Jeleňová u draka

Osviežením v začínajúcej horúčave mal byť rýchly trip krvavého šaša do podkarpatského Mrochtieho paláca. Pri zátarasoch bolo davu poriedko - balených v ukrajinskej vlajke by sme spočítali na prstoch jednej ruky a Slívi Ikrijini znelo nenadšene - zástup pracovníkov ukrajinskej ambasády pôsobil dojmom chovancov DSS, policajti reagovali na hlásenie do vysielačky o predĺžení návštevy o pätnásť minút podráždene, ostreľovači na streche Tatra banky boli len dvaja a štafáž krvavého šaša vyzerala ako komparz z Rogožkinovho filmu o zvláštnostiach chochloruskej ozborenej ťahanice. Zato pri zadnej (na najmenej pol roka zamknutej) bráne do palácovej záhrady bolo konečne niečo zaujímavé. Zo súťaže Istrobot 2023 zdrhla partička v štýlovom policajnom oblečení a usalašila sa tam aj s robotom. Porota súťaže ich zrejme vyhodila, pretože bez dôkazov tvrdili, že robot vie hľadať bomby a nevedeli ho ozvučiť veselou muzikou a naučiť tancovať. To by bol program na námestie pred Mrochtí palác! Ľudia milujú tancujúce roboty.

Kým sa krvavý šašo u mrochty vybavolal pravdepodobne o dodávkach kazetovej munície zo slovenských skladov (čo je naše, to je aj americké, všakáno), fantazírovali sme o tom, že prostoduchá ritnatá Pezinčanka zavolá šaša na Pohodu a sme sa na tejto bláznivej predstave rehotali. Žijeme ale v dobe, kde má aj najbizarnejšia myšlienka potenciál stať sa obratom realitou. V hlavnom médiu ambasády USA pre Podkarpatie s názvom Denník N sa ešte v ten deň objavila správa, že krvavého šaša "prezidentkini ľudia" naozaj volali na Pohodu, ale ten sa asi obával proruských pekelných výparov, ktoré tam zostali po Rammsteine - hoci Lindemann tento raz Любимый город nespieval - a odletel si radšej vyzdvihnúť kvarteto expatriovaných nacikov k osmanskému sultánovi. Mrochta každopádne na Pohodu šla, v (o číslo menších) bielych šatičkách a bielych teniskách. Adorovali ju tam a klaňali sa. Toho fotografa z Denníka N, čo ju zvečnil s prezidentskou slaninkou trčiacou pri gombíku z odchlípnutých šatičiek by mali Američania trochu usmerniť. Spôsobil traumu nejednému obdivovateľovi mrochtej dokonalosti.

Toľko u nás. Čiže nič. Skutočná dráma sa odohrávala o niečo viac na východ - v Pekingu. Zavítala tam na štvordňovú (!) návštevu poľská babička Jana Jeleňová - po americky Janet Yellen - potomkyňa chazaroidov z varšavského predmestia t.č. vo funkcii šéfky FEDu, čiže ministerky financií USA. Staručkú pani tam vyslali americké korporáty a dali jej zoznam, aby vybavila. Návšteva sa odvíjala tak mizerne a neúspešne, že sa pani Jeleňová na záver Číňanom verejne klaňala, len aby ju nenechali úplne v štychu. Márne. No ale pekne po poriadku. Asi týždeň pred tripom členky gerontovedenia USA, popri ktorom bol komunistický manažment bývalého ZSSR svieža skupinka stredného veku, prinútil z reťaze odtrhnutý americký vojensko-priemyselný komplex Bidena oznámiť "vojenskú pomoc" Tchajwanu vyše 400 miliónov USD. Sprostejšiu provokáciu voči Pekingu ani nebolo možné vymyslieť. K tomu US administratíva uvalila nejaké sankcie na vysoko sofistikované produkty. Čínu však nemožno ponižovať. Peking zareagoval zákazom vývozu gália (94 percent svetovej produkcie) a germánia (60 percent svetovej produkcie) s platnosťou od 1. augusta 2023. Pre Západ to znamená paralýzu celých odvetví, napríklad výroby solárnych panelov alebo čipov. A tak zašli šéfovia globálnych korporátov za babičkou Jeleňovou, dali jej do ruky dlhý zoznam vecí na vybavenie - na prvom mieste gálium a germánium - a šupli ju do lietadla smer Peking. Tam ju nakŕmili, napojili čajom, usadili do kresla a keď čítala jednotlivé položky zo zoznamu, pri všetkej čínskej úcte k šedinám sa zachádzali od smiechu. Napríklad: my, USA, žiadame, aby váš zasraný RMB nevytláčal vo svete náš USD. Muhehehe. My, USA, žiadame, aby ste sa prestali správať škaredo k našim korporátom pôsobiacim v Číne. Muhehehe. Uprostred smiechu Číňania Jeleňovej pripomenuli, ako sa správajú k čínskym firmám na Západe, v USA zvlášť. Huawei, Tik-tok atď. 

Keď sa Jeleňová lúčila s prázdnou, vyzeralo to, že padne v slzách na zem a bude sa pýtať, či nemajú v Pekingu jedno voľné miesto v starobinci.

No ale späť do Podkarpatia. Situácia sa môže zvrtnúť tak, že za vinníkov krviprelievania na Ukrajine budú nakoniec označení lokálni blbečkovia, pomáhajúci zbraňami a všetkým možným nacikovskému kyjevskému režimu do roztrhania tela. Áno, Slovensko. Nebolo by to v našej histórii po prvý raz.

Môže sa poľahky stať, že slizký pĺž Naď bude vykrikovať, že poslať na Ukrajinu S-300, stíhačky a čojaviemčovšetkoešte ho donútili tunajší dezoláti. A Fico, samozrejme.

Mimochodom, keď sme už pri vojensko-priemyselnom komplexe, patrilo by sa uviesť, že jeho pridruženou výrobou v mierových časoch - ktoré tieto korporáty nenesú ľahko, ale treba nejako vydržať do ďalšej vojny - je infraštruktúra a zariadenie pre ťažobný (a ropný spracovateľský) priemysel. Vojna však vynáša lepšie. Aktuálne nadšené helekanie, ako Európu zachráni offshore ťažba zemného plynu z veľkých hĺbok kdesi pri Rumunsku, je fantazírovanie cicvorov, ktorí si myslia, že ťažobná plošina a celá zložitá infraštruktúra vzniknú z bľabotania v korporátnych médiách a na sociálnych sieťach. Zároveň si pripomeňme nedávne výročie masakru na Piper Alfa. Bol výsledkom pažravosti amerického korporátu, ktorý integroval do ťažby ropy na plošine aj ťažbu zemného plynu. Kto si myslí, že sa odvtedy v bezpečnosti ťažobných plošín niečo zmenilo, kruto sa mýli. Každopádne môžeme byť pokojní. Dnes je už Západ v takom stave (technicky aj personálne), že novú ťažobnú plošinu vybuduje len zázrakom.

 

 

 
0
Jozef Novak

Ďakujem za vynikajúci článok! To boli ale fofry čo ten Kyjevský miestodržitel zo susednej kolónie mal! Ešte som nestíhal ani len sledovať ako prebieha jeho súdružská návšteva v Prahe ktorá bola okorenená spomienkou na tú v Bulharsku a už sedel u pani Pičutovej pri raňajšej kávičke. Doteraz som si lámal hlavu či sa mi to len nezdalo, pretože už nasledovala hláška z návštevy u tureckého sultána Erdogana, ktorý mu ako darček pribalil na cestu tých v turecku dovolenkujúcich židobanderovcov z Mariupola a príslub skorého privítania v NATO. Aby ho nemusel všade ohovárať že turek je držgroš a že ho prepustil s prázdnymi rukami zo svojej mešity. Som teda velmi rád, že som si v tom mohol urobiť jasno.

buko

v tejto faze reality je to uz iba putovny cirkus a Zelensky je hlavny klaun. 

slaven1

Na pódiu som napočítal 16 hláv

https://t.me/indeec1937/11430

slaven1

https://www.rt.com/russia/579557-shoigu-cluster-munitions-warning/

Tak vedenie MO RF, ktoré vedie vojnu horšie ako Sudánci, ústami ich najvyššieho predstaviteľa nakreslili euroatlantickým Šajtanom novú čiaru, ktorú nehodno prekročiť. Šojgu si tento raz z 50 odtieňov červenej vybral cyklámenovú :D Konkrétne dvíhal varovný prst vo veci dodávky kazetovej munície teroristickej bande z okrajiny.

https://nadhlad.com/comment/44972#comment-44972

Ono americkým besom došla munícia. „Transformeri“, „silné, nezávislé a emancipované ženy“, „negronacisti“ (BLM), lebzy a teploši nevytvárajú ekonomiku, ktorá dokáže čosi hodnotné produkovať. Ani otroci z UNICOR nestíhajú vyrábať. Prosto vo Washinktone už nemajú čo posielať, tak posielajú posledné zúfalé kusy.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Demonstration_cluster_bomb.jpg

Ale späť k vedeniu MO RF. Čo myslíte, aký oddieň červenej zvolia nabudúce?

Jozef Novak

Ďakujem za zaújmavú správu.

Ema

Namiesto obsedantného sledovania červených čiar Ministerstva obrany RF sleduj, s akou expresnou rýchlosťou kolabuje "kolektívny západ". Od energetiky po etiku.

Truhlík

Hneď po revolúcii zavreli niklovku v Seredi.
Teraz už padla hlinikáreň v Žiari nad Hronom. To isté ide vo ferozliatinárskych závodoch na Orave.
Civilizačný úpadok ako z učebnice.
Ultraliberálna ekonomika a voľný trh zvíťazili. Tak ako v Bielej ruží od B. Travena. Nikto nemôže povedať, že nevedel, čo bude.
Kam ale budú utekať slovenskí gastarbajteri ?

slaven1

K ferozliatinárskym závodom OFZ. Pri tomto som za pristavil aj ja. V článku kreténov z HN si okrem propagandy (energetickou krízou a infláciou, ktorú vyvolala Putinova agresia na Ukrajine) dozvieš minimum o skutočnom pôvode problémov závodu na Orave.

https://hnonline.sk/finweb/ekonomika/96092676-zistenie-hn-budajove-prian...

Môj typ je, že fabriku dorazila ideológia financizmu "efektívnych manažérov", ekologizmus Eurozväzu (slová "predajom povoleniek") a "Budajovci":

> ...Či dokonca ich definitívne presťahovanie za hranice? To sa zrejme ešte mnohým, vrátane vrcholných predstaviteľov vlády, mohlo zdať nemožné. Veď niektorí vrátane exšéfa envirorezortu Jána Budaja dokonca na posledný krok energeticky náročných hráčov vyzývali.

Bratislava serie na Oravu a zvyšok Slovenska. Orava a zvyšok Slovenska tiež veľmi slabo. Tvrdo spiace Slovensko nebudia ani blesky hromu. Tak ako nám predpisuje naša hymna, chrníme ďalej ;-)

https://panorama.pub/news/minekologii-zaavilo-o-planah-narastit
[Минэкологии заявило о планах нарастить темпы деиндустриализации в 2024 году]

slaven1

> Namiesto obsedantného sledovania červených čiar Ministerstva obrany RF sleduj, s akou expresnou rýchlosťou kolabuje "kolektívny západ". Od energetiky po etiku.

Život je krátky., nekrofília - náklonnosť k mŕtvole - ma nikdy nebrala. Taktiež ma nebral emerický seriál Simpsonovci, kde ukazujú "ako nežiť". Západ sú Simpsonovci - "takto sa to nemá robiť". Zaujímajú ma svetlé obrazy "ako žiť".

Moj koment predstavuje kvalifikovanú kritiku Ruska. Ani tam nie je všetko ružové. Nekritizujme tak tupo ako "dolárový žumpalisti" alebo teploškovia z policajných hoaxov, kritizujme kvalifikovane.

> Ale zato vieme, že akýsi Krčmárik v smetiarni vyhlasuje, že "Rusko sa musí dostať na úroveň Rovníkovej Guinei". Tomuto sa v Podkarpatí hovorí, že informácia.

Ešte ku kritike práce MO RF. Už to tu začína byť klišé. Nieto ako vyplakávanie, že "slovenské" média typu SMEtiareň produkujú články "s nízkou informačnou hodnotou" :D

slaven1

Poďme ešte k Žanete Jeleňovej a jej návšteve v Pekingu. Žaneta je z kruhov, ako správne pripomenula EMA, ktoré majú v USA na starosti vládne financie. Rozumej breton-woodsky menový systém. No a ten ide čochvíľa dostať na frak.

Putin issues warning about US banking system
https://www.rt.com/business/579558-putin-us-banking-system-warning/

Žaneta nebola v Číne pre také drobnosti ako je "priemyslený tovar", ona je z vyššej ligy. Riešilo sa niečo v zmysle "bankrotu jednopolárneho, dolárového sveta".

Svetom min. týždeň odznela správa, že BRICS plánuje na augustovom samite ohlásiť novú menu krytú zlatom.

https://odysee.com/@RT:fd/brics_currency_0507:c
BRICS plans to introduce new gold-backed currency

A to aj bola hlavná príčina prečo Žaneta išla do Číny. Presondovať rozsah rebélie voči breton-woodskemu menovému systému.

K nám. Najskôr článok z HS:

„Kde je naše zlato? Centrálne banky sťahujú svoje zlato domov. Slovensko samozrejme nie.“
https://www.hlavnespravy.sk/centralne-banky-stahuju-svoje-zlato-domov-sl...

A teraz záver: Ide otras, držte sa niečoho :D Podľa mňa to bude v rozsahu rokov 1989 - 1993.

https://nadhlad.com/comment/45050#comment-45050

Prežili sme. Prežijeme aj toto.

https://nadhlad.com/comment/45020#comment-45020

Jozef Novak

Ako v tom vtipe o rádiu Jerevan z éry budovania socializmu: "...pržili sme blokádu Leningradu, tak prežijeme aj ten ich blahobyt...!".

Ema

Ale zase na druhej strane - nevadí. Nebude to nič pekné na pozeranie.

slaven1

Blinken z klanu financistov predstavujúci teraz v USA Ministra zahraničia spravil v Pekingu nejaké dohody, no zjavne nestačila autorizácia, tak poslali Jeleňovú. Keď si vypočuli vo Washingtone na čom sa ten dohodol v Pekingu, ústami vrchného geronta "dohodu" odmietli (To Bitetovo "Xi je diktátor" z 21.6).

Biden calls Xi a dictator a day after Beijing talks
https://www.bbc.com/news/world-us-canada-65969802

Ono pripomeňme, že "separátne dohody o miery" v prebiehajúcej vojne sa vedú kade tade. Predohra k Žanete bol Blinken. Predohra k Blinkenovi bol Sullivan. Sullivanovo stretko bolo neďaleko od Bratislavy na "Hilfestrasse":

National Security Advisor Jake Sullivan met from May 10-11 with Chinese Communist Party Politburo Member and Director of the Office of the Foreign Affairs Commission Wang Yi in Vienna.

https://www.whitehouse.gov/briefing-room/statements-releases/2023/05/11/...

Truhlík

Bloomberg často zavádza (=klame).
Jednoducho predstaví len ČASŤ dát a nevysloví celkový pohľad. Potom si treba dohladať celkové údaje a pozrieť sa na to z nadhladu.
Je to inak obľúbená metóda anglosionistických masmédií. Hoci môže to byť aj tuposťou novinárov.
Napríklad najväčší podiel na dovoze LNG do Španielska má ruský LNG. Ako je to spomenuté a zohľadnené v článku ?
Propaganda sa robí vpečatením dojmov a nie faktami.
Takzvaná ruská propaganda operuje s faktami. Preto je nebezpečná a zakázaná.

Ema

prepadu priemyslu. Čiže poslom dobrých správ.
Neviem dáta za Japonsko a Južnú Kóreu, ale v Európe je júnový prepad priemyselnej produkcie okolo 13 percent. Moloch tým pádom menej žere.

Kolega nedávno po pol litri Kyzylžaru prišiel s odvážnou hypotézou, že uhľovodíky, ktoré ťažíme, vznikli procesom CCU z predošlého cyklu. To len tak, na okraj témy.

slaven1

https://www.nytimes.com/2023/07/26/world/europe/ukraine-counteroffensive...

Podľa americkej smetiarne, NYT, sa včera malo začať odohrávať hlavné čísielko teroristickej bandy na Ukrajine. Niekde tam poslali zomlieť ruskými vojskami až 3 bataliony.

https://t.me/s/MIrvMomente/26135

Prečo dali teroristom príkaz trhať práve teraz okrem toho, že veľa času ríša nemá? Príčin na dymovú clonu je niekoľko:

- v USA ide ďalšia vlna krachu bánk. Spustila ho PacWest Bancorp https://t.me/s/MIrvMomente/26128

- FRS, americká súkromná centrálna banka, zasadla a zvýšila úrokovú sadzbu na 5.5% - zase ďalšia vlna bankrotov a inflácie. Takto prebiehalo rozhodnutie https://t.me/s/MIrvMomente/26149

- hlavnou udalosťou včerajšieho dňa je prijatie ruskou dumou na hlasovanie Zákon o vystúpení RF z MMF. Medzinárodný menový fond (USA) je hlavný nástroj riadenia ruskej centrálnej banky. Hej, takto rok a pol od vojny predajná ruská elita stále v čase písania týchto slov počúva príkazy z Washingtonu, minimálne v kľúčovej zložke štátu, vo financiách. https://t.me/s/MIrvMomente/26140

K dymovým clonám spomeniem ešte súdny proces s hlavným narkomanom Ríše, Hunterom Bidenom, synom rezidenta USA. Ten bol uznaný vinným za daňové podvody a tento týždeň to americké „smrady“* u seba doma dosť rozťahujú.

https://www.reuters.com/legal/bidens-son-hunter-biden-agrees-plead-guilt...

--
* sredstva masovej reklami, agitacii a dezinformacii

Norman

To s opustením MMF sú len návrhy komunistov.
Ty píšeš o "prijatí na hlasovanie " - no, neviem či to robíš zámerne, alebo ťa ta formulácia oklamala - ale to je len návrh. A nemyslím, že by komunisti mali väčšinovú podporu v Ruskej Dume.
(ťažko takto odtialto povedať, či by to Rusko malo spraviť - ale proste predloženie návrhu určite nie je "hlavnou udalosťou včerajšieho dňa" ).

Truhlík

Niekedy mi pripadá Putin ako posledný zástanca trhovej ekonomiky na zemeguli.
Od britských kolónií až po 11 000 sankcií proti Rusku totiž Západ nikdy voľný trh nerobil.
Putin stále drží na čele ruskej centrálnej banky Elviru Nabiulinu, liberálnu ekonómku voľnotrhového štýlu z čias Jeľcina, napriek silnej kritike a odporu napríklad Chazina.
Inak návrh na začatie ŠVO dali práve komunisti. Na prekvapenie (alebo nebolo prekvapenie ?) bol návrh v dume prijatý.
MMF je nástroj anglosaskej nadvlády (podobne napríklad WTO). Akurát nie sú iné globálne nástroje toho typu. BRICS je v plienkach.

Norman

MMF je iste jeden z hlavných nástrojov snahy anglosionistov o svetovládu. Ako je konieckoncov celý bankový systém hlavná štruktúra ich moci. (myslel som to tak, že či zrovna teraz je vytúpenie z MMF pre Rusko to najlepšie - aj keď by to znamenalo minimálne symbolicky naozaj veľa).
Chcem sa vážne spýtať, bez akejkoľvek irónie, v akom zmysle komunisti v Dume navrhli ŠVO? Veď to začalo samozrejme nie ohlásene - navrhli to predtým (v nejakom utajenom režime), alebo následne na zoficiálnene? Lebo keď následne, je to naozaj len formalita.
Ja neviem, nakoľko Putin s týmito komunistami naozaj spolupracuje. Ale určite nie je s nimi jedno telo a jedna mysel, to je isté.

slaven1

Áno, formulácia "prijať na hlasovanie" znamená, že sa o tom začína diskutovať, to nie je ešte zákon.

Dnešná KPRF sú protištátne živly. Norman na to upozorňuje dobre. Zuganov predá všetko na čo sa nájde kupec.

Čiastočne mi to príde ako riadená opozícia. Kompradori vedia, že na tieto dohody príde skôr či neskor. Tak aby držali iniciatívu, dali do hlasovania svoj "mútny" návrh. Aby z dohody aj vyšli, aj nevyšli.

Nič nemení na fakte, za CB RF sa podriaďuje MMF. RF to má v stále platnom zákone, heh.

Mimochodom fakt, že sa o silnom vzťahu ruskej elity k prostitúcii bavia už aj vrabce „na slovenskej dedine“ znamená, že je to v miestnej spoločnosti široko-známy problém, ktorý dosť veľa Rusov serie.

slaven1

Najskôr info: Navalný je ukážkový zahraničný agent USA, ktorý absolvoval školenie "agentov". Tohto školenia sa od nás zúčastnila napr. Ema Sičáková-Brblavá, manželka predajného Mirka Brblavého (teraz SPOLU). Za ČR absolvoval školenie napr. predajný ekonóm Tomáš Sedláček, ktorému svojho času robili silné PR.

A teraz: Aha, takýto zaujímavý kanál je na Youtube

https://www.youtube.com/@NavalnyRu/videos

Platí ho Washington. To treba mať na pamäti pri jeho pozeraní. O to je to zaujímavejšie a hlody "moderátorov" smiešnejšie. Aj napriek skutočným autorom, obsah je zaujímavý.

Ako CIA číta Gmail ruskej (nielen) predajnej elity:
https://www.boardea.com/watch?v=dSHMow8Ijl8

Soloviov a jeho nemanželské deti s americkým občianstvom
https://www.youtube.com/watch?v=CoXPUHOqWdE

Truhlík

Bolo to nejaké uznesenie v dume. Ale neviem to nejako nájsť na internete. Asi to už dnes nie je podstatné.

Truhlík

Po uznaní nezávislosti Doneckej republiky a Luganskej ľudovej republiky Ruskou federáciou uzavreli zmluvu o pomoci a RF poslala armádu na pomoc nezávislým republikám.
Návrh na uznanie nezávislosti podala v štátnej dume Komunistická strana Ruskej federácie.
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B5%D0%B6%D0%B4%D1%83%D0%BD%D0%B0...
Tak som si spomenul presne ako to bolo.

Norman

hej, čosi také bolo - Putin sa zrejme správne snaží, aby v tomto vládla v Rusku jednota a každá významnejšia politická sila s vojnou s Kyjevom nejako súhlasila, nejako sa podielala. Putin si na verejnú mienku a náladu národa dáva pozor.
Možno teda aj vystúpeni Ruska z MMF je mienené vážne - to naozaj neviem odhadnúť ani najmenej.
.
Formálne je táto vojna naozaj proste obrana Donecka Luhanska a basta.
Hranice sa samozrejme vždy posúvali a posúvať budú - každý, kto tvrdil opak, je proste utopista a práve klamár. Hranice sa rozhýbali na Blízkom Východe, Irak, Juhoslávia a koniec koncov všetky výtvory po rozpade ZSSR sú vytváranie nových hraníc - tak sa nik nemôže čudovať, že ten proces dostal zelenú a že asi budú narastať ozbrojené strety aj inde.
USA stratila rešpekt pred zónou vplyvu Ruska (a Číny) - čím urobila zásadnú chybu, priam zločin. Zóny záujmu treba rešpektovať, len vďaka tomu svet nezhorel v atompvom pekle už pred 80 rokmi. Možno tento krok USA spôsobí, že svet zhorí teraz.

Truhlík

To zúfalstvo ako opakovali - Kosovo nie je precedens. A teraz to majú. A môžu to miliónkrát opakovať, nič im to nepomôže. Vypustili džina z fľaše.

Norman

Kosovo je najvýstižnejší príklad.
Navyše je Kosovo explicitná ťažká urážka Srbsk a Ruska, celého Slovanstva.
Kosovo je najväčší precedens Donbasu, priam jeho priama príčina.
(to aby to bolo každému jasné, aj proamerickým hlupákom)

Jozef Novak

Velmi dobre si to povedal Norman, napriek tomu mám doplnenie. To že niekoho láka posúvanie hraníc je dosť nebezpečné. Ja viem že reči sa hovoria a chlieb sa je, ale bolo povedané, že hranice stanovené po druhej svetovej vojne by sa mali dodržiavať, pokial tu nechceme rozpútať nejakú ďalšiu. U mňa preto rozhovory< o tomže čo bolo historickým územím(napr.Polska), tým pádom končia. Nerobí mi to však prekážky baviť o historických územiach a územných sporoch medzi bolševickými parchanátmi vytýčené sovietskymi bolševikmi, alebo v Jugoslávii, ktoré sú výhradnou záležitosťou štátov SNŠ a baviť sa o tom s osobami trikrát opichanými, nehynúcimi milovníkmi bolševizmu a totality. Dať facku základnému pilieru Demokratizmu: ludovému hlasovaniu v referende to chce skutočne hrošiu kožu a navyše ako čerešnička na torte orwelovsky to prehlásiť za anexiu. Že Putin a vedenie Ruskej federácie učinili učinili podobný krok, nie to isté, a tí čo sa tak zastávali vojenskej agresie v Jugoslávii a založeniu tkzv.štátu "kosovo" tamojšou národnostnou menšinou, teraz pri ukrajinskej vojne v Rusku kvília, čo im Putin vrazil ich namyslené ksichty do tých sračiek ktoré v Jugoslávii zanechali, ako zarezané svine, to je len velmi dobre. Ich prejavy blševickej solidarity s Kyjevským režimom sú prehnané a zbytočné, ale také príkazy dostali od mejstrímu po tom, čo ešte donedávna povinne museli oplakávať mrtvých na Covid19. Mali by si radšej dávať pozor na svoje povojnové hranice, pretože velkopolská orlica, ani Turul velkého Maďarska nikdy nespí.

Norman

Prirodzene, najlepšie by bolo, aby sa veci nemenili a zostalo status quo. Ale vemocenské bloky na seba tlačili a došlo aj na zmenu hraníc. A tak sa ukázalo, že stále hranice je utópia. Veď už starí Rimania stavali svoju limes, opevnenú, aby tu bola na veky, podobne to robili Čínania s Múrom - ale to nikde nefungovalo. A nefunguje to ani dnes, .
Katalánsko sa chce odtrhnúť od Madridu - očividne sú tam objektívne sily, ktoré to tam k tomu tlačia. Niekedy je proste lepšie hranice vytvoriť, alebo zrušiť, alebo posunúť. Ako menšie zlo, nie ako ciel.

Jozef Novak

Asi si nerozumieme. Nie sú hranice ako hranice. To čo robia Španieli je ich vnútornou záležitosťou ich štátu, ale odhalilo celkom zaújmavý prístup na spôsob MarxistickoLeninskej Dialektiky(v porovnaní s vnútornými záležitosťami Jugoslávie) vyspelého rozvinutého demokratického spoločenstva. Iná o tázka bude znamenať v nárokoch Španielska voči susedovi ktorému na mape vykreslili hranice víťazné mocnosti. A ani to nezaznelo ako zákon, ale ako dobré odporúčanie pre tých, ktorých páli dobré bydlo, od nudy nevedia čo robiť, a zdá sa im, že sme tu žili príliš dlho v mierovom a pokojnom období. Mne to však nečiní potiaž, ak má niekto, aspoň som tak z tej odpovedi vyrozumel, taký ústretový vzťa napríklad aj hoci voči susednému Maďarsku. Ostatne tak si to aj Maďari od nás vysvetlovali keď Ficova vláda cez kanceláriu zahraničných vecí, vtedy v zastúpení Jána Kubiša vyhlasovala že majú v úmysle uznať albánskej národnostnej menšine v juhoSrbskej provincii Kosovo ďalší albánsky štát. Tak si Maďari pri sledovaní futbalového zápasu v Dunajskej Strede povedali, že keď albánska národnostná menšina, tak potom môžme aj my. Po potlačení nepokojov v Dunajskej Strede bol po nejakom čase Ján Kubiš "vykopnutý" niekam vyššie a nahradený Miroslavom Vajčákom, ktorý zacvrlikal už potom inú pesničku.

Norman

hovorím len o tom, že tieto veci-hranice sa nakoneic vždy budú meniť. Samozrejme, Slovensko má v tomto problém s otvorenou hranicou na Maďarov, ja chápem, že pre Slovensko je najlepšie zastať názor, že hranice sú čo najtvrdšie a večné. A súhlasím v tom, že hranice sú ako múr - ak sa už vybuduje, je veľmi náročné a nebezpečné ním hýbať, ak to je vôbec možné.
Ale Slovenská hranica a politika je jeden aspekt, tu sme sami medzi sebou a nemusíme robiť oficiálne vyhlásenia. Čo sa teda týka našeho juhu, ja osobne by som bol za oveľa silnejšiu asimiláciu tých ľudí, občanov SR, za posledných 80 rokov. Ale to sa nestalo a teraz sa nejak snažiť zadržať rúcanie sa múra je rizikový smer a nebol by som v tom smere nejaký nadšený. To, čo sa za storočie zanedbalo, sa teraz bude ťažko naprávať oficialitami či dokonca nejakými medzinárodnými zásadami. A aj tak vieme, že zahraničie takmer určite v prípade sporu zas okašle Slovensko.
Ale toto už voľne utekáme od témy, ktorá podľa mňa bola, že rozdelením ZSSR podľa umelých hraníc sa naozaj zasadil dosť veľký problém, a jeho výsledkom je hlavne vojna na Donbase. Ktorá, samozrejme, trasie celou Európou a bude mať aj tu takpovediac tragický dopad.

Truhlík

Vie Jerusalem Post niečo čo my nevieme ?
THE JERUSALEM POST’S 50 Most Influential Jews of 2022
Prvé miesto Zelenskij
https://www.jpost.com/50-most-influential-jews-2022
THE JERUSALEM POST’S 50 Most Influential Jews of 2023
Zelenskij v zozname vôbec nie je.
https://www.jpost.com/influencers/50jews-23

Ema

že bola voľne pričlenená k jeruzalemskej Geule.

Zelenskij sa sám vyškrtol strčením Kolomojského do basy.

Jozef Novak

Vraj že Kolomojský z neho spravil prezidenta. To je "vďačnosť" akú sú zvyknutí medzi sebou prejavovať.

Truhlík

Takže nie to, že bez zaváhania ženie Ukrajincov na jatky na státisíce ale to, že zavrel kriminálneho predsedu Európskeho zväzu židov.
Len Zelenskij bol Kolomojského kôň. Takže to Zelenskému musel rozkázať niekto silnejší.

slaven1

Keďže USA chcú energetický trh a európske podniky pre seba (získali práva na exkluzívny dovoz ruského LNG a každá 10 nemecká firma presúva výrobu do USA) Rusi sú teraz za sankcie (americké obchodné bariéry) vynútení predávať ropu/plyn zo zľavou. Pripojili sa tak k Venezuele alebo Iránu, ktorý "zľavujú" už roky.

Čínskemu hospodárstvu americké obchodné bariéry hospodársky rujnujúce Európu ušetrili hodnotu vyjadrenú v zelených papieroch číslom 10 000 000 000. To je citeľná suma aj pre najväčšie hospodárstvo sveta.

https://www.rt.com/business/584809-china-oil-imports-sanctioned-countries/