Energetický kolaps sa začína. Zrejme práve teraz

Energetický kolaps sa začal. Aj keby nebola vojna, bolo by to tragické. S tým, že Európa ako stádo dementných mileniánskych pubertiakov stále kecá o zastavení systému SWIFT, tak zrejme z Ruska nebude zrejme dochádzať plyn ani ropa.

Objem dodávaného plynu údajne už dnes klesol. 

Ceny plynu v Európe prvýkrát za dva mesiace prekročili 1 800 dolárov za tisíc metrov kubických, čím vzrástli o takmer 30 %. Nie, už je 2 200 dolárov.

Cena ropy je 115 za barel (ráno bola nejak 95).

 

Ale to sú len okamžité hodnoty, ako to je všeobecne nám potvrdí expert (ktorého, zrejme nevediac, čo im povie, a že im povie pravdu, zavolali v Českej televízii).

 

 

Tie zlé predpovede, to hovoríme o Česku a Európe. O Slovensku nemá ani zmysel hovoriť, tu to skolabuje úplne (alebo si myslíte, že to bude lepšie?). 

Som všeobecne a často optimista. Čo sa ale týka týchto vecí, na Slovensku sa asi  nedá nič robiť. Pravdepodobne by ľudia mohli dokončiť revolúciu. Ale aj o tom pochybujem.

 
Muki67

Môže sa stať že ceny energií to bude to posledné čo nás bude trápiť.

Poľsko presúva vojenskú kolónu k hraniciam UA ako pomoc. Rusi jasne deklarovali že zapojenie tretích strán bude mať nepredstaviteľné následky.
Oni sa fakt zbláznili, oni tu vojnu chcú vyprokovať.
Možný scenár. Rusi kolónu zničia, či už pri prechode alebo na UA území. Pšonkovia začnú jacat že tam boli ich vojaci ...a aktivujú článok 5. NATO. A už to pofici.
Iróniou osudu je že Armagedon môžu spustiť nie anglosasi ktorý agresiu a vyvolávanie vojen majú v genetickej výbave ale (s prepáčením) tupé, manipulovateľné slovanské národy

Muki67

Ten dilino - prestitut bľaboce niečo že ruské dodávky by sa platili "odectenim" ich dlhu. Dlhu ktorý Rusko nemá. Možno redaktorík myslel tých cca 400 mld ktoré západ práve RF ukradol - aktíva Ruskej národnej banky.
To by bolo také echt anglosaske riešenie

sandro

Konecne realizmus :)

Norman

ak ti chýba len fatalizmus :-)

tak ti podávam ešte Staneka.Má síce čoraz horší nepočúvateľný prednes - prečo si u nás ľudia myslia, že nervóznym štekaním pôsobia ako energickí rozhodní vodcovia - pôsobia skôr ako čuráci.

Ale Stanek aspoň nazbiera kopu informácií, hlavne tých čiernych, tak si to môžeš užiť.Vlastne všetci.

Objektívna pravda je, že svet smeruje do ENERGETICKEJ čaputy.(zaujímavé, minulý prezident sa volal piča, ale bol to čurák, táto prezidentka sa volá sa kurva (la Puta) , ale je to piča).

 

Aby sme si rozumeli - čierne, predpovede pre Európu, teda to, že VYSCHNE,  nemení nič na fakte, že Rusko NEvyschne, ale, pokiaľ bude mať dostatočnú vnútornú mentálne sociálnu energiu, tak bude ostrovom relatívneho bľahobytu.

To je proste dané geograficky a geopoliticky.

Ale našinec by tam trpel, takže nenadávaj, že som ťa odhováral od emigrácie tam (to si bol ty, nie?)

sandro

veru tak. bol som to ja, mas dobru pamat. To co hovoris o Stanekovi a stekani, som si uvedomil vcera, ked som pocuval jeho pomerne rozumnu predikciu ohladne dalsieho diania v Europe a Rusku zo zaciatku februara.

On vsak casto zabuda na jednu vec. POLITIKU. Obycajnu spinavu politiku. Pri jeho viziach, npr. co sa tyka nahradenia Ruskeho odbytista surovin(Azia, India...) uvazuje velmi spravne, sedia mu aj cisla, ale deje sa presny opak a dokonca aj Cina dnes znizuje objednavky v obave z americkych sankcii. Cinske banky zacali dokonca limitovat financovanie nakupov Ruskych komodit.
https://www.france24.com/en/live-news/20220226-chinese-banks-limit-finan...
Rusko sa proste unahlilo, ale su vzdy 2 pohlady.

Norman

žiadna politika či politici si nezasluhujú ani nekritickú morálnu dôveru, ani nerobia veci efektívne.
Ja nehovorím, že Moskva je etalón morálky a záchranca ľudstva (ako to poznáme z vyjadrenia niektorých).
Ale po Majdane 2014 sa práve kvôli tomu, že viseli na šnúrke SWIFTu a podobných veciach, museli 8 rokov zmieriť s tým, že Kyjev pomaly ale isto zabíja ľudí/Rusov na Donbase, a znášať aj iné ponižovania, ktoré vyplývali z toho, že Západ si podľa toho čoraz viac myslel, že je Rusko slabé. S tým sa, očividne, teraz rozhodli v Moskve urobiť koniec. Bol to zákonitý vývoj, dlhý vývoj, nie ľubovôla niekoho.

Ale myslím, že my dvaja tu, a mnohí iní inde, majú problém nie s tým, ako vojna prebieha a dopadne, teda nejde o zbrane, kolóny a straty, nejde ani o financie a ekonomiku Ruska, ale najväčší problém medzi ľuďmi je imidž, ktorý Rusko bude mať.

Je bohužiaľ pravda, že väčšina sympatizantov s Ruskom v minulosti zrejme malo ten svoj priam slniečkársky obraz z dôb ZSSR, o krajine, čo prináša len mier, nikdy nezačína konflikt a bojuje asi básničkami. Tento naivný, retro socialistický, nepravdivý obraz sa teraz aj týmto ľuďom stratil a nevedia, aký obraz si teraz pre Rusko majú nahodiť.
Preto aj tu, kde bolo kedysi mnoho rusofilov, teraz nik z nich nie je (ty a zopár iných, ste výnimka, to je len pár ľudí, a ešte aj ty sí proste defétistický). Kde sú rusofili, ako sa už pýtal Aman? A ich problém nie je len to, že nevedia, čo je teraz pre nich naratív, problém je aj inde. Oni proste verili len v silného brata, čo ich oslobodi a spasí - a teraz, keď je ich veľký brat vlastne v úzkych - TAK NA NEHO KAŠLÚ.

To je očividne slovenská mentalita. Tisíc ráz tu spomínali "oslobodenie", a "SNP", s ktorým som ich tisíckrát posla do čaputy. A teraz, keď je kríza, a samozrejme nielen tu na tomto portáli, akoby takmer všetci sa niekam vyparili.
Lebo buzerant medzi policajtami napísal nepodložené vyhrážky na web? Nie, nie je to len protizákonným strašením, nie je to len chaosom v hlave - respektíve oba tieto javy sú hlavne výsledkom niečoho iného: charakterovej slabosti. A tá je daná ZLOU základnou kultúrou. Aj medzi "alternatívne" zmýšlajúcimi ľuďmi, aj medzi "národovcami".

To konštatujem, lebo sa to plne prejavilo masovo. Tieto problémy sú samozrejme viditeľné už dávno - ale stále sa dalo dúfať, že sa to nejako udrží pohromade. Ako keď sa stavba rozpadá, lebo nosné stlpy sú z mäkkeho a zhnitého dreva - ale sa to toleruje: aj tak sa to nedá zajazdy opravovať, tak sa to toleruje a dúfa sa, že nepríde taký víchor, čo budovu zrúti. Žiaľ, víchor prišiel. V tejto kríze to evidentne ruplo a túto slabošskú folkloristiku už naozaj nemá zmysel vyberať z ruín a stavať na starých zlých materiáloch, ktoré definitívvne neprešli skúškou času.

Tak to vidím ja.
A tak to aj je.

Sinuhe

pre nich typickým spôsobom lavírujú. Zabúdajú, že ak opustia podporu Ruska, tak sú na rade ...

Ema

Tá ide Amerike po krku na inom fronte.
Systematicky a vytrvalo.

nové