Vyhrá Le Penová?

Záleží na tom? Bol by to síce symbol, signál na zmenu. Ale tak či onak je jasné, že okolo polovice voliacich Francúzov má nacionálne politické povedomie. A z druhej polovice môže mať také onedlho tiež skoro každý.

Le Pen, otec, presadzoval myšlienky, ktoré boli zakázané, bol šikanovaný a trestaný. Dnes je jeho dcéra opakovane základnou (proti)kandidátkou za prezidenta. Pe Lenove myšlienky už teraz, ba už dávno, vyhrali.

Samozrejme, je to ako vyjsť z bahna. Ide to ťažko, pomaly, z bahna sa vyťahuje niečo, čo nemá tvar ani farbu. Ale má to identitu a tá sa zjaví, keď sa to čudo na pevnej pôde očistí, dá do formy.

Francúzi budú ešte dlho politicky pripomínať bahenné monštrum. Ale, ak ľudstvo a Európa vôbec prežije, raz sa Le Penove  myšlienky dostanu naplno k moci. Pravdepodobne s niekým, kto už nebude niesť jeho meno. Ak si máme vybrať, meno alebo myšlienky, tak samozrejme stokrát radšej tie myšlienky.

Je naozaj veľké víťazstvo, že rôzni pamrdi, napríklad ten z Alžírska, boli vyhodení v prvom kole. s hanebným nízkym výsledkom. Táto ich umelá alternatíva je maximálne nechutná a je výborne, že na to Francúzi neskočili.

Tak, ako by víťazstvo Le Penovej nebolo automaticky znakom prudkej zmeny, tak jej prípadná dnešná malá prehra nebude znamenať žiadne zabetónovanie súčasných pomerov. Panstvo režimu, ktoré Macron stelesňuje, je dnes ovela slabšie, ako pri minulých voľbách.  Navyše sú o pár mesiacov parlamentné voľby.

Zatiaľ nehlásia žiadne dnešné odhady o výsledkoch, ale akokoľvek, paní Le Pen si za svoje celoživotné dielo v politike zaslúži ocenenie.  Najspravodlivejšie by bolo v podobe dnešnej výhry. 

 

 
slaven1

- Vyhrá Le Penová?
- Nie.

Norman

Skutoční Francúzi volili Le Pen, tam vyhrala, na vidieku vyhrala.
Nebyť cudzincov v upadnutých mestách majú Francúzi už od minulých volieb národnú vládu. Národné sily sú v podstate najsilnejšia zložka skutočných síl (mimo režimnej despocie). Nad nimi všetkými Le Pen vyhrala - podľahla len moci režimu. Le Pen zastupuje konkrétny program a hodnoty - Macron je proste ad hoc dosadený panák, dosadený guvernátor v provincii. Francúzsko je od čias Revolúcie smrteľne zranené zviera.
Tento samotný boj je ciel, on samotný má svoje hodnoty a prínos.

Je tu jeden problém - tento národný front je označovaný za "extrémnu pravicu" bez toho, aby bol naozaj "extrémnou pravicou". Čiže má zlé meno bez toho, aby mala skutočné kvality a výhody toho hnutia.
Nakoniec ale ani Francúzom nič iné nezostane, len zavolať policajta a hasiča.

Roland Edvardsen

Nevidím to nijako tragicky. Macronovo víťazstvo sa očakávalo, ale ono je skôr zaujímavé vidieť ako sa do politiky premieta sociálne rozvrstvenie Francúzska a čo to bude znamenať pre budúcnosť. Dôchodci a bohatí volili Macrona, kým Le Pen má väčšinu u mladších a robotníckej vrstvy. Je fajn vidieť, že nacionalizmus je u francúzskych mladých viac a viac populárny a naopak globalisti sa vo Francúzsku opierajú o vymierajúcu populáciu. Zaujímavé je i to, že afro-francúzsky Karibik si tiež vybral Le Pen pred Macronom, čo dosť súvisí aj s Macronovou vakcinačnou politikou, ktorá je v tejto oblasti nepopulárna (kým Le Pen bola viac libertariánska v tejto otázke).

Celkovo je otázne čo by Le Pen vo funkcii dokázala vzhľadom na podmienky - dopadla by asi ako Trump. Skrátka ten správny čas možno ešte stále nenadišiel a takto je to dobre (hoci Le Pen, bez ohľadu na nejakú oprávnenú kritiku, si už zaslúžila byť prezidentka vzhľadom na ten kusisko roboty, ktorý má za sebou). A vôbec, nejaké obvinenia z fašizmu a radikálnosti sú u Le Pen dnes úplne na smiech. Ona už urobila z FN len akúsi mierne euroskeptickú sociálnu demokraciu. Na druhej strane, chlebové témy sú vo Francúzsku teraz prednejšie než nejaké geopolitické či biokultúrne problematiky (s ktorými operoval hlavne ten sefardský Žid), takže zameranie na socializmus ako stratégia je pochopiteľná.

Norman

Veď práve. Režim má problém udržať sa na nohách a tak by vláda Le Pen znamenala výhodnú výhovorku "prečo to ruplo". Štýlom - "desiatky rokov tu bankový americký systém fungoval a hľa - len čo prišla nacionálna pravica s Le Pen, celé to krachlo".
Pre Francúzov by možno bolo lepšie, keby tam mali silné nacionálne vedenie, ale pre celkovú situáciu je lepšie, keď si režim užije vlastné zrútenie na čele s Macronom. Už je neskoro na stredovú cestu, akou sa Le Pen postupne stala.

Čiže zopakujme - chce to nové meno a novú silu, novú osobu. Možno takých má vo svojej strane. Novú silu, pretože problémy, čo sa budú riešiť, budú iné, než na aké sa Le Pen celý život pripravovala. Nového Karola Martela. Ale história sa neopakuje, a keď, tak len ako fraška - a tak majú Macrona.

Celkovo je význam Francúzska pre politiku čoraz menší. Oslabená krajina sa stáva krajinou tretieho sveta, akýmsi Alžírskom na okraji Európy.

No, u nás by bol aj systém a lá francúzsky Národný front stále ešte vítaným elementom. Postkomunistické krajiny sú predsa len viac rozvarené a beztvaré, ako sa zdalo v prvých rokoch porevolučnej slobody slova. Nemá už kosti a šlachy, ale len huspeninu. A ľudia sú, ako vidno, maozaj stále tí ístí otroci - ako sa pchali do riti komunistom, tak sa teraz rovnako pchajú do riti americkým kapitalistom - bez akejkoľvek sebadôstojnosti a charakteru. Jediné, čo si pestujú, je sebaklam, ktorým zatvárajú do bezvedomia zvyšky svojho svedomia.

Norman

Macron je "insider" a tak niečo vie lepšie, ako väčšina ľudí. Dnes som zachytil tento jeho výrok:

"Ak ste si mysleli, že posledných 5 rokov bolo zlých, tak nemáte poňatia, čo príde!"

Až sa mi nechce veriť, že také niečo povedal. V každom prípade je to výborný bonmot.

nové