Eduard Chmelár: Európska únia už nie je mierovým projektom

Eduard Chmelár
Keď som zachytil odpoveď Eduarda Hegera na otázku europoslanca Uhríka na zasadnutí Výboru NR SR pre európske záležitosti – kde sú limity našej vojenskej podpory Ukrajiny, či sme im tam ochotní poslať všetky zbrane alebo aj slovenských vojakov – myslel som si, že zle počujem. Niekoľkokrát som si to prehral, či som nezachytil nejakú iróniu alebo či som to inak pochopil, ale nie. Odstupujúci premiér naozaj povedal toto: „… A teraz vy sa opýtate, že či my pošleme našich vojakov do vojny?! To, prepáčte, toto sa ma pýta europoslanec na pôde európskeho výboru?? Nesrandujte. Nesrandujte. Tak si naštudujte… Samozrejme! Samozrejme! A je absurdné, že vôbec takúto otázku vysloví europoslanec! Vy by ste to občanom mali vysvetliť, poznajúc všetky medzinárodné zmluvy, poznajúc naše záväzky z hľadiska NATO a podobne. To by ste im mali vedieť vysvetliť, ale to by ste si najprv museli naštudovať.“ 
 
Som šokovaný, že na čele slovenskej vlády ešte stále stojí iniciatívny trubiroh, ktorý je za pochvalu z Bruselu ochotný zatiahnuť Slovensko do vojny. Takže takto. V prvom rade by som očakával, že medzinárodné zmluvy a Ústavu SR bude podrobne ovládať ten, kto riadi tento štát – to by mal byť základný kvalifikačný predpoklad. Prosím, ak sa medzi poradcami premiéra okrem logopéda, exorcistu a maséra nájde aj nejaký kompetentný odborník, nech mu vysvetlí, že o vyslaní slovenských vojakov do zahraničia nerozhoduje on, ale parlament (čl. 86 pís. l Ústavy SR). Vláda by o tom mohla rozhodnúť len v prípade, keby išlo o plnenie záväzkov vyplývajúc z medzinárodných zmlúv o spoločnej obrane proti napadnutiu (čl. 119 pís. p Ústavy SR), ale toto nie je ten prípad. Žiadny článok Severoatlantickej zmluvy nám neukladá povinnosť ísť brániť štát, ktorý nie je členom NATO. Heger opäť neprikladá dôležitosť štátnym záujmom Slovenskej republiky a chce sa iba zapáčiť svojmu zaoceánskemu pánovi.
Preto chápem a v plnej miere podporujem snahu časti opozície o zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, ktorá by mala zaviazať vládu, aby neposielala na Ukrajinu stíhačky. V právnom štáte by to nebolo potrebné. V civilizovaných krajinách si ctia ústavu a keď je raz v nej napísané, že odvolaná vláda nemôže prijímať rozhodnutia „o zásadných otázkach vnútornej a zahraničnej politiky“, iste sa zhodneme na tom, že posielanie zbraní do oblasti, v ktorej prebieha vojnový konflikt, takou zásadnou otázkou je. Preto je úplne irelevantné, že nabudení militaristi Tomáš Valášek (Progresívne Slovensko), Juraj Krúpa (SaS) a Juraj Šeliga (Za ľudí) vyzývajú vládu, aby neváhala a poslala všetko, čo má. Teda irelevantné je to len do tej miery, ak sa držíme základného zákona štátu a nevyruší nás z tejto línie ani to, že centristickí politici vyzývajú na jeho porušenie.
 
Je naozaj desivé, čo všetko natáral človek, ktorý je premiérom a na ktorého by sme sa mali v krízových časoch spoľahnúť, že bude dobre viesť našu krajinu tak, aby nebola ohrozená jej bezpečnosť. Eduard Heger celkom vážne tvrdil, že z tejto vojny „benefitujeme“, lebo sme im darovali S-300-vku, ktorá vraj „nebola používateľná u nás, nemali sme na ňu súčiastky, ale na Ukrajine je využiteľná. A za to sme dostali ochranu štyrmi systémami Patriot, ktoré sú v hodnote minimálne troch miliárd…“. Ale, ale. Pán hlboký podpriemer nám chce nahovoriť, že S-300 u nás nefunguje, ale na Ukrajine áno? Veď s týmito rozprávkami nech chodí do škôlky, nie do parlamentu. A už vôbec neviem, aký význam má ohurovať nás hodnotou požičanej výzbroje, ktorá na rozdiel od systému S-300 nie je naša a môžu si ju kedykoľvek odviezť, čo sa už deje. Predstavte si, že darujete svoj byt bez náhrady a za to vám kamarát ponúkne, že si môžete požičať luxusný apartmán na Donovaloch… Ale len mimo sezóny. Dobrý obchod, nie? Nuž, ako pre koho… 
 
S Eduardom Hegerom a jeho tímom by som sa mohol zhodnúť len na výroku, že „pre nás je prioritou, aby to pre Ukrajinu čo najskôr dopadlo dobre“. To by bol dobrý základ pre dialóg, otázkou je, či si naozaj myslí, že tento scenár – pri ktorom Európska únia nemá vlastnú politiku, má absolútne nečinnú diplomaciu a hoci sa vyhlasuje za „mierový projekt“, tak sa paradoxne koncentruje len na podporu vojny a posielanie zbraní – či tento scenár naozaj vedie k tomu, aby to dopadlo pre Ukrajinu dobre a zvýrazňujem ČO NAJSKÔR. A treba hneď na začiatku jednoznačne a dôrazne povedať, že nie.
V čase, keď naše médiá úzkostlivo cenzurujú všetko, čo narúša choromyseľné scenáre „blížiaceho sa ukrajinského víťazstva“ podľa Naďa, Káčera, Macka, Šimečku alebo Mesežnikova, na Západe silnie presvedčenie, že tento konflikt sa nedá vyhrať vojensky. Okrem príkladov vplyvných odborníkov, ktoré som uviedol včera https://casopisargument.cz/?p=48405, sa ozval už aj bývalý veliteľ poľských pozemných síl generál Waldemar Skrzypczak, ktorý upozorňuje, že na vojenskú porážku Rusov je už neskoro a že zvyšovanie dodávok zbraní už Ukrajine nepomôže. Dokonca aj poľský premiér Mateusz Morawiecki schladil na tlačovej konferencii v Bruseli horlivcov typu Hegera, že závažné rozhodnutie o stíhačkách pre Ukrajinu musí byť spoločným jednomyseľným stanoviskom NATO.
Britskí a americkí odborníci dnes odhadujú, že táto vojna môže trvať aj 60 rokov! Položme si otázku, či naozaj chceme bojovať 60 rokov? Sme na to pripravení? Veď v tejto chvíli je predsa zrejmé, že nie sme schopní dodávať včas ani tie zbrane, ktoré sme sľúbili, že naša schopnosť v tomto smere nie je dosť veľká a mali by sme si to priznať. Tým skôr, ak očakávame ruskú ofenzívu do konca februára, jednoducho to nestihneme. A keby aj áno, je správne, že všetok kapitál, jedinú kartu, s ktorou hráme, sme vsadili do dodávok zbraní? Takto vyzerá Európa ako mierový projekt? Je hanbou, že jediný, kto dnes reálne rokuje o mieri, je turecký prezident Erdogan. Tušia vôbec títo bojachtiví tajtrlíci, ako dlho trvá v podobných konfliktoch vyjednávanie o mier? Henrymu Kissingerovi to v prípade vojny vo Vietname trvalo päť rokov! Lenže my dnes nemáme profesora Kissingera, my dnes máme Ursulu von der Leyenovú… 
 
Namiesto diplomacie sa vsadilo na víťazstvo, ktoré nevieme presne definovať. Čo je cieľom? Chceme dobyť Moskvu? Keď skúsení vojaci hovoria, že vyhnať Rusov z Ukrajiny za týchto podmienok nie je reálne? Kde je európska diplomacia, ktorá by robila niečo viac ako dodávateľa zbraní? Takto nevyzerá mierový projekt, ale zbrojársky. Európska diplomacia v tejto chvíli nemá cieľ a vôbec nefunguje. To nie je len môj názor – sám šéf zahraničnej politiky EÚ Joseph Borrell v októbri minulého roku kritizoval svojich diplomatov, že sú povýšeneckí a neschopní, že nedokázali predvídať ruskú inváziu na Ukrajinu, že keby nebolo Spojených štátov, ani by nevedel, čo sa deje… Keď však príde reč na riešenia, európski diplomati opäť len použijú formulku: my neurčujeme cieľ, cieľ určujú Ukrajinci. Takže my sami nie sme schopní definovať cieľ, ale Ukrajinci ho definujú tým, čo im dodáme. Naše rozhodnutia sú rozhodnutiami o tom, ako dlho oni vydržia.
Ani Kyjev nás neberie vážne. Zelenskyj sa celý čas dušuje, ako sa EÚ vstupom Ukrajiny posilní, ale najprv navštívil USA, potom Veľkú Britániu, potom mal bilaterálne rokovania s francúzskym prezidentom a až potom prišiel do Bruselu. Z toho môžete vidieť, čo by robila Ukrajina v EÚ – bola by len ďalším silným trójskym koňom USA rozbíjajúcim jednotu Európy. Zelenskyj sa chrapľavým hlasom stále vyhráža, že sloboda Európy závisí od vstupu Ukrajiny do EÚ, čo je nesmierna hlúposť, ale to, ako na to reaguje Brusel, je niečo neuveriteľné. Keď som počul estónsku premiérku Kaju Kallasovú, ktorá na poslednom summite navrhla, aby Európska únia nakupovala zbrane pre Ukrajinu podobným spôsobom, ako nakupovala proticovidové vakcíny (a Ursula von der Layenová s tým nadšene súhlasila), prvé čo som si pomyslel, bolo, či im tam už načisto všetkým preskočilo, či sa na tých stretnutiach hrá nejaká súťaž o to, kto zadrie najväčšiu koninu, lebo takto predsa normálni ľudia neuvažujú. Je tam veľa nerealistického nadšenia, ale málo rozvahy.
Veď keď si predsedníčka Európskej komisie dovolí prísť do Kyjeva, zamávať formulárom a balamutiť ich, že im to ide výborne a ak to vyplnia, tak tam vstúpia, tak to je vrcholne nezodpovedné, lebo to budí dojem, akoby vstup do EÚ bol iba otázkou nejakých byrokratických prieťahov, ktoré sa dajú ľahko skrátiť. Ale to je absolútny nezmysel, pretože ak chceme s Ukrajinou seriózne hovoriť o členstve v EÚ, tak to znamená najprv sa dostať z fázy eskalácie do deeskalácie, z deeskalácie do prímeria, z prímeria do mieru, potom môžeme hovoriť o rekonštrukcii, potom o reforme a až niekde na konci o integrácii. Každá z tých fáz, ktoré som vám opísal, predstavuje samostatnú náročnú prípravu na zvládnutie. Veď si to pamätáme, čím všetkým sme museli prejsť a boli sme v oveľa lepšom stave aj čo sa týka ekonomiky, aj čo sa týka implementácie práva. 
 
Najhoršie je, že nehráme vlastnú hru, že hoci sme pridlho tárali o vlastnej autonómnej politike EÚ, žiadnu nemáme a vo všetkom počúvame Ameriku, na ktorú vojna na Ukrajine ekonomicky nedopadá. Sme na tom zo všetkých kontinentov najhoršie, sme v permanentnom ohrození a začíname oproti ostatným hráčom na globálnej scéne výrazne strácať. Navyše, treba sa pripraviť aj na to, že Spojené štáty nás v tom potichu nechajú samých. Vplyvný bezpečnostný analytik a bývalý šéf vyzbrojovania na americkom ministerstve obrany Elbridge A. Colby sa už vyjadril, že Spojené štáty musia nechať Ukrajinu Európe a všetku svoju pozornosť sústreďovať na čoraz reálnejší hroziaci vojenský konflikt s Čínou. Aj šéf CIA William Burns dáva najavo, že Ukrajina je len podkapitola a hlavná výzva je Čína. V hre je oveľa viac, ako si myslíme, sme na prahu globálnej civilizačnej zmeny, ktorá nás môže zmiesť ako zaniknuté staroveké ríše. Ak sa nespamätáme a nezačneme hrať podľa našich záujmov, stane sa tento trend neodvratným. 
 
0
Norman

Chmelár vidí to, čo každý nezávislý človek, ale pozná dobre ústavu a naformuloval to (nielen v tomto texte). Tak som to sem dal, lebo tento text je presné a explicitné varovanie, zaznamenanie kritického a tragického bifurkačného bodu dejín.
Medzinárodná situácia prešla do novej fázy - a bohužiaľ na Slovensku máme naozaj konkrétne špecifiká. Psychopati na čele vlády, dosadení zahraničím využívajúcim to, že veľká časť populácie je politicky infantílna (dementná) a eticky primitívna (reagujúca len na sľubované bohatstvo).

Nepovieme to tu prvý krát, ale teraz to budem stále opakovať:
už sa všetci vezú ako na nejakom vodnom tobogane, vystúpiť už nemajú kam a na konci ich čaká tvrdý betónový múr. Alebo horšie veci. Tí ľudia si to neuvedomujú. ale už sú v určitom bardo. V medzistave, postupne vzbudzujúcom hrôzu.

lebleu

.

lebleu

tentokrát "ruskej otázky", spáchal Ivan Lehotský na HS.
https://www.hlavnespravy.sk/aj-vas-dobehli-s-touto-hlupou-fintou/3042016
To by mali vytlačené rozdávať ľuďom na uliciach. A pred školami.

buko

dobre zhrnute. Pridam sem aj ja dva texty hodne povsimnutia z poslednej urody:

https://strategic-culture.org/news/2023/02/08/quake-delivers-earth-shatt...

V pondelok ráno tento týždeň juh Turecka a susednú Sýriu zničilo zemetrasenie s magnitúdou 7,8 a viaceré silné následné otrasy. Počet obetí v oboch krajinách stúpol na viac ako 11 000 a desaťtisíce ľudí utrpeli zranenia a prišli o strechu nad hlavou. Vzhľadom na tisíce nezvestných ľudí uväznených pod troskami sa počet obetí v nasledujúcich dňoch zvýši.

Mnohé krajiny urýchlene vyslali záchranné tímy do oblasti spúšte, ktorá sa rozprestiera na hraniciach medzi Türkiom a Sýriou. Rusko a Irán, ktoré majú skúsenosti s podobnými prírodnými katastrofami, boli medzi prvými susednými krajinami, ktoré poslali pomoc a záchranné posádky.

Naopak, apatická reakcia bloku NATO pod vedením USA bola žalostná. Čo je ešte neuveriteľnejšie, Turecko je dlhoročným významným členom tejto organizácie a je považované za dôležitého partnera Európskej únie.

Keď nastane skutočná krízová situácia, všetky tie blahosklonné a sebavedomé reči NATO sa rozpadajú na prach.

-----------------------------

https://www.worldandwe.com/ru/page/prestupnoe_nevedenie_evropy.html

Uvalením všeobecného zákazu na ruské médiá sa Európa sama pripravila o prístup k objektívnym informáciám. Ako vieme z histórie, tento prístup vždy vedie k nesprávnym a často fatálnym rozhodnutiam.

Ponechajme bokom otázku, kto presne inicioval sankcie proti ruským médiám a prečo. Je zrejmé, že sú to tie sily, ktorým veľmi záleží na tom, aby sa nielen európske vlády, ale aj európska verejnosť uberali cestou, ktorú im tie isté sily vybrali. A tou je úplný a totálny úpadok Európy.

Tá teraz ani netuší, aké špinavé, necivilizované a barbarské metódy používa Ukrajina.
Kyjev sa stal lojálnou a výkonnou bábkou Washingtonu a Londýna, ktoré silnú a prosperujúcu Európu vôbec nepotrebujú. Presnejšie, potrebujú ju len ako ovcu, ktorú treba zabiť v mene boja proti Rusku a Rusom. V súčasnosti sa Európa s touto úlohou úspešne vyrovnáva, pričom si pre nedostatočný prístup k alternatívnym informáciám neuvedomuje objektívnu realitu.
Ukrajina používa tie najbarbarskejšie metódy boja proti ruskej armáde aj proti vlastnému obyvateľstvu. Využívajú ich ako živé štíty, okrádajú a znásilňujú, mužov v brannom veku chytajú, kde sa len dá - na uliciach, v hromadnej doprave a dokonca aj doma. A potom ich - nevycvičených, chorých a často ani nie v armáde - posielajú priamo na frontovú líniu, kde ich zabíjajú po stovkách a tisícoch.
Úradníci s ramenami aj bez nich zarábajú na všetkom, čo im môže priniesť zisk: na nelegálnom predaji zbraní, na obchodovaní s drogami, na špekuláciách s humanitárnou pomocou.

... a zaver:

Európa sa teraz nachádza v začarovanom kruhu, ktorý pre ňu vytvorili Washington a Londýn.

Európa si neuvedomuje, že sa systematicky blíži k smrteľnej hranici, na ktorej Rusko po zneistení nevyhnutne dospeje k záveru: Dosť. A bude vážne uvažovať o použití jadrových zbraní, hoci aj v obmedzenom rozsahu, ako o istom spôsobe, ako tento osudový kolotoč raz a navždy zastaviť.

Existuje len jediné východisko. Začať chápať, že projekt Ukrajina nie je ani tak protiruský, ako skôr protieurópsky.

buko

Inak co sa tyka toho ze Rusko povie "dost" a udrie aj jadrovymi zbranami.. to co sa pred par rokmi javilo ako nepredstavitelne coraz viac zacina zrealnievat.. jeden priklad:

sledujem jeden rusky TG kanal a minule tam vtipkovali na temu ze meteorit trafil Francuzsko presne podla predpovedi, akurat bol bohuzial prilis maly a zhorel v atmosfere.
Naco par odoberatelov v diskusii reagovalo ze toto nie je fer voci beznym francuzom, ze vela (vacsina?) francuzov neschvaluje ich zahranicnu politiku a nenavidi Macrona.
Admin ruskeho kanala na to reagoval v zmysle ze "nam je to jedno co si francuzi myslia, ked nie su vo svojej krajine schopni urobit nic (aby to zmenili)". Cize pre Rusa je to uz coraz viac iba homogenna masa, ktora ho ohrozuje a ked bude musiet voci nej konat aby prezil, tak to vykona. To iste plati aj pre Slovensko jeho lokajom a mlciacej vacsiny ktora caka "co bude".

Truhlík

Áno, táto diskusia/zmena postoja v Rusku prebieha. Žiadni bratuški. Frate cu frate, brinza pe bani.
Až na to, že Rusko nemá kde na Ukrajine použiť atómovú bombu. Jedine ďalej na západ.
A najhoršie je, že Slovensko začínajú vyslovovať zarovno Poľskom. Keby nebolo Orbána, tak už sme bez ropy, plynu a uránu. Orbán už chodí po Slovensku s čestnou jednotkou slovenskej armády. Čiže tu vládne.
USA zaútočili na Nemecko a tí akoby nič. Slovákom zapne až vtedy, keď už nebudú mať ani kde robiť gastarbajtrov. Za komunistov som sa čudoval ako tak môžu žiť Jugoši. U nás to už je tak isto. A to sme najprv za kresťanskodemokratickej vlády padli o 100 rokov späť. Teraz sme už kdesi v 19. storočí. Keď vyjdú plány tak nám budú vládnuť Maďari a Turci ako pred 500 rokmi. A keďže celá Európa je v regrese tak je to nezvrátiteľné.

Miro

Ťažko niečo dodať. Vari len k tvojmu záveru. Predstava že nám budú vládnuť Maďari alebo Turci patrí medzi tie optimistické predpovede.
Ľutujem tých 10-20% konceptualne inteligentných obyvateľov Slovenska ktorým zničí budúcnosť stádo tupých oviec ktoré nechápe čo sa okolo nich a s nimi deje.
Nuž, ale nech sa deje vôľa Božia ako hovoril môj strýko, predseda OV KSS v malebnom mestečku na slovensko/maďarskom pomedzí.

slaven1

Povedzme to takto: Protiviť sa vôli silného hegemóna, pod ktorého sa Slovensko, Česko (malé štáty) vždy zákonite ocitnú dá zabrať, robíme čo môžeme a vieme. Za tie storočia sme už vypracovali technológiu :D Dodajme však, že pre národ je to stratený čas.

"konceptuálne vyspelú" časť národa netreba ľutovať keď nič nerobí. Nadarmo "vieš" keď vedomosti nevyužívaš, keď si pasívny.

Z akou čestnou jednotkou chodí Orban po Slovensku? Bol tu na návšteve, to mi ušlo.

Truhlík

Na pohrebe Duraya bola čestná jednotka slovenskej armády.
A potom minister obrany zakvasí, že keď vyhrá Rusko tak južné Slovensko bude pripojené k Maďarsku. Oni sú všetci šialení. Načo by to Orbán robil, keď Slovensko MÁ UŽ TERAZ CELÉ.

slaven1

> A potom minister obrany zakvasí, že keď vyhrá Rusko tak južné Slovensko bude pripojené k Maďarsku. Oni sú všetci šialení. Načo by to Orbán robil, keď Slovensko MÁ UŽ TERAZ CELÉ.

V úvahe o jaternici https://nadhlad.com/comment/44633#comment-44633 píšem že "Čapútovej čo povedia jej prevodníky vôle ambasády, to i vyjde z jej úst." Nám vždy ostáva hádať, či je to americká alebo britská ambasáda. Nie všetky inštrukcie v angličtine sú z Washingtonu.

https://nadhlad.com/comment/44600#comment-44600

Svoje sa tu hrajú aj Briti, ktorých cieľom je rozbiť EÚ aby sa na jej ostatkoch pokúsili vybudovať svoju menovú zónu.

https://nadhlad.com/comment/44590#comment-44590

Jeden zo spôsobov ako rozbiť EÚ je rozdúchať etnické vojny napr. medzi Maďarmi a Slovákmi. Preto domáci černoch Naď hovorí čo hovorí, preto tá protimaďarská aktivita Káčera

https://t.me/LubosBlahaSmer/674

Norman

analógia slovensko-maďarsko ku ukraina-rusko je jasná. Teda Slovensko sa stáva provokatérom voči neposlušnému Maďarsku, aby ho štvali a vyvolali nejaký konflikt, čokoľvek.
Nehovorím, že to bude nejak vo väčšom zrealizované, ale Káčer je toho náznakom, pokusom, prejavením tendencie. A ak by Rusko nejak na Ukrajine zlyhalo, tak je Maďarsko ďalšie na rane (pričom ako obeť bude Slovensko). (pravda, vojenská mohutnosť ako na Dnepri tu samozrejme nikdy nebude, všetci by nejaké vojenské aktivity nejak sabotovali, aj keby boli v mundúre, ale nejaký cirkus tu môže byť. Kedy začnú prestitúti spomínať, že sračkového bôžika Kuciaka odfaklili vlastne Maďari? Alebo kedy zabijú nejakí "maďari" "nevinné slovenské detičky"?)
Paradox, nacionalisti musia byť viac na strane Maďarov, ako kozmoplitné pseudoprogresívne prasiatka. Zdánlivý paradox, takých je dnes viac.

slaven1

https://seymourhersh.substack.com/p/how-america-took-out-the-nord-stream
Seymour Hersh: How America Took Out The Nord Stream Pipeline

Písať k americkému teroristickému aktu proti európskej kľúčovej energetickej infraštruktúre veľa nebudem, tu je to nezaujímavá, dávno prežutá téma no Americký útok na North stream sa stal mainstream :D

https://en.wikipedia.org/wiki/Seymour_Hersh

Káder zaúkolovali obstojný. Nie je to žiadny 20. ročný chlapec z Denníka N(enávisť), ktorý na pohlavný styk využíva svoje hrubé črevo, ani žiadne "predajné písadlo" typu Tódová, Petková atď.

https://www.mojevideo.sk/video/38a46/kto_stoji_za_sabotazou_plynovodov_n...

slaven1

Tuto článoček z archívu https://nadhlad.com/content/explicitny-americky-terorizmus-na-plynovodoc...

Toľko k USA a ich vzťahu k "spojencom".

Truhlík

Rozsudok smrti Európskej únii je vynesený.
Rusko a Čína sa dohodli na stavbe plynovodu zo západu Ruska (Jamal) na východ, do Číny. Tým príde k prepojeniu (západo)ruského plynového transportného systému s východným (sibírskym). Sila Sibíri I, Sila Sibíri II a Sila Sibíri III, nielen nahradia európskych odberateľov ale ich prevýšia.
Deň podpisu tejto dohody je deň podpisu rozsudku smrti Europas Untergang.

Ifka

Soudní spolupráce: Komise navrhuje pravidla pro předávání trestního řízení mezi členskými státy
Otázky a odpovědi: Nařízení o předávání trestního řízení mezi členskými státy
https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/qanda_23_2108
https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_23_2107

nové