a trestaný, lebo len prispieva k prechodeniu chrípkya šíreniu jej vírusu v populácii.

Dusanbe

Trochu prehnane, ale zda sa mi to blizsie k realite, ako oficialne tvrdenia.

https://debata.pravda.sk/debata/544909-mesik-koronavirus-je-uz-nezastavi...

Neriesim autora - ako vacsina v diskusii pod clankom.
Kazdopadne par zaujimavych suvislosti - napr. vek lekarov.

mirage

rhythm of the night

https://www.youtube.com/watch?v=6VCsABl390Y

nem panikolj
zatva v europe zacina vzdy z juhu

Sinuhe

čo tu máte všetci proti tomu krovinorezu ...

mirage

ale hodi sa skor pre cynickejsie cesko. na slovensku je pattern prezivkotvorby iny. ta musi byt dostatocne j*bnuta a infantilna zaroven viz gorila, most chucka norissa

ked sa to spomenie v nejakej joj show, tak sa tu ujme napr. komora virus
(kde su vsetci?) alebo chuck virus

Náhodný okoloidúci

Čak Noris nedostal koronavírus. To koronavírus dostal Čaka Norisa. A je po epidémii.