Oslavy SNP 2023 - naozaj sa naplnilo, že bude, ako nebolo

Slovenské národné povstanie je jeden zo základných mýtov slovenskej kultúry. Termín "mýtus" neznamená, že sa nestalo, ani to, že je opisované zásadne nepravdivo - ale proste je z tej udalosti urobený "mýtus", entita, na ktorej sa definujú aktuálne hodnoty spoločnosti.

Celé desaťročia bol komunistickým režimom pestovaný ako základná os, ktorú stavali proti existencii tzv. Slovenského štátu. Základom slovenskej "štátnosti" (ktorú v tých desaťročiach Slovensko ani nemalo), sa stalo SNP. Slováci mali len toto, a ešte hopsajúci folklór.

Oslavy SNP prebiehali v mnohých parametroch viac bombasticky, ako napríklad 1. máj. Na 1. mája síce išlo omnoho viac ľudí do ulíc, mnohí mali tú zábavu okolo radi (pripomínam, že 1. máj je dátum prastarého pohanského sviatku, tento sviatok bol použitý robotníkmi v USA, a neskôr prevzatý komunistami po celom svete), ale sviatok SNP bol viac forsírovaný, oveľa viac v ňom zaznievala totalita režimu. Preto, kým nespokojní nad 1. májom len mávli rukou a užívali si voľna, sviatok SNP bol u mnohých naozaj neobľúbený.

Ďalšia vec je, že kým bol po prevrate 1989 sviatok 1. mája vysmiaty a odsunutý nabok (vcelku nezaslúžene), tak oslavy SNP pokračovali takmer bez zmeny - táto ideológia bola naďalej súčasť režimu. A nezmenilo sa to ani po samostatnosti Slovenska 1. januára 1993. SNP zostalo ako relikvia komunistov a bola, podobne ako predtým komunisti, nekritizovateľná.

Toto sú dôvody, prečo Banskobystrická župa za Kotlebu vyvesila čiernu vlajku, prečo bolo "neomylnosť" SNP odmietaná v nezávislých alternatívnych textoch (na webe). Ale odpor bol márny, SNP bola modla.

Pripomínam to, aby som vysvetlil, prečo sa teraz musím škodoradostne doslovne uškŕňať nad všetkými tými fanatikmi SNP, tými "antifašistami!, ktorí si teraz ohľadne osláv nechajú vládou Čaputovej doslove skákať po hlave.

V očiach vládnucich proamerických kraviarov sa SNP stalo vecou trápnou, až odmietanou. Zrazu, zo dňa na deň, sa história prepísala, a povstanie proti vláde Slovenského štátu je síce formálne stále "oslavované", ale v skutočnosti sa ho súčasná vládna garnitúra bojí.

A ako teda prebieha tento ročník? Tajne.

V Bratislave urobili kladenie vencov tajne 24. 8., teda 5 dní dopredu. Náhodou som išiel okolo, zdržal som sa a podebatil s inými okoloidúcimi. Boli tam zástupcovi ambasád s vencami, z našich politikov len Boris Kollár musel splniť svoju povinnosť, dosť schovaný minister zahraničia Wlachovský a možno nejakí iní súčasní "poverení" ministri (čo teda nie sú politici, len úradníci). Bežní ľudia vlastne žiadni, lebo nik o tom nevedel (okrem pár "veteránov" v uniformách, takí tí asi zastupujúci už nežijúcich partizánov). Režim sa ľudí bojí - a tak zorganizuje zahraničné ambasády, lebo vie, že proti tým nemá zmysel protestovať .

A podobne to mienia spraviť dnes v Banskej Bystrici. Nie ako minulý rok, síce zavretí na nádvorí areálu pamätníka, kde ale stále bolo počuť výkriky nespokojnosti z ulice. Aj dnes prídu hlavne zahraničné ambasády, položia sa vence a všetci zmiznú doslovne ako smrad.

Oslavy sú vraj to, čo bolo včera v divadle - uzavretá spoločnosť si tam odsedela nejaké básničky, tanečky a kecy. Bolo to TV, naozaj som si tým ale nenechal otravovať myseľ - totalitné komunistické srance dobre poznám z minulého režimu, toto je presne to isté svinstvo, a ako to nik normálny nepozeral a neprijímal v minulosti, tak je to aj dnes.

Je ale naozaj hanba, ako terajší americký režim dokáže vykrútiť krk bývalému mýtu, otočiť mu hlavu o 180 stupňov a tváriť sa akože nič. Doslovne ako v Orwellovej dystopii "1984".

Pravda, je tu otázka, či tento lokálny proamerický režim vazalov, amorálnych zločincov a hlupákov, týmto nevykrútil krk sám sebe. Vážené opozičné politické strany, sú žaloby pripravené? Alebo budú dokonca žaloby zbytočné?

Alebo naopak, budú očakávania ľudí po spravodlivosti zas nenaplnené? A ak nie spravodlivosť, čo tak aspoň zaslúžená pomsta? Nič, stále Slovák neprebudený a o skutočnom povstaní si bude ďalej len vymýšľať?

No, Samo Chalúpka je sto rokov mŕtvy, ale na jeho slová raz dôjde, verte mi.

(zdroj fotiek https://www.ta3.com/clanok/91426/fotogaleria-bratislava-si-uctila-obete-...)

0
Ema

Odkedy krvavý šašo Zelenskyj vydal (tento rok) dekrét, ktorým udelil čestný názov horskej útočnej brigáde Pozemných síl armády Ukrajiny EDELWEISS

https://www.president.gov.ua/documents/802023-45805?fbclid=IwAR2DwsydNbM...

...tak mrochte a všetkým ostatným progresívnym cicvorom, vykrikujúcim Sláva Ukrajini, Slovenské národné povstanie skyslo.
Len pre poriadok si pripomeňme, že jedným zo štyroch oddielov Edelweiss pri potláčaní povstania bol "kozácky" oddiel zložený výlučne z ukrajinských nacionalistov, ktorý bol pri terorizovaní slovenského obyvateľstva najaktívnejší a najkreatívnejší. Naši investigatívni novinári z Denníka N a Aktualít by mohli zájsť za historikmi SNP a spýtať sa, kto spáchal tie najbeštiálnejšie zločiny proti ľudskosti v Ostrom Grúni a Kľaku, kto sadisticky mučil sťahovaním z kože a vypichnutím očí Martina Herku pred očami dedinčanov, kto nahádzal na Jána Jakaba slamu, polial benzínom a podpálil, kto dobil Petra Boršu a ťahal ho na lane za obrneným vozidlom... Nápoveda: Nemci, Slováci, ani príslušníci "moslimskej" časti Edelweiss to neboli.
A potom sa naše krysy s nálepkou novinári z Denníka N, Aktualít a Smetiarne, všetky tie z ukrajinskej prdele trčiace mimovládky a chochlopozitíne korporáty, ktoré tu pod rúškom "humanity" robia špinavú proamerickú politiku, môžu cudne tváriť, ako je v poriadku, keď ich vyjebaný nacistický "spojenec", krvavý šašo Zelenskyj, udeľuje čestný titul EDELWEISS, pokrytý krvou slovenských obyvateľov, a oni síce zrovna nečapkajú ručičkami, ale držia papule.

Stručne a jasne, tento festival progresívneho pokrytectva je už úplne neznesiteľný.

Norman

Brutalita na ukrajine je daná beštialitou rôznych tatarských kmeňov, čo sa tam vysemenovali - kým ich Rusi nevyhnali alebo nespacifikovali. Ale nestačilo, ako svedč dnešok.
Bez akéhokoľvek preháňania možno predpovedať, že ukrajinské mafie, ktoré sú už alebo sa prižrenú na Slovensku, tu pozabíjajú v najbližších rokoch desiatky až stovky ľudí. Ak dôjde k akejsi naozaj partizánsko-banderovskej forme boja, tak môžu vyzabíjať aj tisíce, pol slovenskej armády, kým sa zvyšok nerozprchne. Marodujúce ukrofašistické vojská, beštiálne nabudené z horúcej vojny, môžu byť ťažkým nebezpečenstvom pre východné Slovensko. Ale aj pre typické semenište zločinu, hlavné mesto, teda pre Bratislavu a jej hajzlových pavúkov, pre jej mrochty a ropuchy. A v takom prípade Bratislava dostane svoju karmu, ktorú si sama spôsobila.

Ema

...ktorý provokatívne pomenuje časť oficiálnej ukrajinskej armády po trestnom komande s bohatým záznamom vraždenia Slovákov a napľuje nám tak do tváre, neskonči dobre.

Norman

Nepochybuje o tom, že keď ukro armáda skolabuje vyčerpaním a ukroštát sa rozpadne, a Zelenskyj sa niekde stratí (najskôr do pekla), tak POTOM prídu plazy z Bruselu a budú úplne vážne vyčítať Východnej Európe - teda nielen Slovensku, ale aj Česku, Poľsku ba dokonca aj Maďarsku - že príliš podporovali Zelenského režim - a pritom bolo tak vidno, že je to predsa "fašistický režim".
Zas to bude naša chyba.
Jediné dobré na tom by bolo, že analogicky ku minulosti, aj súčasného prezidenta nám obesia.
(len aby to nebol až ten, čo o rok nastúpi po Mrochte - Brusel je v spravodlivosti asi taký).
Ja som plne za rovnoprávnosť žien, nielen byť vo funkciách, ale aj niesť zodpovednosť a trest, rovnako ako akýkoľvek chlap.

Dusanbe

adekvátne s vyznameniami rastie zodpovednosť, :-)

Ema

Toto si proste musíme uskladniť tuto do pitvora, tento povstalecký újeb, aj s videjkom vypimpovanej mrochty, ktorej zjavne dorazili krémiky z najlepších US laboratórií a gebule sa chopil nový dúhový kaderník

https://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/679573-oslavy-snp-v-banskej-byst...

Celú tú trápnosť očividne preráža strach. Mrochta a jej čvarga sa na pošťanie boja. Už len urobiť dup a rovno sa aj poserú.

Dusanbe

Prezident Pávek ide podpísať Chartu 77:

https://medium.seznam.cz/clanek/pokrokovy-euroobcan-prezident-pavel-doda...

Pridali sa aj ďalší:
https://medium.seznam.cz/clanek/pokrokovy-euroobcan-zdenek-sverak-jan-hr...

Tak to je potom úplne v poriadku, že odkaz SNP žije dnes zosobnený v našej Mrochte a slizkom Pĺžovi.

Norman

No vtip to asi je, ale nasmial som sa úprimne a výrazne (i keď ja sa v poslednom čase smejem výrazne tak či tak :)
"V roce 1977 mi bylo šestnáct let. Tehdy jsem Chartu 77 skutečně podepsal, ale jenom sám pro sebe v soukromí domova. Ani rodičům jsem o tom neřekl. Snil jsem o nespoutaném životě v undergroundu. Bohužel, za mých studií mi režim neumožnil chartu podepsat oficiálně, stejně jako mnoha jiným"
:-DD
Takže tak - podpísal ju, ale v súkromí.
Režim mu neumožnil (!!!!) podpísať :-))) Tak to počujem prvý raz, ako režim niekomu bránil v tom byť v disedente, takže išiel študovať za zeleného špionážneho čuráka, za komunistu a do stredu ŠtB či ako sa voolali tie ich štruktúry :-DDD
A je priam ukrivdený - neumožnili mu to podpísať a žiť v "nespoutaném undergroundu" :DDDD
Bože, to je kus hovna - dúfam že to po takýchto akciách a vyjadreniach bude jasno aj jeho voličom.
.
(pre tých, čo to nepoznajú: režim samozrejme neponúkal podpis čohokoľvek niekde na miestnom výbore - ale stačilo ísť do prvej krčmy a tam človek vždy našiel za hrsť "disidentov", teda tých, čo mu poradili, kde sa čo dá. Podpísať sa dalo všetko - len ľudia boli posraní (tak, ako sú aj dnes). Historia sa vždy opakuje, niekedy ako fraška, inokedy ako ťažká tragédia. Myslím, že rok 1989 bol taká fraška a teraz pre zmenu smerujeme naopak ku skutočnej spoločenskej tragédii. Teda - tragédii pre niektorých, pre mnohých. :).
.
Minútu som myslel, že je to vážne (po Čapute predpokladám akúkoľvek demenciu u týchto zločincpov) - a práve preto to bol najlepší vtip tohto týždňa, ak nie mesiaca :))))

Jozef Novak

Vidieť tých Čechov ktorí sa na Nemcov dívajú tak odťažito a zlostne, na Slovákov zas ako na zaostalý prívesok, ako si za svojho najvyššieho predstavitela, ktorý má predstavovať v celosvetovom meradle to najlepšie, najmúdrejšie a najvyspelejšie z celého ich národa, vyberú takéto ubohé, nechopné, nevýrazné, názorovo nesúrodé stvorenie, ktoré po prevrate novembra 1989roku, museli prácne vyškrabovať zo zadku ruských generálov, je skutočne niečo pozoruhodné. Som zvedavý ktorý z nich si ešte trúfne skákať do Putina, že je bývalým rozviedčíkom KGB, ako tomu bolo donedávna ešte (nielen) ich národnou obyčajou.

slaven1

Aby nám neušlo, v Londýne vymenili ministra vojny proti Rusku. Otázka je či je to signál, že britská šľachta "končí s vojnou na okrajine" (najpáčikovanejší príspevku v najviac komentovanom článku nemenovanej miestnej žltej tlače min. týždeň bol "does anyone really believe Russia is loosing?"), alebo je to preto, že odchádzajúca hlava bola príliš "mierna" a treba tam niekoho ostrejšieho.

https://www.rt.com/news/582147-uk-defence-secretary-shapps/

Veď Briti ani tanky nemajú. Posledný Challenger vyrobili kedy? V 2002?

Mimochodom, nálada na námestí vo Zvolene bola dobrá. Mohol prísť kto chcel.

Ema

...ďalší zárez na pažbe. Predošlý bol za čuráka Timmermansa.
无为. Netreba búšiť do systému, ktorý sám kolabuje a mu tak dodávať energiu.
Rusko má k Číne bližšie, než si vieme predstaviť. Ako napísal nedávno skvelý maďarský komentátor, Západ Rusku nerozumie. A ani o tom netuší.

nové