Hlavné správy sú jediné pravdivé a mimo pivnice

Hlavné správy na svojom Telegrame uverejnili 25. marca ironické Verejné poďakovanie (uverejnili sme ho aj tu na Nadhľade), a potom ešte príspevky 4. apríla, 15. júna a teraz 16. júna. Teda suma sumárum len 3 príspevky za 3 mesiace.

Ja netvrdím, že by mali preniesť celú svoju agendu na Telegram, to nie - aj keď  ich údajné státisíce čitatelov by to určite chceli. Ale predsa len by mohli informovať o stave problému, o cieľoch či zámeroch, to by si azda verejnosť zaslúžila. Nie? 

K tejto téme je vlastne len posledný ich príspevok.

 
Hlavné správy tam oznamujú, že mali 37 zamestnancov, náklady 30 000 mesačne, kryté z 90% z reklamy. Okrem toho pridali dištancovanie sa od zvyšku nezávislej tlače a blogov: 
"Hlavné správy nie je nejaký pokútny web, ktorý robí nejaký čudný človek z pivnice."
A konšpiračné varovanie:
"Zároveň si prosím všimnite, že boli vypnuté iba média, ktoré prinášajú pravdivé informácie a sú tak nebezpečné pre súčasnú vládu. Ostatné médiá stále fungujú".
 
Nuž, ja ako čudný človek sa musím zastať pokútnych webov. Chápem síce, že Róbert Sopko, ktorý chcel robiť nie alternatívu, ale mainstream, je ťažko sklamaný a šokovaný z toho, že ho režim napriek všetkej tej snahe tak škaredo ojebal a všetci jeho pseudokamaráti sa na neho vykašlali - ale čo čakal? Darmo sa snažil, napríklad zásadne a explicitne nepovoloval v HS nič o anglosionistoch, teda o židoch. Zbabelosť a kolaborácie sa proste nevypláca. Karma.
 
Z toho dôvodu je aj jeho ohováranie, že ostatné nezávislé média nie sú nebezpečené, bohapustá lož. A naopak, práve HS nikdy neboli režimu naozaj nebezpečné, vždy to bola umiernená kanalizácia hnevu, a pomaly sa z nich stával len akýsi vyvarený náboženský denník. Proste main stream.
 
Zákazu sa môžu vlastne poďakovať - vstúpili definitívne do povedomia verejnosti. Sú obeť - to by im mohlo pomôcť. Tvrdia, že "nám vláda zničila povesť" - v skutočnosti je to práve naopak.
Navyše vypnutie im dá aspoň čas na premyslenie, čo budú písať potom, ako znova budú povolení. I keď v ich texte sa spomína, že to "nebude ľahké, lebo tím sa rozišiel". To indikuje, že už asi ani nemienia znova naskočiť. Vyhoreli definitívne?  Preberie ich značku niekto iný? Ale to by asi dopadlo ako s Propom na Slovensku.
 
K téme platenia propagandy stranou Sme rodina tiež ani slovo. Ale to by som HS ani nevyčítal - v tom čase už odumierali a potrebovalia tie peniaze. Ich problém nie sú pochybné zdroje peniazí, ale nedostatok vôle. Respektíve, že ich vôľa siaha iba potiaľ, pokial siahajú peniaze.
 
Toľko sem do archívu, na tomto jednom z pokútnych pivničných webov. 
 
Norman

stačilo pokritizovať, a už sa vody hýbu, heh. Práve mi vyskočilo, že HS pridali text na Telegram (10:18), a píšu tam o "nových riešeniach tohto kanála".

Že by sa aj na Telegrame dalo nejako zarobiť?

slaven1

> Teda suma sumárum len 3 príspevky za 3 mesiace.

Slabota, že..

> Ja netvrdím, že by mali preniesť celú svoju agendu na Telegram

Dodajme, že Telig zhnije jedného dňa tiež, zatiaľ drží ako betón

> Ale predsa len by mohli informovať o stave problému, o cieľoch či zámeroch, to by si azda verejnosť zaslúžila. Nie?

Jedna správa denne nestojí tak veľa, na to netreba rozpočet 25tis é. S približujúcou sa jeseňou bude treba aj ich info-výpomoc.

> A naopak, práve HS nikdy neboli režimu naozaj nebezpečné, vždy to bola umiernená kanalizácia hnevu, a pomaly sa z nich stával len akýsi vyvarený náboženský denník. Proste main stream.

Zásadne nesúhlasím, že režimu neboli nebezpeční. Keby neboli nebezpeční tak ich, rovnako ako Hlavnýdenník.sk, koloniálna administrácia nedá zablokovať. Stával sa z nich "nový" hlavný prúd. Okupačné hovnomety oligarchov mali silné zrkadlo. O jeho hladkosti by sa dalo sporiť, no ich info mala silu. Košice mali na Slovensku váhu. Teraz nič. Bratislava zašlapila Košice. Pažravá na Dunaji je predsa len ďalej od fronty: 500km, 7 hodín jazdy autom (heh, maďarskou diaľnicou).

> Tvrdia, že "nám vláda zničila povesť" - v skutočnosti je to práve naopak.

Sedí vec. V čase prebiehajúcej okupácie nášho domova ("obranná dohoda") je vládne vypnutie webu ako pečiatka kvality, najvyššie ocenenie "novinárskej" činnosti (šírenie informácie, svojej verzie videnia príbehu).

Norman

vypli aj Infovojnu - tá pokračuje - a nič sa nedeje, ľudia nepadajú do mdlôb. V Čechách bežia všetky pôvodne bloknuté weby. Okrem týchto beží viacero stránok, a hlavne kanálov Telegramu, ktoré sú niektoré naozaj ruské info kanály - a nič sa nedeje, režimu je to jedno.
Zablokovanie webov vo fenruári bolo len prázdne gesto pri začiatku vojny, Naď dostal také pokyny, treba niečo zavrieť. Pro forma. Tak zavrel to, kde "dopisovateľ" zobral 500 eurí od Rusa. Kocúrkovo až do konca, absurdné a smiešne.

Oveľa väčší dopad na spoločnosť má nedávne zablokovanie Blahu a Kulturbogu na Facebooku. A ktovie koho ešte. Je to aj zlé znamenie zo strany režimu, ale je to aj obmedzenie naozaj osobností s politickou váhou. Tých sa naozaj boja.

slaven1

Ja sám som bol od začatia ŠVO až do apríla vypnutý. S upadnutou náladou som prežúval začiatok 2. fázy vojny na okrajine (1. začala na jeseň 2013).

Z informačného okolia vypnutia HS bolo cítiť že to pre vedenie bol šok. Kým ostatní (aeronet.news, protiproud.info, zvedavec.news, infovojna.bz) premigrovali na doménu mimo dosahu britského SK-NIC, správcu domény SK, vedenie HS k blokácii zverejnilo na FB iba nejakú plačlivú citáciu z biblie.

Nechcem robiť ramena lebo nie ja vediem významný informačný zdroj v SR, nie na mňa sú nasadení kurátori. Nechcem mu dávať rozumy, lebo máme iný spôsob uvažovania - na určitý "zásah" potrebuješ redakciu s rozpočtom, a nie ja som ju zostavil - no viac bojovnosti, dpč!

Norman

Pozri, niečo o veci vieme.
Väčšina opozície na Slovensku, a to ako politikov tak médií, sú len ako bulvár, na opozíciu sa len tvária, lebo tam bolo voľné miesto, tam to ako tak vynáša ... nie je to teda prevažne o obete, ale naopak, čo to prináša.
K tomu patrí, že sú mierny až slabí. Týka sa to aj Slob vysielača, aj Infovojny, aj ZV, v nejakej miere je to kompromis, čo musí robiť každý. Špeciálny problém HS je v tom, že boli trafení vtedy, keď už si azda mysleli, že už sú akceptovaní. Nuž, zradilo ich Rusko, bez srandy, Rusko odpílilo všetku proruskú alternatívu - a HS boli explicitne proruskí. Rusko ich zradilo nie v tom, že ich kvôli nemu zavreli, ale v tom, že stratilo tému, ideológiu. Keď poviem za seba, ja tu napríklad nemám problém s tým, že Rusko vedie otvorenú vojnu - môj postoj je predsa práve skeptický voči rôznym slniečkarskym klamstvám z ktorejkoľvek strany. Ale mnohí sú naozaj ťažko proruskí, veria, že z Ruska príde nielen politické oslobodenie, ale dokonca aj akési náboženské spasenie či čo ...

Tu som reagoval teraz hlavne na to, že z troch príspevkov na webe od HS je jeden ťažko urážajúci skutočnú nezávislú publicistiku. To už je naozaj zlá cesta, to si môžu naozaj vopchať do zadku.
Aj ZV bola založená na profesionálnom obchodnom modeli, neviem, ako na tom sú, ale také projekty sú ako mastodonti - ľahko ich trafiť. Samozrejme, keď režim podpíli celú prériu, zhoríme všetci, ale nebudem kvôli tomu ohovárať kolegov, ako sa podarilo HS.
Toto všetko píšem pre možnosť, že by to náhodou toho mastodonta HS koplo do zadku, aby sa nielen prebral, ale aj zmenil. Aj tak je už nová doba.
Na druhej strane je pravda, že každý sa nad zavretím webov pohoršoval, ale nik, žiadna polit. strana nehovoriac nejaké mimovládky, im neprišiel na pomoc. Žiadne právne poradenstvo, žiadne bubnovanie v Bruseli (na zastrašenie domácich potkanov, človek nikdy nevie ....) nič také. Holt, Slovensko, toto je už naozaj vojenská základňa USA.

ps. pod "kurátorom" myslíš tajných a sledovačov? Nuž, neviem, či svoj zavretý FB máš pod vlastným menom, ale už ťa teda zavreli, teda kurátorov máš aj ty.
Čo sa týka rady - tá môže pomôcť kedykoľvek. Nie na všetko treba rozpočet, ale zas získanie rozpočtu nie je záruka rozumu a schopnosti. Peniaze má hockto, stačí nájsť zdroj, hech. :)

slaven1

> Na druhej strane je pravda, že každý sa nad zavretím webov pohoršoval, ale nik, žiadna polit. strana nehovoriac nejaké mimovládky, im neprišiel na pomoc. Žiadne právne poradenstvo, žiadne bubnovanie v Bruseli (na zastrašenie domácich potkanov, človek nikdy nevie ....) nič také. Holt, Slovensko, toto je už naozaj vojenská základňa USA.

Kde je podanie s pomocou Čarnogurského (alebo koho) na Ústavný súd (v Košiciach) sťažnosti proti vymazaniu informačných portálov. Veď v ústave je jasne napísané "cenzúra sa zakazuje". Ak rozhodnú inak ako v prospech HS tak to bude iba ďalší dôkaz - čierne na bielom - že politická elita krajiny zhnila a treba ju vymeniť.

Norman

Aby som upresnil, ja samozrejme neviem presne, čo kto kde komu náhodou pomohol, ale počul som, že nepomohol. A hlavne, o pomoci by sa malo vedieť, že držíme spolu.

Plne súhlasím, že politická elita krajiny zhnila - ale ja to žiaľ vidím tak, že zhnila nielen vláda a koalícia, ale celkovo tá elita, ktorá sa ťažko dá vymeniť, čo sa nedá trasplantovať. Aj bosovia korporácii, aj odbory, aj tí buzerantskí umelci, aj úradníci atď. A aj ak by to išlo, vymeniť, tak ani nie je za koho (pravda vládu vymeniť treba čo najskôr, to je ako vybrať jedovaté zuby zmije z rany, čím skôr, každá sekunda navyše zvyšuje otravu).

Čiže - zhnili nielen proamerickí poskoci, ale aj iné tunajšie elity (nebudem ich urážať zas menovite).
Ale aj tak je iná doba, extenzívna full energy consumption pôjde relatívne rýchlo do kolien, staré politické srandičky budú bezcenné, tu treba chlapov, čo sa nezakecajú.

nové