Posaďte sa a sledujte, ako Európa pácha samovraždu

Pepe Escobar

Ohromujúce predstavenie Európskej únie (EÚ), ktorá spáchala pomalé harakiri, je niečo, čo sa len tak nevidí. Ako lacný Kurosawov remake je film v skutočnosti o demolácii EÚ, ktorú spustili USA, spolu s presmerovaním niektorých kľúčových ruských vývozných komodít do USA na úkor Európanov.

Pomáha k tomu strategicky umiestnená herečka 5. kolóny - v tomto prípade prekvapivo nekompetentná šéfka Európskej komisie Ursula von der Lugenová - s jej hlasným vyhlásením o novom zdrvujúcom balíku sankcií: Ruské lode majú zákaz vstupu do prístavov EÚ, cestné dopravné spoločnosti z Ruska a Bieloruska majú zakázaný vstup do EÚ, žiadny ďalší dovoz uhlia (viac ako 4,4 miliardy eur ročne).

V praxi to znamená, že Washington sa zbavuje svojich najbohatších západných klientov/mafiánov. Rusko je, samozrejme, príliš silné na to, aby ho bolo možné priamo vojensky napadnúť, a USA veľmi potrebujú niektoré jeho kľúčové vývozné produkty, najmä nerastné suroviny. Američania teda namiesto toho budú tlačiť EÚ do uvalenia stále sa zvyšujúcich sankcií, ktoré zámerne zrútia ich národné ekonomiky, pričom umožnia USA, aby si všetko zobrali.

Prichádzajúce katastrofálne ekonomické dôsledky pocítia Európania v každodennom živote (ale nie päť percent najbohatších): inflácia pohlcujúca platy a úspory, budúcoročné zimné účty za energie, ktoré budú mať poriadne vysokú cenu, výrobky miznúce zo supermarketov, takmer zmrazené rezervácie dovoleniek. Francúzsky Le Petit Roi Emmanuel Macron - možno čeliaci nepríjemnému volebnému prekvapeniu - dokonca oznámil: "Potravinové lístky ako za druhej svetovej vojny sú možné."

V Nemecku sa vracia duch hyperinflácie z obdobia Weimaru. Prezident spoločnosti BlackRock Rob Kapito v Texase povedal: "Prvýkrát táto generácia pôjde do obchodu a nebude si môcť kúpiť, čo chce." Africkí poľnohospodári si tento rok vôbec nemôžu dovoliť hnojivá, čo znižuje poľnohospodársku produkciu o množstvo schopné nasýtiť 100 miliónov ľudí.

Zoltán Poszar, bývalý guru newyorského Fedu a amerického ministerstva financií, súčasný veľkovezír Credit Suisse, sa pustil do zdôrazňovania toho, že komoditné rezervy - a v tomto smere je Rusko bezkonkurenčné - budú základným prvkom toho, čo nazýva Bretton Woods III (hoci to, čo navrhujú Rusko, Čína, Irán a Eurázijská hospodárska únia, je post-brettonwoodsky systém).

Poszar poznamenáva, že vojny historicky vyhrávajú tí, ktorí majú väčšie zásoby potravín a energie, v minulosti na pohon koní a vojakov, dnes na kŕmenie vojakov a pohonné hmoty do tankov a stíhačiek. Mimochodom, Čína má nahromadené veľké zásoby prakticky všetkého.

Poszar poznamenáva, že náš súčasný systém Bretton Woods II má deflačný impulz (globalizácia, otvorený obchod, dodávateľské reťazce just-in-time), zatiaľ čo Bretton Woods 3 poskytne inflačný impulz (de-globalizácia, autarkia, hromadenie surovín) dodávateľských reťazcov a dodatočné vojenské výdavky, aby bolo možné ochrániť to, čo zostane z námorného obchodu.

Dôsledky sú samozrejme ohromujúce. Zlovestne z nich vyplýva, že tento stav môže viesť dokonca k tretej svetovej vojne.

 

Rublegas alebo americký LNG?

Ruský okrúhly stôl Valdai Club uskutočnil zásadnú odbornú diskusiu o tom, čo sme v The Cradle definovali ako Rublegas - skutočný geoekonomický game-changer v srdci post-petrodolárovej éry. Alexander Losev, člen ruskej Rady pre zahraničnú a obrannú politiku, ponúkol kontúry veľkého obrazu. Ale bolo na Alexejovi Gromovovi, hlavnom riaditeľovi pre energetiku Inštitútu energetiky a financií, aby prišiel s rozhodujúcimi detailmi.

Rusko doteraz ročne predávalo do Európy 155 miliárd kubických metrov plynu. EÚ rétoricky sľubuje, že sa ho do roku 2027 zbaví a do konca roka 2022 zníži dodávky o 100 miliárd kubických metrov. Gromov sa spýtal "ako" a poznamenal, že "žiadny expert nemá odpoveď. Väčšina ruského zemného plynu sa prepravuje plynovodmi. Ten sa nedá jednoducho nahradiť skvapalneným zemným plynom (LNG)."

Riskantná európska odpoveď znela: "začnite šetriť", ako "pripravte sa na to, že sa budete mať horšie" a "znížte teplotu v domácnostiach". Gromov poznamenal, že v Rusku je "22 až 25 stupňov v zime normou. Európa propaguje 16 stupňov ako "zdravých" a nosenie svetrov v noci".

EÚ nebude schopná získať potrebný plyn z Nórska alebo Alžírska (ktoré uprednostňuje domácu spotrebu). Azerbajdžan by bol schopný poskytnúť nanajvýš 10 miliárd kubických metrov ročne, ale "to bude trvať 2 alebo 3 roky".

Gromov zdôraznil, že "na trhu dnes nie je prebytok amerického a katarského LNG" a že ceny pre ázijských zákazníkov sú vždy vyššie. Pointa je v tom, že "do konca roku 2022 Európa nebude schopná výrazne znížiť" to, čo nakupuje od Ruska: "Mohla by sa znížiť maximálne o 50 miliárd metrov kubických." A ceny na spotovom trhu budú vyššie - minimálne 1 300 USD za meter kubický.

Dôležitým vývojom je, že "Rusko už zmenilo logistické dodávateľské reťazce do Ázie". To platí aj pre plyn a ropu: "Ak je na trhu prebytok, môžete zaviesť sankcie. Teraz je nedostatok najmenej 1,5 milióna barelov ropy denne. Budeme posielať naše dodávky do Ázie - so zľavou." V súčasnej situácii už Ázia platí prémiu, o 3 až 5 dolárov za barel ropy viac.

V súvislosti s dodávkami ropy sa Gromov vyjadril aj ku kľúčovej otázke poistenia: "Poistné je vyššie. Pred Ukrajinou bolo všetko založené na systéme Free on Board (FOB). Teraz kupujúci hovoria 'nechceme riskovať, prevziať váš náklad do našich prístavov'. Preto uplatňujú systém Cost, Insurance and Freight (CIF), kde predávajúci musí náklad poistiť a prepraviť. To samozrejme ovplyvňuje príjmy."

Absolútne kľúčovou otázkou pre Rusko je, ako prejsť na Čínu ako svojho kľúčového odberateľa plynu. Ide o projekt Power of Siberia 2, nový 2600-kilometrový plynovod vychádzajúci z ruských plynových polí Bovanenkovo a Charasavej na Jamale v severozápadnej Sibíri - ktorý dosiahne plnú kapacitu až v roku 2024. A najprv sa musí vybudovať prepojovací plynovod cez Mongolsko - "na vybudovanie tohto plynovodu potrebujeme 3 roky" - takže všetko bude hotové až okolo roku 2025.

Pokiaľ ide o plynovod Jamal, "väčšina plynu ide do Ázie. Ak Európania už nebudú kupovať, môžeme sa presmerovať." A potom je tu projekt Arctic LNG 2 - ktorý je ešte väčší ako Jamal: "prvá fáza by mala byť čoskoro hotová, je pripravená na 80 percent." Ďalší problém môžu predstavovať ruskí "nepriatelia" v Ázii: Japonsko a Južná Kórea. Infraštruktúra LNG vyrábaná v Rusku stále závisí od zahraničných technológií.

Práve to vedie Gromova k poznámke, že "model hospodárstva založený na mobilizácii nie je až taký dobrý". S tým sa však Rusko musí vyrovnať aspoň v krátkodobom až strednodobom horizonte.

Pozitívom je, že nová paradigma umožní "väčšiu spoluprácu v rámci BRICS (rozvíjajúce sa ekonomiky Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Južnej Afriky, ktoré sa každoročne stretávajú od roku 2009)"; rozšírenie Medzinárodného severojužného dopravného koridoru (INSTC); a väčšiu interakciu a integráciu s "Pakistanom, Indiou, Afganistanom a Iránom".

Len pokiaľ ide o Irán a Rusko, už sa pracuje na výmene v Kaspickom mori, keďže Irán produkuje viac, ako potrebuje, a má zvýšiť spoluprácu s Ruskom v rámci ich posilneného strategického partnerstva.

 

Hypersonická geoekonomika

Bolo na čínskom odborníkovi na energetiku menom Fu Cheng, aby ponúkol stručné vysvetlenie, prečo je snaha EÚ nahradiť ruský plyn americkým LNG, no, nesplniteľným snom. V podstate je ponuka USA "príliš obmedzená a príliš nákladná".

Fu Chengyu ukázal, ako zdĺhavý a zložitý proces závisí od štyroch zmlúv: medzi developerom plynu a spoločnosťou LNG; medzi spoločnosťou LNG a kupujúcou spoločnosťou; medzi kupujúcim LNG a nákladnou spoločnosťou (ktorá stavia lode); a medzi kupujúcim a konečným užívateľom.

"Každá zmluva," zdôraznil, "trvá dlho. Bez všetkých týchto podpísaných zmlúv nebude žiadna strana investovať - či už ide o investície do infraštruktúry alebo rozvoja plynových polí." Skutočné dodávky amerického LNG do Európy teda predpokladajú, že všetky tieto prepojené zdroje sú k dispozícii - a idú ako hodinky.

Fu Chengyuov verdikt je prísny: táto posadnutosť EÚ zbaviť sa ruského plynu vyvolá "vplyv na globálny hospodársky rast a recesiu. Tlačia na svojich vlastných ľudí - a na celý svet. V energetickom sektore to poškodí nás všetkých."

Bolo celkom poučné porovnať nadchádzajúce geoekonomické turbulencie - posadnutosť EÚ obchádzať ruský plyn a nástup Rublegas - so skutočnými dôvodmi operácie Z na Ukrajine, ktoré západné médiá a analytici úplne zamlčujú.

Starý profesionál z amerického Deep State, ktorý je už na dôchodku a dobre pozná vnútorné fungovanie starej OSS, predchodkyne CIA, až po dnešnú neokonzervatívnu demenciu, poskytol niekoľko triezvych postrehov:

"Celý problém Ukrajiny sa týka hypersonických rakiet, ktoré môžu dosiahnuť Moskvu za menej ako štyri minúty. USA ich chcú mať v Poľsku, Rumunsku, pobaltských štátoch, Švédsku, Fínsku. Je to priame porušenie dohôd z roku 1991, že NATO sa nebude rozširovať vo východnej Európe. USA teraz hypersonické rakety nemajú, ale mali by ich mať - o rok alebo dva. Pre Rusko to predstavuje existenčnú hrozbu. Preto museli ísť na Ukrajinu, aby to zastavili. Ďalšími krajinami budú Poľsko a Rumunsko, kedže boli odpaľovacie zariadenia už postavené v Rumunsku a stavajú sa v Poľsku."

Z úplne iného geopolitického hľadiska je naozaj výpovedné, že jeho analýza sa zhodou okolností zhoduje s geoekonómiou Zoltána Poszara: "USA a NATO sú úplne bojovné. To predstavuje pre Rusko skutočné nebezpečenstvo. Predstava, že jadrová vojna je nemysliteľná, je mýtus. Ak sa pozriete na bombardovanie Tokia oproti Hirošime a Nagasaki, v Tokiu zahynulo viac ľudí ako v Hirošime a Nagasaki. Tieto mestá boli obnovené. Radiácia zmizne a život sa môže znovu začať. Rozdiel medzi bombardovaním ohňom a jadrovým bombardovaním je len v účinnosti. Provokácie NATO sú také extrémne, že Rusko muselo uviesť svoje jadrové rakety do pohotovosti. Je to veľmi vážna záležitosť. USA to však ignorovali."

 
30
Norman

podľa mňa klasicky dokonalý Escobarov text (preklad automaticky len s miernou úpravou). Odporúčam naozaj si to prečítať.

Takto to proste je.
Nastáva nedostatok zdrojov, a tak je Európa ako najslabšia spomedzi megakonzumentov ostatnými hádzaná ako prvá cez palubu.

Text vystihuje všetko podstatné, čo sa deje (súčasná vojenská aktivita na Ukrajine je popri tom vlastne len menej dôležitý bočný bordel).

Ema

Zrovna dnes Hájek uverejnil text Thierryho Meyssana, v ktorom sa vracia do roku 1991:

Podle amerických not k sebevraždě
Již v roce 1991 napsal Strauss Paul Wolfowitz v oficiální zprávě, že USA by měly zabránit tomu, že by se některá z velmocí rozvinula natolik, aby jim mohla konkurovat. V té době byla SSSR v troskách. Jako potenciálního soupeře, kterého je třeba zničit, tedy jmenoval Evropskou unii.

Přesně to udělal v roce 2003, kdy Pentagon zakázal Německu a Francii podílet se na obnově Iráku zničeného americkou vojenskou invazí. O tomtéž hovořila Victoria Nulandová v roce 2014, když svému americkému velvyslanci v Kyjevě nařídila, aby se „vysral na Evropskou unii“ (sic).

A nyní EU dostala z Washingtonu příkaz kompletně zastavit dovoz ruských uhlovodíků. Pokud tento příkaz splní, Německo bude zničeno - a s ním i celá Unie. Nebude to vedlejší škoda, ale plod strukturovaného myšlení jasně vyjádřovaného po třicet let.

Ideologie "uškodit za každou cenu"
Zde přicházejí opět ke slovu texty Paula Wolfowitze. V roce 1991 napsal, že Washington by se neměl snažit být nejlepší v tom, co dělá, ale být první ve vztahu k ostatním. To znamená, že v zájmu udržení své hegemonie by Spojené státy neměly váhat ublížit i samy sobě - pokud druhým uškodí mnohem více.

Na tento způsob myšlení doplatíme všichni. Nejdůležitější je vyloučit Rusko z Organizace spojených národů. To sice není možné, pokud se respektuje Charta OSN, ale s tím Washington nebude trápit o nic víc než s ostatním porušováním všech chart, smluv a závazků. Ostatně již v této věci kontaktoval všechny členské státy OSN (až na několik výjimek).

Anglosaské propagandě se již podařilo Západ přesvědčit je, že člen Rady Bezpečnosti zahájil dobyvačnou válku proti jednomu ze svých sousedů. Pokud se Washingtonu podaří svolat mimořádné Valné shromáždění OSN a změnit stanovy, uspěje. Západu se totiž zmocnila neuvěřitelná hysterie. Loví se vše ruské, aniž by se přemýšlelo o souvislostech - nejen s ukrajinskou krizí.

Nová kolonizace Evropy
Prezident Biden se tím v projevu z 21. března ostatně ani netajil. Před posluchači z řad podnikatelů prohlásil:

„Toto je okamžik, kdy se věci mění. Nastane Nový světový řád a my ho musíme vést. A musíme k tomu sjednotit zbytek svobodného světa.“ Tento Nový řád má rozdělit svět na dva hermetické bloky; řez, jaký jsme dosud nepoznali, nesrovnatelný se železnou oponou za studené války.

Některé státy, jako například Polsko, na to slyší, protože se naivně domnívají, že mohou stejně jako ostatní sice hodně ztratit, ale také něco málo získat. Generál Waldemar Skrzypczak právě požadoval, aby se Ruská enkláva Kaliningrad stala Polskou.

Zástiupná válka USA proti Rusku pokračuje nejen na Ukrajině. Pokud to Evropané včas nepochopí, bude kontinentální Evropa zničena, a - pokud vůbec bude existovat - stane se jen chudou nesvéprávnou kolonií Spojených států.

https://www.protiproud.info/politika/6397-novy-svetovy-rad-vyhozen-dverm...

V našej obskúrnej podkarpatskej diere, kompletne riadenej lokálnymi americkými agentíkmi oddanými americkým nadľuďom až do roztrhania tela, túto drámu vidíme zvlášť ostro. Slovensko sa chudobnou nesvojprávnou kolóniou Spojených štátov už stalo. Odštartovala to kuciakiáda a tunajší dementní "slušnoľudia". Tí po tom, ako zohrali svoju rolu mraučiacich debilov v kuciakocirkuse, teraz hrajú emočne nabudených pajácov, bojujúcich proti "ruskej agresii", pre ktorých pred 24. februárom 2022 jestvovali len šťastné ružové zajačiky, ktoré im Rusko rozkopalo a zo svojho čoraz väčšieho ekonomického aj morálneho srabu obviňujú Putina.

Norman

Je zaujímavé, že o novom svetovom ráde hovoria teraz aj Putin, aj Biden. Akoby oba tieto egregory chceli zas toto rozdelenie.

Ale u Američanov je to z núdze cnosť. Ich NWO malo byť rozbité Rusko, ich cieľom určite nebola nová železná opona, ktorá stopne rozpínanie molocha. Tento preslov Bidena o novej železnej opone je, bez preháňania, americké uznanie porážky na tomto fronte.

Okrem toho pripomínam nielen moje hlboké presvedčenie, že táto nová železná opona bude zrážať a zrejme aj zrazí hospodársky k zemi nielen východnú Európu, teda nás, ale, aj keď nie tak absolútne, výrazne aj západnú Európu. (čo časť USA síce víta, ale pre Európanov to bude samozrejme tragédia).

Železná opona za Poľskom je teda porážka americkej politiky, ale nemusí zostať ani u nej, a Amerike sa nemusí podariť ju udržať. Ako bude Európa kolabovať, otvorí sa zas spolupráci s Ruskom. To je pozitívna varianta budúcnosti.

Sú to posraté pôrodné bolesti v dôsledku bývalých deformít a neakceptovania geopolitickej reality. Nemuseli byť - ale anglosionisti sú primitívne amorálne svine bez svedomia. Iné národy robia občas chyby a prešlapy, ale Američania robia opakovane zámerné medzinárodné zločiny. Vždy, znova a znova, inak očividne nevedia, je to moloch, ktorý sa nevie ovládnuť, zastaviť. Zrejme až kým neskape na nedostatok zdrojov, a/alebo vnútorný kolaps.

buko

ano, aj ja to takto citim, ze Plan A mal byt iny - globalna vlada a rozbite, poslusne Rusko.
Teraz idu na Plan B a ten je - umela izolacia od Ruska. Tak pozbierali vsetkych svojich spojencov a vazalov, ako spravny nasilnik sa im trocha povyhrazali, trocha postrasili - a budu mat zas svoj demokraticky svet za oponou kde samozrejme USA a "Five Eyes" anglicky hovoriace krajiny hraju prim.
To je to Bidenovo blabolenie "there will be new world order and we must lead the way".
Ked sa toto ako-tak utrasie tak budeme musiet riesit co s nedostatkom surovin a energii - pretoze bez nich nebude ani blahobyt, ani progres.
A ked sa bude energeticky opasok utahovat, mozme hadat kto sa bude musiet viac uskromnit - ci american, belgican, nemec, alebo lokajsky privesok od vychodu europy.
Dalej by ma velmi zaujimalo ako to bude v "novom svetovom poriadku" so slobodami prejavu, s osobnymi slobodami, s cenzurou, v akej forme sa toto utrasie..

Norman

na ktoré by sa naši politici mali pýtať centrály v Bruseli a Washingtonu.

Ale faktická odpoveď je jasná:
Anglicky hovoriaca množina chce ovládať zvyšok tzv. demokratických štátov.
To je neakceptovateľné, preto sa neanglicky hovoriace krajiny musia oslobodiť od anglických mastodontov.
Paradoxne, v princípe celé EU je neanglické , (okrem Irska, ktoré je vlastne kultúrne zničené angličtinou).
Sú dve možnosti:
1. buď sa EU dokáže oslobodiť spod americkej reťaze
2. Založí sa nové centrum európskej politiky.

Po skúsenostich s EU a Bruselom navrhujem to druhé. Hrubá čiara a "nová verzia", úplne nový server.
Pritom žiadna revolúcia - proste založiť to nové, ktoré bude na nových základoch a zo začiatku len so zdravými štátmi, ku ktorým sa ostatné budú pridávať. Popri tom bude Bruselská EU proste jednoducho vysychať, graduálne bude menej a menej relevantná (niečo ako Vatikan).
Samozrejme, zopakujme, nové zoskupenie zásadne bez Británie a vplyvov USA, bez ich lokajov .

Predpokladám, že tento návrh niekto opíše a presadí :-), ale ak nie, tak to chápme ako nutný pozitívny model, aby sme vedeli, kam by sme mali ísť, a či sa od toho vzďaľujeme, alebo približujeme.
Máme už V4, aj C5, podobné organizácie proste vznikajú.

Brusel sa definitívne nedá reformovať, to je proste beznádejné, ale nejaká centralizácia je výhodná. Nová organizácia má byť o politike, o samostatnosti, nie o peniazoch, dotáciách, eurofondoch.

Sinuhe

bude na Slavíne protestné zhromaždenie proti vojnovým štváčom.

buko

Davam do pozornosti tento text.
Pohlad Svajciara, bez primesi vsadepritomnej americkej propagandy:

https://www.schweizer-standpunkt.ch/news-detailansicht-en-international/...

Norman

veľmi oceňujem, keď sem dáte takéto tipy, linky.