Vojnové štvanie naberá maximum. Ide NATO do otvorenej vojny?

V piatok sa stretnú ministri obrany krajín NATO (bez Maďarska) v Ramsteine - v najväčšej, či najdôležitejšej základni USA na okupovanom území Nemecka. Idú rozhodnúť o ďalšej etape svojej vojny na Ukrajine. Plne v izolácii a utajení, plne v militantnom duchu. Je to len cirkus?

Najnovším postupom NATO je zasypať Ukrajinu tankami - americkými, poľskými, nemeckými, dokonca aj "slovenskými" - tými, čo máme ešte len dostať. Nemecko sa ale vzpiera, tak bola tetula na čele ministerstva obrany vymenená za Borisa Pistoriusa - predsa len, na ostrú vojnu sa tlsté babky nehodia. Boris - asi ruský potomok, kto preboha v Nemecku nazve syna Boris? - ten asi nebude moc váhať.

Takže nemecké tanky sa majú zas preháňť po ukrajinských stepiach. Môže sa viac história opakovať? Ale asi iba blbci angloamerického rozmeru dokážu zopakovať Hitlerovu najťažšiu chybu.

Lenže aj ten Hitler bol v roku 1941 v bezvýchodiskovej situácii a nemal na výber - títo somári idú prekročiť Atlantik a zničiť niekoľko veľkých ríš, vrátane svojej, v čase, keď tak robiť nemusia. Alebo v dôsledku nedostatku zdrojov musia?

Na druhej strane je Rusko, ktoré zrejme tento rok výrazne zaškrtilo špionážne kanály - a tak je NATO slepé a hluché. O to viac z rokovania v Ramsteine bude tiecť strach a samovražedný aktivizmus. 

No, rokovanie - naplánovaný je len jeden deň, bude to teda len osobné odovzdanie inštrukcií od veľkého brata z Washingtonu. Veľmi silne sa dá predpokladať nejaká zmena vo formálnom postoji USA a NATO voči vojne. Najpravdepodobnejšie: Ukrajine dochádzajú chlapi, živá sila a je teda možné, že ju bude treba podporiť aj vojakmi. Možno zo začiatku nie hneď na fronte, možno len ako bezpečnosť zaisťujúce sily na severe a východe Ukrajiny (boje prebiehajú a ešte viac budú na juhu - všeobecný predpoklad). Možno to budú zas hlavne "inštruktori" a "poradcovia" - postupne v počtoch desiatok až stoviek tisíc, ako vo Vietname pred pol storočím.

To sú maximalistické modely. Reálnejší model je ale ten, že štáty Európy postupne odmietnu spoluúčasť na Tretej svetovej vojne a Ukrajina bez silných dotácii vyschne a zdochne. Kým sa tak nestane, bude z nej Rusko robiť púšť. Aj keby to malo trvať roky. Reálny predpoklad je v podstate aj to, že Slovensko sa prestane zúčastňovať na americko-ruskej vojne a vyhlási neutralitu. A bude neutralitu požadovať od celej EU.

 

 (foto: Boris Pastorius a Austin)
buko

Cela finta s neutralitou spociva v tom ktora mocnost nam bude garantovat zvrchovanost a uzemnu celistvost.
Teraz sa NATO tvari ze to robi ale zaroven od nas pozaduje platit vypalne byt v tom ich vrazednom spolku.
Ak to bude (po vyhre na ukrajine) Rusko cez svoje proxy a nasho suseda Madarsko - tak pre nas to bude len dobre.
K tomu je vsak cesta este trnista a na pohlad neprerubana.

Norman

Neutrelita od oboch mocností - ako od Američanov, tak od Rusov. Iba to je skutočná neutralita. Mocensky držaná samotnou silou Európy. Nejaký čas by sa dala robiť aj neutralita balancovania. Neutralitu môžeme vyhlásiť zajtra a potom uvidíme.
Pravda, kým bude Európa ako taká robiť Američanom tú najúbohejšiu kurvu, dovtedy je bezcenná a bez perspektívy. Zvlášť teda pre to, že USA sa už celkom zbláznili.

buko

zaujimave, ze tanky doteraz akosi neboli v plane a takto nahlas sa o nich nerozpravalo od zaciatku vojny. Preco teraz? Nuz, zrejme preto ze presiakli na povrch ruske plany, ktore s velkou mechanizovaniu ofenzivou cez stepy pocitaju. A tam uz nebude stacit ukrajinsky muzik s MANPADom ucupeny v lesiku pri ceste, ako tomu bolo na jar 2022.
Takze preto teraz nahle zobudenie NATO s tankami.
Tank vsak potrebuje aj posadku - a dobre vycvicenu inak je jeho zivotnost na bojovom poli pocitana na hodiny. ma EU/NATO taketo posadky a je ochotne ich poskytnut? Zatial to vyzera ze skor nema a nie je..

Norman

Nie som si istý, či sa situácia voči jari 2022 zmenila, teda či ofenzíva tankami dáva zmysel, či je ako tak efektívna. Ale, ako som naznačil, NATO sa jej pravdepodobne bojí. Ukrajinská armáda sa môže rozpadnúť. hnusáci asi vedia najlepšie, aký zlý je tam stav.
Tieto tanky zo Západu pôsobia tiež viac ako propagandistický prvok. Ale je možné, že NATO poženie Ukrajincov do nejakého útoku - Ukrajina je už mobilizovaná a na množstve obetí v ich vojsku angloameričanom nezáleží, skôr sú radi, keď ich je čím viac padlých (pretože tak je napríklad viac nenávisti medzi Ukrajincami a Rusmi).
Ak by Rusi dobyli Odesu, napríklad, bo by to zlom. Podobne dobytie Dnepropetrovska by znamenal prakticky určité víťazstvo
Ale Rusom postačí, ak udržia súčasné status quo (len pri Donecku by to chcelo odohnať Ukropov ďalej od mesta).
.
Chcem vážne napísať:
Ak by Rusku hrozila strata Krymu, znamenalo by to veľmi pravdepodobne vyostrenie konfliktu, otvorené zapojenie NATO a rýchlo teda aj nukleárnu vojnu. To znamená smrť aj pre miliony Európanov, ale aj Američanov v USA. A nukleárnu zimu a podobné záležitosti.
Je to seriózna možnosť.

Ema

Do programu hlasovanie zaradila CDU/CSU. Poslanci agendu odpinkli zahraničnému výboru a na chvíľu si vydýchli.

Uvidíme, či nájde NATO odvahu zaútočiť na Bielorusko. Z Holandska už týždeň prevážajú tanky s cieľovou stanicou v Poľsku a Litva je už tak zavalená zbraňami, že klesá pod čiaru ponoru. Každopádne budeme so záujmom sledovať, akú rolu v tejto americkej komédii dostane Slovensko, ktoré volilo pezinskú mrochtu a trnavského Jokera, lebo šak čo.

Z USA počuť strašidelný zvuk krachu. Zatiaľ ošklbávajú Európu, ale tá je v porovnaní so šťavnatými ruskými zdrojmi chudá koza.

Ktovie, ako bude v geologickom profile vyzerať vrstva z čias holej opice. Asi niečo spečené.

Norman

Vo všetkých médiách sa prejavuje nespokojnosť s takýmto postojom Nemecka. Nie je to hraná nespokojnosť, perspektíva USA na Ukrajine zrejme nie je dobrá.
Ale tí, čo robia anglosionistom problémy, sa ocitnú teraz pod tlakom a dosť možno zmenia názor. Pomaly vyvstáva už aj možnosť hľadania vinníka - ktorý štát spôsobil zľyhanie Ukrajiny? Budú to zas Nemci a ak, za čo - za slabú podporu alebo za prisilnú aktivitu. Samotní Nemci dávajú prednosť byť kritizovaní za slabú váhavú podporu, nechcú zas "zabíjať Rusov na Ukrajine". Nech tam idú teraz osobne americké svine.

Ifka

Od vypuknutí války nebyla na Zakarpatí taková mobilizace. Podle odhadů stovky ukrajinských vojáků a policistů v posledních dnech vtrhly na Zakarpatí, aby pochytali a zatkli kohokoli, včetně Cikánů. Proslýchá se, že chtějí získat deset tisíc lidí z této oblasti. Pravděpodobně tvoří novou brigádu, protože největší brigáda vycvičených vojáků, tedy 128. v Münkacu, utrpěla u Soledaru obrovskou ztrátu. Obsazení osady na východě Ukrajiny oznámili Rusové 13. ledna. To napsal Pesti Srácok, jehož zaměstnanci navštívili Zakarpatsko, kde si také povídali s místními.
Nikdo nezná pravdu o Podkarpatské brigádě 128, nebo o brigádě Munkácsi - která má pouze maďarský název - je to vojenské tajemství. Na ukrajinských sociálních sítích, kde bylo příležitostně sdíleno jméno a fotografie padlého hrdiny, se v posledních dvou nebo třech dnech množily zprávy o smutku, uvádí Pesti Srácok. Připomíná, že brigáda Munkács - která se dokonce podílela na potlačení revoluce v roce 1956 - je profesionální horská myslivecká jednotka, která vznikla před 101 lety z turkestanských jednotek ruské carské armády. Nejtvrdší ukrajinská jednotka, složená z vycvičených, převážně profesionálních vojáků, kteří byli nasazeni na nejnebezpečnějších místech rusko-ukrajinské války – je to podrobné, zdůrazňující, že 128. jako první přísahala věrnost Ukrajině. Jelikož se však vojáci dělí podle profesí,

Zaměstnanci listu překročili hranice a na několika místech viděli vojáky, policisty a civilisty, kteří podle videozáznamů vcházeli do tiskových místností a sbírali lidi ze zastávky, z Csapu bylo sebráno 90 lidí. Muž Pesti Srácovi oznámil, že tržiště v Munkáci bylo uzavřeno dříve, branci byli odvezeni autobusem a lidé byli vyvezeni z jiného autobusu. Místní neznají pravý důvod nucené fronty, ale na sociálních sítích se objevuje stále více videí, kde jsou lidé násilně vytahováni ze svých domovů na ulici.

Jedna žena listu řekla, že stále více lidí v Csaponu si myslí, že téměř nikdo není v bezpečí, kdo může být odveden: registrují už i 16leté a pravidla registrace se zpřísňují.

Podle nedávno přijaté vyhlášky nemohou na vysokou školu přijmout ani člověka, který nemá doklad, že je zapsán. Evidenci musí vést i pracoviště a místní samosprávy a všichni branci musí být registrováni. Novým návrhem zákona chtějí umožnit uzavřít sňatek či rozvod pouze se svolením pomocného velitelství. Stalo se, že se někdo rozvedl, protože otcové vychovávající děti sami nemohli bý...pokrač
https://magyarnemzet.hu/kulfold/2023/01/kenyszersorozasok-es-magyarellen...

leden 2023--co to pro nás v EU znamená?

Ifka

Jak jsme již dříve informovali, podle informací získaných Maďarským národem je jedna z márnic u Munkácse již plná mrtvol vojáků zabitých na východní frontě, ale jejich identifikace a propuštění se záměrně zpomaluje.

Podle našich zdrojů již bylo běžnou praxí, že za den bylo hlášeno jen pět nebo šest úmrtí, zatímco obětí bylo mnohem vyšší. Je známo, že válečné ztráty na Ukrajině jsou považovány za přísné státní tajemství a oficiální informace o nich se dostávají na veřejnost jen zřídka. Kdokoli, kdo jakkoli poruší pravidlo, dokonce i příspěvkem nebo komentářem na sociální síti, může očekávat trest odnětí svobody.

zdroj citace
https://magyarnemzet.hu/kulfold/2023/01/kenyszersorozasok-es-magyarellen...

nové