75 rokov od konca vojny

Dnes je okrúhle výročie 75 rokov od konca 2. svetovej vojny. To je výročie naozaj významné.

Sú to nielen tri štvrtiny storočia od posledného veľkého šialenstva na kontinente (i keď mier tu určite nebol), ale je to hlavne takmer jedno storočie od posledného predefinovania paradigmy Európy. Na výsledkoch vojny 1945 doteraz stavajú ako atlantický Západ, tak postkomunistický Východ.

Čo vlastne oslavujeme?

Nemienim pátrať v histórii, lebo z dnešného pohľadu nie je podstatné, čo sa naozaj stalo. Podstatné je to, čo súčasnosť v udalosti vidí a čo z nej robí.

Každý režim a každé spoločenské religio potrebuje mať svojho nepriateľa. Obrazy a sochy bohov sú zobrazované ako zabíjajú démonov, a rovnako je zobrazená aj súčasná ideológia. Stojí na drakovi a je neporaziteľná, že. Teda až na prípad, že je porazená.

 

Politické religio

Súčasné ideológie sú postavené a doteraz dennodenne robia hodinky nenávisti proti nepriateľovi. Je to fašizmus, alebo v zostrenej podobe nacionálny socializmus. Ale tak sa to nesmie povedať, vždy sa používa dehonestujúce meno „nacizmus“. Aj to svedčí o doslovne religióznom tabu, ktoré má súčasna ideológia voči svojim minulým nepriateľom.

Ďalším znakom religióznej posadnutosti je všeobecná paranoja, ktorá sa rozvinula. Tak, ako v stredoveku videli ľudia čerta v každej čiernej mačke, tak je dnes všade a vo všetkom videný (neo)nacizmus. Každý prejav protisystémovej kritiky je tak označený, milosť dostávajú len prípady bezduchých, tupých prejavov, ktoré nie sú nebezpečné, ale naopak, podporujú mýtus o dobrom sytséme a tupom nepriateľovi. Ak by nebolo vytvorené strašidlo nacizmu, udržiavala by sa oveľa ťažšie poslušnosť populácie. A to od Kalifornie až po Vladivostok, zotročuje to celý nordický svet.

 

Globálny ideologický aspekt

 Ak neuviazneme v nepodstatných detailoch, v roku 1945 sa skončila druhá Tridsaťročná vojna. Lebo bol to jeden vyše tridsať rokov trvajúci konflikt, 1914 až 1945. Bol to konflikt anglosionizmu s germanizmom, pričom tretiu stranu by sme mohli nazvať rusosionizmus. Tieto tri mocnosti boli na prelome storočia v konflikte, ktorý sa realizoval v dvoch veľkých vlnách nezmyselného zabíjania a ničenia, pričom padli rôznym spôsobom na hubu.

Germanizmus bol vojensky v roku 1945 porazený, čo sa prejavilo tak, že preniesol svoju pozornosť na prvú zložku anglosionizmu a s ňou sa spojil. Rusosionizmus tiež dostal v konflikte zabrať a nakoniec v roku 1990 skončila jeho oficiálna sionistická zložka – komunizmus. Preto má najviac dôvodov na oslavy tohto dňa anglosionizmus, ktorý sa po roku 1945 stal pánom väčšiny najrozvinutejšieho sveta, čo sa aj prejavilo mohutnou dobou konzumu, v ktorej sa Amerika váľala pol storočia, ba vlastne doteraz z neho čerpá. Anglosionizmus bol víťazom, pretože, nemýľme sa, víťazom nie je ten, kto najviac obetuje, ale ten, kto najviac získa. Vyžívať sa vo svojich stratách je morálka určená otrokom.

 

Zdroje

Základnou príčinou tridsaťročnej vojny dvadsiateho storočia na európskom kontinente a jeho samostatného dvojníka doplnku na Ďalekom východe bol boj o zdroje. V tej dobe technika dospela k reálnemu použitiu ropy, ktorá bola takmer zadarmo a zdanlivo nevyčerpateľná – ale len na určitých miestach. Tie miesta bolo treba zabrať a svetová dominancia bola istá – tak sa to vtedy extrovertom zdalo. Zlaté roky „kapitalizmu“ prichádzali.

Na planéte žilo vtedy 2,2 miliardy ľudí.  V dôsledku vojenských činností zahynuli predčasne desiatky miliónov, celosvetovo až okolo 80 miliónov. To je okolo 4 % celosvetovej populácie. Do roku 1950 už žilo na Zemi vyše 2,5 miliardy ľudí, dnes je to 7,5 miliardy, čiže 3x toľko, ale zdroje, o ktoré sa vtedy bojovalo, sú už za svojím vrcholom, ich vyčerpanie je jednoznačne v dohľadnom horizonte. Všetko to vraždenie a ničenie, do ktorého zatiahli celý svet medzinárodné industriálne korporácie potrebujúce ropu ako svoju čiernu krv – to všetko je dnes už jednoznačne nepodstatné. Niektoré ríše sa zrútili a bojovať už nie je takmer o čo – teda len o zbytky. Tento spôsob civilizácie sa ukázal ako slepá ulička a nemá zmysel. Zostali z neho len religiózne ideológie, ktoré sa vzpierajú realite. Tie stále klamú svojim fanatickým veriacim, že stále vlastnia nekonečné zdroje, ktoré v roku 1945 zabrali. Hurá.

Nie, ľudia, nie je dôvod na výskanie. Dôvod masakru bol za 75 rokov v podstate dokonale vyžraný a spotrebovaný, presne tak, ako to bolo predpovedané. Európa je obsypaná cudzincami ako ohryzok v mravenisku mravcami. Pár generácii Američanov sa váľalo v prebytkoch a to je všetko, čo po nich zostane – povedomie o desaťročiach rozmaznaných mäkkýšov. Ale to tu už tiež bolo, v starom Ríme či kedykoľvek, to nie je nič nové. Amerika vyhrala prvú cenu v lotérii – a celú ju rozhádzala do luftu.

Zajtrajšiu plánovanú Víťaznú prehliadku v Moskve zastavil jeden drobný a vraj nie veľmi zabijajúci vírus. Nový víťaz, ktorý zrejme nakoniec pozametá je – príroda. 

 

 
 
0
Náhodný okoloidúci

Možno by bolo presnejšie nazvať článok "75 rokov od konca horúcej fázy nepretržitej vojny". V roku 1945 svetová vojna neskončila, len sa zmenila z horúcej na studenú. A tá studená fáza trvá doteraz.

Ľubov

Tá je momentálne nežiadúca https://vz.ru/news/2020/5/9/1038575.html .

Čítala som komentáre samotných rusov k dnešnej oslave,ktorá sa celá odohrala iba vo vzduchu. Ako,že "ktovie,kolko peňazí to stálo,ale bolo to úžasné". Škoda,že neviem nájsť aspoň krátku ukážku niekde v našich tv. Holt,možno by aj chceli niečo uverejniť,ale nedá sa, majú hypotéky. Napokon vidíme,že všetko záleží na odvahe jednotlivca,vojaka,aj novinára.

Náhodný okoloidúci

Vedenie "fejsbúku" tvrdí, že fotku cenzuroval automatický systém, lebo veľa ľudí má v doma v karanténe.

Tvárime sa, že veríme.

https://cz.sputniknews.com/svet/2020050911920648-facebook-vysvetlil-odst...

„Pokud fotografie Vlajky vítězství na Říšském sněmu porušuje na Facebooku jeho zásady komunity, pak se domnívám, že zásady komunity jsou pravidla NSDAP,“ napsal v příspěvku Dmitrij Baryrin.

slaven1

Reagujem na nadpis. Asi myslíš tej našej poslednej kedy sa ničilo aj bombami.

Lebo tá úplne posledná - Studená vojna - kedy sa neničilo priamo bombami skončila 25.12.1991. Dôsledky rovnako katastrofálne ako počas 2. svetovej.
http://www.ondrias.sk/index.php/component/content/article/34-blog/162-sv...
Prepad pôrodnosti, hospodárskej produkcie, atď viď grafy v Ondriašových knihách.

Niektorí moji balkánski známi vo vojne bojovali. Poznám človeka čo je na fronte na Donbase. Zoznam prebiehajúcich vojen:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ongoing_armed_conflicts
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_civil_wars#Ongoing_civil_wars

Ľubov

Tak nejako mi to došlo: Bielorusi sú najlepší Rusi.-)
Pretože usporiadali prehliadku ako nikto iný https://russia-insider.com/en/belarus-ignores-covid-holds-massive-victor...

A tiež dobre sa s nimi obchoduje,nič koroňa nezastavila. Venujme im trocha viac pozornosti,kto sú,čo sú.
Ešte by som tu chcela spomenúť určite najsilnejší protivojnový film,aký som videla" Choď a pozeraj sa."
Tak na ten film sa nedá zabudnúť. Je to o mladučkom chlapcovi,ktorý chcel bojovať s partizánmi proti nepriateĺovi
Tu je ešte pohoda https://www.youtube.com/watch?v=9ggLEX7W4B8

ps A do tretice očarujúca súčasnosť z Minska.-) https://www.youtube.com/watch?v=UYcMtdIQJIo však vieš,že mám na tieto detské súťaže slabosť

Roland Edvardsen

Ja som mal jeden kratší článok o Bielorusoch: https://realista.home.blog/2019/06/09/bielorusi-su-celkom-inteligentny-n... Oni sú niečo iné ako Rusi, nie takí "východní" vo svojej mentalite.

Ľubov

stretli sme sa pri podobnom názore, ja som tento Tvoj článok prehliadla,(robím občas chyby.-)),ale vidíš sám,inštinkt ma k tomu priviedol napokon tiež. Budem sa snažiť dozvedieť o nich viac.

My nie sme Rusi,pre nás je ťažké rozlišovať medzi nimi,ešte dlho nám budú rusky hovoriace národy splývať do jedného celku. Prirovnajme to napokon k nám ,nás je ako málo oproti nim a predsa aká rôznorodosť. To isté určite Morava,Francúzsko, Taliansko,Nemecko atď-takto nech to zostane ,lebo tak je to dokonalé.

Norman

Keď už ste sa do toho pustili, chcem pripomenúť spojenie:
Bielorusi, Prusi, Borusia (latinské meno pre Prusko) ...
To nie je žiadna náhoda ani malicherné spojenie, ale zásadná jednota, na ktorej ale nik (momentálne) nemá záujem (dnes vikipédia vyhadzuje na to méno hlavne linky na futbalové a športové kluby - ale tak sa dnes prejavuje jediný povolený "nemecký" nacionalizmus)).
"Borusia" je podobne ako "germania magna" jedna veľká kultúrna a rasová jednota.

Náhodný okoloidúci

Etnonymum "Bielorusi" znamená "západní Rusi". Biela bola kedysi farbou západu. Podobne sa teraz označuje napríklad v poľštine severná strana ako polnočná a južná ako poludňajšia.

A čo sa týka Prusov, tu máš Otčenáš v pruštine:
https://wikisource.org/wiki/Tawe_Nuson

Si schopný niečo z toho rozumieť? Litovci a Lotyši by tomu možno rozumeli, my nie.
Len niektoré slová mi v kontexte dávajú zmysel. Teda jedno slovo.
Swintints - posväť sa. A už nič viac :D

Norman

že je označovaný sever a juh za polnočný a poludnajší, to je prirodzené, to je rozšírené, čo to ale má s farbou a západom? Meno "západní" Rusi dostali prirodzene podla polohy, ale nemá nič s ich menom "bieli". Podobne Ćeši sú západní slovania ale to neznamená ani najmenej, že slovo "čech" znamená "západ".

K otčenášu:
Tawe Nuson, kas tu asai an dangun.
Swintints wirst wajs emens.
Pereis twaja riki. twais kwaits andaseisin
Na zemei kai an dangun.
Nusun deininan geitin dais numans shandeinnan.
Ba antwerpeis numans nusun aushauints
Kai mes antwerpimai nusun aushautenikamans.
Ba ni wedais mans en perpandan.
Sklait izrankismans aza wargan.

Samozrejme, poznám preklad (heh, dobrá výchova :) , Takže tak rozoznam a považujem za peknú ukážku spoločnej kultúry - aj s Litvou.
kas - ktorý
tu - ty
asai - si (nemecky sei)
an - na (nemecky an)
wajs emens - tvoje meno - nechýba tam "t", twajs ?
emen - meno
twaja - tvoja, tvoj
riki - královstvo, indoeurópsky pôvodné slovo znelo tak (rex, rádža ...)
na zemei - na zemi
dangun - nebo - to nerozoznám, ale zaujímavé slovo :-)
nusun, - náš , Tu pekne vidno, ako sa z nejakého "nusun" stalo slovanské "náš" aj nemecké "uns.."
numans - to isté
dais numans - daj nám (hm, asi)
wargan - warjag, nepriateľ, vrah , zlo?

Slová ako "dlžník","hriech", "odpustiť" a podobne boli kresťanské nové konštrukty, tie pôsobia viac podla novej módy, nemčiny.

Aby sme si rozumeli - Prusi boli podla oficiálnej histórie Slovania (ak sa nemýlim).

Náhodný okoloidúci

Nie, Prusi neboli Slovania, boli to západní Balti, Litovci a Lotyši sú východní Balti. Aj keď treba priznať, že označenie "Balti" je nové, táto skupina tak sam seba nikdy nenazývala, zaviedli to jazykovedci a etnografi, aby pre túto skupinu príbuzných národov mali spoločné pomenovanie.
Čo sa týka ich vzťahu k slovanským národom, porovnávacia jazykoveda aj genetika dokázali jednoznačnú príbuznosť a spoločný pôvod Baltov a Slovanov.

Čiže niečo ako jablká a hrušky. Na prvý pohľad vidno, že jablká a hrušky sú príbuzné druhy ovocia, ale jablko nie je hruška a hruška nie je jablko. Takže ani Prusi neboli Slovania.

Pre úplnosť, Prusi tak celkom nezanikli, boli len jazykovo asimilovaní Nemcami, ale veľa ľudí v Nemecku aj v Pobaltí vie o svojom pruskom pôvode a znova sa začali učiť pruský jazyk v modernizovanej podobe.

https://www.worldcat.org/title/dictionary-of-revived-prussian-basic-engl...

kali

Podla francuzskeho biologa z 19 storočia Jeana Louisa Armanda de Quatrefagesa mali byť Prusi miešanci Finov a Slovanov. Geograficky by to mohlo davať logiku, osobne si ale mylím, že z velkej časti sa tam zamiešali aj Germani počas kolonizacie vychodnej Europy medzi 9 a 14 storočim.

Norman

Miešanci fínov a slovanov
Asi tak.
Nik nemá ani páru o tom, kto boli ľudia v nadalspkej Európe, ešte ani pred tisíc rokmi.
Prirodzene, celý Východ je potencionálne miešanina ufrofínov a slovanov, to hej.

Germáni sú popravde skôr kultúrny fenomén.
Pôvodné "drevné" spoločenstvá sú označované za "slovanské" , pripadne "ugro-finsko-uralské", kým novotvary, centralizované královstvá sú hlavne kultúrny fenomén. Keď sa rozpadla Ríša Karola vekého, jedna časť zostala pri vulgo-latine, druhá časť sa rozhodla pre vulgo germánštinu - v oboch častiach napriek tomu, že ľudia hovorili ktovie akými ešte jazykmi. Samotná najvyššia vzdelanosť bola v latinčine, všade, ale tými oficiálnymi jazykmi hovoril dvor, zvyšok krajiny bol v tomto nepodstatný. A tak sa jazyk dvora šíril a asimiloval. Až neskôr repektíve v tom čase vznikli slovanské královstvá (Veľká Morava, napríklad) - a tie zastavili asimiláciu slovanov na "germánske" kultúry.
Jestvujú síce "germánske" gény aj vetva jazyka, ale tých bolo menej, tie nevysvetlujú šírenie kultúry, ktorá bola neskôr označovaná za "germánsku". Germánska ako Lužickí Srbi či Sudeti v Čechách, hech :-)
Vskutku to staré čiernobiele videnie a delenie už nestačí.
Odporúčam tak sa na veci pozerať.

Ľubov

Mauro Orbini v Kráľovstve Slovanov píše o Fínoch toto: Fíni sú najsevernejší slovanský kmeň,ktorý si pre život zvolil najnevhodnejšiu časť sveta. Fíni boli lukostrelci,ktorým nebolo na svete páru. Aj najlepší poľovníci a mágovia.
Po snehu sa vraj presúvali na nejakých ohnutých doskách.

A spomína aj Normanov a to celkom presne.-). Prišli zo Škandinávie zhruba v tom roku,keď umrel kráľ Ľudovít I Pobožný.Prišli a spustošili prímorie Francie aj Germánie, v plienení ich nevedel nikto zastaviť až do roku 886,keď sa obrátili do Anglicka. Tak toľko kroniky,som si ale istá,že Ťa to potešilo.-)

ps. K zmiešavaniu pekné ilustračné obrázky priniesla 6.séria Vikingov https://www.youtube.com/watch?v=dKYRtQaRcdk Ivar zle nesie túto svadbu...

Norman

To práve vidno, že to prirodzene v minulosti nedelili tak, ako my dnes. "Fini" u nich proste boli ľudia tam zo severovýchdodu, ktovie kto sa tak nazýval. Konieckoncov aj dnes Fíni síce hovoria ugrofínskym jazykom, ale geneticky sú to jasne kaukazoidi - no, čo napísať: germáni, slovania, baltici ? Veď to sa ani nedá rozlíšiť.

Potešilo, lebo tú knižku čo vyšla u nás mám a mal by som si niečo prečítať aby sa človek odpútal z týchto oficiálnych historických dogiem. :)

Ćo sa týka Normanov - nie že by som sa dištancoval od myšlienky, že treba pre ozdravenie asi pravidelne "spustošili prímorie Francie aj Germánie a Británie" :-) ale znova pripomínam, že kolektívne pomenovanie a koncept "normanstva" sa u mňa vzťahuje na celú bielu populáciu severnej pologule, teda Európu a jej dve krídla - na západe "Amerika" na východe "Rusko" (a nie úzko na škandinávcov). Ja za to nemôžem, že slov je tak málo a významovo sa prekrývajú.
I keď je možné, že potomstvo po meči I1 je najzdravším kryštálom, ale všetci sme Normani. :)

Ešte čo sa týka Fínov - u nich zrejme stále sú najlepšie zachované niektoré pôvodné drevné a magické prvky. Je to spoločnosť, ktorá sa nelíšila a nelíši od slovanskej, ale prirodzene bola najmenej ovplyvnená vojnami, degenráciou a hrôzami aj genetickými, šíriacimi sa z juhu. Fini su v určitom aspekte naozaj možno najlepšie zachovaní slovania :)
Je to na zamyslenie.

Náhodný okoloidúci

Nie, Fíni nie sú genetickí kaukazoidi. Fíni sú genetickí aj jazykoví Ugrofíni, v mužskej línii majú viac ako 60% zastúpenie Y-haploskupiny N, typickej práve pre ugrofínske národy. Genetici pôvod haploskupiny N kladú do oblasti "Indočíny" alebo južnej Číny, je známa z archeogenetického výskumu doby bronzovej v Mandžusku.

V tejto tabuľke je názorne rozpísané zastúpenie jednotlivých mužských Y-haploskupín pre európske a niektoré mimoeurópske krajiny a národy. Fínsko - 61,5% Y-haloskupina N.
https://eupedia.com/europe/european_y-dna_haplogroups.shtml

A tu je niečo viac o haploskupine N:
https://eupedia.com/europe/Haplogroup_N1c_Y-DNA.shtml
"It is therefore extremely likely that the N1c1 subclade found in Europe today has its roots in the Chinese Neolithic."

K Slovanom a Baltom sa haploskupina N dostala až druhotne, miešaním s ugrofínskymi národmi, pričom práve Balti a Rusi na severe sú do istej miery "N-kári" - "baltizovaní" a "slavizovaní" Ugrofíni, to nie je tajomstvo.
Samotní Ugrofíni sú rasovo prechodný typ medzi ázijskou a bielou kaukazoidnou rasou. Vyhľadaj si obrázky Fínov a Laponcov a u mnohých uvidíš blond vlasy a ázijské šikmé očká :)
https://www.youtube.com/watch?v=MdgLR9RttZQ

Baltoslovansko-indoiránska je haploskupina R1a, keltoitalická je R1b, praeurópska ešte od doby ľadovej je I1 (severozápad Európy) a I2 (Balkán), G, E a T do Európy priniesli neolitickí roľníci z Kaukazu, Blízkeho východu a Mezopotámie, Q je turecká haploskupina, J1 a J2 sú tiež blízkovýchodné a kaukazské, naznačujú možný židovský pôvod. V tabuľke nie je uvedená Y-haploskupina H, tú do Európy priniesli Cigáni.

Germáni ako etnikum zrejme vznikli zmiešaním predkov Baltoslovanov R1a (ešte pred rozštiepením na Baltov a Slovanov), pra-Keltoitalikov R1b a praeurópanov doby ľadovej I1 a táto trojzložkovosť sa prejavuje aj v germánskom jazyku.

Pokiaľ ide o R1b na Slovensku, jej 14,5% podiel medzi testovanými je možné vysvetliť saskou kolonizáciou za Bela IV. po mongolskom vpáde v 13 storočí. Neviem, kde by sa dal zistiť podiel jednotlivých Y-haploskupín podľa oblastí Slovenska.

Norman

Tieto pohlavné haploskupiny, teda Y, boli síce pekná vec, na základné sledovanie, ale určite neodrážajú všetky gény. Kaukazoid je fylogenetický popis, teda aj tvaru a farby a všetkých možných vlastností - to sa nechápe len podľa Y haplogrupy, teda jedného chromozónu. V priebehu kontaktu s kaukazoidami sa selektovali iné vlastnosti. Ja do fínska nechodím, ale nekaukazoidi sú iba tí tzv. Laponci a podobne. Polovica Fínska hovorila po Švédsky (lebo odtial prišli) a finština prevládla len po osamostatnení - ale vo Fínsku dominovali Švédi, nejaký čas aj Rusi.
Takže je možné, že z hladiska Y dna je N ko vo Fínsku relatívne koncentrované, ale aj tak väčšina Fínov nemá čierne šikmé oči, rovné tmavé vlasy.
https://www.facebook.com/veryFinnishproblems/photos/when-people-say-that...
Vyzerajú tí ľudia dominantne ako Aziati? Oči majú šikmejšie, je tam vidno tá primiešanina, rovnako ako u mnohých Rusov - ale prevláda jednoznačne kaukazoidný fenotyp. Toto nie sú už tí uralci, v Európe boli za stáročia odselektovaní (podobne ako u Maďarov).

Opakujem ti znova aj k tým Baltom, nemôžeš brať Y chromozón ako všeurčujúci faktor. Je to prekonané, a nikdy to za podstatný faktor nebolo, len orientačný. Gény sa selektovali každý osobitne a Y chromozon je len jeden z 23 chromozónov. Používal sa tento, lebo má svoje výhody pre sledovanie, ale dnes je už možno sledovať aj všetky chromozóny, viď aj tu v tejto knihe
http://www.nadhlad.com/content/eurazia-inkubator-ludskej-evolucie

A už vôbec to nemôžeš naozaj tak deliť, že slovanská je R1a a keltskoitalská je R1b. To je prílišné zjednodušenie. Tie geny sú staršie, ako toto delenie.

Germáni sú pojem, ktorý je závislý od definovania. Samotné slovo bolo používné v antike asi len z latinčiny, kde znamená "príbuzný", nič nie je isté, potom ho skoro dvetisíc rokov skoro nik nepoužíval až ho obnovil moderný nacionálny romantizmus. Ten ho nalepil na objektívne jestvujúcu kultúru. Ak by ho dnes chcel niekto nalepiť na genom, a použil len to obmedzené Y chromozón, mal by ho asi dať tej I skupine. Ale to by bolo tiež nepresné, pretože germánstvo, aj keď nie je presne definované (konieskoncov je to dnes v podstate zakázané), má širší rozsah.

V nejakej trozložkovosti germánskych jazykov sa určite neprejavujú gény, ale zrejme ide o kultúrne dedičstvo. Keltskoitalskú zložku má prezentovať Latinčina? Ta určite do nemčiny ani angličtiny nebola vnesená génmi R1b, ale rímskou kolonizáciou a christianizáciou. Keltsko italská jazyková rodina jestvuje ako určitý model, ale to sú jazyky tak rozličné, že to ani nemá zmysel takto definovať, hovoriť o takom jazyku. V Európe by sa mali skôr zarátať do substrátu takzvané vaskonické jazyky, ktoré niekde zrejme ovplyvnili indoeurópske jazyky tam príchodzie.

Mnohí ľudia hľadjú v pragermánčine nejaký cudzí substrát, práve progermánsky nacionalisti. Robia tak aj preto, lebo sa im dnešné germínske jazyky zdajú príliš odlišné od iných indoeurópskych. Ale ešte pred tisíc rokmi boli germánsky jazyky ovela podobnejšie slovanským a vôbec indoeurópskym. Stará angličtina, góttština. Výraznou zmenou prešli tieto jazyky až v tom poslednom tisícročí. Často práve pod vplyvom toho, že sa šírili medzi cudzincami, ktorí ich zjednodušovali.
Či praeurópania, ktorých rod sa dokazuje teda hlavne v tych rôznych I skupinách mali hlavný vplyv na odlišnost germánskych jazykov? To sa ponúka, ale mnohé "germánske" prvky sa nachádzajú v iránčine a aj v najvýchodnejších indoeurópskych jazykoch, v tocharských jazykoch. Takže vplyv v jazyku by som ani tak nevidel za podstatný - I skupina sa oddelila od R skupiny pred ja neviem (a asi nik nevie) 50 či 40 000 rokmi, takže jej vplyv by som videl menej v jazyku, ale hlavne v genetike, v rôznych vlastnostiach, ktoré tí ľudia museli mať, keď doteraz v Európe, stále tak výrazne zastúpení, prežili inváziu R-kových prišelcov. Húževnatosť, inteligenciu, silu a podobne, ja neviem, čo všetko :-) Čím sa líšia Európania doteraz od iných rás?

Tieto veci, to sú tisícročia a tisícročia, to sú rozdiely a gény od čias Kromaňoncov, Pavlovská kultúra a podobne, to sme my, to nie je ani zďaleka (len) nejaká saská kolonizácia. :-)
Nič v zlom.

Náhodný okoloidúci

No, Fíni hovorili švédsky asi tak, ako Slováci za monarchie hovorili maďarsky. A v genotype Fínov sa nachádza podozrivo málo génov R1a a R1b od indoeurópskych etník (Švédov, ktorí ich kolonizovali), oveľa viac majú I1 od praeurópanov - 28%, možno preto nemajú typické ázijské črty, ale skôr také prechodné. Švédi majú 37% I1 a obyvatelia Gotlandu až 50%. A ešte jeden zaujímavý jazykový rys - tak v germánskych jazykoch ako aj vo fínčine sa vyskytujú zdvojené spoluhlásky. Neovládam fínčinu, neviem posúdiť, koľko majú spoločných slov zdedených / prevzatých z predindoeurópskeho a predugrofínskeho substrátu.

Priznám sa, nemám rád, keď sa europoidi označujú ako "kaukazoidi", už len z dôvodu odlišnej genetiky ako aj výzoru. Praví pôvodní Kaukazania majú geneticky aj výzorovo bližšie k semitom, majú spoločný mužský chromozóm skupiny J1 a J2. Tam, kde je vplyv bielych Sarmatov, teda na severe kaukazskej oblasti, sú výzorovo bližšie k nám. Bol som vo všetkých troch kaukazských bývalých sovietskych republikách, viem to posúdiť naživo.

Inak ten chromozóm Y je aj napriek tomu, čo si myslíš, ešte stále dobré vodítko, aj po niekoľkých storočiach až tisícročiach miešaní národov sa ešte stále dajú v genotype Európanov vyčleniť "zhluky" génov z jednotlivých migračných vĺn a dajú sa celkom dobre priradiť ku konkrétnej haploskupine chromozómu Y.

https://www.eupedia.com/europe/autosomal_maps_dodecad.shtml

(autozómy sú nepohlavné chromozómy, máme ich 44, 22 od otca a 22 od matky)

K tým Keltoitalikom ako jednej zo zložiek, ktorých - splynutím vznikli Germáni - je to len pracovné pomenovanie etnika, ktorého rozštiepením vznikli jednak keltské kmene, jednak italické kmene, zhruba tak, ako rozštiepením "praindoiránčiny" vznikli na jednej strane iránske jazyky a na druhej strane indoárijské jazyky. Alebo rozštiepením "baltoslovančiny" baltské a slovanské jazyky. No a z toho keltoitalického základu majú mať Germáni časť základnej slovnej zásoby. Prevzatia z latinčiny cez kresťanstvo a administratívu sú niečo iné. Navyše aj latinčina možno obsahuje substrátové slová.

https://eupedia.com/europe/Haplogroup_R1a_Y-DNA.shtml#Germanic

Germanic languages probably did not appear before the Nordic Bronze Age (1800-500 BCE). Proto-Germanic language probably developed as a blend of two branches of Indo-European languages, namely the Proto-Balto-Slavic language of the Corded-Ware culture (R1a-Z283) and the later arrival of Proto-Italo-Celto-Germanic people from the Unetice culture (R1b-L11). This is supported by the fact that Germanic people are a R1a-R1b hybrid, that these two haplogroups came via separate routes at different times, and that Proto-Germanic language is closest to Proto-Italo-Celtic, but also shares similarities with Proto-Slavic.

The first genuinely Germanic language has been estimated by linguists to have come into existence around (or after) 500 BCE, just as the Nordic Bronze Age came to an end, giving way to the Pre-Roman Iron Age. The uniqueness of some of the Germanic vocabulary copared to other Indo-European languages suggests that borrowings from indigenous pre-Indo-European languages took place (Germanic substrate theory). The Celtic language itself is known to have borrowed words from Afro-Asiatic languages spoken by the descendants of Near-Eastern farmers who had settled in Central Europe. The fact that present-day Scandinavia is composed of roughly 40% of I1, 20% of R1a and 40% of R1b reinforces the idea that the Germanic ethnicity and language had acquired a tri-hybrid character by the Iron Age.

https://eupedia.com/linguistics/non-indo-european_germanic_words.shtml

Aj slovanské jazyky zrejme obsahujú časť slovnej zásoby z predindoeurópskeho substrátu a "Praslovania" navyše možno pohltili a asimilovali nositeľov lužickej kultúry.

Norman

Fini - pozri, Fini sú dosť bieli, ale tak zrejme majú viac ugrofínskych génov, ako naši Maďari. :) V tomto sa zhofnrmr.

Čo sa týka Z-dna skupiny I - no veď to sú bieli Európania. Ti najeurópskejší. Švédov bolo vo Fínsku asi viac, ako Maďarov tu, veď sám hovoríš, že I tam je 28%, sami Švedi "len" 37% - to je rádovo rovnaký podiel. Hej, R1a svedčí o malom podiele týchto, preto sa Fínsko výsledkami tak líši od Ruska.

Ani ja nemám rád názov "kaukazoid", ani nie je nejak vedecky používaný, myslím, azda v Amerike. Ale o to nejde. Ale "kaukazooid" nikdy nebol myslený na semitov, teda nejakú J skupinu. Kaukazoid bol ako termín ešte pred modernou genetikou a bol ním určený taký nejaký ten všeobecný klasický belošský typ. Nevidím problém. Alebo ti celkom asi nerozumiem, ako to myslíš s tými Sarmatmi.

Keltoitalika. Ja samozrejme rozumiem, že ide o jazykové "pra" či "proto" verzie. Len tá "italokeltská" je spochybňovaná rôznymi prácami ako umelá. Za druhé - ako rozlíšiť, čo je v germánskom jazyku "prakeltoitalické" a čo je "pragermánske"? Nejaký príklad? Nejaký článok?
Ja si myslím, a stým sa teda tiež zhodneme, že každá odnož jazyka, teda aj germánska, vzniká nielen samostatným vývojom, ale aj zmiešaním so substrátom. To platí aj o germánčine a je v nej, v jej štýle, fonetike a podobne, asi najviac nejakých stredo európskych prajazykových čŕt. S týmto názorom súhlasím :-)
Len ešte varujem znova, že génové rozdelenie je staršie, ako jazykové a tak veci nie sú nejaké jedorovinné. Tých jazykových rodín tu mohlo byť kopa, naozaj rôznych grúp, ale "moderný" vstup indoeurópanov (pred cca 4000 alebo koľko rokmi to tu dosť zgleischaltoval, teda zarovnal.

To, že sa teraz sledujú tie nepohlavné autozómy, ktoré vysledujú prirodzene viac a lepšie, ako len pohlavné chromozóny, to som rád, že sme sa pochopili.

S tým linkom a ukážkou súhlasím. Ale tam je na konci spomenuté, že na základe genetiky delí Śvédov na tri skupinz (ok) a z toho vyvodzuje, že aj ich jazyk či protogermánsky jazyk je trojzložkový. Len z toho asi, ani nie z nejakých jazykovách dôvodov. No, čo povedať, v princípe má pravdu, ale aj nemá, je to tá povrchná analógia. A hlavne - čo ako z toho? Jediné, čo sa dá rozoznať, ako tak aj to často s problémami, je indoeurópska zložka apraeurópska zložka. Opakujem, to ďalšie delenie ... keltoitalské, vaskonické, pragermánske ... to už je číra fabulácia v hmlách.

A v čom bol vlastne spor? :-)

Náhodný okoloidúci

S tými Sarmatmi som to myslel tak, že to boli bieli iránojazyční príslušníci R1a a ich genetická stopa na severnom Kaukaze doteraz pretrváva, čiastočne u sarmatojazyčných Osetíncov, čiastočne u iných etník, ktoré Sarmatov asimilovami / pohltili.

Inak napadlo mi, tak teoreticky, že by mohlo byť celkom zaujímavé vziať 100 chlapov približne rovnakého veku z každej Y-haploskupiny, nafotiť ich a v počítači z ich tvárí vytvoriť spriemerovanú tvár nositeľa príslušnej haploskupiny, asi tak, ako sa tvoria priemerné tváre národov, najkrajších žien a tak.

A ja neviem o žiadnom spore, my si tu len tak kamarátsky dopĺňame poznatky a vedomosti :) a je bežné, že každý človek dáva dôraz na iné kritériá, aj pri posudzovaní tej istej veci.

Norman

myslím samozrejme čisto vedecký spor :).

Ale vážne, aj tie naozajstné vedecké spory a rozpory sú často len otázka pochopenia a nesúhlas s formuláciami - nič viac. Ak ľudia používajú rovnako chápanú terminológiu, a nie sú zaťažený "skupinovou ideologickou deformitou", musia dôjsť k rovnakým výsledkom.
Škoda len, že na svete asi niet jediného človeka, čo by nebol zaťažený nejakou "skupinovou ideologickou deformitou". No ale tak ak majú deformitu podobnú, ako my, tak sa dá :)

Aby sme to nerozťahovali, dohodnime sa na závere, že biela rasa bola a je najlepšia :)

Náhodný okoloidúci

Howgh

Ľubov

je príloha ,vzácne čítanie Tacitus Germánia ? Asi hej...ale to je fakt sila,akoby písal o nás,starých Nitrančanoch.

Nuž,sme ľudia zo severu. Rozdelení,potom rôzne pomiešaní,aj to s tými Fínmi je celkom pekná myšlienka,aj keď trocha výstredná. Sú schovaní trocha,od Rusov Karéliou,vraj je to magické krajina,každý Rus by tam chcel mať daču so saunou. Práve hľadám nejakú peknú foto s JFK,chcem ho na tričko pre dcéru ,trochu prikŕmiť infopole) a aha aký nápis ku mne prišiel https://www.amazon.com/-/es/enmarcado-perdonar-Presidente-Inspirational-...

Norman

No, už neviem, čo tam všetkom je. Ale Tacitova germánia je klasika, ktorú možno najsť aj inde, ale tie iné veci už menej.
Tacitova Germánia je dnes prakticky zakázaná :) ale je to možno idealizovaný popis "divochov" spoza Alp, teda aj Nitranov. To staré známe "sťahovanie národov", ten najväčší nezmysel, ktorý je takna úrovni mýtu o putovaní židov 40 rokov po púšti :-) teda ten nezmysel o vymenení Európskej populácie - to treba naozaj navždy odmietnuť. Samotní germanofili, ktorí ho pred pár storočiami vymysleli, by ho mali kvôli sebe vyhodiť na smetisko vedeckých nezmyslov a zámerných klamstiev.

Súhlasím, že toto fínske, či laponské pôvodné obyvateľstvo je kultúra zaujímavá, drevná a šamanská. Len opakujem - podľa mňa bola taká celá kultúra slovanov, aj indoeurópanov všeobecne. To sa nelíšilo.

Len pred 5000 rokmi vznikol nádor, nazvalo sa to "civilizácia", vzniklo to v geografických záhyboch, kde bolo veľa zdrojov, a teda aj veľa špiny, a došlo tam k zahnívaniu, k novotvaru. A ten potom rástol a rástol, ten moloch, a začal ľudí doslovne požierať a pretvárať na sociálny hmyz ... a iba posledné zvyšky pôvodnej povedzme severnej civilizácie zostali niekde v tej Kerálii alebo kde za Uralom. Alebo v Škandinávii.

Samozrejme, nemožno si tieto zvyšky idealizovať - sú to naozaj "zvyšky", rozbitý odpad, ktorý len pripomína pôvodnú dokonalosť. Sú to len kosti, ale živý organizmus bol oveľa krajší a dokáže ho zrekonštruovať len ten, kto sa o to úprimne snaží, ale aj tak je to neisté a kopa veci je nadobro stratených.
A ešte oveľa horšie je, ako ich zobrazuje dnešná "pop-kultúra" :-) To už je úplne na smiech.

Rusi tomuto rozumejú asi o niečo viac, ako my. Áno, k tomuto šamanstvu sú Rusi bližšie. Preto je v Rusku každý druhý ezoterik-učiteľ a všetci sú prístupní každému "duchovnu". Žiaľ, aj tým najväčším podvodníkom. Rusov vlastne nemožno pochopiť bez tejto ich uralskej tmavej zložky. :-)

K téme stretu týchto finsko-rusko-laponských kultúr odporúčam film Kukuška
https://www.csfd.cz/film/37945-kukuska/prehled/
Je to o stretnutí Laponky, Rusa a Fína - klasika, treba poznať. Väčšina už určite pozná, ale nezaškodí znova reklama.

Norman

dnes ich označujú za Baltov, ale v tej dobe etniká prechádzali plynulo od Slovanov cez Baltov ku Germánom. Všetko v úvodzovkách. Bol to plynulý prechod a zrejme aj jednotliví kmene boli prepletené, možno sa žiadna hranica ani nedala zistiť, aj keby sa hľadalo - viď podobnosť jazykov, viď etnickú biologickú podobnosť. Ten jazyk, čo rekonštruujú, alebo čo nachádzajú, sa snažia radiť do Baltika, ale akým jazykom písali mocnosti Prusom. A dnes sú "prusi" najnemeckejší Nemci - tak ľahko sa aj zo Slovanov mohlo stať, že sú považovaní za Baltov. Pripomínam, že slovanské osídlenie je dokázané plošne naozaj aj na území dnešného Nemecka aj Švédska.

Balti a Slovaia nie sú jablká a hrušky, ale najpribuznejší vrámci rodiny, niečo ako jablká a jablká. Prusi neboli Slovania, ale Bielorusi a Rusi už boli Slovania? A prečo mali tak podobné mená? Na základe čoho ich tak jednoznačne deliť? Historici tak hovoria, basta? Nemyslím, že by to mohol ktokoľvek tvrdiť tak isto.

Aai žiaden národ naozaj nezanikol, bol takmer vždy hlavne asimilovaný - a až potom postupne boli odselektované aj gény, ak boli horšie.. To, že si dnes nejakí obyvatelia nejakého územia zmyslia, že sa budú romanticky vracať do minulosti a k umelej rekonštrukcii jazyka, to nepoprie fakt, že niť bola pretrhnutá. To je podobné ako "kelti" v čechách alebo "židia" v Palestíne. Ak by sme boli realisti, museli by sme mať ich gény, ktoré sa s nejakou istotou dajú priradiť danému etniku. nejaké môžeme mať, ale ťažko už bude istota, že to sú "Prusi". Čo sa týka kultúry - Prusi boli vraj tvrdí, ergo germánska pruská kultúra je autentické pokračovanie, nie? Prečo nie? :-) Možno títo "Rusi" teda ak Prusi a Borusi boli najreálnejší Slovania a Hiter viedol Slovanov za ideálmi germanizmu, pardón, vlastne aj tie ideály boli "pruske", teda slovanské (no dobre, tak baltské - i keď sám píšeš, že taký názov tie národy ani nemali) . To je ale riadne klbko - :-)
Dosť. :-)

iris

je tiez toto....gun... je spojene zase s podsvetim...tmou, takze to sedi. Mame v tom cely den, 24 hodin.
ale lepsi je latinsky:

Pater noster, qui es in caelis:
sanctificétur nomen tuum;
advéniat regnum tuum;
fiat volúntas tua, sicut in caelo, et in terra.
Panem nostrum cotidiánum da nobis hódie;
et dimítte nobis débita nostra,
sicut et nos dimíttimus debitóribus nostris;
et ne nos indúcas in tentatiónem;
sed líbera nos a malo.

A moja milovana taliancina:

Padre nostro, che sei nei cieli,
sia santificato il tuo nome,
venga il tuo regno,
sia fatta la tua volontà,
come in cielo così in terra.
Dacci oggi il nostro pane quotidiano,
e rimetti a noi i nostri debiti
come noi li rimettiamo ai nostri debitori,
e non ci indurre in tentazione,
ma liberaci dal male.
Amen

mirage

s mladou burjatskou šamankou
burjati su sice mongoli, nie uralci

http://samlib.ru/editors/s/sasha_weter/razmyshlenijaowstrechesshamankojn...
(google preklad)

Nina Chimitova sa ukázala byť príjemnou mladou ženou a začala naše zoznámenie sa s buryatským šamanizmom a krátko predstavila prítomných na panteóne buryatských bohov a duchov.

V buryatskom šamanizme je rozsiahly panteón bohov a duchov, postavený v hierarchickom poradí pod vedením najvyššieho božstva v osobe Večného modrého neba - Huhe Munhe tengri. V ňom je každý boh a duch zosobnením určitých javov prírody a spoločnosti, a preto sa považuje za svojho pána, majstra, patróna. Na označenie bohov a duchov sú rôzne termíny: burkhan, tengri, han (chata), noyon, ongon, zayan, ezhin, buudal atď. Z vyššie uvedených výrazov je najbežnejším a použiteľným pre veľkú väčšinu bohov a duchov je Ezhin - pán, vladca. Ezhin môžu byť nebeské bytosti - tengri, khans, noyons, ongons, duchovia zomretých šamanov a šamanov. Medzi nimi sú „distribuované“ všetky geografické objekty (hory, rieky, jazerá, atď.), Vlastnosti a javy v prírode, ako aj oblasť ľudskej činnosti. Podľa ideí šamanistov Ezhins je ich veľa. Zem je podľa šamanistických konceptov stredným svetom, ktorý je duchovne spestrený všeobecne aj vo všetkých jeho častiach. Každá lokalita, hora, rieka, jazero, neobvykla skala, prameň má svoj vlastný ezhin.

Okrem stredného sveta, v ktorom ľudia žijú, sa vesmír podľa Buryats skladá z horného a dolného sveta. Všetky tri tieto svety sú usporiadané vertikálne, jeden nad druhým. Každý z nich je ovládaný zvláštnymi božstvami a má svoje vlastné duchové. Horný svet sa zvyčajne nazýva nebeský - pod delhei (pod - vysokou, delhei - vesmír). Nebeský Buryats sa zdal na jednej strane ako abstraktná regulačná sila, Huhe Munhe Tengri - večná modrá obloha, a na druhej strane - bol považovaný za antropomorfné stvorenie, ktoré riadi celý svet. Zosobňoval dôvod, účelnosť a najvyššiu spravodlivosť; to sa považovalo za mužský princíp, ktorý dáva život, a Zem - žena, ktorá dáva formu predmetov.

Nebe sa preto nazývalo otec a zem - matka. Tvorivé pôsobenie neba sa nazýva slovo zayaabari (alebo zaya), čo znamená osud, udel, velenie, predurčenie. Nebo bolo považované za stelesnenie spravodlivosti, bol „pozvaný“ ako „svedok“ pri analýze zložitých súdnych sporov, prísahy. Na viditeľnej oblohe sa podľa predpokladu vrtá život usporiadaný podľa pozemského vzoru. Žije tu veľa nebeských hviezd (tengri), z ktorých niektoré sú považované za svetlé a láskavé, zatiaľ čo iné sú temné a zlé.

Všetky z nich pochádzajú z neba, sú večné a podstatou nástroja jeho vôle alebo rôznych síl použitých na všetky možné účely. Existujú rôzne názory na počet tengri, ich názov a účel. Podľa jednej z najobľúbenejších možností sú nebeské krajiny rozdelené do dvoch bojujúcich táborov: západný, dobrý, dávajúci ľuďom šťastie a východný, impozantný, nebezpečný pre ľudí. Hrozný Erlen Khan je považovaný za majiteľa podsvetia, ktorý má početných asistentov a pisárov, ako aj špeciálnych duchov duchov (poslov), ktorých posiela pre ľudské duše. Údajne má 9 verejných miest nazývaných Erlen Khanay Suglan a 88 žalárov, v ktorých miznú ľudské duše.

Nachádza sa tu tiež požiar Ezhin, voda, Ezhin Taiga (a osobitne duchovia jeho rôznych častí), patrón remesiel, statky Ezhin. Kováči bohovia vynikajú osobitne. Kováči bohovia podľa N.M. Khangalov, veriaci boli rozdelení do západných „bielych“ vedených Dabanom Holom Tengrim a východných „čiernych“, vedených štyrmi tengrim: Kharangi, Hara Sookhor, Buren a Buren Sookhor.

Za hlavné božstvo, zabezpečujúce pohodu v domácom živote, sa považoval už spomínaný Sahyaadai noyon, majiteľ ohňa. Okrem neho existovala celá škála duchov spojených s rôznymi aspektmi rodinného života: svadba, narodenie a rodičovstvo atď. Všetky druhy uctiených "starých žien", "dievčat", "starých mužov" atď. - toto sú spravidla duchovia zomretých šamanov a šamaniek, ako aj všetkých ľudí, ktorí sa po smrti uctievajú. Na rozdiel od iných duchov nie sú Ezhin v obvyklom zmysle, ich „funkcie“ sú rozmanité - poskytovať pomoc, prihovárať sa za svojich obdivovateľov, byť príhovorníkmi vyšších bohov a duchov.

V šamanistických presvedčeniach o nadprirodzených silách je zvláštne miesto obsadené nižšou démonológiou - všetky možné pekla, anahai, muu shubuun, boholold a ďalšie, ktoré väčšinou predstavujú zlé nečisté sily. Buryatskí šamanisti boli teda „obklopení“ množstvom rôznych duchov. Podľa ich myšlienok títo duchovia žili všade a všade - v lese a stepi, na úpätí hôr a na brehoch riek, v domoch a jurtoch, neustále napádajú životy ľudí, poškodzujú ich, spôsobujú strach a úzkosť.

Existoval celý systém obradov a obetí, ktoré sa ich zbavili alebo z dôsledkov ich „már“. Šamani boli zodpovední za riešenie celého radu týchto stvorení, aby potlačili svoje zverstvá, a tým pomohli ľuďom zmierniť situáciu. Reprezentácie nižšej démonológie sú neoddeliteľnou súčasťou všeobecného komplexu šamanistických ideí a učenia.

Pri charakterizovaní buryatského šamanizmu nemožno ignorovať taký dôležitý prvok, ako sú Ongoni. Buryats, existovali v dvoch formách: 1) vo forme obrazov bohov a duchov; 2) vo forme zvierat určených pre všetky božstvá - býk, koza a kôň. Panteón šuranizmu v Buryat má hierarchickú štruktúru, ktorá sa vyznačuje určitou harmóniou. V jej najvyššom kroku sú nebeské hviezdy - tengri pod vedením Večnej modrej oblohy. V XIX - začiatku XX storočia. v úlohe najvyššieho božstva sa začal objavovať Esage Malaan Tengri.

Za nimi nasledujú noyoni, veľkí Egejci a zayáni, duchovia slávnych šamanov a šamanov, vojenských a kmeňových vodcov. Ďalším krokom je množstvo miestnych miestnych obyvateľov (okolitých hôr, riek, lesov, duchovia chorob), rôznych starších, starých žien, dievčat atď. Poslednú najpočetnejšiu skupinu tvoria duše obyčajných smrteľníkov, ktorých ľud nerešpektuje. Nižšiu kategóriu predstavuje najnižšia démonológia - všetky druhy diablov, dom nazývaný peklo, anahai, muu shubuun atď., Zosobňujúce duše chudobných, urazené osudom, chorými ľuďmi.

Nina vysvetlila, že duch konkrétneho miesta je zvyčajne zlý. Pri zlých skutkoch a skutkoch duša tejto osoby nie je znovuzrodená, ale ostáva strážiť miesto. Verí sa, že hlasné reči, obscénny jazyk, konzumácia alkoholu, odpadky atď. Môžu znesvätiť také (a najmä posvätné) miesto. Za týmto účelom duch poručníka vysiela korupciu na znečistenie vo forme nevysvetliteľnej choroby, túžby, nespavosti. Toto je jeden z najbežnejších dôvodov pre návštevu šamana. Vážení ľudia prechádzajúci alebo prechádzajúc takýmto miestom sa vždy snažia hádzať mince, cigarety a zviazať stužku ako obeť, aby sa predišlo problémom.

V pohľade na svet pohanský Buryat neexistuje koncept neba a pekla ako pozostatok duše po posmrtnom živote. Ak ste sa narodili v prosperujúcej, bohatej rodine, kde vládne mier a láska, ste zdraví a úspešní, potom máte šťastie. Toto je analóg raja, iba na zemi. Podobne, ak ste chudobní, chorí, nešťastní, potom ste v pekle. Existuje aj koncept vnútroklanovej reinkarnácie, keď je duch predka zakomponovaný do nového člena rodiny, dieťa. V ideálnom prípade prichádzajú do závodu duchovia, aby zmenili svoju karmu. Predtým, dokonca aj pri pohrebe, bolo telo spálené na určitom mieste, aby zanechalo stopy. Ak malo dieťa na rovnakom mieste materské znamienko, potom sa toto znamenie použilo na určenie, ktorého ducha prišiel do tohto tela.

mirage

AKO SA STAVAJU ŠAMANMI?

Každý sa nemôže stať šamanom. Šamanom sa môže stať ak mal v rode šamana. Ak z nejakého dôvodu človek nevie o svojich predkoch /šamanoch, potom je v určitom okamihu jeho života postihnuty „šamanskou chorobou“ a to isté stalo aj so samotnou Ninou. „Šamanistické ochorenie“ je rad špecifických ľudských stavov, ktoré sprevádzajú zrod šamana. Toto nie je choroba v obvyklom zmysle slova, pretože nie je výsledkom akejkoľvek infekcie, nakazy, fyzického zranenia alebo duševného ochorenia.

V istom zmysle môžeme povedať, že ide o skúšku aj „preformátovanie“ celej štruktúry osoby, ktorá je pripravená stať sa šamanom. Preto možno „šamanistické ochorenie“ považovať za prvé štádium šamanského zasvätenia, pretože postupne sa stáva zasvätenym.

Celkom „šamanistické ochorenie“ je istým obdobím „šamanovho narodenia“, rovnako bolestivé, ale nevyhnutné ako zvyčajné narodenie osoby, pretože počas „šamanistickej choroby“ sa meni správanie človeka, jeho postoj k životu, jeho telo a atď. Najcharakteristickejšími príznakmi šamanistického ochorenia sú zvýšená ospalosť, často sprevádzaná nočnými morami, tendencia k osamelosti a dlhé prechádzky v nespojiteľných miestach, vízie, rôzne halucinácie, časté bolesti hlavy, ktoré v niektorých prípadoch zasiahnu epileptické záchvaty, ako aj kŕče zvláštneho pôvodu a nadmerné premýšľanie.

Nech už sú príznaky „šamanistickej choroby“ akékoľvek, nie je možné ich odstrániť akýmkoľvek liekom alebo „mágiou“, naopak, situáciu len zhorší, pretože jej podstata je spojená s mocnejšími silami ako ľudské. „Šamanistické ochorenie“ sa vyskytuje, keď si niekto vybral liehoviny, aby sa stal šamanom. Navyše, v niektorých prípadoch sa to javí iba ako dôsledok skutočnosti, že vyvolený nechce byť šamanom, a potom ho duchovia budú mučiť podľa potreby.
A v niektorých prípadoch je to iba štádium formovania šamana. Ale v každom prípade, bez ohľadu na príčinu „šamanskej choroby“ vyvolený nemá inú možnosť, ako prijať svoj osud a zapojiť sa do šamanizmu, po ktorom „šamanistická choroba“ a všetko negatívne s tým spojené zmizne bez stopy, akoby sa nič nestalo.

Nina je mladý šaman, tak vo veku, ako aj v počte zasvätení, ktoré dostala v Burjatsku. Má tri z nich. Existuje deväť úrovní zasvätení. Úroveň závisí od toho, aký hierarchický význam ducha môže mať počas kampane. Žena môže byť obyčajným šamanom, silnejším liečiacim šamanom môže byť buď muž, alebo žena. Iba muž môže byť najsilnejším šeranom Darkhan. Mladým šamanom pomáha pri školení skúsenejší a vyšší stupeň obetavosti.

Iniciácia šamana sa koná v takzvanom „posvätnom háji“ (časť lesa, ktorá sa považuje za posvätné miesto). V stave tranzu získa šaman bezprecedentnú silu, lezie na vysoký strom, aj keď príroda nemá ľahké telo a obratnosť. Ducha v ňom sa hovorí: „Ukáž svoju silu!“ A potom som si samozrejme hneď pamätala, že na vysokých céderách, pod ktorými sa našli prvé mŕtvych Dyatlovitov, sa vo vysokej nadmorskej výške odlomili silné vetvy. Buryatskí šamani boli vždy pochovaní osobitne v posvätnom háji a zdvíhali sa nad zem bližšie k hornému svetu. V ideálnom prípade malo telo stúpať s dušou.

Šaman sa pripravuje na každý obrad. Prináša sa obedné jedlo, často biele. V závislosti od toho, aký obrad sa chystajú viesť, je vyvolaný určitý duch. Šaman niekedy žiada svojich predkov, aby prišli a pomohli konkrétnej osobe. Počas zaklínadla šaman vstúpi do tranzu, potom do stavu ovplyvnenia. Šamanova duša ako človek opúšťa telo a je nahradená duchom, po tranze si pamätá takmer nič. Zdá sa, že duch vstupujúci do tela je schopný hovoriť, klásť otázky, má svoje zvyky, charakter, gestá, hlas. Ak ide o starodávneho ducha, hovorí jazykom, ktorý používa zastarané slová a obraty reči. S týmto vedomím sa prekladateľ pozýva vopred.

Nina Chimitova pripustila, že nehovorí plynule v buryatskom jazyku, ale hovorí v tranze. Ongon duch je vysvetlený, prečo ho nazývali. Môžete klásť akékoľvek otázky, minulé alebo budúce. V tomto okamihu je hranica medzi časmi vymazaná. Najčastejšie sa pýtajú na príčiny choroby alebo ťažkú ​​situáciu. Duch naznačuje tento dôvod.

Zvyčajne to sú hriechy jedného z predkov, hádky, vraždy, znesvätenie prírody. Podľa Niny existujú liehoviny, aby pomohli. Ak ste na obrad dobre pripravení, určite príde duch a pomôže. Vo všeobecnosti je hlavnou funkciou šamana modliť sa za svoju rodinu a za svoj ľud ako celok. Keď sa ľudia iných národností obracajú, ongons hovorí, že sa obracajú na ducha svojich predkov, napriek tomu pomáhajú kontaktovaním ducha predkov konkrétnej osoby.

Atributika šamana má ochrannú funkciu. Proces získania šamanistického kostýmu a príslušenstva je rozdelený na stupne zasvätenia šamana, ktoré sú v prísnom poradí a sú sprevádzané určitými obradmi, ktoré ich inšpirovali:

1. Prvé zasvätenie šamanom sa nazýva rituál - šanár. Pred obradom si novo narodený šaman získa právo obliecť sa:
a) Degel - župan je vyrobený z modrého materiálu, ktorý je spojený so vždy modrou oblohou (Huhe-munhe tengari), ktorá je obľúbenou farbou bohov, symbolizuje večnosť, stálosť, vernosť, symbol maskulinity ,

b) Mayhabshi - klobúk so závesmi, ktoré zakryvajú oči. Na Žalúziach su vyobrazene oči. Sú vyrobene v troch farbách. Tvar očí je vystrihnutý z červenej látky, bielkoviny sú vystrihnuté z bielej látky, žiaci sú vystrihnutí z čiernej látky. Symbolizujú oči ongónskeho šamana vstupujúceho do tela. Počas tranzu sa shamanove oči zvinú a ongón, ktorý ho zamoril, sa začne pozerať na toto svetlo pomocou svojich očí na žalúziách. Stuhy vyrobené z kúskov saténu štyroch rôznych farieb sa prišívajú k zadnej časti čiapky v mieste ich spojov, lemujú sa okraje a na každú stuhu sa prišíva päť ďalších stuh rôznych farieb. Tieto stužky symbolizujú viachlavé hady a použité farby predstavujú charakteristickú pestrú farbu kože hada;

c) Toli - okrúhle zrkadlo rôznych veľkostí, vyrobené s prihliadnutím na umiestnenie na hrudi a je vyrobené z kovu, má žltú farbu. Oblečený na krku s hrubou niťou alebo opletením. Toli je druh ochrany pred nepriateľskými duchmi a odráža nepriaznivú energiu. Okrúhly tvar zrkadla symbolizuje slnko. Nebeské svietidlo, ako to bolo, ho obdaruje svojou silnou energiou, schopnou oslepovať, odpudzovať, spaľovať; zvlášť silným útokom na zlých duchov sa na Toli vytvárajú roztavené diery.

d) Bardag - bič je vyrobený z niekoľkých prútov. Nad prvou partiou sú zmenšené kópie kovových zbraní: luk, šabľa, šípy, nôž a kľúč ku dverám tengari. V druhej partii sú zmenšené kópie kovaných predmetov: kladivo, kladivo, kliešte. V treťom zväzku sú uložené malé kópie rebríka, lana, strmene, háčika, člna a vesla. Na každom lúčiku visia tri kónické zvončeky. Zbraň symbolizuje prostriedok boja proti zlým duchom, kľúč mal magickú schopnosť otvoriť údajne existujúce dvere a predstavovať vchod do neba.
Predmety kováča sú obdarené veľkou magickou silou vďaka silnému duchu sponzorujúcich kováčov a ich kováčskej zručnosti. Schodisko symbolizuje obrady, ktoré urobil šaman, a kroky na ňom symbolizujú ich počet. Lano, strmeň, háčik, čln a veslá, okovy - sa používajú na pohyb po rieke iného sveta pomocou háčika, ktorý šaman odtláča z tohto sveta.

e) Tamburína /bubon - symbolizuje vesmír, obrazy Slnka a Mesiaca na ňom patria k starodávnej úcte solárneho lunárneho kultu. Z vnútornej strany je tamburína rozdelená na dve časti dvoma tyčami, ktoré symbolizujú štyri svetové strany. Počas zaklínadla šaman vzal ruku do stredu priesečníkových tyčí symbolizujúcich stred vesmíru, ktorý drží. Palička - toyboro symbolizovala hada.

Had je predmetom takmer celého priestoru šamanistického kroja, ktorý odráža starodávnu sémantiku tohto obrazu, ktorý je prostredníkom medzi tromi sférami vesmíru. Nie je obvyklé, aby šamani z Buryat zdobili tamburínu maľbou, pretože obraz sa kvôli častému používaniu nedrží. Niekedy sa na jeho povrchu objaví obrázok. Na taminine v Nine sa objavil obraz brezy, symbol Svetového stromu.

Keď je šamanovi pridelený druhý stupeň zasvätenia, získa právo dať sa na mys - archali tvoria železná doska s rohmi na bokoch (samotná doska je zúbkovaná). Na bokoch sú tiež zavesené dva hady vyrobené z čierneho zamatu, hadí ústa vystupujú z červeného zamatu. Pod doskou je zavesený plášť z troch kusov látky, ktorý končí v ostrom uhle zošitom k sebe a visiacim vo zvislej podobe. Každá má špecifickú farbu: horná časť modrej je symbolom oblohy,
prostredná časť červenej je symbolom ohňa, spodná časť zelenej je symbolom Zeme. Po stranách plášťa visia dve stuhy pozostávajúce zo šiestich saténových kúskov rôznych farieb, usporiadaných jedna po druhej vo zvislej podobe (hore je modrá, žltá, červená, zelená, biela). Tieto stuhy symbolizujú hady s pätnástimi hlavami a rôzne farby škvŕn sú pestrou farbou hadích. S ich pomocou mohol šaman voľne prechádzať zemou, ohňom a vystupovať do neba. Na vrchu taniera bol vyobrazený býk - prasa, jeho obraz bol vyrezaný z malého kúska modrej látky, tento býk vyobrazil majiteľa Bucha - noyona,s pomocou špeciálnych modlitieb bol Buka nazývaný - poludnie a jeho obraz bol spiritualizovaný. Potom šaman získal mocnú moc, ktorú mu dal Bukh - noyon. Teraz môže šaman vpustiť do svojho tela silnejších duchov a môže zdieľané entity vylúčiť z človeka.

Po prijatí tretieho zasvätenia šaman dostane pokrývku hlavy Orge. Kované zo železa. Skladá sa z obruče s dvoma prekríženými oblúkmi, ktorá symbolizuje štyri svetové strany, štyri vetry a štyri ročné obdobia. Samotná obruč obsahuje myšlienku uzavretého sveta ľudí. Rohy na korune sú kované zo železa. Prvý roh je zoskrutkovaný v špirále zhora nadol v smere hodinových ručičiek a druhý roh proti smeru hodinových ručičiek. Rohy sú druh antény. Podľa šamana, keď vstúpi do tranzu, nad ním sa objaví mrak (nazývaný duch), a rohy začnú pôsobiť ako vodiče mraku (ducha) v tele. Tento stav sa nazýva spiritualizovaný mrak (ulan amitai). V týchto šatách môžete ísť na dolný svet na pohrebný obrad.

Ako rituál ovplyvňuje zdravie šamana? Nina odpovedala, že po odstránení obzvlášť silného negatívneho účinku môže byť šaman chorý, ale zvyčajne nastane upokojenie.

mirage

AKÉ SÚ RITUALY VYKONAVANE ŠAMANOM?

Primárne liečenie.

Keď už hovoríme o liečebných obradoch, máme na mysli liečebnú prax šamanov zameranú na fyzické uzdravenie klienta. V tomto prípade nehovoríme o duchovnom uzdravení. Vo svojej liečiteľskej praxi šamani používajú rôzne metódy: manuálnu terapiu, bylinné medicíny, pustanie krvi atď. Takáto liečba nevyžaduje tranzy šamanov, v skutočnosti ich nemusia vykonávať šamani, ale jednoducho ľudia, ktorí majú špeciálne dary liecitelstva. Tu sa môžete zaoberať dvoma tradičnými šamanistickými (ľudovými) metódami liečenia, ktoré sa stále praktizujú modernými šlamanmi Ulan-Ude.

Sú to: zabalenie baranom (medu oreoho) a chvenie zemou (gazaraar dorboooho) [Dorzhiev O.D.]. Prikladanie Barana alebo skôr jeho vnútorné orgány sa vykonavaju pre rôzne choroby a poruchy vnútorných orgánov človeka. Pre osobu európskej kultúry sa tento postup môže javiť ako barbarský a nepríjemný, ale pre potomka predstaviteľov nomádskej civilizácie je celkom prijateľný a úplne normálny. Šamani pripisujú tomuto postupu zázračné vlastnosti a obalujú ho svätožiarou mystiky. Jeho podstata je nasledovná. Pre túto procedúru sa baran vyberie pre mužského pacienta - muža, pre ženu ženu.

Jednotlivec je vybraný ako silný a nevyhnutne zdravý. V miestnosti, kde sa bude postup vykonávať, je pacientovi pripravené miesto na ležanie s prikrývkou. Predtým ako sa začne obrad, pacient sa umiestni na toto miesto a čaká na začiatok rituálu. V tomto okamihu liečiteľ (šaman) a jeho asistenti (ak existujú) začnú zakálať barana (tradične cez brucho).
Rezanie jatočných tiel prebieha veľmi rýchlo, pretože orgány zvieraťa musia byť pri umiestnení na tele pacienta teplé. Toto je jeden z najdôležitejších bodov tohto postupu. Pri umiestňovaní orgánov zvieraťa sa berú do úvahy choroby pacienta, orgány sa usporiadajú podľa podobnosti: srdce k srdcu, pľúca k pľúcam atď. Po rozložení všetkých orgánov je osoba pevne zabalená do prikrývky. Takto zabalený musí dodržiavať diétu.

Ak dôjde k porušeniu týchto zákazov, toto ošetrenie môže byť škodlivé namiesto užitočného. Uviedol tiež, že ide o veľmi chúlostivý postup a pri najmenšej chybe môže stratiť svoj terapeutický účinok. Môže sa vykonať najviac raz za určité obdobie a nie viackrát v živote.

Otriasanie zemou (gazaraar dorbohoho) je špecifická technika na obnovenie funkcie ľudského mozgu. Jeden muž prišiel k šamanovi o pomoc. Sťažoval sa na závraty a zlý sen. Ako sa ukázalo neskôr, šesť mesiacov predtým, v jeho dome vznikol požiar. V dôsledku požiaru vdýchol oxid uhoľnatý, po ktorom bola narušená jeho mozgová činnosť. Trpel bolesťami hlavy a závratmi a jeho pamäťová funkcia sa zrútila. Šaman, ktorý skúsil jeho pulz, odporučil, aby vykonal rituál trasenia so zemou.

Na zemi, kde sa chystali konať obrad, šamanovi pomocníci vykopali malú jamku pre hlavu pacienta. Tam dali handru a potom si pacient ľahol na zem a zadnú časť hlavy položil do jamky. Asistent šamana nahrnul zem okolo pacientovej hlavy tak, aby sa dotýkala hlavy. Potom šaman zmeral pulz osoby, najprv na jednej ruke a potom na druhej . A práve pulzom sa riadi počas vykonávanía tejto metodiky .

Podľa svetonázoru Buryats a ďalších národov v Strednej Ázii a na Sibíri je duša jednou z najdôležitejších kategórií. V Buryatovom šamanizme sa verí, že každý človek má dušu, ale má schopnosť opustiť ľudské telo z akéhokoľvek dôvodu. Ak k tomu dôjde, predpokladá sa, že človek môže ochorieť alebo dokonca zomrieť. K ľudskej duši patrí zoznam obradov. Po prvé: toto je obrad vzývania duše, po druhé obrad vykúpenia duše alebo výmeny životov a po tretie obrad poslania duše zomretého.

Obrady spojené s dušou.

Privolávanie duše.

V človeku môže v každej životnej situácii jeho duša vyletieť (stratiť sa alebo odísť). Môže sa to stať v situáciách, ako je strach, emocionálne ťažkosti, stres, silná bolesť alebo samotná choroba. Dlhodobá duša človeka môže viesť k vážnym chorobám a smrti. Pri návrate duše sa koná jednoduchý špeciálny obrad, pretože si nevyžaduje postavenie oltára a použitie veľkého množstva šamanistických atribútov

Pripravuje sa pre neho iba nápoj vo forme nápojov: bielený čaj, vodka, mlieko a obetné jedlo, ako aj červená niť a obľúbené jedlo osoby, pre ktorú sa relácia koná. Šaman volá svojich patrónov, žiada ich, aby našli dušu chorých a vrátili sa. Spaľuje rituálnu trávu a vyzýva duchov, aby zostúpili k obetiam. Pred začiatkom kampane pripevnil jeden koniec nite k pravému prstencovi prsta pacienta a druhý koniec k svojmu. Vlákno tu hrá úlohu spojenia medzi šamanom a osobou. Šaman vyvoláva duchov a háda, kde je stratená duša. Potom sa modlí k duchom, aby našli dušu a vrátili ju.

Keď sa duša blíži, šaman ju v prípade potreby začne presvedčovať, aby sa vrátila. Vyzýva ju, aby ste sa vrátili do tela a ochutnala jej obľúbené jedlo, zmocnila sa opusteného tela a pokračovala v živote.

Rituál vykúpenie duše alebo výmena životov.

V šamanskej mytológii existuje taká postava Erlig Nomin Haan, vládca podsvetia a správca duší mŕtvych ľudí (podobný bohu Hádesovi v starogréckej mytológii). Keď je človek vážne vážne chorý už dlhší čas, verí, že mu Erlig Khaan vzal jeho dušu. V tomto prípade organizujú obrad výmeny životov - Ami naһanai andaldaan

Jeho podstata spočíva v vykúpení duše pacienta. Ako výkupné predstavujú postavu muža z cesta a iných obetí: kusy brokátu, deväť šperkov, kusy saténových stužiek, lampu z cesta, obetné nápoje a jedlo. Zakrývajú oltár: Zula Tahil a napravo od neho postavil krabicu s obetami pre Erlig Khan. Šaman kladie svoje atribúty, vyzýva božstvá a poukazuje na účel rituálu. Žiada svoje božské patróny, aby priniesli obetu k bráne Erlig Khan a vykúpte dušu pacienta. Samotný pacient je oblečený v špinavom roztrhanom oblečení a znečistený sadzami. Zmyslom tohto je vykúpiť figúrínou muža z cesta dušu pacienta. Šaman, kameň, hovorí: „Prečo potrebujete takého špinavého a škaredého človeka? Lepšie to vezmite na oplátku za toto čisté, biele a dobre nakŕmené! “ Potom šaman uvedie do svojho tela ongónového ducha jedného z jeho predkov. Ten sa oboznámi s pacientom a ukáže, ako vykonať odoslanie muža z cesta a ďalších obetí.
Lano tkané z bielej a čiernej priadze je naviazané na ruku pacienta a na krk postavy z cesta. Počas odchodu ho duchonský presekne miniatúrnou šabľou, ktorá sa nachádza medzi atribútmi šamana. Toto lano tu slúži ako symbol jednoty protikladov: biela-čierna, život´- smrť a jej rituálne rezanie symbolizuje oddelenie života od smrti alebo oddialenie poslednej. Po odchode hovorí, koľko ďalších rokov života vyjednal od Erlig Khan a ako by mal človek naďalej žiť, aby sa nestalo nič zlé

V súčasnosti všetky rituály spojené s pohrebom u burjatov vykonávajú budhistickí lámovia. Šamani však vykonávajú iba obrady pochovania zomretých šamanov. Iba v zriedkavých prípadoch vykonávajú obrady pochovávania ľudí. Podľa šamanistického presvedčenia by sa mala duša človeka po smrti znovuzrodiť. Ale sú chvíle, keď to z nejakého dôvodu nemôže urobiť. Je to hlavne kvôli tomu, že ho v tomto svete niečo drží a bráni mu v nájdení ďalšieho znovuzrodenia.

Môže to zasahovať do silnej väzby na niekoho z blízkych ľudí alebo zlosti voči niekomu, alebo pripútania k nedokončenému obchodu, veciam alebo čomukoľvek inému. Za najhoršie sa považuje, ak duša už neživého prenasleduje svojich žijúcich príbuzných. Človek, ktorého prenasleduje duša neživého, sa začína cítiť zle (má zlé sny, jeho duševný stav sa môže zmeniť). Ak sa tak stane, šamani vykonajú rituál uheһeng henay һanaal ta'alha (aby uvoľnili (odtrhli) vedomie neživého človeka).

Zmyslom tohto obradu je pomôcť duši nájsť ďalšie znovuzrodenie a oddeliť vedomie svojich žijúcich príbuzných od duše mŕtvych neživého. Na obrad je pripravený oltár zulatahilu, špeciálne ponuky pre túto príležitosť: kusy brokátu, deväť šperkov, kusy saténových stužiek, vyprážané kusy jahniat, obetné jedlo, nápoje. Na identifikáciu prítomnosti duše mŕtvych neživého je pripravená aj podšálka s popolom (niekedy sa v nej počas obradu objavia stopy).

A pre zvláštne presvedčovanie duší neživých, pripravujú najtenšiu suchú steblo trávy, zaseknutú napríklad v kúsku chleba. Po začatí ceremoniálu šaman najprv volá všetky božstvá a duchov, preto používa svoje atribúty: tamburína atď. Potom vyvoláva dušu neživého. Keď šaman cíti svoju prítomnosť, v procese kriku začne s ňou dialóg, snaží sa jej dať vedieť, že je mŕtva, uviazla v tomto svete a nemôže nájsť ďalšie znovuzrodenie.

Hovorí jej, že by sa mala zľutovať, prestať prenasledovať svojich blízkych a dať im ďalší pokoj. Vyššie popísané ponuky sa inštalujú do škatule s nízkou stranou- okrajom, (aby sa dali všetky vypáliť naraz a rýchlo). Po rituále komunikácie s dušou šaman privolá ducha svojho predka do svojho tela, aby poslal obete-dary a prosbu k bráne Erlika Khana. Keď duch vstúpi, je presvedčovaný, aby pomáhal v tomto rituále a označil miesto zápalnej obete a ďalšie nuansy tejto situácie.

Potom niekto vezme zápalné obete a spáli ich, keď sa vracia, obracia sa proti pohybu slnka (to sa vysvetľuje tým, že ak sa obrátite proti smeru pohybu slnka, spaľovaná negatívna energia neprilne k žecovi). Osoba vykonávajúca tieto činnosti by mala mať aj dlhý rukáv a klobúk, zapnúť všetky gombíky a zapnúť si vrecká (predpokladá sa, že negatívna energia preniká cez otvorené miesta v oblečení).

mirage

Obrady sa vykonávajú aj v určité dni a sviatky. Pocta majiteľom oblasti.
..
Majitelia oblasti v posvätnom priestore ázijských národov zaujímajú jedno z najdôležitejších miest. Ich bohoslužby sú početné v etnickom Burjatsku a Strednej Ázii, bariari, priesmyky - dabans2, pretože obývajú stredný svet a priamo susedia s ľuďmi. Niektoré z nich sú nebeského pôvodu, ale veľká väčšina je pozemských. V hierarchii šamanského panteónu zaujímajú najnižšiu pozíciu spolu s lusami - vlastníkmi vôd.

Pod nimi sú iba malí duchovia nižšieho poriadku: boholold, sudher, peklo a iní. Pozemský život ľudí, existencia pozemského, materiálneho majetku závisí od ich dobrej vole. Ako viete, v tejto oblasti existujú miestni a územní vlastníci. Rituály, ktorých cieľom je pocta majstrom tejto oblasti, sa skôr upokojuju než uctievajú. Ako však hovoria šamani, pozemskym majstrom tiež musia vzdať hold kvoli skutočnosti, že sú v tesnej blízkosti nás a ich vplyv na životy ľudí je veľký.

Majitelom oblasti ponúkajú obete predovšetkým pri hľadaní záštity, riešenia svetských problémov, ako sú: poľnohospodárske činnosti, obchod, cestovanie, otázky súvisiace s inými činnosťami na Zemi atď. V súčasnosti sa rituály - uctievanie miestnych majstrov v oblasti buržatov vykonávajú predovšetkým budhisticki lamovia, iba zriedkavo sú to šamani, ktorí takéto rituály vykonávajú vo svojej domovskej krajine alebo na kmeňových miestach uctievania celonárodného bohoslužby. V každodenných rituáloch s takýmito rituálmi
ako zula tahil - šamani k duchom oblasti obetujú špeciálnu misku s ponukami: serzhem sagaan tabag alebo obo uulin urgel. Do tejto misky s obetou dali biele jedlo (ságyan edeen) a nalial obetné nápoje: bielený čaj, vodku a mlieko. Tento pohár sa nachádza v malej vzdialenosti od pohárikov, kde su hlavné obete obetované nebeským bohom. V zulskom rite môže byť niekoľko takýchto tailských pohárov. Jeden je určený vlastníkom oblasti, kde sa koná obrad.

Ďalšia misa je pre majiteľov šamanovej vlasti. A tretí - pre vlastníkov lokality vlasti osoby, pre ktorú sa obrad koná. Šamani hovoria, že náš svet je rozdelený do troch častí: vrch je obloha, stred: zem a spodok - pod pozemským svetom. Každá časť má svoje vlastné pravidlá a zákony, ktoré je ťažké obísť. Keď teda pošlete obeť do neba, nemôžeme ignorovať pozemských duchov, pretože obeť nemôže okamžite ísť do neba, ale iba postupne prechádza všetkými úrovňami. A duchovia zeme prenášajú k nebeským duchom obete ľudí.

..
Uctievanie ohňa je primárne spojené s uctievaním krbu a až potom všeobecne ako oheň ako prvok. Na uctievanie krbu sa v byte vytvára oheň (v moderných podmienkach, zvyčajne v peci). Majiteľovi krbu sú denne ponúkané prvé jedlá s jedlom denne, každý si ich môže pripraviť. S pozývaním šamana existuje aj zložitejší rituál úcty k majiteľovi krbu. Je usporiadané v prípade, že je potrebné oživiť (prebudiť) krbu v novom dome,
buď oživiť zabudnutú (zaniknutú) krbu, alebo vyčistiť už existujúcu znesvätenú krbu. Na ceremoniál sa pripravuje zula tahil (bohoslužba, pri ktorej sa pripravuje oltár s obetinami: bielený čaj, biele jedlo, vodka, mlieko, zula-lampadas, hadak, hodváb, košeľa). Šaman kladie svoje atribúty a vyzýva duchov a božstiev, a tiež vyzýva majiteľa samotného ohňa a jeho manželku - Sahyaadai buural baabay.

Ghee sa podáva s ghí, jahňacím hrudníkom, vnútorným tukom z oviec a bielym jedlom a podáva sa tiež vodka, čaj a mlieko. Šaman sa pýta majiteľa centra šťastia a blaha rodiny v dome, záštitu nad obyvateľmi tohto domu. Oheň sa považuje za čistú látku, s tým je spojené mnoho zákazov. Preto je zakázané spaľovať odpad v ohni, hasiť ho vodou, dotýkať sa ho ostrými predmetmi a všeobecne ho nerešpektovať. Šamani veria, že z tohto dôvodu môže ochorieť každý, kto prelomí čistotu ohňa. Šamani volajú majiteľa ohňa za každú jeho modlitbu a žiadajú ho o silu, prosperitu a veľa šťastia v podnikaní.

Ctiť duchov vody.

V modernom buryatskom šamanizme je jeden z duchov, ktorý ovplyvňuje životy ľudí, považovaný za vládcov vody a pod zemským svetom - lusad (od slova lus-had, water naga). Zaberajú priestor spodného sveta, všetko pod povrchom Zeme: vodu a celý priestor podsvetia až po kráľovstvo Erlig Khan. Ako hovorí šamani, sú slepí, hlúpi, ale majú dobre rozvinutý čuch a sluch. Duchovia losadov sú uctievaní predovšetkým preto, lebo sú nositeľmi pozemského tovaru a zdravia.

Závisí od nich celý tok a bohatstvo riek, rezervoárov a zdrojov, produktivita pôdy a v dôsledku toho stav hospodárskych zvierat a plodín. V ich jurisdikcii sú ložiská nerastov aj v podzemí. Slovo lusad tibetského pôvodu (Tib. Lu - had) a preniklo k Mongolom a Buryatom príchodom budhizmu. Západní Buryats, ktorí nezažili vplyv budhizmu, majitelia vôd nazývali uһan hat (khans of the water). Lusad je spoločný názov pre majiteľov vôd a podsvetia. Majitelia jednotlivých riek, jazier a prameňov sú zosobnení a majú svoje vlastné mená.

Voda sa vo všeobecnosti považuje za čistú látku, ktorá čisto porušuje to, čo je hriech. Majster riek, jazier, liečivých prameňov - aršanov a vo všeobecnosti akýkoľvek zdroj vody a nádrží, vrátane studní, je schopný potrestať človeka chorobami z dôvodu neúcty k nim. Choroby, ktoré posiela lusad, sa týkajú predovšetkým genitourinárneho systému a kože ľudí. Šamani vo svojich obradoch obetujú svoj podiel obetí a volajú ako asistenti pri vykonávaní určitých náboženských obradov.

V súčasnosti sú ponúkané nasledujúce druhy obetí na uctievanie duchov vôd a podsvetia. Najjednoduchšou ponukou je obetovanie deviatich šperkov - yuen erdeni1. Klenoty sa vkladajú do kúska cesta a vrhajú sa do vody, zatiaľ čo osoba, ktorá pripravuje obetu, vyslovuje duchom vody slová modlitby. Existuje tiež veľký rituál úcty k vodám - lusad tahil alebo lusadai hunde. Na tento obrad sa pripravuje obdĺžniková plošina s rozmermi asi 50 x 60 cm, plochá doska alebo drevovláknitá doska, v ktorých sa vyrobí 9 x 9, 81 dier, do nich sa zasekne osemdesiatjeden vetvičiek burgaanu.

Každá vetvička je zdobená jedným bielo-modrým úpletom samelga. Nižšie sú uvedené vodné bytosti deviatich druhov: ryby, žaby, korytnačky, jašterice, slimáky, lastúry, raky, hviezdice, hady vyrobené z nekvaseného cesta, každý z deviatich kusov a zasadený do deviatich radov, deväť v rade. Z cesta sa formuje aj deväť ikonových lámp - zula, ktoré sa inštalujú do voľného priestoru dosky. Na voľnej strane dosky je modrý hadag, na ktorom je umiestnených deväť šperkov a kúskov brokátu.

Zhora je celá inštalácia zahalená do červených, zlatých a strieborných vlákien. Pre obrad je tiež potrebné pokryť Zula Tahil. Je sprevádzaná vyvolávaním všetkých duchov, s pomocou ktorých šaman robí obeť (predkovia, trinásť chát, burkhan sagaan garbal) a vyvolávaním samotných lusadov. Znovu prežite ponuku na palube s vodou z troch zdrojov. Obrad sa zvyčajne koná pri vode a keď je hotový, obetný dar sa spustí do vody alebo zhorí na brehu rieky.

Ak sa rituál nedrží v blízkosti vody, potom sa horí smerom k rezervoáru vody , dopredu vylejú na zem, kde budú páliť obete, obetnú vodu z troch zdrojov. Z tejto vody tiež prostredníctvom výslovnosti modlitieb robia lusadai arshan (uzdravujúci elixír vodných duchov), ktorý údajne lieči choroby vyvolané vodnými duchmi. Účelom obradu je žiadosť o záštitu nad vodami a ich upokojenie.

...

mirage

Úcta kováčskych božstiev.

Kult kováča zohráva pri šuranstve v Buryate veľmi dôležitú úlohu. Pochádza z archaického obdobia, keď boli železné a kovové nástroje v spoločnosti mimoriadne dôležité. Nie sú k dispozícii žiadne presné údaje o čase výskytu tohto kultu, ale aspoň je zrejmé, že už existoval v čase ťažby a spracovania železa. Kováčsky kult v súčasnosti stratil svoj pôvodný účel a spája sa s uctievaním predkov kováčskych klanov.

Kováčstvo - darkhanizmus - sa v buryatskom šamanizme nepovažuje iba za remeslo, ako je kovanie kovu, tepanie, rezbárstvo, ale v širšom zmysle vo vzťahu k akejkoľvek oblasti zmeny v hmotnom svete. Darkhans, sú tiež maliarmi a sochármi, tj tvorivými ľuďmi, ako sa hovorí v Buryats: urán v zónach je kvalifikovaný človek. Hovoria o ľuďoch, ktorí majú predkov kováča: darkhan ug tay - druh kováča. V skutočnosti mali v každom klane v minulosti Buryats predkov - kováčov, v niektorých klanoch kvalifikovanejších a v niektorých menej.
Kováčske božstvá - Darkhan Tengari - na šamanistickom panteóne božstiev zaujímajú trochu odlišné postavenie, tieto božstvá nie sú zahrnuté v 99 Tengarii a nezávisia od žiadnych iných božstiev, ale rovnako ako všetky ostatné sú podriadené najvyššiemu bohu-stvoriteľovi. Kovári sa nachádzajú na severozápadnej strane oblohy. Považujú sa za veľmi silné a prísne, k potrestaniu od týchto božstiev dôjde okamžite a nástrojom trestu sú v prvom rade železné predmety.

Predpokladá sa, že kováčski predkovia môžu svojich potomkov potrestať dopravnými nehodami alebo takými nehodami, keď sú niektoré časti tela poškodené železnými predmetmi. V súčasnosti sa šamani spájajú s úctou kováčskych božstiev, predovšetkým, s kultom kováčskych predkov a odporúčajú, aby sa s nimi špeciálne zaobchádzalo s tými ľuďmi, najmä s mužmi, ktorí sa takýmto spôsobom zaoberajú činnosťami súvisiacimi s remeslom: stavba, strojárstvo, jedná sa o železo.

Uctievanie kováčov prebieha rôznymi spôsobmi. Najjednoduchšie je nosiť - sergem (oslobodenie obetnými nápojmi), hlavne archa vodka (mliečna vodka), mlieko, čaj a biele jedlo. Zložitejšie bohoslužby sú zula tahil (bohoslužby, v ktorých je oltár pripravený s ponukami: bielený čaj, biele jedlo, vodka, mlieko, zula-lampadas, hadak, hodváb, košeľa a ďalšie), ktorý sa uskutočňuje na pozvanie šamana alebo kováča. Najväčším uctievaním je dar hanai hүndé (uctievanie kováčov), na ktorom spolu s oltárom - zula tahil - ponúkajú stromy a obetný baran.

V tomto obrade sa kováčom môže venovať aj koza červenej farby (һeterlehe). Šamani-kováči (darhan-bөөnүүd) sa považujú za najmocnejších medzi šamanmi, pretože sú sponzorovaní kováčskymi božstvami, o ktorých sa predpokladá, že majú veľké magické sily. Získajú túto moc z ohňa, v ktorom kované železo, a oheň podľa šamanistického presvedčenia má čistiacu silu. Pri kovárskych rituáloch kováč šamani zohrievajú železo a kovárajú ho na rituálne účely. Šamanistická tradícia tvrdí, že kovári môžu vyhnať zlých duchov a liečiť choroby. Kovári majú tak predpísanú schopnosť liečiť a čistiť sa od negatívnych vplyvov.

mirage

Na záver poviem, že moderný šamanizmus prechádza výraznými zmenami. V 80. rokoch sa začalo oživovanie náboženských vyznaní, šamanizmus sa začal oživovať a získaval nové trendy času ako neo-šamanizmus. Predkovia šamanisti, ktorí odišli pred revolúciou, si však v Mongolsku zachovali posvätnú časť tradícií starovekého svetonázoru. Pretože táto znalosť sa odovzdáva z generácie na generáciu ich potomkom. V našom modernom civilizovanom svete v období globalizácie, keď sú vymazané všetky hranice, sa prejavuje veľký záujem o sibírsky šamanizmus.

Podľa vedcov zachoval túto starodávnu kultúru s vrstvami posvätných znalostí na vedeckej a praktickej úrovni buryatský šamanizmus. Dnes mnohí chodia na šamany nielen na liečbu, ale aj na požehnanie, radu, predpovede a prognozy. Šamanizmus nemá ani rasové, ani národné ani teritoriálne hranice. Navždy modrá obloha - stelesňuje kult šamanizmu. Miestna náboženská organizácia šamanov „Tengari“ bola oficiálne zaregistrovaná na Ministerstve spravodlivosti Ruskej federácie 4. augusta 2003 v Ulan-Ude. Hlavné ciele vytvorenia organizácie sú: -

Oživenie náboženských šamanistických tradícií a zvykov obyvateľov Buryat. - Vykonávanie šamanistických obradov, rituálov a modlitieb - Pomoc ľuďom pri riešení ich problémov - Zvyšovanie úrovne duchovnosti obyvateľov Buryatia - Zachovanie a rozvoj kultúrneho dedičstva republiky. V nasledujúcich rokoch vznikla potreba a otvorenie pobočiek v iných mestách otvorilo zastúpenie v Moskve, Irkutsku, šamanskej skupine v Berlíne (Nemecko), Hailar (Čína). Medzinárodná akadémia tradičného lekárstva. Organizácia M. Nostradamusa je definovaná ako základ pre rozvoj šamanizmu v Rusku.

O Tengery natočili dokumentaristi z USA, Nemecka, Moskvy a Petrohradu. V Spojených štátoch vydal album „Shanar“ (zasvätenie šamanom), ktorý prežil niekoľko opakovaní. Ruská akadémia vied poznamenala, že MROSH Tengari je najdynamickejšie sa rozvíjajúcou šamanskou organizáciou nielen v Burjatsku, ale aj v Rusku. V Petrohrade bola otvorená pobočka náboženskej organizácie šamanov „Tengari“ Burjatskej republiky „Šamani pri jazere Bajkal“. Bola dokonca potrebná výstavba chrámu pre rituály, pretože nie je vždy možné v meste vykonávať rituály podľa všetkých pravidiel.

Okrem toho sa v Burjatskej republike oživili modlitby na posvätných miestach. Tento taban je mohyla v okrese Mukhorshibir, okrese Buhe Baatar - Tarbagatai, okrese Buha noyon - Tunkinsky, Shilsana Buural baabay - okres Kizhi, okres Barkhan Undar - Kurumkansky, okres Moyhoto - Zakamensky a samozrejme na jazere. Olkhon a jazero Baikal. Stretnutie sa ukázalo ako veľmi poučné a zaujímavé, umožnilo pozrieť sa na šamanizmus zvnútra, načrtnúť potrebné analógie a prípadne sa dotknúť podstaty pohanského svetonázoru.

Библиография:

1. Корнеев А. Что такое "шаманская болезнь".-2014.Электронный доступ к статье: http://infinix.com.ua/ezoterika/chto-takoe-shamanskaya-bolezn/

2. Религиозная организация шаманов "Тэнгери" https://vk.com/tengeri

3. Цыденов Э.М. К некоторым обрядам в современном бурятском шаманизме.-Вестник Бурятского Государственного Университета,-2012 г./8.-с.242-247.

Norman

to si si dal kus prace to preložiť, tak dík.

iris

.

mirage

,

Ľubov

aj ja dodať za seba, Mirage, keď si opisoval Iris priebeh svojej chrípky, končil si tým,že si tú chorobu prekonal dymom z cigariet,že si ju vydymil. No a ja som si presne v tom momente pomyslela." Márnosť,veď on je šaman!"

ps. Dym je prastarý dezinfekčný a liečivý prostriedok,možno si kúpim cigarety .-).

nové