Ropa: embargo nielen na dovoz, ale aj na vývoz produktov

V Bruseli sa predbežne dohodli na tzv. 6. balíku sankcií, v časti okolo dovozu energonosičov, a Orbán ho síce pre tento bod nevetoval, ale presadil výnimku ohľadne južnej vetvy ropovodu Družba, teda aj do Slovnaftu. Zdá sa teda, že je v tomto všetko ako-tak v poriadku.

Trpká pravda je, že táto výnimka síce nie je časovo obmedzená (kým si to Brusel či Washington nerozmyslí), ale časovo limitovaná je výnimka na vývoz produktov z takejto (zlej-zlej ruskej) ropy. Tam je výnimka 8 mesiacov. V praxi to znamená, že Slovnaft, vyrábajúci z ropy palivá a celú škálu iných produktov by tieto po 8 mesiacoch nemohol predávať inde, iba na Slovensku.

Nech žije slobodné hospodárstvo a otvorené hranice.

V praxi by to znamenalo, že Slovnaft môže výrobu zavrieť, pretože v republike to samozrejme všetko nepredá. A vyrábať na, povedzme, desať percent? Pochybujem, že je to technicky možné, ale to by bola tiež pre celú republiku ekonomická katastrofa.

Verejne zatiaľ nevidno nejaké protesty manažérov nášho priemyslu, možno dúfajú v to, že za osem mesiacov sa veľa vecí zmení. Ťažko povedať, ale skôr to vyzerá na stúpajúce zúfalstvo už aj medzi nimi. V každom prípade - ak by sa dodržalo všetko, ako je podpísané teraz, znamenalo by to odložený, ale zaručený kolaps.

Očividne sme pre Američanov len potrava pre vojnu, ak by to všetko išlo takto ďalej, zo Slovenska sa stane posledná biedna kolónia, druhé Kosovo, slúžiace len ako letisková základňa bez akéhokoľvek domáceho odporu.

Pripomínam, že Slovensko utrpelo na potravinovej samostatnosti, na domácej výrobe pre spotrebný trh, na výrobe ťažkého priemyslu, výrobe zbraní, teraz strácame aj jediný primeraný zdroj energie, a zároveň odovzdávame kyjevským zločincom našu poslednú schopnú vojenskú techniku. Sme reálne úplne hospodársky zruinovaní - len to ešte priamo necítime, hysteréza systému spôsobuje, že hystéria prepukne naplno povedzme za pár mesiacov.

A stávame sa navyše úplne vojensky bezbranní (za také niečo je naozaj možný iba kapitálny trest, ak sa to raz dostane na súd).

Ema

V rafinérke s technologickou komplexnosťou Slovnaftu sa dá fungovať krátkodobo možno na nejakých 70 percent rafinačnej kapacity. Tipujem si.
Za 8 mesiacov môžu odstaviť a začať so sanačnými prácami. Ak im dá Budaj prachy, a to nemalé. Ak nie, uhľovodíkové svinstvo sa samovoľne vykydá do Žitného ostrova, pretože prestane pracovať aj Hydraulická ochrana podzemných vôd. Slovnaft je paradoxne najmenej rizikový, keď je v prevádzke.

Podivné je, že fabriku potopili Korčok s Hegerom. O súčasné trhy Slovnaftu zrejme prejavilo záujem US-filné Poľsko.

Lenže ono to jebne celé.
Joj, jo. A tak veľmi si nechceli dať vziať svoj spôsob života :))

Deindustrializácia je pre planétu nevyhnutná, ale toto je ako vlaku, ktorý sa rúti 200-kilometrovou rýchlosťou, odmontovať kolesá.

Ešte sa zožerie ten zbytok ukrajinskej pšenice a potom si treba kuknúť do nejakej múdrej knišky tesne predtým, ako bude skúrená na ohrev poslednej kaše, koľko mala planéta v 17. storočí obyvateľov.

Práve pozerám, že v rafinérii sa už prebrali zo šoku a niečo vykotili pre médiá
https://ekonomika.pravda.sk/krajina/clanok/629048-slovnaft-hlasi-problem...

Norman

vôbec sa nemá zmysel baviť o tom, koľko by to stálo a podobne.
Veď aj vidno, že všetci zúčastnení sú úplne v šoku.
Teoreticky môžu ten limit 8 mesiacov zrušiť - ale to sa nestane, ak budú sankcie č. 6. už spustené. Potom sa nik nebude zaoberať nejakýmSlovenskom a Slovnaftom.
Kto zmenil limit z 3 rokov na 8 mesiacov? Kto konkrétne s tým súhlasil? Sulíkové ministerstvo? Alebo Heger osobne, aj keď to práve v TV poprel, velý zas vystrašený lebo už vie - že TERAZ, teraz Edko stúpil naozaj na kobru.

Ináč, keďže ropovod Družba (a Slovnaft) je životne dôležitý pre Maďarsko, môže sa práve oň stať dôvodom na vojenskú intervenciu Maďarska na Slovensku niekedy v budúcnosti. Tak ďaleko sme dospeli.

Ale zbytočne sa rozpisovať či varovať - veď aha, už tu skoro nik nie je, všetci visia na Telegrame pozerajú tam na rozbitú techniku či mŕtvoly. Tam im síce nepovedia, ako je to s problémom v hĺbke či zákulisí - ale na to už ani tí, čo sa kedysi v týchto veciach angažovali, ani nemajú nervy. Diskusie, teda tzv. diskusie na Hlavných správach odpadli, všade inde sú pod psa - ale ľuďom to nevadí, už aj tak sa boja čokoľvek povedať.
A onedlho už naozaj budú mať problémy, aby zaplatili buď kúrenie, alebo hypotéky, alebo podnájom ... plus stravu - a mnohí zažijú radosti nezamestnaného. Zvlášť rodinám s deťmi - voličom Matoviča a vôbec proamerickej progresívnosti, bude asi veselo. A nastane medzi ľuďmi anglosaské správanie - homo homini lupus.

Ema

Štáty EÚ si budú navzájom embargovať pohyb tovaru. To je niečo tak absurdné, že sa to ani nedá komentovať.

Dusanbe

o čom diskutovať.
"Tu" - je pravdaže myslené v tomto absurdistane a tejto vytvorenej situácii, nie tu na Nadhľade.
Slová su zbytočné.
Došli.
Všetko už bolo povedané.
Ba aj zopakované.
Kto len trochu chcel a nemá v hlave len slamu /"Slama Ukraine !/, mohol pochopiť.
Tu už naozaj musí prísť poriadna cez papulu a narazenie do tvrdého múru prichádzajúcej novej reality, aby sa "veselí progresívci" zobudili.
A ono to už je viacmenej isté, že nám ju blázni, ktorých sme pustili k politickému kormidlu, prinesú.
Ako to opisuješ.
Treba sa pripravovať.

Norman

tak som to myslel, nie ako kritiku, ale ľudia kdekoľvek, aj po webe aj mimo neho, už proste nemajú energiu sa v tom hrabať. Navyše, to čo treba robiť, sa nedá napísať, ani okľukou, lebo je to trestateľné. Ani nie že trestné, veď stále platí "vyšší princíp", nie (?), teda nie je to zločin, ale písať o takých veciach je bezpochyby trestateľné. Preto o tom ľudia správne nepíšu. Aj tak každý pozná napríklad koniec Caucesca a doteraz žiadna organizácia formálne nespochybnila oprávnenosť toho činu.

Norman

„Vnímame Slovnaftom prezentované obavy a aj to, že negatívny dopad vyvolaných obmedzení je zo všetkých členských štátov najvýraznejší práve na Slovensku," uviedlo ministerstvo hospodárstva.

Na ruské ropné embargo najviac doplatí Slovensko | TREND

Takže už je to oficiálne, že sa vezieme. Najvýraznejšie práve na Slovensko. Teraz bude nasledovať len vzdychanie, že sa nedá nič robiť. Následne  zo Slovenska bieeda vyženie zas gastarbeiterov-drotárov do zahraničia, kde už ale majú dosť iných okrajincov a inej podradnej svoloče. Slovensko sa až teraz stane naozaj biedna diera, po sto rokoch zas plná tuberkulózy a hladu. Nevylučuje sa ani zabranie Maďarmi (ktorí svoje zbrane nezahodili na Ukrajine).


Ema

Z toho textu v Trende: "Ministerstvo dodalo, že v rámci solidarity očakáva osobitný prístup krajiny k peniazom od EÚ v rámci predtým predstaveného plánu, ktorého cieľom je podľa Európskej komisie ukončiť závislosť EÚ od energií dovážaných z Ruska."

Pokiaľ by sa bláznivé očakávania ministerstva - na čom bazírujú? - naplnili, tak čo? Budú si policajti, hasiči a záchranári pchať do nádrží rolky s eurami? A bude to jazdiť?

Touto nehanebnou likvidáciou Slovnaftu, ktorý má tradíciu ešte od čias Apolla a nevyčísliteľné v peniazoch - to treba zapudrovanému lenivému lajdáckemu pôžitkárskemu skurvenému rypáku Sulíkovi zdôrazniť - špičkové skúsenosti dedené z jednej generácie majstrov a inžinierov na ďalšiu, spôsobilo to prasa Slovensku ďaleko rozsiahlejšie škody, než sa na prvý pohľad zdá. Je to likvidácia technickej inteligencie.
Slovnaft nemôže ten nafetovaný zmrd vypínať a zapínať jak svoj mobil, tam sa nedá ani prepúšťať a naberať ľudí ako keby šlo o nejakú posranú banku. To nie sú mľandraví nedoukovia ako Sulík.

Ak niekto zajačieho pyska Hegera v Bruseli presvedčil, že to tu v pohode ošéfujú Poliaci, tak fajn. Poliaci nemajú ruskú ropu, ale pravú eurohodnotovú ropu so Saudskej Arábie - etalónu to mierumilovnosti, demokratičnosti a ľudskoprávnosti. Špinavá nafta od žid... pardon Rusa fuj, nafta od saudskoarabského princátka, nasiaknutá európskymi hodnotami, mňam.

Inak, bude celkom interesantné sledovať, či si nechá MOL zdemolovať Slovnaft a ujebať trhy Poliakmi, ktorí použili takúto skutočne chrapúnsku politickú fintu.

slaven1

Na cenu „blbce v EU“ protentokrát ovšem aspiruje nikoliv ČR (výjimečně), ale Slovensko, u něhož hrozí zničení firmy Slovnaft. Inu, odhodlání boje za Ukrajinu nezná mezí…

http://casopisargument.cz/?p=43163

Pripomeňme Ilonkynu knihu "Jak jsme se stali kolonií"

slaven1

Tento týždeň sú to dve vlakové nehody vo východnej Európe:

https://www.rt.com/news/556591-germany-train-off-rails-bavaria/
https://www.zilinak.sk/prispevky/20163/policia-zacala-trestne-stihanie-p...

Kto v Žiline odparkoval ten vlak?

Ja len, že je "špeciálna vojenská operácia", bežia rôzne diverzné operácie a trestné výpravy organizované metropolou sú klasický nástroj na udržovanie disciplíny v kolóniách.

nové