Zničená priehrada Kachovka

Vojny 21. storočia sa budú bojovať o vodu - a zároveň budú ničiť vodnú štruktúru. Čo ľudstvo v minulom storočí vybudovalo na vodných tokoch, stavby, ktoré často slúžili aj prírode určitou reguláciou vody, ale aj ľuďom, premnoženým v okolí, také stavby stojace ťažké zdroje a prácu miliónov - tie dokáže zničiť jednoduchá delostrelecká paľba.

A to sa aj práve stalo s Kachovskou priehradou. Zatiaľ nie je jasné, ktorá strana túto priehradu rozbila, určité dôvody by sa našli u oboch armád. Ale po skúsenostiach s Krymským mostom, Nord Streamom a inými vyslovene sabotážnymi akciami ukrofašistov padá podozrenie v prvom rade na nich. Na webe sú videá, kde sú zachytené projektily, dopadajúce pri túto priehradu.

Naše média, samozrejme, hneď v titulkoch obviňujú Rusko. Aj to priespieva k podozreniu, že Ukrajina, nemajúca vojakov na akúkoľvek skutočnú ofenzívu, akú od nej chcú USA, urobila tento tragický teroristický čin. Koniec-koncov, Kachovská priehrada bola v rukách Ruska, v jeho rukách zrejme aj nadlho zostane, a tak ju šialenci na ukrajinskej strane zničili.

Pamätáme si všetci, ako Ukrajinci delostrelecky ostrelovali Zaporožnú atómovu elektráreň, ktorá je takisto v rukách Ruska, a tvrdili, že si ju ostrelujú Rusi sami. Zrejme to isté sa stalo aj pri Kachovke - tá však nevydržala.

Prípad má, samozrejme, viacero ďalších dopadov, napríklad prívod vody na Krym je ohrozený  a podobne. Motívov pre Ukrajincov, aby zničili priehradu a elektráreň, je mnoho. Motívy pre Rusko je udávaný iba to, že záplava vody pod priehradou rozširuje tok Dnepra, a tak sa ofenzíva Ukrajincov (ktorá sa ale zatiaľ ani nedeje) nedá vykonať. Ten motív je slabý.

Tento ukrajinský terorizmus je hrozivá tendencia, pretože onedlho bude v Európe. Nik nie je svätý, ani Rusi ani Malorusi, ale Európa si tu jednoducho jasne pestuje jedovatého hada na hrudi.

Jednoznačne treba uzavrieť prímerie a jednať o podmienkach mieru, ináč sa znova prejaví tento režim ako organizácie Newyorských a Bruselských bláznov.

Bombardovanie priehrady

 
Jozef Novak

Ďakujem! Pre mňa je to novinka, nezachytil som túto správu zatial nikde.

Norman

nerobíme spravodajstvo, ale snažíme sa zachytiť dôležité body a vysvetliť ich z pohľadu, ktorého inde nie je moc, prípadne chýba. Toto rozbitie priehrady je dôležitý moment.

sandro

Vyzera to tak, ze sa rozhodli zaplavit co najvacsiu moznu cast laveho brehu aj s Ruskymi opevneniami(lavy breh je ako vieme ovela nizsie ako pravy). Neustale priteka nova voda, ktoru narazovo pustaju z nadrzi vo vyssich castiach Dnepra. Mimochodom, robia to uz par dni: https://hydroweb.theia-land.fr/hydroweb/view/L_kakhovka?lang=en
Poskodena hradza to jednoducho nevydrzala, nebolo treba ani nic odpalovat. Je to dopredu premysleny krok.

Norman

V Bilde zmenili titulku - očividne je ruská stopa neistá až neudržateľná.

Rusi vyhodili do luftu VELKU PREIEHRADU na Ukrajine.

VELKÁ PRIEHRADA na Ukrajine bola vyhodená do luftu.

(krása pasívneho spôsobu :), agent je zamlčaný )

Ema

- Určite to urobili Rusi.
- Asi to urobili Rusi.
- Urobilo sa to.
A ticho.

Na chochlie útoky na Kachovskú priehradu Ruská federácia upozorňovala dlhodobo, aj s uvedením motívov. Je to napríklad kľúčová vodná infraštruktúra pre Krym.

No ale po západnom "vyšetrovaní" teroristického útoku na kritickú energetickú infraštruktúru Európy sa už nemožno čudovať ničomu. Sme proste súčasťou hnilej štruktúry, ktorú hyzdia hrozné zločiny od masakru v Amritsare cez atómové bomby hodené na dve mestá, teror na civiloch v Kórei a Vietname po zverstvá v Juhoslávii a Iraku. Nehovoriac už o strašnom mrzačení živej prírody - ako nedávno s Nord Streamom a teraz Kachovskou priehradou. Táto štruktúra pohŕda všetkým živým, správa sa ako satanistická sekta, a tak môžeme naozaj očakávať čokoľvek. Pretože pre túto aktuálnu západnú "globálnu elitu" nie je žiadny zločin dostatočne veľký, aby cúvli pred jeho spáchaním.

Aktuálne zo Vzgľjadu:

Volodymyr Zelenskyj obvinil Rusko z vyhodenia vodnej elektrárne Kachovka do vzduchu. Podľa neho je nereálne vyhodiť elektráreň zvonku, preto bola zamínovaná. Objektívne údaje z monitorovania a chválospevy ukrajinskej armády v rozhovoroch pre západné médiá však naznačujú, že ukrajinské ozbrojené sily už niekoľko mesiacov robili všetko pre to, aby vodnú elektráreň zničili. Aké sú ďalšie dôkazy?

V utorok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil Rusko zo zničenia vodnej elektrárne. Povedal to počas samitu Bukurešťskej deviatky (mimochodom, u mrochty v Bratislave). Podľa neho "vyhodiť Kachovku do vzduchu zvonka - ostreľovaním - je fyzicky nereálne". "Bola zamínovaná," domnieva sa Zelenskyj, "zamínovaná a vyhodená do vzduchu."

To, čo sa stalo, označil aj za "ekologickú zbraň hromadného ničenia" a "najväčšiu katastrofu spôsobenú človekom v Európe za posledné desaťročia". "A tak porážka Ruska - porážka, ktorú všetci zabezpečíme - bude najvýznamnejším príspevkom k bezpečnosti Európy a sveta," povedal Zelenskij.

Ukrajinský prezident zrejme zabudol na stovky ostreľovaní, ktorým ukrajinské ozbrojené sily vystavili vodnú elektráreň. Ešte v novembri 2022 ukrajinské útoky prerušili prevádzku vodnej elektrárne Kachovka. Predtým, v októbri, sa ostreľovanie elektrárne stalo častejším. Výsledkom boli grandiózne škody.

Rusko na jeseň rozposlalo Bezpečnostnej rade OSN list, v ktorom naliehalo, aby zabránila provokácii ukrajinských ozbrojených síl a aby zabránila zničeniu priehrady Kachovská hydroelektráreň. Ruskí diplomati poukázali na to, že ukrajinské ozbrojené sily už päť mesiacov ostreľujú Novú Kachovku, pričom denne na priehradu namieria až 120 rakiet HIMARS.

Kachovská hydroelektráreň je dolným a posledným stupňom Dneperskej kaskády hydroelektrických zariadení, jedným z kľúčových prvkov celého hydrologického systému. Je to zariadenie s funkciou regulácie prietoku. Kachovská priehrada vytvára na rieke Dneper výškový rozdiel až 16 metrov. V oblasti vodnej elektrárne je vytvorená umelá nádrž dlhá 230 kilometrov a široká 25 kilometrov.

Obrovská nádrž obsahuje viac ako 18 kilometrov kubických vody. Jej plocha je 2 155 kilometrov štvorcových. Ak sa Kachovská priehrada zničí, do dolného toku Dnepra sa vyleje obrovské množstvo vody. Ukrajinci si boli týchto rizík dobre vedomí.

Je pozoruhodné, že samotní teroristi sa k úderom na Kachovskú vodnú elektráreň opakovane priznávali a v rozhovoroch pre západnú tlač sa týmito pochybnými úspechmi dokonca chválili. Napríklad v decembri 2022 uverejnil denník The Washington Post článok o "experimentovaní" ukrajinských ozbrojených síl pri úderoch na elektráreň.

"... [Generálmajor ukrajinskej armády] Kovalčuk uvažuje o zatopení rieky. Ukrajinci podľa neho dokonca uskutočnili skúšobný úder s HIMARS na jedno zo stavidiel Novokachovskej priehrady, pričom do kovu prerazili tri diery, aby zistili, či voda v Dnepri môže stúpnuť natoľko, aby zablokovala ruské prechody, ale nezaplavila blízke oblasti. Test bol úspešný, povedal Kovalčuk," poznamenali noviny.

Lídri NATO, ak teda čítali západnú tlač a dokumenty, ktoré predložili ruskí diplomati v OSN, dobre vedeli, kto presne ostreľoval vodnú elektráreň. To však nezabránilo chóru politikov z Európy, aby unisono vzniesli obvinenia voči Moskve.

Ruský minister obrany Sergej Šojgu poukázal na súvislosť medzi neúspešným pokusom ukrajinských ozbrojených síl o protiofenzívu a zničením vodnej elektrárne. Podľa Šojgua má nepriateľ v úmysle presunúť jednotky a techniku z Chersonskej oblasti do oblasti svojej ofenzívy, čím oslabí vlastné pozície v blízkosti Chersonu. "Mimochodom, nepriateľ začal budovať obranné pozície na pravom brehu Dnepra, čo naznačuje jeho zámer presunúť sa sem do obrany," zdôraznil minister.

A aby zabránil ruským ozbrojeným silám uskutočniť ofenzívu na tomto úseku frontu, nepriateľ uskutočnil podvratný, v podstate teroristický čin, ktorý mal za následok zaplavenie značného územia a bude mať vážne a dlhodobé ekologické následky. "Podľa dostupných údajov bolo vypúšťanie vody z Dnepropetrovskej vodnej elektrárne výrazne zvýšené, čo viedlo k ešte väčšiemu zaplavovaniu území. Táto skutočnosť je dôkazom rozsiahlej sabotáže, ktorú vopred naplánoval kyjevský režim," dodal Šojgu.

Samotné vyhlásenie Zelenského nezodpovedá skutočnosti. Nehorázne klame, pretože existujú objektívne kontrolné zábery z amerického satelitu Maxar, ktoré zaznamenali postupné ničenie priehrady spojené s ostreľovaním a prirodzeným tlakom vody. Mesto porušenia, kde sa priehrada začala rúcať, sa nachádza v mieste spojenia strojovne s telesom priehrady a v tom istom mieste je aj ohyb cesty, ktorá viedla popri priehrade. Práve táto zákruta bola terčom útokov HIMARS a iných západných zbraní.

Včera v noci zrejme došlo k ďalšiemu ostreľovaniu, ktoré malo za následok zničenie Kachovskej VE. Okrem toho podľa monitorovacieho systému Ukrajina v posledných troch mesiacoch cielene vypúšťala vodu do nádrže Kachovka, a tým zvyšovala tlak na priehradu. Počas tohto obdobia sa hladina vody zvýšila zo 14 m na 17,5 m, hoci maximálna prípustná hladina je 16 m. Ukrajinská strana zámerne zvýšila hladinu vody v nádrži Kachovka o 1,5 metra, čím vytvorila ďalší tlak na priehradu.

V dôsledku deštrukcie Kachovské more stráca približne 15 centimetrov vody za hodinu. V oblasti Novej Kachovky sa týchto 15 centimetrov mení na 2 až 4 metre stúpajúcej vody. Našťastie sa to všetko deje pomerne pomaly. Do Chersonu však dorazí vlna s výškou 1 až 2 metre. Ide o vážnu katastrofu spôsobenú človekom. Kanalizácia, voda, plyn a dodávky elektriny budú zničené.

"Pravý breh Dnepra, ktorý kontroluje kyjevský režim, je vyšší ako ľavý. Povodňová mapa ukazuje, že pravý breh je prakticky nezasiahnutý, zatiaľ čo ľavý breh je silne zaplavený. Postihnuté budú desaťtisíce ľudí. Pri určitom vývoji udalostí môže zostať bez vody aj Krymský kanál," hovorí Jurij Knutov, vojenský expert.

Expert je presvedčený, že Ukrajina zničila vodnú elektráreň Kachovka po tom, ako zlyhal jej pokus o ofenzívu na spojnici Doneckej a Záporožskej oblasti. Teraz nepriateľ prešiel na plán B.

"To, čo hovorí Zelenskyj o zamínovaní Kachovskej vodnej elektrárne je úplná lož, ale výborná príležitosť na ďalšiu démonizáciu Ruska. Načo by to Rusko robilo? Aby zaplavilo svoj vlastný región? Tieto obvinenia sú ako klasická propaganda v štýle "Donbas sa ostreľoval sám", zdôraznil Knutov.

Norman

sopliak Michal Horský má jasno, naši mladí fanatici idú zabíjať a vraždiť "rusofilov"
https://nazory.pravda.sk/komentare-a-glosy/clanok/670304-otvori-nam-odpa...

To je na basu. Príde koniec roka a tento extrémista Horský možno pôjde sedieť na 4 roky 4 mesiace nepodmienene.

Norman

K Michalovi Horskému, nielen pre ten jeden text:
Hanobenie národa, rasy a presvedčenia (Trestný zákon)
Definícia
(1) Kto verejne hanobí
a) niektorý národ, jeho jazyk, niektorú rasu alebo etnickú skupinu, alebo
b) jednotlivca alebo skupinu osôb pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine, pôvodu rodu, pre ich náboženské vyznanie alebo preto, že sú bez vyznania,
potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až tri roky.

(2) Odňatím slobody na dva až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) najmenej s dvoma osobami,
b) v spojení s cudzou mocou alebo cudzím činiteľom,
c) ako verejný činiteľ,
d) za krízovej situácie, alebo
e) z osobitného motívu.

Zdrojový zákon
Zákon č. 300/2005 (Trestný zákon) § 423

Norman

Kyjevské doupě, které přehradu zasáhlo už 6. listopadu 2022 raketou HIMARS, když se snažilo zabránit Rusům, aby po koruně její hráze ustoupili na východní břeh, si zřejmě protržením přehrady podřízlo svoji vlastní větev, na které sedí.

Připravovaný útok raketami HIMARS na Kachovskou přehradu potvrdil už v prosinci 2022 novinám Washington Post ukrajinský generál Andrij Kovalčuk, který velel tzv. chersonské ofenzívě. Kovalčuk tvrdil, že podzimními testovacími údery raketami HIMARS proti Kachovské elektrárně Kyjev vyzkoušel, jak v budoucnu vyhodí přehradní nádrž do vzduchu!

https://www.michalapetr.com/map-1967-kdo-a-proc-odpalil-kachovku-na-dnep...

slaven1

To, že priehradu nezničili Ukrajinci, resp. "Ukrajinská armáda", je jasné. Nič také neexistuje. Od začiatku roku 2014 neexistuje taký medzinárodný subjekt "Ukrajina". Existuje klientské územie okrajina riadené USA/UK.

Včera mi pri myšlienke na zničenú priehradu chodila po rozume Operácia Chastise, keď Briti cez 2. svetovú zaútočili v Tretej ríši na priehrady Möhne, Eder a Sorpe:

„Škody, napáchané německému průmyslu pouhými 19 letouny, byly nedozírné. 330 milionů kubických metrů vody zaplavilo vše do vzdálenosti 80 km. Byly strženy důležité mosty, zaplaveny doly, města, továrny i vojenské objekty. Zničeno bylo 125 továren, odplaveno 3 000 ha orné půdy, 25 mostů strženo a 21 těžce poškozeno, výroba v dalších továrnách byla přerušena na několik měsíců. Následkem operace Chastise během záplav také zahynulo 1294 lidí, z čehož byla více než polovina válečných zajatců a totálně nasazených lidí z okupovaných zemí.“

https://cs.wikipedia.org/wiki/Operace_Chastise

Útok na priehradu vrámci kurátorov okrajiny nesie britské, nie americké khow-how.

Norman

O tejto operácii sa moc fanfáry víťazov nezmieňujú, i keď občas o nej je nejaký dokument - zrejme preto, že aj podla vtedajších vojenských zákonov to bol vojnový zločin. Minimálne bombardovanie priehrad vzbudzuje aj u občanov vlastnej zeme úprimnú nechuť. A Chastise asi ani nedopadla tak efektívne, ako očakávali - aspoň také hodnotenia si pamätám, možno aj kvôli smrti tých vojnových zajatcov boli výsledky nepríjemné. Ale hlavne - niečo iné je zničiť obytné domy, tie sa postavia, ale priehrada je niečo, čo sa buduje oveľa ťažšie, takže aj to mohlo viesť k zavrhnutiu podobných experimentálnych bombardovaní cez 2. sv. vojnu, ale aj neskôr (pokiaľ viem, ja zas vojnové zločiny posledného povojnového polstoročia až tak nesledujem). Ono cielom je takmer vždy aj zabrať korisť, úplné zničenie do doby kamennej sa síce občas deklarovalo, ale predsa len nepoužívalo.
.
Celý prístup k sabotážam, aké nabrala Zelenského banda, nesie znaky vedenia Západu. Nakoniec celá táto vojna je riadená zo Západu, bez neho by vojna nebola. 7e USA necháva vojenské technikálie riadiť cez Britov je dôležitý detail, ale predsa len zatiaľ druhotný. Je to samozrejmé, línia pokrytectva je USA - Briti - Západná Európa -Východná Európa(všetky možné zdroje, prípadne aj vojaci) - Ukropi (krvavé mäso).
.
Sme bezpochyby vo vojne, vedieme vojnu určite horúcejšiu a krvavejšiu, než bol akýkoľvek okamih v histórii studenej vojny až do roku 1989. A aj kedykoľvek potom, samozrejme. Z tejto vojny treba vystúpiť, koniec koncov je to lokálny konflikt, až občianska vojna) vyprovokovaná z cudziny).

A plne súhlasím s tebou prezentovaným postojom, že Ukrajina ako ten doterajší medzinárodný subjekt už nejestvuje.

Ema

Málo známy teror na nemeckom civilnom obyvateľstve (známejšie sú beštiálne plošné bombardovania centire prakticky všetkých nemeckých miest a hlavne vypálenie Drážďan, mesta plného utečencov, tento šialený zločin musel potom prekryť naratív o holokauze)

Chastise
https://www.youtube.com/watch?v=6IjKIoWZfV8

slaven1

Tuto nejaká americká mimovládka hlási, že ruská armáda po toku riedy Dneper nebola na zatopenie pripravená:

Ukrainian Southern Operational Command Spokesperson Natalia Humenyuk stated that Russian forces are having to evacuate their forces on the east (left) bank of the Dnipro River because subsequent flooding has disproportionately impacted the Russian-occupied bank of the river.[19] Footage published on June 6 purports to show Russian forces withdrawing from flooded positions, suggesting that these forces were not prepared for the flooding that resulted from the destruction of the KHPP dam.[20]

https://www.understandingwar.org/backgrounder/russian-offensive-campaign...

Jozef Novak

Ďakujem. Predpokladal som. Takto som Rusov nikdy nepoznal a bolo by mi velkým a nepríjemným prekvapením, keby sa potvrdili obvinenia proti nim, však všetci sme len ludia, takže by sa nejaká pravdepodobnosť mohla neočakávane vyskytnúť. Tak ako ich ale poznám, boli by upozornili obyvatelov dotknutých oblastí, že chcú previesť deštrukciu hrádze, poprípade uskutočniť evakuáciu, ak by si neboli výsledkom istí že nedôjde k ohrozeniu civilistov. Toto je ten správny a ludský prístup, pokial šlo o humanitnú vojenskú operáciu s cielom oslobodiť občanov spod nadvlády zvrhlej Kyjevskej chunty a ukončiť ten teror, ktorému boli od r.2014 neustále vystavení. V tom čase sa pripravovala ofenzíva na Doneck a Luhansk, kedy Kyjevská chunta zaútočila na tieto zvrchované samostatné republiky a obsadila a okupuje stále značnú časť ich území. Postup bol pred vyhlásením ofenzívy rovnaký. Predchádzalo tomu teroristický útok na Malajzijské lietadlo a než by bolo ešte dopadlo na zem, už dopadali na Ruskú federáciu obvinenia a to sa im vtedy o zahájení humanitnej vojenskej operácii ani len nesnívalo!

Norman

Rusko by spravilo rôzne veci tiež, nik nie je svätý. Ale jeden rozdiel Ruska ku Západe je istý - menej sa práve hrajú na svätých a ak by vypustili priehradu, buď by to teda normálne otvorili, alebo teda vyhodili, ale sa tým netajili a radšej by priamo obhajovali svoj dôvod (hroziaci útok).
Naopak, Kyjev to mohol spraviť iba takto, tajne, alebo raketami. Premrhali si dôveryhodnosť už pri ostrelovaní tej nukleárnej elektrárne, z čoho absurdne obviňovali Rusko.
Samozrejme, podobné veci sa stávajú aj na pokyn nižších stupňov velenia, proste niekto niečo zbabre. Ale to pokladám za málo pravdepodobné.

Ema

...že automaticky očakávame, že sa tak správa každý.

My tu vlastne žijeme - a máme ako jediný zdroj prepytujem duchovna - v jednej nekonečnej reklame na to, aký je náš západný život skvelý. Tu sa nič iné nedeje, len sa tu vo všetkých vrstvách nášho bytia predáva konzum a každá snaha ujsť z tohto neznesiteľného korporátneho puchu je trestaná ako ťažká blasfémia.

Západ sa svojím pokrytectvom pomaly, ale isto stáva miestom, kde sa vôbec, aleže vôbec nedá existovať spôsobom hodným dôstojnej ľudskej bytosti.

Ema

...prezrádza ich charakteristický rukopis

https://vz.ru/world/2023/6/7/1215267.html

Ruská federácia, samozrejme, vie, s kým má do činenia.

Zverstvá v takomto rozsahu a s takouto extrémnou magnitúdou ako sú výbuch Nord Streamu a Kachovskej priehrady dokážu páchať len Angličania a Američania - a budanovskí nacisti im radi sekundujú. Z rozhodnutia hoviad, ktoré sú na Slovensku pri moci, je Slovensko v týchto zverstvách ich spojencom. Ak sa ti to nepáči a máš tendencie naše spojenectvo so zločincami opičovávať, si hybridná hrozba a dezinformátor a od dneška už môže byť na teba aplikovaný nový skvelý Akčný plán k Národnej stratégii riadenia rizík bezpečnostných hrozieb do roku 2025, ktorý dnes schválila banda úradníkov s nálepkou mrochtovláda, a v ktorom sa "boj proti hybridným hrozbám a dezinformáciám sa stáva integrálnou a neoddeliteľnou súčasťou bezpečnostného systému Slovenskej republiky." Síce nemáme ani jeden funkčný CO kryt pre obyvateľstvo, ale zato režim dokáže zabezpečiť, aby sme boli navonok jendotnej mysle a nebáli sa umierať, ako nás prezieravo vyzvala už pri svojej inaugurácii do pozície satrapky Anglosaskej ríše bezduchá pezinská mrochta.

Kastelán

Chcel som sa spýtať, či niekto z vás nepozná spôsob, ako vytĺcť nejaké prachy z mojej novo nadobudnutej schopnosti na diaľku čítať, čo sa odohráva v ľudských hlavách. Rád by som si privyrobil zopár korún navyše. Samozrejme, preferujem prácu z domu a na čiastočný úväzok.
Doteraz som síce mnoho o jasnovidectve a iných paranormálnych javoch počul, ale vždy som bol veľmi opatrný, dokonca skeptický.
V poslednom čase som však uskutočnil niekoľko súkromných testov v tomto smere, a výsledky sú konzistentne viac ako povzbudzujúce.
Povážte, požiadam niekoho, aby celkom náhodne vybral nejaký článok na internetovej stránke denníka SME. Stačí potom, aby otvoril nejaký článok a prečítal mi jeho nadpis. Následne prejde do diskusie, aby mi prečítal prvý diskusný príspevok - niekedy skutočne stačí len prvá veta. Mojou úlohou je následne povedať koľko palcov hore a koľko negatívnych hodnotení daný príspevok od iných čitateľov dostal.
Neverili by ste, ale mám fantastické výsledky.
Napríklad, dnes ráno: Članok o zničení priehrady na Ukrajine. Príspevok: "Rusi sú svine."
Bingo, presný zásah!!! Pomýlil som sa len o jedno čislo. Na Edgara Cayceho jednoducho ešte nemám.
Rovnako pri príspevku "Putinovi neverím ani nos medzi očami".
Bol tam však jeden, ktorý si celkom nesmelo dovolil poznamenať, že ešte nedisponujeme dostatkom informácií k tomu, aby sme určili, kto to má celé na svedomí. Celkom presne som uhádol, koľko palcov dole mu čitatelia dali. Dokonca som s neuveriteľnou presnosťou povedal, čo mu napísali ostatní diskutujúci.
Fantastický výkon!!!
Trochu ma však schladil môj kamoš, ktorý mi šplechol do očí poznámku, že tu vôbec nejde o žiadne jasnovidectvo, ale len bežne sa vyskytujúci prehľad o tom, akí sú dnes čitatelia denníka SME totálne osprostení a pripečení ľudia.
Tak teraz neviem.

P.S. Niektorí z vás si ešte určite spomenú na dobu, keď sme my robili diskusiu na SME-čku.
Zlaté časy.

Norman

hej, to boli zlaté časy.
To sú ale už dve desaťročia. Dve desaťročia! Vtedy sa k internetu ešte bežne nedostala spodina, ako to ty tuším hovoríš - svoloč.
Mne ti to pripadá, že sa stále varí akýsi zamixovaný guláš, všetko možné tam je, bublá to a postupne vrie, kypí, všetok ten maglajz a puch sa už dostáva na povrch - a onedlho to buchne.
.
Státisíce rokov sa nič také nedialo. Je skutočne náhoda, že práve my žijeme v tejto kritickej dobe?
Alebo sa vlastne tiež nič nedeje? Len jedna mrňavá prijebaná planéta z miliárd podobných ide niekam do pekla. Dozreje a zhnije.

Jozef Novak

Na SME som nikdy nebol. Každopádne uznávam, že je to velmi zaújmavé.

Ema

Od 12. do 23. júna to bude u nás v Európe na oblohe riadne revať. V rámci tupej zábavky zelených gúm s názvom Air Defender "podnikne 250 lietadiel okolo 2000 letov nad Nemeckom, Severným morom a Baltským morom." Američania nebudú chýbať, samozrejme.

Sa pýtam, ako je to s emisnými povolenkami. Na stránke o tom ani zmienka.

https://www.bundeswehr.de/en/organization/german-air-force/air-defender-23

Jozef Novak

A ja úplne v tom, že to budú sedieť v elektrických lietadielkach značky Tesla. Raz sa tak ktosi vtipne vyjadril, že teraz už keď tu máme tie emisné smernice EÚ, ruské tanky sem už nebudú môcť prísť. Takže miesto nich prídu tie "západné".

nové