Trafení novinári v Homse

Prominentná americká vojnová dopisovateľka Marie Colvin a francúzsky fotograf Remi Ochlik boli zabití za neznámych okolností v Homse, Sýria. Povstalci nadšene ukazovali na ich telá a vyzývali Západ, aby "pomstil ich krv!". Cui bono? Komu sa teda hodí ich smrť a v akom prostredí zahynuli?

Reportéri boli v Homse po ilegálnom prekročení Libanonskch hraníc.

Zranení boli aj nejakí ďalší francúzski a britskí fotografi (myslím, že nemá zmysel vymenovávať mená týchto ľudí).

Situácia v Sýrii je očividne vážna a účasť na vojenských akciách, čo už len ako pozorovateľ, je zrejme nebezpečná vec. To už nie je bohorovné moralizovanie a odsudzovanie len jednej strany

V tej súvislosti sa ale pýtam: kde sú naši dopisovatelia, naši novinári? Myslím, že by Sme ich pri tejto príležitosti mali poslať do Homsu celý autobus.

 

 

Buheh

Z toho, čo hovoria nadnárodné médiá o situácii v Sýrii, sú možno pravdivé názvy miest, spojky a predložky. Spomeňme si na správy z Líbye.

Ale nech je to akokoľvek, priatelia, keď sa hlbšie zamyslíme nad počínaním uvedených francúzskych a iných bridkých fotoreportérov, sú celkom peknými kandidátmi na tohoročnú Darwinovu cenu. Ilegálne prekročia hranice, s očkami plnými nadšeného očakávania ich neomylný čuch pre vzruch privedie na miesto činu, kde sa s foťáčikmi vytrčia ako pero z gauča presne vtedy a tam, kde to bolo najviac treba.

Milý Norman, s nadšením sa pripájam k Tvojej otázke: kde sú naši novinári? A pridám aj ďalšiu: kde sú naši politológovia? Čo si bez nich Homs počne?

Tak riekol Veľký Buheh a so širokým úsmevom sa odobral spisovať pomyselný zoznam účastníkov zájazdu do Homsu a následne upadnúť do predvolebnej meditácie.

Ema

lebo ťa ako záložníka Severoatlantickej zmluvy pošlú do Homsu aktívne brániť lucké práva líbyjských a iných žoldnierskych zabijakov, ktorých si najala Severoatlantická zmluva na šírenie slobody a demokracie, teraz pre zmenu v Sýrii.


 

Buheh

Nič také. Ja s hentými agresívnymi vrahmi nemám nič spoločné. Ja som prisahal vernosť armáde Československej socialistickej republiky, a tiež to, že budem brániť socializmus a mier dokiaľ budem živý. Toho sa mienim aj držať.

Norman

citujem.

Britská rozhlasová stanice BBC dnes zase zdůraznila, že v důsledku smrti známé americké novinářky Marie Colvinové pracující pro Sunday Times ve středu v syrském Homsu, vznikla nová situace, kdy západní metropole nemohou lhostejně přihlížet k tomu, co se děje v Sýrii.

Mylím, že my sa  nemôžeme ľahostajne prizerať tomu, čo sa deje v západných metropolách.

nové