Rozpoltenie moci na Ukrajine

Už dlhšie sa hovorilo, že "vrchný veliteľ ozbrojených síl", šéf štábu ukroarmády, general Zalužnyj, bude odvolaný. Nakoniec k tomu došlo v tieto dni (po schválení v USA).

Zelenskyj kontra Zalužnyj - čo to vlastne odráža? 

Zelenskyj znamená sila v zahraničí - sionistické spojenia, svetové mocnosti, plesnivé hysteričky v EÚ (von der Leyno,  Macron, Scholz ... Čaputa).

Zalužnyj sa nechal vyfotiť s vodcom Pravého sektora, pred fotkou Banderu a zástavou z lebiek. Zalužnyj sa stáva symbolom domácich militantných síl.

Zahraničie versus domáci radikáli.

Rozpoltenie Ukrajiny tak vytvára výbornú možnosť pre mocnosti, ako prestať podporovať Ukrajinu bez toho, aby stratili tvár. Neprestanú podporovať Ukrajinu ako takú - prestanú podporovať tu "novú", zmenenú časť.

Jedni sa môžu dištancovať od neonacistov Zalužneho, druhí sa môžu distancovať od vykoreného bezmocného Zelenského, ktorý bude robiť teraz obetného baránka za všetko.

A možno dôjde aj ku skutočnému ozbrojenému stretu, k občianskej vojne. Bez štátneho či palácového prevratu kapitulácia nebude. A ten prevrat možno najvaic privíta sám Zelenskyj.

Ktovie. 

Vidím toto rozpoltenie ako naozaj pozitívny bod. Doslovne bifurkačný bod. 

 
sandro

Zial som zase pesimista. Cokolvek sa stane na Ukrajine je teraz podla mna nepodstatne, pokial silove zlozky ovlada zapad. Vojna na Ukrajine moze skoncit jedine tak, ze sa stane zazrak a Trumpa nechaju vyhrat volby. Alebo sa na zapade stane nieco podobne neskor. Ukrajina ako taka nema na tuto situaciu ziaden vplyv a najma je uz tak vydrancovana, ze na realny odpor nema silu. Takze sa budu dalej bezprizorne posielat hordy masa na uhyn.
S odstupom casu mi pride az neuveritelne ako naivne Rusi celu tuto slamastiku spustili napochodovanim v style 1968 CSSR. Alebo po boji je kazdy general.

Norman

Chcel som sa so situáciou pohrať viac, ale tieto postcovidové chrípky skombinované s rozpadom systému ma zas odlákali :-) Takže skúsim doplniť.
Aký má vplyv Ukrajina? Nuž, ide hlavne o to, aké má ešte sily. To je tá podstata. Posielať ľudí na front nie je ľahká samozrejmosť. UK nemá silu na odpor Američanom, ale má ešte silu na odpor Rusom?
Táto vojna nemôže byť vyhraná vojensky v pozemnom postupe, ale iba zrútením sa Kyjeva. Tak ostatne končili vojny vždy, rozpadom, iba málokedy bolo treba dobyť hlavné centrum a takmer nikdy nie celé územie.
Tiež nie som teraz optimista. Len som zaevidoval vec, čo by mohla niečo znamenať. Ale netreba podceňovať zákernosť USA a NATO, určite sú pripravené plány rôznych akcií a provokácií. Budú bojovať naozaj nielen do posledného ukropa, ale do posledného nemca (ak by mohli).

Norman

https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/699084-online-sef-nato-pripravme-sa...
Šéf NATO: Pripravme sa, konfrontácia s Ruskom môže trvať desaťročia
Pod tým, že roky - možno redaktori pravdy posunuli zas situáciu do absurdna desaťročí - ale aj s rečami o rokoch je Stoltenberg špinavý vrždiaci psychopat. V prvom rade preto, že konflikt na Ukrajine nie je jeho, mal by o ňom držať papuľu a nemal by sa do neho miešať, nemal by nás všetkých do neho zaťahovať. A už vôbec nie na strane, ktorú si zvolil.

Jozef Novak

Je to presne tak ako to bolo spomenuté tu: Tento spor je záležitosťou štátov SNŠ, za Šen-genským plotom, ktorý pred vstupom do EÚ na Slovensku musel Fico prácne vybudovať a nechať bruselskými úradmi odobriť. Zjavne Stoltenberg má záujem stať sa podobným vojnovým zločincom ako jeho predchodca španielsky socialista Javier Solana svojou vojenskou agresiou v Jugoslávii.

Ema

denne telefonuje so svojou maminkou v Rusku, má potenciál urobiť z Chochlandie európsku Gazu, kde nezostane kameň na kameni. To je vízia ideálneho sionistického sveta. My - svetlo na kpci, zvyšok ruiny, úpenie a plač.

V Rusku je známe, ako "sýrsky" mäsiar z Bachmutu frfľal maminke na Chochlov, že sú čoraz vychcanejší a odmietajú v tichosti a hojnom počte odtiahnuť na front a disciplinovane otrčiť kopytá.

Takže zrážka Pravého sektora so "sýrskymi" je neodvrátiteľná. Banderovská história sa zopakuje. Ako fraška, samozrejme.

Ináčky, v telke by mali zostriť ideologickú kontrolu, lebo pri oslavných ódach na Zalužného sa pozabudli a povedali pravdu - že má bojové zásluhy od roku 2014 (!). Čiže nie dva roky, ale od čias amerického Majdanu v Kyjeve, osladeného Nulandovej koláčikmi, keď chochlonacikova začali intenzívne rozstrieľavať civilné obyvateľstvo Donbasu a Luganska.

Norman

že Syrsky je žid, s tou jeho okrúhlou hlavou a vojenským povolaním.

Ema

je chazarský žid. A hento bastardské hoviadko má síce guľatú gebuľu, ale stepné mongoloidné spuchnuté glaza. Kuknem - a vidím.

Norman

to v rusku platí na každého druhého :)

Ema

Ten zmrd bol za Janukovyča "hlavný chlapec NATO" pri zavádzaní NATO-štandardov v Chochlandii. Už vtedy sa začala piecť vojna proti Rusku.
Nie sme natoľko naivní, aby sme si mysleli, že touto zodpovednou úlohou na Ukrajine by NATO poverilo nejakého etnického Rusa. Veď pre nich ani žiadny etnoChochol nebol na to dostatočne spoľahlivý.

Ema

Týchto do mäsomlynčeka veru škoda nebude

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ukrajina-boje-valka-dobrovolnici-...

Povestné brigády smrti. Špinaví žoldnieri, platení Európskou úniou.

Norman

Typické eskadry smrti. USA chceli nahnať na Ukrajinu žoldnierov od začiatku, ale Rusi to dosť úspešne rozbili.
A toto je platené aj z našich peňazí.

Ema

Európska únia dáva peniaze len na samé ušľachtilé ciele, všakáno.

Jozef Novak

Pritom neraz som tu natrafil na narážky nato, že či operácia ktorú vojská Rudkej federácie spustili, nebola unáhlene rozhodnutá. Dôležité však je, že z Vašej strany už tu niekde padla taká poznámka, že Rusi boli postavení pred dve špatné volby: buď sa rozhodnúť tak zle ako v 1939roku a vyčkávať až budú pri rozširovaní Európskeho spoločenstva znovu napadnutí, alebo zvoliť si toto druhé špatné rozhodnutie a preventívne udrieť. Ako vidieť právo na peventívne vojenské údery si nenárokujú len židia a američania.

Dusanbe

rozhodnutá unáhlene - len sa pri jej plánovaní vychádzalo z úplne mylných predpokladov - a síce, že obsadenie prebehne viac-menej pokojnou cestou - ako v 1968 v Československu.

Že to od začiatku bolo inak ale najmä prečo - to by chcelo rozobrať viac a podrobnejšie - o tom sa veľa nepíše.
Šojgu sa vtedy stratil na mesiac - a keď sa znovu objavil, bol ako po mozgovej porážke.

Ja považujem za takmer isté, že západ bol na tento vývoj - vstup ruských jednotiek - pripravený a spravil všetko pre to, aby sa to zvrhlo na ostrý boj.
Stačí aby takto zareagovala časť ukrajinských jednotiek - zvyšok sa postupne pridal - keďž už "bežal boj".
Len taký detail - najsurovejšie mučenie a zabíjanie ruských vojakov - ktorí vstúpili na Ukrajinu nepripravení na takúto reakciu - prevádzali práve zahraniční žoldnieri - a hromadne to púšťali do médií.
Aký je účel takéhoto konania, že ?

Ako to mohlo Rusko spraviť inak - často sa pýtam.
Možno podobne ako US-áci pri Kubánskej kríze - v určitom momente pohroziť Západu totálnou jadrovou vojnou.
Ale jednak Ukrajina nie je ostrov, a za druhé - Západ si dáva obrovsky záležať na tom, aby pri "salámovej metóde" ktorú používa proti Rusku, krájal tie rezy čo najtenšie - aby každý ďalší krok nebol výrazný, z politicko-strategického hľadiska príliš "nápadný".

Norman

Salámovou metódou mohlo postupovať aj Rusko.
Ale očividne dospelo k rozhodnutiu, že bude jednoduchšie to rozseknúť.
Podľa mňa jednoznačne zlyhali ruské tajné služby v odhade pripravenosti ukropov, ale aj odhade priparvenosi Západu (ktorý síce váhal, ale postupne zas krok za krokom Kyjevu pomáhal rozpútať plnohodnotnú proxy vojnu).
.
Ako sme videli, svet sa pohyboval dva roky po hrane nukleárnej vojny - takže toto nie je maličkosť. Stabilita sa dá dosiahnuť len jednoznačným víťazstvom a prevahou Ruska nad týmito územiami, ja som za celkové odstránenie politického subjektu Ukrajina. Ale dalo by sa tam teda mať Belorus, pod tým Žltorus, a dole Novorus (alebo Čiernorus .. alebo inú farbu ). (žltorus by im pekne sedelo ako meno :-)
Ale oni si to už azda vyriešia, Američania si to doma nejako vyriešia - Európania sa musia zamerať na vynesenie tohto domáceho chlieva, čo máme. Doslovne to tak vidím - rozpadnutý starý chliev plný odpadu, ktorý treba "len" akosi niekam vynosiť a zúžitkovať.

Ema

tú otrasnú koordinovanú chrapúnsku reakciu európskych výpotkov globálnych korporátov, ktoré sa celou váhou svojej "corporate social responsibility" postavili na jednu stranu vojnového konfliktu a spolu s aktivistickým vreskotom korporátnych médií vytvorili v spoločnosti hysterickú atmosféru, v ktorej sa úplne stratil zdravý rozum.

Každý korporát - a banky zvlášť - povinne inštaloval chochlovlajky, robil zbierky na úbohých "vojnových utečencov", udeľoval extra dobrovoľnícke dni voľna "na pomoc Ukrajine", nútil zamestnancov pridávať si do firemných mailových vizitiek ukrajinské vlajočky a banderovské chochloheslá a pri chodbových korpo-kecoch bol iný ako prochochlo postoj absolútne neprípustný a ohrozoval korporátnu kariéru. Rýchlo sa rozkríklo aj to, ak bol niekto "vlažný", čiže sa nevyjadroval.

To bolo niečo - takýto odpudivo jednostranný agresívny vstup korporátov do vojny - čo tu nikdy predtým nebolo, čo naozaj nikto nemohol predpokladať. Že korporáty vrhnú do vojny na strane Chochlov všetok svoj vplyv na ľudí a chod spoločnosti. Tento nový fenomén ešte čaká na podrobnú analýzu. To by chcelo čeknúť internú komunikáciu korporátov, ako manipulovala zamestnancami, ako boli vydieraní pridať sa na stranu mýtického chochloDobra. Celý tento šialený hajp pritvrdzovali, samozrejme, médiá - od tzv. verejnoprávnej RTVS cez mediálne stoky Sme, DenníkN, Aktuality, oba bulváry a špeciál pozornosť si zaslúži Pravda, ktorá sa zmenila na odpornú stoku najúdesnejšej chochlopropagandy s tak nízkou, a pre nás tak divnou rétorikou, ako keby bola priamo riadená ministerstvom propagandy z Kyjeva. To neboli správy pre Slovákov, ktorí si mali zachovať neutralitu, ale brutálne dehumanizované drísty á la Ukrajina, za ktoré by mali padnúť - a ja dúfam, že sa tak ešte stane - exemplárne doživotné tresty. Za taký beštiálny cirkus s genocídnym potenciálom vo verejnom priestore a za tú toleranciu ťažko kriminálnych žvástov v diskusiách tzv. slovenských médií.

Jozef Novak

Presne tak to vidím, keď si to tak zpätne premietam @Ema. Len popísať tak názorne by som to nedokázal. Čo a či niečo ruské tajné služby spískali neviem a čo si predstavovali, či ako rok 1968, keď mnohé klúčové odvetvia v Sovietskom zväze ovládali súdruzi pôvodom z ukrajiny. Dobre si však pamätám, že na prvú zmienku o delení ukrajiny som natrafil ešte za tkzv."Oranžovej revolúcii", keď sa ku kormidlu dostal Juščenko s plynovou princeznou. V tom čase sa mi o špeciálnej vojenskej operácii nezdalo ani v tom najdivokejšom Balkánskom sne a pochybujem že aj niekomu takému ako Sandro1968. Poliaci sa Rusom za to vysmiali a teraz by Rusi mali Pšonkov poslať niekam do "teplých" (u)krajín, nech na svoje "historické územia" zabudnú. Doposial mám niekde odloženú brožúrku od novinárky pani Petrášovej, disidentky tohto nášho prekliateho demokratického režimu, ktorej odmietli vydávať jej články v naších slobodných nezávislých novinách. Vydali jej to Sládkovi republikáni na akomsi podradnom samizdatovom papieri. Tam popisuje o čom sa jednali Gorbatschev s Reaganom, kde vysvetlila dôvod rozbitia Československa, už vtedy tam spomínala širokorozchodnú železnicu z ukrajiny do Wiedne, o ktorej sa len tak mimovolne zmieňoval Fico, pre širokú a hlbokú hospodársku spoluprácu a nie takéto chrapúňstvo, špinavé kšefty najprv s vakcínami, potom so zbraňami, sanción a podrazy.

Norman

Jozef, je večná dilema, či udrieť alebo sa brániť - na tom sa nikdy nič nezmení. Tu spomenul Sandro ale niečo iné - to, ako ten úder Rusi previedli nebolo vydarené - to je jasné každému. Ale tak to chodí, vo vojne sa málokedy niečo briliantne podarí.
Ale je samozrejme ľahké po vojne povedať, že to, čo sa nepodarilo, sa nemalo robiť (a tvrdiť, že by sa vydarilo to, čo sa nerobilo).

Jozef Novak

Neviem čo tu Sandro predviedol, len to že tu napochodoval v štýle ruska 1968. Stačí sa však spýtať na podrobnosti syna "rusského" okupanta Viatalija Klička ako čo a kolko. Tažká to reč, je to ako by som Sandra pristavil na ulici a spýtal sa kolko je hodín. K čomu by mi on odpovedal, že za 5kíl bude 30deka:-). Tohto času robí V.Kličko starostu Kyjeva ako svidomij ukrajínec. Tiež ma prestalo baviť zaraďovať sa do pevného neochvejného šíku Demokratov a zdá sa že radšej sa stanem nacistom, fašistom, xenofóbom... čo rozdiely medzi luďmi robiť nechce. Ale predsa, keď už to v tejto demokratickej propagande, ktorá tak rada trestá podla zákona šírenie rasovej, náboženskej, etnickej nenávisti(ale len vo špeciálne vybraných prípadoch), máme, viete ako rozoznáte Rusa od ukrajinčana? Jednoducho tak, že ukrajinčanov musíme živiť aj po odchode sovietskych vojsk z Československa.

Norman

aby sme v zložitých situáciách našli prehľad.
Vôbec sa nemusíš stať nejakým fašistom, naopak, drž sa demokracie - demokracia je cesta stredu, to sme my. A naopak, USA sú extrémisti. Opakujem, my sme stred, a oni sú odpad.
.
A ešte detail - nenávisť nešíri nik. To, že človek nie je opica predsa neznamená, že šíri voči opiciam nenávisť. Naopak - iba reálne poznanie umožňuje súcitiť so zvieratmi, s opicami, sú to originálne úctyhodné rasy. Taký priemerný orangutan má hlbšiu osobnosť, ako väčšina exemplárov druhu homo sapiens (neurotícké potkanie povahy).
Ale treba si uvedomovať, že je to orangutan.