Ťahanica s policajtami

Ako by sa to dalo nazvať? Občiansky vzdor alebo provokovanie? V každom prípade, táto aktivita v obchodoch viedla k prvej ťahanici s policajtami v Piešťanoch.

No a?

Teraz jedni kričia, že sa prekročila miera, a druhí chvália policajtov.

Video napríklad tu
https://www.facebook.com/100063884283188/videos/3103242373241401

Bitiek s policajtami sa udeje denne na svete tisícky. Kto má pravdu? Kto niečo porušil? To je samozrejme veľká dilema. Ale azda neprezradím veľké tajomstvo, keď pripomeniem, že to skoro nikdy nie je zistiteľné.
Je možno pre niektorých lákavá cesta štýlom Black Lives Matter, keď najprv černoch rozpúta hystériu a potom sú zavretí bieli policajti. Pre mňa to ale nie je sympatická cesta. Navyše títo naši lokálni provokatéri nemajú podporu v zákulisí, skúšajú cargo cult a nemôžu sa čudovať, že to nefunguje a nebude fungovať.

Trápne či skôr naivné sú všetky tie ich pokusy právnicky nachytať policajtov "Porušujete ústavu", "Čo si to dovoľujete" "Vy ste štátny orgán, pán policajt", "Ste prisahali na ústavu a na zákony", "Vy budete oznámení na medzinárodný trestný súd v Haagu" (ten bol najlepší) a podobne. Pýtam sa: Čo tým akože mienia dosiahnuť? Čo si myslia, že stoja naozaj proti nejakému liberálnemu demokratickému systému, ktorý sa pokaká od strachu, aby im, demonštrantom či skôr provokatérom, nejako neukrivdil? To pripomína rok 1989, keď zásah policajtov vraj spôsobil zmeny - lenže vtedy už 5 rokov panovala prestavba a "mlátenie" študentíkov na Národní triede bola naplánovaná provokácia, vrátane falošnej mŕtvoly "študenta Šmída" - a títo dnešní naivisti samozrejme nemajú v zákulisí žiadnu silu na svoju podporu. Je to preto úplne bezcenné.

Prirodzene, trocha to odkopáva pánov "liberálov", rôznych tých humanistov, umelcov a podobne, ktorým sa zrazu páči tvrdá ruka ozbrojenej polície. Ale to je tiež všetkým jedno, jasné, že súčasný režim je v reále nedemokratický a neliberálny. Fakt to niekoho prekvapuje? A fakt si myslí, že to zmení takouto hystériou?

Ergo: k ničomu novému nedochádza, len blbečkovia narážajú na to, čo mali vedieť už pred rokmi. Budú teraz dokonca slovenskí nacionalisti bojovať "za ľudské práva proti fašizmu"? Ale to už je naozaj na smiech.

kali

Keď už je problém si dať na papulu nejakú handru v tak neprirodzenom a nezdravom prostredí ako je mesto a obzvlášť supermarkete s potravinami nahádzanými jak do válova pre svine, kde každý ich obchytkáva a prská na ne lebo predsa on má právo si vybrať to najkrajšie žrádlo, tak je to oveľa závažnejší problém jak len nejaký principiálny odpor proti predstavitelom moci voči ktorým sa vytratila dôvera. V skutočnosti je to len jeden z mnohých prejavov štádia rozkladu spoločnosti do ktorej to dopracovala moderná industrialna demokratická civilizácia. Z môjho pohľadu v priestoroch ktoré vytvorila urbanizovaná spoločnosť je nosenie prikrývky cez ksicht vec elementárnej slušnosti, rovnako ako umytie si rúk po vysraní sa. Je načase už aby si títo provokatéri uvedomili, že neni problém ruško, očkovanie, korona opatrenia, vláda ale spôsob života moderného zdomestikovaného človeka.
A okrem iného, keď už majú takú silnú potrebu nejakým spôsobom protestovať proti niekomu kto im bráni akej si ich predstave iluzornej slobody ktorá im bola učelovo naslubovaná apologetmi kapitalistického sveta, tak nech to nerobia tak nechutne zbabelo v nejakom šmejdovskom obchodnom reťazci ale nech idú napľuť bez toho rúška na nejakého skutočného režimistického panáka typu zazobaného karieristického malomeštiaka, ako sú novinári a iná všelijaká tá kaviarenská chamraď. Na nich pľute s nimi sa bite a nemrhajte svoj čas a energiu trápnosťami ako bola táto v tom lidli.

Norman

A výzva, aby to nerobili tak nechutne zbabelo, je jediná reakcia, ktorú si zaslúžia.
Aby išli, a našli si svojho reálneho panáka.

sandro

Podla mna ten zasah bol uplne prehnany a neadekvatny. Absolutne suhlasim s tym co hovoril Kalinak na tlacovke. Na druhej strane, v tejto situacii by ten respirator v obchode naozaj mal byt normalnou a logickou vecou. Odkedy nosim respiratory v takomto priestore, tak som nemal ziadne respiracne ochorenie a to je u mna nebyvala vec, takze zrejme ten efekt tam nejaky bude. Samozrejme, nikdy nie je mozne aby sa chovala rovnako cela spolocnost a preto ja osobne vobec nemam problem vidiet jednotlivcov bez rusok a uz vobec by ma ani vo sne nenapadlo na nich volat poriadkovu policiu aby ich udrbali a odviedli v putach - to je fakt chore. Podla mna ich mali nechat normalne nakupit a kaslat na nich, ked im naozaj islo len o provokaciu. Nemysilm si, ze by po tomto ich najazde vymreli vsetly predavacky v Piestanskom Lidli. Nakoniec, v lete som chodil v obchodoch bez ruska aj ja.

ilusion

Podľa mňa je to klukovina ako Kotlebove 1488. Provokácia bez dosiahnutia akéhokoľvek cieľa, lebo tam ani žiadny cieľ nebol.

Páčila sa mi však reakcia nejakého pajáca, že neničme si políciu, lebo kto nás bude chrániť. A kto nás bude chrániť, keď vyhodia polovicu policajtov, lekárov, učiteľov atď. lebo sa nechcú dať zaočkovať?

nové