Stoltenberg: Aj jadrová vojna je výhodnejšia ako ruské víťazstvo

Autor textu: Pepe Escobar, 22. február 2023, prevzaté z The Cradle

Prezident Ruskej federácie Vladomír Putin vo svojom prejave vo Federálnom zhromaždení zdôraznil, že Rusko je nielen nezávislý národný štát, ale aj osobitná civilizácia s vlastnou identitou, ktorá je v konflikte so "západnou civilizáciou" a aktívne oponuje jej hodnotám.

 

Prejav ruského prezidenta Vladimira Putina pred ruským Federálnym zhromaždením by sa mal interpretovať ako tour de force suverenity. Uskutočnil sa, čo je príznačné, pri príležitosti prvého výročia oficiálneho uznania Doneckej a Luganskej ľudovej republiky Ruskou federáciou. To, čo sa stalo pred rokom, znamenalo aj zrod skutočného multipolárneho sveta 21. storočia.

Dva dni po uznaní Donecka a Luganska Moskva spustila na Ukrajine špeciálnu vojenskú operáciu (SVO) na obranu oboch republík.

Putinov prejav - chladný, pokojný, rozvážny, bez náznaku agresie - vykreslil Rusko ako starobylú, nezávislú a celkom odlišnú civilizáciu - niekedy kráčajúcu po ceste v zhode s inými civilizáciami, inokedy po vlastnej ceste. 

Ukrajina, súčasť ruskej civilizácie, je teraz okupovaná západnou civilizáciou, ktorá sa podľa Putina "stala voči nám nepriateľskou", ako už v niekoľkých prípadoch v minulosti. Takže akútna fáza toho, čo je v podstate vojnou v zastúpení Západu proti Rusku, priamo zasahuje ruskú civilizáciu.

To vysvetľuje Putinovo spresnenie, že "Rusko je otvorená krajina, ale nezávislá civilizácia - nepovažujeme sa za nadradenú, ale zdedili sme našu civilizáciu od našich predkov a musíme ju odovzdať ďalej".

Vojna rozleptávajúca podstatu ruskej civilizácie je vážna existenčná záležitosť. Putin sa tiež jasne vyjadril, že "Ukrajina je Západom využívaná ako nástroj a testovací priestor proti Rusku". Z toho vyplýva nevyhnutná následná reakcia: "Čím viac zbraní dlhého doletu sa pošle na Ukrajinu, tým ďalej budeme musieť odsúvať hrozbu od našich hraníc."

V preklade: táto vojna bude dlhá - a bolestivá. Nebude to žiadne rýchle víťazstvo s minimálnymi stratami krvi. Ďalšie kroky v okolí Dnepra môžu trvať roky, kým sa upevnia. V závislosti od toho, či sa politika USA bude naďalej pridržiavať neokonzervatívnych a neoliberálnych cieľov, sa frontová línia môže presunúť do Ľvova. Potom sa môže zmeniť nemecká politika. Normálny obchod s Francúzskom a Nemeckom sa môže obnoviť až koncom nasledujúceho desaťročia.

Znechutený Kremeľ: START sa skončil

To všetko vedie k hrám, ktoré hrá Ríša lži. Putin povedal: "Sľuby... západných vládcov sa zmenili na falšovanie a kruté lži. Západ dodával zbrane, cvičil nacionalistické batalióny. Ešte pred začiatkom SVO sa rokovalo... o dodávkach systémov protivzdušnej obrany... Pamätáme si na pokusy Kyjeva získať jadrové zbrane."

Putin dal opäť jasne najavo, že prvok dôvery medzi Ruskom a Západom, najmä USA, je preč. Pre Rusko je teda prirodzené rozhodnutie "odstúpiť od zmluvy o strategických útočných zbraniach, ale nerobíme to oficiálne. Zatiaľ len zastavujeme našu účasť na zmluve START. Žiadne americké inšpekcie v našich jadrových zariadeniach nemôžeme povoliť."

Len na okraj, z troch hlavných americko-ruských zbrojných zmlúv Washington odstúpil od dvoch z nich: Zmluvu o protiraketovej obrane (ABM) vypovedala administratíva bývalého prezidenta Georgea W. Busha v roku 2002 a Zmluvu o jadrových zbraniach stredného doletu (INF) zrušil bývalý prezident Donald Trump v roku 2019.

Svedčí to o miere znechutenia Kremľa. Putin je dokonca pripravený nariadiť ministerstvu obrany a Rosatomu, aby sa pripravili na testovanie ruských jadrových zbraní, ak sa USA vydajú touto cestou ako prvé.

V takom prípade bude Rusko nútené úplne porušiť paritu v jadrovej oblasti a upustiť od moratória na jadrové skúšky a spolupráce s inými krajinami, pokiaľ ide o výrobu jadrových zbraní. Doteraz hra USA a NATO spočívala v otvorení malého okienka, ktoré im umožňovalo kontrolovať ruské jadrové zariadenia.

Putin svojím džudistickým ťahom otočil tlak späť na Biely dom.

USA a NATO nebudú práve nadšené, keď Rusko začne testovať svoje nové strategické zbrane, najmä povestný Poseidon - najväčšie jadrové torpédo, aké kedy bolo nasadené, schopné vyvolať desivé rádioaktívne vlny v oceáne.

V hospodárskej oblasti: Obídenie amerického dolára je základným krokom smerom k multipolarite. Putin počas svojho prejavu zdôraznil odolnosť ruskej ekonomiky: "Ruský HDP v roku 2022 klesol len o 2,1 %, odhady protistrany sa nestali realitou, hovorili o 15, 20 %." Táto odolnosť dáva Rusku dostatočný priestor na to, aby "spolupracovalo s partnermi na tom, aby sa systém medzinárodných zúčtovaní stal nezávislým od amerického dolára a iných západných mien. Dolár stratí svoju univerzálnu úlohu".

O geoekonomike: Putin vyzdvihol hospodárske koridory od západnej Ázie po južnú Áziu: "Budú sa budovať nové koridory, dopravné trasy smerom na východ, to je región, na ktorý zameriame náš rozvoj, nové diaľnice do Kazachstanu a Číny, nový severojužný koridor do Pakistanu, Iránu."

A tie sa spoja s Ruskom, ktoré rozvíja "prístavy Čierneho a Azovského mora, je potrebné vybudovať logistické koridory v rámci krajiny". Výsledkom bude postupné prepojenie s Medzinárodným severojužným dopravným koridorom (INSTC), ktorého zadávateľmi sú Irán a India, a napokon aj s čínskou megatriliónovou iniciatívou novej Hodvábnej cesty.

Čínsky plán globálnej bezpečnosti

Okrem načrtnutia niekoľkých štátnych politík zameraných na vnútorný rozvoj Ruska - mohli by sme ich dokonca prirovnať k socialistickej politike - sa veľká časť Putinovho prejavu sústredila na vojnu NATO proti Rusku "až do posledného Ukrajinca".

Putin poznamenal, že "naše vzťahy so Západom sa zhoršili, a to výlučne vinou Spojených štátov"; že cieľom NATO je spôsobiť Rusku "strategickú porážku"; a že vojnové besnenie ho pred týždňom prinútilo podpísať dekrét o "uvedení nových pozemných strategických komplexov do bojovej služby".

Nie je teda náhoda, že americká veľvyslankyňa bola hneď po Putinovom prejave predvolaní na ministerstvo zahraničných vecí.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov veľvyslankyni Lynne Traceyovej bez okolkov povedal, že Washington musí prijať konkrétne opatrenia: okrem iného stiahnuť z Ukrajiny všetky vojenské sily a zariadenia USA a NATO. Nekompromisne požadoval podrobné vysvetlenie zničenia plynovodov Nord Stream 1 a 2, ako aj zastavenie zasahovania USA do nezávislého vyšetrovania s cieľom identifikovať zodpovedné strany.

V Moskve sa zároveň najvyšší čínsky diplomat Wang Yi stretol s tajomníkom ruskej Bezpečnostnej rady Nikolajom Patruševom a potom rokoval s Lavrovom a Putinom. Patrušev poznamenal, že "rozvoj strategického partnerstva s Čínou je absolútnou prioritou ruskej zahraničnej politiky". Wang Yi otvorene dodal, že "Moskva a Peking si musia synchronizovať hodinky".

Američania robia všetko pre to, aby sa pokúsili predísť čínskemu návrhu na deeskaláciu na Ukrajine. Čínsky plán by mal byť predstavený tento piatok 24. 2. 2923 a existuje vážne riziko, že sa Peking chytí do pasce, ktorú nastražila západná plutokracia.

Príliš veľa čínskych "ústupkov" Rusku, a nie toľko ústupkov Ukrajine, sa môže vypomstiť s cieľom vraziť klin medzi Moskvu a Peking (Rozdeľuj a panuj, čo je vždy americký plán A. Plán B neexistuje).

Číňania to vycítili a rozhodli sa prejsť do ofenzívy. Predložili koncepčný dokument Globálnej bezpečnostnej iniciatívy.

Problémom je, že Peking stále pripisuje príliš veľký vplyv bezzubej OSN, keď sa odvoláva na "sformulovanie Novej agendy pre mier a ďalších návrhov, ktoré predložil generálny tajomník OSN v dokumente Naša spoločná agenda".

To isté platí, keď Peking zastáva konsenzus, že "jadrová vojna sa nedá vyhrať a nikdy sa nesmie viesť". Skúste to vysvetliť straussovským neokonzervatívnym psychopatom v Beltwayi, ktorí o vojne, a už vôbec nie jadrovej, nič nevedia.

Číňania potvrdzujú, že je potrebné "dodržiavať spoločné vyhlásenie o predchádzaní jadrovej vojne a zabránení pretekom v zbrojení, ktoré vydali lídri piatich štátov vlastniacich jadrové zbrane v januári 2022". A "posilniť dialóg a spoluprácu medzi štátmi vlastniacimi jadrové zbrane s cieľom znížiť riziko jadrovej vojny".

Možno sa staviť, že Patrušev podrobne vysvetlil Wang Yiovi, že je to len zbožné želanie. "Logiku" súčasného kolektívneho západného "vedenia" vyjadril okrem iných aj nenapraviteľný priemer Jens Stoltenberg, generálny tajomník NATO: aj jadrová vojna je výhodnejšia ako ruské víťazstvo na Ukrajine.

Putin svojím odmeraným, ale rozhodným prejavom dal jasne najavo, že stávky sa stále zvyšujú. A všetko sa točí okolo toho, ako hlboko dokáže ruská - a čínska - "strategická nejednoznačnosť" petrifikovať paranoidný Západ koketujúci s hríbovými mrakmi.

 Putin’s ‘civilizational’ speech frames conflict between east and west (thecradle.co)

Tu u nás v pitvore vyjadrime vieru, že Wang Yi po rozhovore s Patruševom pochopil rolu OSN - orgánu západnej plutokracie (nie nadarmo sídli v New Yorku) a že sa táto planéta dokáže vystrábiť z jedu, ktorý do nej západná plutokracia hlavne v posledných troch desaťročiach povstrekovala snáď na všetky miesta.

K Putinovmu prejavu ešte jedna poznámka: pri definovaní Ruska ako samostanej civilizácie napľul na tupý západný konzum, ktorý je najvyššou "hodnotou" kolektívneho Západu. Pridávam sa skromne k potlesku Federálneho zhromaždenia.

 

0
Ema

V súvislosti s čínskou mierovou iniciatívou Victoria Nuland, vlastným menom Nudelmanová - vnučka ukrajinského žida Mejera Nudelmana a dcéra Sherwina Nulanda, narodeného ako Šepsel Nudelman - sa zdesila, že by na Ukrajine mohol nastať pokoj:

"Washington chce vidieť plán Pekingu na urovnanie situácie na Ukrajine, ale musí to byť viac než len prímerie, uviedla námestníčka ministra zahraničných vecí USA Victoria Nulandová. USA sú však proti tomuto plánu a ďalším podobným iniciatívam zahŕňajúcim "cynické prímerie", pretože by z neho profitovalo len Rusko."

Je to odpudivý zjav, zlostná tetka z východoeurópskej pavlače. Keď rozdávala pilinové keksy na Majdane, tvárila sa menej kyselo. Tu už vyzerá jak mrochtina vlastná sestra.

Norman

Blaha Elon Musk pred chvíľou vyhlásil, že nikto viac netlačí do vojny s Ruskom ako Nulandová. Má pravdu. Túto vojnu chcú USA, my chceme mier! https://t.me/LubosBlahaSmer/706

 

slaven1

https://twitter.com/elonmusk/status/1628441775923949569

Starú ježibabu si všimol aj Musk: "Nobody is pushing this war more than Nuland".

buko

Musk si vsima rozne veci. Odkedy spravil akviziciu twittra tak na tam (po bane desiatok tisic ukrajinskych troll uctov) zacina prevladat anti-vojnovy a anti-pomahanie ukrajine postoj.
Mne to vychadza tak ze nikto uz tuto proxy vojnu proti Rusku nechce dalej zivit iba elity z EU a americkeho deep state a ich marionety ako u nas Heger, Nad, Caputa. Podpora obyvatelstva vlaznie a nic nenasvedcuje tomu ze by sa tento trend mal zmenit.
Dochadza k totalnemu odtrhnutiu vladneho politbyra od svojich obcanov, od ich tuzob a potrieb. Presne ako k tomu doslo pred padom vychodneho bloku koncom 80-tych rokov. Co sa stalo potom, vieme.
Great Reset je teraz ich jedina nadej na zachranu, aj sovieti mali taku nadej - perestrojku...

slaven1

Musk je "hovorca" jedného z amerických klanov. Značka pod ktorou sa operuje. V 40. rokoch bola taká istá postava.. no ako sa volal ten čo postavil najväčšie lietadlo sveta, natáčal filmy (v tedy boomujúce odvetvie)... Hugh..

Twitter tento klan vzal pod seba aby regulovali informačný obeh v krajine (uvoľnili ho). Muskovci si spočítali, že 3. svetová by s nimi zamávala.

Iné som prišiel. Aha, ako je na tom oficiálna francúzska alternatíva:

Francúzska politička Marine Le Penová zopakovala svoje "veľmi jasné, úprimné a bezmedzné odsúdenie" ruskej "agresie", ktorá porušuje "samotné legitímne právo štátu na jeho územnú celistvosť a suverenitu".

https://t.me/s/casusbellilive/94422

Odpočívaj v pokoji Francúzsko.

slaven1

Lobotomizovanej Lepenke by sa tiež zišlo pripomenúť, čím začala prvá fáza ostrej vojny na okrajine.

https://englishrussia.com/2014/01/24/restless-ukrainian-night/

buko

Mrochtin pohlad je ako po vypiti 2 deci octu (ona to inak nevie), zato Jarino ten ziari pravou a nefalsovanou laskou :D

slaven1

Najskôr správa: https://t.me/casusbellilive/94405

"Torta smrti", ktorú dnes aktivisti OKTOBAR-u priniesli na ruské veľvyslanectvo v Belehrade. Spolu s požiadavkou, aby bol ruský prezident vydaný haagskemu tribunálu. Aktivisti sa ostro ohradili proti policajnému kordónu, ktorý dnes vopred uzavrel ruskú diplomatickú misiu.

Taký "totem" s červenou polevou a s lebkou na vrchu mali. Zdá sa, že miestny satanisti sa vrátili zo študijného pobytu v USA.

https://www.bostonglobe.com/2023/01/10/metro/get-ready-satancon-2023-lar...

nové