USA začínajú aj formálne upadať

Z našej tlače - výnimočne to sem dávam takmer celé copy paste, aby to nebol len nejaký náš postoj:

Keď v roku 2011 S&P Global ako jediná z trhoch kľúčových ratingových znížila Spojeným štátom americkým rating, politici v Bielom dome hromžili. A hromžili rovnako aj začiatkom augusta, keď podobný krok spravila ratingová agentúra Fitch.
Ministerka financií Janet Yellenová nazvala rozhodnutie ako „chybné“ a „úplne bezdôvodné“. „Rozhodnutie agentúry Fitch je mätúce vo svetle ekonomickej sily, ktorú vidíme v Spojených štátoch,“ dodala J. Yellenová.
 
Biely dom a Fed sú ohľadom ekonomiky nadmieru optimistickí a snažia sa celý svet presvedčiť, že prichádza „mäkké pristátie“. Fitch si to však nemyslí a na konci roka očakáva začiatok ekonomickej recesie, ktorá ďalej zhorší hospodárenie vlády.
Už teraz, za prvých 9 mesiacov fiškálneho roka, dosiahol americký rozpočtový deficit úroveň 1,4 bilióna dolárov, o 170 percent viac ako pred rokom. Ide o obrovské číslo vzhľadom na „silnú“ americkú ekonomiku.
 
Čo je pre vládnych demagógov horšie, projektované príjmy začínajú prudko klesať. Finančný trh vystrašila informácia, že v najbližšom kvartáli si vláda hodlá požičať jeden bilión dolárov - o štvrť bilióna dolárov viac, ako predpokladala ešte pred tromi mesiacmi.
 
Krátkodobú americkú fiškálnu pozíciu zabíja spomaľujúca sa ekonomika, keď sa daňové príjmy prepadajú. Politici v Bielom dome so samozrejmosťou tvrdia, že ekonomika a fiškálna pozícia je silná. Pritom rozpočtový deficit v tomto roku sa odhaduje na 6,3 percenta HDP, čo je dokonca viac ako v prípade Slovenska.
No zďaleka to nie je iba o krátkodobých finančných problémoch. Podľa agentúry Fitch dosiahne americký dlh do roku 2025 úroveň 118 percent HDP. A to je len začiatok. Kongresový rozpočtový úrad odhaduje, že počas najbližšej dekády sa dlh krajiny zvýši o ďalších 20 biliónov dolárov.
 
Amerika je na neudržateľnej fiškálnej ceste.
 
Spojené štáty stratili najvyšší rating AAA od dvoch z troch hlavných ratingových agentúr. Je len otázkou času, kedy sa k Fitchu a S&P pripojí aj Moody’s a Amerika zostúpi z piedestálu finančne najdôveryhodnejších krajín sveta. Nečudo, kým priemerná krajina s ratingom AAA má dlh na úrovni 39 percent HPD, v USA je to takmer trikrát viac.
 
V súčasnosti ostáva iba 9 krajín, ktoré majú najvyšší rating u všetkých troch agentúr: Nemecko, DánskoHolandskoŠvédsko, Nórsko, Švajčiarsko, Luxembursko a Austrália. Netreba sa však tešiť – USA budú čoskoro nasledovať aj ostatné európske krajiny.
 
 
Čo to všetko znamená?
 
Po prvé, vlády začnú byť opatrnejšie v ekonomických stimuloch, keď nižší rating znamená vyššie úrokové náklady. Bláznivé časy, kedy americká vláda v čase covidu vyhadzovala bilióny dolárov na podporu ekonomiky, sú preč.
Po druhé, nižšie stimuly vlády budú mať čoraz väčší problém kontrovať ekonomické spomalenie. Ak príde recesia, kapacita vlády na nové stimuly bude obmedzená. O to viac, ak väčšina z nich smeruje do zelenej ekonomiky, ktorá je stále nerentabilná.
Po tretie, strata ratingu nebude mať na americké vládne dlhopisy zásadný vplyv. Ten sa ukázal ako limitovaný, keďže americké dlhopisy sú stále najdôležitejším investičným nástrojom na svete. Na to, aby ich investori vymenili, by musela existovať alternatíva.

 

https://www.trend.sk/nazory-a-komentare/fiskalny-upadok-ameriky-neda-zas...

 
Ema

Priamo na stránke Trendu je tento článok uvedený piatimi slovami: Keynesiánska politika dosiahla svoje limity.

Realita je strašnejšia. Vyčerpala sa nie nejaká politika trkvasov - politík si nakotíme, koľko len chceme. Vyčerpali sa planetárne zdroje.

Jozef Novak

Len aby neupadli do pokušenia znova si liečiť svoju vysoko stratovú ekonomiku vojnovou korisťou v Európe, tak ako tomu bolo cez nedávnu svetovú vojnu.

Norman

To nie je pokušenie, to je istota.
Som si na betón istý, že tomu pokušeniu už dávno prepadli a presne to už desiatky rokov skúšajú.

slaven1

Začať operáciu krájajúcu z územia Sovietskeho zväzu – z ruského územia – ešte k tomu v auguste je historicky overená somarina, ktorá končí likvidáciou agresora.

A v tom je aj cieľ akože "poľského" ťaženia. Cieľ UK-USA je cez kontrolovaného klientského štátu Poľska rozšíriť vojnu na okrajine civilizácia na Európu. Je to pokračovanie hospodárskeho vyciciavania európskeho kontinentu Anglosasmi:

VIDEO: Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oficiálně potvrdil, že polská armáda se připravuje k okupaci západní Ukrajiny a země NATO nashromáždily v bezprostřední blízkosti Běloruska na 360 000 vojáků a tisíce kusů vojenské techniky
https://www.infovojna.bz/article/polska-armada-se-pripravuje-k-okupaci-z...

Ako hovorí Harabin, s takýmito „spojencami“ už nepriateľov nepotrebujeme. Môžeme počítať, že kŕmiť ruské delá pošlú aj nás.

Jozef Novak

Skvelá poznámka. To si teda píšem!

nové